Новиот албум на Димитар Андоновски насловен “Ова небо знае се“ е пуштен во продажба по симболична цена од 299 денари. Албумот “Ова небо знае се“ се состои од 12 композиции, Ако ме боли, Месечина, Ова небо знае се, Глегај ме во очи се само дел од композициите кој се најдоа на албумот на Димитар Андоновски, а како продукција позади албумот стои добро познатата “Горила Продукција“. Сите кој би сакале да го имаат овој албум во нивното музичко катче можат да го купат во продажните месна на “Тинекс“, “Југотон“ и останатите музички продавници по симболична цена од само 299 денари.
| | веќе видена

Кога пред крајот на оваа година ќе се појави на аукција, домејнот „Holiday.com“ би можел да биде продаден за околу 34.5 милиони долари, пренесуваат британските медиуми. Домејниот Holiday.com веќе со години важи за „свет грал“ меѓу туристичките компании, а досегашниот сопственик Breathe Luxury одлучи на 5-ти ноември да го продаде по пат на аукција. Како што пишува Daily Telegraph, аналитичарите проценуваат дека интернет страна со овој домејн многу бргу ќе стане најзначаен туристички сајт, поради тоа и неговата вредност е проценета на десетина милиони долари. Колку зборот holiday (англиски-одмор) е важен во туристичкиот свет говори и податокот дека веќе 16 години најголемите светски компании во областа на туризмот се борат околу овој домејн. - Во интерес е тие компании да го купат домејнот Holiday.com, затоа што, кога тој ќе биде активен, тие ќе започнат да ги губат своите позиции на пазарот“, вели за Telegraph Фарад Лафорс, еден од директорите на американската компанија Breathe Luxury. Домејнот Holiday.com ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Нашиот денешен предлог десерт се колачи со путер од бадеми, а еве и неколку причини поради кои треба да ги направите. Потребни ви се само 5 состојки, немаат брашно, безглутенски се, а путерот од бадеми е поздрав од обичниот. Состојки: - 1 јајце - 250 гр. путер од бадеми - 90 гр. кафеав шеќер - 1 лажица сода бикарбона - 200 гр. полуслатко чоколадо Подготовка: Во еден сад изматете го јајцето, а потоа додадете го путерот од бадеми, содата и кафеавиот шеќер. На крај додадете го чоколадото кое претходно сте го искршиле на мали парчиња и повторно измешајте. Колачите печете ги на 170°C од 8 до 10 минути.
сите 11 | | | веќе видена

Благодарение на Fraunhofer IIS постои апликација која може да се користи со детекторот за човечки емоции на Google Glass очилата но, мислењата за детекторот се граничат со морбидноста. И досега камерата на очила предизвикуваше одреден степен за загриженост и во некои случаи се покажа како оправдана. Можноста за фотографирање или снимање без тоа некој да го забележи знае да предизвика проблем. Со користење на т.н. “следач на лице” и сет на алатки, Google Glass ви овозможува да ја дознаете емоционалната состојба и груба претпоставка за годините на личноста кон која се насочени. Очилата бараат кратко видео и екранот да биде активен, што значи дека личноста ќе знае дека ја снимате. Детектирањето на емоции само по себе е интересен концепт особено кога е имплементиран на нешто како Google Glass, но сепак многу луѓе не се премногу среќни со тоа.
сите 2 | | | веќе видена

На претстојниот саем за автомобили во Париз, францускиот производител ќе претстави експериментален концепт на возило со ултра ниска потрошувачка на гориво. Шефот на дизајн на компанијата Renault, Лоренс ван ден Акер, изјави дека просечната потрошувачка на гориво на овој автомобил ќе изнесува 2 l/100 km. Концептот е одговор на предизвикот кој пред производителите го постави француската влада, до 2020-та да направат сериски модел кој ќе ја има споменатата потрошувачка. Ван ден Акер вели дека станува збор за целосно ново возило кое не претставува модификација на некој од постоечките модели на Renault. - Концептот дури не користи ниту една од постоечките платформи, затоа што тие се претешки, а нам, покрај одличните аеродинамички карактеристики, би ни било потребно значително намалување на масата, објаснува тој. Ван ден Акер несакаше да открие за каков автомобил станува збор, но најави дека при формирањето на концептот се користени стилски елементи кои претставуваат мешавина на дизајн на хечбек, кросовер и ...
сите 8 | | | веќе видена

