Високи Октани

Актуелно По неколкумесечно мудрување во BBS и стравот дали ќе успее новата екипа да ја достигне популарноста на триото Jeremy, Hamond и May, конечно се објави комплетната нова екипа. Како главен адут кој ќе стои до првиот човек Chris Evan, ќе биде германката Sabine Shmitz, која се прослави токму со Top Gear, како бестрашната девојка која е неприкосновена на патеката Nurburgring. Навистина интересен додаток во тимот и секако интересна личност која ќе даде шарм на новиот формат и тимот на најпопуларното автомобилско шоу во светот. Третиот во тимот е малку познатиот Chris Harris кој ќе има шанса како анонимус, но со портфолио на голем вљубеник во автомобилските и колумнист на неколку автомобилски портали да се прослави во друштво на Sabine и Chris Evans. Навистина останува да ја почекаме премиерата која е најавена за 8-ми мај и да видиме како ќе изгледа сето ова околу кое толку многу се говореше и шпекулираше речиси цела година. Секако нема да биде лесно да се понесе славата која ја направија тројцата славни ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Audi повторно e најуспешен бренд Концептот Audi e-tron quattro победи во категоријата „Нова мобилност” Прво место за навигација, информативно забавниот систем, интернет поврзување и мултимедија Audi трета година по ред е најуспешен бренд на „Connected Car” наградите кои ги организираат магазините „Auto Bild“ и „Computer Bild“. Брендот со четири прстени освои вкупно пет од девет награди, што е за една награда повеќе во споредба со натпреварувањата во 2013 и 2014, кога Audi беше најуспешен бренд со вкупно четири награди. Концептот Audi e-tron quattro ја освои првата награда во категоријата „Нова мобилност”. Audi исто така го освои првото место во категориите: навигација, информативно забавен систем, интернет поврзување и мултимедија. Интеграцијата на Audi со услугите на Google му овозможи на бренднот да триумфира во категоријата „Навигација“. LTE Wi-Fi интернет поврзувањето, нуди брз пренос на податоци помеѓу осум уреди, и го освои првото место во категоријата „Интернет интеграција”. Телефонската ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно 2015. година е на заминување и сметаме дека сега е вистинско време тимот на „Високи Октани“ да ги селектира најдобрите 10 автомобили за посочениот период. Задачата не беше лесна, бидејќи зад нас се плодни дванаесет месеци на автомобилската меѓународна сцена, кои обилуваа со интересни новитети. Параметрите за квалификација на оваа годишна листа се едноставни – да станува збор за супер-спортски/супер престижен автомобил и возилото за прв пат да биде испорачано на купувач во 2015-та година. Уживајте во фото галеријата:
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Подготовките за Европското фудбалско првенство 2016-та веќе започнуваат со најавената нова специјална серија на брендот која ќе ја носи ознаката Allstar. За почеток оваа серија ќе биде достапна само во Германија и ќе ги вклучува моделите Polo, Golf, Golf Cabriolet, Golf Variant, Golf Sportsvan, Beetle, Beetle Cabriolet, Jetta, Scirocco и Sharan. Основните елементи во надворешноста на овие автомобили ќе се забележува по светлата за магла, различните алуминиумски фелни и натписите на средната рамка на вратите. Во внатрешноста опремата ќе биде збогатена со зимски пакет кој вклучува греење на предните седишта, прскалки на фаровите со течност која се загрева и естетски алуминиумски внатрешни прагови. За оние кои пак сметаат дека споменатата опрема не е доволна, ќе биде достапен пакет Allstar plus во кој ќе бидат содржани повеќе дополнителни играчки за ваше удобно чувство зад воланот. Очекуваме подетална информација и посилна кампања сврзана со главната споредна работа на светот и секако VW кој како и ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Во светот кај што познатите супер спортски автомобили ги има во изобилие, доколку возите Ferrari, Lamborghini, Aston Martin или нешто слично, ќе имате ист автомобил како полицијата во Дубаи, тогаш погледнете ги моделите на ексклузивната локална марка W motors. Оваа егзотична компанија, која се послави со автомобилот Lykan Hyper Sport веќе го подготвува и прима нарачки за „помалиот брат“ наречен Fenyr Super Sport. Новиот автомобил, кој е изработен од високо-технолошки јаглеродни влакна и алуминиумска каросерија, има тежина од само 1200кг. Моторот кој го задвижува ги има фантастичните 900кс. моќност и вртежен момент од 1200Нм. Со овие параметри перформансите се точно какви што заслужува за да биде наречен супер спортски автомобил, а тие се следните: максимална брзина од 400км/ч и забрзување од 0 до 100км/ч за 2.7 секунди! Сето тоа се пренесува на асфалтот со пристојните 19 инчни тркала и пневматици со ширина 255. Моторот ќе биде на познатата германска фирма Ruf и ќе биде со зафатнина од 4 литри. ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно На чешкиот произведувач кој е под капата на Volkswagen сериозно му недостасуваат SUV модели и токму затоа прогнозираме одличен успех на Škoda Kodiak. Škoda најавува голем SUV, кој ќе располага со најголема пространост во класата и богата гама на VW бензински и дизел мотори, во пар со мануелни и DSG менувачи. Премиерата за пошироката јавност ќе биде во Париз (од 1 до 16 октомври 2016), а за нас новинарите промоцијата ќе биде одржана нешто порано, во текот на летото. До сега се претпоставуваше дека моделот ќе се вика Snowman, но во Škoda објавија дека големиот SUV ќе го носи името – Kodiak. Kodiak стандардно ќе се нуди во верзија со 5 седишта, опциони со седум, а во понудата ќе бидат и 4х2 и 4х4 верзии. Можна е и атрактивна купе варијанта на овој модел, а цената на германскиот пазар ќе стартува од 24.000 евра.
сите 6 | | | веќе видена

