Високи Октани

Промоции По прославата на 500.000-от примерок на Cayenne, во јули минатата година, во периодов Porsche ја одбележува и 600.000-та произведена единица на својот популарен SUV. Производството на моделот Cayenne од првата генерација започна во 2002. година, за да во 2010. година пристигне и втората генерација, а истата е редизајнирана во октомври месец годинава и претставена на автосаемот во Париз. Новиот Cayenne, моделска година 2015-та, има унапреден преден дел – светлосни единици, браник, маска, хауба. Освен наведеното, има и изменет заден браник, нови задни светла, изменети врата од багажникот и издувни цевки. Промени има и во внатрешноста каде доминира нов, мултифункционален волан. Porsche во своето соопштение наведува дека моделот Cayenne се продава во повеќе од 120 земји ширум светот.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Израелската фирма Storedot најави дека на пазарот ќе исфрли нов систем, кој ќе може во потполност да ја наполни батеријата на електричниот автомобил за само 3 минути. Еден од најголемите проблеми кај електричните автомобили на денешницата е време-траењето на полнењето на батериите, па е нормално што голем број на фирми се ангажирани околу решавање на оваа тешкотија со примена на нови технологии. Израелската фирма Storedot најави дека за само една година ќе поседуваат систем, кој ќе ги полни батериите на електричните автомобили за само 3 минути, а дел од својата нова технологија веќе претставија на Consumer Electronic саемот во Лас Вегас. Директорот на компанијата Дорон Мајсдорф во таа прилика изјави дека нивните батерии ќе бидат групирани во големи пакети, слични на оние на Tesla motors, а ќе користат органска хемија која овозможува побрзо движење на јоните помеѓу катодата и анодата. Меѓутоа, ваквите батерии имаат помала густина на енергијата, во однос на литиум-јонските ќелии кои се користат во ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали знаете? Euro NCAP ја објави листата на нови автомобили тестирани во минатата година, кои што во својата класа, односно сегмент и категорија, оствариле најдобри резултати. Најбезбедни нови автомобили за 2014-та година се: Супермини: Škoda Fabia Мал MPV: Volkswagen Golf Sportsvan Мал фамилијарен автомобил: Nissan Qashqai Голем фамилијарен автомобил: Mercedes-Benz C класа Мал off-road 4×4: Land Rover Discovery Sport. Во коментарот за минатогодишните резултати во официјалното соопштение на Euro NCAP се наведува дека постои се поголема разлика помеѓу помалите и со цена попристапни автомобили и автомобилските модели од повисоките категории. Имено, сите големи фамилијарни автомобили оствариле резултати со 5 ѕвездички, додека во категоријата Супермини само Škoda Fabia успеала да го достигне тој резултат, иако во наведената категорија биле тестирани дури 14 автомобили. Во категоријата Мал MPV само Volkswagen Golf Sportsvan успеал да оствари 5 ѕвездички, додека повеќе од половината автомобили од тој сегмент ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Убавици и ѕверови Познатиот филмски глумец и 38-от гувернер на Калифорнија, Арнолд Шварценегер, важи за голем вљубеник во автомобилите. Покрај љубовта кон тркалата (намерно не прецизиравме четири тркала, бидејќи има и неколку вредни „Харли Дејвидсон“ мотоцикли), поседува и дебело банкарско конто, така да не му претставува никаква тешкотија да одвои два милиони долари за Bugatti Veyron Grand Sport Vitesse. Се работи за модел кој е посебно прилагоден на неговите побарувања и габарити. Францускиот суперавтомобил е погонуван од моќниот W16 турбо мотор, кој развива 1.200кс, а до стотка стигнува за само 2,5 секунди. Викаат дека мажот има потполна доверба во својата избраничка кога ќе и дозволи да го вози неговиот автомобил. Тоа што 67-годишниот „Терминатор“ и дозволил на својата 30 години помлада пријателка да го вози овој скапоцен автомобил, мора да значи нешто многу повеќе од доверба.
| | веќе видена

