Денес ви претставуваме еден рецепт за вкусни триаголници кои се топат во уста, меки од внатре, а крцкави однадвор. Состојки: - 250 гр. брашно - 100 гр. кафеав шеќер - 2 лажици прашок за пециво - 1 лажичка мелен цимет - 1/2 лажичка сол - 100 гр. замрзнат путер - 120 мл. крем за готвење - 1 јајце - 1 лажичка ванилин шеќер - 180 гр. чоколадо исецкано на мали парчиња - шеќер во прав за декорација Подготовка: Во еден сад измешајте ги брашното, шеќерот, пецивото, циметот и солта. Путерот ставете го во блендер или изрендајте го, а потоа додадете го во претходната смеса. Смесата измешајте ја со раце. Во друг сад измешајте ги кремот за готвење, јајцето и ванилиниот шеќер. На крај спојте ги двете смеси и додадете го искршеното чоколадо. Добиеното тесто убаво размесете го и ставете го во тава за печење. На врвот посипете со уште малку чоколадо.Печете 25-30 минути на 250°C.
сите 15 | | | веќе видена

Луксузниот бренд Gucci ја објави новата кампања во која ја прикажа новата колекција на ташни која го носи името “Jackie Bag” и е инспирирана од Jackie Kennedy Onassis. Ташните кои ги има во десет различни модели ги претстави добро познатиот британски модел – Kate Moss. За потребите на кампањата во Рим е снимен и краток филм во кој покрај Moss, се појавува и моделот Clement Chabernaud.
сите 4 | | | веќе видена

По теретната верзија, Opel на купувачите им понуди и патничка верзија на новата генерација на мултифункционалниот модел Vivaro. Новиот Opel Vivaro Combi има три реда седишта и може да превезе до девет лица. Потпирачите на седиштата во вториот и третиот ред се подесуваат, а двата реда седишта можат по потреба целосно да се отстранат, а со тоа се добива голем корисен товарен простор. За прв пат овој модел е достапен со IntelliLink мултимедијалниот уред на Opel со 7-инчен екран чувствителен на допир и навигација. Мапите може да се ажурираат преку USB приклучок, а на купувачите на располагање им е и Bluetooth конекција за телефонски разговори и репродукција на аудио содржини од смартфон. Како опција е достапна и функцијата за отклучување на возилото и стартување на моторот без клуч. Во понудата се два нови турбо-дизели, секој во по две верзии. Послабиот 1.6-литарски CDTI е достапен во верзија со 90 ks или 115 ks, додека 1.6-литарскиот BiTurbo CDTI произведува 120 ks или 140 ks. Opel тврди дека верзијата со 120 ...
сите 4 | | | веќе видена

Стефан Клајн, словачки инжињер, го смисли првиот летечки автомобил и со тоа направи значителен чекор за човештвото во поглед на развивање на модерната технологија. Со AeroMobil 2.5 можете да пристигнете каде сакате, по земјен или воздушен пат. Ова е неверојатно достигнување и изум на науката и друштвото. Можеби наскоро нема да го видите во облаците… … или на улиците… …но во меѓу време можете да го погледнете како изгледа овде:
сите 8 | | | веќе видена

