Високи Октани

Дали знаете? Објавени се финалистите за избор на Автомобил на годината во Европа 2016 На финалната листа не успеаа да се пласираат неколку интересни модели, како што се Alfa Romeo Giulia, Infiniti Q30, Tesla Model X, Toyota Mirai, Ford Mustang и Land Rover Discovery Sport. Од првичните 40 автомобили на оваа листа, жирито елиминираше 33 модели, а пред нас се седум финалисти за оваа престижна титула (по абецеден редослед): - Audi A4 од петтата генерација. Поголем и полесен од својот претходник, со атрактивна понуда на 4 и 6-цилиндрични бензински и дизелски мотори, со распон на сила од 150 до 272кс; - BMW серија 7 официјално претставен годинава, скоро 200 килограми полесен од претходниот модел, има генерално редизајниран ентериер и аспирации да ги „уништи“ своите лути ривали – Mercedes S класа и Audi A8; - Jaguar XE , британскиот одговор на германските премиум компактни лимузини е претставен на овогодишниот Автосалон во Париз; - Mazda MX-5 е вистинско освежување годинава. Исто така полесна од порано, ...
сите 9 | | | веќе видена

Спорт И оваа година, по успешната минатогодишна организација, финалето на овој голем мото спектакл се одржа во Софија,Бугарија. Настанот кој ја собира елитата на светските мото егзибиции и овој пат беше во полна форма и ја остави десет илјадната публика буквално без здив. Настанот се одржа во Арена Армеец, специјално подготвена за овој настан, а оваа година натпреварот не беше само во стил при изведување на летачките егзибиции, туку и во Race and Style брзински натпревар каде два мотоцикла паралелно се натпреваруваат. Оваа година беше поставена исклучително опасна рампа за скокови, која храброст имаа да ја пробаат само дел од натпреварувачите кои ја вклучија во дел од кореографијата која ја имаа подготвено. Секако рампата не само што изгледаше опасно, туку и беше опасна, за што сведочеа и неколкуте незгоди при скок од истата. Најуспешен на овој гала настан, кој триумфално се претстави и заслужено победи, беше Мајкл Мелеро од Шпанија, кој воедно е и новиот светски шампион. По него во пласманот следеа Софија ...
| | веќе видена

Промоции Австралискиот дизајнер Винсент Месина ја претстави својата последна креација, супер-спортскиот мотоцикл снабден со V8 мотор. Интересен концепт на мотоцикл кој е снабден со навистина моќен 2.5 литарски мотор, со моќност од 417кс при 9500 вртежи во минута. Сериозна моќност за нешто што стои на две тркала, но со сигурност е поглед кон иднината со футуристичкиот дизајн кој овој мотоцикл го има. За да се пренесе оваа моќност безбедно во секој режим на управуванње, од 0 до 350км/ч, се грижи исклучително богатата техника со која истиот располага. Да започнеме од 10 степениот тракшн контрол, потоа електронскиот избор на еден од четирите модови на управување (спорт, туринг, дожд и подесив), менувачот со 5 степени кој дава можност за менување на брзините на лост кај ногарката или од копче на самите рачки. Мотоциклот по модел на современите супер-спортски автомобили, има дисплеј наместо стандардните уреди на кои се следат сите параметри за работата на мотоциклот. Суспензијата е изработена од познатиот бренд ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Поттикнати од честите сообраќајни несреќи со фатален исход на нашите патишта, направивме анализа на сообраќајна безбедност на една од најбезбедните земји во светот – Норвешка. Од почетокот на 2015 година до денес, ниту едно дете помало од 10 години не го загубило животот на патиштата во Норвешка, стои во известувањето на Советот за сообраќајната безбедност на оваа земја. Понатаму, се истакнува дека овој резултат е постигнат, пред се, благодарение на зголемената свест на граѓаните. „Во 1970 година во сообраќајни незгоди на патиштата загинаа скоро 100 деца, а исто толку беа повредени. Денес гледаме дека мерките, како што се употребата на безбедносни појаси и соодветни детски седишта, намалувањето на брзината, како и унапредувањето на општата безбедност на возилата и патиштата, даваат позитивни резултати и спасуваат животи“, изјави директорот на Советот за сообраќајната безбедност, Јан Јохансен. Заслугите за драстичното намалување на бројот на фаталните несреќи во текот на изминатите децении се ...
сите 2 | | | веќе видена

