Високи Октани

Актуелно Познатото студио за автомобилски дизајн и преработка на автомобили Vilner од соседна Бугарија како доказ за квалитетот и светскиот ранг на тоа што го изработуваа години наназад, деновиве го промовираа своето ново студио во Пекинг, Кина! На самата церемонија на отворањето присуствуваше и сопственикот на Art Studio Vilner, господинот Atanas Vilner кој со оваа нова работилница започнува со ширењето на своите претставништва низ целиот свет. Човекот кој меѓу првите на Балканот започна сериозно да го работи автомобилскиот тјунинг и преработките на автомобилите односно луксузните преработки, особено на автомобилските ентериери, докажа дека со посветеност може да се освои светот. Работилницата и студиото во Пекинг ќе го сочинува салон во кој ќе бидат поставени 4 автомобил, луксузна работилница во која доминира стакло и дрво како материи а во студиото ќе бидат вработени 23 работници. Првите проекти кои беа изработени и поставени во студиото за време на отворањето беа костумизираниот Harley Davidson, ...
| | веќе видена

Колекционерство Многумина, особено оние кои не поседуваат олдтајмер автомобил, со сигурност се прашуваат која е поентата да се купи и одржува автомобил постар од 30, па и повеќе, години. Веднаш ќе кажеме дека тоа е пасија или хоби во кое многумина во светот вистински уживаат и ако посетите некоја европска метропола, особено за викенд, ќе видите многу горди сопственици на вакви возила како уживаат во своите одлично сочувани миленици на четири тркала. Но, секако еден од најубавите начини да се ужива во вакво возило е учеството на некое рели со олдтајмери. Со сигурност сте чуле за најпознатите релија во светот, како легендарното Mille Miglia или пак Rally Monte Carlo Classic, каде што за учество се чека неколку години и котизацијата чини повеќе од 4.000 евра за екипаж. Секако на овие рели ќе видите врвни автомобили и многу познати лица кои се едни од најголемите колекционери. За среќа имаме одличен евент од овој тип кој се случува не толку далеку од нас. Настанот е по моделот на споменатите врвни релија, трае ...
| | веќе видена

Актуелно Познат ни е моментот кога премиум брендовите ја снабдуваат полицијата со некои од најбрзите автомобили во гамата. На пример години наназад полицијата во Италија добива на користење Lamborghini, германската полиција Porsche 911, додека австралиската полиција доби автомобили Audi RS4, кои се со перформанси блиски на супер спортските, но се практични комби изведби. Автомобилите, кои се специјално подготвени и означени за потребите на полицијата, ќе бидат доставени на употреба за период од 12 месеци. Интересен е моментот дека Audi е означенo по предлог на фановите на марката, кои на facebook страницата можеа да ги испраќаат своите идеи. Истите ќе имаат едукативна задача пред се, но и ќе ја помогнат работата на полицијата, особено на автопатиштата каде е потребен автомобил со соодветни перформанси за успешно проследување на оние кои го кршат законот. Кога сме кај перформансите, Audi RS4 ќе биде опремено со мотор кој има зафатнина од 4.2 литри со 450кс и ја носи познатата ознака FSI. Вртежниот момент ќе ...
| | веќе видена

Актуелно Германскиот рекордер Rainer Zietlow и неговиот тим со Volkswagen Touareg V6 TDI остварија неверојатен подвиг. Повеќе од 19.000 долг пат, од Јужна Африка до Норвешка, успеаја да прејдат за 9 дена, 4 часа и 8 минути и поставија нов светски рекорд, возејќи Volkswagen Touareg V6 TDI. Тимот го започна патот од ‘ртот Агулхас во Јужна Африка во петокот на 11. септември во 10 часот и на Северниот ‘рт во Норвешка пристигнаа во недела на 20 септември во 14 часот. „Туарегот“ рекордер возеше низ 21 држава на 3 континенти, на различни подлоги и временски прилики – по пустината Сахара, по поплавени подрачја и по кенискиот „пат во пеколот“. Патот до новиот светски рекорд, кој водеше преку најтешки терени и низ сурови временски прилики, возилото Volkswagen Touareg V6 TDI го издржа одлично без ниеден дефект, возејќи на еден комплет пневматици Goodyear Wrangler HP All Weather.
| | веќе видена

