Филмското студио 20th Century Fox го објави првиот тизер трејлер за римејкот на “Fantastic Four” кој својата премиера ќе ја има на 7-ми август оваа година. Овој научно-фантастичен филм прати четворица млади луѓе кои се телепортираат во алтернативен, но и опасен универзум во кој нивната физичка сила се зголемува на неверојатен начин. Тие стануваат еден тим кој мора да научи да ги контролира своите моќи и да работи заедно со цел да ја спасат Земјата од нивниот некогашен пријател. Режисер на “Fantastic Four” е Josh Trank, негов сценарист е Simon Kinberg, а актерската екипа е составена од: Miles Teller, Kate Mara, Michael B. Jordan, Jamie Bell, Toby Kebbell, Reg E. Cathey и Tim Blake Nelson.
сите 3 | | | веќе видена

Актерката Emma Watson која се прослави преку улогата на Hermione од франшизата на “Harry Potter”, наскоро ќе портретира уште еден познат лик од книгите. Овојпат таа ја доби улогата на Belle од “Beauty and the Beast”, филм кој ќе започне да се снима оваа година под режисерската палка на Bill Condon (The Twilight Saga: Breaking Dawn). Watson оваа вест со своите фанови ја сподели на својот facebook профил искажувајќи го своето задоволство. Во постот надополни дека во филмот ќе има многу пеење и играње и дека ќе започне да оди на часови по пеење. Post by Emma Watson . Доколку преостанатата актерска екипа особено актерите кои ќе ги толкуваат улогите на ѕверот и Gaston е близу до онаа на Watson како Belle, тогаш овој римејк ветува многу и би можел да биде исто толку добар или подобар од анимираниот класик на Disney од 1991-ва година.
сите 12 | | | веќе видена

Денес ви подготвивме неколку модни комбинации за оваа зима за кои се надеваме дека ќе ве инспирираат и ќе ја разбудат вашата креативност. Тоа што температурите надвор се ниски, не треба да ве спречи да излезете и притоа да изгледате прекрасно. Има голем број на стилски парчиња кои ќе ве стоплат. Во продолжение комбинации во кои се вметнати неколку од главните парчиња на облека и модни додатоци за оваа зима, како што се: тартан шалот, пантолони и здолниште, бесконечниот плетен шал, пантолоните со принтови, гламурозните крзнени палта, како и неизбежните црвени и бургунди долги палта.
сите 2 | | | веќе видена

Секој месец е за на точак. Јануари, исто така. Скопје знае да биде неподносливо жешко, но не и неподносливо ладно. Врз нашето субјективно чувство повеќе влијаат драматичните најави за поларна зима и претставата за јануари, а не дека е надвор навистина толку студено. Не е! Точак се вози и на многу пониски температури, на -10, на -20! Во северните земји како што се Холандија, Данска, Германија, Финска, сосем е вообичаено секојдневните обврски да се завршуваат на точак, без оглед на времето, без разлика дали врне снег, или дува ветер и е студено – таму точакот се користи во текот на целата година. Нормално е да се вози на тие температури, а особено не студи на температури околу нулата, како во Скопје. Греењето почнува да работи веднаш штом ќе се качите на точак! Ако не сте пробале да возите точак во зима, пробајте барем еден ден, направете промена во своето секојдневие и наместо со кола, автобус или пеш, појдете со точак по работа, и уживајте во возењето. Преминот од ладното надвор во топло внатре е прекрасно ...
сите 12 | | | веќе видена

Новото режисерско остварување на Clint Eastwood, “American Sniper” со Bradley Cooper и Sienna Miller во главните улоги втор викенд по ред се најде на врвот на бокс-офисот со импресивни 64,4 милиони долари заработка. Овој филм на Warner Bros Pictures и Village Roadshow чинеше 60 милиони долари за да се направи, но биографската воена драма за овие две недели откатко премиерно беше прикажана заработи дури 200 милиони долари. На второто место на бокс-офисот се најде трилерот “The Boy Next Door” сo Jennifer Lopez и Ryan Guzman во главните улоги, кој премиерно беше прикажан во 2602 кино сали изминатиов викенд и заработи вкупно 15 милиони долари. На третото и четвртото место се комедиите “Paddington” која во вториот викенд од премиерата заработи 12,4 милиони и “The Wedding Ringer” со 11,6 милиони долари. Во првите пет се наоѓа акциониот трилер “Taken 3″ кој во третиот викенд од премиерата заработи 7,6 милиони, а неговата вкупна заработка досега изнасува 255 милиони долари.
сите 2 | | | веќе видена

