Забава

Близу 2.000 деца од 60 градинки ширум Македонија ќе учествуваат во креативни и едукативни работилници за зачувување на животната средина. Како општествено одговорна компанија, Битолската млекара започна нов голем проект под името „Собираме и ре-креираме со Бимилк“ чија главна цел е поттикнување на навиките за зачувување на животната средина уште од најрана возраст. Проектот подразбира реализација на едукативни работилници наменети за деца од 4 до 5 години, а во нив се вклучени близу 2.000 деца од повеќе од 60 градинки ширум државава. Се работи за иницијатива во која Бимилк ги поттикнува децата да собираат празни амбалажи од Битолско млеко и од нив понатаму да изработуваат разни корисни предмети што може да имаат секојдневна употреба, со цел уште од најрана возраст да ја научат важноста за рециклирање и зачувување на животната средина. Истовремено, проектот има цел да ја поттикне и хуманоста кај децата бидејќи на крајот предметите ќе бидат изложени на голем хуманитарен базар на кој собраните средства ќе бидат ...
сите 4 | | | веќе видена

Добра атмосфера, одлична музика, простор кој оплеменува, опуштено друштво и вкусен, необичен коктел кој дополнително ќе го поттикне вашето добро расположение. Кој не би сакал вакво викенд излегување, особено ако е во друштво на најблиските? Класичните забави во кафулиња и ноќни клубови се веќе видени, можеби за некого и изживеани, но интересно место зачинето со по некој нов, егзотичен вкус е искуство кое вреди да се доживее и кое гарантира моменти за паметење. А, кога сме веќе кај новите вкусови, врвните коктел мајстори знаат колкаво задоволство може да биде добар коктел, особено во петок или сабота навечер. Имајќи го тоа на ум, тие ни претставија 5 интересни рецепти за вкусни коктели со цел да го започнеме викендот во добар стил. Па, зошто не би пробале нешто? 1. PEACH JULEP Доколку сте љубител на стариот верен пријател – вискито, ви го препорачуваме коктелот „Peach Julep“. Комбинацијата со зелен лимон, пире од праска, кршен мраз и нане, го прави овој коктел неверојатно смел, но истовремено и освежителен и ...
сите 13 | | | веќе видена

Есента е годишно време во кои не очекуваат многу дождливи денови, моменти кои се совршени за гледање на романтични филмови во друштво на партнерот, пријателите или пак едноставно сами. Ви предложуваме неколку љубовни филмови кои ќе ви изнудат насмевка но и по некоја солза од вашето лице. Љубовна драма во која е прикажана упорноста и мотивацијата кога е во прашање вистинската љубов. Еден од најдобро рангираните филмови за 2016-та година, кој ќе ве инспирира секој ден да го живеете во полна пареа. Романтична драма која ќе ве потсети на детството, љубовта и важноста на секој еден момент кој може да биде пресвртен во вашиот живот. Поради одличните критики, ви ја предложуваме оваа љубовна комедија, која го отсликува модерното општество и чудните патишта на љубовта. Уште една од подобрите љубовни комични дела на филмското платно, една малку поинаква авантура богата со хумор и секако, љубов. Филм кој ги преминува границите на реалното и ќе ни покаже дека секој момент е единствен. Љубовна приказна со имагинативна ...
сите 3 | | | веќе видена

Подари му го срцето на некој што ќе те сака безусловно. Некој кој ќе ги прифати твоите маани, недостатоци и ќе направи да се чувствуваш вредно. Во некој кој ќе се бори за тебе и покрај сите бури и неволји. Со некој што ќе разговара со тебе и по вашата расправија.Кој ќе ти помогне да бидеш добро. Заљуби се во некој кој ќе ги цени твоите напори и кој ќе те поддржува во постигнување на твоите цели и соништа. Во некој што ќе биде се уште со тебе до крајот на денот, кој ќе патува со часови само за да ја види твојата насмевка. Некој кој секогаш ќе биде со тебе, без оглед на се. Заљуби се во некој кој ќе те бакнува секој пат кога ќе те види и ќе направи да се чувствуваш најзначајната личност на светот. Кој ќе направи да почувствуваш силен излив на чувства одвнатре. Кој ќе ти се јавува пред да заспиеш, и ќе ти напише прекрасни пораки кога ќе се разбудиш. Заљуби се во некој кој ќе ти биде најдобар пријател и сакан во исто време. Кој ќе остане до касно со тебе и несебично ќе ги слуша твоите проблеми и дневни авантури. ...
сите 5 | | | веќе видена

