Високи Октани

Промоции Jaguar E-Type е една од класичните легенди и е неостварена желба на многу автоентузијасти ширум светот. Модерна интерпретација на E-Type е и понатаму присутна во облик на Eagle Low Drag GT , но ова е нешто ново. Доколку сакате уште помодерна реинкарнација на E-Type формулата, тогаш Lyonheart K е вистински избор. Сосема нормално е што едно вакво возило не е евтино – 360.000 евра за варијантата со тврд покрив и 375.000 за кабриолет. Компанијата се наоѓа во Ковентри, стариот дом на Jaguar, а она што се нуди е многу атрактивно – лесна алуминиумска основа, прилагодливи амортизери, модерно потпирање. Силата доаѓа од Cosworth V8 со 567кс, возилото стигнува до брзина од 100км/ч за 3,9 секунди, а максималната брзина му е 300км/ч. По првичната најава на ултра ексклузивна серија од само 50 примероци, компанијата го ревидираше овој свој став на 250 единици, со назнака дека е можна и поголема бројка, зависно од побарувачката на пазарот.
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Времето на технологијата во кое живееме, каде технолошкиот развој оди толку брзо напред што е невозможно речиси некој да биде успешен, а да не го следи, со сигурност е веќе присутно и кај автомобилските продажби. По видеото кое ќе може да го видите може да кажеме дека 21. век пристигна навистина и во авто-салоните. Брендот Volvo повторно со иновација и во овој сегмент, односно со комплетна виртуелна реалност во продажбата и конфигурацијата на автомобилот кој сакате да го купите. Знаеме дека до сега класичниот начин на продажба беше со избор на опции од каталогот во салон за автомобили, па пота имавме онлајн конфигуратори со кои ги избирате опциите и ја сочувувате за приказ во авто-салонот. Сега веќе сето тоа изгледа многу застарено кога ќе видите како во Volvo ја гледаат новата ера на конфигурацијата и продажбата со холограми и виртуелна реалност. Погледнете го видеото и очекувајте кога кај нас ќе може да го доживеете истото. Се надеваме дека ќе биде навистина скоро и нема да има потреба да го ...
| | веќе видена

Промоции Ексклузивниот германски бренд кој правеше навистина единствени и софистицирани супер-спортски автомобили во мали серии, повторно на пазарот. Имено, по објавениот банкрот на оваа компанија, пронајден е инвеститор кој сака да го сочува брендот и да овозможи да гледаме нови Weismann автомобили на улиците. За оние кои можеби не го познаваат брендот, ќе споменеме дека автомобилите на Weismann се рачно изработени во Германија, дизајнот е со атрибути на класичен автомобил, додека механиката е од BMW M3. Марката беше обожувана од оние кои разбираат малку повеќе за автомобилите, а не остана незабележана дури и од емисијата Top Gear на BBS каде што беше спореден со британскиот TVR и беше оценета како навистина убава класична репродукција на софистицирано возило. Сепак светската економска криза се одрази особено на малите брендови кои не можеа да ја поднесат и беа принудени да објават банкрот. Новиот инвеститор доаѓа од Англија и се надеваме дека ќе го задржи духот кој го имаше брендот претходно, а исто така ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Додека Tesla Motors има тотално отповикување за Model S, Rolls Royce повлекува само еден автомобил Компанијата Rolls Royce соопшти дека е откриен можен проблем на моделот Ghost, а вистински куриозитет е фактот што заради ова на вонреден сервис ќе биде повлечен само еден примерок на ова возило. Во последно време навикнавме да читаме за масовни, повеќе милионски отповикувања на автомобили заради фабрички и сериски грешки. Но, овој пат сме сведоци на еден вистински рекорд – Rolls Royce повлекува само еден Ghost од пазарот во САД, заради проблем со предните воздушни перници. Бидејќи оваа реномирана компанија произведува релативно мал број на автомобили (4.063 единици во 2014-та година), лесно е утврдено дека се работи за возило произведено на 23. јануари 2014-та и испорачано на американскиот пазар. Rolls Royce соопшти дека постои можност предните воздушни перници на овој примерок „да не пружаат очекувано ниво на заштита на патниците при страничен судир“ и дека заради тоа постои ризик од повреда на ...
сите 3 | | | веќе видена

