Високи Октани

Промоции Последната генерација на еден од најпопуларните модели на Opel, моделот Astra беше претпремиерно прикажана во Софија, Бугарија, на настан организиран од овластениот застапник за оваа држава. Поканетите на оваа презентација имаа можност да се запознаат одблиску со последната генерација на моделот кој ќе ја носи ознаката „K“, а официјалната премиера ќе ја има на претстојниот саем за автомобили во Франкфурт, Германија. Навистина импресивен надворешен дизајн со смели линии и детали кои имаат за цел да ја направат поразлична од претходниот модел, кој исто така беше огромен скок од првите генерации на моделот Astra. Основниот модел е со мотор од 105кс и исклучителна економичност која според декларираното од производителот изнесува 4.2 литри на 100км. Опремата кај основниот модел ќе вклучува клима уред, лед светла за позиција, електрични прозори и ретровизори, систем за следење на притисокот во пневматиците и шест воздушни перничиња. Следен во понудата на бензинските мотори е моделот со 125кс како и ...
сите 2 | | | веќе видена

Спорт Иако сезоната на европските натпревари во ридско-брзински трки во автомобилизам се уште не е завршена, шампионот е веќе познат. Игор Стефановски-Иџе, кој и минатата година беше носител на оваа титула, потврди дека навистина ја заслужува. На еден натпревар пред крајот на сезоната ја освои титулата и за оваа година. Навистина со убедливо возење, без тактизирање и математики, како што многумина правеле, покажа дека е натпреварувач со големо срце и огромен талент. Со триумфот на трката во Словенија, Илирска Бистрица си ја обезбеди титулата за 2015-та година. Иако на Иџе му беше потребен само еден бод за да ја потврди титулата, тој оваа трка ја заврши со победа и нов рекорд на патеката. За разлика од претходната сезона, оваа може да кажеме дека за Иџе беше полесна и со помалку проблеми и од вкупно 11 извозени натпревари Иџе освои 9 први места, едно второ и едно трето место, што беа доволни за да ја одбрани титулата од минатата година. Иако за многумина е познато, интересно е да споменеме дека Игор ...
сите 26 | | | веќе видена

Актуелно Повеќе-наменското возило на американската армија HumVee (HMMWV) заминува во пензија, а на негово место доаѓа Oshkosh Joint Light Tactical Vehicles General Purpose (JLTV-GP). Еден од главните протагонисти на сите воени жаришта низ светот и холивудскиот љубимец Hummer (воена ознака HumVee HMMWV) заминува во пензија. Го наследува брендот Oshkosh со скоро 100-годишна традиција во производство на тешки работни машини и камиони. Компанијата Oshkosh Defense склучи договор со американското министерство за одбрана, вреден 6,75 милијарди долари за производство на 17.000 лесни повеќе-наменски возила, кои ќе го заменат HumVee во службата на американските копнени единици и маринците. Новото возило е отпорно на куршуми, мини и проектили, има два до четири членови екипаж и може да се движи со максимална брзина од 110км/ч. Во наредните 25 години американската војска планира да нарача 55.000 единици на Joint Light Tactical Vehicles и со нив комплетно да ја замени Hummer формацијата. Ова возило „со мала тежина и ...
сите 3 | | | веќе видена

Саеми Ви претставуваме уште еден интересен автомобил кој ќе биде промовиран на саемот за автомобили во Франкурт оваа година. Станува збор за најновата генерација на кабрио изведбата на легендарниот Golf. За разлика од класичниот Golf во надворешноста се забележуваат промени во предниот одбојник, праговите и задниот одбојник. На располагање на клиентите ќе бидат шест колор варијанти и тоа „Dark Moss Green Metallic“, „Heidelbeerblau Metallic“, „Night Blue Metallic“, „Honey Orange Metallic“, „Rising Blue Metallic“ и „Dark Iron Grey Metallic“. Интересна измена кај овој кабриолет, кој е со мек покрив, е тоа што освен стандардните бои на платнениот покрив кој досега беа сина и црна, имаме опција за избор на црвена боја. Во ентериерот кабриото ќе се разликува од класичниот автомобил во дизајнот на управувачот како и седиштата, додека мултимедијалниот систем е навистина богат и ги содржи сите современи додатоци како „App Connect“, систем за патна информација, навигација и така натаму. На располагање на купувачите ...
сите 7 | | | веќе видена

