Времето лета. Овојпат во буквална смисла. Денес ви претставуваме еден супер проект кој може да го направите сами – ѕиден часовник со пеперутки. А потоа, покрај тоа што ќе служи за својата основна цел, а тоа е да го покажува времето, може да го искористите и како декор во вашата канцеларија или пак во вашиот дом. Потребно ви е: - обичен ѕиден часовник (во боја по ваш избор) - перерутки во повеќе големини (пластични/од пердуви), доколку не можете да најдете готови, тогаш може да ги направите од хартија - боја во спреј за пеперутките (кои треба да бидат во иста боја со часовникот) - самолеплива хартија - топол лепак во пиштол/силикон Инструкции: Доколку сакате пеперутките и часовникот да бидат во црна боја како во примерот, обојте ги со спреј. Прво од едната страна, па почекајте да се исушат, а потоа и од другата страна. Поголемите пеперутки залепете ги на часовникот со лепак/силикон. Ако ги правите од хартија, тогаш лепете по две пеперутки една над друга, а на втората кренете и ги крилјата со цел да се добие ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сакате вашето утро да го започнете со вистински појадок, тогаш ние ви претставуваме еден лесен рецепт кој би требало да го примените. Отворениот сендвич има малку состојки и може да го направите за само неколку минути. Состојки: - 1 мало лепче - 2 дебели парчиња домати - 2 јајца - 1 лажица маслиново масло - 2 тенки парчиња сирење Подготовка: Лепчето преполовете го, а потоа на двете ставете по едно парче домат. Во мала тава пропрскана со маслиново масло ставете ги двете јајца да се пржат околу 1 до 2 минути или додека белките се скоро готови. На врвот на пржените јајца ставетете ги парчињата сирење и пржете уште 1 минута, а потоа ставете ги на лепчињата. Посолете по вкус.
сите 3 | | | веќе видена

Според магазинот Idolator, и покрај популарните Katy Perry, Iggy Azalea или Taylor Swift кои ги имаа најголемите хитови оваа година, титулата кралица на топ листите во Америка е младата пејачка Meghan Trainor. Idolator ова го поткрепува со статистиките од Hot 100 листата, на која 20-годишната Trainor помина осум последователни недели со својата прва и засега единствена песна “All About The Bass”. А со оглед на тоа дека таа сеуште е на прво место, не е исклучена можноста го сруши досегашниот рекорд од девет последователни недели поставен со песните “Tik Tok” на Kesha и “Call Me Maybe” на Carly Rae Jepsen, но и цели осум недели за да ја достигне шампионската листа каде се наоѓаат Mariah Carey и Boyz II Men со нивната песна “One Sweet Day” од 1995-та година, која помина 16 недели на првото место.
| | веќе видена

Оперативниот систем на Google останува непобедлив на пазарот на паметни телефони во третиот квартал од оваа година со 84% од вкупниот пазар, вели новото истражуање на компанијата Strategy Analytics. Во третиот квартал продадени се 268 милиони уреди со Android, за разлика од 206 милиони од минатата година во истиот период. “Лидерството на Andorid на глобалниот пазар изгледа непобедливо во овој момент. Евтините услуги и добриот софтвер се привлечни за производителите на хардвер, операторите и корисниците од целиот свет.” – изјави Neil Mawston, извршниот директор на Strategy Analytics. Зад водечкиот Android се најде оперативниот систем на Apple кој третиот квартал го заврши со продадени 39,3 милиони, што е зголемување во однос на истиот период минатата година кога беа продадени 33,8 милиони уреди со iOS. На третото место се наоѓа Windows Phone од Microsoft со продажба од 10,5 милиони, на четврто место е BlackBerry кој бележи опаѓање во однос на минатата година, од 2,5 на 2,3 милиони уреди. Генерално, глобалната ...
сите 6 | | | веќе видена

