Zara ја претстави новата модна кампања за сезоната есен/зима 2014-та година, а во неа имаме можност да видиме дел од актуелната машка колекција на брендот. Новата колекција се состои од стилски скроени костуми, сакоа, јакни и плетени џемпери, главно во потемни нијанси. На фотографиите направени во природа се појавуваат моделите: Daisuke Ueda, Benjamin Eidem и Matthew Holt.
сите 3 | | | веќе видена

За еден британски весник Lionel Richie изјави дека не мисли дека некоја од песните на Miley Cyrus и Justin Bieber ќе бидат запаметени. Легендарниот пеач кој постигна многу број еден хитови низ целиот свет, а чии песни сеуште се слушаат, смета дека трендот на правење музика која датира одамна и сеуште се слуша веќе не постои, а песните на денешните музички ѕвезди имаат рок на траење. “Дваесет години од сега, ќе судиме не според популарноста туку според долговечноста, албумите кои останале. Тука мислам на Miley, Justin Bieber. Аматерската музика ја направивме меинстрим. Има разлика помеѓу стилист и пеач – секој може да пее. Одете на караоке, постојат многу луѓе кои навистина знаат да пеат. Но, дали тие имаат уникатен и посебен глас?” – изјави Richie. Според него, дел од овој проблем го предизвикуваат недостигот на оригиналност и талент. “Ние имавме вредност. А со тоа доаѓаа хит по хит. Madonna беше контроверзна, но таа имаше неверојатна музика. На крајот со сета онаа театралност со Michael Jackson останаа ...
| | веќе видена

Новата конзола за игри од Microsoft оствари прилично ниска продажба во својот прв викенд. Xbox One излезе на 4 септември и во првите четири дена беа продадени 23 562 единици. За споредба, во 2005-та година кога излезе Xbox 360 компанијата продаде 62 000 единици во првите два дена. Но, од почетниот викенд па се досега продажбата на Xbox One тоне се повеќе, тврди порталот Kotaku. Во втората недела од продажбата во Јапонија биле продадени само 3 015 конзоли, а за истото време Sony продаде два пати повеќе единици од PlayStation 3 и скоро осум пати повеќе PlayStation 4 козоли. Минатата недела се случи уште поголемо разочарување за Microsoft, кога беа продадени само 1 314 единици од Xbox One во Јапонија. Иако во САД оваа конзола се појави на пазарот пред скоро една година и таму бележеше помала продажба отколку онаа на PlayStation 4 и покрај напорите на трговците истата да ја продаваат по промотивни цени. Како можна причина за малата продажба на Xbox One, порталот Kotaku го наведува недостигот на промоција.
| | веќе видена

Денес ви го пренесуваме трејлерот за филмот “Laggies” кој може да го видите подолу и кој овојпат се појавува под името “Say When…”. Филмот ја прати 28-годишната Megan која се соочува со животна криза кога сфаќа дека сеуште работи за својот татко и е во врска со момчето од средношколските денови кое штотуку ја побарало за сопруга. Во меѓувреме таа се спријателува со 16-годишната Annika која има самохран татко. Неочекувано, помеѓу него и Megan започнува да има романтични искри. “Laggies” премиерно беше прикажан на филмскиот фестивал Sundance каде доби мешани критики, но пошироката јавност ќе може да го гледа од 24-ти октомври. Покрај Knightley и Moretz, остататите улоги ги толкуваат: Ellie Kemper, Jeff Garlin, Gretchen Mol и Kaitlyn Dever.
сите 3 | | | веќе видена

Кога помислувате на автобуска постојка обично на памет ви доаѓаат оштетени засолништа на кои може да најдете безброј догорчиња од цигари. Но, некои светски градови нудат малку поразлични дизајни на постојки, онакви каде што може да уживате додека го чекате автобусот. Иако може да кажеме дека се интересни и “кул”, тие се и прилично необични. Па така, можеби ќе размислите неколку пати пред да седнете на клупа на постојка која ја покажува вашата тежина, но сепак, мора да признаеме дека би уживале во климатизирана автобуска постојка додека температурите надвор се високи. Австрија Балтимор Дубаи Естонија Холандија Јапонија Кентаки Лондон Минесота Автобуска постојка – нишалка Амстердам
| | веќе видена

