Високи Октани

Актуелно Знаеме дека брендот Volvo од почетокот на своето постоење главен акцент става на безбедноста и сака да биде синоним за неа. Неодамна шведскиот бренд ја објави својата стратегија до 2020-та година да произведе апсолутно безбедни автомобили од кои ниту еден возач или пешак нема да биде повреден или загинат. Како прв чекор кон исполнување на оваа стратегија е моделот XC90 кој во моментов важи за најбезбеден автомобил според EuroNCAP. Моделот Volvo XC90 ја доби титулата најдобар во својата класа и благодарение на сите иновативни системи за активна и пасивна безбедност обезбедува дури 97% заштита на пешаците и патниците во автомобилот, што е навистина одличен податок. Првите луѓе на компанијата споделуваат дека се навистина горди со овој податок и дека можноста да се биде дел од креирањето на максимално безбедни автомобили е нешто што е многу важно и за почитување. Го поздравуваме Volvo на патот за остварување на оваа висока цел и со тоа што може да го видиме кај XC90 сме сигурни дека остварувањето на ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Британскиот луксузен бренд, кој е дел од Volkswagen групацијата, повторно со одлични продажби за 2015-та година. Рекордната продажба која за изминатата година ја надмина бројката од десет илјади возила е одличен показател дека брендот навистина е еден од омилените на оние кои го сакаат луксузот. По продажбата повторно на прво место е Америка каде што се продадени 2.864 автомобили за 2015-та година, потоа следи Европа со продадени 1.695 возила за изминатата година што претставува пораст од 10% споредбено со 2014-та година. Продажбите во Кина се намалени во споредба со 2014-та како резултат на лошата економија во оваа држава и се продадени само 1.615 возила. Годинава се очекуваат во Bentley уште подобри резултати особено во Азија, со новиот луксузен теренец Bentley Bentayga за кој веќе има голем интерес и кој треба да ги дуплира продажбите на британскиот луксузен бренд. Навистина луксузот во оние брендови кои знаат како да го почитуваат и изработат истиот, секогаш ќе биде посакуван и ценет и дури во ...
сите 16 | | | веќе видена

Промоции Производителот на автомобили, кој веќе децении наназад е асоцијација за ултра лесни спортски автомобили, кои се хомологирани за употреба во јавен сообраќај, Caterham ни претставува уште една од своите креации која ја носи ознаката 620S. Автомобилите на Caterham кои се есенција во автомобилскиот спорт и ги имаат сите состојки на вистински автомобил за писта како што се ниска тежина, едноставна конструкција, одличен мотор и менувач и секако заден погон. Сето тоа го има и новиот 620S кој е опремен со фордов мотор од 314кс. како и шет степена механичка менувачка кутија за вистинско уживање во возењето. Забрзувањето од 0 до 100км/ч изнесува 3.4 секунди, а масата на самото возило е одлични 610кг. За разлика од претходните модели кои можеби беа „побрутални“, во 620S имаме малку повеќе простор за оние кои го управуваат, како и за нијанса поголем багажен простор од претходниот, ако воопшто на некој во овој автомобил му е важен багажниот простор. Тркалата се 15 инчни на кои се наоѓаат пневматици кои се ...
сите 14 | | | веќе видена