Промоции Токму кога мислите нема надеж за автомобилската индустрија и дека веќе сите нови автомобили наликуваат еден на друг, а оние вистински чистокрвни спортски автомобили како Toyota Supra веќе ги нема, ни пристига Toyota FT-1 concept. Многумина ќе речат дека веќе пазарот е таков и купувачите бараат практични и сестрани возила и токму затоа ги нема оние вистинските наменети за луѓето кои сакаат повеќе од превозно средство, но неколку примери потврдуваат дека не е така. Nissan со моделот GT-r кој е со перформанси на супер-спортските, па дури и да го продаде по таква цена. Ford исто така со рекреацијата на легендарниот GT40 го покажа истото. Тоyота проба да го направи истото во форма на Lexus LFA но сепак не сепак оние што ја знаат и сакаат легендарната Supra која и ден денеска изгледа убаво иако изминаа повеќе од 25 години откако е направена последната серија бараат нешто повеќе. Концептот ТF-1 е токму тоа, достојно да ја продолжи легендата наречена Supra. Автомобилот иако е се уште концепт изгледа ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Конечно еден од сите луксузни брендови во светот успеа да остане доследен на есенцијата и вистинското ДНК на супер спортски автомобил. За жал сите луксузни и супер спортски брендови во трката за нови клиенти и пазари започнаа да се натпреваруваат кој ќе предложи поубаво SUV возило. Но, Aston Martin го кажа со вистинскиот текст „коцките не се убави”! Ова беше одлично срочено од првиот човек на Aston Martin, Andy Palmer кој застана на страната на традицијата и вистинското спортско срце на колите што ги прават, како и преубавите аеродинамични линии. Тој ги посочи Rolls Royce и Bentley кој за жал излегуваат од сопствените спортски есенции и започнуват да прават коцки кои не се убави. „Речиси сите наши клиенти во сопствените гаражи имаат Range Rover и тоа е колата што ја користат кога имаат потреба од простор. Но нашата ДНК не ни дозволува да одиме во тој правец. Нема убавина во тоа. Не можеш да создадеш убав SUV. Тоа е невозможно. За да произведеш квалитетен SUV треба да го максимализираш просторот, да ...
| | веќе видена

Актуелно Пеколно брз VW Golf Mk2 царува во клубот 8 секунди. Boba Motoring повторно ги пробива границите, нивниот фантастично брз Golf II поминува четврт милја за само 8,99 секунди. Под хаубата на овој нестварен болид е сместен 2.0L 16V турбо мотор со сила од 1233кс и 1094Nm. За да може оваа брутална сила да се пренесе на сите тркала (4Motion) се грижи DSG менувач со две спојки. Со маса од само 1180 килограми оваа ракета брзината од 100км/ч ја постигнува за само 2,3 секунди. Главната шема е во тоа што овој Golf по ниту еден детаљ во екстериерот и ентериерот не открива за каков монструм се работи. Се е сериски – од надворешниот изглед, до внатрешноста, фабрички седишта, управувач, облоги на вратите. Погледот на брзинометарот целосно ги зголемува стандардите на кои сме навикнати, а особено параметрите за меѓузабрзувањето – од 100 до 200км/ч стигнува за 3 секунди, а од 200 до 250 за 2,5. Видео прилогот покажува како болидот жестоко „симнува“ четврт милја за само 8,99 секунди, со излезна брзина од 265км/ч. За ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Toyota на изминатиот автомобилски саем во Франкфурт ни покажа дека е подготвена да го врати ударот на Nissan и да ја поврати лидерската позиција како најпродаван бренд во Европа. Како што знаеме Nissan неодамна ја презема позицијата со очекувано големиот успех кој го имаше моделот Quashquai. Новиот концепт C-HR претставува урбан кросовер кој атакува на класата која станува се поинтересна и побарана во светот, особено во Европа. Маркетинг шефот на Toyota Evropa, Karl Schlicht е скромен во најавите за новиот урбан кросовер и неговата изјава кажува дека не очекува продажбите да бидат силни колку на Quashquai, но секако ќе направи освежување во гамата и ќе остави простор автомобилот да се докаже. Моделот по димензиите и концептот е близок со јапонскиот ривал во класата, но секако е многу различен и според најавите на Karl Schlicht, треба да таргетира различна публика. Концептот ни посочува возило кое треба да е позиционирано под познатиот модел на Toyota, моделот RAV4. Моторот кој ќе го задвижува овој ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Вест која сите медиуми ја пренесоа и секако е интересно да се проследи. Папата Франсис при посетата на Америка реши да се вози во Fiat 500 L наместо во класичен американски SUV. Ова беше пренесено во различни медиуми на различен начин односно, тоа што наместо во луксузен „папа мобил“ со стаклена конструкција, Папата познат по својата скромност токму во Америка каде што се е големо, реши да се вози во Fiat 500 L. Но, да бидеме искрени овој модел, кој иако сака да биде наследник на легендарниот мал Fiat 500, е далеку од тоа и по димензиите и формата е поблизок на мини ван, отколку на мини автомобил. Но, интерен е фактот што изборот на овој автомобил не е поради тоа што е од Италија или скромноста, туку да се пренесе порака на светот за глобалното затоплување и потребата да се подигне еколошката свест. Во Америка по долга пауза на Fiat како бренд, моделот 500 беше одбран да го направи големото враќање и повторното освојување на Америка. Според нас изборот на 500L сигурно првенствено бил поради таа ...
сите 4 | | | веќе видена

