Забава

Многу насмеани лица, весела атмосфера и винарии кои го потрошија целото вино е она што ја одбележа третата вечер на Вино Скоп. Посетителите ги загреа магионичарот Кристијан со своите илузии и трикови, а потоа следуваа Минстрел Галери, Бекдор Бенд и Брас Брадерс. Крајот на вечерта со својот енергичен настап го одбележаа Амадеус Бенд. Гостите од Србија приредија пиротехнички спектакл со огномет, како и нешто нетипично за бендовите кои не доаѓаат од Македонија. На чист македонски јазик испеаа голем број македонски евергрини, како и стари народни песни. Публиката два часа уживаше во нивниот настап кој уште долго ќе се памети. Вечерва се очекува рекордна посетеност на фестивалот, а за расположението да биде исто како вчера ќе се погрижат Готан Проџект Танго Нуево, Чил Плеј, Роверс Хенговер, Трибјут то Екв и Куку Леле. Погледнете како помина петочната вечер на Вино Скоп…
сите 2 | | | веќе видена

Вино Скоп 2016 започнува во среда, 28 септември во центарот на град Скопје, но со нова локација. Поради технички причини, фестивалот е поместен на платото пред Македонска Опера и Балет, односно плоштадот „Мајка Тереза”, одлична нова локација веднаш до реката Вардар. Вино Скоп ќе биде отворен за посетители од 12:00, а ќе трае се до доцните вечерни часови. „Вино Скоп” оваа година одбележува јубилеј- Десет години најомилена скопска есенска приказна. Пет фестивалски денови, посетителите ќе може да дегустираат вино од десет најдобри македонски винарии, како и вински коктели- сангрија и вино мохито. Покрај виното,ќе има македонски деликатеси: сирења, кашкавали, сувомеснати производи. Музичката програма е шаренолика: џез, блуз, фолк, рок, поп, танго, ирска музика, етно, шлагери. Веднаш до плоштадот „Мајка Тереза” има неколку паркинзи каде што може да паркираат оние кои што ќе доаѓаат со возила, но секако препорачуваме сите кои што планираат да конзумираат алкохол да не возат, туку да користат јавен превоз или ...
сите 53 | | | веќе видена

Во кратка розова сукњичка нашата пејачка Симона Попоска или нагалено како што милуваат да ја нарекуваат (МонБонБон), го закочи целиот сообраќај во центарот на градот. Не станува збор за некаков сообраќаен прекршок, туку автомобилите беа стопирани поради новата фотосесија на пејачката. Фотосесијата ја работеше фотографот Зоран Зонде Стојановски заедно со тимот стилисти; креаторката Ива Спасовска која специјално ги изработи креациите за фотосесијата, во чии креации ја гледаме пејачката и на нејзините настапи, мејкап артистот Бобан Тодоровски и Ивана Заковска. Заприметно е дека веќе Симона има изградено свој стил и печат на поп сцената. Во моментов пејачката со својот соработник Ерик ја подготвуваат својата нова песна на англиски јазик, за која комплетен автор е самиот Ерик Фокс. Најновото од The Sound Messengers е нивниот нов веб сајт каде што ќе можете да ги дознаете сите информации, видеа од настапи и фотографии за Ерик и Симона. Благодарност до Дејан Станојевиќ, Перо Здравкоски и Стефан Кундески и ...
сите 3 | | | веќе видена

Eпизодата од серијалот „Голи и престрашени” која се снимаше во Копачки Рит премиерно на Дискавери. Во Хрватскиот национален парк Копачки Рит е снимена новата епизода на серијалот „Голи и престрашени” која Дискавери премиерно ќе ја прикаже во недела на 2 октомври точно на полноќ. Концептот е наизглед едноставен- двајца потполни странци, еден маж и една жена, се оставени на одбрана локација без храна, вода и облека. Мора да преживеат 21 ден потпирајќи се само на својата сила, а со себе не смеат да понесат ништо освен еден личен предмет. Во Копачки Рит, екипата на Дискавери ги остави Стејси Осорио и Ли Тру, со упатство дека за преживување не смеат да ловат птици и дивеч. Стејси искуството од снимањето во Хрватска ќе го памети цел живот по несреќата која ја преживеала, а која можела да заврши кобно. Среќниот крај на приказната го должи на добрите луѓе од Хрватска и во нивна чест ја истетовирала картата на Хрватска. Природните убавини на Хрватска се идеална локација за снимање на популарни серијали за ...
| | веќе видена

