Денес ви претставуваме неколку фантастични модни комбинации за незаборавна есен. Суштината на облекувањето во есен е во слоевитоста, па затоа во една комбинација може да носите кошули, блузи и блејзери или пак јакни. Пронајдете ги боите кои најмногу одговараат и носете ги. Дали тоа ќе бидат темни како кафената и црната или пак пастелни бои, одлучете сами. Здолништата искомбинирајте ги со вашите џемпери. Додадете кожна јакна на вашиот омилен фустан. Оксфордките се одлични за оваа сезона и изгледаат совршено со скоро се, доколку не се нивен обожавател, тогаш чизмите до глужд се за вас. Широките џемпери повторно ќе бидат модерни оваа есен, па затоа подновете се со еден нов. Погледнете ги нашите предлози и одберете комбинација за секоја пригода.
сите 2 | | | веќе видена

Филмското студио Universal Pictures го објави вториот трејлер за “Unbroken” во кој актерката Angelina Jolie се јавува во улога на режисер на филмот. “Unbroken” е драма која ја следи неверојатната изржливост на олимпиецот и воениот херој Louis “Louie” Zamperini, кој заедно со двајца членови од екипажот преживеале 47 дена сплав по фаталната авионска несреќа во Втората светска војна, само за да паднат во рацете на јапонската морнарица и да бидат испратени во затвор во воен логор. Филмот е адаптација на книгата “Seabiscuit: An American Legend” од Laura Hillenbrand која е напишана вистинската прказна за Zamperini. “Unbroken” својата премиера ќе ја има на 25-декември, а во него ќе може да ја видиме актерската екипа составена од: Jack O’Connell, Domhnall Gleeson, Miyavi, Garrett Hedlund и Finn Wittrock.
сите 14 | | | веќе видена

Фановите на серијата “Friends” ќе имаат можност да ги гледаат сите 236 епизоди од десетте сезони. Оваа вест беше објавена вчера на на Twitter од страна на Netflix US пропратена со едно видео во кое групата The Rembrandts ја изведува песната “I`ll Be There For You” која беше дел од најавната шпица на серијата, а исто така може да го видиме и Gunter (James Michael Tyler). “Friends” се прикажуваше цели 10 години, од 1994-та до 2005-та година и стана една од најпопуларните серии во продукција на NBC. Со оглед на тоа, се очекува Netflix да привлече многу гледачи нудејќи ја можноста за гледање на сите епизоди кога сакате, и покрај тоа што серијата сеуште се прикажува на одредени локални тв канали низ светот Но, негативното од оваа вест е дека “Friends” ќе биде достапна само за Америка и Канада, а ние ќе ја дочекаме Новата година без омилената серија.
| | веќе видена

Актерот Neil Patrick Harris ќе биде водител и домаќин на 87-мото издание на филмските награди Оскар, кое ќе се одржи на 22-ри февруари 2015-та година и во живо ќе се пренесува во 225 земји. Harris претходно настапуваше на овој настан, но сега за прв пат ќе се појави во улогата на негов водител. Сепак Оскарите нема да бидат првото водителско искуство на актерот кој се прослави со својата улога во серијата “How I Met Your Mother”, со оглед на тоа дека беше водител на минатогодишното доделување на Тони наградите и два пати ги водеше Еми наградите. Да се биде домаќин на еден ваков гламурозен настан воопшто не е лесно, затоа што треба да се одржи енергијата на шоуто, како на присутните во Dolby театарот во Лос Анџелес, така и на милионската тв публика. Минатата година Ellen Degeneres ја имаше улогата на водителка и успешно ја заврши, а настанот ја достигна својата најголема гледаност во последните 14 години, неверојатни 45,4 милиони гледачи.
сите 16 | | | веќе видена

