Високи Октани

Актуелно Како алтернатива на Новогодишниот концерт на Виенската филхармонија ви го препорачуваме „Новогодишниот концерт“ за љубителите на железна филхармонија на бензински погон – три видеа со компилација на најжестоки звуци во автомобилската индустрија. Првото видео го наменивме за фановите на племенитата италијанска марка со пропнато коњче, второто е за љубителите на ривалот со дивиот, бесен бик, додека третото е микс од одбрани протагонисти. За вистинско уживање засилете го на максимум вашиот аудио систем, но сепак имајте малку разбирање за домашните и за соседите. Нека ни е среќна новата 16-ка и што повеќе време да поминуваме на прекрасни места, како што е возачко седиште на моќна машина, со полн паричник и полн резервоар. Да живееме!
сите 2 | | | веќе видена

Дали знаете? Минатата година ја видовме премиерата на најмоќниот SUV на пазарот, кој воедно е прв таков модел за луксузниот бренд Bentley, моделот Bentayga. Моќниот дванаесет цилиндричен мотор со зафатнина од шест литри, кој е со моќност од 600кс и забрзување од 0 до 100км/ч за четири секунди, е навистина импресивен и доволен за да се здобие со епитетот „моќен“. Изработката е со висококвалитетни материјали, кои се внимателно избрани и достојни за луксузот кој се очекува кога говориме за Bentley, а автомобилот се изработува рачно, за што се потребни 130 часа вешта работа. Во видеото можете да видите како изгледа целата рачна работа и како овој луксузен SUV се изработува. Ве оставаме да уживате во перфекцијата на овој британски бренд, кој е под капата на Volkswagen групацијата, како дел од големото семејство кое во себе ги има можеби најквалитетните брендови во светот.
сите 8 | | | веќе видена

Актуелно Легендарниот бренд кој произведува супер спортски автомобили и кој се гордее со рачното производство, даде знак дека се уште е тука и дека подготвува нешто ново и големо. Неодамна беше прикажана скица на новиот модел кој треба да биде прикажан во крајот на 2017-та година, а за кој најави дека ќе биде изработен во соработка со британскиот Cosworth, кој ќе го подготви новиот V8 агрегат за TVR. Интересно е тоа што брендот направи најава со автомобил покажан само на слика и започна да прима нарачки за истиот, во висина од 5000 фунти, а се уште нема никаква точна и официјална информација за деталите, ниту за перформансите. Фасцинира навистина самодовербата со која Британците сметаат дека се способни да продадат автомобил кој се уште не постои и да бидат сигурни дека ќе пронајдат купувачи за истиот. TVR како бренд ја дели судбината на голем број британски брендови посветени на зачувување на традицијата за производство на спортски автомобили. Иако не ја има најлошата судбина како голем број брендови кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Како голем број производители и Lamborghini ја подготви својата новогодишна честитка за сите свои фанови и во истата направи мал наврат на успесите во минатата година. Во честитката покрај снежните моменти и дрифтовите на снег прикажана е промоцијата на новиот Aventador како и успешниот круг на Nurburgring за време помало од седум секунди. Исто така акцент е ставен на најавата дека во годината која измина беше најавен и кросоверот кој Lamborghini наскоро ќе го прикаже на јавноста. Навистина по се што може да видиме една навистина успешна година за овој италијански бренд кој е под шапката на гигантот Volkswagen и посакуваме уште повеќе изненадувања и новости од Lamborghini во годината која следи. Ве оставаме да уживате во видеото и во острите линии на страста наречена Lamborghini.
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Редакцијата на „Високи Октани“ ви ја честита Новата година и ви подарува импресивна фото галерија со авто-мото мотиви Редакцијата на „Високи Октани“ на своите верни читатели, автоентузијасти и деловни соработници им ја честита Новата 2016-та година со желби за милион безбрижно изминати километри, добро здравје и деловен успех.
сите 40 | | | веќе видена

Актуелно Амбициите на јапонскиот производител Honda да го освои и небото стануваат веќе се поблиски со добивањето на одобрување од FAA (Federal Aviation Administration) и со првите доставени млазни авиони на клиентите. Авионот кој го произведе Honda се карактеризира со два мотори на самото тело на авионот и истите овозможуваат максимална брзина на движење од 788км/ч на височина од 9100метри. Овие параметри се доволни за да биде најбрз во својата класа, а воедно поставеноста на авионот овозможува поголема искористеност на просторот во кабината. Во леталото не недостасуваат и современите гаџети кои се дополнителна опција за патниците, а истите овозможуваат со помош на паметен телефон патниците во авионот да може да го контролираат аудио системот, осветлувањето, вентилацијата и други опции за поголем комфор. Бројот на патници кои ќе може да се превезуваат со авионот на Honda се шест и истиот ќе се нуди на идните клиенти во две конфигурации. Интересна визија на овој голем јапонски производител кој е присутен во ...
| | веќе видена