Уште една недела не дели од почетокот на реномираниот вински фестивал, Вино Скоп 2016. Локацијата е традиционално на градскиот плоштад „Македонија” во Скопје, онаму каде што фестивалот започна пред десет години. Во текот на деценијата, од 2006 година па досега, на Вино Скоп настапија речиси сите големи македонски музички великани, како и голем број музички гости од странство. Оваа година за јубилејното издание, Вино Скоп 2016 е повторно промотер на убавата македонска песна и програмата е составена од најголем број македонски музичари, како и дел гости од соседните држави. Ќе слушнеме рок, фолк, етно, танго, ирска музика, поп, евергрини, шлагери, светски хитови. За убава атмосфера ќе се погрижат Куку Леле, Владо Јаневски, Ефто Пупиновски,Амадеус Бенд, Ристо Самарџиев, Ортодокс Келтс, Џафер и пријателите, Трибјут то Екв , Јаков Дренковски, Миле Кузмановски, , Чил Плеј, Александар Тарабунов, Хитхат блуз трио, Роверс Хенговер, Брас Брадрс и многу други. Преку ден посетителите ќе ги забавуваат диџеи. Вино Скоп ...
сите 64 | | | веќе видена

Почетокот на XX век, двајцата најдобри пријатели Бил Харли и Артур Дејвидсон, во Милвоки го изградиле својот прв мотоцикл. Откако им се придружил и постариот брат на Артур, Валтер, тројцата ја основале легендарната компанија Харли-Дејвидсон. Успеале да ја надминат конкуренцијата, трагедиите на тркачките патеки, да ја преживеат големата економска криза за во 1936 го создадат супер мотоциклот кој со своето постоење ќе го потврди нивното пријателство и веродостојноста и издржливоста на истите. Патот на тројцата пријатели ќе ја дефинира компанијата за идните генерации и на најдобар можен начин ја изразува американската подготвеност на ризик и желбата за слобода. Долгоочекуваната мини серија на Дискавери каналот, „Харли и Дејвидсонови”, премиерно ќе се прикаже во недела, 18 септември во 22 часот. Серијата се состои од три двочасовни дела, а второто и третото продолжение се на програмата на 25 септември и 2 октомври во истото време. Харли-Дејвидсон е повеќе од мотоцикл и патот до успехот на тројцата пријатели ...
сите 4 | | | веќе видена

Од 28 септември до 02 октомври во центарот на Скопје, традиционално ќе се одржи фестивалот кој ги слави виното и музиката- Вино Скоп 2016. Десет години, градот Скопје секоја есен ужива во боите и вкусовите на македонското вино и деликатеси кои одлично одат во комбинација со добра чаша квалитетно вино, а годинава јубилејно ќе го прославиме десеттото издание на најпознатиот вински фестивал. Од организацијата по повод јубилејот ветуваат весела музичка програма, учество на над 20 винарии како и многу други забавни активности со кои ќе се одбележи десетиот роденден на Вино Скоп.
сите 7 | | | веќе видена

Освен тоа што го смени својот изглед т.е ги врати суканиците и носи наочари Тајзи не мирува и на музичко поле. Пред крајот на летото не почасти со нова песна и видео. Се работи за еден вид порака која визуелно и текстуално ја пренесува иронијата на општеството во кое живееме и дава мотив за сите оние кои пропагираат мир, љубов и имаат желба за подобро утре било дома или далеку од тука . “Мајка те раѓа да направиш нешто” Видеото се состои од материјали и снимки од целиот свет, го изработи Филип Пауновски додека текстот е на Тајзи и е првата песна од неговиот нов албум кој го најави за крајот на оваа година. Музиката и аранжманот се на Лазар Цветковски. „Сите зборуваме за тоа како светот оди во погрешна насока, како капитализмот како и секој друг систем е ништо повеќе од бизнис, како има се помалку љубов меѓу луѓето, како постојано не трујат преку храна, вода, воздух и лажни информации и ред други актуелни теми , а всушност никој не презема ништо, туку сме дел од една пропаганда која секојдневно не убива на ...
сите 6 | | | веќе видена