Биографскиот филм за Steve Jobs, коосновачот на Apple се наоѓа во пред-продукциска фаза на Sony. Уште при најавата за овој филм во 2011-та година се споменуваше името на сценаристот Aaron Sorkin (The Social Network) и режисерот Danny Boyle (127 Hours) кој сакаше главната улога да му ја додели на Leonardo di Caprio кој патем се откажа од оваа потенцијална улога. Како и да е, Boyle можеби не успеа да го ангажира кандидатот за Оскар, но сега има можност да ангажира добитник на Оскар. The Hoolywood Reporter тврди дека Sony ги започна преговорите со актерот Christian Bale за да го портретира ликот на Steve Jobs. Според нивните извори Bale првично бил во преговори за франжизата “The Deep Blue Goodbye”, но одбил да се појавува во потенцијални продолженија, па затоа тие преговори не продолжиле. На листата на Sony за овој филм се најдоа многу актери од А листата, како Bradley Cooper и Matt Damon, но во споредба со нив, Christian Bale изгледа како неверојатно добра опција со оглед на тоа дека засега има закажано само ...
сите 4 | | | веќе видена

Google официјално ги претстави таблетот Nexus 6 со 8,9 инчен дисплеј произведен од тајванскиот хардверски гигант HTC, паметниот телефот Nexus 6 со 6 инчен дисплеј направен од Motorola Mobility, Nexus Player за стриминг од Asus кој воедно е и првиот уред со Android TV, како и долгоочекуваната најнова верзија на Android – Lollipop. Сите овие нови уреди ќе ја имаат новата верзија 5.0 на Android оперативниот систем. Nexus 9 и Nexus Player ќе бидат достапни од 3-ти ноември и тоа, верзијата на Nexus 9 со 16GB ќе чини 399 долари, со 32GB – 479 долари, а верзијата со 32GB и LTE ќе чини 599 долари. Од ноември исто така ќе биде достапен и Nexus 6 и тоа, неговата верзија со 32GB по цена од 649 долари, а со 64GB – 699 долари. Со овој уред Google влегува на пазарот на фаблети односно уреди со големи екрани кои служат како хибриден телефон и таблет. Nexus Player со далечинскиот управувач ќе чини 99 долари, а опционалниот контролер дополнителни 40 долари.
сите 16 | | | веќе видена

Yannis Behrakis кој по професија е фотограф, на едно свое патување во Норвешка ја искористил приликата за да ја истражи оваа прекрасна земја. Во продолжение погледнете ги неговите фотографии кои ќе ве одведат на норвешките патишта и во природата и нејзините убавини, а доколку имате и вие прилика да ја посетите Норвешка не двоумете се.
сите 2 | | | веќе видена

Коосновачот на најголемата социјална мрежа Facebook и нејзин извршен директор Mark Zuckerberg, заедно со својата сопруга Priscilla Chan донираа 25 милиони долари со цел да помогнат во борбата против ебола, како и нејзина превенција. Оваа сума вчера е префрлена на сметката на Американскиот центар за контрола на болести и превенција. Во неговата изјава на својот профил на Facebook Zuckerberk истакна дека со нејзиното брзо ширење еболата ја достигна критичната точка. “Треба да ја ставиме еболата под контрола во блиска иднина за да не се шири и понатаму и да стане долгорочна глобална здравствена криза со која ќе треба да се бориме цели децении, како ХИВ и полио.” – додаде милијардерот. Светската здравствена организација предупреди дека со ебола може да се инфицираат 10 000 лица неделно во текот на следните неколку месеци, а досега се пријавени повеќе од 8 000 случаи на ебола низ целиот свет.
сите 18 | | | веќе видена

Шпанскиот бренд за облека Mango ја претстави новата колекција од линијата H.E. by Mango наменета за мажи. Во каталогот кој може да го видите во продолжение ќе сретнете: џинс комбиниран со еднобојни џемпери, кардигани, карирани кошули, јакни со крзно, но и формални костуми за сите модерни момци. Новите креации на брендот за сезоната есен/зима 2014-та ги носат моделите Clement Chabernaud и Mark Vanderloo.
сите 3 | | | веќе видена

