Забава

Фудбалската федерација на Македонија донесе одлука натпреварот од осминафиналето од Купот на Македонија меѓу Работнички и Шкендија да се одигра на стадионот во Ѓорче Петров со почеток во 15.30 часот. Ваквата одлука е донесена поради зафатеност на Националната арена „Филип втори“ за претстојниот меч на Вардар против руски Зенит, во рамките од првото коло на Лига Европа, кој ќе се одигра в четврток. Реванш натпреварот од осминафиналето ќе се игра во Тетово на 18 октомври.
сите 73 | | | веќе видена

Работнички го доживеа првиот пораз во новата сезона од Првата лига, откако во четвртото коло загуби на Чаир од Шкупи со 2-1. Поразот дојде во последните моменти, кога Шкупи стигна до победнички гол преку Ален Јашароски. Тој се одлучи на удар од 15 метри со левата нога и го изненади Дамјан Шишковски, тресејќи ја мрежата. Работнички беше најмалку рамноправен, на моменти и подобар тим денеска на Чаир, но попусто кога бодовите останаа кај домаќинот. Шкупи дојде во водство уште во четвртата минута. Мбела беше проигран, тој во трк влезе во шеснаесетникот и шутираше неодбранливо за Шишковски. Но, Работнички брзо се врати резултатски во игра. Во 21.минута, Емир Сахити изведе корнер од левата страна, а Нехар Садики постигна убав гол со удар со глава. Девет минути подоцна, истите актери изведоа речиси слична акција, но овојпат шутот со глава на Садики го одбрани голманот Зендели. Емир Сахити до крајот на првото полувреме се закани со удар од десната страна, но на полувреме се замина со 1-1. Во вториот дел, Работнички ...
сите 42 | | | веќе видена

Македонскиот шампион ФК Вардар, денеска оствари лесен триумф на празниот „Филип Втори“ против екипата на Силекс со 3:1, и со одличен резултат сега е свртен кон првиот меч од Лига Европа, против Зенит. Стрелци на денешниот триумф на „црвено-црните“ беа Боби Грнчаров, Барсегјаон и Глигоров. По обврските во домашното првенство, сега на ред е спектаклот за кој навиваше цела Македонија, настапи во Лига Европа, за прв пат во историјата на Македонија. Кратовчани на оваа средба постигнаа почесен погодок во 75. минута преку Ѓорѓевиќ, а Вардар веќе со мислите беше кон европскиот предизвик. Треба да се потенцира дека денеска посетата на „Филип Втори“ беше под секое ниво еден Вардар, клубот кој за прв пат во фудбалската историја на Македонија, обезбеди ЛЕ настапи во Европа.
сите 228 | | | веќе видена

Македонската фудбалска легенда и донеодамнешен тренер на Вардар, Гоце Седлоски пристигна на преговори со најтрофејниот хрватски клуб Динамо Загреб. Информацијата дека би можел да го преземе својот поранешен клуб се појави уште пред две недели, но Марио Цвитановиќ уште е тренер на Динамо. Вечерњи Лист тврди дека е можно да дојде до отказ, но не во моментов. Според весникот, Седлоски би го преземал Динамо во јануари, освен ако во меѓувреме “модрите” не направат некој голем кикс во првенството што ќе придонесе предвремена смена на Цвитановиќ. Иако е на клупата само два месеци, нему најмногу му се замерува за елиминацијата од Скендербег во квалификациите за Лигата Европа. Седлоски се наоѓа во Загреб од понеделникот, вчера требало да замине за Скопје, но враќањето го одложил за утре.
сите 14 | | | веќе видена

Насловите на бројните весници, списанија и ТВ емисии го содржеа неговото името, поради борбата со висок профил која прочуениот боксер ја имаше со Конор Мекгрегор. Овој меч им донесе на двајцата огромна сума на пари, што на Мејведер само му ја зголеми состојбата на веќе постоечката, огромна банкарска сметка. Флојд е познат во светот по безгрижното трошење на парите и “расфрлање” со богатството – тој е забележан во хотелските лобија со тигар, кој е негово “домашно милениче”, но и како домаќин на многу луксузни забави. Сите овие прикази на неговото богатство се бледи во споредба со неговата неверојатна вила во Лас Вегас, која зафаќа површина од околу 2.200 м2 и е неверојатна во секоја можна смисла. Неговиот “скромен” дом има пет спални соби, седум купатила и ограден голф терен од светска класа. Секој дел е изграден од врвен материјал и декориран со скапоцени ситници за кои многумина веројатно и сонуваат. Главната спална соба и гардеробата се дефинитивно врвот на луксузот, а веднаш на листата под нив се најдоа ...
сите 11 | | | веќе видена

