Високи Октани

Промоции Во едно интересно видео подготвено од Alfa Romeo е даден звукот на новата Giulia која со гордост веќе подолго време ја најавува овој легендарен италијански бренд. Тизерот кој го покажува моќниот глас на 3 литарскиот V6 мотор со два турбо полначи, за да покаже дека еден можеби заборавен крал на спортските автомобили, сепак има сила повторно да застане на тронот. Новата Giulia во својата најмоќна варијанта има 510кс. што е доволно да биде посилна до Mercedes-Benz C 63 AMG како и од моделите BMW M3/M4. Моќноста, како што е ред и како што го правеше Alfa Romeo во минатото, се пренесува на асфалтот преку задните тркала. Овој моќен агрегат е развиван заедно со Ferrari и Maseratti па затоа нема потреба да се сомневаме во неговите карактеристики, а доказ дека е доволно добар, е забрзувањето од 0 до 100км/ч за што се потребни само 3.9 секунди. На споменатите конкуренти за истото им е потребно 4.1 секунда. Според медиумите останува Alfa да го почека појавувањето на новото Audi RS4 за конечно да биде јасно ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Германскиот авто-гигант Volkswagen бележи раст на продажбата на европскиот пазар во месец септември, без разлика на Diesegate. Здружението на европски автомобилски произведувачи (ACEA) соопшти дека продажбата на возилата од марката Volkswagen бележи раст од 6,6 проценти, а целата групација каде се вклучени и другите брендови ја зголеми продажбата за 8,4%. Наведените податоци се поклопуваат растот на бројот на регистрирани автомобили во ЕУ од скоро 10 отсто. Погодните услови за купување на нови автомобили и отфрлување на старите, како и продолжувањето на трендот на економско опоравување на земјите во јужна Европа, придонесе за зголемувањето на побарувачката, заради што вкупната бројка на продадени автомобили во ЕУ минатиот месец изнесува 1,39 милиони возила. Продажбата на Volkswagen автомобилите во месец септември годинава зголемена е за 8,4 отсто, односно 325.497 автомобили, со раст на брендовите VW, Audi, Skoda и Seat.
сите 8 | | | веќе видена

Актуелно Интересно истражување од страна на компанијата Warranty Direct која прави класификација на автомобили кои даваат најдобра гаранција, а воедно се со најмалку дефекти. Според ова истражување во кое биле вклучени студенти бидејќи било првенствено наменето за нив, односно која е најдоверливата кола која може да ја поседуваат и воедно да имаат најмалку главоболки со одржувањето и сервисирањето на истата. Резултатот е интересен и во него се рангирани возила зависно од факторот (RIS) Reliability Index Score, што би значело во превод Индекс на доверливоста, а истиот се пресметува според бројот на дефекти и цената на поправка на истите. Според овој индекс на прво место како најдоверлив автомобил е моделот Peugeot 107, на второто место е моделот Honda Jazz, кој беше долгогодишен фаворит во класификацијата, но веќе приматот го има Peugeot. Трет на листата е моделот Nissan Micra. Според директорот на компанијата за истражувања, оваа класификација се прави со цел да го покаже кое е навистина најдоверливо возило, ...
| | веќе видена

Промоции Ако барате навистина поразлично Audi A5, со сигурност новата специјална едиција, која е во прекрасната црвена боја, со ознака Misano Red, ќе го привлече вашето внимание. Автомобилот е можеби еден од последните едиции на актуелниот модел А5, пред да пристигне новата верзија. Навистина одлични перформансите и изглед. Автомобилот е опремен со TDI 3 литарски мотор, кој има моќност од 245 к.с. и вртежен момент од 580 Нм, доволно да ви обезбедат забрзување до 100км/ч за 5.9 секунди и максимална брзина од 250км/ч. Трансмисијата е седум степена автоматска со типтроник мод, а преносот е познатиот Quattro, кој ги задвижува сите четири тркала. Автомобилот е поставен на 20-инчни Audi Sport тркала, а димензијата на гумите е 265/30R20. Потрошувачката е навистина убав момент и изнесува во просек 6.3 литри на 100км, што навистина е минимално за перформансите кои автомобилот ги нуди. Едицијата носи специјално изработена LED ознака на вратите, која проектира DTM ознаки под вратите. Седиштата се преземени од ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали знаете? Како и во другите области во животот и во сообраќајот луѓето можат да се групираат по типови, врз основ на однесувањето. Некои возачи се склони кон конфликти, други не трпат никого пред себе на коловозот, трети се тргаат од патот, додека некои други пак ништо не може да ги изнервира. Група на психолози од Лондонското школо за економија и политички науки, со помош на произведувачот на пневматици Goodyear, објавија интересна студија за безбедноста во сообраќајот. Идејата беше возачите да се идентификуваат по типови, врз основ на тоа како реагираат во интеракција со други возачи во секојдневниот сообраќај. По извршените анализи врз поголем број на европски возачи, истражувачите дојдоа до заклучок дека просечните возачи можат да се групираат во 7 типови: ВОЗАЧ-ИНСТРУКТОР Овој тип на возачи има неодолива потреба на другите учесници во сообраќајот да им укажуваат на нивните грешки. „Инструкторот“ најчесто нема да се задоволи со тоа да ви одржи лекција, туку ќе очекува и признание за тоа. СУПЕРВОЗАЧ ...
| | веќе видена