На настанот наречен Windows 10: The Next Chapter кој се одржа вчера, Microsoft го претстави Spartan – новиот прелистувач наменет за Windows 10 за кој претходно само се шпекулираше. Но, иако го најави новиот пребарувач кој засега оди под кодното име Project Spartan тој нема да се најде на првата верзија од Windows 10, а зесега е непознато кога ќе почне да се работи на него. Spartan ќе поддржува Cortana, ќе има вграден PDF прегледувач, а јазичињата односно табовите ќе се наоѓаат на врвот на прелистувачот. Според компанијата дизајнот на Spartan се стреми кон едноставност, но не беа објавени деталите за неговиот точен изглед кои за да го погледнеме веројатно ќе треба да почекаме на уред кој ќе го користи новиот Windows 10.
сите 6 | | | веќе видена

Поранешниот фудбалер David Beckham повторно соработуваше со познатиот бренд за облека H&M на нова капсулна колекција за пролетта која следува. “Јас сум воодушевен што ја продолжив и проширив мојата соработка со H&M со одбирање на моите омилени парчиња од пролетната колекција “Modern Essentials”. Секоја креација е класик кој одлично ќе се вклопи во гардеробата на секој маж со стил.” – изјави Beckham. Во продолжение фотосесијата на која David Beckham ги носи неговите фаворити од новата колекција на H&M за пролет 2015-та.
сите 2 | | | веќе видена

Компанијата SplashData ја објави листата на 25-те најлоши лозинки за изминатата година и како што може да претпоставите – таа е запрепастувачки лоша. Секогаш присутната лозинка “123456″ повторно е на врвот и покрај тоа што години наназад се наоѓа на оваа листа. Девет од првите 25 лозинки се строго нумерички и најчесто се тоа се последователни броеви. На второто место се наоѓа истата лозинка како и за 2013-та година и тоа е: “password”. На листата се најдоа и некои нови лозинки и се чини ја прикажуваат опсесијата на луѓето кон суперхероите, па така меѓу нив ги има и “superman”, “batman” и “dragon”. Целосната листа која може да ја погледнете во продолжение е составена од анализи направени на 3,3 милиони лозинки кои протекоа во 2014-та година. 1) 123456 2) password 3) 12345 4) 12345678 5) qwerty 6) 1234567890 7) 1234 8) baseball 9) dragon 10) football 11) 1234567 12) monkey 13) letmein 14) abc123 15) 111111 16) mustang 17) access 18) shadow 19) master 20) michael 21) superman 22) 696969 23) 123123 24) batman ...
сите 6 | | | веќе видена

Најголемата причина зошто некои луѓе повеќе ја сакаат зимата од летото е снегот. Тој е особено интересен за помалите поради правењето на снешко, но и повозрасните не заостануваат со својата еуфорија за првиот снег. Како што постојат талантирани луѓе кои прават неверојатни скулптури од песок, ги има и оние кои скулптурите ги прават од снег. Ние составивме збирка од најдобрите снежни скулптури кои беа направени на овогодинешното издание на снежниот фестивал во Харбин, Кина и ни го привлекоа вниманието. Без оглед на ниските температури, уметниците кои учествуваа на фестивалот создадоа импресивни уметнички дела кои привлекуваат голем број на туристи. А да се направат онакви какви што може да погледнете на фотографиите во продолжение потребно е многу трпение, талент, посветеност, но и време.
сите 2 | | | веќе видена

