Забава

Дали сте среќни поради малите нешта во животот? Оние навидум обични работи кои честопати ги земаме здраво за готово? Ова видео од 56 секунди ќе ве потсети дека секогаш треба да бидете благодарни и скромни! Со текот на животот ја забораваме вредноста на малите работи во животот. Но доколку ги вреднувате овие мали работи, тие ќе завземат големо место во вашето срце. Малите работи некогаш значат многу бидејќи се поклонуваат со љубов и само неколку вакви работи можат да го направат некому животот посреќен. Иако подарокот не е нешто што го очекувала ниту пак посакала, ова мало девојче знае како да го цени и да го вреднува. Имено, тригодишното девојче од видеото подолу секогаш ќе ве потсетува што навистина во животот е важно и дека секогаш имаме нешто на што треба да бидеме благодарни. Откако нејзината мајка и го даде подарокот, нејзиното лице беше облиено со среќа и радост. Кога го отвори подарокот во него пронајде само најобична спајалица. Иако подарокот не е нешто што го очекувала ниту пак го посакала, ова ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали сте среќни поради малите нешта во животот? Оние навидум обични работи кои честопати ги земаме здраво за готово? Ова видео од 56 секунди ќе ве потсети да бидете благодарни и скромни! Со текот на животот ја забораваме вредноста на малите работи во животот. Но доколку ги вреднувате овие мали работи, тие ќе завземат големо место во вашето срце. Малите работи некогаш значат многу бидејќи се поклонуваат со љубов и само неколку вакви работи можат да го направат некому животот посреќен. Иако подарокот не е нешто што го очекувала ниту пак посакала, ова мало девојче знае како да го цени и да го вреднува. Имено, тригодишното девојче од видеото секогаш ќе ве потсетува што навистина во животот е важно и дека секогаш имаме нешто на што треба да бидеме благодарни. Откако нејзината мајка и го даде подарокот, нејзиното лице беше облиено со среќа и радост. Кога го отвори подарокот во него пронајде само најобична спајалица. Иако подарокот не е нешто што го очекувала ниту пак посакала, ова мало девојче знае како да го ...
сите 4 | | | веќе видена

Врската помеѓу таткото и ќерката е посебна, незаменлива и нераскинлива. Таа секогаш ќе остане да биде неговата принцезичка, а тој за неа секогаш ќе биде најхрабриот херој, а доказ дека постојат толку силни врски е токму ова видео кое ќе ги разнежи вашите срца…
сите 2 | | | веќе видена

Доколку располагате со повеќе слободно време од вообичаеното ви предлагаме да го искоритсите за да направите уникатни новогодишни декорации со светки од кои вашиот дом ќе заблеска, срцето ќе ви биде полно со радост, а нема да потрошите многу пари кои ни се потребни за безброј потреби деновиве. Издвојте неколку минути и погледнете како да направите целосна преобразба на атмосферата во вашето омилено катче. Во следното видео ќе научите како да направите 4 типови на различни декорации, секако во ист стил и со слични ресурси. Погледнете како обичните чаши, шишиња за вино, пердуви и балони, може да ги претворите во прекрасни новогодишни декорации со светки. Основен материјал кој вие е потребен за работа е најлонската подлога врз која ќе го создавате своето креативно дело. Најлонската подллога ќе ви послужи како заштита на основата, масата и подот врз кој што ќе ги правите лесните и интересни новогодишни декорации со светки. Потребно ви е лепило, четка за размачкување, светки во вашите омилени бои или бои кои се ...
сите 8 | | | веќе видена

Постои голема разлика помеѓу тоа да бидеш почитувана и посакувана жена. Вниманието е добра работа, ве прави да се чуствувате посебно. Тоа е моментално задоволство и секој го посакува. Ве подигнува до небото, ви ја зголемува самодвербата и ве прави да се чуствувате добро во својата кожа. Но тоа е главната разлика во тоа дали некој те посакува или само те почитува. Почитувањето е потешко: за него е потребно време. Потребно е време да се препознае и процени нечија вредност, да разбере некој зошто верува во она што верува. Да бидете почитувана жена и посакувана се две различни работи, но секогаш треба да се стремите да бидете она првото. Можеби ви се допаѓаат моментите кога се чуствувате посакувано но тоа ништо во животот не значи доколку таа личност не ве почитува. Немојте да бидете со некого во врска, макар и пријател само поради тоа што има добар глас, е слаткоговорник и ве прави да се чуствувате на “седмо небо“. Ова е најголемата грешка на повеќето девојки и жени. Доколку не ве почитува, без разлика колку ...
сите 2 | | | веќе видена

