Високи Октани

Промоции Неодамна на официјална презентација беше претставена марката под која ќе се развиваат и продаваат луксузни модели на јужно-корејскиот бренд Hyundai. Компанијата која засилено, веќе две децении е присутна на автомобилскиот пазар и која започна со малите градски автомобили, денеска со гордост ја претставува својата луксузна марка која го носи името Genesis. Навистина убав чекор и со сигурност правилен, ако го следиме истото кое го направија во минатото познатите јапонски брендови Honda, Toyota и Nissan кои првенствено за американскиот, но многу бргу потоа и за сите останати пазари, луксузната гама ја продаваа под посебен бренд. Така со времето луксузните брендови на марката станаа навистина силни и комплетно продавани и произведувани како посебен автомобилски бренд. Кај нас од тие брендови е познат и застапен само Lexus, додека Acura и Infiniti се се уште недоволно познати. Genesis како луксузен бренд на Hyundai неодамна го претстави своето прво возило на познатиот Pebble Beach Concours d’Elegance и ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Интересно е кога ќе видите количка за деца, особено легендарна во светот, како моделот Little Tikes изработена во вистинска големина за управување во сообраќај. Токму тоа успеа да го направи англиската компанија и да преобрази еден автомобил во автентичниот лик на Little Tikes, дури и со автентичните жолто црвени бои. Компанијата која ја оживеа оваа детска креација во вистински автомобил, го носи името Attitude Autos и ни доаѓа од Англија, а интересно е што овој проект е направен со хуманитарна цел, да биде продаден на аукција и да обезбеди донација за потребите на децата. Автомобилот е направен на основа на познатиот Daewoo Matiz и е со идентична форма како детската количка, со максимална брзина од околу 110км/ч. Во моментот автомобилот е со околу 8000 км, а цената која ја достигна на Ebay изнесува околу 33.600$, но од компанијата очекуваат на аукцијата да достигне 46.000$. Навистина интересна идеја и начин како со ваква единствена едноставна креација да се обезбедат средства за оние на кои им се ...
| | веќе видена

Промоции Peugeot станува платинест партнер на организацијата на ATP World Tour и службено возило за повеќе од 20 турнири. Повеќе од 500 автомобили – моделите 508, 3008, 5008, Expert Tepee ќе ги возат играчите, персоналот и ВИП на сите турнири. Францускиот лав е повеќе од три децении присутен во светот на тенисот, а помеѓу неговите амбасадори се вбројуваат и најдобриот рекет на светот Новак Ѓоковиќ, Juan Martín del Potro, David Goffin, Jérémy Chardy, Benoît Paire, Tommy Robredo, Gilles Simon, Alize Cornet и Belinda Bencic. Peugeot на овој начин ги зајакнува своите меѓународни маркетиншки права и своето присуство во повеќе од 160 земји, поврзувајќи се со глобалниот углед на ATP World Tour. Надвор од терените на белиот спорт, Peugeot има главна мобилна улога на првиот интернет портал посветен на тенисот – ATPWorldTour.com, кој бележи 325 милиони посети. Францускиот бренд станува и главен партнер на ATP World Tour Uncovered, неделна телевизиска емисија посветена на тенисот, која ќе се прикажува во преку 170 ...
| | веќе видена

Низ историјата Навистина е убаво да се види еден класичен документарец за една од бруталните легендарни супер-автомобили од не толку далечното минато, документарец за Lamborghini Diablo. Не може да се процени со точност дали ова видео е наменето за потенцијалните клиенти или пак за емитување на телевизија, сепак секако е убаво да се погледне и да се навлезе во процесот како овие „ѕверови“ на четири тркала се изработуваат и што се содржат во себе. Видеото се појави на порталот www.petrolicious.com , каде со нескриена страст говорат за видеото и автомобилот, но и за некои од ликовите кои се појавуваат во ова видео, како што е легендарниот поранешен претседател на Chrysler, Lee Iacocca. Во коментарот на човекот што го постирал видеото на youtube.com стои дека станува збор за незавршен и необјавен документарец во кој е претставена историјата на Lamborghini, но и за легендарното Diablo. Исто така интересен момент е соработката која ја имал во тоа време Lamborghini со Chrysler во изработката на автомобилите. ...
сите 2 | | | веќе видена