Според најновите информации, гамата на Suzuki наскоро ќе остане без два модели. Најпрво ќе престанат со производството на Grand Vitara, a потоа истото ќе се случи и со малиот градски автомобил, Suzuki Alto. Kако што дознава Auto Express, актуелната Grand Vitara ќе може да се купува уште извесно време или додека не се продадат сите произведени примероци. Според списанието, тоа би можело да се случи до крајот на годината. Истиот извор наведува дека Suzuki моментално нема во план производство на директен наследник на Grand Vitarа, но гамата на автомобили на јапонскиот производител ќе биде збогатена со нов компактен кросовер, моделот Vitara. Suzuki кон крајот на август ја објави првата фотографија од новата Vitarа, која ќе има премиера на саемот за автомобили во Париз. Второто возило кое компанијата ќе го избрише од списокот на свои модели ќе биде Suzuki Alto, кој ќе биде укинат во пролетта 2015-та. Наместо него во продажните салони ќе пристигне Suzuki Celerio, нов модел кој европска премиера имаше во март ...
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот информатички гигант Apple претстави во вторник два нови модела на iPhone. iPhone 6 ќе има дијаметар од 11,9 сантиметри, а iPhone 6 “Plus“ 14 сантиметри, со што Apple влегува во палетата на “паблети“, паметни телефони големи колку и таблетите. Тој тип производи е сè попопуларен кај потрошувачите и бројните конкуренти, пред сè азиските, веќе го освоија својот дел од пазарот. iPhone 6 е потенок од своите претходници, неговиот процесор е помоќен, а екранот со подобар квалитет. Сопственикот на Apple Тим Кук го претстави новиот производ „како најголемо достигнување во историјата на iPhone“. Презентацијата во вторникот се очекуваше со нетрпение бидејќи Apple требаше да докаже дека не ја изгубил силата на својата инвентивност по смртта на својот основач и поранешен сопственик Стив Џобс во 2011 година. Пред презентацијата кружеа гласини дека Apple ќе претстави редица нови производи и услуги.
сите 3 | | | веќе видена

Францускиот производител ја претстави моќната верзија на компактниот модел 308. Купувачите кои од ова возило сакаат максимални перформанси, ќе имаат можност да одберат помеѓу бензински и дизел GT верзии. Покрај хечбекот, Peugeot на пазарот ќе понуди и 308 GT караван, а двата автомобили имаат дискретно стилизирана надворешност во однос на регуларната верзија. Peugeot 308 GT е опремен со фарови и трепкачи со LED технологија, додека на долниот дел на задниот браник во рамките на дифузорот се наоѓаат две трапезоидни хромирани цевки. Моделот 308 GT ќе го препознаете и по тоа што амблемот на лавот, кој кај стандардната 308 се наоѓа на врвот на хаубата е преместен на средината на маската на ладилникот, а автомобилот е поставен на 18-инчни алуминиумски бандажи. Сепак за купувачите кои ќе се одлучат да го набават овој модел пресудна е моторизацијата. Од октомври, кога ќе се најде во продажните салони, Peugeot 308 GT ќе биде достапен со два мотори. Помоќната верзија ќе има 1.6-литарски четирицилиндарски THP ...
сите 19 | | | веќе видена

Објавен е новиот трејлер за филмот “Fury”, дело на режисерот и сценарист David Ayer кој премиерно ќе биде прикажан на 14-ти ноември. Дејството во филмот е сместено во 1945-та година, а актерот Brad Pitt ја толкува улогата на командант на тенковска единица во нацистичка Германија. Покрај него, во “Fury” ќе имаме можност да ги видиме и: Shia LaBeouf, Logan Lerman, Michael Pena, Jon Bernthal и Jason Isaacs.
| | веќе видена

Филмското студио Universal Pictures го објави првиот трејлер за психолошкиот трилер “The Boy Next Door” со Jennifer Lopez и Ryan Guzman во главните улоги. Филмот премиерно ќе биде прикажан на 23 јануари 2015-та година, а негов режисер е Rob Cohen. “The Boy Next Door” ја раскажува приказната за една жена која кратко време по својот развод започнува афера со младо момче кое неодамна се преселил во нејзиното соседство. Но, набрзо оваа забранета атракција меѓу нив станува опсесивна и опасна.
сите 9 | | | веќе видена

Twitter му дава нова прилика на импулсивното купување. Добро познатата социјална мрежа започна со тестирање на новото копче “Buy” преку кое нејзините корисници ќе можат да купуваат без да ја напуштат страната. Засега, оваа опција е достапна на мал дел од американските корисници и тоа на мобилната апликација без разлика дали користат iOS или Android оперативен систем, а во иднина се очекува да се прошири на повеќе корисници. “Ова е почетен чекор во намерата на Twitter да го направи шопингот од мобилните уреди лесен, удобен па и забавен.” – објави мрежата на својот блог. По кликнувањето на копчето “Buy” корисникот ќе може да ги види деталите за производот и информациите за плаќањето и доставата. Откако производот е нарачан, Twitter ја предава порачката на продавачот. Од компанијата нагласија дека информациите се криптирани и продавачите нема да можат да дознаат ништо за кредитната картичка без дозвола. Моментално, при тестирањето на оваа опција потенцијалните купувачи можат да видат неколку специјални понуди, ...
сите 11 | | | веќе видена