Спорт За што поконкурентен настап на легендарното рели Дакар, Peugeot екстремно го модификуваше своето баги. Поучени од минатогодишните слаби резултати на релито Дакар, францускиот лав темелно го ревидираше својот 2008 DKR, за да може веќе во јануари 2016-та да оствари резултати во согласност со реномето на компанијата и нивната успешна традиција на ова екстремно тешко натпреварување. Застарениот 2008 DKR е модификуван и унапреден на сите полиња и носи номенклатура 2008 DKR 16 – возилото има поголемо меѓуоскино растојание, пошироко е и пониско, со помала маса и пониско тежиште. Мофикувано е и потпирањето и аеродинамиката, за да може што поефикасно да се избори со тешките терени на Јужна Америка. Под каросеријата од јаглеродни влакна се наоѓа цевкаста конструкција, а Peugeot 2008 DKR 16 е погонуван од V6 Biturbo дизел мотор со околу 350кс и дури 800Nm максимален вртежен момент. Силата се испорачува само на задните тркала во склад со пропозициите за класата баги на Дакар возила, преку 6-степен секвенционален ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Интересен беше потегот германските автомобилски брендови да си купат италијански бренд за мотоцикли и тоа не било кој, туку токму најпознатите. Така Mercedes-Benz како свој бренд си го додаде легендарниот MV Agusta, додека Volkswagen групацијата си го купи брендот Ducati. Не може да кажеме точно од каде оваа пасија и ривалството, германските брендови да го мерат и на две тркала, но сигурно сакале да додадат на својот имиџ малку италијанска страст. По преземањето на брендовите веднаш почнавме да гледаме изведби кои се идентични барем во боите на најспортските модели кои може да се добијат на две и на четири тркала. Последна од тие близначки варијанти ни доаѓа од Mercedes-Benz AMG GT S, кој ја има препознатливата за AMG жолта боја искомбинирана со црни детали. По таа визија изработена е AMG варијанта и на MV Agusta F3 која е исто така изработена во жолтата AMG боја со седиште во стилот на автомобилот изработена црно со жолт конец. Мотоциклот го има познатиот мотор од 793 сантиметри кубни и 147кс, ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Нов серијал-ИДРИС ЕЛБА: БЕЗ ГРАНИЦИ на Discovery Channel Еден од најпознатите актери на денешнината, Идрис Елба е дел од новиот серијал кој започнува да се прикажува од петок, 25-ти септември во 21 часот на Discovery. Улогите во сериите „Жица“ (The Wire) и „Лутер“ (Luther), ги воодушевија гледачите ширум светот. Приватно, Идрис е голем љубител на автомобилските трки и заедно со Discoveryснимаа нешто сосема поразлично. Со голема поддршка од стручен тим, тренери, инструктори и механичари е снимен серијалот ,,Идрис Елба: Без граници” , каде актерот во четири епизоди ќе се натпреварува во четири различни дисциплини: рели возење, акробатско летање, автомобилска трка и соборување на легендарниот брзински рекорд кој го има поставено Сер Малком Кемпбел во 1927. Целта на Идрис е да покаже на што сè е човекот способен кога одлучността, напорната работа и упорноста ги преовладуваат ограничувањата и стравовите од кои сами се ограничуваме. Британскиот актер се исправува пред серија предизвици со голем адреналин ...
сите 3 | | | веќе видена