Актуелно Како што е познато, сите автомобили губат процент од својата вредност веднаш штом ги напуштат автомобилските салони. Оваа вредност, како што пишува FastCar, достига дури до 30% уште во првата година на купување на новиот автомобил. Ова е секако не толку пријатна информација за оние кои купуваат нов автомобил, но секако е одлична вест за оние кои сакаат да купат навистина исклучително вреден автомобил за ниска цена. Списанието за пример го даде Honda S2000, одличниот јапонски спортски родстер, кој е со мотор поставен во предниот дел, погон на задните тркала и чистокрвни 240кс. моќност. Овој автомобил беше за прв пат претставен во 1999-та година како одговор на главнит ривал Porsche Boxter S и навистина претставува, по сите параметри, исклучително квалитетен и интересен спортски кабриолет. Цената на чинење на нов автомобил изнесуваше 28.500 британски фунти или околу 40.000 евра, додека денеска истиот автомобил со изминати километри и комплетна сервисна историја може да се купи за околу 5.000 ...
сите 4 | | | веќе видена

Спорт Можеби сте се запрашале кои се условите за еден тим да биде дел од „Формула 1“ шампионатот и кои се условите да се биде дел од „Формула 1“ циркусот. Секако освен техничките, има и и други услови кои треба да се исполнети, а еден од важните е и котизацијата која ја плаќаат и која е различна за секој од тимовите. Начинот на кој се одредува која сума ќе ја плаи секој од тимовите е навистина интересен. Tаа се одредува така што на основната цена за учество се додава сумата од бројот на постигнатите бодови во изминатата сезона помножени по 6.194 долари. По оваа формула, најуспешните имаат најголема финансиска обврска за учество во наредната сезона, а и од тоа може да ви стане јасно колкава е заработката на Берни Екелстон како доминантен сопственик на „циркусот“ наречен „Формула 1“. Претставено во бојки обврските на тимовите се следните: тимот на McLaren за 2016-та треба да уплати сума од 4.870.510 долари, Ferrari-2.725.000, Williams – 1.842.505, Red Bull – 1.481.235, Force India – 1.218.240, Lotus/Renault ...
| | веќе видена

