Пред точно три години ја започнавме авантурата наречена „Критична маса“. Оттаму произлезе и неформалното здружение НаТочак. Во него влеговме со искрени намери и огромни амбиции. Сонувавме големо. Сакавме да го смениме градот. Посакувавме да видиме повеќе луѓе кои ќе користат велосипед низ улиците на Скопје. Се боревме да ги подобриме условите за возење. Но сѐ започна со таа Критична маса, една среда во мај, пред три години. Не бевме сигурни како на сето тоа ќе реагираат нашите сограѓани. Ќе има ли одзив? Каква ќе биде поддршката? Ќе имаме ли истомисленици? Реакцијата на Скопјани беше одлична. На првата Критична маса се појавија стотици луѓе. По ова движењето продолжи да се развива и шири. Наредниот месец следеше нова Критична маса а по неа уште една и уште една… Се обидувавме да го кренеме нивото на вело-култура во нашата средина. Организиравме десетици акции со кои реагиравме на многубројните проблеми од оваа област. Многу често наидувавме на пречки во институциите. Се изнаслушавме фрази од типот “може”, ...
сите 4 | | | веќе видена

Иако филмските студија Marvel Studios и Walt Disney Pictures имаа пад од 60% на светските кино благајни во вториот викенд во однос на минатонеделната премиера, сепак “Avengers: Age of Ultron” остана на врвот на бокс-офисот со заработени 77,2 милиони долари во САД и дополнителни 68 милиони на меѓународно ниво. На второто место се најде комедијата “Hot Persuit” со Reese Witherspoon и Sofia Vergara во главните улоги која е далеку зад “Avengers” со 13,3 милиони долари во првиот викенд од својата премиера. На третото место со заработени 5,6 милиони долари се наоѓа драмата “The Age of Adaline” со Blake Lively, а веднаш зад неа до 5,3 милиони е блокбастерот “Furious 7″ кој е биску до светска заработка од 1,5 милијарди долари. Со 5,2 милиони долари на “Paul Blart: Mall Cop 2″ завршува листата на најпопуларните филмови за изминатиот викенд.
сите 2 | | | веќе видена

Сите сме го искусиле патувањето со автобус или воз и знаеме на какви се проблеми наидуваме кога сакаме да патуваме. Често се случува да треба да патувате со автобус, но не ги знаете возните линии, не знаете кој автобус кога пристигнува и кога поаѓа или кој автобус на кои станици застанува. Оваа апликација е создадена со цел да ви помогне а со тоа и да го подобри и олесни вашето патување низ Македонија. МК Транспорт е македонска апликација којa овозможува пребарување на автобуски линии и железнички линии, време на пристигнување и нивните рути. Земени се во предвид сите населени места и сите попатни страници, при што патниците можат да патуваат до посакуваната дестинација. Информациите редовно се ажурираат. Апликацијата содржи и дел со корисни информации за покомфорно патување и сите бенефити кои може да ги искористите. Нејзините главни карактеристики се: - Metro стил - Планер за пребарување на рути - Историја на пребарувања - Зачувани пребарувања - Омилени линии - Преглед на сите станици - Листа со новости - ...
| | веќе видена

Откријте ја вистината зад легендата во првиот трејлер за документарецот “What Happened, Miss Simone?” кој на 26-ти јуни премиерно ќе биде прикажан на Netflix. Филмот е во режија на Liz Garbus и во него се прикажани досега необјавени аудио снимки од интервјуа снимени во текот на три децении во кои пејачката Nina Simone ја раскажува својата приказна. Во “What Happened, Miss Simone?” се собрани повеќе од 100 часа нарација од Simone, ретки концертни снимки, нејзини писма, дневници, како и интервјуа со нејзината ќерка Lisa Simone Kelly, соработниците и пријателите кои на еден автентичен и личен начин го прикажуваат животот на една од најголемите музички ѕвезди на 20-от век.
сите 2 | | | веќе видена

