Шпанскиот моден бренд Mango го претстави својот нов каталог за месец ноември и како што веќе може да претпоставите, тој е гламурозен и тренди. Помеѓу главните парчиња од овој каталог ќе видите: кроп топ во интересен дезен, макси фустани на едно рамо, молив сукња од тантела, мини црни фустани и елегантни плисирани пантолони. Се на се, ова е уште една причина да ја обновите вашата празнична гардероба со некоја нова креација од Mango.
| | веќе видена

Следејќи го успехот од нивниот хит “I Need Your Love”, динамичното дуо Calvin Harris и Ellie Goulding повторно соработуваа на нова песна насловена “Outside” која беше претставена минатиот месец, а денес го имаме и видео записот за неа. Во едно неодамнешно интервју познатиот ди-џеј и продуцент Calvin Harris за Goulding изјави: “Сакам да работам со Ellie, затоа што никогаш не знаете што ќе добиете. Таа сама ги пишува своите песни, го познава својот стил и многу е добра во тоа, па секогаш може да изненади со некоја песна која никогаш не би ја очекувале од неа.” “Outside” се најде на новиот албум на Harris – “Motion”.
сите 2 | | | веќе видена

Светот на Grand Theft Auto повторно се враќа. Rockstar Games го објави новиот трејлер за реиздавањето на играта за PlayStation 4, Xbox One и компјутерите. Во “Grand Theft Auto V” ќе содржи голем број на визуелни и технички надградби, се со цел Los Santos и округот Blaine да бидат подобри од било кога. Покрај поголемата резолуција, гејмерите можат да очекуваат доколнителни подобрувања вклучувајќи: ново оружје, возила и активности, погуст сообраќај, поголеми штети, нови временски ефекти и уште многу други. Новата верзија се одликува и со подобрена радио селекција со над 100 дополнителни песни и миксови. Доколку сакате оваа игра може да ја порачате на RockstarGames , а со тоа ќе добиете бонус од 1 милион долари кои ќе може да ги искористете во текот на играта. За PlayStation 4 и Xbox One, “Grand Theft Auto V” ќе пристигне на 18-ти ноември, а компјутерската верзија ќе биде достапна од 27-ми јануари 2015-та година.
сите 2 | | | веќе видена

Легендарниот рок бенд AC/DC се врати на музичката сцена и го објави спотот за првиот сингл “Play Ball” од престојниот албум “Rock or Bust” кој ќе излезе на 12-декември. Како што може да се забележи и во самиот видео запис, недостасуваат двајца членови. Гитаристот Malcolm Young неодамна го напушти бендот поради деменција, а негова замена е неговиот внук Steve. Покрај него и тапанарот Phil Rudd не присуствувал на снимањето на спотот, но не поради тоа што беше уапсен и обвинет за поседување на канабис и метамфетамин и наводна нарачка за убиство (последното подоцна беше отфрлено), туку поради итен случај во семејството. Неговиот моментален статус во AC/DC засега е неизвесен, но вокалот Brian Johnson истакна дека отсуството на Rudd нема да биде пречка за одржување на нивната светска турнеја која треба да се одржи во 2015-та.
| | веќе видена

Паметниот часовник од третата генерација на Sony, SmartWatch 3 се продава по цена од 250 долари на Google Play Store. Со него, јапонската компанија се обидува да ги воодушеви потенцијалните корисници, поточно со неговата целосна водоотпорност, барем до одредено време и далечина. Засега SmartWatch 3 е достапен само за купувачите во Америка, за кои се ветува испорака од најмногу два работни денови. Се очекува во наредниот период да биде достапен и пошироко, што е очекувано со оглед на тоа дека се појави пред само неколку денови. Новиот паметен часовник на Sony e типичен часовник од својот вид кој ви дава известувања за дојдовни повици, пораки и други известувања кога е поврзан со компатибилен паметен телефон. Исто така, служи и како фитнес монитор броејќи ги направените чекори и должината на изодената патека, а ја користи LifeLog апликацијата на Android за здравје. Sony го квалификува часовникот како IP68, што значи дека може да издржи 30 минути под вода, на најмногу 1,5 метри.
| | веќе видена

