Високи Октани

Актуелно Во светската автомобилска индустрија на наградата „К.С. Енергија и Животна Средина“, која се доделува од страна на автомобилскиот клуб „Kraftfahr-Schutz (KS)“ се гледа како на признание за економична потрошувачка на горивото. Овогодишниот победник беше Audi А3 e-tron plug-in хибрид. Награда за врвна безбедност за Audi Audi Q3 го освои максималниот број на поени на „ Top Safety Pick за 2015-та година во Соединетите Американски Држави и ја освои наградата за врвна безбедност. О вој резултат беше потврден од страна на Американскиот институт за безбедност на автопат (IIHS), кој секоја година спроведува безбедносни тестови на автомобили во сите категории. Потрошувачка на гориво на горе споменатите модели: Audi A3 e-tron : Комбинирана потрошувачка на гориво во l/100km : 1,7-1,5 **; Комбинација потрошувачката на електрична енергија во kWh / 100 km : 12,4-11,4 **; E мисии на CO2 g / km: 39 – 35 **
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно На 7. ноември од фабриката Française de Mécanique излезе 200.000-ти 3-цилидричен бензински PureTech турбо мотор. Славеничкиот мотор е пратен во Мадрид, каде ќе биде вграден во Citroen C4 Cactus. Производството на овој мотор стартуваше во март 2014-та година во фабриката Française de Mécanique (Douvrin, Pas de Calais), каде дневно се произведуваат по 1.150 единици во 4 смени, а производството расте. Овој популарен мотор се вградува во моделите Peugeot 208, 308, 2008 и 3008, Citroen C3, C4, C4 Cactus и C4 Picasso, како и DS 3 и DS 4. Со него групацијата PSA Peugeot Citroen успеа да ја намали потрошувачката на гориво и емисија на CO2 за 18%, во споредба со атмосферските верзии на EP Prince моторите со 4 цилиндри. По повод на овој успех, Patrice Le Guyader, директорот на производната единица во северната регија изјави: „Ова количество на 200.000 произведени EB Turbo PureTech мотори произведени во фабриката Française de Mécanique е симбол на успехот на овој мотор на пазарот. Со ова е потврдена ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Една од најголемите икони во понудата на Mercedes-Benz, моделот SL ни пристига наредната година, а ќе биде претставен на претстојниот саем за автомобили во Лос Анџелес. Логично место каде треба да се претстави моделот кој отсекогаш бил на листата на најпосакуваните, токму во Америка. Легендата наречена SL, светот за прв пат ја виде во далечните 50-ти години на минатиот век, кога беа претставени, првично моделот 300SL, автомобил кој денеска вреди над половина милион евра. Низ годините имавме многу генерации и речиси сите препознатливи и посакувани на свој начин, како втората генерација со прекарот Pagode или пак третата која се прослави со Richard Gere во филмот „American Gigolo”. Последната генерација која добива „фејслифт“ единствено имаше преголема потреба од истото од причина што беше идентична со „помалиот брат“, моделот SLK. Навистина непријатно е да имате икона како SL, а да не се разликува речиси воопшто од SLK. „Според првите видеа и фотографии може да кажеме дека има доволно промени во ...
сите 6 | | | веќе видена

Актуелно Од 15. ноември стапува на сила прописот за задолжителна зимска опрема во моторните возила Како зимска опрема на моторни возила со најголема дозволена маса која не надминува 3.500 kg се подразбира: – зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од четири mm. – пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. Ако возилото во приборот има синџири за снег со адекватна големина за погонските тркала или други соодветни помагала. Како зимска опрема за моторни возилата со погон на четири тркала (4 х 4) се подразбира: – зимски пневматици на сите тркала, со минимална длабочина на шарите на слојот што гази по обем и широчина, од шест mm. – пневматици со летен профил на сите тркала со длабочината на шарите на слојот што гази по обем и широчина, со минимум од најмалку четири mm. Ако возилото во приборот има синџири за снег и во случајот кога имаат постојан ...
сите 43 | | | веќе видена