Спорт По првичното претставување кое го имаше Peugeot за моделот 2008 со кој ќе настапува на престижното рели Дакар, неодамна ги откри и деталите врзани со изгледот, како и перформансите кои моделот ги има. Визуелно автомобилот на тимот Peugeot Total Racing ги носи боите и брендот на генералниот спонзор Red Bull кој се протега по површината на целиот автомобил. Кога говориме за димензиите и перформансите автомобилот е значително променет во споредба со претходникот и тоа широчината е зголемена на 2200мм, должината на 4284мм како и висината, истиот е понизок со висина од 1794мм. Моторот кој го задвижува овој болид е 3 литарски дизел V6 со моќност од 355кс и вртежен момент од 800Nm. Менувачот останува 6 степен секвенционален. Релито Дакар започнува на 2-ри јануари во Буенос Аирес, Аргентина, а ќе заврши на 16-ти истиот месец во Росарио. Кога зборуваме за пилотите кои ќе седнат зад воланот се ѕвездите Стефан Петерханслел, 11 кратен победник на ова рели, потоа следат WRC легендите Себастијан Лоеб и Карлос ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Германскиот бренд Porsche со навистина одличен успех во продажбите оваа година. За периодот јануари – ноември, брендот се пофали со продажба од 209 894 возила што е за 24% повеќе од продажбите кои ги имаа за истиот периот минатата година. Најзаслужен за одличната продажба на брендот е моделот Cayenne кој бележи одличен скок во продажбите за цели 39% и е застапен со една четвртина од вкупното производство на брендот Porsche. Најголемата продажба очекувано брендот ја има на кинескиот пазар каде што се порачани 54.000 возила за периодот, што е зголемување на продажбата за цели 39%. На второто место е американскиот пазар каде продажбите се зголемени за 9% со продадени 48.000 автомобили. Нависитина одлични резултати и покрај проблемот кој го имаше групацијата Volkswagen врзана со дизел моторите во Америка. Според изјавата на маркетинг директорот на компанијата, постигнатите резултати во продажбата ги надминуваат очекувањата на брендот, од стратегијата за продажба која е за периодот до 2018-та година. Во ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Новите генерации на моделите Boxster/Cayman пристигнуваат следната година и ќе носат ново име – 718. Доколку се вратиме во историјата, во 1957. година Porsche го лансираше моделот 718, тркачки автомобил со средишно позициониран 4-цилиндричен мотор. Кога следната година новите Boxster и Cayman ќе пристигнат на пазарот, ќе бидат погонувани од нови 4-цилиндрични боксери, средишно позицинирани, како наведениот модел. Официјално, новите модели ќе носат номенклатура 718 Boxster и 718 Cayman, а Porsche наведува дека ќе имаат повеќе сличности од порано, како визуелно, така и механички. Понатаму, Porsche потврди дека 718 Boxster ќе биде поскап од 718 Cayman, што не е случај со актуелните модели, бидејќи основниот Cayman е за нијанса поскап од базниот Boxster. Техничките податоци за моторните единици не се официјално потврдени, но нашите извори укажуваат дека се работи за 2.0-литарски 4-цилиндричен боксер со 240кс во основната верзија и 300кс во S верзиите, додека во GTS варијантите истиот мотор ќе биде ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Брендот кој е познат по суперлуксузните автомобили, секако не сака да остане само во автомобилските кругови. Полето на луксузот, како и во минатото, повторно планира да го прошири и вон копното, односно на вода. Новата луксузна супер јахта на Bugatti веќе може да се види на некој од порталите, а исто така се познати неколку основни елементи за истата. Јахтата ќе го носи името Niniette, што е всушност прекорот на ќерката на основачот на овој луксузен бренд. Разработката на оваа јахта е во соработка со брендот Palmer Jonson и како основа ќе се користи моделот супер спорт на брендот, кој ќе биде комплетно изработен од карбон, а ќе достига максимална брзина од 38 јазли или околу 70км/ч. Елементите во дизајнот ќе бидат земени од легендарните класици на Bugatti, како што се моделите Type 57 C Atlante и Type 41 Royale и освен карбонот како елемент ќе може да видиме навистина одлично вклопени елементи од дрво, кожа, титаниум и алуминиум. Основно ќе бидат понудени три модела зависно од должината на јахтата ...
| | веќе видена

