Забава

Највеселиот летен фестивал продолжува да шири насмевки низ цела Македонија. Овој викенд Баскерфест е во Велес и Кавадарци на градскиот плоштад каде што се одржува и „Гурмански викенд”, а скопјани може да уживаат во театарот под отворено небо на градскиот плоштад „Македонија” и пред „Капитол Мол” во населба Аеродром. Во овој трговски центар баскер изведувачите ќе настапуваат се до 2 јули, а претставите ќе започнуваат во 19:00. Се до 13 јули, Баскерфест караванот ќе биде во Пехчево, Македонска Каменица, Дојран, Крушево, Виница и Кочани. Крушево 01.07- 02.07 Македонска Каменица 07.07-08.07 Дојран 08.07-09.07 Виница, Кочани, Пехчево 12.07-13.07 Во Скопје програмата ќе биде збогатена и со Баскерфест во општина Карпош, а претставите ќе се одржуваат пред „Сити Мол” и во тц. „Лептокарија”. Баскерфест 2016 – позитивни вибрации во градот!
сите 14 | | | веќе видена

Веќе шести ден Скопје дише во ритамот на уличната уметност. Градскиот плоштад „Македонија” е централното место каде што се одвива фестивалот „Баскерфест” со секојдневни настапи на артисти од целиот свет. „Оваа година имаме артисти од Аргентина, Бразил, Италија, Романија, Јапонија, Нов Зеланд, Америка, Германија. Тие веќе се како едно големо семејство, бидејќи за време на „Баскерфест” постојано се заедно. Фестивалот освен што нуди забава за сите македонски посетители, привлекува и голем број туристи кои уживаат во театарот под отворено небо кој секојдневно од 19:00 до 00:00 се одвива на градскиот плоштад „Македонија” во центарот на Скопје” – изјавија од организацијата на фестивалот. Артистите се воодушевени од Скопје. Велат дека одлично се забавуваат овде и дека највеќе им се допаѓа македонската гостопримливост. „Македонија е прекрасна земја. Се заљубив во Скопје, луѓето овде се многу гостопримливи. Навистина убаво си поминувам додека настапувам тука. За мене аплаузот е најголема награда и доказ дека настапот ...
сите 2 | | | веќе видена

Првиот човек кој го испешачи Амазон од неговиот извор до точката каде се влева во Атлантскиот океан, се враќа на Дискавери со нов предизвик. Новата сезона на серијалот „Сам на светот- со Ед Стафорд” започнува на 19 јуни во 21 часот. Во секоја од шесте епизоди, Ед заминува десет дена на локација на која ако немате никакво искуство на преживување во дивина, може да го изгубите животот за неколку часа. Овој предизвик е поинаков од претходните бидејќи тој со себе има само камера и пар пантолони. Преживување без храна, вода, дури и без нож. Гватемала, Намбија, Норвешка, Филипини, Патагонија и во Монголија ќе помине по десет дена за да докаже дека може да ја совлада природата само со една камера. Пустината Гоби во Монголија, ќе се покаже како најтежок предизвик ако се земе во предвид дека само еден еж го спаси да не умре од глад. Ед Стафорд ве советува што треба прво да направите ако се изгубите во дивина: „Застанете. Оној момент кога ќе сфатите дека сте изгубени, седнете и длабоко вдишете. Последната работа која ...
| | веќе видена

Хм….Немам почеток на ова…Дури не знам ни како уствари да го почнам текстот а толку многу сакам да споделам и кажам. Ама, знам од каде – од почеток, или од крајот… Неважно, поентата е иста. Животот е толку убав. Живееме во свет во кој сите сме среќни дали вистински или само се фолираме по социјалните мрежи дека сме, знаете за ако у случај прочита комшијата, или пак онаа досадната другарка што ме бара само кога ќе сака да се жали, битно е другите да мислат дека ние сме среќни. Не е важно дали денес сум скршена од тага, или ми треба рамо, од оние удобните за плачење, после кои се е некако полесно, како дел од товарот да го снемува, да останува на рамото…битно е дека сите други го гледаат она што им го покажуваме-насмевката или пак статусот(секој различно). И по некоја случајност, бев од оние личности на кои можеш да им се издереш за да ти олесни, а да не ти возвратат затоа што денот им бил лош, да им плачеш по цел ден раскажувајќи колку животот не бил фер со тебе затоа што баш твоето работно место го пополнила ...
| | веќе видена

