Забава

На снимката е прикажан маж со својот специјален изум – количка на погон. Неговата желба да биде побрз во транспортот на товар била толку голема, што тоа барало дизајнирање на посебно возило. Секако, со оглед на тоа што станува збор за „моторно возило“, мажот не заборавил да се заштити и ставил кацига на главата.
сите 3 | | | веќе видена

Една мајка, колумнистка и жена која не го откри името но откри дека има 39 години раскажува за суштината на животот и убавината кон која сите жени толку тежнеат. Нејзината приказна ја пренесе Huffington Post, а ние ви ја пренесуваме во целост во продолжение. Ќе ти откријам една голема тајна: Денес си многу убава! Ми беа потребни 39 години за да го сфатам ова, и сега кога сум целосно свесна за тоа, морав да го споделам со вас. Еве како го сфатив тоа… Додека се подготвувам да зачекорам во четириесеттата година од животот, би сакала сега штотуку да наполнев 30 години. Со полни 30 имав 10 кг помалку отколку сега. Немав брчки на лицето, подбрадок. Купував работи во делот за јуниори. Кога имав 30 години бев убава, но не го знаев тоа. Бев фокусирана само на оние негативни работи – оние 5 килограми вишок, градите кои после доењето почнаа да се опуштаат и стомачето кое ми остана по бременоста. Сакав повторно да имам дваесет години. Кога имав 20 години, бев 10 килограми послаба, со затегнати стомачни мускули и бутови, ...
сите 3 | | | веќе видена

Автомобилскиот гиганд Audi ја носи играта на ново ниво на промоцијата на новиот компактен SUV со карактеристичен спортски изглед. Audi Q2 Edition #1 доаѓа во квантно сива боја, црна и менхетен сива боја на екстерните детали, 19 инчни тргкала и долга листа на стандардна опрема. Клиентите можат да почнат со нарачки веќе од почетокот на септември. Со линија на екстериерот во Ѕ line oprema со спортски браници како и карактеристичен дифузер го правато овој автомобил примамлив за секое око. Сјајно црниот C столб кој го носи знакот со четирите бели прстени и црните екстериерни носачи за огледалата се исто така ексклузивни детали кај оваа специјална едиција. Истото се однесува на бојата на самото возило, која е популарно позната како квантно сива. Зависно од тоа како ја допира светлината, бојата знае да биде хомогена сива, па да оди се дотаму да изгледа како емулирање на игра на светлини и сенки. Ексклузивниот Audi титаниумски црн пакет посебно се истакнува во пределот околу решетката и браникот. Црните 19 инчни ...
сите 2 | | | веќе видена

Новиот модел на Honda ќе биде значително различен од последните две генерации, Civic веќе нема да има футуристички дизајн со линии кои на повеќето купувач и не им се допаѓаа. Сепак, однадвор и Civic ќе биде агресивен, со многу авантуристички линии и прилично агресивни преден и заден дел со големи отвори за воздух. Аглестиот дизајн делумно потсетува на оној на актуелниот Accord, но во многу поспортско пакување. Останува уште да видиме каков впечаток ќе остави во живо. Моторизацијата ќе биде застапена исклучиво со турбо мотори, 1.0 и 1.5 турбо бензинци и 1.6 литарски турбо дизел. Ова е големо подобрување во однос на актуелната генерација, која и натаму се нуди со атмосферските мотори на Honda, кои веќе преку една деценија се вградуваат во најразлични модели на брендот. Дополнително Honda планира и хибридна верзија, за која Јапонците велат дека ќе има најнапредна технологија на пазарот, која ќе овозможи високи перформанси и многу ниска потрошувачка на гориво и која ќе има “импакт на пазарот каков што имаше VTEC ...
сите 2 | | | веќе видена

