Високи Октани

Промоции Познатите бои кои ги красат врвните спортски автомобили на BMW Motorsport блеснаа и во Франкфурт, на претставувањето на натпреварувачката изведба на моделот M6. Одлично дизајнираната аеродинамична карбонска каросерија, поставена на челична шасија и вкупната тежина на автомобилот од 1300кг, е направена користејќи ги претходните искуства добиени од натпреварите со претходната изведба Z4 GT3. Моторот, кој го задвижува овој натпреварувачки автомобил, е 4.4 литарскиот V8 со два турбо полнача доволни за моќност на автомобилот од 577кс. Трасмисијата е со секвенцијален шест степен менувач, со транс аксијален пренос, што го прави овој модел вистински натпреварувач. Исто така интересно е да се спомене дека со поставувањето на возачкото седиште поблиску до центарот на автомобилот, како и со поголемото меѓуоскино растојание, автомобилот може да се пофали со значително подобро управување и стабилност во свиоците. Можноста да се запознаат со овој автомобил имаа клиенти на брендот од цел свет во мај, оваа ...
сите 3 | | | веќе видена

Саеми На Автосаемот во Франкфурт првиот човек на Volkswagen, Мартин Винтеркорн, најави големи промени во развојот и користењето на автомобилите. „Ние сме во процес на големи промени во автомобилската индустрија, а до 2020-та година автомобилите ќе ги трансформираме во телефони на тркала“, изјави на прес конференцијата, при претставувањето на нови модели во Франкфурт, првиот човек на Volkswagen Group. Во периодов Volkswagen планира радикални промени во поврзаноста на автомобилите. Модерните возила ќе комуницираат помеѓу себе во реално време, ќе примаат и праќаат различни податоци и со наведеното ќе бидат способни самостојно да возат на почетокот на следната деценија. До 2020-та година Volkswagen на светскиот пазар ќе понуди дури 20 електрични и хибридни автомобили со надворешно полнење на електромоторите (plug-in hybrid), во моделски распон од Up! до Phaeton.
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Golf Sportsvan освои најмногу поени на компаративните тестови спроведени во период од една година Golf Sportsvan е севкупен победник според AUTO TEST за 2015 година. Популарното повеќенаменско возило од Volkswagen беше најдобро меѓу 500 останати возила и ја освои највисоката севкупна оценка по сите спроведени тестови. Наградата беше доделена денес на меѓународниот автомобилски саем (IAA) во Франкфурт. Golf Sportsvan е најдобар автомобили за оваа година според германското списание AUTO TEST. Повеќенаменското возило импресионира со своите спортски пропорции, неверојатната пространост во внатрешноста и адаптибилените задни седишта. Повеќе од 1.500 литри багажен простор, врвни системи за помош на возачот и повеќе радио и радио навигациони системи кои за прв пат се вградуваат кај Golf Sportsvan. AUTO TEST е едно од најреномираните автомобилски списанија од Германија. Списанието годишно тестира околу 500 модели од сите категории, од мини автомобили до големи спортско корисни возила. Уредниците на ова ...
| | веќе видена

Промоции Наскоро се очекува Ford да започне со продажбата на најновата генерација на моделот Ford Focus RS кој фасцинира со многу нешта, но секако најмногу со забрзувањето. По најавите може да кажеме дека бројките на забрзувањето на овој автомобил навлегуваат во кругот на супер-спортските автомобили коi се со цена повисока од 100.000 евра, што навистина е одличен успех на конструкторите во Ford. Забрзувањето од 0 до 100км/ч за 4.7 секунди по се изгледа ќе биде главниот маркетиншки момент кој Ford ќе го користи во продажбата и во привлекувањето на нови фанови. Максималната брзина ќе изнесува 270км/ч што е сосема доволно за ривалите да се почувствуваат загрозени, а моќноста која Ford ја најави за новиот модел Focus RS ја носи 2.3 литарски турбо мотор кој испорачува 345кс. Овој мотор е идентичен со оној кој го поседува моделот Mustang EcoBoost што секако говори дека станува за сериозен мотор. Погонот е исто така значително подобрен од претходните верзии и поседува lunch control кој овозможува перфектен старт и ...
сите 3 | | | веќе видена