Љубовта е најголем мотив за слабеење, тоа добро го знаат учесниците во серијалот „Слаба шанса” кој од сабота во 20 часот се прикажува на ТЛЦ. Камерите следат 8 индивидуи кои сакаат значително да изгубат тежина за да ја подигнат својата самоувереност и пронајдат љубов. Секоја епизода го истражува тромесечното патување на секој од нив, на кое ќе се трудат да го изгубат вишокот тежина и конечно да и признаат на личноста која ја посакуваат дека имаат чувства за неа. Јунаците на серијалот ветуваат дека за 90 дена ќе се сретнат со своите симпатии потполно преобразени. Со помош на личен тренер ќе се соочуваат со вагата и своите емоционални препреки и за тоа време ќе научат како повторно да се засакаат и да стекнат храброст да ги признаат своите емоции. Една од кандидатките Шајен Лент има 27 години и 97 килограми. Се плаши дека никогаш нема да има храброст да му пристапи на Реган, кој и се допаѓа уште од тинејџерските години. Се решава да преземе сè што е во нејзина моќ и да изгуби 30 килограми. Во текот на ...
сите 2 | | | веќе видена

Баскерфест, уличниот театар под отворено небо и оваа година ќе ни донесе атрактивни баскер изведувачи од целиот свет. Од 10 јуни па се до 19 јуни, во Скопје на градскиот плоштад „Македонија” , а и во повеќе градови низ државата ќе имаме можност да уживаме во многу улични перфморманси, баскер точки и музички настапи. Погледнете дел од артистите кои секојдневно ќе ги забавуваат посетителите: Blink Circus – Тоа е патувачка уметничка инсталација и е единствена во целиот свет! Патувачко шоу во стилот на 20-тите години. Тоа е најмалата уметничка галерија, која содржи фотографии направени во надреалистички-циркуски стил во минијатура, направени од уметникот Лоренцо Мастројани. Сите 130 фотографии може да се набљудуваат ексклузивно со лупи и специјални лампи, кои ќе им се дадат на посетителите од страна на уметникот, на влезот на маркизата. Mr. Copini – Она што започнало како жонглерска и магионичарска кариера, се претворило во глума на многу улици и плоштади во светот. Во своето шоу тој меша импровизација и ...
сите 50 | | | веќе видена

По повод 1 јуни 2016 година, Меѓународен ден на децата, албанската полиција организираше слетување на суперјунаците кои ги посетија децата во болница и малку ги развеселија, откако истите беа оневозможени да прослават надвор заедно со пријателите. Носеа подароци и значки со натпис „Ти си нашиот јунак“.
сите 6 | | | веќе видена

Откриена нога, странична града и разголен задник. Тоа се трите нешта кои во денешно време ги прави една една ѕвезда која сака да го привлече сето внимание на црвениот тепих само за себе. Фустаните, што повеќе откриваат одошто покриваат, им станаа омилено оружје на голем број актерки и пејачки, дами од А-листата, кои сакаат да бидат забележани. Изгледа дека што и да е најактуелно во моментот, голотијата никогаш нема да излезе од мода. Дами кои преферираат гола нога Градите како карта за успех Но голиот задник најсигурна опција
сите 5 | | | веќе видена

Младата поп пејачка Елена Миленковска за делото на Роберт Билбилов, “Ти ми рече не”, раскажа своја видео приказна. Новиот спот на Елена Миленковска е во режија на Огнен Шапковски, а како продуцент се потпишува Александар Пауновски. За тотално природната шминка и фризура се погрижи Бобан Тодоровски, а за стајлингот Тамара Стерјова, тимот кој не се менува. “Ако треба да опишам каков е мојот нов спот, тогаш само ќе Ви речам дека одлучивме овој пат приказната да биде многу едноставна, преку емоција да ја опишам песната. До сега во сите свои спотови сум имала различни улоги, со партнер или со повеќе статисти, овој пат идејата беше јас да бидам во главната и единствена улога и сето она што е веќе испеано да го доловам преку емоција. Јас претставена во најприродно светло, Елена каква што е, без додавки” – ни изјави Елена Миленковска. Песната “Ти ми рече не” е комплетно дело на хит-мејкерот Роберт Билбилов, односно тој се потпишува зад музиката и аранжманот, текстот пак е дело на Ксенија Николова, а мастерингот го ...
сите 5 | | | веќе видена