Трансферот на Motorola Mobility од Google на Lenovo и официјално е завршен, со што Lenovo го обезбеди потребниот кредибилитет во бизнисот со паметни телефони. Кинескиот гигант му плати на Google 2,91 милијарди долари, вклучувајќи 660 милиони во кеш и 750 милиони во новите акции на Lenovo, а преостанатата сума ќе ја добие во форма на тригодишна меница. Но, новиот сопственик ќе купи само делот за телефони, па затоа патентот останува во рацете на Google. Како и досега, Motorola ќе ја води претседателот и оперативниот директор Rick Osterloh.
сите 2 | | | веќе видена

Кога станува збор за музички апликации, која од многуте прва ви паѓа на памет? Ако тоа е од компанијата Apple односно Beats, тогаш ќе треба да ја побарате подолу на листата на App Annie која беше објавена вчера. Според новата ранг листа на аналитичката компанија App Annie која ги следи извештаите на сите апликации на Google Play и Apple’s App, Pandora и Spotify се најдобрите музички апликации, а своето место го освоија по нивните превземања и приходите во месец септември. Но, една од најпознатите апликации Beats Music се најде на деветтото место по превземања, по iHeartRadio, SoundCloud и Shazam. Како изгледа ранг листата на десетте најдобри музички апликации според App Annie, може да погледнете во продолжение.
сите 6 | | | веќе видена

Денес го имаме новиот трејлер за помалку чудната романтична комедија “Comet” во која главните улоги ги толкуваат Justin Long и Emmy Rossum. Режисер и сценарист на “Comet” кој ќе се појави во кино салите во декември е Sam Esmail. Филмот ги прати Kimberly (Rossum) и Dell (Long) и накратко ја раскажува нивната шест годишна врска, скокајќи напред и назад во времето прикажувајќи ги клучните моменти во неа како првото запознавање, караницата на свадбата на пријателите, раскинувањето по преселувањето на Dell, повторната средба во возот и многу други. “Со овој филм, Sam Esmail направи романса за векови.” – изјави Jonathan Sehring, претседателот на Sundance Selects/IFC Films.
| | веќе видена

Шпанскиот бренд за облека и модни додатоци Zara го објави новиот каталот за ноември 2014-та и ги претстави новите есенски креации. Во каталогот кој го носи името “A.M – P.M” се појавуваат моделите Caroline Brasch Nielsen и Karolin Wolter и се прикажани повеќе стилови, преку едноставни дневни комбинации, комбинации кои може да ги носите на вашето работно место, па се до вечерни фустани во елегантен и софистициран стил. Во продолжение погледнете што нуди Zara за следниот месец.
сите 2 | | | веќе видена

Microsoft планира Office 16 и сервер апликациите да се појават во втората половина од наредната година. Ова вчера го потврди Julia White, генералниот менаџер на Office и Office 365 marketing на Tech Ed во Барселона. Претходно оваа година официјалните лица од компанијата потврдија дека нивниот план е новите верзии на Exchange Server и SharePoint Server да излезат во 2015-та, но точниот датум не беше прецизиран. Исто така, White изјави дека Office client и сервер апликациите ќе излезат во ист ден. Како некое свое правило досега Microsoft објавуваше нови Office верзии на секои две до три години.
| | веќе видена

H&M го објави новиот каталог за престојната зима, а во него повторно имаме можност да го видиме романскиот модел Andreea Diaconu. За зима 2014-та познатиот шведски бренд за облека нуди: шарани фустани, крзнени палта, џемпери, тесни пантолони и здолништа, главо по потемни нијанси. Исто така, неизбежни се модните детали како федора капи, обувките и плетени шалови.
сите 2 | | | веќе видена

На неодамнешниот Gamescom, Remedy Entertainment го објави целосното гејмплеј видео за играта “Quantum Break”. Како наратор во 16 минутното видео кое може да го погледнете подолу се појавува Sam Lake – креативиот директор на Remedy. Играта го следи херојот Jack Joyce во очајничката битка со времето додека ги решава заговорите и интригите на неговиот најголем непријател, корпорацијата Monarch Solutions. “Quantum Break” ќе излезе наредната година ексклузивно за Xbox One.
| | веќе видена