Славната старлета Ким Кардашијан во моментов е на краток одмор во Мексико заедно со нејзините деца. Таа не сакала да ја разочара „публиката“, па сигурна во себе ја покажала нејзината нова „стеснета“ линија. Во минијатурното бело бикини, старлетата едноставно ништо не сокрила и гордо позирала правејќи селфија, додека влажното бикини ги оцртувало нејзините гради. И додека некои фанови сметаат дека Ким Кардашијан изгледа подобро од било кога, повеќето од нив целосно занемеле од шок. Социјалните мрежи ки преплавија фотографии од ријалити ѕвездата и нејзиното изобличено тело. Имено, нејзиниот задник е несразмерно голем. Тој е двојно поголем од остатокот на телото, додека нејзините нозе и стомак изгледаат некако вештачки затегнати. Под притисок на фановите, Ким призна дека во нејзиниот задник вбризгува инјекции кортизон, но исклучиво поради медицински причини. Меѓутоа, нејзините фанови не знаат веќе во што да веруваат. Дали Ким поседува природни облини или тоа е дело на некој пластичен хирург? Како и да е, сите се ...
сите 10 | | | веќе видена

Изгледа дека актерката Кортни Кокс тешко го поднесува процесот на стареење… Имено, Кортни Кокс била гостинка во емисијата на Бери Грилс каде поради потребите на снимањето, Кортни не носела шминка, а до израз дошле нејзините пластични операции кои ги направила на лицето во изминатите години. – Многу тешко го прифаќав фактот дека стареам. Но, не вреди. Со тоа не можете да се борите. Нема личност која измислила формула против стареење. И сите ќе остарат, ќе им помине младоста на сите. Јас се обидов да ги замрзнам моите години. Секако, не успеав во тоа. Операциите само ми го уништија лицето, сега ми е жал поради тоа, но доцна е. Во ред, научив неколку лекции за животот, но за некои работи сега е доцна – рекла Кортни.
сите 6 | | | веќе видена

Последниот викенд во август не очекуваат премиери на два нови документарни филма. Дип Блу- најголемиот снимен примерок на бела ајкула, ја има главната улога во документарецот „Челусти од длабочината”. Втората премиера, „Враќањето на чудовишниот мако”, ни го открива таинствениот начин на живот на мако ајкулите. Документарните филмови оваа година ќе ни откријат фасцинантни податоци за овие животни и ќе не потсетат на нивната загрозеност во морињата и океаните ширум светот. Нурнете во најдобрите летни документарни филмови на „Дискавери каналот” на 27 и 28 август во 23 часот. Неделата на ајкулите (анг.Shark Week) е телевизиски настан кој на „Дискавери” се прикажува веќе 28 години. ЧЕЛУСТИ ОД ДЛАБОЧИНАТА – 27 август 23 часот Морскиот биолог Грег Скомал заедно со REMUS камера специјално наменета за снимање ајкули, се враќа во Гвадалупе за да го пронајде Дип Блу- најголемата снимена бела ајкула. Овој пат во морето спуштаа две роботски подморници, една која може да отиде до 100м длабочина, а другата може да нурне ...
сите 5 | | | веќе видена

На 21 август ( недела ) во детската игротека “Златна ѕвездичка“ во Трубарево, Скопје се одржа хуманитарна забава наменета за децата од поплавените подрачја. На забавата децата од загрозените подрачја: Црешево, Стајковци, Брњарци, Сингелич, Смилковци и Винче со бесплатен организиран превоз пристигнаа во игротеката каде за нив организаторите направија одлична забава на која покрај насмевката на лицата на децата, можеше да се види и голема радост во очите на возрасните. Главна атракција на забавата беа пејачите Слаткар и Даниел Кајмаковски, ликовите на Дизниленд и кловнот Лили. Децата уживаа и во куклена претстава, маѓионичарски трикови и богато мени на храна, пијалоци и слатки. На забавата присуствува и деца кои не живеат во погодените подрачја но дојдоа да се дружат и да остават симболична донација во кутијата за донации која беше наменета за собирање на средства за децата кои живеат во поплавените региони. Настанот го организираше игротека “Златна ѕвездичка“ а покровители на забавата се: ЈСП Скопје, веб ...
сите 71 | | | веќе видена