Најновото хит видео од комичарот Марјан Ѓорѓиевски зборува токму за жените и нивните особини и карактеристики, откако на мета минатата емисија му беа мажите сега на ред се жените. Тој на интересен и хумористичен начин ја опишува просечната Македонска жена, секако ве оставаме во продолжение да уживате во видеото.
сите 2 | | | веќе видена

Момци, жал ни е, но овој трик е наменет само за женскиот пол. Ма да, можете и вие да пробате, никогаш не се знае. Пред да седнете во вашата кола, задолжително нанесете црвен кармин. Бидејќи 37 % од жените тврдат дека никогаш не платиле казна кога биле застанати од полиција а имале нанесено црвен кармин. Иако сеуште не е познато зошто црвениот кармин има такво влијание на полицајците , но сепак е моќно оружје, зошто ве прави да изгледате помлади и попривлечни. Тоа го покажала и студијата која ја направиле Chanel R & D. Воедно, со текот на годините усните ја губат својата пигментација и добиваат боја приближна на лицето. Кога жената е млада, нејзините усни се поцрвени од кожата. А црвениот кармин дава ефект на младост што повторно ствара јак контраст помеѓу бојата на кожата и усните. Освен тоа, ваков кармин секогаш треба да носите на работните состаноци, посочуваат научниците од Харвард. Тие утврдиле дека жеените кои употребуваат смела шминка се смели и во работните потези. Тие се полни со самодоверба и се ...
| | веќе видена

Дали знаете дека за да се направи противотров за каснување од змија, потребен е отровот од змијата? Дали знаете дека годишно повеќе од сто илјади луѓе се каснати од отровници, а дел од нив умираат поради недостиг од противотров? Последните години побарувачката за змиски отров е во пораст, бидејќи освен за производство на противотров, истиот се користи и за други медицински истражувања, како на пример во борбата против дијабетесот, ракот и срцевите заболувања. Серијалот „Ловци на отров” следи четири тима на експерти од оваа област кои патуваат ширум светот во потрага по најопасните змии познати на човекот. Иако секој од нив ужива во потерата, сите делат една заедничка цел- да спасат човечки живот. Од мочуриштата во Флорида до низините на Оклахома, од дивината на Австралија до пустината во Аризона, екипите со секој направен чекор си го ризикуваат животот. Со повеќе од 600 видови отровни змии на планетата, секој погрешен чекор може да ги чини живот. Серијалот „Ловци на отров” следете го на Дискавери од петок, 3 ...
сите 2 | | | веќе видена

Оваа сабота (04 јуни 2016) во Свети Николе ќе се одржи третиот по ред мото собир, организиран од Мото клубот Свети Николе. Членовите на мото клубот и оваа година активно го подготвуваат просторот во новиот парк и ги очекуваат посетителите од цела Македонија и странство. Настанот е поддржан од Општина Свети Николе и Меѓународниот Славјански Институт. На претходните два мото собири беа присутни повеќе илјади граѓани и многу моторџии од Македонија и цела Европа. За годинава се најавени уште повеќе посетители со мотори од многу земји, а и за Светиниколчани ова е убав настан кој полека, но сигурно прераснува во традиција.
сите 2 | | | веќе видена

Заштитете ги вашите очи од силната сончева светлина. Уживајте во летните сончеви зраци и воедно изгледајте прекрасно и неодоливо со вашите омилени очила за сонце. Ние сме тука да ви дадеме неколку предлози а ваше е да одберете кои одговараат баш на вашиот вкус и стајлинг. Па уживајте во изборот… *Hypersaize –Кој би помислис дека ова веќе некогаш беше во модната индустрија? Сепак пак се враќа во тренд и тоа со нови оптички стакла- oversize. Тие го покриваат скоро целото лице но и во тоа лежи и поентата и увабината на овие трендовски очила. Сепак не заборавајте да нанаесете и светла летна пудра. *Мачкини очи – И овие очила исто така се наоѓаат на врвот на листата на очила за сонце за лето 2016. Диви и потсеќаат на грабежливо животно. Модели со остри врвови исто така ни се ретро меѓутоа повторно актуелни и на врвот на најактуелни за ова лето. Моделов не потсеќа на стајлингот на Мерлин Монро и Одри Хепберн. Патем овие очила соодветно одговараат на девојќи со остра и истакната брада. *The Aviator – И овој модел е ...
| | веќе видена