Македонската фудбалска легенда Артим Шаќири е во центарот на вниманието на албанските медиуми во пресрет на квалификацискиот натпревар помеѓу Македонија и Албанија во Струмица на стадионот „Младост“ вечерва од 20:45 часот. Некогашниот капитен на Македонија кој стана миленик на македонската фудбалска јавност поради своите игри и пожртвуваност во репрезентацијата, секако е интересен и за медиумите на западниот сосед, поради специфичноста на натпреварот. Во интевју за порталот panorama.com.al тој зборуваше за престојниот натпревар помеѓу двете соседни земји. Тој смета дека Албанија има за нијанса поквалитетна репрезентација бидејќи учествуваше на ЕП, но и дека Македонија никако не смее да се потцени. Исто така, побара да не се меша политиката во ваквиот натпревар. „Двата тима влегуваат со победи во претходните натпревари и најмногу посакувам вечерва да има добар фудбал. Се надевам дека нема да има проблеми, туку фер игра. Секако, и Македонија и Албанија ќе бараат победа на овој меч. Но, во моментов мислам дека ...
сите 11 | | | веќе видена

„National Geographic“ им даде задача на своите читатели да ја претстават љубовта преку фотографија. На тематскиот конкурс, насловен како „Love Snap“, пристигнале повеќе од 14.000 фотографии направени од професионални фотографи, но и од аматери. Ги издвојуваме најдобрите…
сите 2 | | | веќе видена

„Desert in Paris“ е оригиналното име на оваа одлична фото-сторија за најромантичниот град на светот. Нејзин автор е францускиот фотограф Генаро Барди. Фотографиите кои ќе имате можност да ги погледнете се направени во текот на ноќта помеѓу 24-ти и 25-ти декември 2014 година, кога фотографот имал ретка можност да го долови Париз „во спиење“ со осамени улици, тивок и мирен.
сите 5 | | | веќе видена

Ирскиот ММА борец и УФЦ шампион Конор Мекгрегор кој денеска важи за еден од најпосакуваните мажи на светот редовно ги одушевува жените со неговото секси мускулесто тело, моден стил, но и посветеност на семејството. Неодамнешната борба со боксерот Флојд Мејведер ја следеа многу жени кои и понатаму лудо го обожаваат ова „лошо момче“ со секси тетоважи, иако Мекгрегор изгуби во десеттата рунда. Конор исто така е обожавател на скапи автомобили и има возен парк во кој се вбројуваат Bentley, Lamborghini и Rolls-Royce, а како голем љубител на модата тој поседува дизајнерски парчиња во кои доминираат класични костуми со кошули од најфина италијанска свила. Покрај неговиот имиџ на „опасен тип“, Мекгрегор е вистински семеен човек и обожава и сака само една жена на која јавно ѝ се има заблагодарувано што е со него од деновите кога бил никој, до денес. Пред да стане шампион, милионер и предмет на обожавање на илјадници жени, Конор работел како водоводџија, но ја имал љубовта на Ди Девлин. Со неа е заедно девет години и ...
сите 18 | | | веќе видена

Тричасовна специјална програма која вклучува интервју со славниот биограф на принцезата Ендру Мортон, делови од приватните ракописи на принцезата и теoриите за заговор поврзани со смртта. Автомобилската несреќа која беше фатална за принцезата Дајана, го потресе светот и го означи денот кој никој никогаш не го заборави. ТЛЦ на годишнината од трагедијата оддава чест на „кралицата на човечките срца” во еден емоционален, тричасовен специјал кој вклучува ексклузивни снимки, исечоци од интервјуа од принцезата со Ендру Мортон и новите истражувања за теориите на заговор поврзани со нејзината смрт. „Дајана: Трагедија или предавство?” премиерно ќе се прикаже на 31 август во 20 часот на ТЛЦ. Познатата хуманитарка и стилска икона, принцезата Дајана го редeфинираше поимот „кралски”, додека привлекуваше милиони со нејзиниот непретенциозен шарм. Светот ја запозна како млада, срамежлива девојка и ја следеше додека растеше во јака независна жена. Ја сакаа бидејќи ги заобиколуваше нормите и сама го кроеше нејзиниот кралски ...
сите 21 | | | веќе видена