Откако ќе прочитате што познатиот актер Морган Фримен кажува, ќе застанете и ќе размислите: Дали е најважно во животот да трупате пари? Послушајте ме и преземете нешто ако сакате да ја промените својата иднина. Би сакал мене ова да ми го раскажел некој кога бев млад – ја започнува својата приказна познатиот глумец Морган Фримен… Имам 78 години и верувам дека не ми преостанува уште многу време. Имам милиони долари во банка,но со тие пари не можам да купам здравје и да го спасам својот живот. Имам семејство и милиони обожаватели ширум светот, но сега сум сосем сам. Го живеев својот живот на погрешен начин и не сакам тоа да ви случи и вам. Парите сами по себе не се лоши. Тоа е само хартија со одредена вредност која ни овозможува да дојдеме до други работи кои ги сметаме за вредни. Ако парите не се зло, тогаш што е зло? Злото е морална и опсесивна страст кон тоа да сакаме повеќе. Злото е бездушна опсесивно-компулзивна потрага по ќуп со злато на крајот од виножитото кој не постои. Зло е кога имаме етикета на ...
сите 19 | | | веќе видена

Купи Samsung смарт-телефон, учествувај во наградната игра и освој Samsung UHD TV. Купи еден од Samsung Galaxy мобилните телефони од серијата Ј, А, S и Note8 и регистрирај се . Регистрацијата ти носи една буква од зборот GALAXY. Поврзи се со останатите регистрирани корисници, соберете шест букви од зборот и секој член од тимот освојува Samsung UHD TV. Во игра се 36 теливизори.
сите 15 | | | веќе видена

На 4.ти Мај 1999 година, командантот на 204. борбениот авијациски пук на Србија, Миленко Павлович, го извлекол својот помлад колега од авинот и полетал во мисија против НАТО авионите кои во тој момент го бомбардирале Ваљево. Летал во сигурна смрт. Тогаш Србија поседувала само 14 авиони МИГ-29 кои можеле да се спротистават на авијацијата на НАТО која поседувала над 600 далеку понапредни летела. Во полуисправна состојба, авионите на Србија биле лесна мета. Полковникот Павлович знаел дека секој лет носе голем ризик. Кога на 4-ти Мај 1999 година пристигнала наредба заполетување на еден српски авион за пресретнување на НАТО ловците кои го надлетувале Ваљево, Павлович бил дежурен во преместениот команден центар. Кога дознал за наредбата му јавил на својот заменик по секоја цена да го задржи младиот колега да не полета на оваа мисија. Откако се приближил до авионот на младиот пилот му рекол “Majku vam dečju, nećete vi da ginete, ja ću!”. Веднаш по полетувањето на авионот, Миленко Павлович, поради дефект останал без ...
сите 2 | | | веќе видена

Вчера, на 21.09.2017 официјално беше пуштена во употреба „Coca-Cola Активната зона“ и во Радовиш, дел од големиот проект на Coca-Cola компанијата и Пивара Скопје. Активната зона во Радовиш всушност е претпоследната од вкупно 10 предвидени за 2016 и 2017 година кои Пивара Скопје и компанијата Coca-Cola ги подаруваат на повеќе општини низ Македонија како дел од нивната глобална платформа чија цел е промоција на активниот начин на живот и вложување во заедницата воопшто. „Секојдневно ни пристигнуваат барања за отворање на активни зони од повеќе градови низ Републиката, што се само уште еден показател за успешноста на овој проект. Благодарение на ‘Coca-Cola Активните зони’ голем број граѓани кои имаа желба, сега имаат и можност бесплатно да се рекреираат и да го поттикнуваат својот спортски дух. Оваа активна зона што ја отвораме денес во Општина Радовиш дополнително ја потврдува нашата цел да им овозможиме на што поголем број граѓани да имаат свое место за спорт и рекреација. Ние како компании секако дека ќе ...
сите 3 | | | веќе видена