Промоции Љубителите на висококвалитетни автомобили со атрактивни цени, сега имаат уште една причина за радост. Во ŠKODA салоните на „Порше Македонија“ пристигна најновиот член на семејството ŠKODA – новиот ŠKODA Superb. ŠKODA Superb веднаш по лансирањето на светскиот пазар ги доби максималните пет ѕвезди од Euro NCAP, европска програма за оценување на нови автомобили. Се работи за безбедно возило кое е идеален избор за семејни и бизнис патувања, а дизајнот не е жртвуван на сметка на функционалноста. ŠKODA Superb е лимузина која изгледа одлично, нуди многу простор и фантастично возачко искуство, тоа беше е крајната оценка на престижниот англиски весник „Телеграф“ за моделот кој од неодамна е достапен и во нашата земја. ŠKODA Superb, автомобилот кој ги воодушеви познавачите и вљубениците во убавците на четири тркала, веќе е „вдомен“ во салонот на генералниот увозник на ŠKODA, „Порше Македонија“. Покрај безбедноста, најсилните адути на ŠKODA Superb се: стабилноста и фактот дека е одличен избор за долги ...
сите 4 | | | веќе видена

Низ историјата Почетокот на производството на еден од најпознатите и најпроизведуваните автомобили на сите времиња започна пред 70 години Веднаш по завршувањето на Втората светска војна во Германија започна производството на Volkswagen Type 1, што означува нова епоха во автомобилизмот. Во услови на материјална немаштина и отежнато работење, до крајот на 1945-та година беа произведено само 55 единици. Во воени услови до крајот на војната биле произведени 630 примероци на германскиот „народен автомобил“, попознат како KdF-Wagen, во една од тогашните најмодерни фабрики на местото на денешниот Волфсбург. Бидејќи на фабриката примарно дејствие и било производство на воена техника, американските војници ја окупирале на 11. април 1945-та година, за потоа во јуни месец грижата за ова построение и 6.000 работници да ја преземе Британската воена управа. На управно место во фабриката е поставен мајорот Иван Херст, со задача производство на 20.000 автомобили. Големо внимание било посветено на квалитетот, но голем ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Познатата класа на луксузни лимузини каде што мегданот се дели главно меѓу трите бренда во премиум сегментот Audi, Bmw и Mercedes-Benz во која веќе сериозно се замешува и Јагуар добива уште еден конкурент, а тоа е Volvo S90. Шведската компанија отсекогаш била присутна во споменатиот сегмент каде што денеска силите ги одмеруваат Audi A6, BMW 5 и Mercedes-Benz Е класа, а претендентот кој ќе се замеша во ова друштво е моделот S90. Дебито на овој модел е најавено за претстојниот автомобилски салон во Детроит, а по најавите за луксузната лимузина, се говори и за можност за луксузна купе лимузина по моделот на Mercedes-Benz E класа купе. Во промотивното видео кое излезе пред официјалната промоција може да видите дел од опции кои ќе ги носи луксузната шведска лимузина, како и дел од иновациите кои треба да ви го зголемат уживањето и безбедноста при управувањето на автомобилот. Во понудата агрегати базичниот модел ќе поседува идентичен со моделот XC90, додека во понудата е најавен плаг ин хибрид кој ќе ...
| | веќе видена

Промоции Интересен е развојот и појавата на мали авто производители кои се со навистина убава амбиција, а тоа е производството на спортски роадстери во лимитирана серија. Еден од тие производители е Jannarelly, лоциран во Дубаи. Автомобилот што треба да започне да се произведува во споменатата компанија е моделот Jannarelly Design T-1, што претставува интересен модел на спортски родстер автомобил кој има карактеристичен класичен дизајн, на прв поглед инспириран од класичната Ferrari Testarossa од 1957. година. Автомобилот ќе биде опремен со мотор и механика на Nissan и тоа најпопуларниот V6 со зафатнина од 3.5 литри, кои го носат популарните како моделот 350Z. Моќноста ќе изнесува 304кс. додека менувачката кутија е класична механичка со шест степени на пренос. Забрзувањето од 0 до 100км/ч е за само 4 секунди, додека максималната брзина изнесува 209км/ч. Навистина одлични перформанси за мал спортски родстер автомобил кој е предвидено да се продава по цена од околу 55.000 долари. Од автомобилот ќе бидат ...
сите 2 | | | веќе видена

