Високи Октани

Спорт Оние кои ја сакаат брзината секако чуле за фамозниот британски Ariel Atom, автомобил за сообраќај налик на картинг со перформанси на болид од „Формула 1“. Моторот на овој автомобил е познатиот VTEC на Honda, кој во некои опции на Atom доаѓаше со турбо полнач и со луди 300кс. Но изгледа целиот концепт ја заинтригира Honda и ја натера да направи нешто многу подобро на истата тема. За да се роди концептот, Honda организира внатрешен дизајн натпревар на кој дизајнерите се натпреваруваа кој ќе направи полудо нешто за на крај да се изгласа најдобриот концепт и истиот да премине во фаза на производство. Концептот е наречен Honda 2&4. Победничкиот дизајн инспирацијата, па дури и димензиите, ги добил по славниот „Формула 1“ болид на фирмата од далечната 1965-та година. Моторот кој ќе го задвижува овој концепт ќе биде познатиот V4 со зафатнина од 999ccm, а ни доаѓа од superbike мотоциклот Honda RC213V-S, кој има моќност од 215кс при 13.000вртежи во минута! Менувачот е шест степен секвенционален, кој ја пренесува ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Попрецизен дизајн, повеќе простор, намалена потрошувачка на гориво и емисија на издувни гасови се само дел од перформансите кои се заеднички за двата нови модели на брендот Volkswagen – комерцијални возила. Новите Caddy 4 и Transporter T6 кои се окарактеризирани како моќни, безбедни и дизајнерски унапредени возила, денес беа промовирани во салонот Volkswagen на „Порше Македонија“. „Порше Македонија“ ги лансира новите Volkswagen Caddy 4 и T6 на македонскиот пазар многу порано од предвидените термини, а тоа е уште една причина зошто ја освоивме наградата – „Најдобар европски импортер за возилата од брендот Volkswagen – комерцијални возила“, изјави генералниот менаџер на „Порше Македонија“, г-динот Златко Муцунски поздравувајќи ги присутните. „Денес на бизнисот, полн со предизвици, потребни му се партнери од доверба. Tокму такви партнери, македонските компании, можат да најдат во Volkswagen Caddy 4 и Volkswagen T6, економични и целосно прилагодливи на потребите на бизнисот. Дополнително, уште од самото ...
сите 5 | | | веќе видена

Актуелно Porsche не го чекаше Франкфурт за да ги објави првите официјални видео материјали и детали за „фејслифтингот“ на моделот 911 Coupe/Cabrio. По сликите на „случајно“ уловените немаскирани примероци на обновениот Porsche 911 веќе забележавме дека од досегашната верзија, новиот модел визуелно се разликува по дотераните задни светлосни единици, новиот моторен поклопец и задниот браник, а сега имаме и официјална потврда за наведеното. Porsche 911 моделска година 2016 доби и ревидирани предни фарови, изменет преден браник и лед дневни светла. Во ентериерот највеќе внимание привлекува новиот волан, налик на оној од 918 Spyder, како и 7-инчниот touchscreen, Apple CarPlay и Android Auto конекцијата во комплет со стандардната навигација. Посебно изненадување не очекува кај моторната понуда – 911 Carrera и Carrera S добиваат нов 3.0-литарски 6-цилидричен twin-turbo мотор со 370кс и 450Nm, односно 420кс/500Nm. Иако силата на моторите е зголемена, потрошувачката ќе биде за 12% помала од досегашните. Повеќе детали ...
| | веќе видена

Саеми Познатото дизајн студио, од кое сме виделе многу интересни проекти изминатите години, овој пат повторно не изненади со присуството на престижниот Salon Privé. Имено, дизајн студиото кое го стави потписот и го изработи ентериерот на хрватскиот супер автомобил Rimac Concept One, како и ентериерот на шпанскиот супер-спортски автомобил Tramontana, беше присутен токму со овие два автомобила на престижниот настан Salon Privé. Ова е вистинска награда и доказ дека работата во ова, по големина мало, но по проекти вистински големо, дизајн студио да има два автомобила на еден од најпрестижните автомобилски евенти во Европа. Дизајн студиото Vilner, на чело со сопственикот Атанас Вилнер, влегоа во светот на супер-спортските автомобили заедно со Rimac, за кого направи еден навистина исклучително атрактивен ентериер. Можеби малкумина знаат дека на темата Rimac студиото Vilner изработи и аудиофилски систем за домашно озвучување во лимитирана серија со исклучителен звук. Ентериерот за Rimac Concept One беше само ...
| | веќе видена

