Забава

Ви презентираме во продолжение 60 фрази кои родителите мораат да им ги кажуваат на своите деца, како би тие прераснале во среќни и грижливи деца. Овие изрази можат навистина да направат чуда: тие ќе ги научат вашите деца како да сакаат и како да бидат сакани, како да бидат сигурни, да ја делат радоста и среќата со другите, и да го ценат она што го имаат. Кажувајте им: “Те сакам “. “Те сакам без оглед на се“. “Те сакам и кога се лутиш на мене“. “Те сакам и кога сум лута на тебе“. “Те сакам и кога си далеку од мене. Мојата љубов е секогаш со тебе. “ “Дури и кога би можела да бирам кое дете да биде мое, јас пак би те избрала тебе. “ “Толку многу те сакам, што тоа не би можело ни да го замислиш. “ “Фала ти. “ “Баш ми беше забавно денес играјќи со тебе. “ “Моите омилени сеќавања се баш оние денови кои ги поминував во игра со тебе. “ Зборувајте им: …Моментите на нивното раѓање или посвојување. …Колку сте сакале да се галите и гушкате со нив додека биле мали. …Како сте го одбрале неговото име. …Приказни за самите ...
| | веќе видена

Постојат два вида на луѓе во светот: оние кои се одлучуваат да бидат среќни (и ги земаат работите во свои раце) и оние кои тоа не го прават. Добро познато ви е она верување дека среќата доаѓа од слава, од богатсвото, од други луѓе или од материјалните работи, меѓутоа не е така , среќата доаѓа од внатре. И богатите плачат, така? Они можат да бидат длабоко во себе премногу несреќни за разлика од останатите. Среќните луѓе се среќни затоа што тие самите себе си се прават среќни. Тие го одржуваат позитивниот поглед на светот,и не си го нарушуваат својот внатрешен мир. Прашањето е: Како тие тоа го прават? Одговорот е премногу едноставен. Среќните луѓе имаат добри навики кои го подобруваат нивниот живот. Тие работите ги прават на малку подруг начин… Кога би прашале некој таков среќен човек, сигурно би ги добиле сите овие совети: Не бидете злопамтила. Среќните луѓе се свесни дека е подобро да заборават или да опростат , него да дозволат негативните чуства да ги потиснат оние позитивните. Луѓето кои не го прават ...
сите 3 | | | веќе видена

Постојат два вида на луѓе во светот: оние кои се одлучуваат да бидат среќни (и ги земаат работите во свои раце) и оние кои тоа не го прават. Добро познато ви е она верување дека среќата доаѓа од слава, од богатсвото, од други луѓе или од материјалните работи, меѓутоа не е така , среќата доаѓа од внатре. И богатите плачат, така? Они можат да бидат длабоко во себе премногу несреќни за разлика од останатите. Среќните луѓе се среќни затоа што тие самите себе си се прават среќни. Тие го одржуваат позитивниот поглед на светот,и не си го нарушуваат својот внатрешен мир. Прашањето е: Како тие тоа го прават? Одговорот е премногу едноставен. Среќните луѓе имаат добри навики кои го подобруваат нивниот живот. Тие работите ги прават на малку подруг начин… Кога би прашале некој таков среќен човек, сигурно би ги добиле сите овие совети: Не бидете злопамтила. Среќните луѓе се свесни дека е подобро да заборават или да опростат , него да дозволат негативните чуства да ги потиснат оние позитивните. Луѓето кои не го прават ...
сите 3 | | | веќе видена

По неуспехот да пронајдат љубов на традиционален начин, четворица ќе се обидат да направат нешто драстично: ќе се венчаат со некој кој цел живот пред нос, а досега го немаат доживеано како материјал за брак- барем не досега. Во новиот серијал „Што ако се венчаме?” која на ТЛЦ ќе се прикажува секој вторник од 5 јули во 20 ч, се тестира што е подобра формула за успешен брак: компатибилноста која ја пружа пријателството или пак сексуалната хемија. Серијалот се врти околу два пара- едниот пар се двајца кои цел живот биле само пријатели, а односот на вториот пар бил исклучително од сексуална природа. Што ќе се случи кога ќе се одлучат да се венчаат? Овој фасцинантен социјален експеримент ќе ги следи паровите со надеж дека конечно ќе најде и одговор на дилемата дали основата на успешен брак е во сексуалната привлечност или пријателството. На ТЛЦ ќе го дознаете одговорот.
сите 3 | | | веќе видена

