Високи Октани

Дали знаете? Вработените во „Фејсбук“ поседуваат жесток возен парк. Најпопуларната социјална мрежа во светот „Фејсбук“ граби со крупни чекори напред и нема соодветна конкуренција, па не чуди бројката од дури 11.000 вработени низ целиот свет. Големиот успех и глобалната популарност со себе носи и голем финансиски прилив на средства и одличен профит, така што секој единаесетти вработен во оваа фирма е милионер. Главното седиште е во Менло Парк, Калифорнија. Кога ќе ја споменеме оваа американска сојузна држава, првата асоцијација ни е – луѓе кои обожаваат автомобили. Доколку асоцијацијата ја споиме со добро стоечка фирма која продуцирала околу 1.000 милионери, станува јасно зошто паркингот пред зградата на „Фејсбук“ е преполн со импресивни автомобили. Би ги издвоиле специјално преуредениот Chevy Camaro Tron, Audi A7, Maserati GT, Chevy Corvette C3, класичен Mustang од 1965, Lotus Elise, BMW Z4, a моделите на Porsche се најзастапени и најпопуларни. Уживајте во фото галеријата:
| | веќе видена

Промоции Наследникот на легендарниот кабрио автомобил на Fiat моделот 124 spider, кој беше еден од најуспешните автомобили на брендот продавани во Америка, како што е најавено очекуваме официјално да биде претставен во 2016-та година. Како што знаеме истиот ќе биде изработен во соработка со јапонскиот бренд Mazda и ќе ја користи платформата на моделот MX5. Деновиве на радост на фановите и оние кои со нетрпение очекуваат да го видат во живо овој модел, се појавија први шпионски фотографии, каде што може да го видиме новиот Fiat 124 без маска. Фотографиите беа направени во близина на Santa Barbara во California. За разлика од новата Mazda MX5 Fiat ни доаѓа со преработен преден и заден дел кој е со остри рабови и е дизајн кој е направен по инспирација од моделот 124 произведуван во 1966-та година. Ентериерот е преземен од Mazda и по се изгледа дека нема да претрпи сериозни преправки, но знаејќи го квалитетот на јапонскиот бренд тоа нема да е лош адут. Моторот за разлика од оние кај близнакот Mazda MX5 се ...
| | веќе видена

Актуелно Еуроимпекс е првата компанија во Македонија чие работење е насочено кон трговија со автомобили и моторни возила од лесна категорија. Во своето 25 годишно искуство, компанијата бележи раст, развој и успешно стопанисување. Одговорните лица известија дека програмата на своето работење ја збогатувaат со уште еден бренд комплементарен со автомобилите. Генералниот директор на Еуроимпекс, г-динот Кирил Воиновски го најави ексклузивното застапништво и пласманот на Toyo Tires брендот на македонскиот пазар и изјави: „ Еуроимпекс како компанија е фокусирана на своите клиенти. Една од нашите цели е секогаш да понудиме врвни, високо квалитетни производи, за во целост да ги задоволиме потребите на клиентите и дадеме причина повеќе за нивна лојалност. Ова е една од причините зошто се одлучивме за пласман на гумите Toyo развиени со врвната јапонска технологија.“ Интересен податок за Toyo Tire & Rubber Co. e тоа дека оваа компанија е еден од водечките светски производители на гуми со сопствени филијали или ...
сите 5 | | | веќе видена

Дали знаете? Конечно толку многу зборуваниот Закон за сообраќај конечно е донесен и во него се содржат голем број измени и дополнувања, од кои дел се корисни и за поздравување, но дел се навистина бесмислени. Накратко ви ги претставуваме кои се основните содржини во него за да бидете подготвени што се ве очекува доколку бидете сопрени од сообраќајната полиција. Прво ќе ги претставиме оние кои се навистина за поздравување, а потоа ќе дадеме мал коментар за оние кои сметаме дека се навистина не само некорисни, туку и бесмислени. Зборувањето на мобилен телефон ќе биде казнувано со 40 евра и 20 казнени поени, а дополнително се воведува казна од 50 евра за совозачот доколку зборува на мобилен телефон, додека возилото е во движење. Подетално е дефинирано превезувањето на деца во автомобилот и веќе е задолжително користење на специјални седишта наменети за деца во автомобилот. Седиштето како што е дефинирано, доколку е поставено на задното седиште треба да е прицврстено со сигурносен појас или на друг соодветен ...
сите 29 | | | веќе видена