Актуелно Шефот на групацијата PSA Peugeot Citroen, Карлос Таварес ни открива дека идните Performance модели на овие француски произведувачи ќе бидат придвижувани од plug-in хибридни погонски склопови. Таварес образложува дека единствено plug-in хибридите нудат можност за урбано возење само со електричен погон, истовремено со одлично забрзување, ниска емисија на CO2 и висока автономија на возилото, што е резултат на соработката помеѓу конвенционалниот и електричниот погон. - Токму по тој пат PSA ќе се движи, изјави шефот Карлос. Таварес не навлегуваше во детали, но даде до знаење дека групацијата првенствено ќе биде сконцентрирана на развој на помали модели, кога станува збор за Performance варијантите. Од друга страна, тоа не значи дека спортските модели ќе бидат занемарени, но моментално пазарот побарува помали автомобили, па е разбирливо што акцентот ќе се стави токму на нив. Исто така, Таварес потврди дека во иднина Peugeot Sport ќе има многу поголемо влијание и улога во креирањето на друмските ...
| | веќе видена

Актуелно Славното теренско возило од Русија, во скоро непроменет облик, се произведува дури од далечната 1977 година. Иако под нејзината хауба на неколку пати се појавуваше дизел мотор, сепак најдобро се покажала со бензинец. Но, наскоро тоа би можело да се смени. На познавачите на автомобилизмот им е познато дека Poch во Франција ја продаваше Lada Nivа со Peugeot Indenor 1.9 дизел мотор, а на некои пазари беше достапна и со 1.89-литарскиот турбо дизелаш на PSA, кој своевремено се вградуваше и во Suzuki Vitarа. Сега повторно е актуелизирана темата дизел во Nivа. Целиот фабрички комплекс на Lada покрај реката Волга е направен во соработка со Fiat и се чини дека рускиот произведувач се враќа на своите корени, барем кога се моторите во прашање. Дизел моторот кој сега се тестира во рускиот теренец е познатиот 1.3 Multijet на Fiat со 85кс. Потребни се значајни корекции на издувниот систем, системот на ладење и електроинсталациите, а бидејќи максималниот вртежен момент на овој мотор изнесува 180Nm, не се потребни ...
| | веќе видена

Дали знаете? Нема дилема дека 918 Spyder е врвен инженерски потфат на брендот Porsche, а германскиот произведувач одлучи да овозможи на љубителите на оваа автомобилска марка да видат како се изработува овој топ модел. Porsche 918 Spyder го движат 4.6-литарски V8 мотор со сила од 608кс и 530Nm и два електромотори со вкупна сила од 285кс. Во Race Hybrid модот од место до 100км/ч му се потребни само 2,8 секунди, а максималната брзина изнесува 345км/ч. Porsche во декември објави дека се продадени сите 918 единици на овој болид и тоа претежно во САД, Германија и Кина. Иако современите автомобилски фабрики се во најголема мерка роботизирани, кај суперавтомобилите дел од производството се обавува рачно. Во видео прилогот ќе откриеме како се прават деловите на ентериерот, како се составува моторот и другите склопови – се до готов производ:
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Линда Алсип од Калифорнија, секако беше една од најсреќните дами на светов за новогодишните празници, бидејќи го доби назад својот Mustang, кој што и бил украден во далечната 1986-та година. Новогодишните празници се секогаш период на големи желби и подароци, кои ни даваат сила со повеќе полет и ентузијазам, за да влеземе во наредните 12 месеци. Но, некои желби можат да бидат одамна заборавени, подароците неочекувани, а изненадувањето и радоста огромни. Линда Алсип од Калифорнија за овие празници доби нешто сосема неочекувано – својот Ford Mustang од 1967-ма година, во класично зелена боја, кого го купила во 1985-та година, за 800 долари. Но, тогаш радоста била многу кратка – по само една година, колата и била украдена и од тогаш за неа Линда не знаела тотално ништо.Неодамна, „Мустангот“ се појавува во јавноста кога „сопственикот“ се обидел да го регистрира по цели 23 години поседување. Ова на американската полиција и било доволно да покрене истрага, а по официјалната потврда дека се работи за ...
| | веќе видена