Актуелно Режисерот на познатите филмови „Пороците на Мајами“, „Последниот Мохиканец“ и „Жештина“, Мајкл Мејн, најави навистина интересна новост дека следниот филм ќе биде за животот на Ензо Ферари и пикот на славата на брендот во педесеттите години. Неодамна беше објавено дека компанијата AMBI Group ги поседува правата за животот на Феручио Ламборгини. Филмот кој според последните најави ќе го носи насловот Lamborghini – The Legend, ќе започне да се снима претстојното лето на различни локации во Италија каде што брендот го започнал својот живот. Навистина интересно што во ист период ќе се снимаат филови за двете најголеми италијански автомобилски легенди што секако е на радост на вистинските автомобилски фанови. За разлика од филмот за Ферари, кој како што споменавме го подготвува Мајкл Мејн, филмот за Ламборгини ги пронајде актерите за главните улоги, а тоа се Кристијан Бејл и Нуми Рапас. Премиерата на филмот според првичните најави треба да се случи во 2017-та година. Со нетрпение очекуваме да видиме како ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции На автомобилскиот саем во Детроит беше претставено новото поколение на моделот А4 allroad кој навистина изгледа импресивно и сосема различно од претходната верзија. Моделот ја носи ознаката A4 allroad Quattro, освен промените во дизајнот, се одликува со зголемени параметри и тоа 34мм повисока од претходниот модел додека должината изнесува 4.75 метри. Тежината, зависно од изведбата, може да биде помала за дури 90 кг што е навистина одлично, а тоа е постигнато благодарение на материјалите кои се употребуваат, како и примената на композитни материјали за одредени позиции. На располагање ќе бидат бензински и дизел мотори со моќност од 150 кс за најслабиот до 270 кс за најмоќната варијанта, која пак е со забрзување од 0 до 100км/ч за 5.7 секунди и максимална брзина од 250км/ч. За најслабиот дволитарски турбо дизел мотор главниот адут е потрошувачката која изнесува само 4.9 литри на 100 изминати километри. Менувачката кутија која ја пренесува моќноста заедно со Quattro погонот е со неколку изведби и тоа ...
сите 14 | | | веќе видена

Актуелно Француската PSA Peugeot Citroen групација минатата година продаде 1,2 отсто повеќе возила ширум светот во однос на пред минатата година. Доколку се земе предвид успорувањето на кинескиот пазар и рецесијата на поедини пазари во развој, што скоро ги неутрализираа позитивните ефекти на опоравувањето на европскиот пласман, PSA Peugeot Citroen бележи значаен успех. Глобалната продажба на групацијата во 2015-та година порасна на 2,973 милиони единици, додека година дена пред тоа изнесуваше 2,939 продадени возила, објавија во седиштето на компанијата во Париз. Продажбата во минатата година порасна за 5,9 отсто во Европа и 6,4 отсто во регионите на Блискиот Исток и Африка, но падна за 0,9 отсто во Кина и Југоисточна Азија. Потфрли и пазарот на Латинска Америка, каде се забележени рекордни падови од 21,4 отсто и 72,6 отсто во Русија заради рецесијата.
сите 16 | | | веќе видена

Актуелно Материјалот кој го среќаваме како егзотичен додаток кај супер спортските автомобили и кој вообичаено го менува металот во деловите на каросеријата, суспензијата или некој механички делови за прв пат на саемот за автомобили беше пoкажан со примена во моторот на автомобилот. Иновацијата ни доаѓа од Ford и е прв пат да имаме витални делови на моторот како блокот, главата, цилиндрите изработени од карбонфибер. Моторот на кој иновацијата беше изработена е можеби најпопуларното за брендот во моментот а тоа е трицилиндричниот екобуст со турбо полнач, токму тој со кој се опремени речиси 50% од Ford возилата продадени во Англија. Примената на материјалот придонесува за намалување на масата на моторот, а со тоа и на целото возило со околу 13 кг што можеби како бројка е малку, но секако е позитивно и според најавите ќе придонесе потрошувачката да биде намалена за околу 5%. Засега според најавите е прикажано дека Ford го има моторот во готова варијанта, а не само како концепт. Следно што се очекува е истиот да ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Volkswagen и официјално започна со производството на моделот Tiguan од втората генерација Новиот Volkswagen Tiguan премиерно е претставен во септември 2015 година на Автосаемот во Франкфурт. Tiguan втора генерација е поставен на MQB модуларната платформа и претставува битен модел во гамата на Volkswagen. Во однос на првиот модел, новиот Tiguan е со поголеми димензии, но е и полесен за 50 килограми. За придвижување на овој модел се користат нови TSI и TDI мотори, со сила во распон од 115 до 240кс. Покрај Tiguan со TSI и TDI мотори, ќе биде понудена и Plug-in хибридна GTE верзија. Претходната генерација на Tiguan е претставена во 2007 година и од тогаш се произведени 2,8 милиони единици. Првите примероци на новиот Volkswagen Тiguan во продажните салони ги очекуваме во април годинава.
сите 5 | | | веќе видена

