“Kurt Cobain: Montage of Heck” премерно беше прикажан на Sundance филмскиот фестивал оваа година и беше дочекан со измешани критики. Документарниот филм за легендарниот фронтмен на групата Nirvana се состои од микс на лични и архивски видео снимки, како и анимација, а во него се прикажани детали за Cobain. Режисерот Brett Morgen на премиерата на Sundance изјави: “Сакавме филмот да биде навистина суров. Сакавме да биде непоколеблив и нашата намера не беше да го трансформираме Kurt во светец. Но, овој филм е направен со огромна количина на љубов.” “Kurt Cobain: Montage of Heck” за прв пат ќе се појави на малите екрани на 4-мај и тоа на HBO, а најавена е и премера на досега необјавена акустична песна.
сите 16 | | | веќе видена

Поминаа четиринаесет години откако “Zoolander” се појави на филмското платно и засекогаш ја смени модата. Неодамна се појавија гласини дека актерите Ben Stiller и Owen Wilson започнаа со снимање на неговото продолжение, но за тоа немаше никаква потврда. Се до денес. На модната недела во Париз, поточно на ревијата за есен 2015-та на брендот Valentino на пистата се појавија Derek Zoolander и Hansel. Како изгледаше тоа, погледнете во продолжение.
сите 2 | | | веќе видена

На вчерашниот настан одржан во Сан Франциско Apple претстави серија на нови уреди. Во прилог видеата за секој од нив. Apple Watch од нерѓосувачки челик. Спортска верзија на Apple Watch. Моделот Christy Turlington Burns прикажува дел од карактеристиките за фитнес на паметниот часовник на Apple. Tim Cook го претстави новиот Macbook. Поглед во внатрешноста на новиот Macbook.
сите 20 | | | веќе видена

По неколкумесечно исчекување, Apple конечно официјално го претстави својот паметен часовник, а ние ви пренесуваме видео во кое може да погледнете како Apple Watch изгледа и работи. Неговиот дизајн веќе е познат, заоблен правоаголник кој доаѓа во три варијации и ремче во повеќе бои. Но, она што е поважно е софтверот. Како работи и што може да направи.
сите 2 | | | веќе видена

Продолжуваме да ве носиме низ целиот свет, а овојпат наша дестинација е прекрасната Виена. Виена е главен град на Австрија а воедно и најголем и град кој има богата империјална историја и веројатно многу светла иднина. Неретко се спомнува и како главен град на Европа. Во минатото била центар на моќната Хабсбуршка монархија, па секое културно историско место кое ќе го посетите ќе ве натера да се почувствувате величествено. Виена е град на културата, уметноста и музиката. Сон е за секој човек со романтична душа или интерес за историјата. А, ако барате град во кој ќе побегнете од секојдневната рутина – веројатно го најдовте. Со цел да ви помогнеме да одлучите што е она што треба прво да го посетите во Виена, ние издвоиме три знаменитости. Палатата Белведере Белведере всушност се состои од две палати, една до друга. Опкружена е со градини, статуи, фонтани и каскади. Оваа палата се смета за една од најважните барокни згради во Австрија и дефинитивно треба да се најде на вашата листа за посети. Катедралата Св. ...
| | веќе видена

Converse ја лансираше новата кампања за пролет 2015-та насловена “Made By You” со која го прославува постоењето од скоро 100 години на Chuck Taylor All Star моделот на патики. Ian Stewart, потпретседател на Global Marketing за кампањата изјави: “”Made By You” потекнува од едноставна човечка вистина – сите ние сакаме да бидеме вистински, автентични во овој свет. Фановите на Chuck Taylor се тие кои го направија исконски симбол на креативно самоизразување. Време е да то прославиме тоа.” Во пролетната кампања Converse се изрази преку портрети со бескрајна разновидност на кои познати музичари, артисти, скејтери и луѓе од модниот свет ја искажаа својата креативност и преку нив го искажаат своето јас. “Made By You” е вистинско славење на креативни поединци, нивните приказни и патики.
| | веќе видена

Дури и пред да биде достапен на пазарот паметниот часовник на Apple освои злато на престижните iF награди за дизајн. Apple Watch беше прогласен на овогодинешните iF награди со седиште во Германија кои од 1954-та година се сметаат за мегународен форум на дизајн и да се добие оваа награда е престиж и чест, првенствено поради стручното жири кое ги избира најдобрите помеѓу 2000 пријавени во различни категории. Паметниот часовник на Apple нема да биде достапен за потрошувачите се до април, а се очекува на закажаниот настан во понеделник компанијата да објави подетални информации за него, како и точен датум на лансирање. Засега познато е дека часовник ќе пристигне во три варијанти, а неговата цена ќе се движи од 349 до 4999 долари за специјалната линија. Останува да видиме дали Apple Watch ќе ги освои срцата и џебовите на потрошувачите.
| | веќе видена

