Високи Октани

Промоции Германскиот бренд Porsche ни ја прикажа најмоќната изведба на малиот SUV автомобил кој претставува последно надополнување на оваа навистина брзо растечка класа автомобили. Традиционално, кога говориме во Porsche за додатокот GTS, во името ни означува дека ја имаме навистина вистинската спортска изведба, а најновиот Macan GTS со своите 355кс не е исклучок од ова правило. Сепак оваа изведба на Macan не е најмоќната, туку е направена да биде поставена меѓу моделот Мacan S и Macan Turbo со што ќе се надополни гамата комплетно. Моделот е опремен со V6 мотор кој максималната моќност ја добива потпомогнат од двата турбо полначи, а распределбата и преносот на моќноста преку сите четири тркала. Забрзувањето од 0 до 100км/ч кај овој модел треба да изнесува 4.8 секунди. Сопирачките за разлика од моделот S се подобрени во GTS има навистина убави 6 клипни апарати за сопирачки со големина од 14.2 инчи. Надворешниот изглед, особено со црвената боја во која се вклопуваат одлично 20 инчните тркала и карбонските ...
сите 2 | | | веќе видена

Колекционерство На почетокот на декември во Њујорк, на RM Sothebys Driven by Disruption аукцијата ќе биде понуден скапоцен и ексклузивен автомобил – 1938 Bugatti Type 57C Atalante. Bugatti направил ултра ексклузивна серија од само 32 единици на овој автомобил, од кои 12 се со алуминиумска каросерија. Од посочените 12, примерокот кој ќе биде понуден на аукцијата (има 8-цилиндричен мотор со 160кс), е со број на шасија 57766 и е последен во низата произведени и прогнозираме астрономско висока цена. Имајќи во предвид дека во 2013-та година еден Bugatti 1937 Type 57SC Atalante е продаден за 8,5 милиони американски долари, се очекува дека овој брилијантен примерок во одлична форма ќе го промени сопственикот за сума не помала од 10 милиони долари. На аукцијата заедно со овој Bugatti ќе бидат понудени и други ретки и интересни автомобили, како што се 1955 Ferrari 500 Mondial by Scaglietti, Aston Martin DB4 Zagato и 1981 Lamborghini Countach LP400 S Series III во Verde Metallizzato боја.
| | веќе видена

Актуелно Најновата едиција на Honda Civic во спортската изведба со ознаката Type-R пристигна во Скопје. Ексклузивно ви ги прикажуваме првите слики на автомобилот кој се уште е зад решетки, вообичаено за типичен ѕвер кој има 306кс.! Неодамна ви го претставивме моделот кој започна да се произведува ова лето во фабрикат на Honda во Англија и за прв пат овој модел го добиваме во изведба со турбо полнач кој од дволитарскиот мотор успеа да „извади” околу 100кс повеќе од претходните изведби. Навистина е за поздравување што за толку краток период од почетокот на производството го имаме моделот во Скопје и тоа во белата шампионска боја. Надворешноста на автомобилот изгледа навистина агресивно и за разлика од претходниот модел е со многу поостри лини и со по недискретни аеродинамични крила. Во око веднаш паѓаат големите 19 инчни тркала со големите сопирачки, а на предниот и на задниот дел дифузерите на браниците се одлично нагласени и вклопени во агресивниот дизајн. Автомобилот, според пишаните перформанси, е со ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Јапонците по се изгледа не дозволуваат никој да им ја одземе доминацијата во производство на спортски автомобили. Најновата модификација на легендата Nissan GT-R добива специјален фабрички тјунинг пакет со ознаката N-Attack, кој ќе биде претставен на претстојниот саем за автомобили во Лас Вегас, Sema Show. Оваа модификација од и онака доволно спортскиот автомобил, прави вистинско чудовиште кое е подготвено да го измине Nurburgring за 7:08 минути. Само за споредба фамозната Alfa Romeo Giullia QV со времето од 7:43 минути ги преплави медиумите и се самопрогласи за крал на рингот. Оваа модификација на Nissan сериозно треба да ги замисли сите оние кои се прогласуваат со кралеви на рингот. Во модификацијата се вклучени Öhlins амортизери со 4 степени на подесување, преден и заден диференцијал со ограничено пролизгување како и цевки на интеркулерите изработени во алуминиум и карбон. Каросеријата исто така е олеснета во споредба со стандардната верзија Nissmo, а додаден е и големо задно аеродинамично ...
| | веќе видена