Промоции Познатиот француски бренд, кој неодамна ни го претстави сериозниот „спортист“ наречен 308Gti, отиде чекор понатаму и на истата база додаде вистински рели шарм. Новиот модел ќе биде со ознака 308 Racing Cup и за разлика од 308Gti ќе биде помоќен за околу 37кс., благодарение на моторот кој се користи во рели автомобилот 208 Т16. Надворешниот изглед на возилото е мускулест и агресивен, каде доминира предниот рели браник со сплитер, големите дифузери и задното крило инспирирано од WTCC хомологациите. Странично има впечатливи раширени калници кои се идеални за вградените 18-инчни тркала, а ширината на возилото е 106мм поголема од 308Gti. Суспензијата е подобрена и збогатена со дополнителни спортски елементи, сопирачките се 6-клипни со значителна сопирачка моќ, а менувачот е секвенционален со 6 степени на пренос и со можност за менување на брзините од педали поставени на управувачот. Тежина на возилото ќе биде помеѓу 1000 и 1050 кг. Ако се земе предвид дека автомобилот има моќност поголема од 340кс. ...
| | веќе видена

Актуелно По пауза од неколку години, премиум брендот BMW и брендот MINI повторно ќе бидат присутни во нашата држава. По направената подготовка од страна на новиот увозник М кар од Бугарија, овие премиум брендови повторно ќе добијат официјален застапник на нашиот пазар. Навистина потребата беше голема BMW да добие достоен застапник, кој ќе се грижи за имиџот и застапеноста на овој бренд на нашиот пазар, а воедно и сите оние сопственици на половни автомобили да добијат квалитетна пост продажна поддршка. Досега поради повлекувањето на претходниот застапник од нашиот пазар, одржувањето и грижата за своите возила, сопствениците и фановите на брендовите BMW и MINI беа оставени да ја прават некаде во соседните држави, но веќе нема да има потреба за тоа. По најавите и ветувањата кои можеше да се прочитаат од новиот застапник, овие брендови ќе го добијат вистинскиот третман и фановите на BMW и MINI ќе добијат вистинско место каде што ќе може да ги набават и да се грижат за своите возила. М кар е фирма која, освен ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Интересна студија на истражувачката куќа J.D. Power, која прави квалитетни автомобилски истражувања, укажува на фактот дека најновата висока технологија вградена во современите автомобили најчесто останува неупотребена. Како што знаеме сите сериозни автомобилски брендови во светот инвестираат огромни суми за да вградат врвна технолошка иновација во своите возила, но најчесто истата возачите воопшто не ја користат. Според истражувањето е дојдено до бројки кои укажуваат дека најмалку 20% од возачите никогаш не искористиле 16 од вкупно 33 технолошки додатоци кои се вградени во автомобилите. Студијата конкретно покажува дека 35% од возачите никогаш не го искористиле автоматскиот паркинг систем, 33% никогаш не го користеле вградениот head-up дисплеј, 38% пак никогаш не го употребиле рутерот за мобилен интернет во возилото. Обично се смета дека периодот од 30 дена по набавката на ново возило желбата и љубопитноста кај секој сопственик е голема да научи и да испроба колку што е можно поголем број опции, но ...
| | веќе видена

Промоции По шпионските слики на неколку маскирани примероци, Lada ги објави првите официјални слики на новиот модел XRAY и истовремено на Moscow Off-Road Show го прикажа концептот Lada Vesta Cross. Vesta Cross се разликува од седанот по повишениот клиренс (185-190цм), поседува дополнителни заштитни елементи и дотеран ентериер. Во сериската опрема спаѓаат ABS, ESP, воздушни перници и клима уред, а тука е и опционалниот автоматски менувач. Во моторната понуда ќе бидат само бензинци и тоа 1.6-литарски со 87кс и 1.6-литарски 16V со 106кс, во пар со 5-степен мануелен менувач или автоматик. Ќе биде понуден и 1.6-литрен 16V агрегат на Nissan со 114кс, кој се вградува во моделот Sentrа. Продажбата на сериската Vesta караван би требало да започне при крајот на 2016. година, а во 2017. на пазарот ќе се појави и сериската Vesta Cross. Lada XRAY во форма на концепт возило беше претставена минатата година, а сега ни се достапни првите фотографии на сериската верзија. Продажбата започнува на почетокот на следната ...
сите 5 | | | веќе видена