Тесниот балкон најчесто завршува како место за складирање на помалку потребните работи од дома, бидејќи никој не знае што корисно да направи со него. Но, никогаш не се сомневајте во резултатите ако вклучите малку креативност. Ако мислевте дека тесниот балкон е бескорисен, што велите за ваква трансформација?
сите 4 | | | веќе видена

Заборавете на сè што сте прочитале и слушнале. Бајките не постојат. Постојат среќни двојки, но тоа се двајца луѓе кои истовремено се борат за среќата. Таа ја поседува твојата душа. Можеби мислиш дека ги држиш нештата под контрола, но всушност живееш со раните на девојките кои ги имаше додека таа те чекаше да и се јавиш. Постојано се прашуваш дали ги правиш нештата како што треба и те напаѓа несигурноста дека можеби не сте еден за друг. Понекогаш се плашиш дека сè ќе дознае, занемарувајќи ја нејзината интуција, бидејќи таа го чувствува тоа. Таа знае за нив. Сакај ја вистински. Не дозволувај да ја изгубиш. Ако не ја сакаш остави ја, но не ја мачи со прашања секогаш кога нема да и одговориш на телефон или ќе ја натераш да се почувствува како да не е достојна за твоето внимание. Не мораш секогаш да бидеш во право – можеш само да ја сакаш и да и го дадеш вниманието кое го заслужува или да заминеш. Но, ти одлучуваш да останеш. Да ја мачиш. Да ја натераш да се прашува секој ден. Да се бори за твојата љубов како тоа ...
сите 4 | | | веќе видена

Колку малку е потребно, за човек да биде среќен! – рекле мудрите луѓе. И не залудно, навистина е тоа така. Но честопати човек не знае да го препознае тоа мало “нешто” што би ја вратило насмевката, што би дало посебен израз на лицето, нешто што ќе го обои светот во најубави бои. Честопати трагаме по “големите нешта”, сакаме да грабаме се што можеме, а и не можеме да го имаме, најчесто туѓото. А не ја сакаме судбината на другите луѓе, туку само нивната маска. Така, не ги забалежуваме оние малечки нешта, кои кога добро би се склопиле, би дале пресрасна слика за тоа како треба да изгледа совршенството. Време е за повторно да го земете животот во свои раце. Животот е едноставно премногу краток за да ги толерирате следниве работи: Луѓе коишто ве омаловажуваат Минувајте време со оние луѓе коишто се паметни, интересни, активни и слично размислуваат како и вие, од кои имате што да научите и покрај кои може да се смеете. Работна атмосфера или кариера којашто ја мразите Не помирувајте се со првото или второто работно ...
сите 6 | | | веќе видена

Моменталната опсесија на вселенските програми е со Марс, што е оправдано имајќи предвид дека црвената планета е далеку попристапна за остварување истражувања или човечки населби на неа. HAVOC(High Altitude Venus Operational Concept) e вселенско летало кое треба да лебди во орбита околу Венера. Ова тоа треба да го оствари со полнење на балон со хелиум кој ќе овозможи ова летало да лебди на висина од 50 километри над површината на Венера. Венера, како што знаеме не е баш најпријателското место за луѓето и за човековата опрема и најмногу што некоја сонда има преживеано е околу два часа. На нејзината површина постојано има бури, а атмосферскиот притисок е 92 пати поголем од тој на Земјата. Идејата на НАСА е нешто налик на Вселенската станица МИР – постапно испраќање на астронаути во орбита околу Венера кои на крајот ќе оформат постојано место за живеење т.е. вселенски град. На далечината од 50 км од површината гравитацијата ќе биде малку помала, но не и неиздржлива за луѓето, помагајќи да не се случуваат ...
сите 4 | | | веќе видена