Популарната српска група Елитни Одреди во соработка со диџеј Млаџа ги здружија силите заедно со провокативната пејачка Николија Јовановиќ. Николија ги покажа сите атрибути во новиот спот за песната насловена “Алкохол литар“. Спотот е во висок квалитет со многу кадрови во кои пејачката позира во оскудна гардероба. Спотот за само еден ден стигна и до пола милион прегледи на YouTube, фановите се воодушевија, но сцената каде што Николија ја полеваат со виски предизвика најмногу реакции по социјалните мрежи.
сите 2 | | | веќе видена

Модниот бренд Bershka ја претстави кампањата за есен/зима 2014-та година, а инспирација за истата доби од натприродното и ја наслови “The Call Of The Urban Wolves”. Брендот за следната сезона нуди младешки и тренди дизајни меѓу кои: искината фармерки во светли бои, шорцеви, крзнени палта, сукњи, големи џемпери со апликации и блузи. Новата колекција од Bershka вклучува и неколку модели на чизми, ремени, капи и ранци.
сите 2 | | | веќе видена

Од Q одделението на Aston Martin, од каде што досега излегоа возилата како што е моделот One-77 и CC100 Speedster, пристигнува уште еден врвен автомобил. Новата Lagonda ќе се произведува во лимитирана серија, а ќе се продава исклучиво на богатите клиенти во земјите од Блискиот Исток. Првите фотографии од оваа луксузна спортска лимузина настанале при транспортот на предпродукциското возило во Оман, каде Aston Martin ќе ги спроведува тестовите за возење на високи температури. Lagonda е базиранa на VH платформата која ја користи вториот Aston Martin седан, моделот Rapide, а каросеријата главно е изградена од јаглеродни влакна, со што автомобилот ќе биде значително полесен. Британскиот производител досега беше прилично таинствен кога станува збор за спецификациите на Lagonda. Се очекува дека продукцискиот модел ќе биде опремен со 6.0 литарски V12 мотор кој ќе произведува 600 КС. Силата ќе биде пренасочена на задните тркала помеѓу осумбрзинскиот автоматски менувач, а Lagonda од 0 до 100 км/ч би требало да забрза ...
сите 6 | | | веќе видена

По настапот на неодамнешните MTV видео музички награди, Usher продолжи со објавување на нов материјал. Овојпат тој го објави спотот за песната “She Came To Give It To You” која е соработка со Nicki Minaj. Двајцата имаа спектакуларен настап на музичките награди, но ова не е нивна прва соработка. Во 2010-та тие ја објавија песната “Lil Freak”. Новата песна чиј спот може да го погледнете подолу е продуцирана ни помалку ни повеќе туку од Pharrell Williams. Инаку, “She Came To Give It To You” ќе се најде на осмиот албум на Usher, кој ќе го следи “Looking 4 Myself” од 2012-та година. Засега не се објавени детали за осбумот освен тоа дека треба да се појави оваа година.
сите 6 | | | веќе видена

Многумина се обиделе да организираат обединување на главните ликови од една од најпознатите комедии – серијата “Friends”, но водителот Jimmy Kimmel стигна најблиску до тоа. Го обедини женскиот дел од екипата. За време на гостувањето на актерката Jennifer Aniston во неговата емисија тој ја замоли да изведат неколку сцени според сценарио кое самиот го напишал. Сцените беа изведени во просторија која е идентична со кујната на Monica, за подоцна да им се придружат Courteney Cox и Lisa Kudrow. Погледнете за што станува збор.
сите 7 | | | веќе видена