Актуелно Популарниот британски водител, кој врвот на својата слава го достигна како главен лик во најпознатото автомобилско шоу Top Gear, го прослави новиот договор што го потпиша со Amazon на интересен начин. Очигледно сите овие изминати турбулентни месеци кои го оттргнаа Jeremy од автомобилите, направија да му недостасуваат супер-спортските убавици на кои се беше навикнал, па затоа, за да го прослави враќањето, доби најнов McLaren 675LT. Тој беше „уловен“ од фотографите точно во моментот кога овој врвен спортски автомобил му беше испорачан, а истиот го пречека со чаша вино во раката. Навистина е убаво кога го гледаме вистинскиот човек во друштво на вистински автомобили, а овој McLaren секако е таков автомобил. Да потсетиме само дека станува збор за супер-спортски автомобил, кој има максимална брзина поголема од 320 км/ч и забрзување од 0 до 100 км/ч за помалку од 2.9 секунди! Цената на автомобилот е околу 260.000 фунти, што во споредба со договорот кој Jeremy го потпиша на износ од 6 милиони фунти е ...
| | веќе видена

Актуелно Супер-спортскиoт автомобил на Aston Martin, кој беше рачно изработен од алуминиум и композитни материјали, во лимитирана серија од само 77 парчиња, е нешто навистина егзотично и вредно да се има во колекција и да се чува со години. Еден од сопствениците стана познат и тоа неславно, со тоа што успеа да го уништи речиси тотално својот автомобил и со тоа оваа лимитирана серија да остане со автомобил помалку. Несреќата се случила во Хонг Конг, кога возачот на автомобилот со голема брзина удрил во високиот тротоар покрај патот и успеал да ја уништи речиси целосно алуминиумската каросерија, како и карбонскиот монокок. Да напоменеме дека цената на овој автомобил е 1.5 милиони евра, што значи штетата е навистина сериозна како и да ја погледнеме. Како што пишуваа некои медиуми, на шега, варијантите се следни: Автомобилот да биде погребан на отпад и Aston Martin да го смени називот на оваа лимитирана серија во Aston Martin One 76 или да биде испратен назад во фабриката на овој британски бренд каде што вештите ...
| | веќе видена

Актуелно Заедно со новата генерација на кросоверот 3008 , за кого неодамна стануваше збор, францускиот лав го подготвува наследникот на луксузната лимузина 508. Иако актуелниот Peugeot 508 е модернизиран минатата година, француските медиуми веќе се занимаваат со неговата следна генерација, што е најдобар показател за популарноста на овој модел. По сегашните најави, новата 508-ка ќе биде направена на EMP2 платформата, а ќе нуди повеќе пространост и комфор, со уште поквалитетни материјали и побогата опрема. Во гамата на погонските агрегати ја очекуваме одличната Puretech и BlueHdi ергела, како и хибридната верзија. Сегашниот HYbrid4 погонски систем, достапен во седан и SW верзиите, комбинира 2.0 HDi FAP дизелаш со 163кс/300Nm кој ги придвижува предните тркала и електромотор со 37кс/200Nm со заден погон и ETG6 6-степен менувач. И новиот 508 ќе биде на располагање во различни седан и караван варијанти, а новиот можен изглед е прикажан на презентираните скици од францускиот Auto Journal.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Според текстот на италијанскиот медиум „La Stampa”, легендарниот бренд кој својата слава ја постигна со дизајнирање на едни од најубавите автомобили во историјата, оди на продажба поради банкрот. Тажен крај за легенда како Bertone, кој својата историја ја започна со дизајнирање на кочии во далечната 1912-та година, па се до дизајнирање на врвни спортски автомобили кои станаа икони во автомобилскиот дизајн. Судот во Италија одлучи да ги продаде на аукција целиот инвентар кој вклучува 79 прототип возила на брендот, чија вкупна цена е проценета на околу 1.5 милијарди евра! Секао оваа сума не е ништо во споредба за тоа што го добивате и што во иднина ќе вреди сигурно многу многу повеќе. Воедно од наследниците на легендарниот Giuseppe (Nuccio)Bertone на продажба е и самиот бренд што значи дека фамилијата веќе воопшто нема да има поврзаност со самиот бренд и фабриката која ја имаат основано. Кризата за самиот бренд започна во не толку далечната 2007-ма година, кога вдовицата на Nuccio Betone, Lilli ...
| | веќе видена