Саеми Како одговор на жестоките критики на борците за заштита на животната средина врз автомобилската индустрија, креиран е супер-автомобил направен од дрво. Splinter е неодамна претставен на Автосалонот во Есен, креативно потпишан од индустрискиот дизајнер Џо Хармон од Северна Каролина. За овој проект Хармон бил инспириран од Havilland Mosquito, дрвен авион од Втората светска војна. Направен од еколошки материјали со специфичен, но допадлив изглед, под хаубата крие моќен 7.0-литарски V8 мотор со 600кс. За каросеријата на овој необичен автомобил е користена ламинирана кора од црешово дрво, во комбинација со балса дрвото, кое се користи за конструкција на модели и пловила. Шасијата е дрвен монокок, потпирањето е исто така дрвено. Единствена компонента на ова возило, која не е еколошка, е наведената моторна единица, централно поставена и поврзана со 6-степен мануелен менувач.
сите 8 | | | веќе видена

Колекционерство Познатиот италијански бренд Ducati, кој следејќи ги мото трендовите пред една година го претстави моделот scrambler, кој навистина е мотоцикл со убава ретро нота во дизајнот. Но, сепак за оние кои стандардниот модел не е доволно ексклузивен и кои ја сакаат класичната темно кафеава изведба, модното студиото Italia Independent направи специјална доработка токму во оваа боја. Преработките се дискретни и најмногу се изразени во темно бронзената боја на рамот и тркалата на мотоциклот, додека ребрата на цилиндрите на моторот се украсени со алуминиумски решетки. Издувниот систем очекувано е на брендот Termignoni и тој заедно со калниците ја имаат мат црната боја која идеално се вклопува во кафеавата боја на резервоарот и седиштето и споменатата бронзена на тркалата и рамот на мотоциклот. Како посебен доработен детаљ се и рачките на мотоциклот со малите во ретро стил ретровизори. Лимитираната серија на овој посебно доработен Ducati Scrambler изнесува 1077 бројки и се уште не е објавена цената на ...
| | веќе видена