Актуелно „Кубански хром“ е првиот американски телевизиски серијал кој во потполност е продуциран во Куба, а премиерно започнува да се прикажува од среда, 28. октомври во 20 часот на Discovery Channel. Екипата на серијалот „Кубански хром“ доби посебна дозвола од властите на Куба и САД за снимање на серијалот и документирање на активностите на ,,A lo Cubano“ кои со сите сили се трудат да го зачуваат автомобилите и да ги пренесат на следната генерација сопственици. Освен иновативните методи на реставрација, серијалот ни нуди приказ и на начинот на живот на островот. Ако ја посетите Куба, може да забележите илјадници стари американски автомобили позади кои се крие приказна. Овој серијал, ја претставува посебноста на кубанската автомобилска култура која како да е запрена во времето. По Кубанската револуција во 1959. и ембаргото на САД, увозот на американски автомобили на островот е нелегален. Така, американските автомобили на Куба се замрзнати во времето. За Кубанците овие автомобили не претставуват само ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Како што изјавува италијанскиот бренд, наскоро се планира повлекување од пазар на моделите Maserati Quattroporte GTS V8, поради можни проблеми со електричната инсталација кои може да доведат до пожар на автомобилот. Овој увиден, од производителот, фабрички недостаток треба да биде корегиран кај 984 модели произведени во периодот 1. октомври 2013-та до 31. декември 2013-та. Грешката во автомобилот е во делот на позитивниот кабел за довод на електрична енергија до алтернаторот и стартерот на автомобилот, кој нема заштитно капаче. Исто така недостатокот е во недоволно добро прицврстен кабел кој доведува до можно празнење на акумулаторот, но исто така може да доведе до пожар во автомобилот, за што е потребна итна корекција. Известувањето кое го добила Американската централа на Fiat Chrysler Автомобили доаѓа од National Highway Traffic Safety Administration (NTSA), организацијата во Америја која се грижи за безбедноста во сообраќајот. Оваа информација со сигурност ќе наштети на угледот на овој бренд, ...
| | веќе видена

Саеми Екипата на „Високи Октани“, која беше дел од саемот за автомобили во Падова, Италија ви ги претставува егзотиките кои можеа да се видат таму. Овие автомобили се навистина прекрасни и ретки, а во Падова навистина ги имаше во голем број. Ние издвоивме неколку, кои ќе ви ги претставиме во една галерија, а сметаме дека се навистина едни од најубавите автомобили во автомобилската историја. Интересно е што голем број од нив се автомобили на Fiat и Lancia, брендови кои денеска се толку бледи со гамата модели која ја нудат, што е тешко да се поверува дека станува збор за истиот бренд. Во мега галеријата која ја подготвивме со фотографии, направени на саемот, ќе ги видите легендарните модели кои се во рангот на повеќе од 1 милион евра. Тука ќе ги издвоиме моделите Ferrari F40, Bugatti EB110, Ferrari FXX. Од класиките можеше да се видат автомобили на Superlegera ,Torino од каде излегуваа најубавите модели на Fiat, Lancia, Alfa Romeo и Aston Martin. Изложена беше и комплетната колекција на Lancia, односно сите ...
| | веќе видена

Актуелно Незадоволен со перформансите на американските и јапонските возила на своите омилени пустински дини, Muhamed Al Qadi организатор на натпреварувања во авто спортот, стартуваше проект на домашно off road возило специјално дизајнирано за тешки песочни терени – Zarooq Sand Racer. Во Обединетите Арапски Емирати се појави нова марка на возила – Zarooq Motors. Развојот на нивниот првенец, „Песочниот Тркач“, е поверен на Anthony Jannarelly, потпишан на импресивниот Lykan Hypersport, една од ѕвездите во Fast and Furious 7. Направен е во партнерство со Jannarelly&Juillot Special, додека високо перформансната шасија е конструирана од тимот Campos racing GP2 и победниците на Formula E светскиот шампионат. Иако Zarooq Sand Racer е теренец специјално конструиран за „летање“ по песочните пустински дини, ова е и „улично легално“ возило. Од 3.5-литарскиот V6 мотор можат да се добијат од 300 до 500кс, со задача да обезбеди компетитивни тркачки перформанси на ова 950 килограми тешко возило. „Песочниот Тркач“ има од на ...
| | веќе видена

