Денес ви претставуваме четири Android апликации кои ќе ви помогнат да заштедите пари овој Black Friday, да пронајдете дополнителни попусти, да го купите она што го посакувате, а можеби и да добиете некоја награда. 1. Black Friday Ако веќе сте тргнале на шопинг овој петок тогаш ќе сакате да знаете што и каде е на попуст. Нашиот прв избор е апликацијата со наједноставното име која ги има сите реклами од многу големи продавници вклучувајќи ги Target, Walmart, Costco и Best Buy. Можете да ги пребарувате рекламите по продавници или пак да одберете да ги гледате само најновите. Доколку сакате да купите нешто ќе мора да се логирате со вашата електронска пошта или со вашиот Facebook профил. 2. RetailMeNot Ако имате испланирано што ќе купите, оваа апликација може да ги користи со тоа што може да ви пронајде купон за екстра намалување. Многу од купоните се истите оние кои може да ги сретнете кај многу продавачи, но со RetailMeNot тие ќе ви бидат на едно место. Користи GPS, па затоа ви ги прикажува најблиските трговски ...
сите 4 | | | веќе видена

Beyonce повторно ги изненади своите фанови и на својот официјален канал на Vevo го објави спотот за новата песна “Haunted”. Песната за прв пат беше претставена во неодамнешниот трејлер за филмот “Fifty Shades of Grey” и ќе се најде на неговиот саундтрак. Но, oвој спот не е единственото изненадување од пејачката, минатата недела таа објави уште еден сингл и ги објави видео записите за песните кои се најдоа на новиот албум. Во продолжение погледнете го спотот за “Haunted”.
сите 15 | | | веќе видена

Иако нивните имиња неколку месеци наназад беа поврзувани со “True Detective”, HBO конечно потврди дека Rachel McAdams, Taylor Kitsch и Kelly Reilly ќе им се придружат на Colin Farrell и Vince Vaughn во втората сезона од популарната серија. Во новата сезона Farrell ќе го толкува ликот на компромитираниот полицаец Ray Velcoro кој е растргнат помеѓу лојалноста кон корумпираната полиција и мафијашите кои го уценуваат, а Vaughn ќе се појави во улога на Frank Semyon, криминалец чие преминување во легален бизнис е искомплицирано со убиството на неговиот партнер. Како ќе се вклопат катактерите на McAdams, Kitsch и Reilly во целата приказна, сеуште не е познато. Втората сезона од “True Detective” ќе се состои од осум епизоди кои треба да започнат да се снимаат оваа есен, а нејзиниот точен датум на премиера не е објавен, но се знае со сигурност дека ќе биде во 2015-та година. Првата сезона од серијата беше режирана од Cary Joji Fukunaga, а актерската екипа беше составена од: Matthew McConaughey, Woody Harrelson, ...
сите 3 | | | веќе видена

Дали баш мора да запалиш кола за до продавница или за да излезеш на кафе? Дали е навистина неопходно на дестинација до 5-6 км. да одиш со кола? Има ли можност на некој друг начин да стигнеш таму каде што сакаш? Разгледај ги опциите како може да стигнеш дотаму, кое превозно средство најмногу одговара, и каде може да го избегнеш превезувањето со кола. Таму каде што мора да одиш со кола, може да се организираш да се возиш заедно со некого, не мора да се возиш сам. Начинот на превоз во многу случаи е повеќе резултат на навика отколку неопходност. Пробај да направиш промена за свое добро, за добро на сите. Исфилтрирај ги своите навики! Скопје е загаден град и тоа ни пречи на сите. Ни пречи кога шетаме, ни пречи кога возиме точак, ни пречи кога вежбаме на отворено, ни пречи секој пат кога ќе излеземе надвор, од која било причина. Не сме изолирани ни во нашите домови и коли, воздухот е насекаде ист! Сите сме одговорни за загадувањето, а со менување на навиките сите ќе придонесеме тоа да се намали. Што предлагаме ...
сите 7 | | | веќе видена

Eminem го објави спотот за најновата соработка со австралијанската пејачка Sia, песната “Guts Over Fear”. Во инспиративниот видео запис кој помалку делува и на краток филм прикажан е мотивиран боксер кој се справува со несреќни ситуации во својот живот. За разлика од раперот, Sia не се појавува во спотот, а како нејзина замена може да го видиме моделот Chantelle Brown-Young кој боледува од витилиго. “Guts Over Fear” е на новиот албум на Eminem “Shady XV” кој излезе вчера, а се најде и на саундтракот за филмот “The Equalizer” со Denzel Washington во главната улога.
сите 2 | | | веќе видена

