Високи Октани

Актуелно Јапонскиот бренд Toyota неодамна го имаше милионитиот купувач на хибриден модел во Европа. Милионитото возило беше хибриден модел Toyota Auris, купено во Дизелдорф, Германија, а за среќниот купувач на ова јубилејно возило Toyota обезбеди интересен подарок. Имено купувачот доби подарок, уште еден хибриден модел кој во период од една година ќе го има на користење, а истиот е веќе резервиран за неговата сопруга. Моделот Auris е предводник на хибридната технологија на Toyota и според статистиките половина од моделот кои се продадени во Европа се хибриди. Од воведувањето на хибридната технологија кај овој бренд, со популарниот модел Prius во 1997. година, до денес Toyota има продадено во светски рамки повеќе од осум милиони хибридни возила, што навистина е одлична бројка, додека изминатата година бројот на хибридните возила учествувал со 23% од вкупно продадените возила. Како хибридни модели во гамата на Toyota и Lexus се понудени вкупно 14 возила и тоа Yaris, Auris, Prius, Prius plus како и сите модели ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Најновата верзија на најпродаваниот модел на фолксваген произведен во Хановер, Transporter Т6, беше прогласен за најдобар интернационален „VAN“ – најдобро комерцијално возило во класата за 2016 година. Наградата на Transporter Т6 му ја додели жирито во кое членуваат новинари од цела Европа, а статуетката беше доделена на саемот во Лион, Франција. Жирито составено од новинари од 24 европски земји кои се специјализирани во областа на комерцијалните возила, одлучи дека Transporter Т6 на Volkswagen е најдобар во својата класа и му ја додели наградата „ International Van of the Year“ за 2016 година. Станува збор за шеста генерација на моделот кој трет пат во својата историја ја добива оваа престижна награда. Статуетката ја прими извршниот директор на секторот за комерцијални возила на Volkswagen, Екхарт Шолц. - Ова е големо признание за нашето Т семејство. Воедно е и достигнување за нашиот тим кој со имплементирање на вистинските чекори го направи возилото од Хановер најдобриот Транспортер досега. ...
сите 5 | | | веќе видена

Дали знаете? Германската организација Tune it! Safe!, која промовира безбедно унапредување и преправање на сериски автомобили, претстави идеален полициски пресретнувач – Chevrolet Corvette. Верзијата наменета за полициските сили создадена е во соработка со германското Министерство за сообраќај, Асоцијацијата на германски тјунерски куќи и компанијата TIKT Performance. Освен елементите, кои се типични за ваков вид на специјално возило, пресретнувачот има и аеродинамични додатоци изработени од јаглеродни влакна, 19 и 20-инчни RR-1 алу фелни и Hankook Ventus S1 Evo пневматици. Заснован на стандардната верзија на Corvette C7 Stingray, овој полициски автомобил е опремен со 6.2-литарски V8 мотор, кој располага со 466кс и 630Nm. Со помош на 7-степен мануелен менувач „полицаецот“ до стотка забрзува за 4,2 секунди и не застанува се до максималните 290км/ч. Организацијата Tune it! Safe! е основана во 2005. година со цел да промовира безбедно и одговорно преправање на автомобили, за да можат унапредените возила да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Германскиот бренд со четири прстени, кој неодамна на саемот за автомобили го претстави својот концепт за електричен кросовер веќе активно работи на поставување на унифициран стандард за полнач на електромобили. Идејата е во иднината Audi да изгради голема мрежа на станици за брзо полнење, кои ќе можат да ги користат сите идни електромобили и затоа е повеќе од корисно да се постави стандард на приклучокот за полнење. Во моментот Audi e-tron quattro concept има автономија од 500км со едно полнење и можност за полнење на батеријата до 80% за половина час со користење на брз полнач. Во моментов калифорнискиот бренд Tesla располага со мрежа која исто така ја шири во цел свет и предлага на Audi да ја прифати истата под услов да ги прифати и дел од трошоците за самите станици за полнење. Овој предлог може да не се прифати од причина што приклучокот на Tesla е различен од оној на Audi и Audi да настојува да биде иден лидер во ова ново автомобилско поглавје, кое со забрзано темпо доаѓа, а тоа е ерата на ...
| | веќе видена