Добро познатиот, традиционален вкус на кравјото Битолско кисело млеко отсега е достапен и во големо, семејно пакување од 700 гр во кантичка. Битолското кисело млеко досега беше достапно во пакување од 180 и 400 гр, а новата кантичка Бимилк ја лансира на барање на потрошувачите, со цел да ги задоволи потребите на целото семејство. Киселото млеко изобилува со калциум и полезни бактерии што му даваат совршена хармонија на организмот. Истовремено ги зајакнува коските, го зајакнува имунитетот и помага во правилна функција на организмот, па затоа се препорачува во секојдневната исхрана. Меѓутоа, не се само здравствените придобивки она што го прават Битолското кисело млеко незаменлив сојузник на семејната трпеза. Неговиот богат, полн вкус дозволува комбинации со секаква храна, омилена за децата, но и за возрасните. Всушност, една од главните состојки на традиционалната македонска трпеза е токму чинија кисело млеко. Ви приложуваме 3 идеи за вкусни традиционални, но и не толку традиционални оброци со кисело млеко. ...
сите 6 | | | веќе видена

Дали имате слушнато за најновиот тренд за слабеење,што многу брзо се шири низ светот? Се нарекува „бомба за слабеење“ затоа што ги согорува калориите околу половината и го елимимира вишокот на вода, кој прави да изгледате подуено. Доколку се борите со вишокот на калории ова е совршениот рецепт за вас. Состојки: – 1 лажица мед – 1 шоља свежо исцеден сок од цитрон – 2 лажици јаболков оцет Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и добро изблендирајте ги,или пак ставете ги во длабок сад и измиксајте ги добро. Како да го користите: Треба да ја конзумирате оваа смеса пред ручек и вечера,во текот на една недела а потоа направете пауза од 7 дена. Доколку не сте задоволни од првичните резултати,може да ја повторите оваа постапка неколку пати. Ако не ви се допаѓа цитронот,може да го замените со сок од портокал. Зошто е овој напиток чудесен? Содржи пектин кој придонесува за намалување на холестеролот – еден цитрон дневно го намалува холестеролот за 15,5%, а триглицеридите за 27%. Содржи ликопен кој помага во ...
сите 7 | | | веќе видена

Талентирана артистка од Јужна Кореја прави илустрации полни со емоции, кои одлично ја прикажуваат убавината на вљубувањето. 27. годишната девојка со своите фотографии ја доловува моќта на искрената прегратка, чувствителниот бакнеж и едноставно уживањето во малите романтични и интимни моменти. Изворот за мојата инспирација секогаш се приказните на луѓето. Повеќето од илустрациите се приказни за мене и моето момче. Исто така, добивам идеи и од разговорите со моите пријатели – изјавила таа.
сите 3 | | | веќе видена

Вино Скоп е најстариот и најголем вински фестивал во Скопје. Се одржува од 2007 година, традиционално собирајќи над 100 000 луѓе за 5 фестивалски денови. Секогаш локацијата е интимна и дава чувство на пријатна атмосфера и боемско уживање. Поради можноста да се дегустираатголем број квалитетни вина Секоја година на фестивалот може да се пробаат многу видови вино од најдобрите македонски винарии. Позитивно е тоа што цените на виното се промотивни и ве чинат речиси исто како да сте ги купиле во маркет, а овде добивате одлична забава на отворено. Убавината на Вино Скоп е во тоа што не мора целата вечер да ја поминеш пиејќи го омиленото вино кое го купуваш секој викенд, туку може да се ужива во богатата палета на вкусови. Музичка програма за сечиј вкус Вино Скоп е фестивал кој го посетуваат многу луѓе, секако со многу различни вкусови за музика. А колку повеќе луѓе, толку е поголема потребата да има што поразновидна музика, за секој да може да си пронајде настап во кој ќе ужива. На Вино Скоп годинава ќе се пее ...
сите 45 | | | веќе видена