Саеми На Автосаемот во Франкфурт Peugeot ги претставува своите спортски и технолошки достигнувања како посебни тематски подрачја По импресивниот настап во Женева, францускиот лав е во топ форма во Франкфурт. На површина од околу 2.900м2 во халата 8 на 66-от Меѓународен автосаем во Франкфурт посетителите ги чека емотивно искуство и светска ексклузива на откривање на четири концепти и демонстрација со концепт автомобилите GTi by PEUGEOT SPORT – светска премиера, PEUGEOT FRACTAL – светска премиера, PEUGEOT QUARTZ во нова егзибициона боја и спектакуларното возило 308 R HYbrid. Peugeot со гордост го прикажува своите спортски и технолошки достигнувања и искуство во две тематски подрачја. Во спортската зона се претставени 308 GTi by PEUGEOT SPORT, 208 GTi by PEUGEOT SPORT и RCZ R. Тука се и новиот 308 Racing Cup и симулаторите Peugeot Vision Gran Turismo. Во технолошката зона се претставени PureTech фамилијата на штедливи бензински мотори и дизелските BlueHDi агрегати, менувачот EAT6 и подвозјето 308 R HYbrid. На ...
| | веќе видена

Актуелно Се погласни се најавите на познатиот американски бренд Apple, да стане дел од автомобилскиот свет со производство на сопствен автомобил. Тоа станува се пореално ако го забележиме фактот дека во Apple постојано се вработуваат автомобилски експерти, особено експерти за електрични автомобили, а забележано е дека фирмата веќе презема експерти од Tesla, лидерот во овој пазарен сегмент. Според најавите од самата компанија, тимот кој работи на прототипот и кој ќе ја има задачата да ги помине сите фази до стартот на продажбата на автомобилот во 2019-та година ќе брои околу 600 луѓе. Идејата на Apple не е да произведе обичен електричен автомобил, туку тој да биде иновативен и различен од сите останати, нешто што го направи со влегувањето во пазарот на мобилни телефони. Да споменеме дека Apple пред да започне со производство на иконата наречена iPhone немаше никакво претходно искуство, ниту традиција во овој сегмент, но мора да признаеме дека направи комплетна револуција и се уште е на врвот. Тоа ни дава за ...
сите 9 | | | веќе видена

Актуелно Компактниот автомобил од Инголштат уште на самиот почеток го освои пазарот благодарение на спортскиот изглед, врвната изработка и Quattro погонот. Во изминативе две децении стана глобален играч и ги има освоено патиштата во повеќе од 100 земји. Нов успех за фабриката од Инголштат, Германија која е „одговорна“ за производството на реномираниот бренд со четири прстени, Audi. Во септември 1995 година односно пред точно две децении, на пазарот се појави првиот Audi А3, а компанијата досега има произведено повеќе од 3,5 милиони примероци од овој модел. Денес секој петти продаден Audi автомобил е A3, а моделот продолжува да биде револуционерен кога станува збор за алтернативните системи за возење. Несоборлив доказ за значењето на овој автомобил е флексибилното производство на A3 Sportback e-tron, A3 Sportback g-tron и стандардните A3 модели од Инголштат. „Две децении од создавањето на Audi A3 воедно значат и дваесет години триумф во класата на компактни автомобили. Зад производството на овој модел стои ...
сите 5 | | | веќе видена

Саеми Шпанскиот произведувач изложи во Франкфурт едно изненадување – Seat Leon Cross Sport. Шпанскиот произведувач изложи во Франкфурт крос концепт заснован врз моделот Leon Cupra со три врати. На овогодишниот Автосалон во Франкфурт, Seat не претстави нов сериски модел, но јавноста ја изненади со неочекуваниот концепт создаден со вкрстување на најсилниот Leon со X-Perience off road варијантата. Произведувачот не прецизираше планови за сериско производство, но соопшти дека концептот го покажува правецот во кој компанијата ќе се движи во наредниот период, кога станува збор за влегување во SUV и кросовер сегментот. Leon Cross Sport има за 41 мм поголем клиренс од класичната Cupra верзија, тука се и вообичаените пластични заштитни додатоци, а концепт е поставен на 19-инчни алу фелни. Под хаубата се наоѓа познатиот 4-цилиндричен 2.0-литарски турбо бензинец, кој произведува 300кс и 380Nm, што му овозможува спринт до стотка за 4,9 секунди. Моторот е поврзан со 6-степен DSG менувач со двојна спојка, а погонот е на ...
сите 3 | | | веќе видена