Mercedes објави дека ќе повлече 10.500 примероци од C сlasѕ од американскиот пазар поради можни проблеми со воланот. Почетокот на новата C сlasѕ на многу важниот пазар ќе биде забавен со цел Mercedes на вонреден сервис да ја провери исправноста на возилата наменети за купувачите во оваа држава. Откако на неколку примероци од овој модел кои се продадени во Европа беше забележано кочење на воланот и проблеми со вртење на истиот, германската компанија одлучи да ги повлече 10.500 автомобили кои се произведени во САД и се предвидени за продажба или веќе им се испорачани на сопствениците. Како што е соопштено од Mercedes, се очекува примероците кои излегоа од погонот во Алабама да се исправни, но менаџментот сепак одлучи да ги прегледа од претпазливост. Mercedes за можниот проблем веќе ја извести американската Национална агенција за безбедност во сообраќајот (NHTSA) и превзема чекори за тоа да ги информира сопствениците на спорните возила. Засега не е објавено дали овој повик ќе се прошири и на други пазари надвор ...
сите 3 | | | веќе видена

Има нешто во правењето домашни слатки. Карамелите може во секое време да ги купите во најблиската продавница, но оние кои сами ќе ги направите се уште повкусни. Состојки: - 4 чаши јаболков сок - 1 лажичка мелен цимет - 1 лажичка сол - 100 гр. путер - 1 чаша бел шеќер - 1/2 чаша кафеав шеќер - 1/3 чаша крем за готвење Подготовка: На средна до висока температура варете го јаболковиот сок се додека не добиете густ сируп. Промешувајте го на секои 10 минути. Сите состојки измешајте ги заедно, а потоа додадете го сирупот, убаво измешајте и оставете го да врие околу 5 минути. Откако смесата ќе стане многу густа распоредете ја на плех на кој претходно сте ставиле хартија за готвење и оставете ја да се олади околу 2 часа (доколку брзате може да ја ставите во фрижидер 30 минути). Извадете ја карамелата со помош на хартијата и со подмачкан нож исечете ја карамелата на мали коцки. Доколку сакате домашните карамели може да ги завиткате во хартија.
сите 26 | | | веќе видена

Новите паметни телефони на Apple до крајот на овој месец ќе бидат достапни во вкупно 69 земји, а до почетокот на јануари 2015-та оваа бројка треба да се искачи на 115, што би требало да биде најбрзото ширење на било кој iPhone досега. Додека на пазарот во САД, Јапонија и Австралија iPhone 6 и iPhone 6 Plus се многу барани, тие допрва треба да се појават на големиот пазар во Кина и Индија. Па така, овие паметни телефони таму ќе стигнат на 17-ти откомври, во Чешка, Гренланд, Малта, Полска и Јужна Африка на 24-ти, на 30-ти во Бахреин и Кувајт, а конечно во Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Хрватска, Естонија, Грција, Унгарија, Исланд, Косово, Латвија, Литванија, Макао, Мексико, Молдавија, Црна Гора, Србија, Јужна Кореја, Романија, Словачка, Словенија, Украина и Тајланд ќе бидат достапни од 31-ви октомври.
сите 5 | | | веќе видена

Модниот бренд Free People кој го претставува бохо стилот неодамна го објави каталогот за октомври 2014-та. Во него може да ја видите американската убавица Dree Hemingway која е заштитно лице на брендот за овој месец, како и нејзиниот колега Joel Danielsson. Во продолжение погледнете дел од колекцијата на Free People за сезоната есен/зима.
сите 4 | | | веќе видена