Покрај ваков маж, ниедна жена не би погледнала во друг. Еве како треба да изгледа мажот кој е сон на секоја жена. Маж кој знае да готви, и секако обожава тоа често да го прави. Ова е нешто за кое скоро и сите жени мечтаат, а воопшто не би требало да биде во доменот на нивните мечтаења. Набавката и припремањето на храната спаѓаат во основните начини на преживување. Па зошто тогаш повеќето мажи сметаат дека оваа вештина воопшто не им е потребна? Жените тоа не можат да го сфатат. Маж кој има аутетичен стил, водат грижа за својот изглед и во бракот не ,,пуштаат,, стомак. Нашиот надворешен изглед е одраз на нашата внатрешност. Оделот не го прави човекот, но кажува многу за него. Жените премногу го ценат мажот што знаат својот став и карактер да го изразат и покажат преку нивниот стил. Не се само машките оние на кои им е убавината важна. И жените сакаат покрај себе маж што изгледа добро. Кога мажите се запуштаат во бракот, и не водат грижа за нивниот изглед, тоа значи дека жените ги сфаќаат здраво за готово, ...
сите 2 | | | веќе видена

Михаил Литвак е еден од најпризнатите светски психолози во денешницава. Следниве 20 совети и препораки, иако се кратки, доколку ги разберете и применете во вашиот живот, тогаш за вас нема да постојат никакви препреки. Др Литвак го развил системот кој го нарекол ,,Психолошко Аикидо,,, и прв тој го применил. Овие 20 работи ако добро ги проучите и применете, тие ќе станат моќно психолошко оружје во вашете раце. Ако човек нема што добро да каже за самиот себе, а сепак сака нешто да каже, тој ќе почне да зборува лошо за другите. Загризајте во науката (знаењето) кое е од гранит, отколку во вратот на вашите најблиски, доколку веќе сакате да загризувате. Депресијата му е дадена на човекот, како би можел да се замисли над себеси. Никој никого не отфрлува, само некои луѓе одат напред, некои заостануваат. Оние кои заостануваат се оние кои се чуствуваат отфрлени. Ако вие имате добро мислење за себеси, зошто е потребно даи другите имаат добро мислење за вас? Ако сакате нешто, не барајте дозвола. Нема да ја добиете. ...
сите 3 | | | веќе видена

Ексклузивно гостување на Љубчо Георгиевски во новата епизода на „Фчерашни новости“. Единаесеттото по ред издание на хумористичната емисија ветува дека ќе биде едно од најдобрите досега. Покрај специјалниот гостин, во недела во 19:10 часот на телевизија „Телма“ ќе може да дознаете нешто повеќе за новиот паралелен универзум наречен „Дамјан Груев“ и за новиот лауреат на Кучевишката грнчарска колонија – Аца Лукас и неговото грне. До недела nа нашите официјални страници погледнете ги сите досегашни епизоди и скечеви, но и необјавени клипови и фотографии од зад сцената. Јутјуб: https://www.youtube.com/channel/UC5_dpZJ3XmZ7RkcUvmtAG9w Фејсбук: https://www.facebook.com/FcerasniNovosti/ Инстаграм: https://www.instagram.com/fcerasninovosti/ Пишете му и на Спиро Енергија на spiroenergija69@yahoo.com Премиера: Секоја недела во 19:10 на Телма Репризи: недела 23:05 часот, понеделник и четврток после 16 часот
сите 5 | | | веќе видена

