Седма сезона по ред Irina Shayk е заштитното лице во рекламните кампањи на шпанскиот бренд за обувки XTI. Во кампањата за пролет/лето 2014-та година, рускиот модел позира покрај нејзиниот колега Stephen James, а резултатот е прекрасен со секогаш убавата Irina и телото на James исполнето со тетоважи. Новата колекција на XTI која е претставена во кампањата се состои од мешавина на: патики, ниски сандали и на полна пета, гладијаторки и слично.
сите 6 | | | веќе видена

HTC претходно оваа година го претстави Desire 310 – достапен со двојна SIM картичка на телефон. Точната цена и датум за подигнувањето не беа познати досега, но се очекува HTC Desire 310 да чини 160 € и ќе пристиге некаде околу 10 април. За овој телефон не може да се рече дека е солидна алтернатива, иако неговиот 4,5 инчен екран има прилично ниска резолуција (480 х 854), но постојат и предности како што е 1080p снимање со камера од 5MP и множност за поголема меморија. Имајте на ум дека Moto G има 2 сим, телефонот ќе биде достапен во Германија, Холандија, Австралија, Швајцарија. Цена за Германија е – 160€ Цена за Холандија е – 140€ Цена за Швајцарија е – 150€
сите 6 | | | веќе видена

Новиот дизајн ќе има променет фонт, редослед на слики, но нема да се смени принципот на реклами и статуси на појавување, тие си остануваат на истите места. Овие промени се малку во однос на тоа што мината година го најави Facebook. Facebook од денеска почнува на корисниците да им го менува дизајнот. Постојат уште некои мали промени во редизајнот. Поголеми копчиња на “People you may“, “Update status“, “Add photo/video“ итн. Очекувајте го наскоро и кај вас!
сите 6 | | | веќе видена

Понекогаш преокупирани со тековните случувања во светот, едноставно забораваме дека уништуваме прекрасно место за живеење. Во продолжение едно тајмлапс видео снимено од Terje Sorgjerd на врвот на највисоката планина во Шпанија, Tiede на Канарските Острови. Неговата цел била да го слика Млечниот Пат заедно со една од најубавите планини во светот. За време на ноќната песочна бура направени се воодушевувачки слики. Па, ако некогаш сте се запрашале како би изгледал Млечниот Пат низ песочна бура во Сахара, или пак се прашувате за што ви зборуваме, погледнете го видеото.
| | веќе видена

Францускиот бренд Christian Dior го издаде новиот пролетен парфем наречен Miss Dior Blooming Bouquet, а заштитното лице во кампањата е актерката Natalie Portman. За долгогодишната соработка на Natalie и Dior, од брендот изјавија: “Таа е толку дидамична, ја видовме како расте од дете актер и нејзиното дефинирање преку тешки улоги во филмовите, како онаа во “Black Swan”. Како и новиот парфем, таа се разви како ружа, интелегентна и секси.”
сите 4 | | | веќе видена

Моделите Candice Swanepoel и Nick Youngquest се здружија и заедно се појавија во рекламната кампања на австралискиот бренд за облека. Плажа, сонце и спортска облека се во центарот на вниманието на фотографиите направени од страна на Will Davidson. Во новата колекција за пролет/лето 2014-та година на Upside ќе сретнете: блузи, маички, шорцеви и хеланки со принт, сите со прекрасни дезени и материјали.
сите 2 | | | веќе видена

Австралиската пеачка Kylie Minogue ги покани своите фанови да дојдат на 11 март на нејзината официјална фан страна на Facebook и да ги преслушаат песните кои ќе се најдат на новиот албум “Kiss Me Once” кој треба да биде објавен на 17 март. Преслушувањето на песните ќе трае еден час, а ќе започне во 16 часот (по наше време). Kylie ги изненади фановите со постирање на слика на Facebook, со која го најави настанот, а притоа надополни дека ќе одговара и на прашања поставени од фановите на #KylieFB и на фан страната . “Овој настан на Facebook ми дава можност директно да зборувам со моите фанови од целиот свет. Едвај чекам да им дадам на фановите да ѕирнат некои од песните од новиот албум, да одговарам на нивните прашања и да се запознаам со нив.” – изјави Kylie.
| | веќе видена