Актуелно Audi е омилен автомобилски бренд за Германците: Тоа беше заклучокот на германската интернет публикација „Ханделсблат“ и на YouGov истражувачкиот институт, кои спроведоа заедничко истражување под наслов „Бренд на годината за 2015 година”. Резултатите се базираат на вкупно 700.000 интервјуа, а беа опфатени вкупно 735 различни брендови. Ханделсблат ова рангирање го објави по втор пат. По освојувањето на второто место минатата година, оваа година според последното истражување Audi го зазеде првото место. „Дејли Телеграф“ автомобилски награди – Audi повторно триумфираше Audi освои три автомобилски награди кои ги доделува британскиот дневен весник “Дејли телеграф”. На церемонијата на доделување награди во Лондон Audi TT Купе беше прогласен за “Најдобар спортски автомобил”, Audi А3 ги освои наградите „Најдобар семеен автомобил” и “Најдобар дизајн на годината”. Читателите ги оценуваа новите автомобили во десет различни категории, каде што беа опфатени повеќе аспекти, но пред се уживањето во возењето. Во ...
сите 8 | | | веќе видена

Актуелно Една новина во тестирањето на безбедноста на автомобилите е тестот кој Euro NCAP реши да го воведе, а тоа е автоматското детектирање на пешаците од страна на автомобилот и автоматско сопирање на автомобилот. Тестот првично е предвиден да симулира неколку типични ситуации кои се најчести на патиштата, а за тестот се користат макети на пешаци со висина на возрасен човек и на дете. Овој тест се спроведува со брзина на движење од 40км/ч и 40 до 60км/ч. Воведувањето на овој тест е од причина што дури 47% од загинатите во сообраќајни незгоди во Европа се пешаци, велосипедисти или мотоциклисти. Euro NCAP тестот за безбедноста на пешаците го воведе уште во 2013-та година, но сега за прв пат се воведуваат макети на луѓе кои ќе симулираат движење на пешак со што тест средината ќе биде пореална. Навистина правилна насока на размислување на систем кој ќе биде исклучително важен и корисен во градски услови за секој автомобил кој ќе сака да го има епитетот безбеден. Сведоци сме на голем број несреќи од истиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Навистина нетипично е за Ferarri да биде во сребрена боја. Како што знаеме најчесто го имаме во познатат црвена или жолта боја. Но, овој модел или поточно овој конкретен примерок има навистина интересна приказна зошто ја носи сребрената боја и зошто е единствената Testarosaa со цена од безмалку еден милион долари! Овој специјално изработен модел на Ferrari Testarossa е направен по спецификација и порачка на најмоќниот човек во индустријата во современа Италија, господинот Gianni Agnelli, човекот кој застана на чело на Fiat во 1966-та година. Тој во порачката посакал лично од Enzo Ferarri да му биде изработено кабрио Ferarri Testarossa кое ќе биде во сребрена боја, омилената на Gianni Agnelli, а тоа произлегува од хемискиот симбол за сребро Ag, како првите две букви од презимето на Agnelli. Порачката одела до таму што на ова единствено Ferarri има специјално изработен беџ од чисто сребро на познатиот „Cavallino Rampante” или дигнат коњ. Аукциската куќа која ја води продажбата на ова навистина ...
| | веќе видена