Актуелно Што се случува кога две дрифт легенди ќе седнат во Mustang RTR и Liberty Walk Lamborghini Murcielago – ТОТАЛЕН ХАОС! Компанијата Monster која се бави со производство на енергетски пијалаци, односно подигање на адреналин на авто-ентузијастите, го подготви едно од најдобрите, ако не и најдоброто видео во годинава што изминува. Во Јапонија се сретнуваат две дрифт легенди – Vaughn Gittin Jr. и Daigo Saito и започнуваат спектакуларна дрифт битка. Vaughn седнува во неговиот жестоко спремен Mustang RTR (5.0-литарски V-8 со 550кс), а Daigo во специјално за дрифт подготвен Lamborghini Murcielago (6.2-литарски V-12 650кс). Жесток дрифт ретровизор до ретровизор, шкрипење и палење на гуми, рикање на V-12 и V-8 мотори, пропратено со одлична музика и сето тоа сместено во напуштената патека во Ниигата во една пост апокалиптична атмосфера. Употребете пар одлични слушалки или засилете го звукот на озвучувањето на максимум и уживајте:
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Еуфоријата која ја донесе најновото продолжение на култниот Star Wars не остана незабележан и од автомобилскиот свет. Италијанскиот бренд Fiat за саемот на автомобили во Лос Анџелес го подготви Fiat 500 во верзија R2-D2. Моделот кој ја следеше европската премиера на култниот филм, беше тематски украсен со елементите на симпатичниот дроид од филмот кој го носи имото R2-D2 и во две изведби досега беше прикажан во Англија, Германија, Шпанија, Данска и некои други европски држави. Боите кои преовладуваат се во стил и дизајн на боите кои ги носи малиот дроид и тоа се основно белата и сината, а има одредени детали обоени во сиво. Освен боите на автомобилот се присутни логоата на дороидот, како и логото Star Wars, кое е особено впечатливо на инструмент таблата во делот на совозачот. Во внатрешноста се одлично вклопени белата кожа на седиштата и инструмент таблата кои се дополнети со луксузните додатоци од алкантра, со што дополнително се внесува свежина во просторот. Едицијата BB-8 е официјалниот назив ...
сите 3 | | | веќе видена

Промоции „Порше Македонија“ ја прошири својата понуда со врвниот модел од семејството Targa – Porsche Targa 4S. Македонските вљубеници во врвните автомобили имаат единствена можност да уживаат во овој раскошен автомобил, кој во Европа дури наскоро ќе започне да се испорачува кон клиентите. Убавецот со својот беспрекорен дизајн и надмоќен изглед веднаш започна да го привлекува вниманието на посетителите во салоните на „Порше Македонија“. Овој модел за прв пат го комбинира класичниот Targa концепт со врвната технологија за придвижување на покривот. Исто како и легендарниот оригинален Targa модел и новиот модел има карактеристичен широк Б -столб , подвижен покрив во делот над предните седишта и заоблен заден прозорец без Ц столб. Но за разлика од класичниот модел, покривот кај новата Targa може да се отвори и да се затвори со едноставно притискање на едно копче. Со своите карактеристики, новиот модел 911 Targa се претставува како високо квалитетен иновативен римејк на класиката од 1965 година. Комбинацијата на ...
сите 18 | | | веќе видена

Актуелно Lamborghini и оваа сезона ја одржува Зимската академија во која учесниците ја имаат таа привилегија да научат како супер-автомобил се вози на снег Секоја година, веќе традиционално, Lamborghini во соработка со Pirelli ја организира познатата Winter Academia. Школото за возење по снег и зимски егзибиции ги „троши“ најновите модели на Lamborghini и зависно од сложеноста е поделено во два сегменти – Intensivo и Avanzato. Овој декември во градчето Livigno курсистите возат Aventador LP700-4 Coupe и Roadster, како и Huracan LP610-4 Coupe кога станува збор за интензивниот курс (Intensivo), додека учесниците на напредниот (Avanzato) имаат прилика да возат со Aventador LP750-4 Superveloce. Да погледнеме еден интересен сегмент на овој фантастичен курс:
| | веќе видена