Актуелно Иако насловот за многумина звучи позитивно, вистинските вљубеници во автомобилите го толкуваат на сосема различен начин. Оние кои го познаваат брендот и кои го помнат од минатото дури и како автомобил со кој агентот 007 вози под вода, не може да ги поврзат зборовите практичен и секојдневен до името Lotus. Но, како што знаеме веќе Lotus е бренд во индиска сопственост и со самото тоа е бренд кој треба да се приспособи кон потребите на пазарот за да опстане, па затоа судбината му налага да стане практичен секојдневен па дури и СУВ за да најде доволно купувачи. Како дел од најавените промени основно ќе бидат елементи врзани со олеснување на секојдневното управување, како што е намалување на широчината на праговите и промена на конструкцијата на истите за полесно влегување и излегување од автомобилот. Моделот Elise добива алуминиумски наместо фиберглас прагови кои ќе ја намалат тежината за околу 70 кг, додека за 2016-та година е најавен новиот модел на Evora 400 кој ќе добие подвижен карбон фибер покрив, ...
| | веќе видена

Колекционерство Зимата е периодот кога голем број од класичните (олдтајмер) возила сопствениците ги сместуваат во сувите и топли гаражи каде што ја чекаат пролетта кога повторно ќе се појават на улиците за викенд возење. Но, за оние кои не можат да ја дочекаат пролетта има неколку интересни зимски настани каде што вообичаено учествуват повеќе од 100 возила од цела Европа и се вистински предизвик за натпреварувачите. Најпознатиот од сите зимски настани се случува на италијанските Алпи во периодот од 21. до 24. јануари во елитниот зимски центар Madonna di Campiglio. Убавината на Алпите надополнета со стотици класични автомобили е вистинската зимска идила која задолжително треба да ја почувствувате ако сте вистински вљубеник во олдтајмерите. Легендарните модели на Porsche, Abarth, Lancia, Alfa Romeo и многу други се натпреваруваат во три-дневното рели. Можеби најинтересниот дел од натпреварот се случува на замрзнатото езеро во центарот на Madonna di Campiglio каде што сите возила ја покажуваат умешноста за ...
| | веќе видена

Актуелно SmartGate му овозможува на корисникот да добива информации на својот мобилен уред за повеќе од 40 параметри како што се количество на бензин, состојба на сопирачките, забрзување на моторот итн. Чешката компанија „ŠKODA“ ја доби наградата Connected Car Award 2015 во категоријата „пионер“ за технолошки напредниот систем SmartGate. Признанието по третпат го доделуваат два престижни германски медиуми, Auto Bild кој е фокусиран на автомобилите и Computer Bild кој ги анализира новите достигнувања во информатичката технологија. Наградите им се доделува на производителите кои презентираат најинтелегентни решенија за интеграција на паметните телефони, интернетот и навигацијата со системите на автомобилот. Конкретно, SmartGate му овозможува на корисникот да добива информации на својот мобилен уред за повеќе од 40 параметри како што се количество на бензин, состојба на сопирачките, забрзување на моторот итн. Генералниот директор на „ŠKODA“, Бернхард Мајер ја прими наградата на саемот за електроника во Лас ...
сите 6 | | | веќе видена

Актуелно Раководството на британскиот автомобилски произведувач Aston Martin ја разгледува Македонија како можна дестинација за изградба на нова фабрика, извести „Ројтерс“. Британската компанија пред неколку месеци направила листа од 19 потенцијални дестинации за изградба на нова фабрика, по што во потесен избор влегле две локации на Островот, една во американската сојузна држава Алабама и една на Блискиот исток, соопштено е во декември. Меѓутоа, во последните неколку недели Македонија, како наведува „Ројтерс“, доставила подобра понуда на британскиот произведувач, кој од порано прецизирал дека секоја потенцијална финансиска поддршка ќе биде важен фактор при изборот. „Македонија е најновиот кандидат, кој пред тоа беше отфрлен“, се наведува во изворот. Висок функционер на владата во Скопје, кој не сакал да биде именуван, потврдил дека земјава е во трка. „Направивме добра понуда“, биле неговите штури зборови, не прецизирајќи никакви поединости. Aston Martin планира да го зголеми обемот на производство на околу ...
сите 8 | | | веќе видена