Откако пред неколку денови серијата на Amazon Studios – “Transparent” освои Златен глобус, компанијата објави дека ќе се насочи кон создавање на свои филмови. “Едвај чекаме да го прошириме нашето производство кон играните филмови. Нашата цел е да правиме близу дванаесет филмови годишно, започнувајќи подоцна оваа година.” – изјави Roy Price, заменик претседателот на Amazon Studios. Исто така тој истакна дека со тоа ќе започне и дистрибуцијата на Amazon Prime Instant Video за стриминг, со што многу брзо по премиерата на филмовите во кино салите, луѓето ќе имаат можност да ги гледаат филмовите и дома. Покрај тоа, Price смета дека Prime Instant Video ќе им биде од корист и на оние кои ги прават филмовите и сакаат истиот да допре до што поголема публика. Филмското студио ќе се вика “Amazon Original Movies” и ќе биде под раководство на познатиот продуцент Ted Hope. За него тој изјави “Amazon Original Movies ќе биде синоним за возбудливи филмови. Јас сум воодушевен што ќе бидам дел од него.”
| | веќе видена

Неколку часа откако Samsung официјално го претстави паметниот телефон Galaxy A7, порталот SamMobile објави фотографии од нискобуџетниот модел Galaxy J1, за кој претходно само се шпекулираше. Бројот на моделот ќе биде SM-J100 со 4,3 инчен екран и 5 мегапикселна камера, а предната камера ќе биде 2 мегапикселна. Поради денешните стандарди се претпоставува дека ќе има 1GB RAM меморија и 4GB внатрешна меморија. Galaxy J1 ќе користи 64-битен 1.2GHz quad-core процесор и 1,850mAh батерија. Како и некои од претходните паметни телефони од корејската компанија и J1 ќе ја има опцијата Ultra Power Saving Mode. Кратките спецификации беа објавени со неколку фотографии од кои може да се види изгледот на J1, но датумот на неговото официјално претставување и појавување на пазарот сеуште не е познат.
сите 26 | | | веќе видена

Во новата кампања на брендот Adidas Originals за актуелната “Superstar” колекција на патики се појавуваат многу познати лица. Најпрво се појавува поп пејачката Rita Ora која настапува пред огромна публика, а потоа Pharrell Williams кој претходно соработуваше со спортскиот бренд на една колекција на патики и јакни, кошаркарот Damian Lillard и поранешниот фудбалер David Beckham. Сите се прашуваат што е она што ги прави луѓето суперѕвезди. Дали е тоа кога те следат луѓе по цел ден? Да се има стилист? Суперѕвезда не е она што мислите дека е.
сите 5 | | | веќе видена

Третото продолжение од акционата франшиза “Taken” кое премиерно беше прикажано изминатиов викенд во 3593 кино сали оствари заработка од 40,4 милиони долари, со што се најде на врвот на бокс-офисот за оваа недела. Во “Taken 3″, Liam Neeson повторно се враќа во улогата на специјалниот агент Bryan Mills, а покрај него тука се и Forest Whitaker, Maggie Grace и Famke Janssen. Иако неговата заработка во првиот викенд е помала од онаа на “Taken 2″ која во октовмри 2012-та изнесуваше 49,5 милиони, тоа е сосема доволно за да се смета за вториот најдобар филм кој својата премиера ја имал во јануари и се наоѓа зад комедијата “Ride Along” од 2014-та година. На второто место на бокс-офисот за оваа недела од јануари се најде драмата “Selma” со заработка од 11,2 милиони долари, на третото место е мјузиклот на Disney “Into The Woods” со 9,8 милиони долари, а на четвртото место за прв пат падна “The Hobbit: The Battle of the Five Armies” на Peter Jackson со заработка од 9,4 милиони долари за оваа недела. На петтото место е ...
сите 4 | | | веќе видена

Познатата поп пејачка Sia го објави спотот за синглот “Elastic Heart” кој се најде на нејзиниот шести по ред студиски албум “1000 Forms of Fear”, а е дел и од саундтракот зна второто продолжение на филмот “The Hunger Games” Во новиот видео запис го главна улога се појавува холивудскиот актер Shia LaBeouf, како и Maddie Ziegler која со својот талент прикажан во спотот за “Chandelier” го воодушеви светот. Песната “Elastic Heart” која е продуцирана од ди-џејот Diplo, првично беше промовирана во октомври 2013-та година, но дури сега за неа се направи и спот кој може да го погледнете во продолжение.
сите 10 | | | веќе видена