Бојата која ја обирате открива што вашиот маж го чека во кревет! Скоро 72 проценти од жените се одлучуваат за бои кои не одскокнуваат многу од бојата на телото. Црвената боја на гаќичките значи дека девојката не е срамежлива, бела дека е подготвена за чучење, а розева дека не сака да ја превземе главната улога меѓу чаршафите. Се повеќе девојки откриваат долна облека која сокрива многу малку. Боите на крајот на спектарот, односно црвена, портокалова и жолта, создаваат чувство на возбуда, а а можат и да го покачат нашиот крвен притисок, отчукувањата на срцето и да го забрзаат дишењето. И градниците кријат одредена порака… Мал градник со боја на кожа покажува дека жената стои цврсто на земјата, сигурна е во себе, опуштена е и не крие ништо. Црвен означува енергија и страст. Таквата жена не се срами да го побара она што го сака. Црниот градник на жената открива силна личност, страствена, но и воедно суптилна. Белиот градник е знак на невиност, но и отвореност за предлози и желба за учење.
| | веќе видена

Еден човек прашал некој мудрец како да знае дали жената навистина го сака? Добил совет кој е применлив секогаш и кај сите парови. Драги дами, прочитајте и заклучете дали вистина го сакате својот дечко, сопруг… Старецот му одговорил дека ако жената ги прави овие 14 работи, тогаш таа е вистинската особа за него. – Ако навистина, постојано се обидува да најде теми за разговор со тебе. – Ако те праша за совет, кога сака да проба нешто или да донесе некоја одлука. – Ако се израдува на твојот подарок, без разлика колку бил скромен. Ако се обидува да те поддржи и да се понуди да ти погоне околу обврските. – Ако го сака твоето однесување… и ги сака оние кои те сакаат тебе. – Да не се лути ако не се согласуваш со некое нејзино мислење. – Ако ја погоди твојата лкутина или тага. – Ако ја загрижува твоето отсуство. – Ако сака да го стори тоа што те задоволува и не го повторува она што те лути. – Ако не и смета твојот слаб приход. – Ако поднесува болка поради тебе. – Ако се обидува да биде дел од твоите идеи и интереси. ...
| | веќе видена

Секој од нас има посебни таленти кои нѐ прават единствени. Прочитајте според астрологијата кој талент ви е предодреден. Овен Талент: Храбри сте и сакате предизвици и авантури. Вашите пионерски способности да започнете нови проекти и да придвижите авангардни идеи ве прават легендарни помеѓу оние кои добро ве познаваат. Како да го подобрите: Здружете се со некој во вашиот нов потфат. Бик Талент: Имате способност да создадете стабилност и удобност. Знаете како да се релаксирате и уживате во сегашниот момент. Како да го подобрите: Таквиот дух пренесете го и на вашите дневни активности, препознајте ги вредностите на едноставноста во секој аспект на животот. Близнаци Талент: Комуникацијата и образованието се области во кои вашите таленти може во најголема мерка да дојдат до израз. Големиот број на информации со кои што располагате ви помага лесно да стапувате и да ги одржувате контактите со луѓето. Како да го подобрите: Застанете и размислете за значењето на информациите кои ги прибирате и за важноста на ...
сите 16 | | | веќе видена