Актуелно #AudiParentsExperience Ново возачко искуство со новиот Audi Q7 Блогерите го тестираат новиот Audi Q7 – пријателот на целото семејство Дури шест детски седишта можат да се постават кај новото спортско корисно возило од Audi Најнови системи за помош на возачот и забавно информативен систем за поголема безбедност и комфор Семејните блогери имаа можност да ги откријат предностите на Audi Q7 и се уверија дека новиот модел од Audi е вистински пријател на семејството. Новиот Audi Q7 најчесто го купуваат двојки со деца. Тие ја ценат флексибилностa на пространиот SUV, кој има можност за преклопување на седиштата во вториот ред, а третиот ред седишта се опција, и истите можат електрично да се прилагодуваат. Во септември новиот Audi Q7 ги освои максималните пет ѕвезди на Euro NCAP тестот. Меѓу другото моделот доби и највисоки оценки за безбедност на децата. Сите овие предности како и секојдневната практичност го прават новиот Audi Q7 особено привлечен за родителите. Уште еден плус за ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Интересна вежба имаа конструкторите во Ford, кои решија да го земат екобуст трицилиндричниот мотор со зафатнина од само 1 литар, да го тјунираат до фамозни 200кс. и со истиот сместен со болид, легален за сообраќај на патишта, да соборуваат рекорди на познатата патека Nurburgring. Имено тие со овој автомобил, ако може така да се нарече затоа што повеќе наликува на болид со светлосна сигнализација и мотор соодветен за количка која би била наменета за излегување на кафе или пазарување во супермаркет, да ја поминат славната Nurburgring патека за само 7 минути и 22 секунди! Навистина интересна работа и одличен резултат за конструкторите кои со овој подвиг демонстрираат дека и еден мал 1-литарски мотор може во соодветна каросерија и со вистински возач зад воланот, да биде конкурент на егзотичните супер-спортски автомобили по перформансите. Во прилог може да го погледнете видеото и сами да се уверите во сето кажано.
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Можеби за многумина непознат, но супер спортскиот автомобил кој ни доаѓа од Мексико е навистина за почит. Ултра агресивниот изглед во комбинација со 1400кс моќност на моторот го правт овој автомобил да биде во редот на оние кои ја надминуваат границата од 1000кс., а тоа се само мал број автомобили во целиот свет. Интересен детаљ за овој автомобил е металот кој се користи за изработка на каросеријата, а комбинација од алуминиум, цинк и сребро и дозволува деформација до 1.000 пати. Тоа, како што тврдат од самиот производител, овозможува по судир автомобилот да остане недеформиран, односно во првобитната форма! Производството на супер-спортски автомобили во Мексико не е непозната работа. На Inferno му претходеа моделите Mastretta MXT како и Vuhl05, кои се исто толку егзотични и анонимни за цел свет како и Inferno, но познати во кругот на вистинските познавачи. Како што споменавме перформансите, како и дизајнот се во графата егзотични и тоа: Моторот е V8 со два турбо полначи и моќност од 1400кс, ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Новиот револуционерен пронајдок го прави невидливото – видливо На светскиот пазар се појави револуционерна иновација, која има реален потенцијал да спаси илјадници животи на една од најзагрозените категории во сообраќајот – велосипедистите. Претставена е од брендот кој е поим за безбедноста во сообраќајот – Volvo, а пронајдокот како да доаѓа од некој научно-фантастичен филм. Станува збор за уникатен безбедносен спреј, кој ја рефлектира светлината. Може да се нанесе буквално на секоја површина, од челик до ткаенина. Спрејот е безбоен, преку ден невидлив, но затоа ноќно време при првото осветлување со фарови свети како магија. Како заклучок на оваа кратка вест, ќе го употребиме мотото на Volvo за овој производ – Најдобриот начин да се преживее незгода е да нема незгода.
| | веќе видена

Колекционерство Љубителите на брзината, ги обожуваат погонските мотори, машините кои ги движат нивните возила. Во новиот серијал „Зависник од мотори со Џими де Вил“, конструкторот и пронаоѓачот Џими де Вил, започнува потрага за ретки и легендарни мотори на необични локации, максимално користејќи ги неговите можности во посебно конструирани возила. Овој серијал ги слави најневеројатните погонски мотори на светот, како и легендарните возила кои тие ги движат. Како инженер, возач на тркачки автомобил, авантурист и војник, Џими целиот живот го има посветено на обновата на моторите и возилата, а сега ќе се обиде да оживеее некои од најпознатите револуционерни мотори низ историјата и на тој начин ќе им овозможи да ја демонстрираат својата моќ. Џими ќе тргне во потрага ширум светот, за да ги пронајде легендарни мотори оставени во напуштени фабрики. Со помош на локални експерти, Џими ќе измени и ќе го пренамени секој мотор, давајќи му нов изглед во ново направеното возило.Помеѓу останатото, ќе запознаеме и со воздух ...
| | веќе видена