Во услови на глобален подем на технологијата, која ги одвраќа дечињата од детските игри, точакот е едно од ретките добра кој сè уште ги мами надвор. Детската игра е суштински дел од развојот на децата, а користењето на јавните простори за игра е богатство кое нашите градови и села не треба да го изгубат. Затоа: Бараме да се овозможат услови за смирување на сообраќајот во станбените зони и околини на основни и средни училишта. Зони со ограничување на брзината до 30 km/h и 20 km/h ја зголемуваат не само безбедноста, туку и квалитетот на живот и се воведуваат насекаде низ светот. Бараме задолжително да се спроведуваат сообраќајни едукативни програми во основното и средно образование со кои ќе се зголемат вештините за управување велосипед и познавањето на сообраќајните правила и прописи. Да ги возиме децата на точаци и да ги учиме од мали да возат! Точакот е нивното прво превозно средство. Да им обезбедиме најбезбедни можни услови од мали да го почувствуваат ветерот во косите, од мали да му се радуваат на градот ...
сите 4 | | | веќе видена

Писмото кое John Lennon му го напишал на телевизискиот водител Joe Franklin минатата недела на аукција во Бостон се продаде за 28 000 долари. Во него, членот на легендарната група The Beatles го замолува водителот да го слушне новиот албум на Yoko Ono “Fly” од 1971-ва година. “Се разбира дека Yoko може подобро да ја објасне нејзината музика, ова е само еден вид на вовед. Песната “Mrs. Lennon” од а албумот “Fly” е пример за нејзината поконзервативна страна. Таа е обучена за класичен музичар на Sarah Lawrence колеџот, но немојте тоа да за заплаши.” – стои во писмото. NY Daily News пишува дека Franklin не се “уплашил” од писмото од познатиот Lennon и според него тој само сакал да ја натера Ono да биде посамоуверена во својата работа. Иако многу фанови на The Beatles ја обвинуваа Yoko Ono за распадот на групата, John Lennon со години инсистираше дека тоа не е вистина и во неколку интервјуа потенцираше дека неговата сопруга го инспирирала во креативниот процес.
| | веќе видена

Најверојатно на Citroen му се исплатеше ризикот со необичното дизајнерско решение за својот нов модел. Поради големиот почетен интерес од страна на купувачите, дневното производство на Citroen C4 Cactus ќе биде зголемено за 20 проценти. Кога беше претставен на авто-саемот во Женева во март, контроверзниот кросовер C4 Cactus предизвика поделено мислење во јавноста, но ретко кој остана рамнодушен. При неговото конструирање, инженерите биле фокусирани на дизајнот, комфорот, корисната технологија и ниските трошоци за набавка и експлоатацијата на возилото. Автомобилот е поставен на платформата која ја користат C3 и Peugeot 208 и има маса од само 965 kg, што значи дека од стандардниот Citroen C4 е полесен за околу 200 kg. Дизајнот е посебна приказна. Citroen го опреми C4 Cactus“ со т.н. „надворешни воздушни перничиња“, кои треба да спречат оштетувања на каросеријата, како гребаници или мали удари кои често се случуваат при возењето во град и на паркинзите. Најизложените делови вратите, аголните елементи на крилата ...
| | веќе видена

Денес ви пренесуваме еден рецепт за мафини за сите обожаватели на текила, поточно на коктелот Маргарита. Состојки: за тестото - 3 чаши брашно - 1 лажичка пециво - 1/2 лажичка сол - 200 гр. путер - 2 чаши шеќер - 4 јајца - сок и кора од 3 лимети - 1/2 лажичке ванилин шеќер - 1 чаша млеко - 1/4 чаша текила за филот - 2 чаши шеќер - 8 белки од јајца - 3 лажици сок од лимета - 2 лажици текила тенки парчиња лимета за врвот Подготовка: Измешајте ги заедно: брашното, пецивото и солта. Во друг сад измешајте ги путерот и шеќерот, а потоа постепено додавајте ги јајцата, млекото, сокот и кората од лиметите, текилата и на крај ванилиниот шеќер. Двете смеси спојте ги и убаво измешајте ги. Со добиената смеса наполнете ги 3/4 од калапите за мафини. За да го направите филот, со миксер измешајте го шеќерот и белките, а потоа додадете ги сокот од лимета и текилата. Со кујнски шприц декорирајте ги мафините со филот и одозгора ставете од парчињата лимета.
сите 18 | | | веќе видена