Иако можеби не изгледа така поради високите температури, всушност зимата не чека веднаш зад аголот, па затоа би било добро да ја дочекаме подготвени. Покрај големите џемпери кои се актуели оваа есен и од кои мора да поседувате барем еден, дебелите зимски палта се она што ќе ве стопли најмногу во екстремно студените денови. Црните палта се секога ин, но што е со отстанатите бои?! Во новите колекции на светски познатите брендови за облека може да се забележат безброј капути во свежи нијанси. Ако сакате да бидете уникатни, тогаш ова може да биде вистинскиот начин за тоа. Секоја девојка има црно палто, но дали важи истото за црвеното, розовото или синото палто? Веројатно не. Подолгите палта се посебно атрактивни оваа сезона. Затоа воопшто не двоумете се. Погледнете ги нашите предлози и подновете се со едно зимско палто во свежа боја.
сите 2 | | | веќе видена

Објавен е првиот трејлер “Testament of Youth” кој е снимен според вистински настан сместен е во Првата светска војна. Филмот е приказна за љубовта, војната и сеќавањата базирана на мемоарите на познатиот пацифист Vera Brittain и поглед од женска гледна точка на војната. Прикажано е парувањето на Vera од нејзините младешки надежи и сништа па се до доведувањето на работ на очајот поради заминувањето на нејзините пријатели и вереникот да се борат на францускиот фронт. За да се сретне повторно со нив, таа решава да се пријави да работи како медицинска сестра, но притоа станува сведок на ужасите кои ги носи една војна. Актерската екипа во “Testament of Youth” е составена од Alicia Vikander (Ex Machina), Kit Harington (Game of Thrones), Hayley Atwell, Dominic West, Emily Watson, Miranda Richardson, Colin Morgan и Taron Egerton. Својата премиера оваа романтична драма ќе ја има на 16-ти јануари 2015-та година.
| | веќе видена

Компанијата помина низ најтешката фаза во своето постоење, но го преживеа пресвртот и сега се надева на пораст, вели John Chen кој веќе една година е извршен директор на BlackBerry. Тој нагласи дека успешно е надмина првиот дел од планираниот двегодишен пресврт кој вклучува намалување на трошоците и намалена продажба. Вториот дел подразбира профит. “Како компанија, ќе преживееме, сигурен сум во тоа. Добро управуваме со синџирот за снабдување, се справуваме со кешот, а моменталните трошоци се прифатливо ниво. Сега треба да гледаме на растот на BlackBerry. По враќањето на профитабилноста на компанијата, ќе направам се што можам за да не губиме веќе пари. Тоа е нешто на што сум многу фокусиран. ” – изјаи John Chen. Во втората фискална четвртина која заврши во август, компанијата беше погодена од уште една голема загуба, но сепак таа беше помала од очекуваната. Затоа, за прв пат во последните пет квартали беше пријавен профит кој произлезе од бизнисот со мобилни телефони. Аналитичарите со аплауз го поздравија ...
сите 2 | | | веќе видена

За актуелните есенски денови а и температури, ние ви предлагаме еден рецепт чии состојки може сами да ги прилагодите, во зависност од тоа каков зеленчук преферирате. - брокула - 1 тиквичка, исечена на тенки полумесечини - 1 мала жолта тиква - 1 чаша шери домати, преполовени - 3 сецкани моркови - 1 чаша сецкани печурки - 3 лажици маслиново масло - 2-3 лажички сол - 2 лажички бибер Подготовка: Загрејте ја рерната на 250° C. Во голем сад измешајте го целиот зеленчук со маслиновото масло, биберот и солта. Зеленчукот истурете го на плех за печење, на кој претходно може да ставите хартија за печење. Печете 35-40 минути, а на секои 15 минути мешајте го зеленчукот. * Доколку сакате, може да додадете и компири, карфиол, пиперки и сл.
сите 16 | | | веќе видена

Претходно оваа година се раширија гласини дека филмското студио Disney планира продолжение на култниот филм од 1993-та година “Hocus Pocus”. Фановите на овој филм беа воодушевени од евентуалниот втор дел, но изгледа не само тие. Bette Midler, која ја толкуваше улогата на Winifred Sanderson најстарата од трите сестри вештерки, во едно интервју беше запрашана за можноста за репризирање на оваа улога, а нејзиниот одговор беше повеќе од позитивен. Но, таа не е единствената која е подготвена на тоа, според неа и нејзините колешки Sarah Jessica Parker и Kathy Najimy се заинтересирани за повторно да се обединат злобните сестри Sanderson. Сепак, Midler надополни дека одговорот за тоа дали навистина ќе се снима “Hocus Pocus 2″ треба да се бара кај Disney. И покрај гласините, од филмското студио не произлегоа никакви соопштенија во врска со овој филм, а ако воопшто се планираше продолжение веројатно не би чекале повеќе од 20 години за да го направат. А она што го забораваат фановите на високобуџетниот “Hocus Pocus” е ...
| | веќе видена