Живееме во време кога сме заробени во кафезот на секојдневниот живот при што забораваме да застанеме малку и да уживаме во убавините на животот. Кренете го погледот и извадете ги слушалките од уши, тргнете го погледот од мобилните телефони, дојдете си дома порано. Одвојте време за работите кои ги сакате… Утре не е загарантирано, затоа живејте денес!
сите 2 | | | веќе видена

Правењето на интересни новогодишни украси никогаш не било полесно. Наместо да ги трошите парите на веќе изработени лампиони, засукајте ги ракавите и обидете се да направите нешто уникатно. Освен тоа што ќе ја покажете својата креативност, децата ќе бидат пресреќни со идејата да ви помогнат во украсувањето. Еве неколку идеи: Украсни шишиња Украсен холохоп Ѕвезди Новогодишно дрво Лампиони со туш и светки Ѕвезда од хартија Пет идеи за лампиони од стиропор Елка од хартија Уникатен лампион од ткаенина
сите 2 | | | веќе видена

Зоранчо Пурески е љубител на уметноста и создавач на еден интересен стил на пишување во кој е вткаена целата негова љубов, талент и чувството за креативност, стил со кој го освои срцето на илјадници фанови ширум Македонија и пошироко. Колку години пишувањето е твоја љубов? Пишувањето, како љубов, одамна ми е. Љубител сум на збор исткаен со чувства уште од многу одамна. Но, активно со пишување, две години. Од кое дело си најмногу задоволен? Не можам да издвојам посебно дело, мисла, збор. Се обидувам секаде да ставам чувство, дел од душата. Дека тоа најубаво се препознава. Пишувањето бара голема концетрација, креативност и идеи. Што најчесто те инспирира за да го земеш пенкалото во рака? Животот. Болката. Љубовта. Среќата. Радоста. Луѓето. Инспирација има многу, само треба да ја препознаеш. И да те зграпчи онака убаво, па да те натера да ставиш душа на хартија или статус. Колку ти лично се пронаоѓаш во своите текстови и дали некогаш си пишувал од лични искуства? Се пронаоѓам во секој збор. Верувам и стојам ...
| | веќе видена

Самата новогодишна и божиќна прослава, дефинитивно ни се најзабавните денови од целата година. Магијата се состои во самото очекување на празничниот дух, кој го обзема целиот свет. Сепак, празничното расположение нема да нѐ зафати, доколку самите не се потрудиме да се инспирираме. За таа цел, направете сами, едно од овие креативни декорации, кои ќе ви причинат задоволство за пристигнувањето на новата година.
| | веќе видена

Љубовта со сила ме тера да мислам на тебе. Го замислувам твојот лик пред мене до ден денес. На сон ми доаѓа твојот изглед. Твојата насмевка која за пари ме напушти. Бев спремен на се за нас двајцата. Дури и семејството да го напуштам. Дури и од сопствените соништа да се одречам. Најтажно од се е тоа што моите солзи беа пролеани за тебе. Ти никогаш не го напушти твоето место во моето срце. Бевме разделени. Но далечината не сме спречи да мислам се уште на нас, да сонувам за нас, со мисла дека еден ден ќе ми се вратиш. Во секоја моја песна те барам, се обидувам да те пронајдам. Но ти во секој мој стих живееш, а никако на мене да ми дојдеш. Звездите си заминаа од небото кога ти ме остави. Сонцето не изгреваше исто како порано. Сега беше потемно, помрачно. Некако несреќно, без таа светлина со која силно зрачеше, без таа убавина, без таа силина и нежност… Знаеш што? Ништо не е како што беше некогаш. Слушни ги сега моите лелекања како губитник, слушни го мојот крик како птица што мора да ги остави саканите и да ...
сите 9 | | | веќе видена

Пред само десетина години светот беше многу поразличен. Не постоеше YouTube, GoPro, iPhone, ниту пак Instagram ни Facebook. Луѓето не ги споделуваа своите искуства секојдневно. Но, денес е многу поразлично. Светот го гледаме преку камера и кога и да посакаме можеме повторно да го преживееме секој момент од некој значаен настан. Оваа серија ни нуди неверојатни приказни за преживување и тоа од уникатна перспектива, односно директно од луѓето кои стоеле на работ на животот и смртта, а притоа нивното искуство го имаат дигитално забележано. Случаи на луѓе кои биле заробени во лавина, случаи кога ги бркаат диви животни, непогоди како торнадо или пак се заглавиле во пештера или изгубиле на море. Во секоја епизода од која ќе ви застане здивот, ќе се најдете во кожата на луѓето кои тоа го имаат преживеано, а тие ќе не носат чекор по чекор низ своите искуства и ќе имаме можност да го преживееме настанот заедно со нив. Следете го серијалот „Уште сме живи“ на Дискавери секој понеделник во 21 часот.
сите 2 | | | веќе видена