Актуелно Роботите стануваат и пилоти на натпреварувачки болиди. Како што ви прикажаваме пред неколку дена, од Yamaha беше претставен робот кој управува мотоцикл . И автомобилските натпревари добиваат роботи натпреварувачи. Навистина целата електроника која ја имаат натпреварувачките болиди па дури и контрола на истата од боксовите ги доведува истите да немаат потреба од возач. Иновацијата, болидот да е управуван од страна на робот, ќе биде воведена во „Формула Е“ натпреварите во сезоната 2016/17 кога ќе биде пуштена серија натпревари на болиди разработени од „Формула Е“ и Кинетик. Натпреварите ќе се одржуваат на неколку патеки кои се на градски улици, а интересен факт е што дел од тимовите ќе бидат водени од луѓе кои не се професионалци во автомобилските натпревари. Навистина е интересно да видиме до каде електрониката може да го преземе светот. Како што знаеме во фабриките веќе одамна роботите ги менуваат луѓето и го преземаат производството, а еве веќе влегуваме во ера кога ги преземаат и управувањето ...
| | веќе видена

Актуелно Најпознатото англиското списание за тјунинг, Fast Car, излезе со интересна класација за еден автомобилски дел што секогаш прв се забележува и е најчесто коментиран, а тоа е автомобилскиот задник. Производителите навистина се трудат во овој дел да се убави деталите и целиот да има форма која ќе ве остави без здив, а како што можеме да забележиме во класацијата Јапонците по се изгледа се навистина добри во тоа. Очекувано тука се наоѓаат и Италјаните како нација која ги има нацртано најубавите автомобилски форми на сите времиња и неизбежно е во една ваква класација да ги видиме и нив. Ве оставаме да ги погледнете сите и сами да оцените дали се избрани вистинските и да дадете ваш коментар кој според вас недостасува во класација за која велиме дека се 10-те најдобри. Секако ова е избор на Fast Car кои се доволно стручни и со реноме да може да си дозволат да изберат 10 најдобри и да ги постават на едно место.
сите 2 | | | веќе видена

Колекционерство Љубовта кон култниот автомобил на Источна Германија, пластичниот „Траби“, денес е поголема од било кога порано Импресивната приказна за овој Trabant започнала пред точно 14 години во Полска, кога актуелниот сопственик го купил ова возило со намера да го реставрира. Покрај одличната работа на екстериерот и ентериерот, додаден е и 1.1 мотор од Polo. Подоцна, со текот на годините, овој „Траби“ носел 1.3 мотор, па 1.8 и на крајот дури 2.0 од Golf GTI. Кога изгледало дека на унапредувањата им дошол крајот, сопственикот имал голема незгода со својот втор автомобил, Audi TT и тогаш решил да го префрли 1.8 Turbo и Quattro погонот во среќниот „Траби“. Кога троши бензин од 95 октани, силата му е 266кс на 5700 вртежи и 369Nm вртежен момент на 4500 вртежи. Ова му овозможува на малиот автомобил да забрзува до 100км/ч за само 4,5 секунди, а до 200км/ч за 15,5. За да се избори со дополнителната сила, вградени се и сопирачки од Audi, а тука се и ABS и ESP системите.
| | веќе видена

Актуелно Веста која ги потресе сите фанови на познатата Fast and Furious трилогија, смртта на познатиот актер и вистински љубител на автомобилите, Paul Walker долго време стоеше неразјаснета дури и мистериозна. Се шпекулираше со многу причини за тоа како актерот, кој со се наоѓаше на совозачкото место во автомобилот на својот пријател, трагично го загуби животот во автомобилската несреќа. На многумина не им се веруваше дека причината е автомобилот Porsche Carrera GT кој е еден од најдобрите супер-спортски автомобили, а шпекулациите одеа дотаму дека актерот е ликвидиран и дека целата случка била планирана однапред. Но, по изминати две години од неговата смрт, излезе и официјалната изјава од страна на полицијата во Калифорнија, каде како причина за инцидентот се брзината и староста на пневматиците на автомобилот. Брзината со која автомобилот го загубил правецот и завршил во дрвјата покрај патот, изнесувала 150км/ч и била над дозволеното. По извршената истрага се утврдило дека немало никаква неисправност на ...
сите 9 | | | веќе видена