Понекогаш знае да ме обземе тага на сред радоста додека те гледам како играш. Така си безгрижна, весела, со нескротлив дух и нежна душа.Пркосна. Своја. Ти ме роди мене, не јас тебе, често ми го тоа кажуваш. Да и постара си, јас не знам ништо, а ти знаеш се. Те гледам и не можам да не мислам на животот во кој веќе газиш, низ кој веќе чекориш. Ти не си родена за компромиси. Не си направена од материјал кој може лесно да се обликува и менува. Ме заболува оној дел во мене, кога твојата душа сака, сака од коса до стапалата, кои ја додирнуваат земјата и не се срами тоа да го покаже. Оној дел кој не сака да признае кога нешто не е во ред, само зада другите тоа не го приметат и видат. Тоа е делот во душата кој луѓето најчесто и најлесно го подгазуваат. Можев нешто друго да ти оставам во аманет… Се сеќавам на моите љубовни приказни, на моите пролеани солзи, на краљевите кои ми рушеле светови. Барем така мислев тогаш. Изгледа дека сум рушела и тврдини за да дојдам до сопствена тврдина која сум ја изградила и во која ...
| | веќе видена

Односот помеѓу снаата и свекрвата најчесто е многу комплициран. Кога прераскажуваат снаите за најголемите навреди од страна на нејзините свекрви, се добиваат многу интересни одговори. Во продолжение ви ги прикажуваме во целост. 1) Свекрвата на својот Facebook профил објави видео за вежбање во кое ме означи мене и нејзината ќерка со коментар дека повеќе немаме изговори за да не почнеме со вежбање. 2) Свекрва ми ми рече ,,Знам да не сакаш да имаш деца сеуште, ама веќе си стара и треба да размислиш ,, Инаку имам не полни 35 години. 3) Мојата сега веке бивша свекрва, првите три години ме викаше со името на бившата сопруга на мојот маж. 4) Мојата свекрва ми украде дел од нашите покани за свадба, како би можела да им прати покани на луѓе кои што не планиравме да ги поканиме. Сакавме мала свадба со луѓе кои ни се драги и најблиските, за на крај да пола од гостите бидат луѓе кои и воопшто не сме ѓи запознале. 5) Свекрвата ме прашува дали мислам дека балерините се убави. Откако го доби мојот одговор дека ми се ...
| | веќе видена

Доколку се уште размислувате каде на одите на одмор летово, можеби оваа листа ќе ви помогне да се одлучите. Според статистичките податоци, во овие земји има далеку повеќе слободни девојки отколу мажи. Украина Земјата на Мила Кунис е позната по убавите девојки. Со оглед на тоа дека има повеќе мажи, тие можаат слободно да бираат. Естонија Во оваа земја владеат русокоси девојки со небесни сини очи. Треба нешто повеќе да ви кажеме? Грузија И во оваа земја има голем број на слободни девојки. Тие важат за атрактивни, но и срамежливи девојки. Затоа дајте им малку време да ве запознаат подобро и да се опуштат во ваше друштво. Порторико Жешките девојки од Порторико ќе направат летото да ви биде уште пожешко. Тие важат за отворени и дружељубиви, но се повеќе бројни за разлика од мажите, поради што не им е баш лесно да си најдат партнер. Белорусија Овие девојки се секси, но немаат баш многу избор, затоа што ги има повеќе за разлика од мажите. Литванија Мала земја, со богата историја и традиција, а за жените се зборува ...
сите 9 | | | веќе видена

Експертите за специјални ефекти Адам Савиџ и Џејми Хајнеман го спремија големото финале на „Растурачи на Митови“ (Митбастерс) на Дискавери каналот. За верните гледачи последен пат ја проверуваат вистинитоста на популарните митови и урбани легенди, и со помош на научни експерименти откриваат што е вистина, а што лага. Адам и Џејми од гледачите и серијалот ќе се збогуваат на навистина интересни начини и со нивниот омилен тип на забава- уништување со експлозив, со два мита кои ја вклучуваат популарната серија Мекгајевр и лебдечки брод. Се одлучуваат и на најголемиот експеримент во животот и ќе се обидат да уништат цистерна со помош на вакум. Исто така уништувањето на автомобили е една од најчестите теми низ целиот серијал, па тие ќе се обидат да уништат автомобили на начини кои досега ги немаат направено. Финалната сезона на серијалот „Растурачи на митови“ ќе започне да се прикажува од 2 јули во 18:05 на Дискавери каналот.
сите 3 | | | веќе видена

