Забава

„Омилена” на Тајзи е тема која цело лето ќе ја слушаме на балканските радио станици. Песната е во летен регетон ритам, со текст на Тајзи, додека музиката ја работеа заедно со Лазар Цветковски кој го изработи и аранжманот. Песната, заедно со видеото ќе биде промовирана на каналот на Балкатон продукцијата со која Тајзи соработува веќе [...]
сите 17 | | | веќе видена

Koj e Д-р.Ангелчо Андоновски? Па првин на самиот почеток би се претставил едноставно, лекар , хуманист кој ги сака дечињата а и воопшто луѓето иако најискреното нешто што го добивам е од дечињата, нивната насмевка и задоволството во очињата кога веќе не ги боли ништо тоа за мене претставуваат дар. Инаку роден во Скопје , [...]
сите 3 | | | веќе видена

Во шеесеттите години од минатиот век, седум астронаути од американската вселенска програма „Меркур”, уживаа статус на рок ѕвезди! Најмладиот и највпечатлив од сите, Гордон Купер, обожуваше спортски автомобили и изгледаше како филмска ѕвезда. Како вселенски пионер постави рекорд кој и ден денес се бележи како најдолгиот самостоен лет во историјата на САД. Во текот на [...]
сите 4 | | | веќе видена

На 16 јуни во Скопје започнува меѓународниот уличен фестивал- Баскерфест. 12-ти пат, традиционално во Скопје, но и во другите градови низ Македонија ќе се одржи „Баскерфест”, фестивалот кој под отворено небо нуди бесплатна забава за сите возрасти. Локацијата е плоштад „Македонија”, а свои точки секојдневно ќе имаат атрактивни баскер изведувачи од целиот свет. Во Скопје [...]
сите 15 | | | веќе видена

Актерот Киану Ривс стана доста популарен и по својата мудрост во поглед на животот. Од време на време, иако најчесто е изолиран, тој знае да се појави од некаде и да го замисли целото човештво со своите филозофии и размислувања за животот. Ова е најновото од него: „Јас не можам да бидам дел од светот [...]
| | веќе видена

Од филмови никогаш доста. Затоа за препорака имаме 5 историски филмови, кои ако не сте ги гледале – одма да ги гледате, а вие што сте ги гледале, препорака повторно да ги изгледате. 1. Gladiator (2000) Филм на Ридли Скот, во главна улога е Расел Кроу заедно со Жоакин Феникс. Историска драма-акција, за времето на [...]
сите 8 | | | веќе видена

Уметникот мора да е конструктивен. Уметникот не смее да копира никого. Тоа ќе му се удри од глава. Уметникот мора да сочувствува. Да ја осети туѓата болка како своја. Да се радува на туѓата среќа. Уметникот е должен да создава. Само уметник кој е автентичен и свој има некакви шанси да стане успешен. Драган Таневски [...]
сите 12 | | | веќе видена

Бојата која ја обирате открива што вашиот маж го чека во кревет! Скоро 72 проценти од жените се одлучуваат за бои кои не одскокнуваат многу од бојата на телото. Црвената боја на гаќичките значи дека девојката не е срамежлива, бела дека е подготвена за чучење, а розева дека не сака да ја превземе главната улога [...]
сите 3 | | | веќе видена

Дали сте среќни поради малите нешта во животот? Оние навидум обични работи кои честопати ги земаме здраво за готово? Ова видео од 56 секунди ќе ве потсети дека секогаш треба да бидете благодарни и скромни! Со текот на животот ја забораваме вредноста на малите работи во животот. Но доколку ги вреднувате овие мали работи, тие [...]
сите 3 | | | веќе видена

Постојат два вида на луѓе во светот: оние кои се одлучуваат да бидат среќни (и ги земаат работите во свои раце) и оние кои тоа не го прават. Добро познато ви е она верување дека среќата доаѓа од слава, од богатсвото, од други луѓе или од материјалните работи, меѓутоа не е така , среќата доаѓа [...]
сите 3 | | | веќе видена