Промоции Најновата изведба на супер-спортскиот автомобил на Ford кој беше направен како реинкарнација на легендарниот модел од минатото Ford GT40, најави навистина интересна иновација. Имено, познато ни е и од претходниот модел дека моторот е под стаклен капак, но овој пат станува збор за Gorilla Glass стакло што се користи кај паметните телефони. Причините да се користи токму таков тип на стакло се неколку, а ќе споменеме само дел од нив. Овој тип на стакло, за разлика од останатите, е отпорно на удари и кршење, 25 до 30% е полесно од конвенционалните панели, односно според изјавите на Ford, е за цели 5кг полесно од употребата на алуминиум или стакло. Дополнителна предност од употребата на стаклото е функцијата за изолација на звук, што означува потивок автомобил и подефиниран звук. Да потсетиме дека под стаклото е поставен најновиот Еко Буст V6 мотор кој го задвижува новиот GT40, а според зборовите на фановите звукот на автомобилот е исклучително привлечен и е музика за уво. Оваа нова технологија нема ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Вистински страв и трепет за Bugatti Veyron – монструозниот Devel Sixteen ги руши сите граници Кога пред две години на Автосалонот во Дубаи ја имаше својата премиера, никој не го сфаќаше овој модел сериозно. Квалитетот на изработката беше на најлошо можно ниво, а од прототипот потпишан од фирмата Defining Extreme Vehicles Car Industry буквално отпаѓаа делови. Декларираната сила од 5.000кс и максималната брзина од 560км/ч личеа на шега. Меѓутоа, сега работите стојат поинаку. Во видео прилогот имаме прилика да видиме екстремен мотор, дело на Steve Morris Engines (SME). Тестот на 12.3-литарскиот V16 quad turbo мотор на динамометрот ги потврдува најавите, дури и повеќе. Монструмот развива 4.515кс на 6.900в/мин, како и фантастични 4.766Nm на 6.600в/мин. Огромната машина може и повеќе, но диното не може – „не држи“ сила над 4.515кс. Логично, се поставува прашање како толкава сила да се имплементира во болидот и на крајот да се пренесе на подлога. Дури и во модот „секојдневно користење“, кога силата е ...
| | веќе видена

Актуелно По неколкумесечни преговори помеѓу легендарното дизајн студио Pininfarina и индискиот бренд Mahindra завршија. Новиот сопственик веќе официјално е Mahindra. За сума од 28 милиони долари, индискиот бренд купи 76,06% од акциите на Pininfarina, со што е носител на контролниот пакет акции како доминантен сопственик на италијанскиот бренд. Со купувањето, Mahindra има обврска да исплати 128 милион долари во вид на долг кон кредиторите, а дополнително планира да инвестира 20 милиони долари во понатамошната работа на најпопуларното дизајн студио во свет. Интересна тенденција на купување на најлегендарните брендови од Европа од страна на индиски корпорации. Ако продолжи оваа тенденција, Индија и Кина ќе бидат новата Европа каде што целиот автомобилски луксуз и традиција ќе биде пренесен. Да потсетиме само дека токму Pininfarina e дизајн студиото кое низ времето ги нацрта најубавите модели на Ferarri, Aston Martin, Rolls Royce како и егзотиките на Alfa Romeо и Peugeot. Се надеваме дека новиот менаџмент ќе ...
| | веќе видена

Актуелно > Пред 120 години во декември 1895 година пионерите на мобилноста Laurin и Klement ги поставија темелите на една од најстарите светски компании за производство на автомобили > Фасцинантно успешна приказна: Од фабрика за велосипеди до интернационален автомобилски производител > Моќен бренд: Над 17 милиони продадени автомобили со логото на ŠKODA и L & К > Нова ера: ŠKODA и понатаму ќе ја проширува својата гама во годините кои следат Овој месец брендот ја прославува својата 120-годишнина, што е потврда дека во светски рамки Škoda е една од најстарите компании за производство на автомобили. Стручноста и угледот на брендот Škoda се базираат на дванаесет децениска традиција и искуство во автомобилскиот инженеринг на Чешката индустрија. Ентузијазмот за мобилноста е дел од Škoda, уште кога компанијата беше основана, тоа може да се забележи преку богатата традиција и бројните автомобилски икони. Во последните 25 години како дел од групацијата Volkswagen, ŠKODA прерасна во меѓународно успешен производител ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Во светски рамки брендот испорача 147 750 возила Директорот на продажба Дитмар Фогенрајтер изјави: „Големиот број нарачки се поттик за месеците кои следат“ A3 e-tron е многу успешен во Западна Европа Audi останува на вистинскиот пат: Со околу 147.750 испораки во месец ноември (1% повеќе во споредба со истиот месец минатата година), компанијата го потврди својот силен продажен резултат од претходната година. Во Европа, производител на премиум автомобили со седиште во Инголштад, ја зголеми продажбата за 6% со околу 62 300 испорачани возила, и покрај смената на генерации во семејството Audi А4 – бестселерот на брендот. Од почетокот на оваа година до крајот на месец ноември, повеќе од 1.640.000 клиенти низ целиот свет се одлучија за брендот со четири прстени, со што забележан е раст од 3,4%. „Покрај исклучителните ефекти во Кина и залезот на првата генерација од моделот Q7 во САД, ние сме задоволни со нашите продажни резултати во месец ноември”, изјави вели Дитмар Фогенрајтер, член на одборот за ...
сите 4 | | | веќе видена