Спорт Легендата на „Формула 1“, германскиот ас Михаел Шумахер, скоро две години по задобивањето на тешките повреди на скијањето на Алпите и понатаму се бори за враќање во нормалниот живот, кажа претседателот на Меѓународната автомобилска федерација (FIA), Жан Тод. Славниот германски шампион помина шест месеци во индуцирана коматозна состојба по повредата на главата во декември 2013-та година, за да ја продолжи рехабилитацијата во домашни услови. „Михаел беше и остана мој близок пријател. Често го посетувам и можам да кажам дека е голем борец, исто како и неговата фамилија“, изјави Тод, пред Големата награда на Мексико. Тод нагласи дека третата титула на Луис Хамилтон го потсети на брилијантните успеси на Шуми и неговите седум светски шампионски титули, пред неговото повлекување во 2012-та година.
сите 2 | | | веќе видена

Саеми Веднаш откако започна SЕМА имаме интересна премиера на два концепта на новата Mazda MX-5. Изведбите се навистина брутални, особено едната која го враќа шармот на на спортските автомобили од седумдесеттите, кој освен покривот го немаат и предното стакло. По цивилната варијанта на MX-5 Spyder е со нови 17 инчни тркала и карбонски елементи, додека ентериерот е комплетно изработен во кожа. Овој модел е со платнен покрив по модел на првичните изведби на легендарната мијата. Овие елементи се доволни за вкупна маса на возилото од 1043кг, што се сосема доволни за одлични перформанси дури и со стандардниот дволитарски мотор. Поинтересниот концепт е speedster моделот, кој е значително олеснет и побрутален. Седиштата во ентериерот како и вратите се заменети со композитен материјал со јаглеродни влакна, и како што споменавме предното стакло е комплетно исфрлено. И овој модел го носи стандардниот дволитарски мотор, но со 100кг помалата тежина, односно масата од 943кг е навистина класичен спортски автомобил. Како ...
сите 5 | | | веќе видена

Актуелно Во кинеските медиуми деновиве можеа да се видат слики на концепт автомобил на BMW кој навистина не може да се пофали со изгледот. Сепак е концепт модел и по се што може да се види од овие првични слии станува збор за нов модел во „i-класа” класата, но можно е да станува збор и за plug in хибриден модел, кој би бил со погон на водород. Ова може да го забележиме по двете капачиња кои се забележуваат на сликите, но со сигурност ќе дознаеме кога BMW официјално ќе претстави за кој модел станува збор. Навистина интересно што оваа класа на BMW навистина брзо започна да се проширува и да се гледа посериозно на алтернативните погони за разлика од класичните. Тоа е очигледно тренд што го следат сите производители, а особено актуелен кај премиум брендовите кои не сакаат да заостанат во овој тренд и да дозволат да бидат надминати од нови брендови кои се појавуваат на пазарот. Сепак се надеваме дека ова нема да е финалниот лик на моделот и дека верзијата која ќе излезе во производство ќе има поубава финална ...
| | веќе видена

Саеми Како поминаа последните подготовки пред почетокот на најголемиот автомобилски саем во светот за дополнителна опрема во автомобилската индустрија Sema Show. На еден ден пред официјалниот старт на шоуто во Лас Вегас, сите оние кои се претставуваат со свои штандови, ги направија последните подготовки пред да блесне големиот настан и „реката“ посетители, од цел свет, дојде да ги види последните трендови во автомобилската афтер маркет индустрија. Настанот е навистина голем и се протега на површина поголема од 93.000 m2. каде се поделени во неколку основни категории, во различни сегменти на автомобилската индустрија во кои фирми и работилници ги претставуваат своите продукти. Секако присутни се голем број автомобилски ѕвезди кои ги гледаме на Dicovery телевизијата и кои може лично да ги запознаете и да поразговарате. Самите организатори изготвуваат програма во колку часот, на кое место, кој од познатите лица ќе присуствува, за да може да си ја организирате вашата посета. Во склоп на настанот има и ...
| | веќе видена