Спорт Девојките и сопругите на возачите на „Формула 1“ привлекуваат големо внимание на глобално ниво, повеќето од нив не само заради тоа што се сопруги на славните мажи, туку заради тоа што се успешни жени или атрактивни убавици кои ги красат насловните страници на најпопуларните светски џет-сет магазини. Kimi Raikkonen Кими е, покрај Фетел, еден од возачите кој својата приватност не ја дели на социјалните мрежи. Меѓутоа, тоа не може да се каже за неговата партнерка Minna-Mari „Minttu“ Virtanen, која во јануари годинава му подари здраво машко бебе. Jenson Button Долгогодишната партнерка на Jenson Button беше британската пејачка и актерка Louise Griffiths. Оваа врска е завршена во 2005-та година, а нова прилика се укажа во 2009-та година кога Батон почнува да се забавува со моделот Џесика Мичибата. При крајот на минатата година, оваа врска прерасна во брак. Lewis Hamilton Долгогодишна партнерка на двојниот светски шампион беше славната Nicole Scherzinger. По неколку прекини, годинава Луис дефинитивно ја ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Познатиот словенечки бренд за издувни системи кој достигна светска слава не изненадува со еден прекрасен концепт мотоцикл. Прототипот го носи називот Full Moon што во превод значи „Полна месечина“ и има за цел да ја демонстрира техничката и дизајнерската надмоќ на брендот и способноста да се посвети на деталите како никој друг. Овој концепт мотоцикл, втор што излегува од фирмата Akrapovič, е изработен во сива мат боја и предно тркало од фасцинантни триесет инчи, изработено од карбон и алуминиум. Токму ова предното тркало, кое по дизајнот и димензиите наликува на полна месечина, е причината овој концепт да го добие името кое го носи. Моторот кој го задвижува концептот е на фирмата S&S Knucklehead и се со зафатнина од 1,524 сантиметри кубни. Секако во самата форма е вграден Akrapovič издувен систем, но кога поубаво ќе се загледаме во конструкцијата, целиот мотоцикл е интегриран во еден голем издувен систем. Овој мотоцикл е направен така, да не може да биде класифициран во ниту една од познатите класи ...
| | веќе видена

Актуелно Веќе втор инцидент регистриран во Бугарија со возило Great Wall Vollex c10 од кинеската фирма која отвори своја фабрика во Бугарија заедно со Литекс Моторс. Инцидентите очекувано и кај двете возила се предизвикани поради слаб квалитет на вградените материјали кај возилата, што е причина за сериозна штета и загрозена животна опасност на патниците во возилото. Инцидентот, како што е утврдено од страна на вешто лице, ангажирано од сопствениците на возилата кој претрпеле сериозни сообраќајни незгоди, укажува на фабрички дефект на задната осовина. Имено од слабиот квалитет на изработка на осовината, истата на возило се крши и бидејќи кршењето го оштетува целосно задниот пневматик, доаѓа до губење на контрола на возилот и излетување од коловозот. Иако сериозен проблем, за кој веќе течат 2 судски спора, од страна на производителот не се преземаат никакви мерки да се повикаат возилата на замена на проблематичните делови, туку истото се игнорира, а одговорните во Литекс Моторс Бугарија молчат и не даваат ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Audi ги ангажираше своите инженери на интересен проект – A3 Cabrio за осум патници. Audi ги ангажираше своите инженери на интересен проект, а резултатите се пред нас. Станува збор за демонстрациски автомобил, темелен на постарата генерација на Audi A3 од 2007 година, со продолжена платформа. Возилото може да прими осум патници, а вкупно има шест врати. Долгиот Audi A3 Cabrio е опремен со S-Line пакет, вози на 17-цолни тркала, а не поседува никаков покрив. Сребрениот екстериер е во контраст со gloss black маската и ретровизорите, како и со црните кожени седишта.
сите 3 | | | веќе видена