Актуелно Познатиот коцкаст хечбек на Fiat, кој беше произведуван во периодот од 1988. до 1995. конечно добива наследник, ако не по друго, барем по името кое ќе го носи. Новиот компактен седан на брендот, кој беше претставен на автомобилскиот саем во Истанбул, според најавите, ќе го носи токму познатото име Tipo. Иако првично беше претставен под името Aegea и под тоа исто име ќе биде продаван од 2016-та во Турција, за остатокот од светот Fiat залага на традицијата и веќе препознатливоста на името Tipo, па затоа моделот во остатокот од светот ќе биде Fiat Tipo. За разлика од претходникот кој беше коцкаст хечбек, сега има заоблена и убава компактна лимузина која треба да го освои тој сегмент на практични и пред се евтини возила наменети за оние кои сакаат да имаат доволно простор, но сепак да уживаат во силуетата на седан автомобил. На располагање на купувачите ќе бидат 2 турбо-дизел и 2 бензински мотори со моќност од 95 и 120кс. Изборот на менувачи ќе биде помеѓу класичната мануелна шест степена менувачка ...
| | веќе видена

Актуелно Во Европа минатиот месец регистрирано е зголемување на продажбата за 8,8 % со што компанијата го доживеа најдобриот септември на овој континент во својата историја. Тоа најмногу се должи на силниот старт на новиот Audi Q7, а до средината на следната година ќе бидат промовирани уште 15 нови или надградени модели Дури 170.900 нови модели на Audi во септември за првпат излегоа на улиците низ целиот свет со што етаблираната компанија од германскиот град Инголштат минатиот месец забележа пораст на продажбата за неверојатни 6,8 %. Само на европскиот пазар регистрирано е зголемување за 8,8 % и тоа најмногу се должи на силниот старт на новиот Audi Q7 поради што брендот со четири прстени го доживеа и најдобриот септември во целото свое постоење со продадени речиси 80.000 возила. „Во време на тешка пазарна состојба во важни региони, гледаме како нашата продажба во третиот квартал е позитивна. Растот во Европа покажува дека новите модели генерираат дополнителни зголемувања“, изјави Лука де Мео, член ...
сите 13 | | | веќе видена