Пет дена забава, музика и пиво. Со звуците на Фолтин го означивме крајот на Пиволенд 2016. Над 100 000 посетители на Скопското Кале беа сведоци на уште една петдневна фешта на три стејџа, со над 150 видови пиво и многу гурмански мезиња. Македонските музички ѕвезди докажаа дека можат да соберат многуилјадна публика. Со звуците на Нокаут, Ефто, Фолтин, Тијана, Студени Нозе, Тамара, Дани, Дј Славе, Влатко Илиевски,Рибља Чорба, Министарке, Трибјут ту Колдплеј и многу други, публиката на Кале уживаше во пет фестивалски денови. Остануваат уште само неколку недели до почетокот на уште еден убав скопски фестивал кој годинава слави 10 години јубилеј – Виноскоп 2016. ЗАБАВА.мк беше покровител на Пиволенд 2016.
сите 3 | | | веќе видена

Прво, не го пишувам овој текст со цел за да те воодушевам, го пишувам бидејќи можеби само вака можам да ти пренесам колку многу ми значиш. Ти си од тие ретките, двајца луѓе во мојот живот пред кој никогаш не се плашам искрено да зборувам за сите нешта кои ми значат , за сите оние нешта кои знаат да ме растажат , за сето она што на некој начин го претставува мојот живот … Работи кои не можев да ги кажам ниту на мојата фамилија. Покрај твојот разговор се чувствувам толку смирено , а заслужна за тоа е таа твоја способност да им прикачиш насмевка на лицето и сигурност во срцето на луѓето околу тебе. Не ме познаваше , но сепак , знаеше да застанеш до мене и секогаш да ми дадеш поддршка . Секогаш беше за мене тука, секогаш и јас се трудев да бидам за тебе. Твоите мудри совети на искусна и паметна личност се повеќе од добредојдени. Тие се како капка вода во пустина, секогаш на вистинското место, во вистинско време. Иако живееме на различни, меѓусебно далечни места, сепак м и стана премногу блиска ...
сите 2 | | | веќе видена

Дискавери каналот ја претставува дванаесеттата сезона на наградуваниот серијал „Смртоносен улов” која го следи драматичниот живот на луѓето кои се занимаваат со една од најопасните професии на светот- лов на ракови во непредвидливото Берингово море. Морските ветерани се навикнати на предизвиците на едни од најопасните облици на риболов во светот, но оваа година на сцената настапува нова генерација на рибари. Камерите се вперени во бродот Брена А со новиот капетан Шон Двајер, досега најмладиот капетан во историјата на серијалот. Џејк Андерсон за прв пат ќе биде на чело на Сага, но овој пат не под будното око на менторот Сига Хансен. На Корнелија Мари, младиот Џош Харис бара право над легендарниот брод со кој некогаш раководел неговиот татко. Ќе може ли младоста да ги истрпи повредите, кршењето и неверојатните временски услови кои немилосрдно се нафрлаат на флотата? Ја имаат ли силата и смелоста кои се потребни да станат легенди? Серијалот „Смртоносен улов” се прикажува секој вторник во 22 часот.
сите 4 | | | веќе видена

Заборавете на сè што сте прочитале и слушнале. Бајките не постојат. Постојат среќни двојки, но тоа се двајца луѓе кои истовремено се борат за среќата. Таа ја поседува твојата душа. Можеби мислиш дека ги држиш нештата под контрола, но всушност живееш со раните на девојките кои ги имаше додека таа те чекаше да и се јавиш. Постојано се прашуваш дали ги правиш нештата како што треба и те напаѓа несигурноста дека можеби не сте еден за друг. Понекогаш се плашиш дека сè ќе дознае, занемарувајќи ја нејзината интуција, бидејќи таа го чувствува тоа. Таа знае за нив. Сакај ја вистински. Не дозволувај да ја изгубиш. Ако не ја сакаш остави ја, но не ја мачи со прашања секогаш кога нема да и одговориш на телефон или ќе ја натераш да се почувствува како да не е достојна за твоето внимание. Не мораш секогаш да бидеш во право – можеш само да ја сакаш и да и го дадеш вниманието кое го заслужува или да заминеш. Но, ти одлучуваш да останеш. Да ја мачиш. Да ја натераш да се прашува секој ден. Да се бори за твојата љубов како тоа ...
сите 4 | | | веќе видена