Денес ви претставуваме еден едноставен рецепт за колачи со прегорен путер и бело чоколадо кои се прават лесно и за многу кратко време, а се навистина вкусни. Состојки: - 150 гр. путер - 1 чаша кафеав шеќер - 1 јајце - 1 лажица екстракт од ванила - 1 чаша брашно - 1/4 лажичка сол - 100 гр. бело чоколадо (сецкано) - 1/2 чаша путер од кикирики Подготовка: Во еден сад стопете го путерот. Кога ќе почне да добива кафена боја и се појават меурчиња тргнете го настрана. Додадете го шеќерот и мешајте додека смесата не се комбинира убаво, а потоа додадете ги и јајцето, ванилата и повторно промешајте. На оваа смесата додадете ги брашното и солта. Убаво измешајте. На крај додадете го и сецканото чоколадо. Смесата ставете ја во плех за печење и одозгора премачкајте ја со путерот од кикирики. Печете ја 15 до 20 минути на 150 ° C, а потоа исечете ја на коцки. Доколку сакате кога ќе се изладат пропрскате ги коцките со бело чоколадо.
сите 41 | | | веќе видена

Објавени се првиот постер за продолжението на комедијата “Ted”, како и нов трејлер кој може да го погледнете во продолжение. Дествотото во “Ted 2″ ги прати Ted и неговата нова сопруга, кои донесоа одлука дека сакаат да го прошират семејството. Нивниот проблем е во тоа што тој не може да се репродуцира, па затоа парот мора да бара донатор на сперма. Тоа ги води кон нови поголеми проблеми и се доведува во прашање дали Ted всушност има право да расте и воспитува дете. Seth MacFarlane повторно е режисер, сценарист и го позајмува гласот за улогата на мечето Ted. Покрај него, во продолжението се враќа и актерот Mark Wahlberg. “Ted 2″ ќе се појави во киносалите на 26-ти јуни.
сите 3 | | | веќе видена

На овогодинешната F8 конференција извршниот директор на Facebook најави дека сервисот ќе го направи еден пакет на апликации. Mark Zuckerberg докажа дека работи на тоа и вчера беше објавено дека во Messenger апликацијата е воведен видео повик. Во пракса, видео повиците на Messenger се идентични на оние на неговите конкуренти – Hangouts на Google и FaceTime на Apple. Може да ги користите предната и задната камера и се активира директно преку chat-от. Но, за разлика од главниот конкурент Apple, Messenger работи и на Android и на iOS уредите. Видео повиците се само низа од новостите на апликацијата, меѓу кои беше и воведувањето на трансакции.
сите 14 | | | веќе видена

На 81-годишнината од легендарната слика на која се гледа главата на чудовиштето од езерото Лох Нес (за која подоцна се испостави дека е лажна), Google Maps ќе ви овозможи сами да трагате по Неси. Street View е надограден со фотографиите на 37-километарското долго езеро во Шкотска, а Google веќе испрати тим на нуркачи кои се задолжени да направат фотографии во езерото до длабочина од околу 240 метри. Дали познатото чудовиште од Лох Нес навистина постои и живее во длабочините на езерото? Одговорот можеби е скриен на некоја од фотографиите на Google Maps.
сите 3 | | | веќе видена

Актерката и пејачка Selena Gomez ја продолжи својата соработка со спортскиот бренд Adidas на неговата модна линија Neo. Како резултат на тоа таа се појавува во новата кампања за лето 2015-та година. Оваа капсулна колекција на Adidas Neo се состои од патики, секојдневни маички со принтови, фармерки, хеланки и слично, се со веќе добро познатите спортски силуети.
| | веќе видена

Знаеме дека скоро сите сакате да патувате и да ги видите сите оние неверојатни места кои светот ви ги нуди. Патувањето го проширува умот, па затоа не двоумете се да ги спакувате вашите куфери и да истражувате. Постојат толку многу различни дестинации кои може да ги посетите и поради тоа бидете сигурни дека секој пат кога ќе видете нешто е барем малку поинакво од она што досега сте го виделе. Но, за жал некои од најубавите и најинтересните локации во светот почнуваат да исчезнуваат. Според објаснувањето на научниците тоа се должи на климатските промени. Во продолжение споделуваме со вас 15 фантастични места на кои им се заканува исчезнување и кои следните генерации можеби ќе имаат можност да ги погледнат на фотографиите кои токму вие сте ги направиле. Таџ Махал, Индија Килиманџаро, Африка Еверглејдс, Флорида Мачу Пикчу, Перу Ко-Тапу, Тајланд 12-те апостоли Азурски прозорец, Малта Венеција, Италија Кулебра, Порторико Магдалена островите Антарктик Големиот корален гребен, Австралија Малдиви Мртво море, Израел ...
| | веќе видена