Низ историјата Пред точно 50 години е претставен автомобил кој создаде нова класа на атрактивни мали автомобили со висок квалитет по кои францускиот лав и денес е препознатлив – Peugeot 204. Возилата со преден погон денес се секојдневние, но тоа не беше случај кога во април 1965 година Peugeot 204 стана предводник на една нова автомобилска генерација. Иако дизајнерското одделение Пининфарина во тоа време работеше конзервативно, линиите на овој модел со четири врати беа иновативни за своето време. Освен предниот погон, предните диск сопирачки и независниот подвес, најголемата револуција кај овој модел претставуваше неговата големина. По Втората светска војна моделите на францускиот лав растеа во големина, за да во 60-те години Peugeot важи за произведувач на големи и модерни, но скапи автомобили, кои не се вклопуваа во буџетот на широките народни маси. 204-та засекогаш ја промени оваа слика и го приближи францускиот бренд на широките популации, дефинирајќи ги карактеристиките кои и денес ги красат сериите 2 и ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали знаете? Можеби се прашувате од кога точно постои дрифтот во светот и кој е човекот кој бил пионер и го измислил. За среќа одговорот е едноставен и станува збор за Јапонецот Keiichi Tsuchiya, кој се смета за пионер во дрифтот и е првиот што тоа успеал да го документира на видео лента, иако тогаш можностите да се направи професионална снимка од аматер биле далеку од сегашните. Човекот, кој се смета за основоположник и крал на овој модерен култ кој денеска прерасна во официјален спорт регламентиран во ФИА, својот прв обид го има снимено со VHS техника и тоа навистина професионално со забавени снимки, неколку кадри дури и со кадри кои ги снимаат педалите за да покаже како оваа вештина се практикува. Возлилото е познатата до ден денешен, икона во автомобилите за дрифт, Тoyota AE86, а видеото е со наслов Pluspy и ви го прикажуваме во целосна должина за да може да видите навстина убаво како сето тога изгледало пред многу години. Воедно Keiichi Tsuchiya беше дел и од тимот кој ја креира видео играта која беше ...
| | веќе видена

Колекционерство Традиционално, последниот викенд на октомври е резервиран за најголемиот саем, кој воедно е и маркет за класични возила во Италија, наречен Auto Moto d’Epoca. Овој настан е особено интересен затоа што изобилува од навистина преубави класични автомобили кои се изложени за продажба, а воедно е место каде што може да се најдат различни делови за истите, што се ретки и тешки за пронаоѓање. Сите оние кои се вклучени во реставрацијата на автомобили низ Европа го имаат овој настан во својата агенда, пред се за набавка на сето она што им е потребно од резервни делови за класични автомобили, но и за размена на искуства со познавачи речиси од цела Европа. Оваа година, како што најавуваат организаторите на настанот, се очекува огромен број излагачи, кој е за дури 25% поголем од минатогодишиот, а саемот во Падова, Италија ќе биде проширен за уште еден дополнителен павиљон. Покрај стандардните излагачи кои доаѓаат од Германија, Франција и Англија, оваа година се регистрирани излагачи од Белгја, ...
| | веќе видена

Колекционерство Што би можело да предизвика поголема насмевка на лицето на љубителите на супер спортските автомобили од претставување на „набилдана“ верзија на еден од најдобрите модели на Ferrari на сите времиња? Фабриката од Маранело лансираше ултимативна верзија на F-12 Berlinetta, наречена по легендарната улична трка на издржливоста – TdF (Tour de France), на која италијанскиот тим доминираше цела декада, помеѓу 1950 и 1960 година. Инженерите на Ferrari се фокусираа на три витални точки при развојот на F-12 TdF – перформанси на моторот, аеродинамика и возна динамика. Болидот подлегнал на „сериозна диета и билдање“ – олеснет е за 110 килограми и засилен за 40 коњски сили, во однос на стандардниот F12. Атмосферскиот 6.3-литарски мотор со V12 конфигурација сега има 780кс при 8.400в/мин и максимален вртежен момент од 705Nm. Моторот е модифициран со варијабилни смукувачки гранки, инспирирано од тркачката технологија која се користи во Формула 1. Резултат – 80% од силата е достапна веќе од 2.500в/мин. Моторот ...
сите 22 | | | веќе видена

Актуелно Пензионираниот водител, кој ја достигна најголемата слава како водител на ток шоуто, кое го носеше неговото име, повторно се враќа на телевизиските екрани. Иако пензиониран, човекот кој е еден од најголемите колекционери и познавачи на автомобилите во светот, одлучи повторно да се врати на телевизиските екрани. Тој со своето исклучително популарно автомобилско шоу Jay Leno Garage, кое се емитуваше на истоимениот канал на Youtube, одлучи да отиде чекор понатаму за да овозможи уште поголема гледаност и со потпишаниот договор се врати со редовен термин на американската телевизиска мрежа CNBC. Првата епизода од телевизиското шоу се емитуваше минатата недела и имаше огромна гледаност, што беше очекувано, кога станува збор за овој исклучително голем шоумен и автомобилски фанатик. За оние кои можеби не знаат, колекцијата на Jay Leno е една од најголемите во светот и содржи класични автомобили, прототипи и саемски експонати и современи спортски автомобили. Тој, својата страст не ја задоволува само со ...
| | веќе видена

