Најголемата социјална мрежа ги зголеми опциите кога се однесува на графата за пребарување на мобилните телефони. Facebook објави дека ова ќе биде достапно од наредната недела за корисниците на iOS, што всушност е големо задоцнување затоа што на компјутерите и таблетите оваа опција е достапна од јануари 2013-та година. Со неа корисниците ќе можат да пребаруваат низ постовите на нивните пријатели, овозможувајќи им побрзо и полесно да дојдат до саканата содржина. На блогот на Facebook, неговиот потпретседател Tom Stocky напиша: “Ни кажавте дека ви е најважно да можете да ги пронајдете содржините кои сте ги виделе претходно. Сега можете.”
сите 14 | | | веќе видена

Robbie Williams пред само неколку денови го објави единаесеттиот студиски албум насловен “Under The Radar Vol.1″, а денес го имаме спотот за една од песните кои се најдоа на него. Во видео записот за “H.E.S.” што е кратенка за “Heavy Entertainment Show”, некогашниот член на бендот Take That повторно се појавува со истата шминка/маско како во спотот на хитот “Let Me Entertain You” од 1998-ма година, иако овојпат помалку изменета и меланхолична. Новиот албум на Robbie Williams ќе се продава само преку официјалниот сајт на пејачот, па затоа доби суспензија од сите британски топ листи за албуми.
сите 2 | | | веќе видена

За сезоната на празници и разни прослави, шведскиот бренд за облека H&M го претстави стилскиот водич за сите дами и девојки кои сакаат да изгледаат убаво. Насловен е како “Party Perfect” и во него може да го видите порториканскиот модел, преубавата Joan Smalls. За оваа Нова година H&M ви препорачува дизајни како целосни пантолони, корсети, фустани во А форма и блејзери главно темни бои со металик отсјај. Тука се и неизбежните модни додатоци.
сите 2 | | | веќе видена

Кремасти и сочни, овие слатки цитруски мафини со семе од афион совршено ќе ви послужат за појадок или десерт. Лесно се прават и нема потреба од миксер. Состојки: - 300 гр. брашно - 100 гр. шеќер - 50 гр. кафеав шеќер - 3 лажици семе од афион - 2 лажици прашок за пециво - 1/4 сода бикарбона - 1/2 лажичка сол - 100 гр. путер - сок и кора од 2 лимони - сок и кора од 1 портокал - 2 јајца - 120 гр. павлака Подготовка: Во еден сад измешајте ги: брашното, шеќерот, афионот, пецивото, содата и солта. Во друг сад измешајте ги путерот (стопен) со сокот и кората од овошјето. Постепено додавајте ги јајцата и павлаката. Спојте ги двете смеси и убаво измешајте ги. Со добиената смеса пополнете околу 3/4 од калапите за мафини кои претходно сте ги премачкале со малку путер. Маифините печете ги 10 минути на 200ºC.
сите 36 | | | веќе видена

Денес ви го претставуваме официјалниот трејлер како и нов постер за романтичната драма “Love, Rosie” со Lily Collins и Sam Claflin во главните улоги. Филмот ги прати Rosie (Collins) и Alex (Claflin) кои се запознале на свои пет години, станале најдобри пријатели и рамо до рамо се соочувале со своите успони и падови. По пропуштената можност да станат пар, направените одлуки ги одведуваат на сосема различни патеки во животот. Но, со комплексноста на животот, љубовта и се што е помеѓу тие секогаш го наоѓаат патот кој ги води еден кон друг. Дали е тоа пријателство или пак нешто повеќе? “Love, Rosie” својата премиера ќе ја има на 6-ти февруари 2015-та година, а е снимен според романот “Where Rainbows End” на Cecelia Ahern (“P.S. I Love You”).
| | веќе видена