Спорт Претстоечкиот Dakar Rally ќе биде огромен предизвик за сите учесници – фаворити Peugeot и MINI Претстоечкиот Dakar Rally, кој од 2. до 16. јануари 2016-та година ќе се вози во Аргентина и Боливија, ќе биде огромен предизвик за сите учесници. Почетокот на новата календарска година во светот на авто-мото спортот традиционално го одбележува најтешкото рели на светот – Dakar Rally. Стартот и целта на релито ќе биде во Аргентина. Од Буенос Аирес се тргнува вториот ден од Новата година и тогаш следува жестока двонеделна авантура низ јужноамериканските беспаќа. Со само еден ден одмор, ова најголемо искушение како за човечкиот фактор, така и за машината завршува на 16. јануари во Розарио, Аргентина. Пријавени се вкупно 354 натпреварувачи, 143 на мотоцикли и 46 на квадови, 110 автомобилски екипи и 55 камионски. Она што е посебно интересно е што натпреварувачите ќе ја посетат и Боливија, која ќе биде најсеверната точка на овогодинешното издание на Дакар, за да потоа повторно се упатат кон југ, од каде и ...
сите 24 | | | веќе видена

Актуелно Интересниот кросовер на брендот за луксузни електрични автомобили Tesla која на носи ознаката Model X започна да пристига кај оние кои со нетрпение го очекуваа речиси две години. Иако премиерата, како што најавивме помина во септември минатиот месец, првите примероци, на оние кои пред две години беа запишани на листа на чекање и уплатија 40.000 евра, ќе ги добијат токму сега, како подарок за претстојните празници. Фабриката во Калифорнија која веќе го произведува моделот S, ја проширува производствената лента со новиот модел и според најавите од оваа фабрика, почетно ќе се произведуваат 1.000 примероци седмично. Првата серија која се доставува е со специјална ознака на модел Signature Series, што всушност претставува лимитирана серија која навистина ќе изобилува со дополнителна опрема. Цената со новиот пакет батерии од 90kwh во Америка изнесува околу 133.000 долари на кои треба да додадете уште дополнителни 4.000 за да ви биде доставен во Европа. Во почетокот моделот ќе се произведува само во ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Јапонците продолжуваат со традицијата за правење ултра лути мини градски автомобили кои според прописите треба да бидат во строгите рамки определени од државата. Кога сме кај рамките ќе ја споменеме купатурата од 660см кубни која на прв поглед е навистина малечка, но со врвната јапонска технологија прави чуда, иако е оваа граница мала. Моќноста која ја има малиот Alto Works со трицилиндричниот мотор изнесува 74кс, а заслугата е на турбо полначот кој овој мал мотор го прави интересен. И ако многумина ќе помислат дека моќноста е мала, кога ке се земе во обѕир тежината и димензиите на овој автомобил, таа е сосема доволна за одлични перформанси. Подобрувањата во однос на стандардното Alto се исто така и во суспензијата и управувачот. Менувачот е мануелен со пет степени на пренос, но има можност и за автоматски тип троник менувач. Кога говориме за дизајнот надворешно 15 инчните тркала и натписите издаваат дека станува збор за нешто поразлично од стандардното Alto, додека во ентериерот првиот поглед на ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Неодамна обновените Porsche 911 модели можат дополнително да се дотераат и унапредат со внимателно одбраните елементи од Exclusive фабричката програма. Porsche 911 Carrera 4S може да се добие со Racing Yellow боја, контрастно вкомпонирани со бројни gloss black детали. Тука се и Carrera Sport тркала, а ентериерот обилува со вградени делови во боја на каросеријата. Со Exclusive програмата се опфатени и моделите 911 Carrera S Cabriolet, Turbo S и Turbo S Cabrio. Тоа подразбира дотеран екстериер и ентериер, слично на опишаниот 911 Carrerа 4S, но со пар индивидуални детали подготвени за секој модел посебно.
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Интересна демонстрација во студените зимски денови ни прикажаа Hamilton Ice Sculptors и јапонскиот луксузен бренд Lexus изработувајќи тркала за кросоверот NX комплетно од замрзната вода. За да се направи идентична копија на тркалата со пневматиците било потребно вкупно 36 часа, а во изработката, од споменатото студио, беа ангажирани четири мајстори. Финалниот резултат е навистина врвен и автомобилот кој на минус триесет степени бил исто така замрзнат по монтирањето на ледените тркала се движел низ улиците на Лондон. Навистина демонстрација дека врвната технологија на Lexus со имагинацијата на врвните лед скулптори од Hamilton Ice нема граници и доколку сакаат, можат како што гледаме, да стават цел автомобил на тркала од мраз и тој да се управува сосема нормално. Интересен ефект беше постигнат со поставувањето на сина лед светлина во самите тркала која на ноќните снимки на промотивното видеото дава вистински „замрзнат“ шарм. Во прилог може да го погледнете видеото и да видите колку навистина ...
сите 3 | | | веќе видена