Саеми Најбрзиот сериски модел во историјата на Škoda – Octavia RS 230(250км/ч) и Fabia R5, ѕвездата на најважните рели натпревари блеснаа во Есен На Essen Motor Show (28.11.-06.12.) Škoda донесе два јаки адути. Првиот е Octavia RS 230, лимузинска изведеница на Volkswagen Golf GTI Performance, а вториот е Fabia R5, нова ѕвезда на релито WRC2. За познавачите во техничка смисла нема новости, бидејќи перформансите ни се познати од веќе посочениот близнак Volkswagen Golf GTI Performance. Претставениот модел е интересен со најголемата брзина од 250км/ч, како најбрза Škoda во историјата. Таа брзина се пренесува на асфалт преку 19-цолни алу Xtreme тркала и за прв пат во една Škoda електронски регулирана блокада на диференцијал, која може по потреба целата сила да ја префрли само на едно тркало. Во прв план е исто така и Fabia R5, ултраспортска за рели „стегната“ верзија на чешкиот адут од пониската класа (претходник на идното Volkswagen Polо), која со пет WRC2 победи, троен триумф во APRC и четири во германскиот ...
| | веќе видена

Промоции На конференција за медиуми првите луѓе во Bugatti потврдија дека официјалната промоција на наследникот на легендарниот Bugatti Veyron ќе се случи во март 2016-та година за време на саемот за автомобили во Женева. Супер-автомобилот Veyron кој се произведуваше од 2005-та година и од кој беа продадени 450 бројки конечно го добива својот наследник, за кого најавите се навистина бомбастични. Иако не беа објавени никакви детали за перформансите на новиот Bugatti Chiron, доволно беше само кажаното дека автомобилот ќе биде најмоќниот, најбрзиот, најлуксузниот и секако најскапиот продукциски супер спортски автомобил во светот. Знаејќи што претставуваше Veyron, можеме да веруваме комплетно во оваа изјава на VW групацијата, односно првите луѓе во Bugatti, а очигледно довербата и кај клиентите е на навистина високо ниво, затоа што иако се уште автомобилот не е произведен за да го пробаат, пристигнати се дури 100 нарачки за истиот. Имајќи го предвид фактот дека станува збора за автомобил кој е поскап од неколку ...
сите 7 | | | веќе видена