Промоции Луксузниот германски бренд кој во шеесеттите години на минатиот век беше бренд за почит, особено во сегментот луксузни лимузини, најави свое повторно враќање на пазарот и тоа многу скоро. Фабриката која банкротираше уште во далечната 1961. година, неодамна на саемот за автомобили во Женева направи најава за можно враќање, а најверојатно во Франкфурт тоа и ќе се случи. Во медиумите може да се најде малку информации и по некоја скица кои најавуваа дека враќањето се готви и навистина ќе се случи, а реинкарнацијата на Borgward во 21. век ќе биде во форма на луксузен кросовер автомобил. Како што споменавме брендот во минатото беше присутен во класата на стилски, луксузни купе и кабриолет автомобили од кои најпознат на сите беше моделот Izabella и е бренд, кој иако за малку, сепак беше присутен на Le Mans натпреварите. Во денешно време реинкарнираниот бренд доколку навистина воскресне во форма на кросовер ќе има тешка задача да се бори со веќе етаблирани луксузни брендови и модели како што се Porsche, ...
| | веќе видена

Актуелно Познатиот бренд на супер-спортски автомобили Bugatti одлучи да навлезе и во друг пазарен сегмент. Интересно е што тој сегмент не е автомобилски, туку е комплетно градежен. Единствена допирна точка со автомобилите кои ги произведуваат е само дизајнот. Станува збор за дизајн на лимитирана серија на луксузни вили кои е планирано да се постават во новата населба во Дубаи, а ќе бидат претставени на претстојниот саем Cityscape Global. Цената на секоја од вилите ќе изнесува 9.8 милиони долари, навистина достојна цена за вила од дизајнерите на Bugatti. Работен назив на проектот е ETTORE 971, а вилите ќе бидат изработени по фасцинантен дизајн, а просторот внатре ќе биде раздвоен со стакла наместо со класични ѕидови. Ова е добро смислено и има јасна цел – сопственикот на вилата во секој момент додека престојува во неа да ужива гледајќи го својот Bugatti автомобил паркиран внатре. Според зборовите на раководителот на проектот, кој воедно е управник на архитектонското биро кое ќе ја води изградбата на овие ...
| | веќе видена

Промоции Веќе се погласни и поконкретни се најавите за стартот на производството на најбрзиот SUV во премиум сегментот. Тој ни доаѓа од луксузната дивизија на германскиот бренд Volkswagen и се очекува да биде најскапото и најбрзото луксузно SUV на пазарот. Нормално кога говориме за Bentley фактите најскап и најбрз не не изненадуваат, туку може да кажеме дека се очекувани и секогаш сврзани со брендот. Bentley Bentayga, кој според првичните најави ќе биде задвижуван од V12 мотор, ќе има максимална брзина од 301км/ч. Со оваа најавена максимална брзина тој е за 17км/ч побрз од внатрешниот конкурент Cayenne Turbo S, 21 км/ч побрз од Mercedes-Benz GLE 63 S AMG, како и цели 51км/ч побрз од Range Rover. Тоа е кога зборуваме за брзината. Цената на моделот се очекува да изнесува околу 180.000 евра, што навистина го поставува високо меѓу најскапите SUV на пазарот. Сигурно во VW групацијата поучени од одличниот успех на моделот Porsche Cayenne Turbo S прават сигурен чекор кон задоволувањето на потребата од луксузни и ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Двајца Американци со Yugo старо 26 години поминаа пат долг 1.435 километри тестирајќи го до максимална граница. Членови на тимот на популарниот веб сајт за половни автомобили Edmunds.com тестираа Yugo, извоз на Zastava во САД. На автопазарот во Бојси момците купија половно Yugo GVL за 950 долари, со право игнорирајќи го предупредувањето на продавачот дека возилото не е доверливо за долг пат. Меѓутоа, „Југото“ се покажува во најдобро можно светло, а самиот видео прилог сведочи дека Американците дури и добро се забавуваа и се многу задоволни „како вози“. Во текот на возењето тестирана е и максималната брзина, а постигната е дури и поголема од фабрички декларираната. Сосема случајно, тест екипата ја запозна сопругата на поранешниот сопственик на возилото, сопственичка на продавница Bosnia Express, од каде купија „Кокта“ и крем банани, за да го постигнат комплетното доживување на балканските брендови.
| | веќе видена