Саеми Секоја година во Лас Вегас на SEMA шоуто се случува нешто специјално и импресивно. На едно место традиционално се собираат светските тјунери со своите уникатни креации и со најразлични преботки од кои на посетителите буквално им се врти во главата. Вжештената атмосфера дополнително ја подгреваат и извонредно атрактивните хостеси. Како тоа изгледа оваа година погледнете во фото галеријата:
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Дизајн лабораторијата на францускиот бренд Peugeot беше заслужна за новиот цивилен хеликоптер изработен од Airbus, а претставен на овогодишното аеро шоу во Дубаи. Моделот кој ја носи ознаката H160 е изработен за приватен транспорт, како и за разни медицински и спасителски акции во урбани средини. Дизајнот е навистина елегантен, со двојни ротори поставени во опашката на самиот хеликоптер. Можеби е премногу ако го наречеме дизајнот футуристички, но секако можеме да кажеме дека претставува нешто навистина различно од сето тоа што сме можеле да го видиме до моментот, во овој сегмент. Со овој проект Peugeot Design Lab покажува дека се навистина подготвени за работа на сосема различни проекти и тоа го праваат успешно. Од своето формирање во 2012-та година, ова студио успешно работи со клиенти како познатите: Dassault Aviation, Alstom, Bombardier, Leclerc, SEB, Quechua и многу други. Во продолжение ви ја прикажуваеме видео презентацијата на Airbus H160. Сами оцените колку успешно Peugeot се справи со ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Возилото ги доби максималните, пет ѕвезди и специјална награда од реномираната европска програма Euro NCAP која е креирана за да ја утврди сигурноста на новите модели на пазарот Новиот модел на Audi, A4 го доби највисокиот резултат – пет ѕвезди од европската програма Euro NCAP кои на возилото му беа доделени поради сигурноста на патниците, но и за заштитата на пешаците. На овој автомобил воедно му беше доделена и специјална награда, Euro NCAP advanced за напредните, технолошки усовршени системи кои го позиционираат Audi A4 како еден од најбезбедните на пазарот. Првично станува збор за системот за сопирање со кој во случај на незгода возилото автоматски се запира со што се намалува ризикот од лизгање и повеќекратни судири. Вториот систем, кој е достапен како опција, во опасни ситуации кои водат кон судир го затегнува појасот за врзување и ги затвора прозорците и покривот. Уште еден елемент кој игра огромна улога во севкупната безбедност на Audi A4 е системот со кој доколку автомобилот се движи ...
сите 6 | | | веќе видена

Актуелно Додека новата генерација на А8 е во развој, германскиот премиум бренд одлучи да го унапреди актуелниот модел за 2016. година. Во таа акција е вклучен A8 4.0T Sport, кој ја пополнува празнината помеѓу A8 4.0T и перформантниот S8. A8 4.0T Sport под хаубата крие импресивен twin-turbo 4.0 V8 со 450кс, 15кс повеќе од регуларниот A8 4.0T. Како и останатите модели во А8 производната линија и овој голем спортски седан силата на асфалтот ја пренесува преку 8-степен автоматик и фамозниот quattro погон. Покрај ова, новиот модел има и минималистички модификации на каросеријата, вклучувајќи ги новите предни и задни одбојници и нови прагови, кои на возилото му даваат помускулест и поагресивен став. Стандардните тркала се од 20 цола со 5 краци, а во опција се и поголеми од 21 цоли. Иако нуди високи перформанси, А8 е пред се конструиран за максимален конфор на патниците на задните седишта. Новата изолација ја прави кабината уште потивка, а во ентериерот преовладува алкантара и сето останато што Audi го прави ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Концепцијата на овој статусен теренец на Range Rover, кој беше претставен со кабрио изведба во Женева 2012-та година, добива дата на конечно појавување во продажба. Моделот ќе биде претставен во финалната изведба на саемот за автомобили во Лос Анџелес веќе следната недела. Навистина интересна изведба на, според многумина наречениот купе теренец, кој веќе ќе може да го добиете и како кабрио. Секако ова ќе биде интересна играчка, особено за припадничките на понежниот пол кои беа најголеми фанови и на класичниот Evoque. Моделот добива платнен покрив, кој веќе полека, но сигурно повторно се враќа во мода пред купе-кабрио изведбите а истиот може да се подигне или спушти за околу 20 секунди. Покривот може да се подигне и спушти при брзина на движење од 0 до 49 км/ч, што значи дека може дури во движење, комплетно да го пуштите сонцето во кабината. При нарачка нема да има можност да се избере бојата на платното на покривот, тој секогаш ќе биде во црна боја, додека од Rover нудат 13 бои на каросеријата. Со ...
сите 2 | | | веќе видена