Промоции Навистина иновативно и нешто сосема ново во светот на мотоциклите. Во кратката видео презентација Yamaha го покажа своето последно техничко достигнување, а тоа е роботот хјуманоид, кој е способен сам да го управува мотоциклот. Нешто навистина интересно и чекор напред во можностите за тестирање на мотоцикли. Секако многумина се прашуваат зошто би ни бил потребен робот да го управува нашиот мотоцикл. Прашањето е сосема исправно, но во Yamaha ова техничко достигнување планираат да го користат за тестирања и истражувања, со што ќе овозможат во реална средина да биде тестиран мотоциклот без опасност по мотоциклистот кој би го управувал. Интересно и секако смело размислување дека и онака ултра совршените јапонски мотоцикли кои ја имаат целата натпреварувачка технологија и во патните мотоцикли гледаат напред и бараат нови граници на совршенството. Засега го имаме само ова кратко видео кое ни покажува како изгледа мотоцикл управуван од робот. Очекуваме наскоро да видиме повеќе тестови и поекстремни видеа ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Новиот кросовер на Peugeot го очекуваме во 2016-та година со номенклатура 6008 и кодна ознака Р87. Станува збор за кросовер со седум седишта, чие производство ќе се одвива во француската фабрика во Rennes, но и во Кина. 6008 ќе биде направен на EMP2 платформата, со должина 470-475цм, додека изгледот е инспириран од SXC концептот на Peugeot. Во моторната понуда ќе се најдат неколку бензинци и дизелаши, а останува да се види што ќе се случува со plug-in хибридниот погон. Имено, по информациите од пред неколку месеци, францускиот произведувач ќе го исфрли дизелско-електричниот HYbrid4 систем од својата понуда. Првиот човек на Peugeot Maxime Picat на Автосаемот во Франкфурт потврди дека HYbrid4 системот постепено ќе биде исфрлен од понудата, бидејќи не се покажал доволно успешен. Picat не прецизираше кога ќе се случи тоа, но сигурно нема да се најде под хаубата на новата генерација на 508 во 2017-та година, а за предметниот 6008 модел е под знак прашалник.
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно По изминатите години на производство на автомобили со погон на сите четири тркала, Lamborghini одлучи да се врати да своите основи и на убавото време кога неговите автомобили беа задвижувани од погон на задните тркала. Како што знаеме се повеќе прозиводители на супер-спортски автомобили го избираат погонот на сите четири тркала за да може полесно и побезбедно да ја пренесат моќноста на своите „ѕверови“ на асфалтот. Но, колку што е поголема безбедноста толку за жал е помала забавата и вистинските супер-спортски автомобили за кои требаше умешност да се управуваат, денеска може да ги управува дури и дете од 16 години. Сепак Lamborghini како еден од оние вистински познавачи на супер-спортските автомобили одлучи да се врати повторно на задниот погон. Моделот е Lamborghini Huracan LP 580-2 кој е задвижуван од 5.2 литарскиот V10 мотор со моќност 572кс што е за 29кс. помалку од моделот LP 610-4 додека автомобилот е полесен за 31кг без диференцијалите за погон на сите четири тркала. Забрзувањето изнесува 3.4 ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Одличниот потег на италијанскиот бренд Fiat со реинкарнацијата на легендарниот модел Fiat 500 и понатаму продолжува да не изненадува со нови специјални едиции. Последната од нив е обидот да се врати споменот на Fiat 500 rekord 695, кој и во минатото претставуваше спортска доработка на стандардниот модел. Овој пат доработката означува модел со 190кс, во препознатливата Record Monza жолта боја и ознаката 695. Моторот во него е 1.4 литарскиот турбо кој со 190кс успева оваа мала ракета да ја забрза до 100км/ч за 5.9 секунди. Надворешноста е со 19 инчни OZ бандажи, неизбежните Brembo сопирачки и ознаки Record 695. Во внатрешноста, која како што кажува егзотичното име biposto, се сместени 2 спортски седишта со заштитни појаси прицврстени во 4 точки како и голем број алуминиумски и метални детали кои имаат задача да направат да се чувствувате како да се наоѓате во вистински спортски автомобил. Едицијата ќе биде произведена во мала серија од само 133 парчиња, а цената на секое од нив ќе изнесува околу ...
| | веќе видена

Колекционерство Традиционално нашите погледи повеќе се свртени кон Западот, од колку кон Истокот, што е често голема грешка. Во современата Русија постои многу интересна сцена на уникатни и мало-сериски автомобили, чиј најнов претставник е прикажан на салонот во Дубаи – BILENKIN VINTAGE. Кирил Биленкин е московски реставратор, кој веќе десетина години уредува и модернизира класични автомобили, а сега се одлучил за инверзен пристап. На база на BMW серија 3 (E92) креира прекрасно купе во ретро стил. Задржан е структурниот интегритет на баварскиот автомобил, неговата целосна механика, како и покривот, вратите, додека останатите елементи се заменети со елементи од стакло-пластика. Внатрешноста е исто така ремоделирана, но сите структурални елементи се исти како на оригиналот. Засега се направени само два примероци, на база на 335i и 325d, со план за мало-сериско производство од десетина единици на годишно ниво. Цената започнува од 130.000 евра, зависно од спецификацијата. Овој складен ретро автомобил е со ...
| | веќе видена