Samsung Galaxy S5 можеби е еден од најнапредните паметни телефони кои компанијата ги создаде, но наводно неговата продажба е помала од онаа која ја очекуваше Samsung. Во првите три месеци од неговото излегување во април, продадени се 40% помалку уреди од оние кои ги предвиде компанијата, а кои треба да му парираат на главните конкуренти iPhone 6 и iPhone 6 Plus – тврди магазинот The Wall Street. Samsung продаде вкупно 12 милиони Galaxy S5 паметни телефони, што во споредба со продадените 16 милиони од Galaxy S4 во првите три месеци од излегувањето е значително помалку. И покрај овие бројки, всушност продажбата на S5 во САД помина подобро од S4. Но, тоа не е случај и со Кина каде од S5 се продаде само половина од она на својот претходник. Сепак, треба да се земе во предвид дека Samsung не излезе со никакви бројки во однос на продажбата на овој паметен телефон и ова магазинот го пишува според свои извори блиски до компанијата. Како и да е, треба да се признае дека оваа компанија се соочуваше со неколку проблеми ...
сите 4 | | | веќе видена

Кој не сака светки и сјај? А и не постои подобра сезона да ги носите од празничната која следува. Шведскиот бренд за облека H&M го објави новиот каталог наменет за сезоната на забави и семејни собири и ги претстави новите креации со кои ќе се одвоите од толпата луѓе. H&M за новогодишните и божиќните празници нуди: целосни пантолони, светкави блузи и здолништа, мини фустани, блејзери и многу други работи. Во каталогот може да погледнете и дел од модните додатоци.
| | веќе видена

По паузата оваа година, вторите YouTube музички награди ќе се одржат во март 2015-та година. Сервисот за стриминг музика го објави партнерството со Kia Motors како спонзор за настанот, на кој ќе бидат наградени новите таленти, но и веќе реномираните изведувачи. Сепак, за разлика од минатогодишното прво издание, овие награди нема да бидат пренесувани во живо, но во текот на целиот ден ќе бидат прикажувани оригинални и нови видеа, а веќе е направен и посебен канал за наградите на кој се објавени неколку песни. YouTube објави дека доделувањето на наградите во ноември 2013-та привлече 220 000 онлајн гледачи, а потоа архивираните снимки биле прегледани повеќе од 54 милиони пати. Првото издание на наградите беше режирано од Spike Jonze, а помеѓу другите настапуваа: Arcade Fire, Macklemore & Ryan Lewis и Lady Gaga.
| | веќе видена

Пејачката Meghan Trainor по успешниот деби сингл “All About That Bass” го објави и спотот за својата втора песна “Lips Are Movin” која беше претставена неодамна. Како и нејзиното претходно видео, таа се појавува пред повеќе колоритни позадини, придружена со група на танчари. Исто така, во видео записот за “Lips Are Movin” се појавуваат неколку Vine, Instagram и YouTube онлајн ѕвезди. Деби албумот на Meghan Trainor ќе се појави на 13-ти јануари наредната година. Новиот спот може да го погледнете тука.
сите 16 | | | веќе видена

Telltale Games го објави првиот тизер трејлер за видео играта “Game of Thrones”, за која не е познат датумот на излегување, но се знае дека ќе се појави до крајот на оваа година. Играта ќе се состои од шест дела/серии, a “Iron from Ice” е првата од нив која според трејлерот го ветува крвопролевањето кое го има и во истоимената серија од HBO. Во оваа епизода гејмерите ќе имаат можност да се појават во улогата на неколку членови од куќата Forrester кои ќе се борат за познатиот престол. “Game of Thrones – Iron from Ice” најпрво ќе се појави верзијата за компјутерите, MAC и Linux, а на почетокот на наредната година и за iOS и Android.
сите 4 | | | веќе видена