Низ историјата Во шаренилото и изобилието од лед светлини кои ги имаме кај автомобилите денеска, брендот кој особено ја почитува иновацијата во осветлувањето не навраќа на самиот почеток во далечната 1903-та. За да ни ја раскажат во неколку минути историјата на автомобилската светлина и потрагата по перфекција подолга од 100 години, во една временска линија го имаме развојот од првата парафинска светилка до најсовремените матрикс ласерски светлини на Audi автомобилите денеска. Навистина по долги години период во автомобилските светилки беа стандардни и немавме некои особени иновации кај истите, а денеска ги имаме во огромен број. Audi како лидер токму со овие иновации, во крајот на видеото ни ги покажува најновите интелигентни системи кои осветлувањето на патот и означувањето на автомобилот го носат на сосема друго ниво. Автомобилските светла веќе работат активно и тоа до ниво на проценка на ситуации, услови на пат и адаптирање на интензитетот, аголот и снопот на светлина, зависно од истите. Со тоа ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Можеби сте чуле за познатиот апартман во Њујорк кој е во дизајнот на Bentley, а се наоѓа во ланецот хотели St. Regis. Овој апартман е со дизајн елементи од моделот Bentley Continental и навистина е врв во луксуз инспириран од автомобилски елементи. По моделот на апартманот во Америка, ланецот хотели одлучи да направи сличен луксуз во Европа, па неодамна беше промовиран Bentley апартманот во Истанбул, Турција. Навистина интересен избор тоа да биде не било каде, туку во единствениот град кој се протега на два континента и луксузот е очекуван. Апарманот е со фоаје изработено од мрамор во дизајнот на моделот Continental, ладилниците за шампањ се со логото на Bentley, додека мини барот е со дизајнот на инструмент таблата во која се наоѓаат часовници од марката Breitling, партнерска фирма на Bentley. Аудиот системот е исто така важен дел од целиот луксуз кој го нуди овој апартман и е по моделот повторно на Bentley Continental со врвни аудио елементи изработени од фирмата Naim Audio. Целиот овој ...
| | веќе видена

Актуелно Додека епскиот филм Furious 7 се уште се врти по светските кино сали, главниот протагонист и продуцент Вин Дизел најавува дека ќе гледаме нови адреналински акции на тркала, но под друго име. Филмскиот серијал Fast and Furious својата светска слава ја должи токму на бројните модификувани автомобили, кои се појавуваат на филмското платно и интересното акционо сценарио зачинето со криминал и љубов. Последниот дел, кој излезе во април годинава, донесе добивка од преку милијарда долари. За жал, еден од главните ликови, трагично го загуби животот пред две години, па беше за очекување дека ова ќе биде последна приказна под тоа име. Меѓутоа, Вин Дизел сега најави дека, употребувајќи сцени кои веќе се појавуваа во минатите продолженија во комбинација со нови, ќе креира нов холивудски спектакл, со многу добри автомобили. Намерно оставајќи ја публиката без прецизни информации, се шпекулира дека во следниве две години ќе уживаме во дури два негови филма. При снимањето на Furious 7, кој е навистина ...
| | веќе видена

Актуелно Audi А6 освои награда во категоријата „Голем менаџерски караван автомобил“, според анкетата која беше спроведена од страна на магазинот „Handwerk“. Audi A4 Avant триумфираше во категоријата на автомобили со средна големина. 1 791 читатели сметаат дека Audi А6 е најдобар караван за компаниите. На моделите на Audi им конкурираа шест автомобили во категоријата големи автомобили и 18 во категоријата средни автомобили. Забавниот мобилен на Audi прогласен за „Производ на годината“ Audi триумфираше на дванаесеттите Plus X награди во категорија „Производ на годината”. Брендот со четири прстени, исто така, победи во категориите иновации, висок квалитет, дизајн, оперативност и функционалност. Мобилниот на Audi има повеќе функции и на пазарот е прв уред кој многу лесно може да се поврзе со други надворешни уреди. За наградата Plus X, одлучуваат 27 експерти од различни индустрии и ги прогласуваат најиновативните производи.
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Една навистина интересна рекреација на легендарниот рели автомобил на брендот Skoda, моделот 130RS кој чешкиот дизајнер Петер Новак повторно го врати на автомобилската мапа. Тој за споменатата цел реши да користи како база еден навистина супер спортски автомобил како што е првата генерација на Audi R8. На оваа база тој разработи каросерја која барем во предниот дел наликува на класичниот модел 130RS. Автомобилот кој тој го произведе ја носи ознаката N200 „Non Fiction” и е направена во чест на 40-годишнината од времето кога моделот бил актуелен. За целиот проект на чешкиот дизајнер му биле потребни 18 месеци да го добие финалниот продукт. Тој за својата разработка користел различни делови на модели од VW групацијата, па така на овој автомобил фаровите доаѓаат од Bentley Mulsanne, а задните стоп светла од Lamborghini Gallardo. Механиката како што споменавме е комплетно преземена од моделот Audi R8, односно 4.2 литарскиV8 мотор со моќност од 420кс и шест степен мануелен менувач. Овој прототип автомобил ...
| | веќе видена