Актуелно Доколку мислевте дека нашите патишта се криминално лоши за возење, па дури и често пати фатални, денес ќе се увериме дека имало и многу полоши. Пред нас се 10-те најлоши патишта во светот. 10. Каракорам – Од Кина до Пакистан Патот кој оди долж планинскиот венец на Хималаите е опасен заради непредвидливите и суровите временски прилики кои владеат таму. 9. Јоот – Пакистан Долж десет километри планински пат единствена подлога на коловозот е чакал, кој е многу лизгав и недоверлив. Мал пад на концентрацијата и возилото го чека пад во бездна. 8. Пат на смртта – Боливија Озлогласениот тесен земјен пат во Боливија се наоѓа на 3.600 метри надморска височина и долг е 65 километри. Лоциран во подрачје со голема влага. Годишно носи помеѓу 200 и 300 животи. 7. Џејмс Далтон – Аљаска По овој автопат дневно поминуваат околу 200 камиони, а се чини дека се простира до самиот крај на Земјата, бидејќи до хоризонтот се гледаат само непрегледни количества снег и мраз. Интересно е тоа што камионџиите тврдат дека овој пат ...
| | веќе видена

Низ историјата Интересен настан кој се случува во околината на еден од многуте преубави замоци во Англија. Собирот кој се случи без многу причини, едноставно со идеја да ги собере најубавите легендарни натпреварувачи примероци на Porsche и тоа не само било кои модели, туку токму оние управувани од најголемите легенди во минатото. Замокот Hedingham беше всушност местото каде се собраа овие убавици од тркачките патеки произведени пред 1974-та година, а слоганот на настанот беше интересен и гласеше „Not everyone’s idea of a perfect Porsche is a new one” што во превод значи „Не за секого идејата за перфектно Porsche е ново Porsche”. Како модели што веднаш би ги издвоиле поради ексклузивноста и историјата која ја носат со себе се: Porsche 917K, автомобилот кој учествуваше на славните натпревари Le Mans 24 часа of Le Mans, со број на шасија 917-013/034, управуван од славниот Steve McQueen. Porsche 550 Spyder на „Fletcher Aviation“ победник во 1954-та на славниот натпревар во Мексико Carrera-Panamericana. На ...
| | веќе видена

Спорт На германскиот шампион му беа предадени службени Audi автомобили во Нојбург. Гетце, Рибери и Мартинез ќе возат Audi RS 7 Играчите и тренерите на Баерн Минхен и оваа сезона ќе возат премиум автомобили од брендот Audi. Денес, во Нојбург, играчите ги добија своите нови службени автомобили од Audi. Дополнително четири фудбалери како совозачи, имаа можност да го почувствуваат вистинското Audi возачко искуство, уживајќи во брзото возење на Audi возачите: Том Кристенсен и Маркус Винкелхок. Фудбалските шампиони се дружеа со мотоспорт шампионот Том Кристенсен, кој во својата кариера има победено дури 9 пати на познатата трка 24 часа Ле Ман. Томас Милер и Роберт Левандовски, стрелецот кој овој вторник ги постигна историските „пет гола игра”, имаа можност први да ја пробаат патеката во Нојбург. Марио Гетце и Дејвид Алба се возеа со шампионот Маркус Винкелхок. Со брзите кругови на тркачкиот автомобил Audi ТТ на симболичен начин беа предадени возилата. Audi предвиде вкупно 50 автомобили за шампионот Баерн од ...
сите 4 | | | веќе видена

Колекционерство Германската тјунинг компанија DMC ја претстави својата четврта, најсилна варијација на тема Lamborghini Huracan LP 610-4, под номенклатура LP1088 E-GT. Каросеријата е опремена со серија на нови делови, развиени во специјален аеро-тунел, кои покрај козметичката функција многу поголемо значење имаат за аеродинамиката на возилото при високи брзини. Слично како и Huracan Stage 3 и Lamborghini Huracan LP1088 E-GT има специјален спојлер, кој може да се постави во 3 позиции – првата положба е предвидена за споро возење, втората е за тркачка патека, а третиот режим е наместен за забава. Среќниот сопственик на овој вреден колекционерски примерок добива и документ со техничка спецификација и стручна анализа за воздушните струења на овој додаток. Покрај аеродинамичната опрема и кованите фелни, овој Huracan има и модифицирана погонска единица. DMC одлучува атмосферскиот 5.2 V10 мотор на Lamborghini да го опреми со дури два турбо полначи, а добиениот резултат е засилување од сериските 610 на дури ...
| | веќе видена