Youtube корисниците Едо и Боки направија едноставен трик со кој ќе проверат на терен, колку се чесни луѓето во Македонија. Повелете на дискусија: Што ќе се случеше ако на луѓето „им паѓаше“ илјадарка или можеби банкнота од 100 евра?
сите 7 | | | веќе видена

Поранешен американски маринец Ренди Крамер тврди дека на Марс има пет човечки колонии и дека 17 години се борел против вонземајни како би ги заштитил истите. Ренди Крамер вели дека како американски војник служел во Одбранбените сили на Земјата, кои регрутираат војници од САД, Русија, Кина. Пред тоа бил маринец, а во посебен центар за обука на Месечината тренирале за пилотирање со свемирски летала. Додатана обука поминал и на Сатурновиот сателит Титан. Тој открива дека атмосферата Марс е погодна за дишење, и дека на таму живеат две интелигентни и прилично агресивни врси – гмазовци и кукци. Неговата работа била да ги брани човечките колонии од нападите на тие агресивни врсти. Вели и дека рептилите се стар војнички клан, но дека се сепак мирољубиви и дека не сакаат да освојуваат туку сакаат само да ја одбранат својата територија. Базите се и на површината и под земјата. Тој зборува и за својата проштална церемонија за пензионирањето (која била на Месечината), таму бил и тогашниот одговорен за државната одбрана ...
| | веќе видена

Светот е толку голем и разнолик па и не чуди фактот што луѓето пронашле едноставни и фасцинанти начини на живот. Некогаш на луѓето им биле интересни обичните куќи со ѕидови и кров. И баш кога ќе помислите дека сте виделе се ќе се појави место како што Кубер Педи во Австралија. Некогаш тоа бил мал рударски град, а во него сега живеат повеќе од 2000 луѓе. Ако се прашувате што е тука посебно, погледнете го видеото:
| | веќе видена

Скоро е невозможно е човекот да прости за сè, бидејќи секој има одредени принципи до кои се држи. Не е лесно да се прости, но за мал број луѓе тоа не претставува проблем. Астролозите се едногласни кога велат дека има еден знак во хороскопот кој умее да прости речиси сѐ! Станува збор за хороскопскиот знак Лав. Лавовите се великодушен и разумни. Тие поседуваат нетипична внатрешна сила и спокојство, кои им даваат посебен сјај во очите. Внимателно ги бираат луѓето до кои се држат и тоа е клучот за нивната склоност да простуваат. Лавовите не дозволуваат да им се приближат случајни луѓе во животот и многу внимателно го доживуваат секој од блиските со време и емоции. Кога еден човек ќе влезе во нивниот живот, тоа значи дека тој е сигурен и може да се има доверба во него, речиси без никакви условности. Кога сепак ќе се случи некој да го предаде Лавот, во почетокот тој реагира како статуа и не изразува никакви емоции. Тоа е и нивно казнување – долгото молчење. Ако предавството се случи во семејството, на Лавовите им ...
| | веќе видена

Цртежите на децата од Сирија најдобро го отсликуваат сиот хорор и ужасот во кој што секојдневно живееле. Наместо куќички, цвеќиња и дрвја, овие деца цртаат пушки, експлозии и смрт. Голем број на сириски деца кои што некако успеале да побегнат од крвавата граѓанска војна која што во нивната земја беснее од 2011-та година, се сместени во детски центар за рехабилитација во Истанбул, Турција. Бомби, пушки, мртви луѓе, тага… сите овие слики се врежале во меморијата на овие невини деца, ситуации со кои што речиси секојдневно се среќавале од 2011-та година до ден денес. – Цртежите ни покажуваат една лоша работа. Војната е постојано во мислите на децата“, изјавил турскиот психолог Тугба Озтурк додека пак од центарот за рехабилитација, Ребека Спенс вели: „Војната би можела да има сериозни последици на една цела генерација на деца кои што ќе се соочуваат со долготрајни психолошки проблеми“. „Децата покажуваат напредок. Некои го цртаат Спајдермен, а некои Power Rangers кои што вообичаено спасуваат некој град. Тие се ...
| | веќе видена

next