Промоции Новиот ултра футуристички концепт на урбан купе кабрио крузер, кој ни го претстави Peugeot, како најава за претстојниот саем за автомобили во Франкфурт, фасцинира не само со дизајнот, туку и со врвниот аудио систем кој е вграден во него. Речиси сите медиуми молскавично ја пренесоа веста за овој навистина фасцинантен концепт, но само оние кои ги препознаваат фините работи и совршенството ја продлабочија приказната и го претставија Fractal како автомобил кој ќе ви овозможи врвно аудио доживување. Уште на прв поглед, ако барем малку имате познавање во акустиката и звукот, ќе ги забележите интегрираните аудио панели речиси во целата внатрешност на автомобилот, кои се грижат да нема одбивање и прекршување на звукот во него. Францускиот бренд, кој произведува врвни аудио системи од висока класа, Focal го обезбеди аудио системот со 12 звучника, идеално поставени за да ја озвучат кабината на автомобилот. Peugeot во процесот на проектирање на автомобилот го ангажираше и познатиот музички продуцент и артист ...
| | веќе видена

Саеми Традиционално и оваа година во периодот од 3-ти до 5-ти Септември ќе се одржи настанот за супер-спортски и луксузни автомобили, како и настан каде се презентираат луксузни производи. Salon Privé, кој се одржува во прекрасната градина на Blenheim Palace, домаќин на овој престижен настан веќе десет години, според многумина е најпрестижен настан, не само во Англија туку и пошироко. Во рамките на настанот е и познатиот Concours d’Elegance на кој дефилираат и се натпреваруваат едни од најлуксузните и најпрестижните автомобили од минатото, заедно со луксузот и престижот во автомобилскиот свет денеска. Интересен е и фактот дека на овогодишната едиција на Salon Privé имаме претставник од регионот, поточно од Хрватска. Секако тоа е една од супер-колите кои се произведуваат на Балканот, Rimac електричниот супер-автомобил со цена од околу 1 милион долари и моќност од 1088кс. На настанот како што кажавме, се ужива комплетно во луксузот и тоа не само на автомобилите, туку и во нивните додатоците, во мотоциклите, ...
сите 2 | | | веќе видена

Колекционерство Audi R8 V10 Plus во комбинација со Potter & Rich, резултат опасен и див ѕвер – RECON MC8! Иако тјунерските куќи обично ги преферираат спортските автомобили од пониската и средната категорија, каде можностите за унапредување се скоро неограничени, како кај перформансите, така и кај дизајнот, сепак од овие магични работилници понекогаш излегуваат и чистокрвни супер-спортисти, а сега пред нас се наоѓа едно вистинско ремек дело. Германската компанија Potter & Rich го претстави својот жестоко набилдан Audi R8 V10 Plus, сега веќе од претходната генерација, под номенклатура RECON MC8. Велиме жестоко набилдан, бидејќи тука не станува за благ визуелен тјунинг и ремап, туку за сериозен механички зафат. Колку сериозен, најдобро сведочат следните параметри – од сериските 550кс и 540Nm од 5.2-литарскиот V10 мотор, Audi R8 во RECON MC8 верзија располага со фантастични 950кс и 900Nm вртежен момент. Освен ова, Potter & Rich се одлучуваат да го напуштат quattro системот на Audi, па така RECON MC8 е брутален ...
| | веќе видена