Според најновите информации од Google, 5.0 Lollipop го удвои својот удел кога станува збор за користење на оваа верзија кај сите Android уреди. Бројката која минатиот месец изнесуваше скроми 1,6% сега се искачи на 3,3% . За да се добие овој процент земени се во предвид сите уреди кои користат Android оперативен систем и ја посетиле Google Play продавницата во временски период од 7 дена, завршувајќи во понеделникот. Како изгледа табелата на која се прикажани верзиите од 2.2 до 5.0 според нивната искористеност може да ја погледнете во продолжение: Како и секогаш на најновиот “вкус” од оперативниот систем на Google му е потребно време да стане привлечен кај мобилните уреди, а патот од Google до Android корисниците е долг и трнлив. Пред некоја нова верзија да допре до корисниците, производителите на мобилните телефони ја тестираат на мала група луѓе, потоа тестирањето и промоцијата се пренесуваат регион по регион. Исто така и мобилните оператори ја тестираат новата верзија. Сето ова треба да биде направено на ...
сите 2 | | | веќе видена

CW објави два кратки трејлери за новата серија “iZombie” која се базира на истоимениот стрип и е дело на Rob Thomas познат по популарната серија “Veronica Mars”. Rose McIver ја толкува улогата на Olivia Liv Moore, млада дисциплинирана девојка која сака да биде медицинско лице и целиот свој живот го има испланирано. Но, тоа се менува кога една ноќ присуствува на забава на која неочекувано ќе се претвори во зомби. Со цел да ја потисне својата потреба за јадење на свежи човечки мозоци, Liv се вработува во канцеларијата на коронер во Сиетл, каде може да се храни од мозоците на труповите во мртовечницата. Таа сфаќа дека со јадењето на мозоците на луѓето се здобива со нивните сеќавања и начинот на кои се убиени. Со тоа Liv се обидува да придонесе во решавањето на убиствата на жртвите. Покрај McIver, останатата актерска екипа е составена од: Malcolm Goodwin, Rahul Kohli, Robert Buckley и David Anders. Во продолжение двата трејлери за “iZombie” која ќе започне со емитување на 17-ти март.
| | веќе видена

Третата сезона на драмата “Orphan Black” од BBC во која актерката Tatiana Maslany толкува повеќе карактери се враќа на 18-ти април, а денес го имаме целосниот трејлер за неа. Од она што може да се погледне од трејлерот, клоновите од проектот Leda ќе соработуваат заедно против заканата која доаѓа од проектот Castor, дознавајќи се повеќе за тоа што всушност се тие. На крајот од втората сезона видовме дека еден од клоновите од проектот Castor (сите портретирани од Ari Millen) ја киднапираше Helena (Tatiana Maslany). Во третата сезона дознаваме дека и г-ѓата S (Maria Doyle Kennedy) е поврзана со киднапирањето.
| | веќе видена

Како што веќе најавивме, оваа година повторно се вратија YouTube музичките награди. Стриминг сервисот вчеравечер ги објави победниците за оваа 2015-та година. Листата на победници се состои од 50 звучни имиња кои беа избрани од страна на фановите, односно од нивната гледаност, претплатниците и растот во текот на последните шест месеци. Помеѓу добитниците на YouTube музичките награди се најдоа: Charli XCX, Hozier, Ariana Grande, Fifth Harmony, Meghan Trainor, Ok Go, Nicki Minaj, Sam Smith, Katy Perry, FKA Twigs, 2NE1, Ed Sheeran и многу други. Со цел да се прослави доделувањето на наградите на 23-ти март YouTube ексклузивно ќе објави неколку нови музички видеа од добитниците на официјалниот канал.
| | веќе видена

Шведскиот моден бренд H&M го објави новиот каталот за сезоната која следува – пролет/лето 2015-та година. Инспирацијата за колекцијата која е претставена во каталогот H&M ја црпеше од класичниот изглед од 70-тите и го искомбинира со модерни парчиња. Исто така, на фотографиите од каталогот во продолжение вметнати се дел од модните додатоци од посебна колекција кои на новите креации им дава стилски и гламурозен изглед.
сите 5 | | | веќе видена

Samsung претстави два сосема нови паметни телефони Galaxy S6 и Galaxy S6 Еdge, за кои може да се каже дека се дел од најочекуваните за оваа година. Ова е прв пат компанијата истовремено да објави два телефони од семејството Galaxy, а со цел подобро да ве запознаеме нив ви го пренесуваме видеото во кое се претставени нивните перформанси. Иако најголемите промени се во однос на дизајнот, софтверот на Galaxy S6 и Galaxy S6 Edge е исто така ветувачки.
сите 7 | | | веќе видена

Дуото 2Cellos го направи најлудиот спот досега, буквално. Во прашање е нивната нова обработка на познатиот хит од британската група Muse, песната “Hysteria”. Стјепан Хаусер и Лука Шулиќ спотот за овој сингл кој може да го погледнете во продолжение неодамна го снимаа во една душевна болница. Минатиот месец 2Cellos го објавија нивниот трет студиски албум насловен “Celloverse”.
сите 13 | | | веќе видена