Дали знаете? Судејќи по концептот на кокпитот на иднината, возачите ќе уживаат во самовозечките автомобили Во оваа статија ќе се фокусираме на тоа како возачот ќе го искористува времето додека со неговото возило управува автопилот, оставајќи ги на страна сите технолошки и правни аспекти на роботизираните автомобили и уживајќи во возењето на иднината. За таа цел, ќе се послужиме со футуристичкиот ентериер, кој го претстави Volvo во Лос Анџелес, на не така далечните идни модели на овој произведувач, под номенклатура Concept 26. При проектирањето на кокпитот на иднината, Швеѓаните земаат во обѕир дека повеќето возачи сметаат дека самовозечките автомобили би требало да ги задржат воланот и другите класични команди, за да можат на овој начин да управуваат со возилото, кога тоа ќе го посакаат. Возачкото работно место е креирано за блиската иднина, следните 5-10 години, период во кој самовозечките автомобили се уште нема да бидат толку усовршени. Volvo, кој со децении успешно креира имиџ на безбеден автомобил, пред ...
сите 7 | | | веќе видена

Актуелно Според најавите на италијанските медиуми, преговорите меѓу дизајнерската куќа Pininfarina и индискиот автомобилски бренд Mahindra влегуваат во завршна фаза. Како што беше најавено, амбициите овој индиски бренд да стане нов сопственик на најлегендарното италијанско дизајн студио по се изгледа дека се блиску до крајот. Финансиските институции раководени од Mahindra се надеваат дека по успешно завршените преговори да станат доминантни сопственици на Pininfarina, на кој му е потребен излез од кризата и отплата на долговите кои ги има моментално. Како причина за лошите финансиски резултати на овој легендарен бренд, кој ги дизајнираше најубавите автомобилски силуети речиси 100 години, е тоа што голем број брендови одлучуваат да користат сопствени дизајнери наместо дизајн студија. Брендот беше формиран во далечната 1930. годиниа и дизајнираше автомобили за Ferrari, Maserati, Rolls-Royce и многу други брендови, но последните 10 години беа навистина тешки за Pininfarina и долгот успеа да нарасне до бројката ...
| | веќе видена

Колекционерство Изминатиот викенд во Бузет, Хрватска се одржа Фиќо собир во чест на автомобилската легенда Џани Шверко, која беше позната по успесите со својот Fiat Abarth 1000TCR во поранешна Југославија. Собирот беше навистина убав начин за сите да се оддаде почит на оваа автомобилска легенда, а беше организиран во Бузет, родното место на Шверко. Настанот успеа да собере голем број ентузијасти кои пристигнаа од разни делови на Хрватска, но имаше и такви кои дојдоа и од останатите балкански држави на дружење на тема Zastava 750. За самиот настан беше повторно вратен на улица оригиналниот Abarth со кој Шверко се натпреварувал, реставриран во автентичниот вид, но за жал се уште без автентичниот мотор во него. Овој настан треба да прерасне во традиција и секоја година да ги собира сите љубители на Фиќо во сите изведби, а најмногу во Abarth Replica, со што ќе се врати споменот на славните денови на овој модел заедно со успесите на Шверко.
| | веќе видена