Чаевите се богати со антиоксиданси, полифеноли и други здрави состојки, затоа се најдобар избор кога сакате да држите диета. Зелениот чај има висок процент на антиоксиданси, затоа е здрав пијалок додека ЕГЦГ катехинот ја подобрува работата на метаболизмот. Содржи кофеин кој го забрзува согорувањето на масти. Се препорачува конзумација од 3 до 5 чаши дневно, но доколку испиете повеќе од 12 може да дојде до труење на организмот. Во денешно време копривата намногу се користи при воспаление на мочните патишта и при камчиња во бубрезите, но и како помош за лечење на ревматски тегоби. Сепак, овој чај е одличен и за сите кои сакаат да ја намалат телесната тежина. Листовите коприва содржат многу хлорофил, органски киселини и 10% минерални соли со доста калциум, калиум, фосфор и железо. Белиот чај има повеќе катехин и помалку кофеин од зелениот, затоа е идеален избор за слабеење. Чај од боровинки може да во помогне да го намалите апетитот и потребата од храна но и го стабилизира нивото на шеќер во крвта. Неколку ...
сите 17 | | | веќе видена

Љубителите на вино обично знаат колку дрвени вински тапи можат да ги соберат низ годините, па ако веќе сте започнале со собирање на вински тапи овој направи сам проект е вистинскиот за вас. Дрвените вински тапи многу лесно се сечат и имаат прекрасен рустикален изглед. Со нив можете да направите интересни и уникатни рачни изработки. Ние во прилог ви претставуваме како на едноставен начин да направите подметачи за маса направени од дрвени вински тапи. Потребни материјали: околу 50 вински тапи За да ги обезбедите винските тапи од 50 шишиња вино имате неколку опции (а) пијте многу вино, (б) побарајте од локалните ресторани или (в) купите ги онлајн. нож силиконски пиштол Инструкции: Исечете мали крукчиња од дрвените вински тапи (колку 5-6 парчиња треба да ви искочат од една тапа). Сите парчиња треба да бидат слични во големина за да можете подоцна лесно да ги лепите и да можете да ставате предмети врз нив. Сепак, убаво е да има малку контраст во големината, затоа не се грижете премногу тапите да бидат еднакви во ...
сите 3 | | | веќе видена

Во овој направи сам проект ви нудиме една прекрасна масичка за во вашиот дом, двор, викендица или тераса каде што ќе го поминувате поголемиот дел од денот со вашите најблиски пијатели. За овој направи сам проект ке ви требаат следниве материјали: 1 палаета тркалца боја за дрво шмиргла лепак за дрво пила чекан шајки Следете го видеото со детални инструкции и направете си сами дрвена масичка од палети.
сите 5 | | | веќе видена

За добра енергија постојано да кружи во вашиот дом позицијата на овој предмет треба да ја менувате барем еднаш неделно. Фигурата змеј донесува моќна енергија за привлекување среќа, пари и љубов, а еве каде треба да ја чувате во куќата. Зелен змеј во источен дел од куќата донесува здравје, пари и успех. Во куќата не треба да имате повеќе од 5 вакви фигури, а никако не треба да ги чувате во купатило, плакар или пак гаража. Чувајте го змејот на високо место во домот, а за привлекување на повеќе љубов, до него треба да имате фигура на феникс. За привлекување на пари свртете го кон задниот дел од куќата и никако не треба да биде свртен кон прозор. За добра енергија да кружи во домот менувајте ја позицијата на фигурата барем еднаш неделно.
сите 12 | | | веќе видена

Од 20-24 септември во Скопје ќе се одржи 11-тото издание на реномираниот фестивал кој го слави виното- Вино Скоп 2017. Локацијата, како и минатата година ќе биде на плоштадот „Мајка Тереза” пред МОБ, а на фестивалот ќе земат учество најдобрите македонски винарии. Вино Скоп ќе понуди петдневно будење на сите сетила- уживање во пијалокот на боговите, различни вкусови, различни бои и мириси испреплетени со традицијата на убавото македонско вино, храна и музика. Мотото на овогодинешниот Вино Скоп е – Да ја дочекаме есента заедно!
сите 7 | | | веќе видена

Од 20-24 септември во Скопје ќе се одржи 11-тото издание на реномираниот фестивал кој го слави виното- Вино Скоп 2017. Локацијата, како и минатата година ќе биде на плоштадот „Мајка Тереза” пред МОБ, а на фестивалот ќе земат учество најдобрите македонски винарии. Вино Скоп ќе понуди петдневно будење на сите сетила- уживање во пијалокот на [...]
сите 13 | | | веќе видена

next