Промоции Моделот на Porsche под ознаката Cayman, кој за разлика од својот легендарен „брат“ 911 не е толку во фокус на медиумите и нема разработки во огромен број, е едно вистинско Porsche за оние кои уживаат во чистите перформанси. Иако кај моделот 911 поголем фактор е престижот и луксузот, Cayman го претпочитаат оние кои сакаат за поскромен буџет да уживаат во врвната технологија на Porsche. Најновата разработка е под името Black Edition. Под оваа ознака сепак не се крие доработка од стандардниот модел изразена во многу повеќе киловати моќност, туку станува збор за козметички зафат и убав дополнителен пакет на опрема. Бојата, како што кажува самото име, е црна и тоа целосно, вклучувајќи ги каросеријата и ентериерот. Моторот е 2.7 литарски боксер со моќност од 275км/ч. Забрзувањето од 0 до 100км/ч зависно од типот на пренос се движи помеѓу 5.4 и 5.7 секунди, додека максималната брзина изнесува 266км/ч. Опремата во овој пакет вклучува систем за навигација со инфотејмент уред, Porsche PCM аудио систем, ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали знаете? Вечните приказни и спорови кои се водат за тоа кој повеќе загадува, дали новите или користените автомобили, навистина се чини дека се бескрајни. Tоа е така затоа што вистината не е едноставна. Генералното убедување кое се погласно се пласира во медиумите е тоа дека сите користени автомобили загадуваат многу и дека сите треба да си купуваме исклучиво само нови автомобили. Но, тоа не е така едноставно, затоа што е невозможно сите автомобили да бидат заменети со нови. Тие за неколку години ќе бидат половни и зарем ќе треба повторно да се заменат со нови? Интересна сторија во Wired магазинот во 2008-ма година направи споредба дали е поеколошко купување на нов Toyota Prius или употребуван, но квалитетно одржуван автомобил. Фактите покажаа дека потребната енергија да се произведе нов Prius изнесува 113 BTU единици што е еквивалентно на 3800 литри гориво. Значи, со самото купување сте направиле карбонски емисии еквивалентни на 3800 литри гориво, што значи купувањето на економично и одржувано користено ...
| | веќе видена

Актуелно Со франкфуртските премиери на новите модели на А4/S4, Audi ја започна обновата на фамилијата возила А4/А5. На ред се Audi A5 Coupe и Audi A5 Sportback, кои ќе бидат претставени во текот на 2016-та година, соопшти германскиот произведувач. За премиерата на купе верзијата најверојатно ќе биде избран Автосалонот во Женева во март, додека за Sportback варијантата со 5 врати Париз, во октомври. Освен наведените модели, следната година би требало да дебитира и A4 Allroad quattro. Сите три најавени модели се базирани врз MLB Evo платформата, исто како и А4 лимузината и караванот. А5 гамата ќе ги дели моторите со А4, на располагање ќе бидат 2.0 TFSI бензинец во верзии со 190кс/320 Nm и 252кс/370Nm. Кај дизел агрегатите ќе бидат достапни 2.0 TDI со 150кс/320Nm и 190/400Nm. Во врвот на понудата ќе биде 3.0 TDI со 218кс/400Nm и 272/600Nm. Наведените агрегати не спаѓаат во спорната категорија VW Euro 5 дизел мотори.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Англиското списание Birmingampost направи навистина интересна споредба за спортски купе автомобил до 30.000 фунти (40.000 евра) и одлучи да ги спореди двата, на прв поглед различни, но по намената сосема слични автомобили, Peugeot RCZ-R и Jaguar XKR. За споредбата беа земени ново Peugeot и стар Jaguar произведен 2011-та година кој во моментов чини колку новото Peugeot, односно околу 40.000 евра. Peugeot RCZ-R е со 1.6 литарски мотор и моќност од 266кс, кој забрзува од 0 до 100км/ч за 6.1 секунди и максимална брзина од 250км/ч. Јaguar XKR е со 5 литарски 8 цилиндричен мотор со моќност од 500кс, кој пак забрзува од 0 до 100км/ч за 4.3 секунди, а максималната брзина идентична како Peugeot односно 250км/ч. Споредбено по карактеристиките Jaguar е помускулест и одлично балансиран во поглед на управливост и перформанси, но затоа секојдневната употребливост и потрошувачката се фактори кои може да ве замислат за овој избор. Кај Peugeot концептот е сосема друг и возилото е одлично балансирано со навистина ...
| | веќе видена