Промоции Швајцарската компанија Rinspeed уште во октомври најави дека на Consumer Electronics Show, Лас Вегас, во јануари 2016-та година ќе одржи светска премиера на своето ново концепт возило. Денес ви ги претставуваме првите официјални видео материјали, зачинети со детали. Возилото со номенклатура Rinspeed Etos concept го подига возачкото искуство на едно, до сега, невидено ниво и храбро ги демонстрира можностите на иднината во автомобилскиот инженеринг. Како база на овој футуристичко-елегантно дизајниран и екстремно иновативен концепт послужил BMW i8, а тоа значи дека има комбиниран хибриден погон со сила од 362кс. Уште еден доказ дека се работи за спортско возило се и 20-инчните Borbet GTX фелни, кои обезбедуваат перфектен „хендлинг“ на патеката. Адаптивно-интуитивниот софтвер на системот за автономно возење непогрешливо ги „фаќа“ свиоците во милиметар, дури и на тркачките патеки, постигнувајќи одлично време по круг. Револуционерно изведениот ентериер, дизајниран од страна на Strähle+Hess и Stahl ...
сите 4 | | | веќе видена

Спорт Италијанскиот бренд кој во минатото бил синоним за автомобилски натпревари и кој има навистина успешна натпреварувачка историја, според првиот човек Sergio Marchionne, сериозно размислува за повторно враќање во „Формула 1“ натпреварите. Во минатото Alfa Romeo се гордее со 10 победи од вкупно 110 „Формула 1“ натпревари во кои има учествувано и две шампионски титули во првите две години на натпреварувањата 1950. и 1951. година со легендарните имиња како што е Giuseppe ‘Nino’ Farina и Juan Manuel Fangio. Интересен е фактот што враќањето на овој бренд во „Формула 1“ го става во позиција да се натпреварува директно со Ferrari што означува две италијански легендарни ривали од минатото повторно да бидат ривали на натпреварувачките патеки. Alfa Romeo може да се пофали со 40 години директно присуство во „Формула 1“ натпреварите како и присуство во натпреварите како добавувач на мотори за дел од тимовите во шеесеттите и седумдесеттите години и повторно како конструктор во периодот од 1979. до 1985. година. ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Првиот целосно електричен Porsche автомобил е на пат. Надзорниот одбор на Dr. Ing. h.c. F. Porsche AG денес даде зелено светло за проектот Mission Е. Според зборовите на д-р Оливер Блуме, претседател на извршниот одбор, „Porsche започнува ново поглавје во историјата на спортските автомобили.” Целосно електричното возило треба да биде лансирано кон крајот на оваа деценија. Со проектот Mission Е, Porsche го продолжува својот раст. Во Штутгарт се создадоа услови за повеќе од 1.000 нови работни места. Компанијата ќе инвестира околу 700 милиони евра во својата главна фабрика. Во текот на следните неколку години, нова фарбара и нова фабрика ќе бидат изградени. Постојната фабрика исто така ќе биде проширена со цел во новиот дел да се произведуваат електрични мотори. Новите инвестиции не завршуваат тука, компанијата ќе инвестира и во новиот развоен центар во општината Вајзах. Mission Е концепт автомобилот се прослави уште при својата премиера на Меѓународниот саем во Франкфурт (ИАА) во септември 2015 ...
сите 22 | | | веќе видена

next