Промоции Како што сме навикнале досега, секогаш францускиот бренд Peugeot знаел пријатно да не изненади со своите одлични Gti верзии. Тоа може да кажеме дека без исклучок важи и за најновиот модел кој ја носи ознаката 308 Gti, а беше претставен на саемот за автомобили во Франкфурт. Како прва импресија, која речиси сите медиуми ја пренесоа за овој автомобил, е фактот дека е навистина брз. Моделот ќе биде понуден во две варијанти и тоа со 250 и 270кс, а забрзувањето од 0 до 100км/ч за помоќната варијанта ќе изнесува 6 секунди. Истиот модел од место изминува 1.000 метри за 25.3 секунди, што е одличен резултат за Gti автомобил од оваа класа. Двата модела се опремени со 1.6 литарски четири-цилиндричен мотор, додека менувачот е шест степен мануелен, што е гаранција за вистинско уживање и контрола на перформансите. Вртежниот момент е одличен и изнесува 330Nm, кој е на располагање на навистина ниски вртежи (1500) што ни укажува на тоа дека автомобилот ќе ја има силата да ве катапултира многу силно со самиот допир ...
| | веќе видена

Саеми Покрај стандардната верзија на моделот А4 , која ја претставивме во јуни месец, на Автосаемот во Франкфурт, Audi премиерно го претстави новиот S4. Во однос на стандардниот А4, новиот Audi S4 е понизок за 23 милиметри, има тежина од 1.630кг, додека S4 Avant е потежок за 45 килограми. За погон е одбран новиот V6 3.0 TFSI турбо бензинец, во кој се спакувани 354кс, додека максималниот вртежен момент изнесува 500Nm. Моторот е посилен и полесен во однос на својот претходник, а произведувачот наведува просечна потрошувачка од 7,4 литри на 100км. Силата се пренесува на сите тркала, преку 8-степен tiptronic менувач и quattro систем. Спринтот од место до 100км/ч го изминува за 4,7 секунди и не застанува до електронски лимитираните 250км/ч. Тапацирунгот во кабината и спортските седишта се преслечени со Напа кожа и Алкантара, додека површината на командната табла и централната конзола се обложени од материјал со јаглеродни влакна. Во кокпитот доминира големиот екран на мултимедијалниот систем во облик на ...
сите 2 | | | веќе видена

Спорт И оваа година традиционално, последната трка од календарот на Европските натпревари на ридски патеки во автомобилизам беше хрватскиот Бузет. Минатата година тоа беше натпревар на кој Иџе ја освои својата прва европска титула, додека оваа година тој отиде да ја потврди и повторно да ја прослави, како што ретко кој го има тоа направено. Одлична атмосфера и навивачи кои организирано пристигнаа од Македонија да го проследат натпреварот и триумфално да го „запалат” заедно со Иџе, Бузет во црвена боја. Оваа година на еден натпревар пред крајот на сезоната, титулата беше веќе обезбедена и бројот на бодовите кои успеа да ги собере Иџе, беа недостижни за конкурентите. Сепак како што доликува на вистински шампион, Иџе пристигна во Бузет, Хрватска не само да ја извози последната трка од оваа сезона туку и да донесе уште една победа. Тој тоа го направи на одличен начин. Покрај победата, од Бузет се врати со уште еден рекорд на патеката! Навистина триумфално, како во ретко кој спорт во државава и секако нешто ...
сите 25 | | | веќе видена

Убавици и ѕверови Секогаш кога говориме за саем за автомобили, а особено за некој од најголемите во светот, како што е Франкфурт, неизбежно е да одделиме внимание на еден важен сегмент, а тоа се девојките кои се дел од убавината на шоуто. Познато е дека на овие огромни манифестации, кај што изобилува од егзотични автомобили, прототипи и визии за иднината на 4 тркала, сликата не би била комплетна ако се остават самите автомобили без убавиците кои ги придружуваат. Овој момент е особено внимателно разработен од самите брендови. Покрај натпреварот кој го имаат со конкурентите за тоа кој ќе претстави поубав автомобил, се натпреваруваат и во тоа покрај кој автомобил ќе стои поубава девојка, која ќе „улови“ најмногу внимание на фото објективите. Навистина мора да признаеме дека тоа го прават совршено и изборот како и стајлингот на девојките е одлично вклопен со самите автомобили до кои стојат. Иако за оваа тема можеме уште многу да пишуваме, оставаме фотографиите да говорат и ви ја претставуваме галеријата на ...
| | веќе видена

next