Предизвикот со полевање на ладна вода со цел да се крене свеста за болеста ALS и да се донира ги достигна сите аспекти на општеството, а сега ја надмина реалноста и се појави во анимираните серии. Прв се приклучи ликот на Homer од популарната серија “The Simpsons”. Мора да признаеме, ова е “најстудениот” Ice Bucket Challenge досега, со хокеари, пингвини, поларна мечка, Дедо Мраз и камион со сладолед. Тој ги номинираше Flanders и Lenny од серијата и Donald Trump.
сите 7 | | | веќе видена

Samsung на својот официјален канал на сервисот YouTube објави четири видео тизери за новиот фаблет Galaxy Note 4, кој треба да биде претставен наредната недела на IFA конвенцијата во Берлин. Што имаат заедничко моден блогер, претприемач, фризер и духовен исцелител? Очигледно Galaxy Note 4. Преку видеата “Ready To Note” Samsung покажува како овие луѓе ги вклопуваат и користат фаблетите во својата дневна рутина, искористувајќи ги предностите на поголемиот екран.
| | веќе видена

Можеби не изгледа премногу оригинално, но дизајн студијата која ја најавува втората генерација на Chevrolet Niva претставува вистинско освежување во споредба со претходната верзија на рускиот теренец кој го носи ова име. На саемот за автомобили во Москва, кој ги отвора вратите за посетителите на 29. август, компанијата General Motors – AvtoVAZ ќе го изложи концептот на наследникот на Chevrolet Niva. Иако дизајнерите „позајмиле“ одредени стилски детали од други производители, како од Mercedes и од моделот како што е Ford EcoSport, концептот прикажува дека втората генерација на Chevrolet Niva ќе биде интересно возило. Автомобилот е долг 4.316мм, што е за 260мм повеќе во однос на актуелната Chevrolet Niva. Деталите за моторот суште не се официјално претставени, но руските медиуми пренесуваат дека станува збор за 1,8 литарски четири-цилиндричен бензинец со 136КС (100kW), преземен од компанијата PSA – Peugeot-Citroen. Втората генерација на моделот „Chevrolet Niva“ би требало да се појави во продажба во 2016 ...
сите 4 | | | веќе видена

Некогашната членка на женската група Pussycat Dolls, Nicole Scherzinger го објави синглот “On The Rocks” кој ќе се најде на нејзиниот нов албум. Како прв сингл од албумот беше објавена песната “Your Love” и спотот за неа, што беше успешна најава за повратничкиот албум за кој сеуште не се познати деталите. Во едно интервју Nicole изјави дека звукот на новиот албум ќе биде модерна мешавина на музика која е под влијание на пеачките како Janet Jackson или Sade. Во продолжение слушнете ја “On The Rocks”.
| | веќе видена

Компанијата Apple во почетокот на наредната година планира да започне со производство на iPad-и од 12,9 инчи, за што досега многу се шпекулираше. Повикувајќи се на анонимни извори Bloomberg објави дека Apple најмалку една година работи со добавувачи со цел да создаде уреди со поголеми екрани на допир. Иако претходно како датуми за излегување на iPad Pro се спомнуваа оваа година или наредната, со оглед на тоа што производството ќе започне во првиот квартал од наредната година, сепак 2015-та ќе биде годината кога ќе имаме можност да ја новата серија на iPad-и. Во меѓувреме Apple се обиде да поправи неколку фактори кои влијаеа на опаѓањето на продажбата на iPad-и и iPhone-и. Во последната четвртина од годината беа продадени 13,3 милиони iPad-и, што е за 9 проценти помалку од неговата продажба во истиот период минатата година, а очекувањата на електронскиот гигант беа – продажба на 14,4 милиони.
сите 6 | | | веќе видена

Asus ги искористи социјалните мрежи Facebook и Twitter и на нив прикачи фотографии со кои иако не целосно, го прикажа дизајнот на новиот паметен часовник кој треба да биде претставен наредната недела на IFA конвенцијата во Берлин. Од она што може да се види од скицата на часовник, истиот ќе има кожно ремче, горната страна ќе биде од полиран челик, а неговиот облик е квадрат со заоблени краеви, што наликува многу на конкурентите LG G Watch и Samsung Gear Live. Според досегашните информации паметниот часовник од Asus ќе има попристапна цена за разлика од своите конкуренти. Се смета дека цената ќе биде од 100 до 150 долари, што е скоро половина од цената на Moto 360 од Motorola. За да го видиме целосниот изглед и спецификации на овој паметен часовник ќе треба да почекаме до 3-ти септември, кога ќе се случи неговото официјално претставување.
сите 3 | | | веќе видена