Промоции Shelby одбележува златен јубилеј, 50 години постоење на еден модел што е голема реткост во автомобилската индустрија. Токму како што и очекувавме, Shelby својот јубилеј го прославува работно, претставувајќи уникатна серија од 50 возила. Се работи за преубави примероци во алуминиумска изведба со високо полиран финиш и фиберглас варијанта со Guardsman Blue сина боја и бели Wimbledon White линии. За овие возила се резервирани плочки со ознака од CSX4550 до CSX4599, како и специјални беџови со редни броеви 1 од 50, 2 од 50, итн. Продажбата на овие уникатни примероци започнува на 13. јануари, со цена од 119.995 долари, без мотор и трансмисија.
| | веќе видена

Колекционерство Ferrari и во 2014-та година докажа дека неговите класични автомобили достигнуваат астрономски цени на аукциите каде се присутни најбогатите автомобилски колекционери. Дури 9 од 10-те најскапи автомобили кои го сменија сопственикот во изминатата година ја носат значката со пропнатото коњче. Фактот дека трговијата со класични автомобили е се попрофитабилна гранка го потврдува податокот за вредноста на најголемиот пазар на олдтајмери, американскиот, кој пораснал од 1,2 милијарди долари во 2013-та, на 1,3 во 2014-та година. Да ја погледнеме ТОП 10 листата на најскапо продадените автомобили во 2014-та година: 10. Ford GT40 од 1964 година – 7 милиони долари 9. Ferrari 250 Mille Miglia Berlinetta од 1953 година – 7,9 милиони долари 8. Ferrari 275 GTB/C од 1966 – 7,9 милиони долари 7. Ferrari 250 GT LWB California Spyder од 1958 – 8,8 милиони долари 6. Ferrari GTB/4 од 1967 – 10,2 милиони долари 5. Ferrari 250 LM од 1964 – 11,5 милиони долари 4. Ferrari 250 GT SWB California Spider од 1961 – 15,2 ...
| | веќе видена

Актуелно Супер брзите хечбек верзии на популарните модели, по правило, не се прават за драг трки, но овој Volkswagen Golf R успеа да постави завидно време во трката на 400 метри и тоа со фабрички 2.0 турбо мотор. Со времето од 10,8 секунди, колку му е потребно да ја помине раздалечината од 400 метри, овој Golf е најбрз на светот, кога станува збор за номенклатурата R. Точниот податок за коњските сили не е даден, но најверојатно дека бројката се движи околу 600. Уште еднаш напоменуваме дека фабричкиот мотор не е отворан, туку се унапредени некои други делови, како што се пумпата со висок притисок, DSG менувачот, издувниот систем.
| | веќе видена

Актуелно Во текот на 2014-та година на порталот на Високи Октани одбележавме повеќе значајни годишнини, но некои не стигнавме да ги споменеме. Свесни сме дека скоро секој од овие легендарни модели можеби заслужува посебна статија, но заради просторот и динамиката на порталот ќе ги претставиме во два дела. 30 години: Lada Samara (1984) Изработена во соработка со Porsche, Lada Samara ја симболизира новата ера на источно европската автоиндустрија. Изработена во милионски примероци, завршува со сериското производство дури минатата година. 30 години: Chrysler Voyager (1984) 30 години: Renault Espace (1984) Моноволумените ја стекнаа својата светска слава токму со овие два модели, кои се појавија истовремено. Нивните предци, иако не толку славни се Fiat Multiplа, DKW Schnellaster и Stout Scarab од 1936. година. 50 години: Matra (1964) и Simca Matra и Simca се имиња кои заедно ги паметиме, беа победници и на Ле Ман, но често ги менуваа сопствениците. Simca на крај ја купи и ја акумулира Peugeot, а Matra заврши под ...
| | веќе видена