Промоции Навистина за пофалба, веднаш по најавата за почетокот со работа на новиот луксузен бренд на Hyundai, веќе го имаме првото возило кое ќе излезе на пазарот до крајот на оваа година. Првиот модел кој ќе излезе со беџот Genesis е моделот G90, кој е преработка со голем број елементи од Vision G, кој дебитираше на познатиот Pebble Beach Concours d’Elegance. Може да кажеме дека многу сериозни амбиции има Hyundai за својот луксузен бренд штом веднаш се зафати со работа и како многу други пристапот ќе биде по се изгледа „top to bottom“, што означува дека прво ќе ги видиме најлуксузните и најскапите автомобили па потоа пониските изведби. Моделот G90 е предвидено да биде позициониран како главен конкурент на познатите Аudi A7/A8 автомобили, како и Mercedes-Benz S класа. Навистина амбициозен проект и уште поамбициозни конкуренти кои со сигурност ќе биде тешко да се надминат. Сепак сметаме дека нема да биде воопшто лесно да се земе делот од колачот на купувачи на луксузни возила затоа што овој тип возила ...
сите 4 | | | веќе видена

Актуелно Францускиот лав и најдобриот тенисер на светот повторно ги здружија силите во нов рекламен спот Францускиот лав Peugeot и најдобриот тенисер на светот, Новак Ѓоќовиќ, повторно ги здружија силите во новиот рекламен спот за моделот 308 GTi. Најдобриот рекет на светот, популарниот Ноле, кој во периодов се наоѓа на самиот врв на АТР листата, е амбасадор на францускиот автомобилски производител Peugeot. Брилијантната соработка на двата светски бренда овие денови е крунисана со нов рекламен спот, во кој Peugeot го промовира своето спонзорство на ATP World Tour, со акцент на моделот 308 GTi. Уживајте во видео прилогот:
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Автомобилскиот бренд кој е синоним, веќе со години наназад, за сигурност повторно е со концепт за унапредување на позицијата на детското седиште во автомобилот. Како што знаеме, овој дел од сигурноста е навистина важен во секој автомобил денеска и веќе долги години се користат неколкуте класични познати методи за поставување на детското седиште во автомобилот. При изработката на луксузниот SUV модел XC90, Volvo сака да направи исчекор во луксузот, дури и при превезување на дете во автомобилот. Имено токму овој бренд беше првиот што го измисли поставувањето на детското седиште со ориентација кон задниот дел на автомобилот уште во далечната 1964-та година. Денеска револуцијата ја насочува со преуредување на просторот. Со овој луксузен концепт и како што рековме со преуредување на просторот се овозможува поставување на детското седиште на предното совозачко седиште, а со посебниот механизам детето има можност да гледа кон родителот на задното седиште. Навистина интересен концепт кој оди во прилог на ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Дали модел на Alfa Romeo Giulia, околу кој се дигна толку многу врева во изминатите месеци во сите медиуми, го има дизајнот на неговиот најголем ривал BMW серија 3? Ова прашање произлезе по очигледните големи совпаѓања во надворешниот дизајн, а официјално како прашање беше поставено до самиот бренд. Како одговор на прашањето главниот дизајнер на новата Giulia, Alessandro Maccolini рече дека инспирацијата е земена од минатото на брендот и тоа не од толку далечното минато туку од моделот Alfa Romeo 156. Тој исто така додаде дека дизајнерскиот тим кој работел на новата Giulia би бил среќен доколку новата Alfa би го достигнала успехот во продажбите кои ги имаше Alfa Romeo 156. Сепак ако навистина инспирацијата се барала во минатото, како што тврди Maccolini, сметаме дека требало да побараат инспирација во подалечното минато, кога Alfa Romeo правеше силуети од кои ви застануваше здивот… Имено Alfa Romeo 156 во 2000-та година беше продадена глобално во 120.000 примероци, што претставува според Alfa убава ...
сите 4 | | | веќе видена