Промоции Во очекување на новото Audi TTRS кое треба наскоро да биде промовирано, ги дознаваме спецификациите на истото и навистина може да се каже дека се импресивни и блиски до оние на супер спортските автомобили. Моторот кој ќе го задвижува новото ТТ ќе биде 2.5 литарски турбо, кој во основната варијанта ќе испорачува 395 кс. на сите четири тркала. За преносот на моќноста од моторот до трансмисијата ќе се грижи двојна спојка која ќе ја пренесе истата со минимални загуби. Забрзувањето на автомобилот од 0 до 100км/ч ќе изнесува 4 секунди, време кое споредено со она на супер спортските автомобили во 90-тите е идентично со Lamborghini и Ferrari. Максималната брзина очекувано е лимитирана на 250км/ч, но овој пат Audi со опционалниот „performance pack“ овозможува лимитот да биде подигнат за околу 10% и да овозможи достигнување на 280км/ч максимална брзина. Најмоќната изведба ќе биде моделот Audi TTRS performance кој ќе биде со моќност од 420кс., а кратенката е различна од онаа на актуелната надмоќна изведба која ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Интересно е во каква ли не ситуација може да видите сопственик на супер спортски автомобил, каде што на дело може да се види нивната непрактичност. Тоа е јасно, но е чудно што нивните сопствениците се изгледа со таков коефициент на интелигенција за да не можат да проценат дали е денот за супер спортски автомобил или не. Сигурно тоа не им е единствениот автомобил па морале да се најдат во ваква ситуација. Наместо супер автомобилот, на ден кога има поплави во градот, можеле да се движат барем со нормален автомобил. Еден од тие сопственици е снимен како се движи по навистина висок водостој на поплавена улица и ги тестира можностите на сопственото Lamborghini како подморница. Сепак автомобилот го помина тестот и по излегување од водата продолжи кон саканата дестинација.
| | веќе видена

Актуелно Минатата година за Audi беше најдобра година на сите времиња Скоро сите продажни рекорди се соборени, а компанијата продаде дури 1.803.250 автомобили, со што ја зголеми продажбата за 3,6 отсто. Интересен е фактот што овие брилијантни резултати се остварени и покрај тоа што новите модели A4, Q7 и R8 практично не беа ни пристигнати во автосалоните. Според ова, Audi А4 би требало годинава да ја „носи“ продажбата, па очекуваме уште подобри резултати во 2016. „Со продадени 1,8 милиони возила ја надминавме целта во планот Стратегија 2015 за дури 300.000 единици. 2015 покажа дека Audi е на добар пат и дека е во состојба да се справи со бројни предизвици“, изјави Руперт Штадлер, СЕО Audi. Q програмата на Audi е една од најважните во компанијата и во текот на 2015 година порасна за 6 отсто, достигнувајќи продажба од дури 537.950 единици. Исто така, моделот А3 покажува брилијантни продажни резултати – 372.750 возила. Значаен пораст бележат и другите модели од Инголштат, за што е „виновен“ и европскиот пазар ...
сите 16 | | | веќе видена

Спорт Peugeot незадржливо гази се пред себе Уште една етапа е приведена кон триумфален крај – тимот на Peugeot нема конкуренција. Леб, Петерханзел и Саинц остварија тројна победа со францускиот лав, а на четвртото место во генералниот пласман е Насер ал Атијах на Mini, со заостанување од 14 минути. Доминантен период за Peugeot – веќе на првата контролна точка беше јасно дека францускиот лав ќе ги „растури“ своите ривали. Ал Атијах и Леб беа доста блиску, но Петерханзел ги доби и двајцата во првиот сектор. До следната мерна точка рекордерот ја зголеми предноста на повеќе од минута пред Леб, додека Саинц се искачи на четвртото место. Шпанецот продолжи со убедливо возење, така да во претпоследниот сектор заврши веднаш по тимските колеги. По едно неверојатно издание во финалниот сектор, Саинц заостана зад Петерханзел само 11 секунди, додека Леб беше трет. Доминацијата на Peugeot ќе беше апсолутна Депре да успееше да се искачи на четвртото место. Нема никакви сомнежи во врвните перформанси на Peugeot DKR 2008. ...
сите 31 | | | веќе видена