Актуелно За шест години Škoda произведе 500.000 примероци на моделот Yeti. Јубилејниот примерок е произведен во фабриката Квасини во Чешка, луксузна едиција Monte Carlo. Освен во Чешка, „Снежниот човек“ се произведува во Кина и во Русија. Кинескиот Yeti се произведува во Volkswagen фабриката во Шангај и се разликува по продолженото меѓуоскино растојание (+6см) во однос на стандардната верзија. Во Русија, Yeti се произведува во соработка со GAZ групацијата, во Нижњи Новгород. Квасини е еден од трите погони на Škoda во Чешка, а таму се произведуваат и Superb и Superb Combi. Škoda Yeti имаше премиера во Женева 2009, а рестилизација во 2013. година. Од тогаш е достапна во две варијанти. Првата е наменета за возење во урбани услови, додека втората е со авантуристички дух и достапна е со 4х4 погон.
| | веќе видена

Актуелно Навистина интересен концепт со кој фабриката AUDI одлучи да го реши локалниот транспорт во кругот на фабриката и со тоа сериозно да ги намали емисиите на штетни гасови. Производителот на овие локомотиви е фирмата Alstom, a хибридниот погон го сочинуваат електричниот и дизел погонот. Имено, локомотивата е со вистински plug-in погон каде што со приклучок на електрична енергија и едно полнење има автономија на движење од цели два часа. Мрежата во која Audi врши превоз на делови за производство на автомобили, но и за превоз на готови автомобили, изнесува 18 км и со овој концепт се вклучени вкупно 15 воза. Со plug-in локомотивите на годишно ниво се намалуваат штетните емисии на јаглерод диоксид за цели 60 тона. Нормалното движење, како што споменавме, е со електричен погон, додека при поголемо оптоварување и за време на полнење на батериите се користи дизел погонот. Локомотивите се во бела боја и гордо го носат логото со четири прстени на својата предна страна. Убавиот гест од Инголштад се надеваме дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Сосема очекуван потег, кој ќе ги израдува со нов модел своите почитувачи, е хибридниот модел на Golf кој ќе биде претставен веќе наредната 2016-та година. Осмата генерација на Golf, која всушност ќе биде првата со хибриден погон, ќе го има ултра економичниот турбо бензински мотор во комбинација со електро мотор, кој ќе има потрошувачка од само 3.9 литри на 100км. Склопот кој работи под капакот на овој нов Golf е навистина современ и во себе ги вклучува, како што споменавме, трицилиндричен бензински турбо мотор со зафатнина од 1 литар, електрично задвижуван компресор, генератор и батерија за сочувување на електричната енергија. Склопот е дизајниран да ја намали значително потрошувачката и да помогне автомобилот да има одлична динамика и перформанси на ниски вртежи. Овој модел ќе се изработува на платформата MQB која воедно претставува платформа на новиот SEAT Leon и Skoda Octavia. Според многу експерти оваа нова иновативна 48V технологија би требало да е поконкурентна на пазарот во однос на ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Два прототипа на Bugatti Chiron се снимени во возење во тиролското село Лавис. Минатиот месец Bugatti го претстави Vision Gran Turismo concept, направен специјално за видео играта Gran Turismo 6, но и како најава за идниот дизајнерски правец на компанијата. Идниот Chiron (или како веќе ќе се вика) својата светска премиера ќе ја има следната година, додека неговата цена ќе изнесува 2,2 милиони евра. Се очекува лимитирана серија од 500 единици. Два прототипа на Bugatti Chiron се снимени во возење во тиролското село Лавис. Иако болидите се маскирани, сепак можеме да добиеме јасна претстава за тоа како овој хипер автомобил ќе изгледа. Наследникот на Veyron ќе има хибриден погон, кој ќе комбинира Euro6 8,0-литарски W16 мотор и електромотор, со вкупна сила од 1.500кс и електронски ограничени 1500Nm вртежен момент. Погонот ќе биде на сите четири тркала, се најавува забрзување од место до 100км/ч за нешто повеќе од две секунди и максимална брзина од дури 450км/ч (по некои извори 460км/ч). Bugatti Chiron ќе ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Новитетот од Maserati, кој е во прилог на следење на трендот, дури и од супер луксузните и спортските брендови, ни пристига на саемот за автомобили во Женева 2016-та година. Ова е првиот SUV автомобил на брендот кој се држи се уште во голема тајност, но сепак на некој портали успеавме да видиме видеа, скици и најави како би изгледал овој новитет. Последното видео кое излезе беше од тестирањето на маскираниот модел на патеката Нирбургринг во Германија. Според најавите Levante ќе биде опремен со бензинските моторите V6 од 350 и 425кс како и V8 со 560кс. Дизел мотори кои можат да се изберат ќе бидат со моќност од 250кс до 340кс. Во однос на цената, основната изведба би чинела околу 90.000 евра, додека во најсилната и најопременета изведба, цената би достигнала и до 200.000 евра. Единствена забелешка од тоа што за моментот може да се види во дизајнот е големата сличност на моделот Levante со Infiniti EX37/QX50 и ако поубаво ја загледате силуетата и деталите може да видате многу идентични елементи. С ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Лос тестот – главоболка за Mercedes-Benz C350e и Јееp Grand Cherokee Познатиот тест за избегнување на лос, кој е практика во скандинавските земји, особено се прослави со појавувањето на Mercedes-Benz A класата, повторно создава главоболка, особено за Mercedes-Benz, но и за Chrysler Jeep. Ако се навратиме наназад, токму овој тест фрли црна дамка на првата генерација na Mercedes-Benz А класа, затоа што автомобилот на тестот не само што изгуби контрола, туку и заврши на покривот. Новинарите од Teknikens Värld отидоа дотаму со исмејувањето на нестабилноста на првиот мал Mercedes, што истиот тест го повторија со Trabant 601 и возилото го помина одлично без никаков проблем. За таа цел и да ја исправи грешката Mercedes-Benz најпрво ја смени димензијата на пневматиците, а потоа иако без финансиска исплатливост, но за сметка на враќање на имиџот фабрички вгради ESP уред за контрола на стабилноста. Неодамна на истиот тест беше подложена најновата генерација на моделот C350e, хибридната изведба на C класата и ...
| | веќе видена