Спорт Можеби за многумина очекувано, но секако жална вест за сите алфисти кои кратко време се гордееа со круната што ја понесе новата Giulia QV со рекорд на познатата патека Nuerburgring. Времето од 7:39 минути со кое се запиша Alfa Giulia во рекордите на патеката, веќе е надминато и тоа како што кажавме очекувано од најголемиот ривал BMW M4 GTS. Новиот рекорд изнесува 7:28 минути и е навистина брзо, што ќе може да заклучите откако ќе го погледнете видеото. Изведбата на BMW е со моќност од 500кс и вртежен момент од 600Nm и според параметрите е побрзо од стандардното M4, затоа овој рекорд може да се земе со мала резерва имајќи го предвид фактот дека сепак Alfa е лимузина со 4 врати и 5 седишта, додека BMW M4 GTS e преработка на BMW со две врати и исто толку места за седење. Сепак доказ плус дека времето е навистина добро, е фактот што е блиску до она на супер спортските автомобили кои се запишани со свое време на патеката, а тоа се автомобилите Porsche Carrera RS, Ferrari 458 Italia и McLaren MP4-12C. ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно По објавувањето на најдобрите автомобили за 2015-та година според мислењето на тимот на „Високи Октани“, имаме нова категорија под номенклатура – најдобар концепт автомобил на годината 2015-та. Година 2015-та беше една од најбогатите години во автомобилската историја кога станува збор за концепт автомобилите. Преполни со хај-тек гаџети на иднината, со своите смели дизајнерски линии беа вистински магнет за посетителите на големите автосаеми. За квалификација во оваа категорија, условот е возилото за прв пат да имало светска премиера годинава. Уживајте во фото галеријата:
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Познатиот британски магазин, кој е еден од водечките каде што може да прочитате навистина убави текстови за спортските автомобили, специјално за изборот на автомобил на годината приготви одлично видео. Во ова 30-минутно видео ќе видите претставување на автомобилите во различни средини кои им прилегаат и секако доминантна средина се кривулестите патишта каде што перформансите доаѓаат на виделина. Во потесниот избор на уредниците влегоа единаесет автомобили кои излегоа на пазарот во изминатите дванаесет месеци, а на листата се: Peugeot 208 GTi by Peugeot Sport, Lamborghini Aventador SV, Seat Leon Cupra Sub8, McLaren 675LT, Porsche 991 GT3 RS, Porsche Cayman GT4, Honda Civic Type R, Ferrari 488 GTB, Chevrolet Camaro Z/28, Lotus Evora 400 и Mercedes-AMG GT. Навистина интересно што во ова големо и престижно друштво се наоѓа малиот Peugeot 208GTi, автомобилот кој го носи духот на легендарниот 205GTi и тоа е вистински доказ дека станува збор за вистински спортски автомобил. Пејзажите во видеото се ...
сите 6 | | | веќе видена

Промоции Новиот модел на мотоцикл од јапонскиот бренд HONDA е навистина смел, не само во дизајнот, туку и во техниката. Заслужено некои го нарекуваат мотоциклот на Дарт Вејдер од Star Wars, особено во црната боја и острите агресивни линии. Моделот NM4 е задвижуван од двоцилиндричен мотор поставен во V со зафатнина од 670кубни сантиметри. Самиот рам, како и висината на седиштето од 64,7см го прават идеален како туринг мотоцикл, но воедно и макси градски скутер. Менувачот е иновативен шест степен, кој дава можност за менување на степените на пренос потполно автоматски и мануелно зависно од тоа какво е вашето расположение и во какви услови го управувате мотоциклот. Овој систем на менувач ја носи ознаката од Honda DTS и менувањето на брзините е од копче поставено на самиот управувач. Автономијата на движење со еден резервоар изнесува 264км, а истиот е со зафатнина од 14 литри. Вградените куфери во задниот дел ви го доловуваат туринг моментот, како потпирањето на мотоциклистот кое се регулира во три степени. ...
сите 5 | | | веќе видена

Актуелно Откриваме кога алкометарот покажува дека сте пијани – а не сте и дали може да се измами овој уред? Во позајмениот тест од колегите од српскиот „Телеграф“ откриваме кога алкометарот покажува дека возачот е под дејство на алкохол, а не е, дали може да се измами овој уред и дали чоколаден десерт полнет со алкохол е „опасен“. Новинарите на „Телеграф“ ги тестираше Владимир Ребиќ, началник на Управата на сообраќајната полиција, со своите соработници. Тестот го спојува неспоивото – алкохолот и сообраќајната полиција во една просторија. Се демантира митот дека грозјето и киселото овошје може да покаже на алкометарот дека возачот има алкохол во себе. Алкометарот не може да се измами, освен ако се тестира непосредно по испивањето на пијалокот. Пред да го погледнете тестот во видео прилогот, ќе нагласиме дека се приближуваат новогодишните празници со сите убави расположенија и веселби и апелираме да користите такси услуги, доколку конзумирате алкохол.
| | веќе видена

next