Зимата е скоро тука. Сите оние кои со нетрпение ја очекуваат и го обожаваат снегот и снежните пејзажи задолжително треба да ги разгледаат фотографиите во продолжение. А зошто и да не ја дочекате Новата година на некое од овие неверојатни дестинации распространети низ целиот свет кои изгледаат прекрасно особено во зима. Јужен Јоркшир, Велика Британија Reine, Норвешка Монблан, Франција Езерото Moraine, Канада Бајкалското езеро, Русија Езерото Abraham, Канада Hallstatt, Австрија Чески Крулмов, Чешка Brisighella Innevata, Италија Блед, Словенија Берн, Швајцарија Берген, Германија Баварија, Германија Алпите, Франција Alcazar de Segovia, Шпанија
| | веќе видена

Motorola објави две нови реклами со цел да го промовира паметниот часовник Moto 360, кој се појави во продажба во септември оваа година. Во едната реклама се појавува пијанистка, а во другата бизнисмен. Заедничкото во двете се убавите визуелни моменти и тивкиот и сензуален глас, што е типично за реклами за рачни часовници со фенси изглед, како што помеѓу останатото е и Moto 360. Покрај тоа и двете завршуваат со мал хумор. Погледнете ги.
сите 4 | | | веќе видена

Новиот албум на групата AC/DC на кој се најдоа 11 нови песни е веќе во продажба. “Rock or Bust” доби посебен 3D кавер, кој во вид да анимација може да го погледнете на следниов линк . Ова е нивен нов студиски албум после шест години, на кој како продуцент се потпиша Brendan O’Brien. Од албумот досега беа објавени најавните синглови “Play Ball” кој доби и спот и “Rock or Bust” во чиј спот ќе учествуваат и фановите од целиот свет на легендарниот бенд.
сите 2 | | | веќе видена

Еден од ангелите на Victoria`s Secret, Lily Aldridge е новото заштитно лице на онлајн брендот за облека Nelly.com. Бринетата застана пред објективот на фотографот Guy Aroch и се појавува во новата празнична кампања за 2014-та година, наречена “New Icons”. Во продолжение погледнете што нуди Nelly.com за престојните празници, а ние како фаворити помеѓу прекрасните парчиња ги избираме: краткиот фустан од тантела, кроп топ и светкавиот фустан кој е совршен за забавите кои ни следуваат.
| | веќе видена

Gwen Stefani го објави новиот спотот за новиот сингл “Spark The Fire” кој го направи во соработка со нејзиниот долгогодишен пријател, продуцентот Pharrell Williams. Оваа песна е нејзинот втор сингл од престојниот албум кој треба да го наследи “The Sweet Escape” од 2006-та година. Неодамна пејачката го објави синглот “Baby Don`t Lie”. Шарениот и забавен спот кој може да го погледнете во продолжение е режиран од Sophie Muller.
сите 2 | | | веќе видена

Филтрирањето на сликите може да придонесе во нејзината убавина, но исто така може и да ја направи да изгледа клише. Со цел да им даде понијансирана контрола својата аликација за Android и iOS, Twitter ja надгради со поедноставен ред на филтри кој многу наликува на оној на Instagram. За прв пат Twitter започна да користи филтри во 2012-та година, откако Instagram ја зголеми својата популарност. Но, нивниот дизај и распоред не беа ни малку примамливи и корисни. Екранот беше поделен на 9 мали икони кој ја прикажуваа фотографијата како би изгледала со соодветниот филтер. За да ја видите на целиот екран требаше да кликнете на филтерот, а ако сакате да споредите како би изгледала со некој друг филтер, тоа се правеше со лизгање лево и десно на екранот. Со новиот систем на филтри, Twitter нуди низа од 8 филтри и тоа: Radiant, Positive, Warm, Breeze, Glow, Golden, Fame и Stark. Тие се сместени долу на екранот, а главната фотографија се наоѓа на целиот екран. Со тоа, овозможено е полесно да ги разгледување и одбирате ...
сите 2 | | | веќе видена