Колекционерство Можеби не толку актуелна тема во нашата држава, но секако тема која станува интересна за се поголем број вљубеници во овие убавици од минатото. За многумина веќе сериозно хоби, за некој професија, додека за некој само желба еден ден во својата гаража да паркираат ваков автомобил. Благодарение на низата закони донесени изминативе 10 години конечно по подолг период во нашата држава овие возила добија некаков третман и идентификација, за да не бидат третирани како обични возила и со тоа да биде невозможно ваков автомобил да се увезе во државава. Според тие позитивни законски измени дозволено беше да се донесат убави примероци на историски возила во Македонија, модели кои немаше да може да ги видиме на нашите улици без оваа поволност. Според Законот, возило кое е во голем процент автентично со оригиналот и е постаро од 35 години има третман на историско возило (возило со музејска вредност според законот) или популарно кажано Олдтајмер. Но, иако оваа можност е навистина позитивна, за жал целиот ...
| | веќе видена

Актуелно Според дел од измените кои се очекува да бидат донесени во Законот за безбедност во сообраќај, покрај низата измени, предвидено е регулирање на задолжителна употреба на детско седиште во автомобилот. Иако досега беше препорачливо и оставено на самите возачи дали при превоз на дете помало од 5 години ќе употребуваат специјално детско седиште, многу беше мал бројот на оние кои истото го користеа. За жал малкумина беа свесни за ризикот кој го носи превезувањето на мало дете во автомобил без детско седиште и ја поздравуваме оваа измена како навистина една од најважните во Законот. Исто така многумина дури што поседуваат детско седиште сметаа дека за кратки дестинации нема потреба да го користат истото и дека не е опасно доколку возилото се движи во градски услови со мала брзина да не се користи детско седиште. Ова убедување е многу опасно затоа што покрај вашата мала брзина на движење во сообраќајот никогаш не знаете другото возило што може да удри во вас со каква брзина ќе се движи, а со тоа детето е ...
сите 8 | | | веќе видена

Актуелно Во светските туристички центри RV е честа појава која секогаш го привлекува вниманието на минувачите, а Ketterer Continental е врв на персонализацијата и луксузот во оваа класа на возила. Патувањето со RV (Recreational Vehicle или Motorhome) има свој шарм и предности во туристичкиот живот, а доколку возилото е луксузно опремено, па дури во себе носи и помал автомобил, тогаш уживањето во авантурата е гарантирано. Германската фирма Ketterer во својата понуда ја има и линијата на Continental модели, кои покрај големиот луксуз, овозможуваат и транспорт на помал автомобил. Луксузниот кампер е поставен на шасија на еден од познатите произведувачи Mercedes-Benz, MAN или Scania. Ketterer Continental нуди голем број на уникатни решенија, со неограничена персонализација. Почнувајќи од комбинацијата на бои, изборот на материјали, внатрешниот распоред и многу друго. Во зависност од желбите и финансиските можности на купувачот се нудат Continental 11250, Continental 12000 и Continental Custom Line, а тоа што ги ...
сите 2 | | | веќе видена

Совети Сигурно многупати сте се замислиле на бензинска пумпа какво гориво да ставите во вашиот автомобил. Многумина всушност и не знаат кое е значењето на поголемиот број октани и има многу митови и вистини кои кружат околу тоа кое гориво е подобро за вашиот автомобил. Затоа одлучивме накратко да ви дадеме насока за да може поточно и полесно во иднина да одлучите какво гориво да одберете за вашиот автомобил. Најпрво да го објасниме значењето на октанскиот број на горивото. Поголемиот октански број на горивото означува дека тоа е поотпорно на самозапалување и несакани детонации причинети од предвремено запалување. Тоа означува дека горивото со поголем октански број дозволува повеќе да биде компресирано пред само да се запали, што значи поголема ефективност на истото. Секој производител вообичаено истакнува какво гориво со која октанска вредност треба да користите и вообичаено појдовна точка при изборот треба да ви биде таа препорака. Но, многумина возачи се подготвени да платат поголема цена и да одберат ...
сите 2 | | | веќе видена

next