Sony и FromSoftware го објавија новиот трејлер за долгоочекуваната игра “Bloodborne” која на 24-ти март ќе биде лансирана специјално за PlayStation 4. Триминутниот трејлер нуди мал поглед кон некои од ликовите кои ќе ги сретнете додек навлегувате во длабочините на проколнатиот град Yharnam. “Bloodborne” е најновата акција на јапонската компанија FromSoftware која е најпозната по серијалот на видео игри “Dark Souls”.
| | веќе видена

Овој рецепт за тортичките за двајца – чоколадна лава може да го направите за само 20 минути со само 6 состојки, а внатре ќе се пречека чоколадно изненадување. Состојки: - 100 гр. путер - 100 гр. чоколадо - 2 јајце - 2 лажици шеќер - 1 лажица брашно - малку сол Подготовка: Чоколадо и путерот стопете ги во сад, на пареа. Постепено додавајте ги брашното, шеќерот и солта. Добро разматете ги јајцата и додадете ги на претходната смеса. Добиената смеса ставете ја во два средни по големина калапи за печење. Тортичките печете ги околу 10 минути на 200ºC. Чоколадната лава може да ја декорирате со шеќер во прав и малку свежо овошје.
сите 19 | | | веќе видена

Понекогаш не ви е потребно многу време и материјал за да создадете уметност. Stephan Brusche кој живее во Ротердам, Холандија ужива во цртањето, но да го прави тоа на обична хартија не е она што го привлекува.Наместо тоа, тој користи лушпи од банана. “Лушпите од банана всушнот се одлични за цртање со пенкало. Тоа се движи многу брзо и лесно по неа.” – вели тој. Brusche троши од 5 до 25 минути на еден цртеж, секако зависно од неговата комплексност. Во продолжение може да погледнете неколку од неговите дела, а за повеќе посетете го неговиот Instagram .
сите 2 | | | веќе видена

Според истражувачката компанија CCS Insight, Apple Watch ќе има голема улога во пазарот на паметни часовници оваа година. Глобалната продажба во 2015-та година на овој тип на гаџети ќе се зголеми и до 158 %, со што ќе се продадат 75 милиони единици, предвидува компанијата која надополни дека новиот паметен часовник од Apple кој ќе се појави во април ќе стане “најуспешниот паметен часовник” со продадени 20 милиони единици. “Apple Watch ќе биде клучен во напредокот и растот на пазарот на паметни часовници. Доколку тој биде успешен ќе донесе нов бран кој ќе зголеми пазрот. – изјави Ben Wood, шеф на истражувањето. Долгоочекуваниот часовник кој беше претставен во септември заедно со новите паметни телефони на Apple ќе се продава по цена од 349 долари, а ќе дојде во три верзии и тоа: стандардна, луксузна и спортска.
сите 4 | | | веќе видена

Откако Florence Welch вокалот на групата Florence + The Machine, го најави нивниот трет студиски албум кој треба да се појави на 2-ри јуни, објавен е и спотот за синглот “What Kind Of Man”. Видео записот повеќе наликува на мини филм кој има одличен саундтрак и е во режија на Vince Haycock, а кореографијата во него е дело на Ryan Heffington. Новиот албум кој ќе го наследи “Ceremonials” од 2011-та година ќе се вика “How Big How Blue How Beautiful” и ќе содржи 11 нови песни.
сите 3 | | | веќе видена

На 11-ти февруарии се одбележаа пет години од Соларната Опсерваторија на НАСА која создава фотографии со извонредни детали од целото Сонце, 24 часа на ден. Фотографирајќи го Сонцето повеќе од еднаш во секунда опсерваторијата обезбеди јасна слика за тоа како масивните експлозии растат и еруптираат. Во продолжение погледнете го видеото.
сите 4 | | | веќе видена