На почетокот на овој месец Christina Aguilera најави две нови песни, од кои една ја имаме токму денес што е подранување, со оглед дека песните требаше да се појават на 21-ви април. “The Real Thing” е дел од актуелната сезона од серијата “Nashville” во која пејачката имаше неколку епизодна улога како гостин. Во продолжение слушнете ја “The Real Thing”, а за новиот сингл “Shotgun” стрпете се уште една недела.
сите 2 | | | веќе видена

Activision ја најави “Guitar Hero Live”, нова генерација на “Guitar Hero” која од нејзиното лансирање стана франшиза која најбрзо достигна до заработка од милијарда долари во историјата на видео игрите и беше одиграна од повеќе од 40 милиони гејмери. “Guitar Hero Live” воведува два начини на играње/свирење меѓу кои и GH Live каде што може да свирите од точка на гледање на главната ѕвезда која во моментот настапува во живо, на концерт. Со тоа, свирењето во живо со вистински бенд, пред публика која динамички реагира во реално време на тоа дали свирите добро или лошо. Во улогата на главниот гитарист може да свирите низа на песни од различни жанрови, на различни сцени – од мали клубови до големи концертни сали со илјадници луѓе. Исто така, “Guitar Hero Live” ја претставува и првата мрежа за музички спотови – GHTV. Новата генерација на “Guitar Hero” очекувајте ја оваа есен и тоа за PlayStation 4, PlayStation 3, Xbox One, Xbox 360 и Wii U. Дотогаш, погледнете го трејлерот со кој беше најавена.
сите 2 | | | веќе видена

Според импресиите на посетителите на фестивалот Coachella во САД, бендот Florence + The Machine имал еден од најдобрите настапи, а всушност тоа и се очекува од Florence Welch. Неодамна во едно интервју самата таа за синглот “Ship To Wreck” чиј спот може да го погледнете во продолжение изјави дека е за нејзината деструктивна страна и како нешто создадавате само за подоцна да го урнете. Режисер на овој видео спот е Vincent Haycock кој беше задолжен и за спотот на “What Kind Of Man” – првиот сингл од престојниот албум кој ќе го носи името “How Big, How Blue How Beautiful”, а ќе се појави на 1-ви јуни.
сите 2 | | | веќе видена

Доколку ја следевте серијата “True Detective” чија прва сезона заврши пред повеќе од една година, тогаш сигурно со нетрпение ја очекувате новата сезона со потполно нови карактери. HBO објави тизер за втората сезона и ги демантираше сите оние кои мислеа дека серијата ќе го изгуби својот познат сензибилитет. Во едноминутниот тизер може да ги погледнеме новите главни ликови кои ги толкуваат актерите Colin Farrell, Vince Vaughn, Rachel McAdams и Taylor Kitsch. Во однос на креаторите, Nic Pizzolatto останува сценарист, а Cary Fukunaga кој беше режисер на првата сезона е заменет со Justin Lin и данецот Janus Metz Pedersen. Втората сезона на “True Detective” премиерно ќе започне со прикажување на 21-ви јуни на HBO.
сите 2 | | | веќе видена

Велигден е само неколку денови оддалечен од нас, а денес е денот кога велигдеснките јајца се вапцуваат. Но, покрај нив многумина го декорираат својот дом во духот на овој голем празник. Доколку и вие сте дел од нив, ние во продолжение ви нудиме неколку совети кои се надеваме дека ќе ви помогнат во декорирањето на вашиот дом. Користете разнобојни кошници во различна големина, ако имате стари – користете ги нив. Ставете акцент на вапцаните јајца додавајќи мали фигури на зајчиња, пилиња и слично, а покрај нив поставете разнобојни цвеќиња. Секако, обрнете внимание и на празничната трпеза затоа што сигурно трпезаријате ќе биде во центарот на вашата прослава. Миризливите свеќи можат да придонесат во декорацијата на трпезата со својата елеганција, па затоа не двоумете се да ги ставете. Користете светли бои, всушност тоа е пролетта. Во продолжение неколку фотографии од кои може да црпите инспирација.
сите 4 | | | веќе видена

