Забава

Дуото кое блесна во втората сезона на Х-Фактор, Аднан и Тарик, објави нова песна. Тие засега на Јутјуб ја објавија песната без видео запис, но најавија дека и тоа наскоро ќе биде готово. Песната се вика „Град без љубави“, а досега на Јутјуб е погледната речиси 40.000 пати. Слушнете ја и вие нивната нова песна.
сите 4 | | | веќе видена

Бившиот ангел на VS Миранда Кер го минува летниот одмор со својата нова љубов, oсновачот на “Snapchat”, Еван Спигел, на француското крајбрежје. Привлечната манекенка и Еван неодамна започнаа да се состануваат и минуваат сè повеќе и повеќе време заедно. 32-годишниот поранешен ангел на „Victoria’s Secret“ и 25-годишниот милијардер беа фотографирани додека се релаксираа и уживаа во романтичните моменти на плажа на Корзика.
сите 3 | | | веќе видена

Актерката Катарина Радивојевиќ која ја знаеме по улогата на Зоне Замфирова удри по старлетите. Катарина смета дека тие се необразовани и се виновни за уништување на културата во државата. Актерката е бесна што нејзините колеги кои на Свети Стефан ја изведуваат претставата „Слугинка“ од буката од кафичите не можат да ја работат својата работа. – Кафулињата до еден часот наутро не ни даваат да одржиме проба. Дали е можно кичот, ѓубрето и материјалната добивка до таа мера да се пред уметноста, се запраша убавата актерка која мисли дека доминацијата на старлетите допринесе за кризата во уметноста. – Некаков полусвет добива на важност со изнесување на работи од приватниот живот, изјави Катарина за српските медиуми.
сите 3 | | | веќе видена

Денешниот компјутерски свет е зависен од процесори кои за секунда можат да извршат неколку милиони операции а најновиот процесор ни доаѓа од кујната на IBM со назив “TrueNorth“ кој е базиран на човечкиот мозок, односно ја имитира неговата структура. Иако денешните процесори имаат повеќе јадра и многу сила, сепак никако не можат да се споредат со нашиот мозок. Човечкиот мозок се состои од 100 трилиони синапси, а еден од најсилните суперкомпјутери на светот „функционира“ дури 1500 пати побавно од човекот. На компјутерите за да го имитираат човечкиот мозок им е потребна голема сила затоа што тоа што нашиот мозок го работи дури и пасивно е неверојатно сложено. TrueNorth работи на тој начин што ги препознава обрасците и ги подредува така што податоците многу поефикасно можат да се обработат, сето тоа со помош на 4096 јадра! Овие процесорски јадра од стандарните јадра за кои ние знаеме. Наместо да работат постојано, секое јадро на “TrueNorth“ процесорот работи само тогаш кога е потребно, а тоа го намалува ...
| | веќе видена

Без разлика дали имаат помалку или вишок килограми, речиси секоја жена нешто би променила, а идеалот кон кој многу од нив тежат е манекенски изглед. Овие фотографии е најдобар доказ за тоа колку грешат. Слабите девојки како оние кои ги гледаме на модните писти, станаа идеал за убавина, како меѓу „обичните“ девојки, така и меѓу славните личности. Многумина тврдат дека за порастот на болни од анорексија и други пореметувања во исхраната е виновна токму модната индустрија која промовира неухранетост. Дали навистина гардеробата подобро изгледа на слаби девојки? Судејќи според овие фотографии не. На Инстаграм профилот „yoncefashionpl“ кој го следи стилот на познатата пејачка и редовно објавува фотографии од тоа што облекла Бијонсе и кој дизајнер е во прашање, објавени се неколку фотки кои се доказ дека сепак, на жените со облини сè подобро им стои. Покрај фотографиите на Бијонсе се наоѓаат фотографии на кои манекенки ги носат истите тие модели. Разликата очиигледно е во корист на облините, што особено се однесува ...
сите 4 | | | веќе видена