Фотографот Leonardo Dalessandri го снимил и режирал неверојатното видео во продолжение кое е прикажана една секојдневна Турција. Во дваесетте денови во кои тој патувал низ земјата открил и забележал многу детали и моменти кои се вметнати во видеото. Постојат неколку сцени кои навистина ќе ве воодушеват, како на пример летањето со балон на топол воздух и многу други. Погледнете го, ќе се почувствувате како да сте во преубавата Турција.
сите 2 | | | веќе видена

Corning, компанијата за производство на стакло и керамика ја претстави четвртата генерација од горила стаклото за паметни телефон и таблети, се со цел да ја задржи доминацијата на пазарот на екрани. Од компанијата тврдат дека најновата верзија на ова стакло, односно неговиот материјал е два пати поцврст од неговиот претходник – горила стакло 3, што треба да помогне при пукањето на екранот. “Ние веќе го имаме најдоброто стакло на пазарот, јас сум сигурен во тоа но, сепак не е доволно добро, затоа го направивме подобро.” – изјави Dave Velasquez, маркетинг директорот на Corning, која минатата година контролираше 80% од маркетот. Новото стакло е веќе во целосна продукција и ќе се најде на уредите кои треба да се појават до крајот на оваа година но, сеуште не е потврдено на кои модели и од кои производители поточно. Горила стаклото се користи на новите уреди од Apple, поточно на iPhone 6 и 6 Plus, Galaxy Note Edge од Samsung и многу други паметни телефони, таблети и паметни часовници. По поминати илјадници ...
сите 10 | | | веќе видена

Со датум на премиера на 24-ти април наредната година, денес го имаме првиот трејлер за романтичната драма “The Age of Adaline” со Blake Lively во главната улога. Филмот е во режија на Lee Toland Krieger и ја раскажува приказната на Adaline која престанува да старее по сообраќајната несреќа во една ледена ноќ. Таа своја тајна да чува добро скриена, минувајќи низ бројни авантури во 20-тиот век. По долгите години самотија, Adaline конечно да пронаоѓа љубовта и храброста кои и овозможуваат да го живее животот вистински. Покрај Lively во улогаа на Adaline, останатата актерска екипа е составена од: Harrison Ford, Ellen Burstyn, Kathy Baker, Amanda Crew и Michiel Huisman.
сите 2 | | | веќе видена

Financial Times тврди дека компанијата Apple планира да го вгради сервисот Beats Music во iOS најдоцна до март наредната година. Со тоа, овој музички сервис кој најверојатно нема да го користи истото име ќе се искачи на првото место, зад најголемите конкуренти Spotify и Rhapsody. Apple ја презеде компанијата Beats за неверојатни 3 милијарди долари, што е негова најголема зделка досега, па затоа интегрирањето на Beats Music како дел од оперативниот систем кој го користат сите iPhone и iPad уреди, воопшто не е изненадување. Сепак овој чекор не секогаш е исплатлив и гарантира успех. Кога Apple го вметна iTunes Radio на својата iTunes музичка апликација не постигна ништо во однос на конкурентот Pandora.
сите 3 | | | веќе видена

Секогаш кога пристапувате кон некој веб-сајт, тоа би требало да се случува преку безбедна HTTPS конекција во која никој после вас нема да може да ѕирка во она што сте го гледале на интернет кога користите јавна мрежа. Но всушност, многу помали сајтови не ја нудат оваа безбедност од една едноставна причина. Добивањето на дигитален јавен клуч односно сертификат што ја прави HTTPS врската сигурна е прилично долг, рачен процес, кој притоа е многу скап. Многу скоро тоа нема веќе да биде така. Mozilla, Cisco, Akamai, Electronic Frontier Foundation, IdenTrust и истражувачи на Универзитетот во Мичиген работат на создавање на дигитален серфитикат кој ќе им биде понуден на сите кои поседуваат веб домен. Следното лето тој ќе се појави под името Let`s Encrypt. Со него, криптирањето на интернетот ќе може да се направи бесплатно, но и најлесно што е можно, само преку две команди. За оние кои ги интересира како ќе изгледа тоа, може да го погледнат видеото во продолжение.
| | веќе видена