Актуелно Во текот на 2014. година на порталот на Високи Октани одбележавме повеќе значајни годишнини, но некои не стигнавме да ги споменеме. Свесни сме дека скоро секој од овие легендарни модели можеби заслужува посебна статија, но заради просторот и динамиката на порталот ќе ги претставиме во два дела. 70 години: Volvo PV444 (1944) Шведската авто-индустрија до Втората светска војна не го познаваше поимот „извоз“, а тогаш преку моделот PV444 светот го запозна Volvo. Започна извозот во САД и Европа, а наследниците PV544 и Amazon во целост го етаблираа брендот. 40 години: Volvo 240/260 (1974) Редизајнот на серијата 140/160 беше многу повеќе од фејслифтинг, дури две децении опстана во сериското производство. Прва асоцијација за името Volvo е токму овој модел. 40 години: Citroën CX (1974) 25 години: Citroën XM (1989) Ова се најудобните автомобили на сите времиња, во моментот на претставувањето беа последен збор на техниката. Со своите возни особини и опрема се споредливи со 15-ина години помладите ...
сите 2 | | | веќе видена

Спорт Кога на прстите од една рака можеме да изброиме уште колку денови останале до почетокот на најесктремното и најтешкото рели на светот, време е за суровите пустини и беспаќа на Аргентина, Боливија и Чиле. Првата од 13-те етапи на 9.000 километри долгото пеколно рели стартува на 4-ти јануари во Буенос Аирес, каде што по 13 дена тие што ќе имаат доволно знаење, среќа и умешност, би требале и да се вратат. Сите кои редовно го пратат Дакар знаат што таму натпреварувачите ги очекува, а за оние кои не знаат тука е официјалната видео најава:
| | веќе видена

Колекционерство Во филмскиот серијал „Враќање во иднината“ DeLorean беше користен како автомобил со кој се патуваше низ времето. Во реалноста, Рич Вајнсенсел од Чикаго од овој легендарен автомобил може да направи се што ќе посака. Од кога лично го запозна творецот на овој модел Џон Делореан, Рич започна да го преработува DeLorean DMC-12s. Во својата 14-годишна работа од работилницата на овој ентузијаст излезени се DeLorean продолжена лимузина со 6 врати, кабриолет, „monster truck“, реплика од „Враќање во иднината“, па дури и ховеркрафт. Рич, кој е по професија програмер, вика дека има уште многу идеји за реализација, секако доколку располага со доволно време и финансии. Да ја погледнеме интересната приказна за овој необичен вљубеник во DeLorean автомобилите:
| | веќе видена

Актуелно Годината која изминува беше многу работна и успешна за компанијата Lamborghini. Претставен е Huracan, наследникот на Gallardo, најуспешниот модел на Lamborghini на сите времиња. Вториот новитет кој ја одбележа 2014. година е концептот Asterion, во кој е вграден првиот хибриден склоп на оваа компанија. „Ламбо“ беше успешен и на тркачките патеки – претставен е новиот Lamborghini Huracan Super Trofeo, а тука е и Huracan LP620-2 со погон на задните тркала. Lamborghini е прогласен за Најдобриот работодавец во Италија за 2014. година.
| | веќе видена

Дали знаете? Иако автомобилските произведувачи работат со се построги контроли на квалитет, напредна технологија и прецизен роботизиран систем на производство, озлогласените отповикувања на цели серии на автомобили заради грешки не се реткост, туку станаа секојдневие. Во прашање се големи имиња во автомобилската индустрија, кои не би смееле ова да си го дозволат, не толку заради профитот, туку заради реномето кое може засекогаш да биде нарушено. Но, кој е неславниот рекордер во оваа област, кој го има најголемиот поединечен отповик во историјата на автомобилизмот? Станува збор за еден од прекуокеанските производители, американскиот Ford. Иако има многу нови модели, продажбата не оди розово, помеѓу останатото и заради нарушеното реноме, за што придонесуваат токму отповикувањата. По неодамнешните податоци отповикани се 850.000 возила, а пред тоа претходеше повлекување на дури 1,4 милиони автомобили, вклучувајќи ги марките Mercury и Lincoln (кои се дел од Ford корпорацијата). Ова делува разочарувачки, но ...
| | веќе видена