Актуелно Интересен спор помеѓу поранешниот дизајнер на Aston Martin, Henrik Fisker и самиот Aston Martin поврзан со дизајн на нов супер спортски автомобил, под назив Force 1, кој Fisker ќе го произведе. Имено спорот настана поради дизајнот на новиот Fisker автомобил што треба да биде промовиран на претстојниот саем за автомобили во Детроит, а за кој Aston Martin обвинува дека има идентичен дизајн со моделот DB10, прикажан во последниот филм на James Bond, Spectre. Уплшеноста на Aston Martin била до толку голема што довело до испраќање на официјални писма и закани до брендот Fisker, сопственост на еден од најуспешните дизајнери кој го напушти Aston Martin и го основа својот бренд. Во одбрана на сопствениот дизајн, Fisker приложил скица во која се покажани разликите во дизајнот по што се гледа дека автомобилот, како и основата, се различни од оние на Aston Martin. Дополнително Fisker изјавува дека не е можно да се оцени по скици дали два автомобила се идентични или не. Според нив всушност станува збор за страв ...
сите 5 | | | веќе видена

Спорт По најавите кои ги имаше месеци наназад и изборот од најдобрите рели возачи кој Peugeot ги ангажираше во својот тим, очекувано со самиот старт на релито, тимот се најде на врвот на табелата. Навистина амбицијата да се победи на Dakar за Peugeot станува се поблиска, а во прес информацијата ви го прикажуваме комплетниот тим кој стои зад успехот, како и неколку детали околу самото рели. Очигледно дека возачите и возилото сами по себе не се доволни за врвен тим и за пласман на првото место, затоа погледнете каква е формулата на Peugeot за да се добие Dakar.
сите 3 | | | веќе видена

Спорт Овогодишното Дакар рели започна со трагедија. Веќе на првиот ден кинеската Гуо Меилинг ја загуби контролата врз автомобилот, излета од патеката и заврши во публиката. Гуо Меилинг возејќи Mini X-Raid по 6,5 извозени километри излета од патеката и покоси група гледачи, кои се наоѓаа веднаш до коловозот. По официјалните информации, десет луѓе се повредени, од кои три критично. Заради невреме откажана првата етапа и специјалот Директорот на релито, Етиен Лавињ, ја откажа првата етапа и специјалниот испит на 38. Дакар натпреварување заради големото невреме. Силниот ветер го оневозможи полетувањето на поголемиот број на хеликоптерите кои го пратат карванот.
сите 6 | | | веќе видена

Актуелно Сериозните намери на јужно-корејскиот бренд со луксузната марка Genesis, која неодамна ја промовираа, се навистина видливи и по најновото пополнување на тимот. Имено, поранешниот директор на Lamborghini одговорен за бренд и дизајн, Manfred Fitzgerald, е ангажиран од страна на Hyundai да направи анализа на развојната стратегија за Genesis и да даде потврда и правец како новиот луксузен бренд треба да се развива. Дизајнерот, кој има 52 години, во 2011 година го напушти Lamborghini и ја продолжи својата кариера во друг луксузен бренд кој произведува електронски уреди и аудио системи, германскиот Loewe. Како што споменавме Manfred е дополнување на тимот во кој веќе се наоѓаат дизајнерите Luc Donckerwolke од Bentley и Albert Biermann од BMW што е доказ дека Genesis има намера сериозно да пристапи во освојувањето на луксузниот автомобилски сегмент. Genesis веднаш по објавувањето на брендот започна со промоција на стратегијата и на првите модели кои се очекува многу скоро да ги видиме во продажба. За ...
| | веќе видена

next