Во најновиот спот славните челисти од дуото 2Cellos го обработија огромниот хит од 2013-та година “Wake Me Up” од шведскиот ди-џеј и продуцент Avicii. Во дел од спотот може и да ги видиме како би изгледале Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер во својата старост. Нивниот нов албум насловен “Celloverse” треба да се појави на 27-ми овој месец. Како изгледа и звучи новата преработка на 2Cellos може да погледнете и слушнете во продолжение.
сите 6 | | | веќе видена

Зимскиот период е време кога обично се е покриено со снежна покривка но, исто така е и време кога водата во езерата замрзнува поради екстремно ниските температури. Всушност, тоа се случува и со прекрасното Охридско Езеро кое е делумно замрзнато. Без разлика колку тоа звучи лошо, фотографиите кои може да ги направите од смрзнатите езера се безмалку фасцинантни.За да ви го докажеме тоа, во продолжение ви прикажуваме неколку фотографии од познати езера низ целиот свет кои се замрзнати. Со замрзнувањето на водата се формираат бескрајно многу форми, како замрзнати меурчиња, остри лиинии, па дури и снегулки. Она што е уште поимпресивно со замрзнувањето на езерата е можноста да одете по нив.
сите 2 | | | веќе видена

Оваа година беше претставена единаесеттата по ред игра од милијардеската франжиза “Call of Duty”. Но, досега ниту една од нив не стигна до Кина. Затоа, наредната година таа ќе добие своја верзија наречена “Call of Duty Online” чиј трејлер може да го погледнете подолу. Во него ни помалку ни повеќе во главна улога е актерот од “Captain America” – Chris Evans. Оваа игра ќе биде бесплатна за кинеските гејмери, но дополнителните оружја и аватари ќе се наплаќаат како што се оние од “Modern Warfare”, “Ghosts” и “Advanced Warefare”.
| | веќе видена

Најпознатиот и најпосетуваниот парк во светот кој се појавува во неверојатно многу сцени од филмови и серии е едно од местата кои никако не смеете да ги пропуштите кога сте во Њујорк. Најпогодна сезона за да го посетите Централ Парк кој се наоѓа на Менхетен – нема. Тој е фасцинантен во секое годишно време, додека ги има живописните бои на пролетта и летото, прекрасните нијанси на есента, но и во зима кога скоро се е покриено со снег. По фотографиите за пролетта во Централ Парк , во продолжение погледнете го во зимско руво.
сите 2 | | | веќе видена

Ако оваа година сакате да создадете уникатни и фасцинантни украси за Новата година и Божиќните празници но, немате идеја како, ние ќе се обидеме да ви помогнеме. Сигурно имате новогодишни светилки дома, можеби и по неколку пара. Сега е вистинско време да ги искористите но, не на оној начин на кои сме навикнале. Во продолжение може да погледнете неколку различни начини на декор со помош на светилки, кој ќе заблескаат во вашиот дом. Покрај тоа, за да го направите овој декор не ви е потребна никакви материјали или алатки, само малку од вашето време. Па, доколку сеуште не сте го украсиле вашиот дом за престојните празници, сега е вистинското време за тоа.
сите 4 | | | веќе видена

Македонските твитерџии по трет пат ќе изработуваат новогодишна елка од пластични шишиња под мотото “Собираме материјали и си правиме #ЕлкаМк 2015″. Во продолжение ви ја пресенуваме нивната покана во целост: На 27 Декември од 12 до 14 часот на неколку пункта низ Скопје ќе собираме пластични шишиња за да може да ја направиме ЕлкаМК по трет пат. Целта е вие да се ослободите од пластичните шишиња, а ние да собериме што повеќе за нашата елка. Целта е иста како и претходните години. Елката ќе ја продадеме, а собраните средства ќе ги донираме на некој на кого што навистина му се неопходни. Традиционално за откупување на елката ќе се погрижат ПАКОМАК. На пунктовите ќе ве пречекаат нашите другарчиња и ќе ви ги земат шишињата, доколку имате желба може да донирате и парички во кутиите за донации што ќе ги искористиме да набавиме додатен материјал за елката (коноп, шајки, чајче и тн….) Ве чекаме со шишињата на: - Аеродром (пред ТЦ Бисер) - Универзална Сала - Капиштец (пред ТЦ Беверли Хилс) - Лептокарија (пред Флуид) ...
сите 15 | | | веќе видена

next