Промоции Вештите фотографи секогаш се грижат да „уловат“ колку што е можно подобра слика од моделите кои се во најава и се уште официјално не се претставени на јавноста. Овојпат еден таков фотограф во Ванкувер, Канада имаше навистина многу голема среќа да „улови“ токму таков автомобил и тоа комплетно без маска! Стануава збор за најновиот Volkswagen Tiguan, чија премиера е најавена дури за две години, односно во 2017-та. Фотографиите се направени на сет каде што најверојатно производителот го фотографирал возилото за првите промотивни материјали. Како што можеме да видиме линиите во трендот на дизајнерските текови на VW се модерни и остри, со агресивни детали. Моделот, како и претходните генерациии, ќе ја користи, според најавите, платформата на најновата генерација на VW Golf. Основни конкуренти очекувано ќе бидат моделите Ford Kuga, Mazda CX-5, Toyota Rav 4 како и Mitsubishi Quashquai. Според најавите, ќе бидат достапни две варијанти на меѓуоскино растојание и тоа стандардно за возлиа кои ќе бидат со 5 ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно „Возачи духови“ е полициска номенклатура за најопасната група возачи на асфалтот – возачи кои возат во спротивна насока на коловозот. Постојат неколку видови на овие модерни камикази – оние кои во дадената ситуација не се снаоѓаат добро и излегуваат на погрешен излез од автопатот заради својата нестручна обука или дури купена возачка дозвола, втората група – т.н. адреналински „возачи духови“ кои не знаат каде да го трошат својот вишок на енергија и заради возбуда возат во спротивен правец, па дури и се тркаат и третите, најопасните – возачи духови самоубијци. Минатата среда германски пензионер стар 83 години дури 20 минути возел во погрешен смер на автопат во Долна Саксонија, Германија. Пред полицијата да реагира и да постави препрека, стариот „дух“ ја увидел својата грешка и безбедно застанал. „Возачот не беше под влијание на алкохол или други опојни средства“, изјави портпаролот на полицијата и додаде дека на човекот му била одземена возачката дозвола заради предизвикување на општа опасност. Со ...
| | веќе видена

Спорт Прашање кое веќе децении лебди во воздух и никако некој од оние кои имаат моќ, да се зафати и да го реши. Навистина иронично и треба да е уште поактуелно сега кога во Македонија го имаме двократниот Европски Шампион на ридски патеки Игор Стефановски – Иџе. Спортот кој секогаш во државата бил маргинализиран пред групните спортови, со последните резултати на Иџе, ни покажа дека всушност е главната сила и светски репрезент на нашата држава, но за жал во Македонија се уште нема ниту една автомобилска писта. Иако изговорите како и за се, се поврзани со немањето финансии и финансиска исплатливост, можеме да кажеме со сигурност дека тоа не е така. На сметка на стотици изградени спортски објекти во државата за спортови во кои четвртото место се смета за најголем успех, да не може да се изнајде модул во спорт каде што имаме двојна Европска титула е сосема неоправдано. Настрана да го оставиме натпреварувачкиот момент, сведоци сме на улични трки и дивеење на возачи на градските улици каде што за жал годишно се ...
сите 26 | | | веќе видена

Промоции Beќе седум генерации и 40 години присуство на пазарот, автомобилот кој ја „измисли” класата спортски хечбек, ни ја најавува својата осма генерација која треба да биде претставена во 2019-та година. Варијантата GTI на легендарниот VW Golf за прв пат беше претставена во веќе далечната 1974-та година и само по дискретните детали на надворешноста, можеше да препознаете дека станува збор за нешто повеќе од стандарден Golf. Од VW на тема Golf GTI најавуваат фејслифт на актуелниот модел од седмата генерација, додека за сосема новата осма генерација на Golf GTI ќе треба да ја почекаме 2019-та година. Според најавите најновата генерација ветува да биде екстравагантна како визуелно така и според перформансите, со што ќе ја оправда 40-годишната традиција. Новата генерација треба да биде основно со моќност од околу 260кс, електронски контролиран диференцијал, како и еволуирана автоматска менувачка кутија со дури десет степени на пренос. За најсилната Club Sport изведба се најавува моќност од околу 325кс. Според ...
| | веќе видена