Актуелно Добитникот на Нобеловата награда и гостите на Audi на подиумот на ISAL 2015 (Меѓународен симпозиум за автомобилско осветлување) Концепт автомобилот од саемот во Франкфурт е целосно насочен кон иднината со својата технологија на OLED осветлување На единаесеттиот Меѓународен симпозиум за автомобилско осветлување (ISAL 2015), Audi ја претстави новата технологија за осветлување наменета за иднината на автомобилската индустрија. Конгресот се одржа во Дармштат. По воведниот говор на Шуји Накамура, добитникот на Нобеловата награда за физика во 2014-та година, говорниците на Audi ги презентираат најновите трендови на оваа најголема и највлијателна конференција за технологијата за автомобилско осветлување. Следниот чекор во технологијата на автомобилското осветлување беше прикажан со најновиот концепт автомобил со новата OLED технологијата. „Овој симпозиум е многу значајно место за Audi, да ја стави идната технологија за осветлување во центарот на вниманието. Нашите клиенти имаат директна корист од ...
| | веќе видена

Актуелно Вредноста на акциите на Volkswagen скокнаа за повеќе од 8 отсто, иако гигантот го тресе аферата Diesegate, што предизвика шпекулации за „таинствен“ купувач кој ги купил акциите на VW. Откритието дека германскиот автомобилски гигант опремил 11 милиони возила со софтвер кој манипулирал со податоците за загадувањето, доведе до преполовување на вредноста на нивните акции, резултирајќи со бришење на повеќе од 25 милиони евра пазарна капитализација на компанијата, известува AFP. Меѓутоа, акциите на VW доживуваат големо подобрување, завршувајќи ја берзанската недела со раст од 8,35 отсто, на 125,90 евра. Германскиот дневник Bild, известувајќи за „мистериозниот скок“ на акциите на VW, наведува дека на пазарот се „шушка“ дека фамилиите Порше и Пих, кои се најголемите акционери на Volkswagen групацијата, биле на пазарот со цел купување. Гласините се поткрепуваат со фактот дека обичната акција на Volkswagen, која дава право на глас на сопственикот, е токму таа која го бележи големиот скок. Двете фамилии по ...
| | веќе видена

Промоции Крајот на месец октомври е резервиран за еден од најшарените автомобилски салони во светот, салонот во Токио, Јапонија. На овој саем за автомобили секогаш гледаме интересни концепти, особено на јапонски возила кои се секогаш многу пред времето и тоа не само во технологијата, туку и со чудните дизајнерски решенија. На овогодишниот саем ќе ја видиме визијата на навистина популарниот автомобил во светот на рели натпреварите и уличниот тјунинг, моделот Subaru Impreza. Овој автомобил кој е вистински спортски автомобил, спакуван во класичен седан со четири врати, отсекогаш предизвикувал внимание и бил посакуван од вистинските автомобилски фанови. Новата Ipmreza, барем според првичните дизајни кои можеа да се видат во некои од медиумите, изгледа навистина убаво. Премиерата на моделот се очекува да биде веќе наредната година кога се навршуваат 5 години од производството на актуелниот модел. Најновиот модел кој ќе биде со понизок покрив се очекува да има пониско тежиште, што и онака супериорната во свиоци ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Познатата швајцарска компанија, која секогаш знае пријатно да не изненади со интересни концепт автомобил способни за нешта кои малку кој автомобил може да ги направи, повторно го стори истото. Овој пат автомобилот е со хелидром на задниот дел на кој е предвидено да слетува и полетува дрон, кој може да ви е интересна алатка за време на патувањето, како и корисен уред за различни намени. Исто така иновативноста кај овој концепт е во насока на се поактуелната тема на возила кои сами се управуваат. Навистина елементи кои го прават „Ʃtos“ вистинско возило на иднината. Системот за управување на автомобилот е со систем кој има за задача да го научи вашиот стил на управување и со тоа да може самостојно да го управува автомобилот. Воедно магичен момент е и самиот управувач кој во режимот на автопилот го собира флексибилниот волан во самата инструмент табла и практично сте патник во автомобилот. Ова навистина е нешто иновативно и наликува повеќе на автомобил од филм на Силвестер Сталоне, отколку на ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Интересен концепт кој не навраќа на ерата на мали автомобили со мотор поставен напред и задвижувани од заден погон, автомобили популарни како вистински мини спортисти во 70-тите и 80-тите години. Иако наликува на мешавина од легендарниот Nissan 240Z и MINI, сепак е со сопствен силен карактер, навраќање на моделот на Toyota Super 800 од веќе далечната 1965-та година. Toyota S-FR е со интересни димензии, односно должина 3990мм, а широчина 1695мм. Ентериерот е едноставен и прегледен, во него доминираат исклучиво дигитални инструменти, а рачката на шест степениот менувач е кратка со одличен краток од. Иако во ентериерот има 4 седишта, сепак концептот е повеќе како 2+2 купе автомобил со лимитирано место за седење на задните седишта, но тоа и не е толку важно нели, во овој автомобил возачкото и совозачкото седиште се на прво место. Додека да влезе во сериско производство, моделот би се позиционирал како влезен модел на спортски автомобил за Toyota, кој би бил под моделот GT 86. Погонот кој би го ...
сите 3 | | | веќе видена