Microsoft објави дека од 1-ви декември ќе ја повлече бесплатната верзија на Xbox Music стриминг сервисот и ќе се фокусира на планот за претплата. Па така, компанијата ќе ја понуди опцијата со месечна претплата со 10 долари и неограничен стриминг на милиони песни кои може да ги слушате на вашиот таблет, компјутер, Xbox, смартфон и слично. Исто така, ќе биде овозможено симнување на музика со цел истата да може да ја слушате и кога не сте онлајн. Досега бесплатната верзија нудеше шест месечен неограничен стриминг на музика, а потоа се ограничуваше на десет часа месечно. Xbox Music се појави во 2012-та година и беше нов обид на Microsoft да го замени неуспешниот сервис Zune. Достапен е за мобилните уреди и компјутерите, со неговото ограничување само на Windows 8 и 8.1 што заедно сочинуваат само 12% од пазарот.
| | веќе видена

Познатиот бренд за козметика MAC соработуваше со онлајн брендот за облека Nasty Gal и создаде колекција на козметика за престојната празнична сезона. Иако оваа колекција е нешто невообичаено за Nasty Gal кој е познат по својот храбар, весел и шаренолик стил, овојпат изборот на бои се сведе на три, но прилично забележителни. Празничната колекција на MAC и Nasty Gal која ќе се појави на пазарот на 4-ти декември се состои од три нијанси на мат кармини и тоа пурпурна, црвена и бордо, како и неизбежниот црвен лак за оваа сезона.
сите 2 | | | веќе видена

По неодамна објавените спотови за преработките на песните “I Will Wait” и “Mombasa” кои достигнаа повеќе од милион прегледи на сервисот YouTube и “Thunderstruck” која го надмина нивниот рекорд на гледаност со повеќе од 26 милиони прегледи, 2Cellos го објавија и спотот за нивната нова преработка. “The Trooper Overture” е микс од “William Tell Overture” компонирана од Gioachino Rossini и песната “The Tropper” од бендот Iron Maiden. Како и претходните синглови, така и овој е најава за новиот албум на Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер.
сите 3 | | | веќе видена

Вчера Samsung објави дека ќе донира 3000 Galaxy S3 Neo паметни телефони во вредност од еден милион долари во 60 медицински клиники во Гвинеја, Либерија и Сиера Леоне. Уредите ќе бидат предадени во канцеларијата на Обединетите нации за координација за човечки работи, а потоа пренесени во клиниките. Епидемијата на ебола која е главно концентрирана во овие три земји досега заради 9200 луѓе, од кои починаа 4500. Кога овие паметни телефони ќе пристигнат во медидинските клиники за ебола на нив ќе може да им се инспалира апликацијата Smart Health Pro и според гигантската компанија, тоа ќе му помогне на медицинскиот персонал во евиденцијата за инфицираните пациенти. Исто така, пациентите кои се наоѓаат во карантин ќе имаат можност да вршат телефонски разговори со своите блиски. Според компанијата, сите 3000 Samsung Galaxy S3 Neo телефони ќе бидат уништени по завршувањето на епидемијата.
сите 77 | | | веќе видена

Спортскиот бренд Adidas Originals создаде нешто уникатно кога станува збор за облека и обувки заедно со американскиот дизајнер Jeremy Scott. Резултатот кој произлезе од оваа соработка може да го погледнете во каталогот подолу кој е наменет за сезоната есен/зима 2014-та. Оваа колекција се состои од повеќе впечатливи принтови и дизајни на фустани, машки и тенски тренерки, јакни и секако, патики.
сите 2 | | | веќе видена

next