Кристално чистата вода во Канкун е дом на еден од најголемите подводни музеи во светот. Овој неверојатен подводен музеј располага со повеќе од 500 скулптури кои се во природна големина и се смета за една од најголемите подводни туристички атракции. Креаторот на овие скулптури е британскиот уметник Jason de Caires Taylor кој е меѓународно признат за својата уникатна работа. Во продолжение ви прикажуваме само мал дел од овие неверојатни уметнички дела, а за да ги видите сите – посетете го Канкун.
| | веќе видена

Долгоочекуваниот кросовер на FIAT ќе има светска премиера на почетокот на октомври. 500X ја дели механичката платформа со сродниот модел Jeep Renegade, a двата автомобили ќе се произведуваат во погонот Мелфи во Италија. Поминаа повеќе од две години откако во јули 2012-та кога на новинарската презентација на FIAT 500L одржана во Торино, италијанскиот производител на момент откри како ќе изгледа идниот кросовер од семејството 500. Иако од тогаш пред секој голем светски саем за автомобили се шпекулираше за премиерата на моделот 500X, овој кросовер дефинитивно ќе биде претставен на претстојниот авто-саем во главниот град на Франција. FIAT објави и кратко видео како најава на таа премиера: На снимката е возило кое се уште е скриено, но може да се видат неговите контури. Сепак, вистинските тајни кога станува збор за надворешноста на автомобилот нема, затоа што благодарејќи на краткото појавување на торинската презентација, но и според патентните цртежи кои се појавија во јавноста, дизајнот повеќе или помалку е ...
сите 2 | | | веќе видена

Hyundai ги објави техничките детали и новите фотографии од втората генерација на моделот „i20“, а за прв пат имаме можност да го видиме и ентериерот на возилото. Еден месец пред светската премиера, Hyundai ни ги откри најважните информации за новиот i20, a благодарејќи на фотографиите од внатрешноста можеме да се стекнеме со целосна слика за возилото. Ако есктериерот претставува пријатно изненадување и голем чекор напред во дизајнот, изгледот на кабината само го засилува тој впечаток. Иако производителот на фотографиите прикажа богато опремена верзија, веќе на прв поглед може да се забележи и напредок во квалитетот на материјалите и формираниот внатрешен простор. Сите важни површини во кабината, како инструмент таблата и облогата на вратите, се преслечени во TPO материјал (Thermal Plastic Olefin) кој е мек на допир. Комбинациите на бои е избрана така што се вклопува со боите на надворешноста, а купувачите можат да изберат меѓу четири различни видови. Благодарејќи на луксузните опции, внатрешноста дава ...
сите 7 | | | веќе видена

Шведскиот бренд за облека H&M ја претстави новата есенска колекција за оваа година, а во неа повторно имаме можност да го видиме познатиот литвански модел Edita Vilkevicute. Колекцијата се базира на неколку клучни парчиња и тоа: фустани кои ја следат линијата на телото, здолништа со А линија, кожни јакни, плетени блузи и џемпери, бели кошули и големи ташни. Есенската колекција од H&M е одличен начин како да се стоплите во сезоната која следува, а притоа да бидете модерни.
сите 2 | | | веќе видена

Американскиот фотограф Sam Woosley до неодамна студирал фотографија на Универзитетот RMIT во Мелбурн, при што направил едно воодушевувачко тајмлапс видео од градот. Woosley поминал повеќе од 100 часа снимајки 8000 фотографии кои го прикажуваат овој австралиски град во најдоброто светло. Иако навидум тоа изгледа како лесна работа, сепак не е така. Неколку пати бил протеруван од полицајци, а и изгубил многу фотографии заради неговиот компјутер кој се расипал. Но, резултатот од тоа сепак вреди да се види. Погледнете ја градската “џунгла” во Мелбурн и прекрасниот пејзаж.
сите 3 | | | веќе видена