Промоции Според најавите на производителот наредниот март ја добиеме најновата изведба на Mini кабрио што ќе ја надополни гамата на повторно стилизираното ново MINI. Автомобилот ќе ги има на располагање три и четири-цилиндричните мотори на групацијата BMW, додека изборот на менувачи ќе биде помеѓу шест степениот мануелен или автоматскиот пренос. Деталите околу цената треба да бидат објавени најдоцна до јануари наредната година, за да може сите оние кои планираат да купат кабрио автомобил, да бидат подготвени навреме. Варијантите во кои ќе може да се добие ќе бидат базите Cooper, Cooper S и Cooper D, а за најекономичната варијанта е најавена потрошувачка од само 3.8 литри на 100км. Изборот на боја за надворешноста како и материјалот за изработка на ентериерот е навистина огромен и специјално за кабрио изведбата е најавено дополнителни бои кои ќе може да се изберат. За внатрешноста во каталогот за избор ќе биде и класичната британска честерфилд кожа, што говори дека во новото MINI кабрио луксузот ќе биде ...
| | веќе видена

Саеми Како што најавивме, од 22. до 25. октомври е периодот кога се одржува еден од најголемите автомобилски настани наменети за олдтајмер и јангтајмер автомобили во Европа, како и за луксузни спортски автомобили Auto moto d’Epoca 2015. Настанот навистина оваа година блесна во полн сјај, а екипата на Високи Октани ви пренесува дел од атмосферата од самото место на случување. Како никогаш досега оваа година се изложени близу 4.000 автомобили и тоа исклучиво најпопуларните модели на познатите брендови, а со фабрички штандови се присутни и големите премиум брендови Porsche, Bentley, BMW,Jaguar и Mercedes-Benz и навистина секој од нив со сопствена тематска приказна. Штандот на Alfa Romeo, пак е во знакот на моделот кој е веќе миленик на сите и треба да ја врати на сцена вистинската алфа, а тоа е моделот Alfa Romeo Giullia. До новата Giullia можеше да се видат неколку прекрасни примероци од музејот на Alfa Romeo кои имаа за задача да ни напомнат колку било големо името во минатото. Штандот на Peugeot пак беше ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Како што најавуваат одговорните за проектот Apple car, брендот е веќе во завршна фаза на реализација на овој проект, што значи дека навистина брзо ќе го видиме овој автомобил на улиците. Според извршниот директор на компанијата Tim Cook, технологијата е подготвена и автомобилската брашна треба да очекува навистина големо поместување во 2019-та година кога се најавува почетокот на продажбата на овој автомобил. Проектот кој се раководи во Apple, под кодирано име Titan, добил зелено светло во развојот на овој автомобил во кој се вклучени 600 луѓе, да биде зголемен за три пати, што е уште еден доказ за сериозните намери на компанијата. Датата најавена за 2019-та година сепак означува кога тимот ќе ги обелодени комплетните спецификации на автомобилот, додека 2020-та е реална дата кога автомобилот би се нашол на улиците. Цената по која се очекува да биде продаван овој автомобил би изнесувала околу 55.000$, што е значително пониско од онаа на популарната Tesla S, а самото возило би било позиционирано во ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Како што сме навикнале вообичаено, рекламите за автомобили за регионот се адаптирани и ретко може да се види исклучок, брендот да има локална реклама. Еден исклучок, кој ни доаѓа од соседна Бугарија, успеа да направи нешто навистина интересно и тоа да биде наградено со прва награда на престижниот фестивал за реклами во Словенија „Golden Drum”. Наградата која ја доби рекламната агенција NRJ од Бугарија беше за надворешна реклама, а во истата идејата беше „ Audi Quattro conquered the mountain ”. Навистина заслужена златна награда за креативноста и храброста на тимот за ваков подвиг кој го прикажа Quattro како освојувач на планините и тоа не на стереотипен начин со реклама поставена на билборд, како што го прават сите и малку кој веќе ги забележува, туку со реклама на самата планина! Со специјални балони, тимот успеа да направи конструкција со висина од 120м и површина од 340м2, која при идеални услови на ветер од 0.3 до 0.7м/секунда прави идеално брендирање на планината Витоша со автомобилска лента ...
| | веќе видена