Промоции Не помина многу време од промоцијата на луксузниот бренд на Hyundai, Genesis, за веќе да се појават првите шпионски фотографии од најлуксузната лимузина G90. По она што може да се види од овие први фотографии станува збор за навистина луксузно возило кое наликува многу на Mercedes-Benz S класа. Со оваа лимузината на Genesis, барем по надворешниот изглед, може да кажеме дека сериозно планира да се вмеша во сегментот на луксузни возила, но сепак е многу рано да се каже дали ќе успее во тоа или ќе треба да помине време за да се случи истото. Иако има почитувачи на брендот Hyundai, кои со сигурност веруваат и во новиот луксузниот бренд, сепак потребно е да се добие симпатијата на многу поголема публика за да се пробие Genesis на пазарот. За Genesis G90, кој се очекува да дебитира на саемот на автомобили во Женева, ќе бидат на располагање 3 мотори и тоа 3.8 литарскиот V6 со моќност од 311кс, 5 литарскиот V8 со моќност од 511кс, како и новиот 3.3 литарски V6. Навистина овој јужно-корејски производител не ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Знаеме дека на овој, можеби најпопуларен светски портал за продажба, може да најдеме навистина интересни нешта за продажба, а во поново време истиот е доста популарен и во продажбата на автомобили. Но, секако малкумина очекуваат да видат на оглас за продажба на вистински 38-тонски тенк! Навистина луѓето во свет колекционираат различни работи, па дури и воена техника па затоа меѓу многуте огласи за автомобили, порталот barnfind.coм го забележал и поставил овој оглас. Тенкот кој е од руско производство, е лоциран во близина на Москва. Моделот како што споменавме е Т-55 и е опремен со 29 литарски V12 дизел агрегат, со моќност од 520кс. Масата на возилото е поголема од 38 тона, а автономијата на движење е 400 до 500км. Максималната брзина изнесува 50км/ч. Според зборовите на сопственикот, тенкот е во комплетно оригинална состојба и функционира механички беспрекорно! Почетната цена со која се продаваше овој тенк на аукцијата изнесуваше 67.000 долари, што не е голема сума за вистински пасиониран ...
сите 2 | | | веќе видена

Дали знаете? Како би реагирале кога би полагале возачки испит, а на паркингот наместо вообичаениот автомобил би ве чекал нов Porsche 911? Замислете дека треба да полагате возачки испит, а инструкторот ви кажува дека наместо со вообичаеното возило ќе мора да полагате со Porsche 911, спортски болид со кого никогаш не сте имале никакво искуство? Страв, трема, возбуда или сето ова во комбинација? Во видео прилогот на Porsche France и Ле Манс Центарот за спортско возење ќе видиме како кандидатите реагираат на помислата дека ќе мораат да полагаат со Porsche, но и како се снаоѓаат на улиците и како паркираат:
сите 2 | | | веќе видена

Низ историјата Место каде што времето застанало, место каде што може да видите навистина интереси примероци на класични автомобили кои се уште се возат секојдневно во огромен број. Приказната започнува во далечната 1959-та година, кога на чело на оваа држава застанува Фидел Кастро и бргу по тој момент стапува на сила комплетна забрана на увоз на автомобили од западниот свет. Тоа значи дека во наредните 50 и повеќе години, жителите на Куба може да возат само автомобили што до моментот се затекнати во оваа шарена држава. Но, автомобилите кои веќе биле таму, особено американските, се оние од најубавиот период на автомобилската индустрија и навистина кога истите тие ги гледаме денеска во движење имаме пејзаж кој остава без здив. Толку многу кадилаци, студбејкери и бјуици од најубавата американска автомобилска ера да ве разминуваат постојано е навистина возможно само на Куба. Затоа може да кажеме слободно дека не постои поголем музеј за класични автомобили од улиците на Куба. Интересен момент се и неколку ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Со мотото „Движењето е нашиот успех” Порше Македонија го прослави својот 10. роденден. Веќе 10 години, Порше Македонија е на лидерската позиција во автомобилската индустрија во нашата земја. Во ексклузивниот амбиент на Телеком иновацискиот центар во Скопје, по повод 10 годишниот јубилеј, Порше Македонија го претстави возилото кое ја освојува светската автомобилска сцена, а отсега ќе може да се види и на улиците низ нашата земја. „Помина цела деценија од основањето на нашата компанија. Можеби на почетокот не знаевме во што се впуштаме и што да очекуваме. Но, знаевме за кого дојдовме и што сакаме да постигнеме. Порше постави нови стандарди. Десет години, повеќе од 38.500 клиенти, 20.855 продадени возила, 163.800 влезови во сервис, импресивни бројки кои растат додека зборувам. Десет години Порше Македонија сигурно владее со врвот на автомобилскиот пазар во Македонија, непобеден во својата непоколебливост за своите клиенти секогаш да го носи најдоброто. Има ли подобар начин да се одбележи ваков јубилеј ...
сите 16 | | | веќе видена

next