Во последните неколку години студиото за анимација Laika доби добра репутација за анимацијата и техниката во филмовите, а ние денес ви го претставуваме нивното најново филмско остварување “The Boxtrolls” чија премиера е закажана за септември оваа година. Оваа анимирана комедија е адаптација на делото “Here Be Monsters!” на Alan Snow и ја прати приказната на посвоеното сираче од страна на таинствени суштества кои живеат во фиктивниот град Ratbridge. Кога непријателот ќе се обиде да го уништи неговото семејство, тоа момче мора да побара помош од општеството кое го напуштило. Режисери на “The Boxtroll” се Graham Annable и Anthony Stacchi, а своите гласови ги позајмуваат: Ben Kingsley, Elle Fanning, Simon Pegg, Jared Harris, Richard Ayoadе и Isaac Hempstead Wright .
| | веќе видена

После спотот за песната “Што ти дадох“, Здраво Чолиќ ја израдува својата публика вечерва точно на полноќ со објавување на новиот спот за песната “Есма“, која е дел и од најновиот албум “Ватра и Барут“. Романтично патување со воз младиот дечко кој тргнал на средбра со девојка, сниман е на неколку локации – во воз “Романтика“ на Белграцката железничка станица. Текстот за песната “Есма“, го напиша Бајага и Чолиќ кој и е композитор на оваа песна, а пак аражманот и продукцијата е на Војислав Аралица.
сите 9 | | | веќе видена

Microsoft неодамна вети дека во блиска иднина на нивниот Windows Phone на пазарот ќе се појавви Facebook Messenger апликација. Тоа ветување се одржа многу порано отколку што се очекуваше и доаѓа ист вид на апликации како што се Android и IOS. Facebook Messenger апликација за Windows Phone 8 доаѓа точно пред новиот 8,1 апдејт и ќе се појави во април. Microsoft планира да повлече некои facebook функции кои до сега беа интегрирани во оперативниот систем, како што беше Chat, со што се овозможува за функционалност социјално вмрежување која ќе ги вметнете во вашите апликации. Вградениот Chat ќе биде целосно заменет со Facebook Messenger, многу сличен на Microsoft и Xbox. Долго очекуваниот 8,1 апдејт за Windows Phone ќе донесе многу добри подобрувања, како што еден виртуелен асистент Kortan, што секако ќе се зголеми неговата популарност.
сите 8 | | | веќе видена

Пејачот, тексктописец и продуцент Pharrell Williams соработуваше со јапонскиот бренд за облека UNIQLO и создаде колекција на маички која го носи името “I am OTHER”, а нивниот слоган е “Think Other”. Колекцијата ќе биде лимитирана и ќе има само 500 парчиња кои ќе се појават во продажба на 21 март. Pharrell е активен овој период со неговата актуелна песна “Happy” која беше номинирана за Оскар, а го најави и излегувањето на неговиот втор соло албум.
сите 8 | | | веќе видена

По долго време, Android таблетите во продажба го надминаа и iPad и се на прво место кога станува збор за продажба на овие уреди, според истражувањето на Гартнер. Минатата година продадени над 121 милиони Android таблети, односно 61,9 проценти од вкупниот пазар. Од друга страна, се проценува дека Apple продаде околу 70 милиони единици на iPad, т.е. 36 отсто од уделот на пазарот. Причината за зголемување на продажбата на Android таблети е појавата на поевтини уреди, што значи дека тие се достапни на повеќе луѓе, додека iPad е уште премиум модел и се продава по многу повисоки цени.
сите 5 | | | веќе видена

Причината за зголемување на продажбата на Android таблети е појавата на поевтини уреди, што значи дека тие се достапни на повеќе луѓе, додека iPad е уште премиум модел и се продава по многу повисоки цени. По долго време, Android таблети за продажба го надмина и iPad и се на прво место кога станува збор за продажба на овие уреди, според истражувањето на Гартнер. Минатата година продадени над 121 милиони Android таблети, што го прави 61,9 проценти од вкупниот пазар. Од друга страна, се проценува дека Apple продаде околу 70 милиони единици на iPad, која го сочинува 36 отсто од уделот на пазарот. Причината за зголемување на продажбата на Android таблети е појавата на поевтини уреди, што значи дека тие се достапни на повеќе луѓе, додека iPad е уште премиум модел и се продава по многу повисоки цени.
сите 5 | | | веќе видена

Дизајнот е потполно нов, атрактивните MDR – AS700BT безжични слушалки овозможуваат и до 9 часа слушање музика. Во компанијата Sony се потрудиле да им олеснат на сите љубители на технологијата, па така, модерен дизајн и беспрекорна функционалност се главните адути на новиот уред од Sony. Според тоа што се отпорни на вода, овие слушалки се дизајнирани за да им биде удобно околу вратот на корисниците, како и секогаш да бидат на место, па и за време на напорен тренинг. Исто така, благодарение на NFC технологијата и Bluetooth конекција, ќе биде многу лесно да се поврзете со вашиот паметен телефон или плеер.
сите 2 | | | веќе видена