Дали знаете? Често слушаме поплаки дека автомобилите кои се продаваат кај нас не се со ист квалитет како во западните земји и дека произведувачите применуваат двојни стандарди. Во многу дискусии на оваа тема се изнесуваат тврдења дека автомобилите кои се нудат на нашиот пазар се помалку квалитетни од идентичните модели кои се продаваат на германските или американските купувачи, на пример. Овдешните љубители на автомобилите не се единствени кои мислат така, па така купувачите во Јужна Кореа се пожалија (дури 74% од нив) дека моделот Hyundai Sonata има двојни стандарди – едни за домашниот, а други за странскиот пазар. За да го докаже спротивното, автомобилскиот произведувач одлучува пред аудиториум да спроведе безбедносен тест, во кој фронтално ќе се судрат две единици на посочениот модел – една која се произведува и продава на домашниот пазар и втора која се продава на американските купувачи, произведена во Алабама. Hyundai наведува дека стручните лица, новинарите и блогерите од автомобилската индустрија ...
| | веќе видена

Актуелно Групацијата PSA неодамна даде налог на своите инженери да направат контролна проверка на усогласеноста на возила со најсовремените еко норми кои во моментов се актуелни. Во самата најава, групацијата истакнува дека во нивните возила никогаш не користела уреди кои го менуваат режимот на работа, како и издувните гасови во зависност од тоа дали возилото е во сообраќај или на тест пулт. Воедно се истакнува дека технологијата SCR (Selective Catalytic Reduction) Blue HDi се вградува во сите патнички дизел автомобили на групацијата, а истото е во согласност со највисоките актуелни Еуро 6 норми. Споменатиот систем, кој е патентиран од страна на PSA групацијата, е добитник на голем број награди за успешно филтрирање на NOx1 честички и е прогласен како еден од најефективни уреди кои се вградуваат кај автомобилите денес. Сите овие искуства се во прилог на подготвеноста на групацијата за новата норма WLTP која треба да биде воведена во светот во 2017-та година, а истата предвидува подобри услови за испитување ...
| | веќе видена