Пред 24 години заедно со Бред Пит, Николас Калсен, настапуваше во „Денови на слава“, серија, која, за жал, не опстана долго. Истата беше укината по само шест епизодииако на Николас Калсен му предвидуваа убава актерска кариера. Сепак, по овие неславни актерски денови, кариерата на Бред појде во вистинска насока, додека таа на Николас стрмоглаво во бездна. На крајот цимерот на славниот актер животот го заврши во запуштена соба на Тајланд каде полицијата го пронашла мртов, а причина за смртта – предозирање. Веста за неговата смрт своевремено ја објави неговиот пријател Мајкл Доријан. „Вечно ќе се сеќавам на него. Дел од моето прекрасно минато засекогаш исчезна“, напишал Доријан на „Фејсбук“. Калсен и Пит неколку години живееле заедно и заедно оделе на аудиции. Така, постои приказна дека Калсен ја преспал аудицијата за „Телма и Луис”, а Пит се разбудил навреме и на крајот ја добил неговата улогата. Пит стана суперѕвезда со светска слава, а Калсен актерската кариера ја заврши уште во 1993 година.
сите 2 | | | веќе видена

Родителската љубов е безусловна. Но исто така и децата таа љубов ја возвраќаат со иста мерка. Сепак, оваа приказна е несекојдневна и толку емотивна, што тешко ќе издржите да не пуштите солза. Тој е Нелсон Пепе од Филипини, работи на фарма за кокошки и заработува 9 долари дневно. Покрај тоа, Пепе е слеп па неговата 5 годишна ќерка со помош на стап му помага да дојде до работа, пишуваат медиумите. Откако оваа снимка се појави на интернет, ја виделе фондациите ABS-CBN, па нивните челни луѓе ги потсетија Пепе и Џени. Тие му помагаат на ова семејство и се трудат да ги префрлат на некое место како би им го олесниле животот.
| | веќе видена

Највисокиот облакодер во Лос Анџелес U.S. Bank Tower” неодамна го доби својот тобоган кој е поставен покрај фасадата на 70-тиот кат од зградата. Тобоганот кој е долг десетина метри всушност поврзува две различни нивоа на објектот. Тобоганот е направен од силен, но провиден материјал, така што оние најхрабрите кои ќе се осмелат да се спуштат низ него, ќе имаат чувство дека летаат. Контрукцијата на несекојдневниот тобоган од 280 метри над земјата започнала во март, а претставува почеток на реновирањето на целата зграда која на крајот ќе чини околу 100 милиони долари.
сите 2 | | | веќе видена

Со својата совршено мазна и затегната кожа, лице без брчки и неверојатно витко тело, 50 – годишната Је Вен од Кина изгледа како да има 20 години. Оваа мајка од провинцијата Хенан која е родена во 1966 година тврди дека за нејзиниот речиси нереално младешки изглед е „виновно“ пливањето кое го тренира од својата 30-та година. Откако фотографиите од нејзината секси фигура станаа вирални, корисниците на социјалните мрежи останаа без зборови кога открија колку години има Је. Таа тврди дека секој ден тренира пливање на локалниот базен и дека дополнително се грижи за нејзиното тело со тоа што посетува теретана два до три пати неделно. Оваа фит мајка која има возрасен син вели дека веќе 20 години редовно посетува теретана, а иако на многумина два часа дневно во теретана им звучат претерано, таа вели дека поволното влијание врз нејзиното здравје и изглед е вредно за вложениот труд.
| | веќе видена