Спорт Briatore, Flavio – шеф на тимовите Benetton и Renault, роден 1950. во Италија По своите прилично сомнителни деловни почетоци, овој Италијан станува човек од доверба на Lucianо Benetton, прво во светот на модата, а потоа и во „Формула 1„, каде доаѓа во 1990. година. Во најбрзиот циркус на светот се снаоѓа како риба во вода, зграпчувајќи го младиот Михаел Шумахер од тимот на Jordan по само една извозена трка, а тимот под негово раководство го освојува конструкторскиот наслов во 1995. година, а Шуми две шампионски титули. Сменет е 1997. година, неколку години го води Supertec, произведувачот на Ф1 мотори, а кратко е и еден од сопствениците на Minardi. Се враќа во 2001. година со тимот на Renault, кој го презема Benetton. Го открива Фернандо Алонсо и освојува двојни титули во 2005. и 2006. година. Во Сингапур 2008. година инсценира незгода на Нелсон Пике помладиот, со што му ја обезбедува победата на Алонсо. Заради оваа измама во 2009. година му е доживотно забрането да се занимава со автомобилизам. ...
| | веќе видена

Актуелно Италија, земјата од каде доаѓаат најубавите автомобилски, па и општо дизајнерски, креации во историјата на светот, остануваат доследни на мануфактурното производство и до денешен ден постојат брендови кои произведуваат автомобилски егзотики токму на овој начин. Еден од тие брендови, кој исклучително со гордост го истакнува производството Made in Italy, за своите автомобили, е брендот Mazzanti, речиси непознат за многумина. Mazzanti со моделот Evantra, кој претставува супер-спортски автомобил, а се изработува рачно во мали серии, се појави на пазарот во 2013-та година. Храбро со оглед дека станува збор за навистина нов бренд кој е започнат од основачот Luca Mazzanti заедно со главниот дизајнер Zsolt Tarnok. Тие работата на овој проект ја започнаа во не толку далечната 2011-та година. Првиот автомобил произведен од Mazzanti Avtomobili е моделот Evantra, кој се произведува во серија не поголема од 5 автомобили годишно и секој модел е максимално прилагоден кон потребите на купувачот. Флозофијата на ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Конечно обелоденет во вистинската форма и сјај, новиот Fiat 124 spider кој ќе има за задача да заживее една легенда од минатото. Официјално беше претставен на саемот за автомобили во Лос Анџелес. Финалната форма конечно обелоденета по бројните шпионски фотографии и може да се каже дека е многу блиска со онаа на новата Mazda MX5. Сепак познато ни е дека под кожата на овој автомобил е Mazda MX5 , а автомобилот треба да е успешен микс на јапонски квалитет и прецизност во механиката со италијански дизајн. Сепак иако сличен, дизајнот во главните елементи, особено во предниот дел е многу поразличен од оној на Mazda, односно кај Fiat имаме поагресивен преден дел кој треба да потсетува на класичниот модел од седумдесеттите години. Моторот е позајмен од моделот Fiat 500 Abarth, кој е 1.4 литарски со турбо полнач и моќност од 160кс. Изборот на менувачи е помеѓу класичен мануелен и автоматски. Ентериерот е речиси идентичен со оној на Mazda MX5 и во него има само минимални измени околу управувачот и детали ...
сите 26 | | | веќе видена

Актуелно Во првите 10 месеци годинава, германскиот произведувач на луксузни спортски автомобили, ширум светот испорача повеќе возила од цела 2014-та година, соопштено е во Штутгарт. Во периодот јануари – октомври 2015-та Porsche испорача 191.784 автомобили, за разлика од целата претходна година кога се продадени 189.849 возила. Годинава, компанијата оствари нов продажен рекорд и тоа за само 10 месеци, што значи дека аферата Dieselgate не делува на Porsche. Бестселер меѓу моделите е и понатаму Macan, кој за 10 месеци привлече 70.000 купувачи ширум светот, а по него следува моделот Porsche Cayenne со продадени 60.000 единици. Највеќе возила со беџот на Porsche се продадени во Кина – 4.950 единици, со раст од 44%, па следува пазарот на САД со 4.070 примероци. На целиот европски пазар се испорачани 6.691 автомобил, од кои во Германија 2.644.
сите 8 | | | веќе видена