Почнува втората сезона на сатирично-хумористичната емисија „Фчерашни новости“. Веќе добро познатата екипа предводена од Бранко Огњановски се враќа на „Телма“, каде повторно ќе може да ја гледате секоја недела. Првата епизода гледајте ја на 20 ноември во 19:10 часот. Езерка, Спиро Енергија, Јована, Петар…се само дел од ликовите кои повторно ќе ги гледаме во пародичните вести, во кои преку хуморот и сатирата, се обработуваат актуелни теми од секојдневниот живот. Во новата сезона ќе се запознаеме и со нови ликови, воведени се и нови рубрики, а епизодите ќе бидат збогатени и со многу познати гости. Во секоја епизода во околу 30 минути, екипата на „Фчерашни новости“ ќе се обиде да понуди нешто поинакво, во и онака слабата понуда на домашни продукции и морето на турко-српски серии и емисии. Премиерата на секоја епизода ќе биде секоја недела во 19:10 часот, а првата реприза истата вечер во 22:10 часот. Репризи ќе бидат прикажувани и во понеделник во 16:10 часот и сабота во 14 часот.
сите 8 | | | веќе видена

На 14 ноември во 20 часот премиерно ќе се прикажува епизодата на серијалот „Преживување во двојка” која е снимена на Велебит, Хрватска. Овој популарен серијал за преживување, става на тест двајца експерти од таа област, во сценарија кои реално може да му се случат на секој кој се упатува во некаква авантура на отворено. Како локација се избираат различни терени низ светот, на кои заедничка работа им е идеалната природа, која ако доволно не ја познаваме може да се претвори во опасно окружување. Екипата на серијалот на Велебит ги испрати Џош Џејмс и поранешниот припадник на Зелените Беретки, Грејди Пауел. Сценариото е несреќа на рафтинг, а Џош и Грејди имаат на располагање нож, јаже и оштетен рафт со кој ќе се обидат да дојдат до првото населено место. И во епизодата снимена на Велебит, цел е да се покаже дека и на најнемилосрдните терени со вистински вештини и креативно размислување може да се одржи секој во живот. Основните правила на преживување се да најдат засолниште, вода, храна и помош. Колку ...
| | веќе видена

„Дискавери Сајанс”, единствената телевизиска мрежа целосно посветена на науката, гордо најавува дека трета година по ред ќе го поддржи „Светскиот ден на науката”, годишна иницијатива на УНЕСКО која се одбележува на 10 ноември. Оваа година каналот ја претставува кампањата IMAGINE THE FUTURE (Замислете ја иднината), која ќе ве поттикне на размислување за светот на науката и технологијата во наредните 30 години, како и на начинот на кој двете индустрии ќе ја одиграат клучната улога за развојот на човекот. За одбележување на „Светскиот ден на науката” и футуристичката тема која ја избра каналот, на веб страната на „Дискавери Сајанс” и фан страната на Фејсбук, ќе се емитира 360/VR скок со падобран. Во соработка со Army Parachute Association, скокот ќе ги држи гледачите во неизвесност се додека двајцата скокачи успешно не слетаат на големото Дискавери Сајанс лого. Adidas miCoach Elite Team System ќе овозможат на гледачите да ја проследат на телевизиските екрани и науката позади скокот со помош на биометриско ...
сите 2 | | | веќе видена

Инспирирани од многуте истражувања, а поттикнати од новата книга „Man Down“ на Ден Абрамс, решивме да собереме на едно место што повеќе информации за работите кои жените ги прават подобро од мажите. Верувале или не, се прават илјадници истражувања на тема мажи vs. жени. Еве ги резултатите од најпопуларните од нив, а кои ги покажуваат жените како претставнички на супериорниот пол: Жените подобро се справуваат со раскинувањето и лошите моменти во врската Се смета дека по раскинувањето жените седат дома и јадат сладолед плачејќи, а мажите веднаш трчаат да излезат и да се забавуваат. Но, вистината е дека жените подобро сесправуваат со раскинувањето и лошите моменти во врската. Зошто? Затоа што жените имаат повеќе луѓе со кои можат да разговараат и од кои добиваат поддршка. Мажите од своја страна само ги „голтаат“ фрустрациите и ги чуваат чувствата во себе, а тоа влијае негативно на нивната самодоверба и емотивна состојба. Мажи vs. жени Жените поднесуваат повеќе болка Сигурно веднаш помислувате на депилација, ...
| | веќе видена