Саеми Она што „Алфистите“ ширум светот со години нестрпливо го очекуваа се случи – Alfa Romeo се врати на светската сцена импресивно и во полн сјај. Alfa Romeo се враќа на Автосалонот во Франкфурт со штанд со впечатлив изглед и магнетна привлечност. Ѕвездата е новата Giulia, со легендарната номенклатура Quadrifoglio, која претставува парадигма на брендот Alfa Romeo и типичен израз на концептот La Meccanica delle Emozioni. Изложени се четири верзии на моделот Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio, со пет различни екстериери – црвена Competizione, бела Trofeo, вулканско црна, сива Vesuvio и сина Montecarlo боја, во комбинација со ентериери направени од кожа и алкантара. Брутално брзите убавици од Милано се опремени со силни 6-цилиндрични 2.9-литарски турбо бензински мотори од 510кс, инспирирани од технологијата и стручноста на брендот Ferrari, што стана нова референтна точка на брендот Alfa Romeo. Со вакви силни погонски единици, Giulia Quadrifoglio остварува перформанси кои го одземаат здивот – спринтот од место до ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Познатиот германски бренд за луксузни автомобили, кој ја имаше својата популарност во минатото и за кој најавивме дека очекуваме повторно да се врати на автомобилската мапа, според ветеното тоа го направи во Франкфурт. На одржаната презентација беше најавено дека Borgward се враќа на автомобилскиот пазар. Претставени беа двата модели на луксузен теренец со кои марката се враќа во автомобилскиот свет, по децениска пауза, а тоа се моделите BX7 и BX7 во TS изведба. Ако го погледнеме автомобилот според надворешниот изглед, веднаш се забележуваат поголем број кинески отколку германски елементи и станува јасно дека, иако брендот е изворно германски со убава историја, реинкарнацијата ќе ја има првенствено во Кина и можеби затоа го има и таквиот лик. На презентацијата беше најавено дека новите модели ќе се произведуваат во новата фабрика, која ќе се наоѓа во близина на Пекинг, Кина и луксузните теренци првенствено ќе бидат наменети за овој најбрзо растечки пазар на автомобили. Продажбите во Кина треба да ...
сите 2 | | | веќе видена

Саеми Една од најфасцинантните премиери на овогодишниот саем за автомобили во Франкфурт секако е визијата која ни го претставува светот на супер-спортските автомобили во Bugatti, после славниот Veyron. Визијата е навистина многу поагресивна од својот претходник, а е инспирирана од детаљ од славниот модел од минатото Type 57 Atlantic, кој има перка по средината на целиот автомобил. Секако тоа е направено на многу поразличен начин и дизајнерски и концепциски, но сепак Bugatti сака гордо да ни покаже дека не треба да се заборави нивната славна историја. Моделот е првенствено направен како прототип за моделите за познатата компјутерска игра Grand Turismo, сепак за разлика од други модели правени со таа цел, во Bugatti не уверуваат дека тука станува збор за вистински автомобил. Дека станува збор за вистински автомобил говори комплетно готовиот ентериер кој е изработен во висококвалитетен велур и кожа и секако неизбежните карбонски детали. Исто така во прекрасниот двобоен ентериер се инструментите во вид на ...
сите 5 | | | веќе видена

Саеми ГОЛЕМА ФОТОГАЛЕРИЈА – Новитетите на Франкфурт 2015 на едно место Најважниот Автосалон во втората половина на годината, биеналниот IAA (Internationale Automobil-Ausstellung) Frankfurt 2015 вчера ги отвори своите порти за новинарите, а неговата сцена во периодот до 27 септември е центар на светската автоиндустрија. На салонот низ 80 прес конференции ќе бидат претставени повеќе од 100 европски и светски премиери, а се очекуваат милион посетители од целиот свет. За автомобилските новинари и останатите професионалци од оваа бранша, саемот ќе биде отворен на 15 и 16 септември, додека за пошироките народни маси од 17 до 27 септември. Посетителите ќе имаат задоволство да ги видат сите новитети од автоиндустријата, но и од пратечките гранки. Спектакуларната изложба ги покажува глобалните правци на најголемите играчи, кои ги диктираат трендовите и прецизно го иницира смерот во кој „вози“ светската автомобилска индустрија. За значајот на манифестацијата најдобро говори фактот што германската канцеларка Ангела ...
сите 2 | | | веќе видена