Понесени од еуфоријата од моментот кога главниот арбитар отсвири крај на вториот натпревар помеѓу Вардар и Фенербахче па наваму, што патем значеше и историско достигнување ако го земеме предвид фактот дека за прв пат клуб од Македонија обезбеди учество по групи во лигата на Европа, со нетрпение го очекувавме првиот официјален меч од вкупно шестте кои што треба нашиот представник да ги одигра во рамките по групи во eвропската лига. Иако односот на силите пред натпреварот помеѓу двата тима, барем по некопи фудбалски експерти беше претставен нешто налик на ”Давид и Голијат”, сите ние се надевавме дека историјата ќе се повтори и победата во битката ќе ја добие послабиот (на хартија), сепак својата улога си ја оддиграа искуството и поквалитетниот ростер на тимот кој е составен од многу играчи и интенационалци кои во својата кариера имаат играно и за европски гиганти, клубови кои го сочинуваат фудбалскиот крем. Микс на искусни интернационалци и играчи во тимот на Зенит, можеби и најквалитетните од својата земја ...
сите 59 | | | веќе видена

Уште само неколку часа нè делат од првиот историски натпревар во групната фаза од Лигата на Европа. Таму се најде Вардар со успешните резултати во квалификациите, пред се во плеј-офот против Фенербахче. Историјата е веќе напишана, сега останува само гордо да чекориме по патот на големите европски клубови. Ждрепката секаше во групата на Вардар да се паднат тимовите на Зенит Санкт Петербург, Реал Сосиедад и Розенборг. Првиот предизвик на нашиот шампион е веќе утре, на Националната Арена „Филип Втори“. Ни доаѓа славниот руски тим Зенит, неколкукратен првак, гигант на својата земја, тим кој што често е во завршницата во натпреварите во Европа. Пордажбата на блок билети за натпреварите во Лигата на Европа заврши. Во овој момент е во тек продажбата на поединечни карти. Веруваме дека овој натпревар е магнет за публиката, да дојде во што поголем број утре на стадионот и да му даде поддршка на Вардар со една цел – тимот да забележи добар резултат. Љубовта на фановите кон Вардар е голема, веруваме дека утрешниот ...
сите 185 | | | веќе видена

Фестивалот кој го слави пијалокот на боговите – Вино Скоп 2017 и оваа година, покрај доброто македонско вино и деликатеси ќе понуди музика за сечиј вкус. На Вино Скоп ќе настапат: Караванија кои се одлични џез изведувачи, Калевала- бенд кој изведува традиционални песни од целиот свет, Викторија Лоба која подготвува шоу со диџеј и танчерки, поп рок бендот Ај Кју, Нокаут со старо-новите хитови, Дј Александар Јорданов, Поп Арт Бенд со преработки на македонски песни, најдобриот македонски вокал Нина Јанева со 2 Егзит, Фиц, фронтменот на Студени Нозе кој ќе ги исполни сите легендарни песни од бендот, надежниот поп-рок бенд Чил Плеј, мајсторот за добра атмосфера Миле Кузмановски, Роберт и Панки- дуото кое стои зад Куку Леле, етно бендот Баклава, чии песни звучат светски и српскиот бенд Министарке. Во четврток и петок за посетителите ќе има и „афтерворк“ забави, а ќе ги забавуваат Акустик Дивижн, Кросроад блуз бенд и ОТ Бенд. Во сабота и недела ќе има целодневно матине, а од 12 часот на пладне, љубителите на виното ...
сите 38 | | | веќе видена

Дали имате слушнато за најновиот тренд за слабеење,што многу брзо се шири низ светот? Се нарекува „бомба за слабеење“ затоа што ги согорува калориите околу половината и го елимимира вишокот на вода, кој прави да изгледате подуено. Доколку се борите со вишокот на калории ова е совршениот рецепт за вас. Состојки: – 1 лажица мед – 1 шоља свежо исцеден сок од цитрон – 2 лажици јаболков оцет Подготовка: Сите состојки ставете ги во блендер и добро изблендирајте ги,или пак ставете ги во длабок сад и измиксајте ги добро. Како да го користите: Треба да ја конзумирате оваа смеса пред ручек и вечера,во текот на една недела а потоа направете пауза од 7 дена. Доколку не сте задоволни од првичните резултати,може да ја повторите оваа постапка неколку пати. Ако не ви се допаѓа цитронот,може да го замените со сок од портокал. Зошто е овој напиток чудесен? Содржи пектин кој придонесува за намалување на холестеролот – еден цитрон дневно го намалува холестеролот за 15,5%, а триглицеридите за 27%. Содржи ликопен кој помага во ...
сите 9 | | | веќе видена