Филмското студио Columbia Pictures го објави новиот трејлер за акционата комедија “The Interview” со James Franco и Seth Rogen во главните улоги. Приказната во филмот ги прати Dave Skylark (Franco) – водителот на таблоидното тв шоу “Skylark Tonight” и неговиот продуцент Aaron Rapoport (Rogen). Откако откриваат дека севернокорејскиот лидер Kim Jong-un е обожавател на нивното шоу, тие се обидуваат да направат интервју со него, со цел да бидат признаени како новинари. Но, при подготвувањето за заминувањето во Пјонгјанг нивните планови се менуваат кога стануваат регрути на ЦИА за убиството на Kim Jong-un. “The Interview” премиерно ќе започне да се прикажува на 25-ти декември оваа година.
сите 2 | | | веќе видена

Citroen на авто-саемот во Париз ќе претстави интересен концепт наречен Urban Ride заснован на моделот C1. Станува збор за автомобил кој освен козметичките подобрувања типични за кросовер возилата, има и повисоко растојание од земја. Дали и малите автомобили можат да се претворат во забавни крос возила кои се одвојуваат од останатите со својот изглед, покажуваат моделите како што се Opel ADAM Rocks, Volkswagen Cross Up! или FIAT Panda Cross. Од Citroen сметаа дека новиот C1 има потенцијал од него да се направи возило кое е наменето за оние кои сакаат нивниот автомобил да се разликува од другите. Како резултат на тоа настана концептот Urban Ride. C1 Urban Ride ги има сите оние елементи кои ги гледаме на екстериерот на современите кросовер модели, вклучувајќи го и заштитниот пластичен дел на долниот дел од возилото и различните браници во однос на серискиот C1. Покрај тоа, на автомобилот се монтирани атрактивни алуминиумски бандажи и пошироки гуми, па така Urban Ride е практичен и како возило со кое може да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Популарниот бренд за облека H&M ја објави својата нова кампања наменета за есен 2014-та година. Помеѓу главните парчиња кои ги носи моделот Karlina Caune ќе имате можност да видите шик јакни, платнени и дебели палта, фармерки во темни нијанси и кеации со кожни додатоци. Погледнете што нуди шведскиот бренд H&M за оваа сезона и одберете го вашиот фаворит.
сите 2 | | | веќе видена

iPhone 6 и iPhone 6 Plus соборија уште еден рекорд. Вчера компанијата Apple објави дека во првиот викенд се продадени 10 милиони уреди. Иако моделот iPhone 6 Plus беше потешко да се најде во продажба, не е објавено како е поделена продажбата помеѓу овие два нови модели. Во соопштението на Tim Cook, извршниот директор на Apple стои: “Продажбата на iPhone и iPhone 6 Plus ги надмина нашите очекувања за почетниот викенд, па затоа ние не можеме да бидеме посреќни.” Минатата недела од компанијата објавија дека во првите 24 часа откога започнала продажбата биле порачани 4 милиони iPhone 6 и iPhone 6 Plus. За споредба, пред две години за 24 часа Apple прими 2 милиони порачки за iPhone 5, а во првиот викенд беа продадени 5 милиони уреди од истиот модел. Минатата година пак, кога за прв пат Apple понуди два модели на iPhone-и – 5S и 5C, во првиот викенд оствари продажба од 9 милиони уреди. Новиот модел на iPhone има потенцијал да стане најпродаваниот уред во 38-годишната историја на гигантот. Но, Apple веќе се ...
сите 13 | | | веќе видена

Есента веќе пристигна, па затоа треба да бидете добро подготвени за неа. Оставете ја настрана летната облека и извадете ги вашите џемпери, блузи, оксфордки и чизми. Со падот на температурите и дождливото време дозволено ви е да носите слоевита облека, што пак само по себе носи голем број на комбинации. Во продолжение ние ви претставуваме неколку клучни комбинации кои може да ги искористите оваа есен и да изгледате прекрасно во нив.
| | веќе видена