Универзал медиа Скопје ве поканува да учествувате во “Wave” – најголемото глобално истражување за социјалните медиуми. Овогодинешното деветто издание на “Wave” се спроведува во 65 земји, во него учествуваат повеќе од 50.000 интернет корисници кои ги претставуваат погледите, потребите и однесувањето на 1 милијарда највлијателни корисници на интернет и социјалните медиуми од целиот свет. Благодарение на Универзал Медиа Скопје, интернет корисниците од Македонија имаат можност да учествуваат во истражувањето и да ја постават Македонија на светската “Wave” мапа. Сè што треба да направат е да одвојат 30 минути и да го пополнат прашалникот на овој линк: https://surveys.globaltestmarket.com/survey/gmi/v1/448346?lang=BU . Секој учесник кој ќе го пополни прашалникот и точно ќе одговори на поставеното прашање добива можност да учествува во натпреварот за освојување Asus Tablet. “Wave” е најдолгата и најамбициозната годишна анализа на социјалните медиуми која ја спроведува медиумската агенција Универзал Медиа низ целиот ...
сите 3 | | | веќе видена

Дискавери ја најави соработката со World Wildlife Fund (WWF), кој Дискавери ќе го финансира и ќе помогне во заштита на терен од 4000 km². Се работи за живеалиште на тигрите во Индија и Бутан, чија заштита е клучна за одржување на популацијата на тигри во дивината. „Глобалното движење на заштита на тигрите доби поддршка за терен од 4000 km²” изјави Дејвид Заслав, претседател и главен извршен директор на Дискавери Комуникејшнс. „Дискавери е компанија која ги покренува работите. Повеќе од 30 години нашите камери се во сите делови на светот, ја документираат и ја запознаваат публиката со убавините и чудата на природата, со програмите како што е „Планетата Земја”. За жал, забележаа и во каква тешка состојба се голем број растителни и животински видови. Денес одиме чекор подалеку, за да ја заштитиме една од најубавите, а најзагрозените животински видови. Нема да дозволиме овие прекрасни животни да исчезнат. Ќе ја поддржиме оваа акција преку нашите глобални брендови и платформи со цел до 2022 година да се дуплира ...
| | веќе видена

Вистински љубителки на уметноста, боите и убавиот имиџ се креатори на еден поинаков стил на декорирање во чија срж е вткаен целиот нејзин талент и чувството за креативност. Нивното портфолио е богато со искуства кои ги стекнале благодарение на своите бројни ангажмани, следењето на светските трендови и големата доза на талент кој го поседуваат. Експериментирањето со спротивностите и овозможуваат да создаде траен и безвременски стил кој постојано го надоградува. Оваа недела друштво ни прават Натали Папакоч Илиевска и Христова Ивона , две успешни млади девојки инаку сопственички на La Féerie. Полека станавте неодминлив детал за секоја маниестација или забава. Како се роди љубовта кон оваа работа? Кој е виновникот? НАТАЛИ: Љубовта кон оваа работа се роди многу спонтано а реализацијата на истата се одвиваше доста брзо. Корените потекнуваат уште во позадината на мојот факултет по дизајн каде сватив дека може да бидам многу успешна. ИВОНА: Цел живот сонував да го работам ова, виновник е само љубовта кон оваа ...
| | веќе видена

Славчо Поповски, лик кој стекна голема почит и популарност во македонската јавност по точната временска прогноза и издаденото предупредување за поплавите во Скопје. Кој е всушност Славчо? Следењето на временски промени бара големо знаење и ангажираност со цел да се добие точна временска прогноза. Каде наоѓате испирација? Па вака, кога станува збор за метеорологијата и за тоа што ме привлекува во неа јас ова би ви го одговорил: Буквално се, од правење и следење на временските прогнози, исто така ги правам и оние детални анализи околу времето, се бавам и со издавање на сезонски прогнози, значи околу метеорологијат аме привлеккува буквално се, се би направил за неа, не верувам дека има некој повеќе што е залубен во метеорологијата од мене. Пред нас е зимата, што може да очекуваме годинава, кои се прогнозите и какви температури да очекуваме? Гледано барем според долгорочните прогнози снегот во текот на предстојната зима нема да изостане, значи би требало да биде богата гледано по врнежите, а поради тоа што ...
сите 7 | | | веќе видена

next