Саеми За околу еден месец поточно од 3. до 6. ноември, во Лас Вегас ќе се одржи овогодишното издание на најспектакуларниот автомобилски саем во светот. Овој настан е наменет за целата автомобилска after market индустрија, односно за сите брендови, работилници и производи наменети за одржување, преработка и костумизирање на автомобили и мотоцикли. Традиционално се одржува во конвенцискиот центар во Лас Вегас во првата седмица на ноември и навистина секоја година се повеќе изобилува со блесокот, не само на автомобилите, туку и на познатите ѕвезди од автомобилскиот свет кои ги гледаме на телевизиските шоу програми на Discovery каналот. Екипата на Високи Октани пред неколку години имаше ексклузивна можност да присуствува на овој настан и да ви ја приближи атмосферата од прва рака и сиот тој сјај на хромот и шаренилото од бои. Ниту еден настан во светот не може да се спореди со сјајот на Sema Show, а како настан е задолжителен да се посети барем еднаш во животот за секој вистински вљубеник во уникатно ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно „Само што купив Volkswagen и она што излегува од задниот дел на тој автомобил воопшто не ме загрижува“, изјави Џереми Кларксон по повод скандалот Dieselgate. Нападите на Volkswagen заради издувните гасови се смешни и глупави, напиша за Sunday Times поранешниот водител на Top Gear, Џереми Кларксон. „Само што купив Volkswagen и она што излегува од задниот дел на тој автомобил воопшто не ме загрижува. Ме интересира безбедноста, вредноста, перформансите и квалитетот на изработката на возилото“, вели Кларксон. Целиот проблем водителот го гледа во еден поширок политичко-економски контекст. Доколку би се случило VW да излезе од автомобилскиот бизнис штетата би била огромна и несогледлива, бидејќи таа компанија ги поседува Audi, Bentley, Bugatti, Lamborghini, Porsche, Seat и Škodа. „Организацијата Greenpeace некако пресметала дека со заобиколување на правилата за издувните гасови, Volkswagen убил 1.700 луѓе. Тоа е ноторна глупост, бидејќи 40% од азотниот оксид кој се создава во друмскиот сообраќај е издувен ...
сите 2 | | | веќе видена

Колекционерство Навистина исклучително ретка и убава глетка на овогодишниот Goodwood Festival of Speed, каде што посетителите можеа да го видат натпреварувачкиот Fiat со зафатнина од цели 28 литри, повторно на патека по изминати точно 100 години. Оваа сериозна натпреварувачка машина, која неодамна беше реставрирана од тим на врвни познавачи, повторно застана на тркала и блесна во полн сјај пред вљубениците во мото-спортот. Тие имаа единствена можност да видат како изгледал чистокрвен натпреварувачки автомобил стар една деценија. Моделот, кој ја носел ознаката S76, бил направен со единствена задача да се спротивстави на летечките Mercedes-Benz автомобили кои поставувале рекорди на сите натпреварувачки патеки низ Европа. Автомобилот успеал да постигне рекорд на патеката во 1911-та година близу Белгија, во должина од 1 милја со брзина од 185км/ч, но рекордот не бил официјализиран затоа што Fiat не успеал да го повтори во рок од 1 час, како што налагаат правилата. Интересна е сторијата за судбината на двата ...
| | веќе видена

Промоции Една од премиерите на овогодишниот саем за автомобили во Франкфурт беше и новиот германски електричен автомобил Artega Scalo. Иако брендот, па и моделот, сам по себе не се сосема нови туку се веќе познати, комплетно e нова електричната верзија. Имено автомобилот од кој произлезе Scalo e Artega GT беше изработен од композитна каросерија, а задвижуван од 3.6 литарски V6 мотор. Во Scalo класичниот мотор е заменет со два електромотори кои даваат вкупна моќност од 390Kw и вртежен момент од 780Nm. Електричниот модел има подобро забрзување од бензинскиот и забрзува од 0 до 100км/ч за 3.6 секунди додека максималната брзина изнесува 250км/ч. Автомномијата на движење изнесува 400км, додека уредот кој е вграден во автомобилот дава можност за пикова моќност од 390Kw која е достапна само неколку секунди. Интелигентната електроника овозможува автомобилот автоматски да ја ограничи максималната брзина на 200км/ч доколку батеријата на автомобилот падне под 25%, а тоа е со цела да ви овозможи поголем опсег со ...
сите 7 | | | веќе видена