Саеми На презентација, за новинари, во првите денови на саемот за автомобили во Франкфурт имавме можност да ја видиме најновата едиција на Renault Megane. Овој модел, кој според многумина е најважниот модел за марката, ни покажува дека Renault не отстапува од тоа што сме навикнале да го добиеме од Megane и секогаш одново да бидеме фасцинирани од дизајнот и деталите. Овој пат кога говориме за иновациите ќе ги избориме оние за кој Renault имаше чест дека е прв кој ќе ги вгради во сериски во класата тоа се: Прв head up дисплеј во боја, вграден дисплеј наместо класичните инструменти со големина 7 инчи и вграден во централната конзола портретен 8.7 инчен R-link2 дисплеј кој со значително поголема резолуција и стандард во споредба со останатите во класата. Кога сме кај изборот на моторите кој ќе бидат вградувани во новиот Megane, на располагање ќе бидат вкупно шест и тоа трите дизел мотори со моќност од 90 до 130кс, како и бензинските од 100 до 205кс. Менувачот кој ќе се вградува мануелен со шест степени на ...
сите 14 | | | веќе видена

Актуелно Конечно проговорија великаните. Пристигна одговорот на луксузниот електричен автомобил Tesla S и тоа не од било кого, туку од Porsche! На презентацијата, која VW групацијата ја одржа вчера, можевме да видиме навистина нешто фасцинантно, наречено луксузен спортски автомобил Porsche 911 Mission E. Овој автомобил е со 4 вистински места за седење, задвижуван од комплетно електричен погон со моќност од 600кс, што се доволни за забрзување од 0 до 100км/ч за 3.5 секунди и максимална брзина од 250км/ч. Автономиијата на движење со едно полнење на батеријата би било околу 500км, но напоменато е дека тој опсег е гарантиран дури и со спортско управување на автомобилот. Цената се очекува во топ конфигурацијата да биде околу 100.000$, а интересен е фактот што времето на полнење на Mission E е одличен и изнесува неверојатни 15 минути, за да биде наполнета батерија 80%. Ова е возможно со специјалниот Porsche Turbo, полначот од 800 волти. Овие перформанси се значително подобри од оние на Tesla S. Овој факт не радува ...
сите 3 | | | веќе видена

Колекционерство Белграѓаните и оваа година беа домаќини на најспектакуларниот настан во овој дел на Европа, манифестацијата „24 часа елеганција – Concours d’Elegance & Salon of Excellence”, импресивен спектакл посветен на автомобилската култура, модата и животните радости. Фасцинантната изложба на врвни историски автомобили, Zenith часовници, рачно правена машка гардероба, како и други луксузни производи започна во петокот со импресивно отворање, организирано од шкотската дестилерија Chivas Brothers. Во сабота наутро, импресивната мобилна поставка тргна од Калемегдан, сврте 3 круга околу тврдината и се упати кон „Гранд казиното“, пред чие плато изложбата на врвни историски автомобили траеше до доцните попладневни часови. Од повеќе европски земји беа пристигнати италијански и британски скапоцени колекционерски примероци, произведени од доцните 20-ти, па до 80-тите години на минатиот век. Меѓу нив се наоѓаа дури три учесници на Mille Miglia трката – Cisitalia 202SC, Lancia Lambda MM, победник на Mille Miglia ...
| | веќе видена

Актуелно Врвни оценки за активната и пасивната безбедност Во Audi Q7 стандардно се вградува системот за сопирање во итни ситуации во градски услови Одлична безбедноста за децата; во новиот Audi Q7 можат да се постават дури шест детски седишта Европскиот конзорциумот Euro NCAP му додели максимални пет ѕвезди за безбедност на новиот Audi Q7. Резултатите добиени на тестот покажаа одлична заштита на возрасните патници од фронтален и страничен удар, заштита на пешаците, a безбедностa на децата дополнително го прави актуелниот Audi Q7 модел најбезбеден автомобили сегментот. Токму затоа новиот Audi Q7 ги доби максималните пет ѕвезди за безбедност. Резултатите покажаа дека не само што возачот и совозачот во Audi Q7 се многу добро заштитени, но исто така и патниците на задните седишта. Автомобилот нуди многу простор и високо ниво на безбедност за децата. Дури шест детски седишта можат да се постават во новото спортско корисно возило. Просторноста во задниот дел придонесува поставувањето на детските седишта да ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Volkswagen групацијата реши да го назначи својот главен дизајнер Walter de Silva како одговорен во делот за дизајн иновации на познатото италијанско дизајн студио Italdesign. Оваа одлука е донесена по напуштањето на компанијата од страна на нејзиниот основач и раководител од 1968-ма година, познатиот Giorgetto Giugiaro, кој на 1. јуни оваа година ги продаде преостанатите 9.9% на VW групацијата. De Silva како дизајн директор на VW групацијата и прв човек во Italdesign ќе има задача да се грижи за брендовите Audi, Porsche, Bentley и Lamborghini, како и VW, Seat и Skoda. Според него, улогата на овој дизајн центар е да даде поголема моќ на сите 12 брендови на групацијата и понатаму да креира фасцинантни дизајни кои ќе ја позиционираат групацијата секогаш на врвот. Italdesign ќе се натпреварува со концепти и иновации кои ќе бидат платформи за идните модели на групацијата. De Silva изјавува дека дизајнот како и дизајнерите денеска треба да бидат редефинирани со оглед на брзо растечката индустрија. Имено ...
| | веќе видена