Mark Ronson и Bruno Mars го објавија забавниот ретро спот за нивната соработка, песната “Uptown Funk” која беше претставена пред само една недела. Во видео записот Mars заедно со својата група Hooligans која го прати на сите настапи ги”зазема” градските улици со танцување, а подоцна свират со Ronson во клуб. “Uptown Funk” со својот стил помалку потсетува на 80-тите години, а е прв сингл од престојниот албум на Mark Ronson кој ќе се вика “Uptown Special” и ќе се појави на 27-ми јануари наредната година. На него ќе има соработки со Kevin Parker од Tame Impala, Hudson Mohawke, Jeff Bhasker и Emile Haynie.
| | веќе видена

Вкупниот број на корисници кои ќе се вклучат во мобилните трансакции до 2017-та година ќе скокне на 2 милијарди, според новиот извештај на Jupiter Research. Се повеќе и повеќе луѓе ги користат своите паметни телефони или таблети за да купат некој производ, но и за банкарството. Новото истражување вели дека до крајот на оваа година се очекува вкупниот број на корисници на овие услуги да ја достигне бројката од 1,6 милијарди. Еден од клучните фактори за растот на мобилните трансакции се смета дека е развојот на пазарите. Истражувачката компанија смета дека во текот на следните пет години половина од сите онлајн трансакции ќе се извршуваат на мобилните телефони, наместо на компјутерите. Но, треба да се постави прашањето што ќе се случи со непосредната комунијација при купувањето во мобилната трговија. Според Jupiter, услугите како што се Apple Pay или Google Wallet сеуште не се прифатени целосно во земјите во развој. Сепак, има е една не толку добра вест за компаниите за мобилна трговија. И покрај очекуваниот ...
сите 3 | | | веќе видена

Понекогаш може да изгледате модерно и гламурозно со додавање на само едно парче облека во вашиот аутфит. Овојпат мислиме на вештачкото крзно. Да, тоа ја има моќта да го направи вашиот изглед полуксузен. Последните неколку сезони видовме неколку големи трендови кои дојдоа и си заминаа, не останувајќи подолго време. Но, меѓу нив не е и вештачкото крзно. Тоа го издржа тестот на времето. Во ладните но сончеви денови може лесно да го искомбинирате, со фармерки или пантолони. Може да се одлучите помеѓу крзнен елек или пак, крзнено палто. За кое и да се одлучете нема да погрешете.
| | веќе видена

Повторното соединување на Jim Carrey и Jeff Daniels, односно на Harry и Lloyd на кино благајните во првиот викенд од премиерата забележа голем успех. “Dumb and Dumber To” изминатиот викенд премиерно се прикажуваше во 3 154 кино сали и оствари вкупна заработка од 38 милиони долари. Со тоа стана најуспешниот филм на актерот Carrey, по “Bruce Almighty” од 2003-та година кој во првиот викенд заработи 68 милиони долари. Воедно, ова е и најдоброто филмско остварување на браќата режисери Peter и Bobby Farrelly со заработувачка поголема од сите нивни досегашни филмови заедно. На второто место на кино благајните за оваа недела се најде “Big Hero 6″ од филмското студио Walt Disney со заработка од 36 милиони, а на третото е “Interstellar” на Paramount so 29,2 милиони долари. На четвртото место е музичката романса “Beyond The Lights” со заработка од 6,5 милиони, а филмската адаптација на трилерот “Gone Girl” во режија на David Fincher со 4,6 милиони долари останува меѓу првите пет седум недели по ред.
сите 4 | | | веќе видена

Денес ви претставуваме еден супер десерт кој добро ќе ви дојде доколку сте на диета, или пак едноставно сакате да се храните здраво. За да ги направите овие колачи кои се без глутен и кои не се печат, ќе ви требаат само 6 состојки. Состојки: - пола чаша мед - 1/4 чаша какао - 1/2 чаша путер од кикирики - 1/4 лажичка сол - 1 чаша семки од сончоглед - 1 чаша сецкани кикирики Подготовка: Во тава на средна топлина измешајте ги медот и какаото, додека целосно не се стопи. Треба да добиете дебела смеса. Тргнете ја настрана, а потоа додадете го путерот од кикирики и солта. Мешајте додека не се соединат. Потоа додадете ги семките од сончоглед и сецканите кикирики. Откако смесата е добро измешана со помош на лажица земајте од неа и без никакво формирање топчињата ставајте ги на хартија за готвење. Колачите ставете ги во фрижидер околу 1 час. Со цел да не се стопат, послужувајте ги веднаш по вадењето од фрижидер.
сите 17 | | | веќе видена

next