Актуелно Англиската компанија одлучи повторно да ја врати во живот можеби најголемата легенда на британскиот бренд Jaguar, моделот E-type. Автомобилиот, иако ја има комплетно силуетата и елементите на класичниот Jaguar, кој е постар повеќе од 50 години, е преработен комплетно и секоја компонента која се вградува е осовременета и подобрена. Eagle Speedster е со врвни перформанси и како што споменавме, успеало да се направи подобрување во секоја точка на автомобилот, но ликот и основниот дизајн да остане речиси непроменет. Каросеријата е направена како репродукција на оригиналната, односно секој еден панел е преземен од Jaguar и е изработен повторно од алуминиум. Автомобилот има навистина чиста линија без додатоци како одбојници и лајсни, а основните детали како задните светла и фаровите се идентични како кај E-type. Сопирачките се на брендот AP Racing со шест клипни апарати, додека дисковите се карбонски. Тркалата се слични како кај оригиналниот модел со големина од 7х16 напред и 8х16 инча позади, но овој ...
| | веќе видена

Актуелно Škoda прославува 110 години од своето богато, но и бурно постоење Škoda одбележува 110 години од своето богато автомобилско производство, враќајќи не во времето на својот првенец – оригиналниот Laurin & Klement Voiturette A. Претставен е на 29. октомври далечната 1905. година како Voiturette – „мал автомобил“, изработен во фабриката во Млада Болеслав на фирмата Laurin & Klement, која во 1925. година ја презела Škoda. Придвижуван од 1.0-литарски 2-цилиндричен мотор, со сила од 7 коњски сили, развивал брзина од 40км/ч. Фирмата Laurin & Klement изработила само 44 единици на моделот Voiturette A, но овој автомобил е значаен по тоа што го трасирал патот на успехот на компанијата Škoda, а со самото тоа и на чешката автомобилска индустрија. Денес, 110 години подоцна, бројот на произведени Škoda автомобили досегнува бројка од 17 милиони. Чешкиот производител, со поддршка на Volkswagen, денес спаѓа во редот на најценетите брендови на европскиот пазар.
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Еден од навистина интересните автомобили, кој секако го има многу на саемот во Токио е Yamaha Sports Ride Concept, првиот супер-спортски автомобил на познатиот бренд за мотоцикли. Автомобилот е дизајниран од истиот дизајнер кој го дизајнираше познатиот McLaren F1, Гордон Мери, но е сосема нов концепт и нема ниту централно поставено седиште, ниту V12 мотор од BMW. Сепак комплетно карбонскиот концепт автомобил изгледа одлично и се надеваме дека нема да остане само концепт туку ќе влезе во производство, со што ќе се зголеми понудата на супер-спортисти на пазарот. Концептниот двосед е изработен на патентираната платформа која ја користи Гордон Мери за евтино производство на лесни супер-спортски автомобили, наречена iStream Carbon. Автомобилот е долг 3.9 метри, а висок 1.12 метри. Тежината е одлична и изнесува импресивни 750кг, што е значително пониско од многу автомобили на пазарот. За споредба, автомобилот е 200кг полесен од Mazda MX-5. Управувањето за сметка на тоа е одлично и според тест пилотите, ...
сите 9 | | | веќе видена

Актуелно Volkswagen воведува специјална едиција на новата Caravelle, која со многубројните детали ќе биде потсетник на старите времиња во кои настанала првата генерација на најпопуларното комби возило на сите времиња. Volkswagen Caravelle Generation Six е замислена како современа реинкарнација на легендарното комби T1, произведувано од 1950 до 1967 година. Затоа е тука двобојната каросерија, но и комплет на 18-инчни ретро тркала, позајмени од Beetle модел. Покрај хромираните детали на маската на ладилникот, Caravelle Generation Six во стандардна опрема има предни и задни лед светлосни единици, предни светла за магла и електроподесиви ретровизори. Ознаката Generation Six е поставена на Б носачот на покривот. Возилото е опремено со предни и задни паркинг сензори, а современиот наследник на Т1 поседува и најмодерен безбедносен систем на автоматско активирање на сопирачки при судир (Automatic Post-Collision Braking system). Во богатата стандардна опрема на Caravelle Generation Six спаѓаат дополнително затемнети ...
сите 2 | | | веќе видена

next