Промоции По бумот со најавата на новата Giulia, со нејзиниот најмоќен модел QV деновиве „протече“ информација и за останатите мотори кои ќе бидат достапни за овој автомобил. Очекувано е гамата да биде комплетирана со соодветни бензински и дизел мотори доколку автомобилот вистински смета да биде конкурент на BMW 3, Mercedes-Benz C и Audi A4. Моторите освен бензинскиот 2.9 V6 со 500кс кој ни доаѓа од Ferrari, Giulia ќе може да се добие со уште три варијанти на сосема новиот 2 литарски мотор. Варијантите ќе бидат со моќност од 200, 250 и 280кс. За комплетирање на гамата ќе бидат достапни и три дизел мотори со моќност од 150, 180 и 210кс кои ќе се добиваат од 2.2 литарскиот турбо-дизел мотор. Менувачите кај сите модели ќе бидат автоматски или мануелни, со тоа што најмоќниот модел, доколку биде избран со автоматски менувач, ќе има моќност од 490кс што е 10кс помалку за истиот мотор во изведба со мануелен менувач. Со излегувањето, макар и неофицијално, на оваа информација, ни дава за право да мислиме дека ...
сите 7 | | | веќе видена

Актуелно Брендот Audi досега има освоено 25 статуетки „Златен волан“ со што е најуспешен бренд во историјата на овие награди Два нови модели на Audi доминираат со своите категории и ги освоија најпрестижните награди во автомобилската индустрија, новиот A4 ја освои наградата во средната класа додека пак R8 триумфираше во категоријата спортски автомобил. Наградите „Златен волан“ ги доделуваат експерти и автомобилски вљубеници. Покрај експертите во областа свој придонес, за тоа на кого да му припаднат овие награди, даваат и читателите на двата етаблирани медиуми, магазинот Auto Bild и весникот Build am Sonntag. Статуетките беа врачени на свечена церемонија која се одржа во Берлин во централната зграда на една од најголемите издавачки куќи во Германија, „Аксел Шпрингер“. - Воодушевени сме со успехот што го постигнавме на овој високо почитуван натпревар. Наградите „Златен волан“ кои ги освоивме, нè мотивираат да бидеме уште покреативни во создавањето на нашите следни модели – изјави Руперт Штадлер, ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Caparo T1 заминува во историјата, фирмата во банкрот, а шефот и сопственикот на оваа куќа си го одземал животот. По точно една година информативно затишје, во кој период не добивавме никакви нови информации за најдобриот болид во Велика Британија, стигнаа катастрофални вести. Caparo T1 заминува во историјата, фирмата во банкрот, а шефот и сопственикот на оваа куќа извршил самоубиство. Првобитно наречен Freestream T1, Caparo T1 е болид во вистинска смисла на зборот. Најблизок до болидите на „Формула 1“ од било кој друг супер-спортист, овој болид ќе остане запаметен засекогаш по својот радикален изглед и вградената технологија. Осмислен и направен од поранешните инженери на McLaren како промотивно возило, се покажал толку добар што било одлучено да влезе во сериско производство. Дека се работи за суперавтомобил кој дава огромно задоволство во возењето, најдобро сведочи податокот за 578кс силниот 3.5-литарски V8 мотор, кој се поигрувал со само 550кг тешко возило, што е рамно на специфична сила 1.051кс ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Познатиот луксузен автомобил, кој стана статусен во поново време, а и единствен, чекајќи ги на врвот останатите автомобилски брендови да започнат со сериско производство, е навистина тешко да биде освежен со детали. Сепак работилницата на Vilner успеа да направи естетски допир и да ја направи Tesla Model S уште поелегантна. Во надворешноста се направени минимали измени со 19 инчни тркала и сменета предна маска како и ретровизори од лак црна пластика во карбон. Во внатрешноста е подетално разработен просторот и кожата е сменета со алкантара и напа во два тона црн и црвен. Комплетно се преработени внатрешноста на таванот, седиштата како и внатрешноста на вратите. Со овие промени просторот делува многу полуксузно отколку при стандардниот модел и воедно многу поразлично за да ја одвои Tesla Model S од стандардните модели кои се во понудата. Навистина финалниот резултат е елегантен луксузен електричен автомобил кој кај нас се уште е егзотика и на Балканот го имаме само во неколку примероци.
| | веќе видена

next