Пристигнувањето на есента за многумина значи и правење на топли колачи и десерти. Денес ние ви претставуваме еден рецепт за вкусни штангли со јаболка и цимет. Состојки: - 1/2 чаша путер - 1 чаша кафеав шеќер - 1 јајце - 1 лажица ванилин шеќер - 1 чаша брашно - 1/4 лажичка сол - 1 исецкано јаболко - 1/3 чаша мелен цимет Подготовка: Стопете 1 лажичка путер со 1 лажица шеќер. Додадете ги парчињата јаболка и убаво промешајте. Оставете ја смесата да се готви околу 5 минути на тивок оган. Во еден сад стопете го преостанатиот путер со шеќерот. Додадете го јајцето, ванилиниот шеќер, брашното и солта и убаво промешајте. Спојте ги двете смеси и додадете го циметот. Добиената смеса ставете ја на претходно премачкан плех за готвење и печете 30 до 40 минути на 170ºC. Пред да ги исечете штанглите, оставете ги малку да се изладат.
сите 14 | | | веќе видена

Prince ја објави новата песна насловена “FUNKNROLL” која е и најава за двата албуми кои се очекува да се појават на 30-ти септември. Еден од албумите ќе биде неговиот 24-ти соло албум “Art Official Age” на кој ќе се најдат тринаесет песни меѓу кои и досега објавените: “Breakdown”, “Breakfast Can Wait”, “This Could Be Us” и “FUNKNROLL”. Вториот албум пак, ќе биде неговото долгоочекувано издание “PLECTRUMELECTRUM” со својот бенд 3rdEyeGirl. Во продолжение слушнете го новиот сингл.
сите 8 | | | веќе видена

Ирскиот актер Colin Farrell во најновото издание на Sunday World потврди дека ќе биде дел од актерската екипа која ќе се појави во втората сезона на серијата “True Detective”. “Ќе глумам во втората сезона од серијата. Многу сум возбуден.” – изјави 38-годишниот актер и додаде “Знам дека ќе бидат осум епизоди и ќе се снимаат четири или пет месеци во околината на Лос Анџелес, што е одлично. Тоа значи дека ќе бидам повеќе време дома и ќе можам да ги гледам моите деца.” Во интервјуто, Farrell изјави дека целосната листа на актери сеуште не е позната и се држи во тајност, но како можни актерки кои ќе глумат со него се спомнуваа Rachel McAdams и Elisabeth Moss. Серијата “True Detective” која е во продукција на HBO за својата прв сезона беше номинирана за пет Emmy награди, а освои една.
сите 25 | | | веќе видена

“Бидете креативни, подарувајте уникатност.” – е мотото на прилепчанката Марина Илиоска, девојка која својата дарба кон уметноста ја изразува преку “Quilling paper” (декорации со извртена хартија). Пред околу две години направила експеримент со хартија и била фасцинирана од резултатот. Во еден лист од хартија го пронашла своето хоби кое ја исполнува во секаква смисла. Со виткање на тенко исечени ленти од хартија успеала да направи цвет. Цветот своето место го нашол на едно од монотоните пликоа кои и се нашле при рака. Така добила креативни пликоа кои можат да бидат искористени за повеќе намени. Потоа сфатила дека декорациите можат да се постават на различни места и не само на пликоа. Картичките, украсните кутивчиња, па и уметнички слики се дел од нејзиниот богат и креативен асортиман на производи. Покрај оваа техника таа прави и многу други видови на декорации. Секој подарок би добил уникатност ако рацете на оваа талентирана девојка го украсат, било тоа дали е роденденски подарок, свадбен или пак подарок за ...
| | веќе видена

Веќе одамна пеачот и продуцент Pharrell Williams потпиша договор со спортскиот бренд за облека Adidas Originals. Резултатот од таа соработка беше колекцијата на кожни јакни, а сега конечно може да ги видиме и Stan Smith “Solids” патиките кои го носат потписот на Williams. Колекцијата се состои од еден ист модел во три бои и тоа: црна, сина и црвена, а сите го имаат модифицираниот знак на брендот на задната страна од патиките. Продажбата на овие патики ќе започне на 20-ти септември оваа година.
| | веќе видена