Кога ќе кликнеш наслов “Ќе се шокирате!” и навистина ќе се шокираш, кога ќе кликеш на “Ќе останете без зборови” и навистина ќе станеш нем – вакви случаи се почесто ги полнат болниците низ земјава, дознава “Фчерашни”. Ексклузивно, последни возевме „југо“ и коментиравме натпревар од Европското првенство. Јубилејната 10. епизода на „Фчерашни новости“ веќе е достапна на официјалниот канал на „Јутјуб“. Екипата на „Фчерашни“ веќе продолжува со нови скечеви и фчерашни вести. Во меѓувреме, погледнете ги необјавените клипови и скечеви на „Фејсбук“ , фотографиите од зад сцената на „Инстаграм“ и потсетете се на старите епизоди на „Јутјуб“ .
сите 8 | | | веќе видена

Деветтата епизода на „Фчерашни новости“ несомнено беше една од најдобрите досега. На тоа сигурно придонесоа часовите по српски јазик, повторната средба на Блажо и на Ристо преку „Скајп“, како и Првите традиционални хаику средби. Погледнете како помина посетата на Духовден на гробот на Пржинскиот договор и слушнете ги советите на Спиро Енергија за тоа како да се спасите од инсектите и гадинките по партиска основа. Во оваа епизода нема да ви недостига смеење: Додека ние ја снимаме 10. вистински јубилејна епизода, погледнете ги необјавените клипови и скечеви на „Фејсбук“ , фотографиите од позади сцената на „Инстаграм“ и потсетете се на старите епизоди на „Јутјуб“ .
сите 5 | | | веќе видена

Два дена општина Карпош ќе биде домаќин на фестивалот кој шири позитивни вибрации – Баскерфест 2016. Граѓаните на Карпош ќе можат да ги погледнат атрактивните баскер точки на жонглери, магионичари, кловнови, акробати на 22 јуни пред Сити Мол и на 23 јуни во трговскиот центар Лептокарија. Секој ден програмата ќе започнува во 19:00 и ќе трае до 22:00. Публиката ќе ужива во јапонската магија на Перформер Монк, светскиот шампион на 12 метарски моноцикл- Унипро Шоу, бразилскиот мајстор на илузијата- Диого Алварез, атрактивното огнено дуо- Мајсторот и Маргарита и многу други. Бидете и вие дел од уличниот театар под отворено небо кој веќе традиционално единаесет години по ред шири насмевки во Скопје.
сите 12 | | | веќе видена

„Палимо” е песната на која сигурно ќе се танцува ова лето, а е во изведба на Тајзи и Дарко Спејко, победникот на „Големиот брат”. Овој потенцијален летен хит доби и свој видеозапис, сниман во Хрватска, поточно во Сплит, Макарска и Омиш. Режисер на спотот е Владимир Ивановски Дади, додека пак текстот за песната го направи Драган Величковски Тајзи, а музиката е на Лазар Цветковски. Жешкото видео изобилува со атрактивни и весели кадри, многу згодни девојки, а во него се појавуваат и колегите на Спејко од „Големиот брат”, Ервин и Мирјана. Со првата песна на српски јазик „Палимо”, Тајзи и Дарко ја најавуваат соработката со една од водечките издавачки куќи на Балканот- „Балкатон” и се подготвуваат да го освојат српско-хрватскиот пазар. Летово Тајзи најавува уште две песни на македонски, како и нови песни на српски јазик.
| | веќе видена

Во најновите „Фчерашни новости“ последни дознајте за тоа како Македонија го совлада речникот на Вук Караџиќ, како да убиете пајак според фенг-шуи и како реагираат познавачите на законот за легализирањето на маслото од канабис. Пред нас е уште една урнебесна епизода на единствената емисија од ваков тип кај нас. Епизодата број 9 на „Фчерашни новости“ премиерно ќе биде прикажана оваа недела, 19 јуни, во 19:10 часот на Телма телевизија. Во меѓувреме, погледнете ги необјавените клипови и скечеви на „Фејсбук“ , фотографиите од зад сцената на „Инстаграм“ и потсетете се на старите епизоди на „Јутјуб“ .
сите 6 | | | веќе видена

next