Колекционерство Интересна класификација на порталот CN Traveler, малку поразлична од сите оние кои ги класифицираат хотелите според стандардните елементи. Имено публикацијата посочува кои се најдобрите светски хотели за љубителите на класичните возила, олдтајмерите. Во класацијата според авторката на публикацијата се посочуваат 4 хотели во кои ќе имате можност да бидете пресретнати или да уживате во убавината на олдтајмерите. Навистина убав пристап со кој овие хотели одлучиле да им овозможат на своите посетители уживање во врвната естетика на класичните Rolls Royce и Cadillac и други класични автомобили. 1. Peninsula Hotel, Hong Kong Ланец на хотели кои се гордеат со одлично реставрираниот автомобил Rolls Royce Phantom II од 1934-та година. Автомобилот е во амблематичната темно зелена боја препознатлива за ланецот хотели. Автомобилот на сликата е прикажан заедно со останатите автомобили на хотелот, а сликата е од хотелот во Париз, Франција. 2. The Louise, Barossa Valley, Australia Лоциран во една од ...
| | веќе видена

Актуелно На Pebble Beach Concours d’Elegance во август годинава Баварците ја прикажаа GTS верзијата на новото M4 Coupe во форма на концепт, а денес го претставуваме дефинитивниот сериски модел – BMW M4 GTS. Стандардниот M4 Coupe е придвижуван од 3.0-литарски 6-цилиндричен TwinPower Turbo мотор со 431кс и 550Nm, а новиот M4 GTS располага со сила од 500кс и 600Nm, од 0 до 100км/ч забрзува за само 3,8 секунди и не застанува до максималните 305км/ч. На тркачкиот BMW, кој е и „стрит легал“ – прилагоден за цивилно возење, се истакнуваат алу тркала од 19 и 20 инчи, OLED (organic light-emitting diodes) задни светлосни единици, ултра лесна хауба која тежи само 2,5 килограми, преден и заден спојлер од јаглеродни влакна. Ентериерот е спартански опремен и соголен, поставени се лесни предни спортски седишта, додека задните се исфрлени. BMW M4 GTS ќе се нуди во следните бои – Sapphire Black металик, Mineral Grey металик, Alpine White и Frozen Dark Grey металик. Во план е ексклузивно ограничена серија од само 700 ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Иако е можеби рано да размислувате за зимски пневматици на вашиот автомобил и имате речиси цел месец до 15. ноември кога зимската опрема станува задолжителна, убаво е изборот на пневматици веќе да ви е направен. Познато ни е дека зимските пневматици се корисни на автомобилот кога температурите се пониски од 6 степени иако нема снег или дожд и затоа е важно каков тип на пневматици ќе изберете за вашето возило. Традиционално германскиот авто клуб прави тестови во различни услови и ги споредува карактеристиките на пневматиците. Соодветно по направените тестови се оценуваат различните позиции како поведение на пневматикот на сува, влажна подлога, поведение на снег или мраз, бучавост, пат на сопирање и слично. Оваа година на тест во најчестата димензија 205/55R16 и тест возило VW Golf VII повторно победник беше Continental Conti Winter Contact со ознаката ТS850. Навистина одличен пневматик кој е со високи резултати особено поведението на мокар асфалт и снег, а воедно е со голем коефициент на отпорност ...
| | веќе видена

next