Промоции Mazda MX-5, еден од најпознатите спортски кабриолети кој навистина направи револуција. Тој се посочува како главен виновник кој ја прекина долгогодишната доминација на Англија како производител на овој тип возила. Спортскиот двосед е со поставеност на моторот во предниот дел и задвижуван од заден погон. Користејќи ја оваа традиционална рецепта за тоа како треба да изгледа вистински спортски кабриолет автомобил, успеа во изминатите скоро три децении да доминира во Европа, со продадени повеќе од 950.000 примероци. Најновата генерација на овој модел, според конструкторите, е помал, полесен, поагилен и побезбеден, се во насока на зачувување на есенцијата и познатиот рецепт кој го прослави моделот. Новата MX-5 е пократка од својот претходник за 108мм, пониска за 20мм, а поширока за 10мм. Со голем дел од каросеријата изработена од алуминиум, возилото е за цели 100кг полесно од претходната генерација и вкупната тежина изнесува околу 975кг. Нешто што исклучително сакаат да го потенцираат конструкторите ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Повеќе од било кој друг автомобил во историјата на компанијата Seat, моделот 20V20 (Vision 2020) ги претставува стремежите на шпанскиот бренд кон современиот дизајн, квалитетот и страственоста. Automotive Brand Contest е едно од најважните натпреварувања во автомобилската индустрија во областа на дизајнот. Реномираното жири е составено од новинари од областа на индустријата, универзитетски претставници и стручњаци за дизајн, а се доделуваат награди во вкупно 15 категории, меѓу кои спаѓаат и Brand Design, „Внатрешен простор“ и „Иднина, делови и мобилност“. Seat 20V20 претставува пример за моќен и софистициран дизајн и со право е прогласен за победник во категоријата концепт автомобил. Оваа престижна награда официјално ќе биде врачена на 15. септември, на првиот новинарски ден на Меѓународниот Автосаем во Франкфурт. Германскиот Совет за дизајн ќе ги претстави наградите за различни категории на гала церемонијата во салата Мецлер во музејот Штедел.
| | веќе видена

Актуелно Брендот кој е познат по производство на автомобилски пневматици од висока класа, по производството на специјална серија наменета за електрични возила, претстави нова гама наменета специјално за хибридни возила. Оваа серија пневматици се разликува и конструкциски и визуелно од стандардните пневматици и има за цел да ја потпомогне енергетската ефикасност и високите еколошки стандарди кон кои се стремат овие возила. Новата гума има специјално изработени странични профили кои се поглатки и аеродинамични за разлика од стандардните, додека специјалната смеса на гумата овозможува дури 20% помал коефициент на триење без да ги наруши перформансите и коефициентот на триење. Гумите се категоризирани со највисоката класа А и истите ќе бидат произведувани во шест димензии наменети за 17 и 19-инчи тркала. Ознаката на гумата ќе биде Conti.eContact. Возилата за кои првенствено се планира вградување на овие пневматици се познатите хибриди Opel Ampera, BMW 5 ActiveHybrid, Lexus LS 600h и Porsche Cayenne S Hybrid. ...
| | веќе видена

Промоции Малиот градски автомобил, кој сам по себе претставуваше нов концепт во урбаниот транспорт, веќе го имаме како кабрио варијанта. Иако неколку генерации изминаа од појавата на првиот Smart и во еволуцијата имавме кабрио изведби кои придонесуваа да биде најмалиот кабрио автомобил, со последната изведба нештата се веќе многу посериозни и подобри. Премиерата повторно ќе биде на салонот за автомобили во Франкфурт, а сериското производство е закажано речиси веднаш по премиерата, а првите примероци ќе можат да бидат нарачани веќе во ноември 2015-та година. Подвижниот покрив, кој е составен од неколку елементи, во оваа изведба ќе може да биде добиен во неколку бои и тоа класичната црна, сина и црвена. За трансформација на автомобилот од покриен во кабрио ќе бидат потребни само 12 секунди, а панорамскиот покрив ќе биде стандарден во сите изведби на автомобилот. На располагање ќе бидат два бензински мотори со зафатнина од 1 литар и моќност од 70кс, како и мотор со турбо полнач со зафатнина од 0.9 литри и 90кс. ...
| | веќе видена

Актуелно Првите официјални слики на мистериозниот нов концепт на Peugeot, подготвуван за Автосаемот во Франкфурт, се пред нас. За Автосаемот во Франкфурт Peugeot најави нов концепт, четворосед со две врати, деклариран како урбано купе. Францускиот бренд е добро познат по своите еволутивни и атрактивни концепти, кои претставуваат насоки за идните модели на компанијата, а новиот „динамичен и автентичен концепт“ наречен Peugeot Fractal одлично сведочи за наведеното. По објавувањето на неколку скици и кратко најавно видео, ги презентираме првите официјални фотографии. Фантастичното купе-кабрио на францускиот лав е придвижувано од два електромотори со по 170кс (по други извори 204кс вкупно), за секоја осовина по еден. Со едно полнење Fractal има автономија од 450 километри, а литиум-јонските батерии се сместени во средниот дел од возилото, што придонесува за подобра стабилност на возилото. Тука е и новата генерација на фамозниот i-Cockpit и врвното аудио доживување во кабината со потписот на дизајнерот на ...
сите 12 | | | веќе видена

next