Витни Тор се враќа на малите екрани со нови авантури во третата сезона на серијалот „Дебела и фантастична”. Некогашната танчарка со атлетска градба по заболувањето од синдромот на полицистични јајници досегна тежина од 180 килограми. Витни сега е задоволна со своето тело и го живее животот со полни гради во серијалот „Дебела и фантастична”. Уверена дека со толку килограми може да биде во добра форма, оваа сезона започнува со плановите за организација на танцувачки натпревар чии сретства ќе бидат наменети за добротворни цели. Но, четири часа постојано танцување се катастрофални за Витни и таа сфаќа дека не е баш здрава како што претходно мислела. Дали во стравот за своето здравје Витни драстично ќе почне да ги менува своите животни навики? Третата сезона на серијалот се прикажува секој вторник во 21 часот на TLC!
| | веќе видена

На 21 август ( недела ) во детската игротека “Златна ѕвездичка“ во Трубарево, Скопје се одржа хуманитарна забава наменета за децата од поплавените подрачја. На забавата децата од загрозените подрачја: Црешево, Стајковци, Брњарци, Сингелич, Смилковци и Винче со бесплатен организиран превоз пристигнаа во игротеката каде за нив организаторите направија одлична забава на која покрај насмевката на [...]
сите 71 | | | веќе видена

Витни Тор се враќа на малите екрани со нови авантури во третата сезона на серијалот „Дебела и фантастична”. Некогашната танчарка со атлетска градба по заболувањето од синдромот на полицистични јајници досегна тежина од 180 килограми. Витни сега е задоволна со своето тело и го живее животот со полни гради во серијалот „Дебела и фантастична”. Уверена [...]
сите 2 | | | веќе видена

Уште две седмици не делат од почетокот на „Пиволенд 2016″. Она што е најважно за овој фестивал е секако големиот избор на различни пива за дегустација, но добро пиво не оди без добра музика. Секоја година, организацијата се труди да ги задоволи сите музички вкусови, па така и оваа Пиволенд изобилува од музичко шаренило. Од рок, метал, преку поп музика па се до фолк, етно, трап, техно, дабстеп и рап. Пет фестивалски денови кои започнуваат секојдневно во 18:00, а ќе траат се до раните утрински часови. На главната бина ќе може да ги видиме: Нокаут, Дани, Тамара, Тијана Дапчевиќ, Рибља Чорба, Влатко Илиевски и Акустик Дивижн, Чил Плеј, Блек Енд Вајт Социал Клуб, Проџект Орфеус, Јаков Дренковски, Министерке, Ефто Пупиновски, Фолтин, Тотално Опуштање, Флукс, Дј Славе, Дј Глодаракс, Студени Нозе, Трибјут ту Колдплеј, Левис Оркестра и многу други. Фестивалот секој ден ќе го отвараат победниците од конкурсот за млади бендови. Покрај главната сцена, атрактивен ќе биде и Бла Бла стејџот каде што ќе има учество на ...
сите 2 | | | веќе видена

На 21 август ( недела ) во детската игротека “Златна ѕвездичка“, во Трубарево, ќе се одржи хуманитарна забава за децата од поплавените подрачја со цел барем за момент да заборават на маките и проблемите кои ги имаат тие и нивните родители по поплавите. На забавата децата од загрозените подрачја ќе имаат можност да се дружат со познати музички ѕвезди од македонската музичка сцена меѓу кои и ДАНИЕЛ КАЈМАКОВСКИ,ВЛАТКО ИЛИЕВСКИ и СЛАТКАР да се забавуваат со ликовите на Дизниленд, и со кловнот Лили, куклена претстава и сето тоа зачинето со караоке шоу и богат коктел за сите присутни. За децата од загрозените подрачја полесно да стигнат до игротеката “Златна ѕвездичка“, во Трубарево, ќе им биде обезбеден и бесплатен превоз кој ќе тргнува во 10:30 часот од автобуската постројка “Последна 65-ка“ во Црешево, по што ќе помине низ Стајковци во 11:10 кај школото, Брњарци во 11:20 кај школото и 11;40 Сингелич(последна 45 ка) и од таму се упатуваат кон игротеката.. Сите заинтересирани деца од Смилковци и Винче кои ...
сите 6 | | | веќе видена