Денес ви претставуваме еден едноставен рецепт за палачинки со рикота сирење и спанаќ кој може да го подготвите за ручек. Состојки: - 250 гр. рикота сирење - 1/3 чаша сецкан млад кромид (само зелениот дел) - 1 чаша сецкан спанаќ - 2 јајца (одделени жолчката од белката) - 1/3 чаша брашно - малку сол Подготовка: Исцедете ја водата од рикотата и измешајте ја со сите останати состојки. Од добиената смеса земете дел по дел со лажица и ставајте во загреана тава претходно во која пртходно сте ставиле малку масло. Секоја палачинка притискајте ја со лажицата на нејзината средина да добие златно-кафеава боја, а потоа свртете ја од друга страна. Палачинките со рикота и спанаќ може да ги послужите со сос од домати.
сите 4 | | | веќе видена

Една несекојдневна уметност, идеја, талент и желби преточени во стварност произлегуваат од гравирањето на овој млад уметник. Рачното гравирање претставува задоволство кое на Пеце Лековски го исполнува најмногу и ги остварува замислите на тие што сакаат нивните чаши, шишиња или било кој друг предмет од стакло да добијат посебен сјај. “Гравирањето, а особено рачното гравирање бара секако време, но и голема прецизност и точност, но кога е во прашање страст и желба нема простор за тежина и замор.” – вели тој. Тоа тој го прави во најдобро можно издание. Неговите дела говорат за тоа дека нема нешто што неможе да се изгравира без разлика на големината на сликата и предметот врз кој се прави тоа. Можно е дури гравирање на порцелан, дрво и лесен метал. Доколку ве заинтересиравме посетете ја неговата facebook страна , каде што може да порачате рачно гравирање на чаши. Се наближува Св. Валентин, па изненадете ја вашата друга половина со гравура од омилениот тим, лик од филм, стрип или некоја ваша омилена мудрост и ...
| | веќе видена

По еден цел месец во кој филмот “American Sniper” на Clint Eastwood доминираше на бокс-офисот и не дозволи никој ни да му се приближи, во првиот викенд од февруари тоа му успеа на “The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water”. По повеќе од десет години од последниот филм кој се базира на познатиот цртан филм на Nickelodeon, враќањето на SpongeBob Squarepants и неговите пријатели во кино салите беше дочекано со добивка од 56 милиони долари. Со денот на претседателите кои американците го прославуваат на 16-ти февруари и со предноста што нема да има друг нов фамилијарен филм на репертоарите се очекува “The SpongeBob Movie” да стане првиот филм во 2015-та кој ќе заработи 100 милиони долари. Секако, ако во тоа не го спречи единствениот конкурент “Fifty Shades of Grey”. Bradley Cooper и “American Sniper” сеуште се при врвот со 24,2 милиони долари за изминатиот викенд, а вкупно заработи 282,3 милиони долари. Новиот научно-фантастичен филм “Jupiter Ascending” на браќата Wachowski не постигнува голем успех засега и ...
| | веќе видена

Деби албумот на британскиот пејач Sam Smith повторно се врати на водечките позиции на топ листите, а тој тоа го прослави со објавувањето на новиот спот за песната “Lay Me Down”. За режијата на спотот за моќната балада беше задолжен Ryan Hope. На својот twitter прифил Smith истакна дека видео записот носи една порака и додаде: “Овој спот ги прикажува моите соништа за тоа еден ден геј мажите и жените ќе имаат можност да се венчаат под било кој кров, во било кој град или село, во било која земја како сите останати семејства и пријатели. Се надевам дека ќе уживате во спотот.” Исто така Sam Smith го потврди својот настап на 57-мото доделување на музичките награди Греми кои ќе се одржат на 8-ми февруари во Лос Анџелес. Тој ќе настапи заедно со пејачката Mary J. Blige.
сите 2 | | | веќе видена

Дали сте биле во еден од најголемите градови во Европа? Дали сте биле во Амстердам? Тој е главниот град на Холандија и е светски познат по своите знаменитости. Исто така, се смета за еден од најубавите градови во регионот. Што е првото што ви паѓа на памет кога ќе помислите на Амстердам? Постојат многу работи, нели? Овој град е многу разновиден кога станува збор за културата, ноќниот живот, храната и транспортот. Поради многубројните канали, нема премногу сообраќај на патиштата. Затоа, вашата омилена дестинација во Амстердам никогаш не може да биде далеку од вас. Секако, во секое време може да земете велосипед и да го посетите она што посакувате. Архитектурата во Амстердам е толку атрактивна што ќе ве натера веднаш да се вљубите во неа штом пристигнете во овој град. Она што туристите го сакаат најмногу е релаксираната и пријателска средина, која не може да се сретне секаде.
| | веќе видена