Саеми Еден од најинтересните автомобили на овогодишниот SEMA е 1967 Chevrolet Nova, со модерен 4-цилиндричен турбо агрегат. Еден од најинтересните автомобили прикажани на овогодишниот SEMA саем во Лас Вегас е врвно подготвен Chevrolet Nova од 1967. година, кој под хаубата наместо вообичаениот V8 крие модерен 4-цилиндричен турбо агрегат. Chevrolet Performance под хаубата на оваа Nova поставил нов LTG 2.0-литарски турбо мотор кој испорачува 272кс, што е на ниво на 5.3-литарскиот V8 мотор со 275кс кој го имаше оригиналната 1967 Nova SS. Забрзувањето од место до 60м/ч (96км/ч) трае 6,2 секунди, додека распоредот на тежината е совршени 50:50. Исто така, стариот 4-степен мануелен менувач на овој импресивен саемски примерок е заменет со модерна 6-степена трансмисија. Автомобилот се одликува со црн екстериер, 17-инчни тркала во сатен бронза издание, алуминиумска маска, дотерани браници и модификувано потпирање.
сите 14 | | | веќе видена

Колекционерство Познатата кола на најпознатиот таен агент во светот и тоа, онаа вистинската, неодамна беше понудена на аукција во New York. Да, говориме за вистинската, бидејќи после тој автомобил, тајниот агент 007 имаше многу други, но сепак Aston Martin DB5 остана најпрепознатлив и највистински. Доказ за тоа е што по многу продолженија, во Skyfall, повторно беше автомобилот од шеесеттите години. Овој автомобил е посакуван од колекционерите во светот и токму поради тоа, во последните години, цената достигна сериозна граница од еден милион долари. Симпатиите кон овој автомобил не се само затоа што е најпознатата кола на агентот 007, туку и затоа што е еден вистински гранд туринг автомобил од шеесеттите години со сериозни перформанси, но и удобност за долги патувања. Изработката и деталите несомнено се врвни и автомобилот е исто толку фасцинантен додека го возите, колку што е фасцинантен додека го гледате во галерија или на асфалтот. Секако за да чини ваков примерок еден милион долари треба да е во ...
сите 2 | | | веќе видена

Актуелно Навистина поголем број од супер-автомобилите имаат судбина да бидат управувани од не толку интелигентни луѓе и на банален начин да бидат уништени. Последниот инцидент на популарниот нов супер хибрид La Ferrari, кој е како што знаеме, произведен во лимитирана серија од само 499 бројки, се случи во Будимпешта. Од аматерското видео кое се појави на видео-порталот youtube.com, причината за катастрофата е непромислен маневар на возачот кој успеа при навистина мала брзина да го уништи своето Ferrari и три паркирани автомобили. Моќноста на супер автомобилите не е за потценување и отсекогаш била причина да имаме слични катастрофи со нив. Во поново време иако имаме бројни електронски системи кои ја контролираат не само моќноста туку и многу други елементи во возењето. Сепак доколку се потцени автомобилот и доколку се смета дека сите тие системи ќе ја корегираат секоја глупост на возачот, се случуваат токму вакви катастрофи. Тоа е нешто што го имало и ќе го има, и никогаш никој нема да биде особено засегнат ...
сите 3 | | | веќе видена

Актуелно Шефот на Alfa Romeo, Harald Wester, во разговор со британски новинари најави дека се планираат осум нови модели, при што еден од нив е веќе претставен – новата Giulia на база на Giorgio платформата, со заден погон. Giulia ќе послужи како основа за првиот кросовер на Alfa Romeo, а во гамата ќе се најде и нов голем седан, како и голем кросовер, исто така базиран на Giorgio платформата. Во план е и нова Giulietta, веројатно во седан и хечвек варијанти со пет врати. Исто така, Alfa Romeo би требало да понуди и нов GTV, како купе и спајдер, додека деталите за наследникот на актуелниот модел 4C засега не се достапни во јавноста. Вестер изјави дека во „Алфа“ немаат планови моделот MiTo да се замени со нов модел, бидејќи е проценето дека продажбата на ова возило нема да биде доволна за да ја оправда инвестицијата. Доколку се реализираат најавените планови (во кои спаѓа и враќање на американскиот пазар), од 2018. година Alfa Romeo би требало да произведува 400.000 автомобили на годишно ниво, што би ...
сите 5 | | | веќе видена

next