„Одземени одмори“ е серијал кој ќе ни ја прикаже шокантната вистина која се крие позади евтините годишни одмори на локации како Гамбија, Малдиви, Кариби, Мексико или Кенија. Во секоја епизода, група луѓе која сака својот годишен одмор да го поминува во луксузни одморалишта на егзотични локации, се одведени од нивната комоција во реалниот живот кој се крие позади убаво дизајнираните брошури на туристичките агенции. Нивното патување се претвора во искуство полно со предизвици и соочување со болната вистина за последиците од масовниот туризам, но во исто време се забавуваат и го слават животот бидејќи учесниците се запознаваат со локалните жители и културата на земјата. Сите ќе ја почувствуваат реалноста и секојдневието на земјата која ја посетиле, а која нема никаква врска со стерилната средина на одморалиштата и хотелите. Следете го серијалот „Одземени одмори“ на TLC секоја сабота во 21 часот.
| | веќе видена

Дел од македонската естрада задвчера настапи на Градскиот Плоштад во Охрид и здружено со граѓаните донираа за поплавените семејства во Скопје. Кутиите за донации за кратко време се наполнија, а донации стигаа и од странските туристи кои не ги криеа своите солзи. Анастасија Петреска, нејзиниот татко Наум, Боби Мојсовски, Ѓоко Таневски, Татјана Стефановска, Зуица Лазова и организаторката Елена Велевска се само дел од пејачите кои настапија на овој хуманитарен настан. Апелираат до сите колеги кои не беа во можност да настапат, да донираат за настраданите подрачја.Освен паричните донации, се собраа и доста материјални средства кои во моментов се неопходни за загрозените семејства. Нешто подоцна хуманитарен концерт во „Кадмо” одржаа Тајзи и Спејко кои исто така целиот хонорар и собрани средства од настанот го донираа за поплавените подрачја. Викендов продолжува хуманитарната акција во Охрид. Дел од собраните средства од концертот на „Продиџи” ќе бидат пренаменети за донации. Се надеваме дека и другите градови ќе ...
сите 7 | | | веќе видена

Вечерва ( четврток) со почеток во 20:00 на градскиот плоштад во Охрид ќе се одржи голем хуманитарен концерт за настраданите во поплавите. Иницијатор на концертот е пејачката Елена Велевска која несебично ја поддржаа дел од колегите и со заеднички сили вечерва сакаат да соберат средства за настрадните во поплавите. „Со овој концерт сакам да ги поттикнам и другите градови да организираат концерти и хуманитарни акции за да се соберат што повеќе донации. Веќе бев во Стајковци и ситуацијата е ужасна, сакам што побрзо луѓето да се избават од тој пекол и да се вратат на своите нормални животи. Ве поканувам вечерва сите кои што сте во Охрид да дојдете на градскиот плоштад во 20:00 и заедно да донираме. Секоја помош е добредојдена”, изјави Велевска. На концертот ќе настапат: Наум Петрески, Зуица Лазова, Ристе Ристевски, Анастасија Петреска, Ѓоко Таневски, Петар Нечовски, Анета Наковска и многу други. Нивниот број постојано се зголемува. Освен концертот, во Охрид може да се донираат најпотребните средства секојдневно ...
сите 36 | | | веќе видена