Актуелно Компанијата Aston Martin официјално го претстави своето прво електрично возило – Aston Martin RapidE concept. Првиот човек на Aston Martin, Енди Палмер, најави дека компанијата ќе направи и електрично возило, базирано врз моделот Rapid, така што не би не чудело следниот Џејмс Бонд да вози на електрична енергија. Сега и официјално е претставен првиот електричен Aston Martin – RapidE во форма на концепт. Електромобилот на Aston Martin е направен врз база на моделот Rapide S, а развиен е во соработка со Williams Advanced Engineering. Иако одговорните за маркетинг за брендот од Гајдон, конкретните детали се уште ги чуваат во тајност, ќе потсетиме дека Палмер веќе изјави дека Aston Martin RapidE ќе има погон на сите четири тркала, а автономијата со едно батериско полнење ќе изнесува повеќе од 200 милји (322 километри). Како сега стојат работите, доколку RapidE concept добие зелено светло за производство, сериската верзија на пазарот можеме да ја очекуваме за околу две години. Што се однесува до цената, ...
сите 7 | | | веќе видена

Актуелно Опција која отсекогаш била интересна како идеја и додаток во автомобилот, но сепак недоволно развиена и подготвена да може да се каже дека навистина автомобилот е подготвен сам да се управува. Производителот на комплетно електрични автомобили Tesla, оваа опција ја промовираше и ја нуди бесплатно во своите автомобили. Иако според Tesla опцијата е доволно готова да може да биде вистински употреблива, сепак беа прикажани неколку видеа во кои можеше да се види дека електрониката не е доволно подготвена за вистински автопилот. Што претставува всушност авто пилотот на Tesla? Иако не е ништо особено ново и уникатно, автопилотот на овој бренд можеме да кажеме дека е само малку понапредна варијанта на автопилот од тоа што досега можеше да го видиме и кај други производители. Доста брендови кои произведуваат луксузни автомобили, оваа опција ја нудат безмалку десет години наназад како опција за следење на дистанца на автомобилот пред вас и затоа како што кажавме, не е комплетна новина, тоа што Tesla го ...
сите 5 | | | веќе видена

Актуелно Официјано е веќе познато дека новата генерација на славниот супер-спортски автомобил од Nissan, со ознаката GT-R, можно е да биде со хибриден погон. Со овој потег Nissan со сигурност сака да си обезбеди место и во тој сегмент, со што нема да остави простор на актуелните и нови конкуренти да му го одземат приматот. Новина е и тоа дека новиот концепт на брендот се однесува на комплетно електричен автомобил со што навистина ќе нанесе главоболка на Tesla брендот, што сака да владее со сегментот електрични возила во сите класи. Според изјавата за магазинот Top Gear, дадена од првиот човек на Nissan, брендот во моментот не е подготвен да понуди комплетно електричен GT-R, но со концептот секако се размислува во таа насока и во иднина треба да очекуваме токму таков автомобил. Навистина со нетрпение очекуваме да видиме како ќе изгледа борбата на великаните во сегментот супер-спортски електрични автомобили кои во моментот е речиси празен и се само неколку автомобили, но со цена премногу егзотична. Хрватскиот ...
| | веќе видена

Дали знаете? Во најновата епизода на „Смртните непријатели“ на Evo „на црта“ застанаа Mazda MX-5 и Toyota GT86. „Маздата“ доаѓа со 160кс, 200 Nm и спринт до стотка за 7,3 секунди. Цената на Mazda MX-5 изнесува 22.700 фунти. Од друга страна, Toyota GT86 од место до брзина од 100км/ч забрзува за 7,6 секунди, а основната цена за овој модел изнесува 25.000 фунти. Битен негативен параметар е тој што овој модел е за 180 килограми потежок од својот лут ривал. Двата „непријатела“ имаат добри менувачи, едниот модел има за нијанса подобар звук, подобро лежи во кривини и побрз е за една десетина на патеката, што е незначително. Другиот модел е побавен, бидејќи има значајно изразено навалување на каросеријата во кривините. Кој е подобар и побрз, видете во видео прилогот:
| | веќе видена