Саеми На франкфуртскиот салон за автомобили, Audi пристигнува со најзаштитеното возило во својата историја – A8 L Security со VR9 балистичко ниво на заштита. Специјалното возило кое ќе го најде своето место во возните паркови на светските државници, политичари, познати ѕвезди, но и на луѓето од онаа страна на законот кои „се грижат за своето здравје“, беше создадено со унапредување на претходната верзија која имаше VR7 заштита. За да обезбеди заштитно ниво 9, Audi својата блиндирана лимузина ја опреми со материјали кои имаат супериорна отпорност на евентуален напад со огнено оружје. Кабината е заштитена со комбинација на алуминиумски легури, арамид и челик. Новата „тврдина“ на Audi е полесна од претходниот модел, што е многу битно за маневарските способности на возилото и брза евакуација во случај на напад. Станардарно е опремен со специјална блиндирана комуникациска единица, сместена во багажникот. Со доплата може да се добие систем кој овозможува посебен излез за итно напуштање на возилото, противпожарен ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Моделот на Peugeot 308, кој минатата година ја освои престижната награда Европски автомобил на годината, оваа година со трицилиндричниот моторот pure tech успеа да ја добие наградата и мотор на годината. Со ова признание, моделот кој бележи низа успеси од првото претставување на новата генерација во 2013-та, докажа дека е не само со дизајнот туку и со вградената механика е достоен да биде лидер во класата. Со сето тоа може да се заклучи дека сите оние кои ја дадоа довербата за семеен хечбек автомобил на Peugeot 308, го направиле вистинскиот избор, а секако ќе биде потврда и за сите останати кои размислуваат околу набавката на автомобил од оваа класа. Впечатливо кај новиот модел е предната маска со лед светлата напред како и веќе препознатливите лед стоп светла наречени лавја канџа. Овие детали се особено интересни и лесно препознатливи дури и во темно и му даваат навистина убав белег на моделот. Во ентериерот е i-cocкpit концепцијата на поставеност на инструментите, како и малиот волан, препознатлив ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Извесно е сериското производство на Audi e-tron Quattro концепт автомобилот кој ќе биде претставен на IAA 2015 – автомобилскиот саем во Франкфурт Електричното возење со Audi е задоволство, а не компромис. Брендот го претставува Audi e-tron Quattro концепт автомобил на меѓународниот автомобилски саем (IAA) во Франкфурт. Спортскиот теренец е првиот голем електричен теренец на брендот и нуди поглед кон идните електрични автомобили на Audi. Audi e tron ​​quattro концептот е дизајниран да биде првиот електричен автомобил во својот сегмент. Тој е комбинација на техничките достигнувања на брендот во поглед на аеродинамичноста и креативните дизајнерски решенија. Значајни аеродинамични зафати можат да се забележат во предниот дел на автомобилот, по страните и во задниот дел, истите придонесуваат за подобар проток на воздух околу автомобилот. CD коефициентот изнесува 0,25, со што забележан е нов рекорд во сегментот на спортско корисни возила. Тоа придонесува за значително голем опсег, бидејќи автомобилот ...
сите 6 | | | веќе видена