Насловите на бројните весници, списанија и ТВ емисии го содржеа неговото името, поради борбата со висок профил која прочуениот боксер ја имаше со Конор Мекгрегор. Овој меч им донесе на двајцата огромна сума на пари, што на Мејведер само му ја зголеми состојбата на веќе постоечката, огромна банкарска сметка. Флојд е познат во светот по безгрижното трошење на парите и “расфрлање” со богатството – тој е забележан во хотелските лобија со тигар, кој е негово “домашно милениче”, но и како домаќин на многу луксузни забави. Сите овие прикази на неговото богатство се бледи во споредба со неговата неверојатна вила во Лас Вегас, која зафаќа површина од околу 2.200 м2 и е неверојатна во секоја можна смисла. Неговиот “скромен” дом има пет спални соби, седум купатила и ограден голф терен од светска класа. Секој дел е изграден од врвен материјал и декориран со скапоцени ситници за кои многумина веројатно и сонуваат. Главната спална соба и гардеробата се дефинитивно врвот на луксузот, а веднаш на листата под нив се најдоа ...
сите 8 | | | веќе видена

Тесниот балкон најчесто завршува како место за складирање на помалку потребните работи од дома, бидејќи никој не знае што корисно да направи со него. Но, никогаш не се сомневајте во резултатите ако вклучите малку креативност. Ако мислевте дека тесниот балкон е бескорисен, што велите за ваква трансформација?
сите 4 | | | веќе видена

Пријанка Чопра 17 години подоцна е успешна глумица во Холивуд и Боливуд откако во 2000-та година, ја започна својата кариера кога доби титула Мис на светот. Во продолжение можете да дознаете неколку нејзини мали тајни кои се задолжени за нејзиниот изглед и фит фигурата кои можат сите да ги копираат. Природна козметика Таа верува во органската козметика и негувањето на кожата и косата со сотојки од природата. Не не чуди тоа што денес само прави маска за лице, тело и коса чиј рецепти ги добила од својата мајка и баба. Пилингот за усни го прави од морска сол и малку вода од ружа, со кои нежно го масира ова подрачје. Прекрасната коса ја хидратизира со маска од јогурт и мед, а сувата кожа на телото ја решава со домашно направена крема по име Убтан. Таа се состои од двестотини грама брашно во кое додава неколку капки лимон и доволно јогурт за да создаде мазна паста. Нејзе потоа ја зачинува со куркума, па истата ја нанесува на целото тело, ја држи 30 минути а потоа се тушира. Жените во Индија ги сакаат природните ...
сите 6 | | | веќе видена

Колку малку е потребно, за човек да биде среќен! – рекле мудрите луѓе. И не залудно, навистина е тоа така. Но честопати човек не знае да го препознае тоа мало “нешто” што би ја вратило насмевката, што би дало посебен израз на лицето, нешто што ќе го обои светот во најубави бои. Честопати трагаме по “големите нешта”, сакаме да грабаме се што можеме, а и не можеме да го имаме, најчесто туѓото. А не ја сакаме судбината на другите луѓе, туку само нивната маска. Така, не ги забалежуваме оние малечки нешта, кои кога добро би се склопиле, би дале пресрасна слика за тоа како треба да изгледа совршенството. Време е за повторно да го земете животот во свои раце. Животот е едноставно премногу краток за да ги толерирате следниве работи: Луѓе коишто ве омаловажуваат Минувајте време со оние луѓе коишто се паметни, интересни, активни и слично размислуваат како и вие, од кои имате што да научите и покрај кои може да се смеете. Работна атмосфера или кариера којашто ја мразите Не помирувајте се со првото или второто работно ...
сите 32 | | | веќе видена

next