Колекционерство Иако автомобилските музеи во регионот не се баш честа глетка, еден таков музеј и тоа не само за автомобили, туку многу повеќе, од ерата на социјализмот, е направен во Варна, Бугарија. Сопственик на овој музеј е колекционерот со пасија кон социјалистичките возила, Цветан Атанасов кој одлучи дека треба својата колекција да ја постави во еден приватен музеј достапен за секого кој сака да се наврати во минатото. Во музејот како што споменавме освен автомобили се наоѓаат, велосипеди, детски колички, мотоцикли, апарати за домаќинство па дури и прехранбени продукти што ќе ве навратат во минатото и тоа во социјалистичкото минато. Сите примероци се одлично сочувани или реставрирани, а дизајнот на самиот музеј е фасцинантен и се е на свое место до последен детаљ. Навистина нешто што задолжително треба да го посетите доколку патувате во овој морски град на Бугарија. Од автомобилската селекција ќе може да ги видите сите модели на познатите брендови Lada, Skoda, Moskvich и Wartburg, како и оние ...
| | веќе видена

Промоции Познатиот спортски купе автомобил на Audi кој ја носи ознаката TT беше „уловен“ на познатата патека Нирбургринг во Германија, како ја тестира „најмускулестата“ варијанта со ознака TT RS. Најмоќната изведба го задржува 2.5 литарскиот мотор, кој кај овој модел ќе добие 400кс и навистина импресивно забрзување од 0 до 100км/ч за само 4 секунди. Преносот на моќноста ќе биде преку DSG автоматската менувачка кутија, на сите четири тркала на автомобилот, а според најавите мануелен менувач нема да биде во изборните опции за овој автомобил. Интересно за овој автомобил е тоа што ќе има можност да се добие пакет, каде што електронски ограничената максимална брзина ќе може да биде поместена од познатите 250км/ч на дури 280км/ч. Автомобилот според најавите треба да биде подготвен да се прикаже официјално за прв пат на автомобилскиот саем во Женева каде што егзотиките и спортските автомобили се вообичаена глетка. Цената во споредба со стандардното Audi TT би била повисока за околу 11.000 евра, што секако е реално ...
сите 2 | | | веќе видена

Низ историјата Во ова фасцинантно патување во автомобилската историја ќе претставиме некои од најинтересните каросериски изведби на мегапопуларното Фиќо. За преработките на еден од најпопуларните автомобили на сите времиња – Fiat 600 се напишани цели книги со стотици различни модели, а денес ќе наведеме неколку од најпознатите. Ова е една од најубавите приказни на италијанско/југословенската/шпанската автоиндустрија, благодарение на овој ефтин, за модификации совршено подесен автомобил. Во нив се возеа многу историски славни личности – Аристотел Оназис (Fiat 600 Jolly Ghia) и Јосип Броз Тито (Fiat 500 Jolly, подарок од Џани Ањели) и други. Multipla претставена во 1956 година е вонредно практичен автомобил, претходник на современите моноволумени, односно MPV. Совршена за такси возила во Италија, но и во Сплит. По потреба можеше да има и три реда на седишта, а за поуспешно да се носи со поголемо оптоварување, предното ослонување беше позајмено од поголемиот модел 1100. Успешната Multipla остана на пазарот се ...
| | веќе видена

Актуелно Симпатичниот модел на Porsche, кој ја носи ознаката Macan, доби навистина убаво разубавување од тјунинг компанијата Hamann. Специјалистите за тјунинг, кои се со огромно реноме во овој сегмент, направија убавиот Macan да стане уште поубав и поагресивен, и тоа не само визуелно. Но, да започнеме од почеток. Моторот на овој дизел модел на Macan, кој стандардно е со моќност од 258кс., е зголемена на 310кс и вртежен момент од 680Nm. Оваа доработка придонесува автомобилот да забрзува од 0 до 100км/ч за само 5.7 секунди што е навистина импресивно кога зборуваме за СУВ автомобил. Моќноста се пренесува на асфалтот преку агресивните идеално вклопени тркала „Anniversary EVO” со широчина од 10.5 и височина од 22 инчи. На истите се поставени одлични пневматици со димензија 295/30R22 модел ContinentalSportContact 6. Интересна опција е звучниот емулатор поставен на иноксните издувни системи на автомобилот, кои симулираат звук на моќен V8 мотор и истите се контролираат од централната конзола на автомобилот или пак ...
сите 2 | | | веќе видена

next