Оригиналните членки од британското трио Atomic Kitten повторно ќе имаме можност да ги гледаме заедно наредната година. Liz McClarnon, Natasha Hamilton и Kerry Katona ќе ја прослават својата 15-годишнина со објавување на како што велат тие – фантастичен албум, како и турнеја низ нивната родна земја во јуни 2015-та, а потоа и во Германија, Швајцарија, Нов Зеланд, Австралија, Азија и Русија. “Ние пораснавме многу од последната турнеја на Atomic Kitten, исто и нашите фанови. Ќе има носталгија, многу забава и ќе внесеме нови елементи на нашите концерти. Сакаме тие да бидат една голема прослава.” – изјавија девојките за својата официјална веб-страница .
| | веќе видена

Не е тајна дека компанијата за онлајн купување имаше многу порачки на дронови изминатиов период, а се претпоставува дека овој тренд ќе продолжи, но она што досега немавме можност да го видиме се малите машини кои вршат голем дел од работат во фабриките. Запознајте ги работите од Kiva Systems кои Amazon ги купи за 775 милиони долари во 2012-та година, а во актуелниот предпразничен период станаа главната ѕвезда. Тие ги пренесуваат спакуваните нарачки низ огромниот магацин и слободно може да се каже дека наликуваат на нешто што би го виделе во некој “Star Wars” филм. Amazon поседува вкупно 15 000 Kiva роботи кои се распоредени во 10-те центри во Амерка, а исто така во нив има Robo-Stow – гигантска роботска рака која ги префрлува кутиите со порачките и ги сортира. Но, и покрај роботите компанијата вложува и во човечка работна сила. Оваа година планира да вработи 80 000 луѓе со цел да ja “преживее” престојната сезонска гужва, а тоа се 14% повеќе вработени од минатата година.
сите 2 | | | веќе видена

За фановите на филмот “Kickboxer” од 1989-та година денес имаме една добра и една лоша вест. Лошата вест е тоа што Tony Jaa (“Ong Bak”, “Furious 7″) кој беше најавен дека ќе глуми во римејкот на филмот се откажа од улогата, а добрата вест е дека него ќе го замени ни помалку ни повеќе, оригиналната ѕвезда Jean-Claude Van Damme. Новата подобрена и надоградена верзија на “Kickboxer” ќе биде режирана од Stephen Fung и ќе ги прати добро познатите браќа Eric и Kurt Sloan. Kurt отсекогаш бил во сенката на својот постар брат неуспевајќи да стане шампион во борење. Но, кога ќе стане сведок на безмилосното убиство на Eric од страна на Tong Po, тој ветува дека ќе го одмазди.Со цел да го победи, Kurt започнува да тренира со менторот на неговиот брат. Како дел од актерската екипа во римејкот ќе се појават и: Alain Mouss, Scott Adkins, Dave Bautista и George St. Pierre. Засега, не е познат датумот на премиера на “Kickboxer”.
| | веќе видена

Денес, стандардните бизнис картички не “поминуваат”, затоа заборавете ги оние правоаголните и досадните и издвојте се од толпата. Многумина од нас ги прифаќаат од љубезност, а потоа ги фрлаат или забораваат на нив. Иако добрата и креативна бизнис картичка не ви гарантира деловен успех, во секој случај може да ви помогне. Тие се одличен начин да оставите траен впечаток и се мала но, моќна алатка за маркетинг, преку која ќе го искажете вашиот идентитет на професионален и креативен начин. Во продолжение може да погледнете неколку креативни бизнис картички, некои од нив се дизајнирани да послужат и како алатка, некои делуваат како играчки, а има и такви кои успеваат да кажат повеќе од име, презиме и адреса на сопственикот. Бизнис картичка за дизајнер Бизнис картичка за фризер Бизнис картичка за часови по јога Бизнис картичка за фабрика за чоколади Бизнис картичка за сликар Бизнис картичка за естетска хирургија Бизнис картичка за тениско игралиште Бизнис картичка за фотограф Бизнис картичка за сомелиер Бизнис ...
| | веќе видена