Некои организации применуваат сериозни тестови кога сакаат да примат нов член во своето друштво. Погледнете преку што се мораше да помине BMW M4 за да стане полноправен член на М заедницата на BMW во Америка. BMW M4, еден од најинтересните нови спортски автомобили, пристигна на американскиот пазар. Наследникот на моделот М3 Coupe од претходната генерација е опремен со 3.0-литарски шестоцилиндричен TwinPower Turbo мотор коj испорачува 431кс и развива најголем вртежен момент од 550 Nm. Во верзијата со седумбрзинскиот M DCT автоматски менувач, овој автомобил од 0 до 100 км/ч забрзува за 4,1 секунди. Со огромната сила која се пренесува на задните тркала, M4 е идеален дрифт автомобил, а вешт возач може многу да се забавува зад неговиот волан. Покрај главната ѕвезда на ова видео, BMW M4, статираат уште 52 автомобила кои припаѓаат на некои од поранешните генерации на M моделот, а BMW пресмета дека збирната сила на сите автомобили на сетот изнесува 11.566кс.
сите 8 | | | веќе видена

Соња Тарчуловска деновиве сними нова песна која е насловена РОДИНО МОЈА и е посветена на Македонија, пишува Лидер. - Песната е снимена во студиото на Дејан Момироски и Борче Нечоски како и текстот и музиката исто така се нивни. Жанрот е секако фолк, како што се и сите мои песни, а ме привлече текстот и самата музика на песната затоа што содржински е многу богата, секако ме привлече сакањето и љубовта што ја имам кон мојата родина, Македонија, вели Соња за Лидер.мк . Таа нагласува дека поради здравствените причини што ги имаше не работела околу година дена, но сега повторно се враќа на сцената, и снима и други песни.
сите 3 | | | веќе видена

Според порталот SamMobile, компанијата Samsung планира наскоро да издаде нова серија на “A” паметни телефони која ќе го има истиот принцип на дизајн како и Galaxy Alpha. Серијата би требало да има три уреди и истите да се најдат во продажба во третиот квартал од годинава. Наводно, триото на паметни телефони ќе содржи Android оперативен систем и тоа KitKat 4.4. Засега како имиња на телефоните се спомнуваат: SM-A300, SM-A500 и SM-A700, а нивните цени сеуште не се познати. Во однос на спецификациите не се објавени многу детали, освен тоа дека моделот A300 ќе има qHD екран со 960×540 резолуција, а останатите два модели ќе имаат HD екран, но не е познато дали ќе бидат со 720p или 1080p. Исто така, трите модели ќе имаат подобра предна камера во однос на претходната “A” серија.
сите 5 | | | веќе видена

На последниот концерт од неговата заедничка турнеја “The Monster” со Rihanna, Eminem накратко објави дека на 28-ми ноември ќе објави компилација од неговите досегашни песни, но и сосема нов материјал. Компилацијата ќе го носи името “ShadyXV” и ќе ги содржи некои од неговите класици, како “Lose Yourself” и “In Da Club” на 50 Cent, а на новиот албум ќе се најдат песни од Eminem, Slaughterhouse, Bad Meets Evil, D-12 и Yelawolf, како и соработки со неколку гости. Со ова ќе се одбележи 15 годишнината од создавањето на “Shady Records”. Покрај најавата за албумот, вчера беше објавена и новата соработка на раперот со Sia, синглот “Guts Over Fear” кој може да го слушнете подолу. По тригодишната пауза, минатата година Eminem го објави својот осми студиски албум “The Marshall Mathers LP 2″, кој го следеше “Recovery” од 2010-та година.
| | веќе видена

next