Activision и Sledgehammer Games го објавија новиот трејлер за играта “Call of Duty: Advanced Warfare” преку кој може да доживеете едно мултиплеер искуство. Дејството во играта се одвива во иднината каде што технолошкиот напредок и воените практики носат тешки последици. Во оваа верзија на иднината приватните воени корпорации станале доминантна вооружена сила и тие ги здоволуваат сите воени потреби, прецртуваат граници и пишуваат нови правила на војната. “Call of Duty: Advanced Warfare” ќе излезе на 4-ти ноември и ќе биде достапна за: PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360, Xbox One и компјутерите.
сите 2 | | | веќе видена

Најголемата социјална мрежа во светот Facebook не работеше окулу 30 минути. Сите корисници кој после 21:30 часот пробале преку компјутерите и мобилните уреди да се уклучат на Facebook тоа не им беше дозволено поради проблемот. Компанијата Facebook губи 22.453 долари по минута, кога Facebook не беше во функција, компанијата за рок од 30 минути додека траеше проблемот изгуби окулу 670.000 долари. Facebook само го потврди падот на мрежата, но не излезе со конкретно соопштение.
сите 3 | | | веќе видена

Долго најавуваниот, новиот Renault Alpine би можел да биде почеток на серија спортски модели со ознаката на Alpine, под услов ако се покаже дека е комерцијално остварлива, најави шефот на дизајн на францускиот производител, Лоренс ван ден Акер. Ван ден Акер на саемот за автомобили во Москва изјави дека во компанијата постои интерес во понуда да се најдат повеќе модели со ознаката на марката Alpine, што би довело до обнова на овој некогаш популарен спортски авто-бренд. Сепак за такво нешто ќе бидат пресудни финансиските аргументи, односно дали првиот модел, кој би требало да се појави во 2016-та ќе и донесе зработка на компанијата Renault. - Бизнисот сепак е на прво место. Сите ги сакаме Alpine автомобилите и оваа марка, но сакаме пред се да заработиме пари, вели Ван ден Акер. - Ајде прво да направиме еден автомобил како што треба, а потоа, доколку се мине како што треба, се надевам дека до крајот на животот ќе дизајнирам Alpine модели“, додава тој. Меѓутоа, за тој прв модел засега не се знае многу. За ...
сите 2 | | | веќе видена

Јапонскиот дистрибутер на филмот “Dracula Untold” кој премиерно ќе започне да се прикажува на 17-октомври го објави новиот интернационален трејлер. По сценарио на Matt Sazama и Burk Sharpless дејството во филмот е сместено во 15-тиот век, кога татковината на Vlad се соочува со инвазија од страна на Отоманската Империја, предводена од султанот Mehmed II. Во очајот за да го одбрани својот народ Vlad склучува зделка со злото, со што добива моќи со кои може да ја добие војната, но цената за тоа е неговата душа. Режисер на “Dracula Untold” е Gary Shore, а актерската екипа е составена од: Luke Evans, Sarah Gadon, Diarmaid Murtagh, Dominic Cooper и Samantha Barks.
сите 5 | | | веќе видена

Паметните телефони и таблетите бележат раст во нивната продажба, но според новите податоци круната за најголем потрошувач оди кај таблетите. Во новото истражување на Frank N. Magid Associate продажбата на паметните телефони во САД е рекордно висока. Дури 71% од популацијата ги користи, што е за 10% зголемување во однос на минатата година. Но, процентот на корисници на таблети се зголеми уште побрзо – 57%, што е за 13% повеќе од 2013-та. Иако користењето на таблети искажано во бројки е пониско од она на паметните телефони, сепак тие се поголеми потрошувачи. Во минатото, 60% од корисниците на таблети трошеа одредена сума на пари за апликации, во споредба со 54% од корисниците на таметни телефони. Во просек секој корисник на таблет троши по 19 долари за апликации, а корнсниците на смартфони само 13 долари.
сите 2 | | | веќе видена

next