Од 3 до 6 ноември во кината „Милениум“ и „Фросина“ во Скопје се одржа петтото по ред издание на Фестивалот за планински филм – Ехо, каде што беа прикажани голем број на странски, но и македонски филмови, кои ја опфаќаат тематиката на планинските спортови. Стручното жири во состав Влатко Галевски, Борјан Зафировски и Игор Анѓелков наградија четири филма. Во категоријата долгометражен филм, награден е “Nordfor Sola” во режија на Жорн Ранум и Инге Веге од Норвешка, за најдобар среднометражен филм е прогласен македонскиот филм „Кон Врвот“, додека пак титулата најдобар краткометражен филм ја понесе филмот „Cold” на Ансон Фогел. Покрај овие три филма, жирито одлучи да му додели специјална награда на режисерот Растислав Хатијар за филмот „Blind Trust”. Својот глас го даде и жирито составено од студенти на Факултетот за драмски уметности – Скопје во состав: Михаил Димитров, Марко Џамбазоски и Горјан Атанасов , за кои апсолутен победник беше филмот „Cold” .
сите 3 | | | веќе видена

Изминатиов викенд Coldplay го објави спотот за новиот сингл од актуелниот албум “Ghost Stories” кој се појави во мај оваа година. Во видео записот за песната “All Your Friends” не се појавуваат членовите на познатиот бенд, поради една добра причина, а тоа е посветата на сите народи кои се бореа во Првата светска војна чиј почеток беше пред точно 100 години. Помеѓу другото, при крајот на овој месец Coldplay најави DVD издание наречено “Ghost Stories Live 2014″, а со него бендот ќе ја заокружи оваа за нив успешна година со оглед на тоа што нивниот албум беше еден од најпродаваните во Британија.
сите 2 | | | веќе видена

Овогодинешното доделување на MTV европските музички награди се одржа вчеравечер во Глазгов, Шкотска, а водителка беше познатата раперка Nicki Minaj. Покрај оваа улога таа настапи со песните “Super Bass” и актуелната “Anaconda”, а притоа си однесе дома една статуетка за најдобар хип-хоп изведувач. Момците од бендот One Direction беа најголемите победници со три награди, Ariana Grande беше прогласена за најдобар женски изведувач, а со “Problem” ја доби наградата за најдобра песна за 2014-та. Katy Perry е уште една пејачка која доби две награди, а беше номинирана за седум, но поради турнеја во Австралија таа не беше во можност да присуствува на овој настан. Ozzy Osbourne кој се појави со својата сопруга ја доби специјалната награда за Глобална икона, а му ја додели гитаристот Slash. На SSE Hydro сцената во Глазгов настапуваа: Ariana Grande, Alicia Keys, U2, Ed Sheeran и Enrique Iglesias, а најавениот Calvin Harris во последен момент го откажа својот настап.
сите 22 | | | веќе видена

Lorde која денес го слави својот 18-ти роденден го објави спотот за песната “Yellow Flicker Beat” која како сингл излезе во септемри. Оваа песна и уште дополнителни три ќе се најдат на саунтракот за филмот “The Hunger Games – Mockingjay Part 1″. “Yellow Flicker Beat” беше опишана од страна на Lorde како нејзин обид да “влезе” во главата на Katniss, главната хероина во познатата франшиза.
| | веќе видена

17-годишната ќерка на актерот Stephen Baldwin, Hailey која своето деби на модната писта го имаше оваа година е новото заштитно лице во кампањата на брендот Revolve за празничниот период кој следува. Русокосиот модел ги претстави новите креации на Revolve меѓу кои најмногу внимание нам ни привлекоа: фустот од тантела во комбинација со вештачко крзно, кроп топот и малиот црн фустан кој мора да го има секоја девојка особено за новогодишните празници. Погледнете што е она што го нуди познатиот бренд за оваа сезона.
| | веќе видена