Аца Лукас и Соња Вуксановиќ се разведуваат после пет години заеднички живот, пишуваат српските медиуми. Пејачот пред три дена преку својот адвокат наводно испратил барање за покренување на парнична постапка, а како главна причина ги навел зачестените расправии. Аца долго време се обидувал да го зачува бракот, но расправиите довеле до тоа тој да побара развод. Се сопругата Соња договориле од оваа ситуација да не прават циркус поради ќерката. Се сложиле да не разговараат за тоа многу во јавноста. Парот сеуште не излегол со соопштение за трачот кој кружи низ балканските медиуми.
сите 31 | | | веќе видена

По оваа фоотграфија слободно водителка Маја Поцевска е сопственичка на едно од најбујните деколтеа на јавната сцена во Македонија. Очекувано, водителката доби огромен број лајкови и позитивни коментари на Фејсбук на фотографијата направена на нејзиниот одмор во Црна Гора.
сите 8 | | | веќе видена

Во пресрет на есенскиот Саем за автомобили во Франкфурт, автомобилскиот гигант Mercedes-Benz официјално го претстави својот нов AMG C63 Coupe, кој ќе биде една од главните ѕвезди на нивниот изложбен простор. AMG C63 Coupe ќе се движи на 4. литарски twin-turbo V8 мотор, кој развива 476 КС и 650 Nm најголем обртен момент. Преносот на силата се извршува преку 7. степен AMG SPEEDSHIFT MCT менувач, а автомобилот од 0 до 100 km/h пристигнува за 4 секунди. Максималната брзина е електронски ограничена на 250 km/h, но купувачите ќе можат со опциониот пакет AMG Driver да добијат неограничена верзија која ќе развива 290 km/h. За љубителите на адреналинот, Mercedes подготви уште помоќна верзија од возилото која се крие зад ознаката AMG C63 S Coupe. Во овој случај 4-литарскиот V8 мотор развива 510КС и 700 Nm обртен момент. Податоците за максималната брзина остануваат непроменети, но забрзувањето од 0 до 100 km/h е подобрено за 0,1 секунда. Во сооднос со можностите на моторот, Mercedes AMG C63 Coupe е опремен и со ...
сите 5 | | | веќе видена

Нов неверојатен серијал посветен на инженерските заблуди на Дискавери каналот. Увид во неверојатниот, а понекогаш и смешен свет на инженерските грeшки може да проследиме во серијалот ,,Неверојатните инженерски грешки-исправени “ секоја сабота во 20 часот. Тимот на чело со Џастин Канингам не остава ниту еден камен непревртен додека испитуваат што инженерите погрешиле и со заеднички напори да дојдат до генијални решенија за секој проблем. Од неправилно изградени облакодери, аеродроми кои тонат, лизгање на земјиштето на скијачки патеки до враќање на најголемата машина за копање која е заглавена длабоко во земјата, Канингам и неговиот тим во секоја епизода ќе ни дадат увид во науката темелена на факти и истражувања, како и увид во моќта на технологијата. Џастин сака кога сè функционира, а кога луѓето се препуштени сами на себе, нештата тргнуваат на лошо. Тој се бори против секој вид на неисправен инженеринг но, наоѓа време и да се воодушевува на решенијата на експертите. И само за забава, секоја епизода прави ...
сите 2 | | | веќе видена

Оваа година како и изминатите, веќе во континуитет и традиционално, Пиволенд во својата програма вклучува највеќе македонски изведувачи, бендови и диџеи. На тој начин, Пиволенд ја дава својата поддршка на македонската музичка сцена, а големата посетеност во изминатите години е доказ дека македонската музика и те како има публика и почитувачи. На овогодинешното издание на фестивалот ќе ги слушаме: легендарните Ласт Експедишн, ултра забавните Суперхикс, жестоките Смат, Културно Уметнички Работници, раперот Тони Зен со својот бенд Флека, светскиот бренд Есма Реџепова, метал пионерите Верка, Барбарела и многу други. Од регионот гостува популарниот панк-фолк бенд Бркови – Хрватска, а програмата ќе биде збогатена со Блендед Бру од Данска, бенд кој остави огромен впечаток на овогодинешниот Баскерфест. Врвно музичко задоволство ќе ни приреди Лемон Бакет Оркестра од Канада, бенд од 15 луѓе, светски познат со повеќе од 500 концерти годишно. Како надополнување, следејќи го примерот од изминатата година, Пиволенд и оваа ...
сите 15 | | | веќе видена