Дали знаете? Многу возачи, соочени со високите цени на горивата, возат со прениски вртежи со желба да заштедат некое количество гориво, не знаејќи дека можат да му направат голема штета на моторот. Возењето со прениски вртежи на моторот го намалува подмачкувањето и ладењето, ги зголемува вибрациите и го намалува работниот век на моторот. Оваа појава е особено штетна кај големите оптоварувања – при угорнина и кај забрзување, односно при преоптоварен автомобил, каде е многу подобро да се вози со високи вртежи на моторот. Кај бензинците најповолно подрачје е помеѓу 2.000 и 4.000в/мин, а кај дизелашите помеѓу 1.700 и 3.000в/мин. Тогаш моторот најдобро влече и најмалку троши, оптоварувањето е најмало и имаме оптимално подмачкување и ладење. Исто така, треба да се избегнува нагло притискање на педалата за гас на ниски вртежи. Во таа ситуација, во моторот се создава дебаланс и заради недоволниот хидродинамички притисок маслениот филм пука и доаѓа до суво триење, се зголемува абењето, а целата ситуација ја влошуваат ...
| | веќе видена

Промоции Новите Volkswagen Passat, Volkswagen Golf GTE, Volkswagen Golf Sportsvan, Porsche Macan S Diesel, Porsche 911 Targa и Porsche Cayman GTS се најдобрите модели во своите класи за 2014-та година. Историски успех за групацијата Volkswagen: три Volkswagen модели – Golf GTE, Passat и Golf Sportsvan ја освоија наградата „Златен Волан“ за 2014 година. За прв пат во историјата на овие награди, еден производител победува во три категории. Покрај овој голем успех, победата за групацијата Volkswagen беше двојна. Уште еден бренд на групацијата, производителот на спортски автомобили Porsche, освои уште три први места во различни категории со своите врвни модели: Macan S Diesel, 911 Targa и Cayman GTS. „Освојувањето на шесте најпрестижни автомобилски награди, се фантастична потврда за нашата работа и показател за вредноста на нашите возила во споредба со конкуренцијата. Овој историски успех дополнително не мотивира да продолжиме по патот по кој започнавме. Следната година повторно имаме одлични нови модели за ...
сите 2 | | | веќе видена

Колекционерство Додека повеќето сопственици на LaFerrari морале да го убедуваат раководството на италијанскиот произведувач дека токму тие заслужуваат еден од 499-те примероци на овој супер-автомобил, Алберт Обрист добил од Ferrari понуда за купување. За разлика од другите богати вљубеници во пропнатото коњче, кои беа во неизвесност дали италијанската компанија ќе им одобри да потрошат милион евра на еден примерок на LaFerrari, Обрист имаше повластен статус. Швајцарскиот милионер е пасиониран колекционер на Ferrari автомобилите веќе 51 година и во својата гаража има неколку многу ретки модели. Меѓу нив е и 250 GT 2+2, прво Ferrari кое Алберт Обрист го купил во далечната 1962 година. Подоцна му се придружуваат Ferrari 250 TR, победник на трката „12 часа Себринг“ во 1959 година, Ferrari 375 MM кој триумфираше на „24часа Спа“ 1953 и Ferrari 315 S освојувач на „Миле Миља“ 1957 година. Алберт Обрист беше специјален гостин на Ferrari во Маранело и во таа прилика му е врачен неговиот примерок на LaFerrari, за кого ...
| | веќе видена

next