Промоции Од Германија ни доаѓа нов видео прилог од најверојатно најпопуларниот и најбрзиот Golf I на светот – 16Vampir Golf Mk1 AWD. Се работи за екстремна преработка на Boba Motoring под номенклатура 16Vampir, а сега имаме прилика да го видиме овој Golf како „вози“ 8,38 секунди (најдоброто време кое го постигнал на 1/4 е 8,29) во Германија на манифестацијата Finsterwalde 2015. Овој Golf од првата генерација со екстремно преработен мотор од два литри со 16 вентили располага со дури 1.150кс и 1.001Nm вртежен момент. Со маса од само 980 килограми, по 402 метри постигнува излезна брзина од дури 285км/ч. Измерените перформанси покажуваат дека се работи за еден од најбрзите автомобили на светот. Брзина од 100км/ч постигнува за само 1,7 секунди, од 100 до 200км/ч му се потребни 2,2 секунди, а од 200 до 250км/ч 1,75 секунди. Практично, „Вампирот“ од 0-250км/ч стигнува за вртоглави 5,7 секунди.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Редакцијата на „Високи Октани” имаше можност да го тестира градскиот шармер на Peugeot, моделот 208 во неговата освежена изведба. Тест возилото беше опремено со познатиот три цилиндричен 1.2 литарски мотор со 82кс , на кој секако не му недостасува експлозивноста и одлично ги врши задачите во средината за која е наменет. Имено кога говориме за средината во која Peugeot 208 се чувствува најкомотно, се градските улици и сообраќајот на нив во сите форми и облици. Тест моделот беше во навистина уникатна колор комбинација која е е исклучително ефектна, судејќи по погледите на минувачите и останатите возачи кои не можеа рамнодушно да го одминат, а да не го погледнат. Мат црната боја која е со пластичен релјеф и „отровно“ зелените детали, кои се дискретно вклопени во предната маска, на ретровизорите и на ознаките Peugeot идеално ја пратат силуетата и се заедно со одличниот 1.2 литарски мотор дел од дискретната агресивност на овој мал градски автомобил. Во сивилото на автомобили, особено на малите кои се ...
сите 2 | | | веќе видена

Колекционерство Еден од најексклузивните музеи во Америка, ако не и пошироко, кој беше затворен за комплетна реставрација, повторно ги отвори вратите за посетителите и вистинските љубители на автомобилите. Имено, по 14-месечно детално реновирање, старата коцкаста зграда доби комплетно нова форма која е во хот род стил, а за истата беа одвоени 100 милиони долари. Навистина сериозна сума, но секако достојна за епитетот кој го има овој музеј каде што се собрани навистина избрани примероци од сите автомобилски епохи. Музејот е за прв пат отворен во 1994. година од публицистот и магнатот Robert E. Petersen и во истиот се, како што кажавме, избрани 130 автомобила кои се поставени на 3 ката, зависно од тематиката и епохата. Првиот кат е наречен „The Peter and Merle Mullin Artistry Floor”, кат посветен на автомобилите скулптури од времето на популарното француско Арт Деко. > at Petersen Automotive Museum on October 4, 2012 in Los Angeles, California." ...
| | веќе видена

Промоции Како што алтернативните автомобилски погони влегуваат во сериско производство, така и натпреварите меѓу производителите на сите полиња го следат нивниот развој. Секако како дел од развојот се и перформансите, па така неодамна Hyundai се пофали со рекордот во максимална брзина на автомобил задвижуван со водороден погон. Станува збор за моделот IX35 или познат како Tucson на некои пазари, а рекордната брзина изнесуваше 152.2 км/ч. Брзина која за бензински автомобил можеби е карактеристична дури и за малите градски автомобили, сепак е брзина која кај водородните автомобили е доволна за рекордна. Иако светот на водородните автомобили е се уште мал и освен Hyundai ја имаме и Toyota Mirai, не треба да ги занемаруваме и како алтернатива на фосфорното гориво и како технологија која доаѓа. Секако оваа технологија се развива паралелно со електричниот погон и ќе треба времето да покаже која ќе биде поприфатлива и поуспешна. Сепак штом започнале производителите да ја истакнуваат брзината на своите водородни ...
сите 4 | | | веќе видена

Спорт За наредната сезона на WEC шампионатот Audi го претстави новиот, темелно редизајниран R18 e-tron quattro Иако Audi годинава во WEC остана без титула, во Инголштат веќе размислуваат за следната сезона, продолжувајќи со развојот на R18 e-tron quattro, чиjа нова, може да се каже револуционерна верзија, денес ја претставуваме. Визуелно, значајно изменет од актуелниот R18 прототип, со потполно нов преден дел и моторен простор, новиот модел е најсилен и најефикасен тркачки автомобил излезен од Audi фабриката на сите времиња. Под каросеријата од јаглеродни влакна се наоѓа хибриден систем, сочинет од 4.0-литарски V6 TDI турбо дизел и електромотори, кои се снабдуваат со енергија од литиум-јонска батерија. Останатите технички поединости се чуваат во тајност до почетокот на предсезонските тестирања на WEC.
сите 2 | | | веќе видена

next