Колекционерство По повод новиот филм на тајниот агент 007 – Spectre, Aston Martin претстави ново специјално издание на моделот DB9. Aston Martin DB9 GT Bond Edition ќе биде направен во ексклузивна серија од само 150 примероци, при што секој купувач ќе добие, помеѓу останатото и специјална Џејмс Бонд верзија на Omega часовник. DB9 GT Bond Edition е 2+2 купе, со специјална Spectre Silver боја, украсен со Sterling Silver Aston Martin ознаки и надворешно дискретно 007 Bond Edition лого. Вози на Diamond алуминиумски тркала од 20 инчи со 10 краци, а тука се и Bright Aluminium деталите – предниот грил и шкргите на хаубата. Предниот спојлер и задниот дифузер се изработени од јаглеродни влакна, а ентериерот е украсен со специјална плочка со 007 лого и со серискиот број на примерокот и специјалниот Bond Edition start-up на AMi II Aston Martin infotainment системот. За погон на овој исклучителен колекционерски примерок е задолжен 6.0-литарски V12 мотор со 547кс и 620Nm, во комбинација со Touchtronic II 6-степен ...
сите 3 | | | веќе видена

Спорт Оваа година познатиот француски бренд, кој се прослави со преработката на Renault автомобили, го слави својот 60-годишен јубилеј. За таа цел беше избрана навистина убава инспирација за да се создаде концепт јубилеен автомобил, а инспирацијата секако беше најславниот модел на брендот Alpine, моделот A110. Овој јубилеен концепт автомобил за прв пат годинава беше покажан на натпреварот „24 часа Le Mans“. Моделот ја носи ознаката Alpine 60 и е континуитет на концептот А110-50, кој беше претставен во 2012-та година, а има за цел ја да покаже визијата на Alpine за иднината и за тоа како тие ги гледаат современите спортски автомобили. Моторот на автомобилот е поставен во задниот дел и ќе биде задвижуван од заден погон, додека се уште нема официјална информација каков мотор ќе го задвижува автомобилот. По претпоставка, може да биде искористен 1.6-литарскиот турбо мотор од Renault Clio RS или 2.0 литарскиот од Renault Megane RS, но ако се следи логиката и концепцијата на легендарниот рели автомобил Renault ...
| | веќе видена

Промоции Луксузниот британски бренд Rolls Royce го претстави новиот cabrio модел пред премиерата која следи во Франкфурт. Овој модел по примерот на поголемиот брат Phantom drop head, треба да претставува помал модел кој се очекува да ја привлече младата и женската публика за која помалите модели се попривлечни. Основата и платформата на која ќе се изработува моделот The Dawn е преземена од Wraith, но по најавите на констукторите 80% од панелите се нови и изработени специјално за овој „отворен“ Rolls. Измените надворешно се најзабележливи во предниот дел, каде што е поставена маската на автомобилот, одбојниците, како и типичниот заден капак, кој е како и кај Phantom drop head, инспириран од бродскиот дизајн. Новиот модел ќе биде единствениот во ултра луксузниот cabrio сегмент, кој ќе има место за 4 возрасни лица, а воедно се најавува дека ќе биде и најтивкиот луксузен cabrio автомобил. Покривот ќе биде изработен од платно и останува доследен на класичните меки покриви кои по се изгледа се враќаат во мода. ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Продолжувајќи ја традицијата на специјалните верзии на Golf GTI, Volkswagen претстави модел со ознака Clubsport во знак на одбележување на 40-годишнината од лансирањето на првиот Golf GTI. По премиерата на концептот во мај месец годинава на фестивалот Worthersee 2015, пристигна и серискиот VW Golf GTI Clubsport. Јубилејниот Clubsport е опремен со постоечкиот 4-цилиндричен 2.0 турбо бензинец од стандардниот Golf GTI, но засилен за 35кс во однос на Performance верзијата со 230кс. Со overboost функцијата возилот располага со дури 290кс, но само во период во 10 секунди, што е доволно за брзо претекнување. Моторот е стандардно поврзан со 6-брзински мануелен менувач, со кој спринтот до 100км/ч го одработува за 6 секунди, а со опциониот DSG менувач со двојно квачило за 5,9. Максималната брзина е електронски ограничена на 250км/ч. Покрај Onyx White ентериерот, прикажан на видео материјалите, Волфсбург ќе го понуди својот Golf GTI Clubsport и во други бои на каросеријата, како и во верзија со контрастен црн ...
сите 8 | | | веќе видена

next