Две години по страшниот потрес во Непал кој однесе илјадници животи, а беше и причина за лавината на Еверест во која загинаа 22 луѓе, искачувачите повторно се вратија на највисоката планина на светот. Храбрите пилоти на хеликоптери кои тогаш се обидоа да спасуваат, работеа на оживување на погоденото подрачје и сега се враќаат повторно во [...]
сите 2 | | | веќе видена

Македонија по десети пат оваа година ќе ги избере најдобрите бармени кои ќе ја претставуваат државата на Светското првенство во Копенхаген, Данска. Оваа година првенството ќе се одржи во Скопје Мериот Хотел, на 28 март со почеток во 11 часот. Како и досега, бармените ќе се натпреваруваат во две категории, класична подготовка на коктели и [...]
сите 12 | | | веќе видена

Хрватскиот бенд Елементал оваа сабота подготвува изненадување за своите фанови во Македонија. 18 март, „Вип Арена Борис Трајковски“ е местото каде што „Елементал“ ќе прослават 10 години од својот прв настап во Скопје со нивното концертно шоу „Денот Е“. После сите успешни клубски свирки, за првпат настапуваат на голем концерт во Македонија каде што ќе [...]
сите 14 | | | веќе видена

За време на претставувањето на новиот документарен филм „Средина“, приказна посветена на мега популарниот балкански поп пејач Един Дервишалидовиќ или попознат кај нас како Дино Мерлин, славниот пејач на крајот одвои неколку минути и упати порака до сите Македонци по повод актуелната состојба во нашата држава. – Доколку Македонците ме гледаат вечерва, сакам да им [...]
сите 18 | | | веќе видена

Компанијата Discovery Communications вчера во Барселона на Светскиот конгрес за мобилна телефонија (Mobile World Congress) го претстави уникатниот облик на соработка кој на мобилните оператори ќе им овозможи ексклузивна можност да станат „Службен мобилен носител на преносот“(Official Mobile Broadcaster) на Олимписките игри. Покренувањето на новата услуга на мобилните оператори, на своите корисници ќе овозможат пренос [...]
сите 7 | | | веќе видена

Елементал” и Скопје, љубов која трае 10 години! После одличните концерти во Загреб и Белград, третиот град во кој „Елементал” ќе настапат со нивното шоу „Денот Е” е Скопје. Поводот е исклучително значаен, а тоа е десет годишен јубилеј од нивниот прв настап во Скопје. После сите успешни клупски концерти изминативе 10 години, за првпат [...]
сите 4 | | | веќе видена

2010 година и мала група новајлии заедно со своите заповедници од 101 Воздушна девизија, ги пакува своите камери и стандардната воена опрема и одлетува на едногодишна задача во Авганистан. Годината ја поминуваат на најистурената американска позиција во Корунгал, длабоко во подрачјето кое го контролираат талибанците, а планирале да снимат се што виделе и да ги [...]
| | веќе видена

Скијачката звезда Линдзи Вон ќе овозможи на обожавателите уникатен пристап во нејзиниот живот во серијата Chasing History (Лов на историјата) која премиерно ќе се прикаже на Еуроспорт на 5 февруари, недела, во 19 часот. Серијалот ја следи најуспешната спуст скијачка, додека се обидува да го оствари својот сон и да го сруши рекордот во број [...]
сите 9 | | | веќе видена

Крис Нот, на гледачите најпознат по улогата во „Сексот и градот” и Киша Касл- Хаџес се придружуваат на актерската екипа на серијалот “Манифесто”, кој оваа година ќе се прикажува на Дискавери каналот. Серијалот ја следи приказната како ФБИ го разоткрива Тед Кацински (Пол Бетани) , познат како Унабомбер, еден од најозоглсените криминални умови во светот. [...]
| | веќе видена

Човекот се менувал многу низ историјата. Еволуцијата траела и сè уште трае, и тоа значи дека човекот во иднина, нема да биде ист како денес. Поради подобрата исхрана и медицинската грижа, луѓето ќе бидат повисоки од денес, гледајќи го фактот дека од 1960 па до денес, луѓето се повисоки за 2,5 сантиметри. Желудникот ќе се [...]
| | веќе видена

next