Манекенката Lily Aldridge соработуваше со брендот за облека Velvet, но овојпат како дизајнер на пролетната колекција за оваа година. Aldridge изјави дека како инспирација и послужил уличниот стил на облекување во Њујорк, нејзините калифорниски корени и родниот град Нешвил за стилските основи на оваа колекција. За пролетта која следува Velvet нуди кожени пантолони, карирани кошули, удобни маички, кратки здолништа и пантолончиња. Во продолжение фотографиите кои се најдоа во каталогот на Velvet, а се дело на фотографот Hilary Walsh.
сите 10 | | | веќе видена

Вчера се одржа последната емисија во живо која одведе петмина натпреварувачи во супер финалето на X Factor кое ќе се одржи на 23 март. Даниел Кајмакоски се пласира во финалето откако ја изведе песната “Љубави” од својот ментор Жељко Јоксимовиќ, а 13-годишната Илма Карахмет го напушти шоуто. Покрај Даниел, за првото место ќе се натпреваруваат и Маид Хечимовиќ, Лукијан Ивановиќ, Тамара Милановиќ и групата Доктори кои исто така на осмата емисија во живо пееа песни од своите ментори. Како гости во ревијалниот дел на X Factor се појавија Парни Ваљак, Наташа Беквалац, Ана Станиќ и поранешниот натпреварувач и водител Славко Калезиќ. Во продолжение настапите и на гостите.
сите 2 | | | веќе видена

Глсините кои се појавија пред неколку денови за можно појавување на нова Batman игра се покажаа како точни. Објавени се нови детали за играта, која ќе го носи името “Batman: Arkham Knight” и прв трејлер за неа кој може да го видите подолу. Таа е опишана како: Во експлозивно финале на серијалот Arkham, Batman се соочува со заканите на градот Gotham за кого даде заклетва дека ќе го заштити. Суперхеројот против себе има импресивен список на негативци The Penguin, Two-Face и Harley Quinn. “Batman: Arkham Knight” ќе излезе оваа година за Xbox One, PlayStation 4 и компјутерите, но точниот датум сеуште не е познат.
| | веќе видена

Следува една листа од дванаесет места во Латинска Америка од кои ќе ви запре здивот кога ќе ги посетите. Езерото Atitlan, Гватемала Опкружено со три вулкани, ова езеро е најдлабокото во централна Америка. Мачу Пикчу, Перу Изграден околу 1450-тите години, Мачу Пикчу е град симбол на Инките. Пред да ја посетите оваа империја на Инките би било погодно да поработите малку на вашата форма, затоа што за да го разгледате овој предел ќе ви треба многу кондиција и енергија. Солената долина Uyuni, Боливија Ова место е најголемата солена долина во светот. Исто така е и местото каде што се “спојуваат” небото и земјата, па нуди одлични прилики за фантастични фотографии. Водопадите Iguazu, меѓу Бразил и Аргентина Постојат две варијанти за посета на Iguazu водопадите. Од страната на Бразил може да летате со хелихоптер. А од страната на Аргентина може да земете туристички воз кои ќе ве донесе до водопадите. Велигденскиот Остров, Чиле Камените статуи се најпознати на овој остров, а поради нив се нарекува и Moai. Најдени се ...
| | веќе видена

Пралините од бадем може да ги направите без шеќер, со малку јаглехидрати и да бидат меки. Накратко, може да ги јадете без “грижа на совест”. Состојки: - 1 чаша брашно - 1/2 чаша мелени бадеми - 2 белки од јајца - 1/4 лажичка сода бикарбона - 1/4 лажичка сок од лимон - малку сол - кокосови снегулки Подготовка: Измешајте ги сите состојки. Прилагодете по свој вкус. Од тестото направете повеќе кругови со форма или чаша. Посипете над пралините со кокосови снегулки и ставете ги да се печат на 200 °C околу 20 минути.
сите 13 | | | веќе видена

Holloway Road се враќа со нова колекција за летото кое следува. Тоа е една од поновите линии кои произлегоа од брендот River Island, а прв пат излезе во 2012 година. Колекцијата е исполнета со маички и кошули со шарени принтови, палта со строги линии, фармерки со искунати делови и мешавина на повеќе спортски материјали. Цените на парчињата од колекцијата на Holloway Road се движат од 25 до 80 фунти.
сите 5 | | | веќе видена

next