Откако пред неколку денови беше најавено дека играта “Deus Ex: Mankind Divided” ќе биде достапна за PlayStation 4, Xbox One и за компјутерите, денес го имаме и првиот трејлер. “Mankind Divided” продолжува онаму каде што застана првиот дел, односно на денот кога на механички направените луѓе низ целиот свет им беше одземена контролата над нивните умови и тела, што резултираше со смрт на илјадници. Сега, во 2029-та година златната ера на механички направените луѓе е завршена. Тие се сметаат за отпадници и живеат одделено од останатиот дел од општеството. Злосторствата и теророт служат како превез за да се прикрие голем заговор кој има една цел – контрола над иднината на човештвото. Гејмерите ќе имаат прилика повторно да се соживеат со карактерот на протагонистот Adam Jensen кој повторно се враќа во овој дел. Датумот на лансирање на “Deus Ex: Mankind Divided” сеуште не е познат.
| | веќе видена

adonna го објави спотот за новиот сингл насловен “Ghosttown” кој се најде на нејзиниот тринаесетти студиски албум “Rebel Heart”. Драматичниот видео запис го носи потписот на Jonas Åkerlund со кој пејачката и претходно соработуваше на спотовите за “Ray of Light”, “Music” и “American Life”. Исто така, во него се појавува актерот Terrence Howard кој моментално е актуелен со серијата “Empire”. На 29-ти август оваа година Madonna ќе ја започне новата светска турнеја на која ќе го промовира албумот.
сите 14 | | | веќе видена

Вчера Rihanna ја објави новата песна “American Oxygen”, а веќе денес го имаме и официјалниот спот за неа. Пејачката е позната по тоа што е искрена и нема “влакна на јазикот”, но досега тоа не важеше кога станува збот за политиката. Тоа може да се промени сега бидејќи овој сингл зборува за американскиот сон, а во видео записот се прикажани исечоци од протестите во Фергусон, терористичките напади од 9/11 и како имигранти влегуваат во земјата. “American Oxygen” е само една од песните кои треба да се најдат на новиот албум на Rihanna.
сите 2 | | | веќе видена

“Furious 7″ премиерно беше прикажан во САД изминатиот викенд и заработи 143,6 милиони долари што е голем успех за познатата франшиза. Но, филмот во кој главните улоги ги толкуваат Vin Diesel, Dwayne Johnson и Paul Walker всушност е глобален феномен со оглед на неговата интернационална заработувачка која изнесува огромни 240,4 милиони. На второто место на бокс-офисот со заработени 27,4 милиони се наоѓа анимираниот “Home” во кој може да ги слушнете гласовите на Jim Parsons и Rihanna. По него следуваат комедијата “Get Hard” со 12,9 милиони и “Cinderella” со 10,3 милиони, а на петтото место е “Insurgent” кој во третиот викенд од својата премиера заработи 10 милиони.
сите 3 | | | веќе видена

Од режисерот Asif Kapadia кој е добитник на BAFTA награда, “AMY” ја раскажува неверојатната приказна за шесткратната добитничка на Греми Amy Winehouse, со нејзини зборови. Документарниот филм изобилува со досега невидени снимки и неколку необјавени песни и го опишува врвниот талент комбиниран со сурова искреност што резултираше со создавање на некои од најобожуваните песни на модерната ера. Сепак, нејзиниот успех беше пропратен со огромно и немилосрдно медиумско внимание помешано со проблематичниот живот исполнет со пороци кој за жал почна да се распаѓа. Amy Winehouse почина од труење со алкохол во јули 2011-та, на 27 години. “AMY” премиерно ќе биде прикажан на 3 јули.
сите 11 | | | веќе видена

next