Победникот на наградите SEMA е новиот паметен ретровизор App-Tronics SmartNav 5 кој комбинира навигација, камера и снимање на видео, детектор на полициски радар и секако ја има едноставната способност што ја имаат неговите не толку паметни претходници – да видите што се има зад вашиот автомобил. Производителите на автомобили и опрема за нив досега ги инкорпорираа камерите во ретровизорите давајќи им на возачите подобар поглед, но App-Tronics отиде еден чекор подалеку со својот SmartNav 5 доведувајќи ги сите можности на еден Windows CE компјутер во ретровизорот. Со овој систем на средината на огледалото се појавува 5 инчен екран, кој е транспарентен со цел возачот да може да се фокусира на самото огледало, а не на екранот. Автоматски се менува на дневен и ноќен режим и сам ја менува осветленоста. Овој паметен ретровизот содржи дигитален брзинометар и bluetooth конекција што значи дека може да се приклучи на аудио системот во автомобилот. Покрај неколкуте копчиња, корисникот може да ракува со него и преку ...
| | веќе видена

Во текот на изминатиот викенд интернетот беше преплавен со гласини дека како и минатата година Beyonce планира тајно да објави нов албум, а се појави и листа на песни кои треба да бидат на него. Шпекулациите ги прекина Amazon и потврди дека на 24-ти ноември ќе биде достапен нов албум на пејачката. Всушност тоа ќе биде делукс верзија на нејзиниот претходен албум, DVD, настапи во живо, како и нов материјал, меѓу кои се споменуваат соработки и ремикси со Nicki Minaj, Rihanna, Justin Timberlake, Pharrell Williams и Kanye West. Во 2013-та година Beyonce неочекувано и без маркетинг и промоција го објави новиот албум на кој едноставно му го даде своето име, што се покажа како одличен чекор и постигна голем комерцијален успех со сингловите “XO”, “Drunk in Love”, “Partition”, “Pretty Hurts” и “Flawless”.
сите 27 | | | веќе видена

Според најновите статистики на Google, со KitKat започнуваат да “се засладуваат” се повеќе уреди. Но сепак, верзијата Jelly Bean останува на врвот на Android оперативните системи. Новите податоци кои компанијата ги објави се врз основа на Android уредите кои го посетиле Google Play во една седмица, завршувајќи овој понеделник. Во текот на овој период посетителите со KitKat постигнале 30,2%, што е зголемување во однос насептември со 25% и август кога учествуваше со 21%. На врвот повторно се наоѓа верзијата Jelly Bean и тоа со 50,9%, по неа следуваат Gingerbread со 9,8%, Ice Cream Sandwich со 8,5% и Froyo со 0,6%. Се разбира дека Android 5.0 Lollipop не се наоѓа меѓу овие податоци со оглед на тоа дека е лансиран неодамна, но се очекува да се појави наредниот месец.
| | веќе видена

Познатиот бренд за облека и модни додатоци Stradivarius го објави новиот каталог за овој месец и ни претстави со што треба да ја дочекаме зимата. Како и секогаш, така и овој ноември Stradivarius останува верен на својот препознатлив, шик и удобен стил. Против зимата брендот “се бори” со опуштени силуети, слоевита комбинација на неизбежниот тексас, карирани кошули, дебели елеци, плетени џемпери, капи и шалови.
| | веќе видена

По неодамнешните информации дека Christian Bale ќе го глуми Steve Jobs во неговиот биографски филм, The Hollywood Reporter твди дека актерот се откажал од улогата. Филмот требаше да започне со снимање оваа зима и е проект на Sony, под режисерската палка на Danny Boyle, според сценарио на Aaron Sorkin и во продукција на Scott Rudin, Guymon Casady и Mark Gordon. Магазинот се повикува на блиски извори според кои Bale по долго размислување и спротивставени чувства, заклучил дека не е вистинскиот човек за оваа улога. Минатиот месец сценаристот Sorkin изјави: “Потребен ни е добар актер кој е на одредена возраст, а тоа е Christian Bale. Немаше потреба од аудиција, но имавме состанок.” Што се однесува до сценариото на филмот, се знае дека е поделено на три дела во кое е опишано спремањето на Jobs за трите презентации кои го дефинирале неговиот живот и животот на компанијата која ја коосновал, ја изгубил и повторно ја вратил. Засега како поценијален актер за улогата на коосновачот на Apple – Steve Wozniak се спомнува ...
сите 16 | | | веќе видена

next