Колекционерство Алфиниот жесток напад на категоријата мали спортски двоседи – 4C доживува филигранска доработка. Многу познавачи на овој тип спортски автомобили би рекле дека на вакво возило не му се потребни унапредувања и доработки, но Zender со своето дело тоа го демантира. Малата мускулеста Alfa сега има комплетно нов аеро боди кит, каде спаѓаат нов преден браник со поткрилца, отвори за воздух од јаглеродни влакна, нов сет на прагови, дополнителен сет за странични отвори за воздух, проширени предни калници и нов заден дифузер. Стилизираните ретровизори се исто така изработени од лесни легури и со италијанско знаме, а кровот е целосно изработен од карбон. Zender Alfa Romeo 4C поседува нов спортски издувен систем, вози на поголеми алуминиумски фелни. Ентериерот на колекционерската 4C е дотеран со црна кожа црвено контрастно порабена, алкантара и детали од карбон.
| | веќе видена

Актуелно Сопственикот Владимир Томашевиќ тврди дека е вистинска атракција кога „Фиќото“ вози по Менхетн. „Во периодов возам и Аudi 5, тоа е одличен автомобил, но би можел да паркирам 17 такви еден до друг и никој нема да се сврти по нив во Њујорк. За разлика од нашето „Фиќо“ пред кое секој застанува“, изјавува гордиот сопственик. Влад, како го викаат 44-годишниот Црногорец од Бар, не сокрива дека секој сантиметар од ова возило чува една нота на носталгија. Црвената ризница на спомени со таблички кои носат симболична порака BR-BG 625 чинеше околу 7.000 долари со транспорт до САД. Во Котор, Владимир купил два автомобила Zastava 750, еден во возна состојба, другиот во делови. Двата се транспортирани во бродски контејнер во САД, а подобриот се вози и тоа со барски таблички. „Штом го купивме, го регистриравме на барски таблички, а во Њујорк го пријавивме како олд тајмер. Со обзир дека возилото беше во добра состојба и бидејќи имавме уште едно резервно за делови, се помина без никаков проблем. Како олд тајмер ...
| | веќе видена

Спорт Како што може да претпоставите од насловот, амбициите на Peugeot за овогодишната едиција на легендарното Dakar рели се навистина сериозни. По најавата на одлично подготвениот автомобил 2008DKR 16, кој е задвижуван од V6 мотор со 350кс, вртежниот момент од 800Nm, како и шест-степениот секвенционален пренос се навистина сериозна машина која е подготвена да атакува на првото место. Но, машината сама по себе не е доволна за победа доколку не е вистинскиот возач зад воланот. По примерот со Carlos Sainz, тимот Peugeot се одлучи за деветократниот WRC шампион, Французинот Sebastian Loeb. Loeb, кој се натпреварува моментално со тимот на Citroen во WTCC натпреварите, ги направи првите тестови на моделот Peugeot 2008 во Мароко и според најавите спојот е одличен и Peugeot може да очекува титула на ова тешко натпреварување. По потпишаниот договор очекуваме да го видиме Sebastien Loeb на 13-ти јануари на стартот на Dakar 2016 заедно со големите натпреварувачи како Carlos Sainz, Stephan Peterhansel и Cyril Despres ...
| | веќе видена

Актуелно Навистина уникатен начин како да се привлечат купувачи, промоција која ќе ги направи смешни сите оние познати промоции за купончиња, за поени за 0.5% попуст и слично. Едноставно, секој клиент кој ќе дојде да наполни гориво во бикини, добива бесплатно полнење! Очекувано промоцијата се случи на бензинска станица во Киев, Украина каде што има што да покажат клиентите во бикини. И секако дека оваа идеја за промоција на бензинска станица не помина незабележана. Веста беше пренесена од голем број медиуми од речиси цел свет, што секако е успех за локална бензинска станица, со навистина скромен буџет во споредба на тоа што го трошат големите брендови за купончиња и лојалити програми. Мора да признаеме дека слична промоција никој не се сетил да направи, но се сомневаме и доколку се направи кај нас, дека ќе биде успешна како оваа во Киев, Украина. За поздравување е што освен очекуваните клиентки од женски пол, кои ја искористија промоцијата, имаше и по некој од оние мажи со смисла за хумор, па не пропуштија ...
сите 6 | | | веќе видена

next