Објавен е новиот трејлер за последното продолжение од серијалот “Arkham”, под насловот “Batman: Arkham Knight”. Batman се соочува со заканите на градот Gotham за кого даде заклетва дека ќе го заштити. Суперхеројот против себе има импресивен список на негативци како: The Penguin, Two-Face и Harley Quinn кои се обидуваат да го уништат. Во играта е прикажан уникатно дизајнираниот бетмобил кој за прв пат во франжизата може да се вози низ Gotham. “Batman: Arkham Knight” ќе се појави на 2-ри јуни за Xbox One, PlayStation 4 и компјутерите.
| | веќе видена

На само неколку денови од официјалното претставување на новиот HTC One M9, протекоа досега необјавени видеа за паметниот телефон. Во нив M9 е прикажан до детал, од неговиот дизајн до софтверот кој ќе го содржи. Овој телефон изгледа многу слично како неговиот претходник, со тоа што M9 има метално тело од две бои. Предната камера користи UltraPixel технологија за оптимално снимање при слаба осветленост, а другата камера е од 20 мегапиксели. Во вториот дел од видеото е прикажано како софтверските катактеристики на HTC One M9 би се вклопиле во секојдневието на корисникот. Исто така објавени се информации за подобрената камера, новите ефекти и опции вградени во апликацијата за уредување на фотографиите. *Првичните поединечни видеа беа отстранети од корисникот кој ги постави (Upleaks), па затоа сега ви пренесуваме една збирка од нив, за која не гарантираме дека нема да биде отстранета.
сите 14 | | | веќе видена

Џамијата Nasir-ol-Mulk која се наоѓа во Шираз, Иран е надалеку позната по своите калеидоскопски бои. Таа била изградена помеѓу 1876-та и 1888-ма година, се протега на површина од 2 300 метри квадратни и е една од малкуте џамии со витражни прозорци. Неколку пати досега е обновувана со цел да се задржи нејзината воодушевувачка убавина. Оваа џамија која исто така се нарекува “џамија на боја” е украсена со обоено стакло, ткаени килими и светли тавански плочки кои создаваат прекрасен ефект кога сончевите зраци навлегуваат низ прозорците. Локалните жители веруваат дека Nasir-ol-Mulk е најубавата џамија во светот, а многумина се согласуваат со тоа. Годишно, околу 300 000 луѓе ја посетуваат оваа џамија, некои за да се помолат, а некои само да и се восхитуваат.
| | веќе видена

Само неколку денови откако беше објавено дека холандскиот модел Lara Stone е новото заштитно лице на H&M, брендот ја претстави модната кампања за колекцијата проле/лето 2015-та година. Русокосата Lara е ѕвездата во новата кампања која ни дозволува малку да ѕирнеме во колекцијата, од што не е тешко да се забележи дека преовладува неутрална палета на бои. Популарниот бренд за престојниот период нуди: блузони, еднобојни пантолони, мини здолништа, комбинезони и блејзери. Во кампањата H&M вметна и дел од колекцијата на модни додатоци составена од обувки и каиши.
сите 4 | | | веќе видена

Изминатиот викенд своја премиера имаа три нови филмови, но ниту еден од нив не успеа да ја симне од врвот адаптацијата на “Fifty Shades of Grey” со Dakota Johnson и Jamie Dornan во главните улоги. И покрај падот од дури 73% на кино благајните овој филм кој премерно беше прикажан на Денот на вљубените во вториот викенд заработи 23,2 милиони долари. Моментално, “Fifty Shades of Grey” е филмот со најголема заработувачка за оваа година со 130 милиони долари од Америка, а кога на нив ќе се додаде и интернационалниот успех кој му донесе дополнителни 280 милиони, има вкупна заработка од 410 милиони долари. На второто место на бокс-офисот за минатата недела е “Kingsman: The Secret Service” со 17,5 милиони долари, “The SpongeBob Movie: Sponge Out of Water” е на третото место со 15,5 миилиони, драмата “McFarland, USA” со 11,3 милиони е на четвртото место, а првите пет се заокружени со комедијата “The Duff”која заработи 11 милиони долари.
сите 3 | | | веќе видена

Високи рабници на кои при искачување се напнуваш да го поткренеш тркалото, а при симнување си треснуваш; непрописно паркирани возила и нелогично поставени автобуски постојки поради кои мораш да се спушташ на коловоз сред опасни брзаци; лошо поставени знаци, билборди и светилки поради кои возиш слалом; нелогично прекинати патеки поради кои мораш да го креваш точакот во раце – се реалноста со која се соочува секој кој се обидува да вози точак во Скопје. Во Скопје возењето точак е поистоветено со спорт и тоа е суштинската причина зошто Скопје не е пријателски град за точаци. Перцепцијата на точакот единствено како спорт (од граѓаните, од луѓето вработени во општинските администрации, па се до највисоката власт), како нешто кое го користат само оние кои сакаат да развијат мускули, само младите, само вештите, само мала група граѓани, прави моменталните услови во Скопје да се прифатат како нормални: „па ќе го кренеш малку, и тоа е вежбање“. Превезувањето со точак е лесна физичка активност која многу годи по ...
сите 6 | | | веќе видена

next