Нашиот денешен предлог за десерт се природно засладени чоколадни топчиња, направени од состојки кои ќе ви ја зголемат енергијата. Состојки: - 15 урми - 2 лажици екстракт од ванила - 1/4 чаша незасладено какао - 1/2 чаша печени кикирики - 1/2 чаша сончогледови семки Подготовка: Доколку урмите не се омекнати, потопете ги во топла вода и оставете ги да се исцедат. Потоа изблендајте ги. На урмите во блендерот додадете ги сите погоре споменати состојки, по истиот редослед. Блендајте 3-4 минути. Од добиената смеса направете топчиња. Доколку сакате топчињата може да ги извалкате во какао во прав, кокос, мелени ореви и сл.
сите 5 | | | веќе видена

Постојаните купувачи од старата школа и новите генерации кои ја ценат музиката и фактот дека физички го имаат новиот албум од нивниот омилен изведувач помогна во тоа да заживее продажбата на музички плочи. Годишната продажба на плочи изминатиот викенд ја надмина бројката од еден милион за прв пат по две декади. Најпродаваниот винил за оваа година е “AM” на британскиот рок бенд Arctic Monkeys, на второто место се наоѓа Jack White со “Lazaretto”, а на третото легендарните Pink Floyd со “The Endless River”. Помеѓу попознатите кои оствариле добра продажба на плочи се и: David Bowie, Status Quo и Bryan Ferry, а од поновите и не толку познатите се издвојуваат Royal Blood и Temples. Минатата година беа продадени вкупно 780 674 музички плочи, а со оглед дека празничната сезона сеуште не е почната се очекува овогодинешната продажба да ја достигне бројката од 1,2 милиони, нешто што не се случило од 1996-та година.
сите 2 | | | веќе видена

Денес ви претставуваме 10 зимски модни комбинации кои може да ги носите на вашето работно место. Иако температурите паѓаат и веќе наликуваат на оние во зима, тоа не значи дека треба да ја заборавите модата. Постојат бесконечно многу аутфити кои може да ги носите со стил оваа сезона. Блејзери, чизми до глужд и до колена, неизбежните црни пантолони се само нивната основа. Темно сината, кафената и окер бојата почна се повеќе да се застепени на градските улици, па затоа размислете да се подновите со некое парче облека во овие бои. А ако не преферирате да носите фустани, тогаш задолжително треба да ги погледнете нашите предлози. Деловните средби бараат добро искомбинирана и формална облека, избегнувајте ги опуштените и секојдневни комбинации иако вашата работа не се одвива во канцеларија. Уживајте во температурите под нулата во најдобрите модни комбинации.
сите 2 | | | веќе видена

По префрлувањето на биографскиот филм за Steve Jobs од Sony во филмското студио Universal Pictures и доделувањето на главната улога на актерот Michael Fassbender, се појавија гласини дека оскарoвката Natalie Portman е во преговори за да толкува една од главните улоги. Иако тоа не е потврдено, се претпоставува дека Portman ќе ја пренесе на филмското платно ќерката на коосновачот на Apple, Lisa Bennan-Jobs. И покрај тоа што Jobs првично го негираше татковството над неа, еден од своите први компјутери го нарече според Lisa, а неколку години потоа ја призна и и го финансираше школувањето на Универзитетот Харвард. Natalie Portman неодамна го имаше своето режисерско деби со филмот “A Tale of Love and Darkness” и глумеше во вестернот “Jane Got a Gun”. Засега е потврдено репризирањето на најзината улога во продолжението на “Thor” во 2017-та. Биографскиот филм за Steve Jobs ќе се снима според истоимената биографија на Walter Isaacson од 2011-та, за сценариото е задолжен Aaron Sorkin, а режисер ќе биде Danny Boyle.
сите 12 | | | веќе видена

Chris Martin и останатите од бендот Coldplay го претставија анимираниот видео запис за песната “Ink” во кој е прикажан човек кој низ целиот свет ја бара својата изгубена љубов. “Ink” е нивен четврти сингл од актуелниот шести албум “Ghost Stories”, а пред само неколку денови Coldplay издаде и DVD со концерти во живо и музички видеа. Новиот спот кој може да го погледнете на официјалната страна на бендот е режиран од агенцијата Blind во соработка со дигиталната медиумска компанија Interlude.
сите 10 | | | веќе видена

next