Јапонската фирма FromSoftware и Sony PlayStation го објавија новото гејмплеј видео за играта “Bloodbourne”. Оваа акциона игра ексклузивно ќе биде објавена за PlayStation 4 на 6-ти февруари 2015-та година. Во “Bloodborne” гејмерот бара одговори во градот Yharnam кој е проколнат со чудна еднамична болест која се шири неверојатно брзо. Опасност, смрт и лудило демнеат на секој агол во овој свет, а со цел да се преживее ќе треба да се откријат најмрачните тајни.
| | веќе видена

Како дел од вториот бран на отпуштања најавен во јули оваа година компанијата Microsoft отпушти 2100 вработени од цел свет. Портпаролот на Microsoft го потврди тоа и нагласи дека 747 од нив се од Вашингтон, а останатите се од канцелариите и фабриките на фирмата низ целиот свет. Сепак, не е објавено од кој оддели поточно се отпуштените работници. Во јули гигантот најави дека на неколку наврати ќе ја намали својата работна сила за 18000 работни места, со тоа што 12500 од нив произлегуваат од вработените стекнати преку Nokia. Со првиот бран на отпуштања во почетокот на ова лето од Microsoft си заминаа 13000 луѓе, меѓу кои се најдоа работници од Nokia но, не сите. Во средината на јули оваа година на платиот список на компанијата се наоѓаа повеќе од 125000 вработени со полно работно време, а во таа бројка се вклучени и 25000 кои се стекнаа преку Nokia. Microsoft е во план за отпушти дополнителни 2900 вработени до јули 2015-та година
сите 12 | | | веќе видена

Apple е подготвен за претставување на новиот iPad, тврдат блиски извори од компанијата. Манифестацијата на претставувањето треба да се одржи на 21-ви октомври 2014-та година, точно една година по претставувњето на актуелната верзија на таблетот. Според очекувањата ќе бидат претставени нови верзии на iPad mini и iPad Air, но поголеми промени на уредите не се очекуваат. Наместо тоа, понудени ќе бидат вообичаените подобрувања во вид на подобар хардвер и интерни компоненти. Не се исклучува можноста да биде претставен и претходно споменатиот iPad Pro со поголем екран, тврдат извори. Исто така, веднаш по завршување на манифестацијата ќе биде достапен и OS X Yosemite во финално издание, кој во јавно бета тестирање е од јуни.
сите 7 | | | веќе видена

Следната сезона е веќе на аголот и ако сеуште не сте подготвени за неа, не грижете се. Следува период во кој треба да заборавите на сандалите и ниските балетанки, барем кога врне. Со цел да ви помогнеме, ние ви ги претставуваме четирите модели на чизми кои ќе бидат најпопуларни оваа есен според познатите модни брендови. Доколку го преферирате рок и секојдневниот изглед, тогаш веројтно треба да изберете моторџиски чизми. Ако пак, сакате секогаш да изгледате елегантно тогаш вистинскиот избор за вас се чизмите до глужд и над колена. Чизмите кои наликуваат на оние за јавање, се елегантни и може да ги носите секаде и што е најважно тие се удобни. Било кој модел да го изберете нема да погрешите, затоа што комбинациите кои може да ги направите со нив се бескрајни.
сите 2 | | | веќе видена

Најновата верзија на оперативниот систем од Apple конечно пристигна и е достапна за симнување за корисниците на iPad и iPhone. Компанијата вчера го објави iOS 8 кој ќе биде компатибилен со сите iPhone-и започнувајќи од 4S, петтата генерација на iPod Touch и секој iPad објавен од втората генерација па се до новите уреди. Некои функции се слични на оние на iPhone 6 и 6 Plus, вклучувајќи ја Apple Pay. Овој оперативен систем може да го симнете доколку отидете во Settings > General > Software Update.
сите 8 | | | веќе видена

next