Доколку сте љубител на вакви места, односно на прекрасно чиста и бела плажа, со преубава тиркизна вода тогаш сте на вистинското место. Едни од туристите кои ги посетиле овие плажи велат дека се одлични за прекрасна романтика, други пак дека се одлични за екстремно нуркање, а трети дека се за одлични за дневно опуштање. 1. Белата приватна плажа на ресортот Four Seasons на Малдиви 2. Плажите во Langkawi во Малезија 3.Matira на Бора Бора 4. Cayao Largo на Куба 5. Заливот Hanauma на Хаваи
сите 2 | | | веќе видена

Љубителите на хит серијата „Пријатели“, во центарот на вниманието ги ставија избришаните сцени. Овој клип на интернет е поставен во 2007 година, но дури сега се открива тајната за него. Сцената требало да биде прикажана на 11 октомври 2001 година, но по терористичките напади од 11 септември во САД, поради содржината оваа сцена е избишана. Во неа Чендлер и Моника одат на меден месец, но се задржуваат на аеродром бидејќи Чендлер направил шега со бомба.
сите 5 | | | веќе видена

Шкотскиот актер Џејмс Мекавој кого следната година ќе го видиме во “X-Men: Apocalypse“, оваа есен ќе ни го претстави “Victor Frankenstein“. Нова адаптација на Frankenstein, новелата од 1818-та година на Мери Шели. Victor Frankenstein ќе ја раскаже приказната за почетоците на младиот студент по медицина, Виктор Фанкенштајн од поглед на неговиот асистент Игор и од поглед на чудовиштето кое Виктор ќе го создаде. Младиот Франкенштајн ќе се обиде со необични методи да пронајде лек за многу болести, но неговите експерименти ќе добија поинаков правец кој ќе создаде хаос и конфузија. Во улогата на Игор ќе го видиме Даниел Редклиф, а покрај двајцата актери ќе се појават и Џесика Браун Финдлеј, Ендру Скот и Калум Турнер. Адаптацијата на новелата ја направи Макс Ландис, кој го напиша сценариото за Victor Frankenstein, а зад режијата застана Џон Мекгајдан. Премиерата е закажана за 25-ти ноември оваа година, а до тогаш погледнете го првиот трејлер.
сите 2 | | | веќе видена

Меган Фокс и Брајан Остин Грин наводно се разделиле после 11 години врска, пренесуваат странските медиуми . Славниот пар не е заедно веќе шест месеци, а сето тоа затоа што долго време се расправале околу кариерата на актерката. 29-годишната Меган и 42-годишниот Брајан, кој се прослави по улогата во популарната серија „Беверли Хилс 90210“, имаат две деца – двегодишниот Ноу и 18-месечниот Боди. – Меган го остави Брајан. Тоа го одлучија пред шест недели. Врската им беше во проблеми, се расправаа околу нејзината кариера – рекол изворот за медиумите. Последен пат парот е виден заедно на 9 јули, а нивните портпароли се` уште се немаат огласено по повод овие наводи. Тензиите во нивната врска се појавиле поради големото отстуство на Меган од дома, затоа што непрестано снимала филмови. Добар дел од оваа година поминала во Њујорк снимајќи го филмот „Нинџа желки“. Изворите велат дека Брајан сакал неговата сопруга повеќе време да поминува со семејството во нивниот дом во Лос Анџелес. Од друга страна, Меган е ...
сите 18 | | | веќе видена

Женските гради се најдобар доказ дека мажите можат да се фокусираат на две работи одеднаш
| | веќе видена

next