Додека Скопје и околината се соочуваат со најголемиот предизвик од 1963-та наваму, солидарноста и несебичноста се клучните фактори кои можат да предизвикаат промена на подобро. “Секоја помош е добредојдена” – вели чичко Петар од с.Стајковци, натажен, со поглед на неверување додека сè околу него сведочи за хоророт кој тој и семејството го преживеаја пред неколку дена. Жан де ла Брујер бил француски филозоф од 17-иот век, запаметен меѓу другото по реченицата “Од тешкотиите, се раѓаат чудата”. А во време на најголеми тешкотии, чудата се најпотребни. Фирми, поединци, млади, стари, секој треба да се вклучи и да придонесе. Меѓу оние кои лично даваат пример за тоа што треба да се стори е градежната компанија Голден Арт . Од таму донираа градежни материјали и намирници за семејствата од поплавените места во вредност од 1.000.000 денари . Но, главната помош доаѓа од нивната ангажирана механизација со која се расчистуваат поплавените подрачја околу Скопје. Помош само колку да се помогне е прифатливо. Но, помош во ...
| | веќе видена

„Пиволенд” и оваа година ќе се погрижи да ја вжешти атмосферата во Скопје по завршувањето на летните одмори. Од 31 август до 4 септември, Скопското Кале ќе биде збирно место на сите љубители на пивото и добрата забава. Од организацијата откриваат дел од изведувачите кои ќе се погрижат за одлична атмосфера. Ќе се потсетиме на старите хитови на „Студени нозе”, ќе ја пееме во еден глас „Туѓа си бескрајно” со Ефто Пупиноски, ќе не фати носталгија со „Рибља Чорба”, а ќе ги чуеме и „Трибјут ту Колдплеј”, енергична рок музика од светските топ листи. На фестивалот ќе може да се дегустираат над 150 видови пиво од сите страни на светот, по промотивни фестивалски цени, комбинирани со најдобрите македонски гурмански деликатеси. Покрај музичкиот и гастрономскиот дел, во текот на петте фестивалски денови предвидени се и многу забавни активности за сите посетители. Во склоп на фестивалот ќе има три бини, од кои едната ( Bla Bla & Music Circle) традиционално е резервирана за млади македонски артисти од сите музички жанрови ...
сите 9 | | | веќе видена

Брзиот начин на живот на современиот човек, доведе до тоа младите луѓе сé почесто да живеат на брза храна и газирани и енергетски засладени пијалоци. Ако на тоа го додадеме и времето поминато пред компјутер , на интернет во играње игри и гледање телевизија , изгледа дека се соочуваме со физички неспособна генерација. TLC спојува четворица млади луѓе кои живеат ваков живот, со пензионери кои живеат здрав начин на живот и се грижат за своето тело и дух . Низ пет епизоди на серијата ,,Си во подобра форма од пензионер?” , која ќе се прикажува од недела во 21ч. ќе дознаеме дали старците се во подобра форма и имаат подобра кондиција и се физички поспремни од младите? Забавно и поучно!
| | веќе видена

Во текот на месец Август 2016 е најавено отварањето на еден од најголемите модни маркети во Македонија. По чекорот на големите западни држави, конечно и во Македонија целиот моден асортиман во државата ќе може да се најде на едно место, во еден мега маркет “CATALOG“ кој ќе работи 24/7. Па така доколку барате на пример добар фустан, свечено одело или пак парче накит, веќе нема потреба да пешачите од продавница до продавница и да разгледувате, туку со само неколку клика од вашиот компјутер ќе го добиете на дланка целиот асортиман од цела Македонија. Станува збор за софтициран напреден систем каде секој купувач може да пребарува според своиte желби и потреби, по големина, боја и други спецификации а откако ќе го пронајде саканиот производ истиот може да го порача онлајн и да му биде доставен до врата, или пак да го резервира производот за да го испроба директно во најблискиот продажен салон. На “CATALOG“ ќе можат да се најдат од парчиња oблека, обувки, акцесорис до ташни, часовници, накит… Ваквиот тренд е веќе ...
| | веќе видена

next