Истражувачи од Универзитетот во Мисури – Колумбија откриле дека да се биде завидлив на вашите пријатели на социјалната мрежа Facebook може да доведе до депресија. Врз основа на истражувањето направено на 700 студенти, студијата покажала дека оние корисници кои честопати пребаруваат и гледаат што прават нивните пријатели и тоа го споредуваат со својот живот може да почувствуваат симптоми на депресија, наспроти оние кои ја користат мрежата само за да контактираат со пријателите и роднините. “Facebook може да биде позитивна работа за многу луѓе, но доколку се користи како начин да се споредуваат достигнувањата на другите луѓе со своите може да има негативен ефект. Важно е корисниците на Facebook на бидат свесни за овие ризици за да можат да го избегнуваат овој вид на однесување.” – вели Margaret Duffy, професорка на MU школата за новинарство. Очигледно е дека не секој кој учествувал во истражувањето почувствувал депресија, но ова сепак е податок кој не смее да се занемари и кој всушност може да им помогне на ...
| | веќе видена

Супертриото Rihanna, Kanye West и Paul McCartney го објавија спотот за нивната соработка насловена “FourFiveSeconds”. Ова воедно е и прв сингл од престојниот албум на Rihanna за кој сеуште не се познати деталите. Пред неколку денови пејачката настапуваше на пред-забавата за овогодинешниот SuperBowl заедно со Kanye во Аризона. Но, и покрај шпекулациите дека поранешниот член на легендарната група The Beatles ќе им се придружи на сцената, тоа не се случи. Откако го објави видео записот за FourFiveSeconds”, Rihanna најави дека песната премиерно ќе биде изведена во живо на Grammy наградите кои ќе се одржат на 8-ми февруари, а организаторите на шоуто потврдија дека Kanye West и Paul McCartney ќе и се придружат на Rihanna на доделувањето на наградите.
| | веќе видена

Samsung повторно се подготвува за лансирање на уште еден член во Galaxy S семејството. Според поканата која компанијата започна да ја испраќа, се чини дека на настанот кој ќе се одржи на 1-ви март во Барселона ќе биде претставен токму Samsung Galaxy S6. Она што е интересно и може да се забележи од самата покана (на сликата погоре) и што многумина заклучија е дека новиот Galaxy паметен телефон ќе биде заоблен, како и Note 4 кој беше објавен минатата година. Кога станува збор за спецификациите на новиот S6, се појавија шпекулации за тоа дека ќе има чип од Samsung наместо од Qualcomm што беше обичај досега. Исто така, се претпоставува дека ќе има 4GB RAM меморија и 5 инчен екран. Неодамна Samsung го објави извештајот за годишниот профит, па според него може слободно да е каже дека Galaxy S паметните телефони се најуспешни помеѓу потрошувачите.
сите 7 | | | веќе видена

Google ја ажурираше официјалната листа за користењето на досегашните верзии на Android оперативниот систем, а на неа за прв пат се најде и Lollipop 5.0. Изненадувачки, три месеци по лансирањето на Lollipop, оваа верзија ја користат само 1,6% од уредите кои имаат Android. Единствената верзија која е помалку користена е најстарата Android 2.2 Froyo со 0,4%. Најголем број (44,5%) од паметните телефони ги користат верзиите 4.1/4.2/4.3 повеќе познати како Jelly Bean и 4.4 KitKat со 39,7%.
| | веќе видена

Модниот бренд Free People го објави новиот каталог за овој месец, а во него може да го видиме естонскиот супермодел Karmen Pedaru низ романтичните улици во Рим. Овојпат брендот кој го негува бохо стилот се ограничи на палетата на сини нијанси и неутрални бои кои ги пренесе на удобни и модерни парчиња. Помеѓу главните креации ќе сретнете лежерни фустани во различни должини, кроп топс, јакни и пелерини. Во каталогот за февруари 2015-та, Free People вметна и неколку модни додатоци кои може да ги погледнете во продолжение.
сите 2 | | | веќе видена