Едно младо момче се обиде да украде лекови од аптека за својата мајка. Фатен од продавачката, детето со наведната глава ја чекаше казната. Но потоа се појави човек со големо срце кој му ги плати лековите за болната мајка. Она што се случи 30 години подоцна ќе ви ја разбранува душата.
сите 13 | | | веќе видена

Сите ние сме биле во ситуација треба набрзинка да се нашминкаме а притоа сакаме да изгледаме убаво како да сме вложиле часови и часови во тоа. Шминкањето бара време, но овие луѓе всушност ги научиле вистинските триковите како да заштедат време а воедно и да ја изберат вистинската шминка, па не мора да поминуваат часови и часови пред огледало. Ова се најпопуларните трикови со чија помош ќе се шминкате брзо и професионално: 1. Како да ја изберете вистинската пудра? За да го одберете тонот кој најмногу ви оговара секогаш испробајте ја пудрата на вратот а не на раката. 2. Размачкајте го моливчето за очи Размачканото моливче наместо строгата линија веднаш ќе ви даде посекси и понежен изглед. 3. Нанесете хајлајтер или бела сенка на правилните места Нанесете хајлајтер на внатрешниот агол на окото и централниот дел од горниот капак за очите да ви изгледаат пошироко отворени. На крајот додадете малку под веѓите и добијте ефект на поткренати веѓи. 4. Нанесете ја маскарата на вистинскиот начин Издолжете ги трепките и ...
сите 4 | | | веќе видена

Колку пати сте помислиле на некој што не сте го виделе неколку години наназад и таа иста личност ве побарала после саат време? Или пак, колку пати сте морале да избирате помеѓу две опции, и сте одлучиле врз основа на инстинктот за на крај да се покаже дека тоа била вистинската одлука? Сте ‘’прочитале’’ некоја личност што едноставно сака да ве искористи? Веројатно ви се има случено ова честопати, феноменот кој се вика женска интуиција! ЖЕНСКА ИНТУИЦИЈА – ЖЕНИТЕ СЕ ПОДОБРИ ВО ЧИТАЊЕТО НА НЕВЕРБАЛНИТЕ ПОРАКИ Жените знаат да ги препознаат и невербалните пораки и исто така добро да ги прочитаат. По однесувањето на нивниот соговорник, жените можат да осетат како истиот се чуствува, што размислува, неговите ставови и склоности кон нештата…Читајќи ги сите тие пораки и чувства, жените донесуваат одлуки и формираат мислење. Женската интуиција е се почесто споменувана и како термин работниот свет и како квалитетна карактеристика која ѓи издвојува од машките. Margaret Heffernan –авторка на книгата ,,HOW SHE DOES IT: ...
| | веќе видена

Ѓоко Танески oтвори душа за тоа како се снаоѓаат пејачите сега, кога поради постојаното одложување на изборите изгубија вредни тезги. Тука се редовните рубрики со економскиот експерт Тошо Малерот, фенг-шуи советите на Спиро Енергија и временската прогноза на Симе Временски. Шестата епизода на „Фчерашни новости“ веќе е на „Јутјуб“, а покрај сите овие содржини, во неа е и новиот серијал на емисијата. „У туѓи ципели“ со Паника Ми Лѐ не може да се раскажува, едноставно е нешто што мора да се гледа.
сите 7 | | | веќе видена

Сигурно и вие имате барем една познаничка во пријателите на Фејсбук чиј единствен опис за нејзиниот профил би бил – патетика! Без разлика што одамна ја има раситнето третата декада од животот на нејзиниот ѕид прво што ве дочекува се две зајчиња, розово и сино во некои велигденски корпички, на кои се тагнати таа и нејзиниот партнер. За неа и ајде да подголтнете, но под сликата кога ќе ги видите петте срциња во коментар од дечкото, па уште 3 бакнежи, на кои таа возвраќа со нови 10, па взамени лајкови итн, се на што може да помислите е веднаш да покренете потрага по изгубената машкост! ПЕСНИ За песните и да не говориме, секој ден како печурки на дожд никнуваат линкови на нивните профили од песни со разнежнувачка содржина, но и кога се работи за некое хумористично клипче одговорот од спротивната страна се 10 бакнежи за „бебето“. Единствен исклучок од ова се деновите кога врската ќе ја зафати криза, па наместо срцињата се среќава по некоја група со заканувачка содржина или песни од типот „Simply the best“ и „I ...
| | веќе видена

next