Филмското студио Universal Pictures го објави првиот трејлер за комедијата “Ted 2″, кој како и првиот дел е во режија на Seth MacFarlane. Овој филм е продолжение на “Ted” – една од најпопуларните комедии во последните години која оствари огромен успех на кино благајните. Актерот Mark Wahlberg повторно се враќа во главната улога, а покрај него ќе ги видиме: Amanda Seyfried, Morgan Freeman, Dennis Haysbert, Jessica Barth и Liam Neeson. Својата премиера “Ted 2″ ќе ја има на 26-ти јуни оваа година.
сите 8 | | | веќе видена

Според најновиот извештај за последниот квартал објавен пред неколку денови, најголемиот профит Apple го остварува преку бизнисот со паметни телефони. Од една страна тоа е добра вест, но од друга е лоша вест. Со огромниот дел на продажбата на iPhone-от во вкупната продажба, самата компанија се доведува во голем ризик затоа што се потпира премногу на само еден производ. “Се што можам да кажам е дека ова беше прилично импресивен квартал. Но, секако дека сум загрижен. Пак се вративме на ситуација каде иднината на компанијата зависи од iPhone-от.” – изјави Michael Obuchowski, акционер во Apple. Околу 69% од приходите кои изнесуваат 74,6 милијарди долари доаѓаат од продажбата на паметните телефони, што е многу повеќе од просечните и вообичаени 50%. Овој скок на продажбата за Apple дојде со новите уреди, iPhone 6 и 6 Plus. Tim Cook, извршниот директор на компанијата изјави: “Ова е тешко сфатливо. Во просек, продававме 34 000 iPhone-и секој час, 24 часа на ден, секој ден од кварталот.” Останатите гранки од ...
сите 7 | | | веќе видена

Нашиот денешен предлог за десерт, кој исто така може да го искористите и како појадок се мафини со природни и здрави состојки кои изобилуваат со вкус на јаболка. Состојки: за јаболката - 1 јаболко (излупено и исечено на коцки) - 1 лажица кафеав шеќер - 1 лажица цимет за тестото - 1 чаша брашно - 1/2 чаша овес - 1/2 чаша - 1/2 лажичка сол - 2 лажици сода бикарбона - 1/3 чаша масло - 1/2 чаша сок од јаболка - 1/3 чаша млеко Подготовка: Во сад на ниска температура околу 5 минути мешајте ги сецканите јаболка, кафеавиот шеќер и циметот. Јаболката треба да омекнат и да се карамелизираат. Во друг сад измешајте ги брашното, овесот, шеќерот, солта и содата. Додадете ги и сокот од јаболка, маслото и млекото. Измешајте ја убаво смесата и додадете ги карамелизираните парчиња јаболка. Од смесата наполнете ги до 3/4 претходно премачканите калапи со путер. Мафините печете ги 15 до 20 минути на 200ºC.
сите 20 | | | веќе видена

Apple имаше прилично добар квартал. А под “прилично добар” подразбираме најдобар во својата историја. Новите iPhone 6 и 6 Plus и помогнаа на компанијата да продаде неверојатни 74,5 милиони iPhone уреди во првиот квартал од фискалната 2015-та година. Тоа е многу поголема количина од онаа од 51 милиони која досега го држеше рекордот, а се случи минатата година во истиот период. Исто така, Apple продаде 21,4 милиони единици од iPad во овој квартал, што е мало намалување во споредба на минатогодишните 26 милиони. Рекордната продажба можеби има поврзаност со одлуката на компанијата за зголемувањето на екранот на новите уреди, со оглед на тоа што се чини дека iPhone 6 и 6 Plus имаа најголем удел во севкупната продажба. Секако една од клучите причини за ова е и способноста да се продадат повеќе уреди на кличните пазари, како на пример во Кина. Според една неодамнешна анализа, Apple продаде најмногу паметни телефони во Кина во споредба со останатите компании во изминатата година.
сите 2 | | | веќе видена

next