Магазинот Billboard објави дека оваа година наградата за жена на годината ќе ја добие седумкратната добитничка на Греми награди, Taylor Swift. Доделувањето на оваа награда ќе се одржи на 12-ти декември во Њујорк, а оваа година ќе биде првиот пат во историјата на Billboard, наградата за жена на годината втор пат да ја добие ист уметник. Наградата се доделува на женски уметник кој ја инспирирал музичката индустрија и направил многу во последните дванаесет месеци. Меѓу претходните добитници на оваа награда беа: Pink, Katy Perry, Fergie и Beyoncé. Talor Swift моментално е актуелна со песната “Shake If Off”.
| | веќе видена

Покрај навестувањата дека новиот албум на Adele ќе се појави оваа година, од издавачката куќа на пејачката XL Recordings изјавија “Нема да има нов материјал од Adele во 2014-та година.” На 4-ти мај таа наполни 26 години и на својот Twitter профил напиша “Чао 25, се гледаме подоцна оваа година.” со што предизвика низа шпекулирања дека продолжението на албумот “21″ ќе се појави оваа година и тоа под името “25″. Исто така, издавачката куќа објави дека необјавувањето на новиот албум на Adele секако ќе влијае на нивниот профит за оваа година, со оглед на тоа дека нејзиниот претходен албум се продаде во повеќе од 25 милиони примероци низ целиот свет.
сите 2 | | | веќе видена

Алтернативниот бенд The Hounds го објави спотот за новиот сингл “Кај ни се срцата” кој може да го погледнете во продолжение. Текстот на песната е напишан од страна за Весна Малинова, а музиката и аранжманот се дело на самиот бенд. Видео записот за “Кај ни се срцата” во кој се појавуваат актерите Димитар Црцороски и Александра Јанскоска е дело на Христијан Конески.
сите 8 | | | веќе видена

Денес ви претставуваме уште еден десерт со познатите орео колачи. За да ги направите овие бомбици ви се потребни само три состојки. Доколку го пропуштивте нашиот рецепт за превкусната орео торта, тогаш може да го погледнете тука . Состојки: - 400 гр. орео колачи со ментол фил - 200 гр. крем сирење (омекнато на собна температура) - 250 гр. чоколадо Подготовка: Орео колачите ставете ги во блендер и иситнете ги, а потоа измешајте ги убаво со крем сирењето. Од добиената смеса направете топчиња и ставете ги во замрзнувач околу 30 минути. Чоколадото стопете го и со помош на лажица валкајте ги бомбиците во него. Доколку сакате посипете над бомбиците со чоколадни трошки или пак испрскајте ги со стопени ментол бомбони.
сите 17 | | | веќе видена

Како што се наближува празничната сезона, гитантот за е-трговија Amazon реши да ја отвори својата прва физичка продавница, известува The Wall Street Journal. Како евентуална локација на продавницата се спомнува Њујорк, поточно некаде во близина на Empire State Building. Всушност оваа продавница ќе служи повеќе како магацин и ќе им овозможи на клиентите на Amazon кои откако порачале нешто онлајн, истото да го земат тука само неколку часа подоцна, а исто така ќе може да се извршуваат размени на производите, како и нивно враќање. Компанијата и претходно експериментираше со физички локации отворајќи киосци и големи контејнери од каде можеше да се земе порачаниот производ. Засега, продавницата се спомнува како екперимент, но Kelly Cheeseman портпаролката на Amazon кратко изјави “Ние не објавивме ништо за продавница на Менхетен.” Сепак, доколку оваа вест се покаже како вистинита Amazon ќе добие една клучна предност која ја имаат физичките продавници, а тоа е да направите порачка и производот да го имате истиот ...
сите 6 | | | веќе видена

НАСА ја разбира желбата на луѓето нивните имиња да бидат испишани на ѕвездите, па затоа на сите им овозможува нивното име да полета кон вселената на 4-ти декември со новото вселенско летало Орион и да стигне на црвената планета. Собраните имиња ќе се најдат на еден микрочип и ќе летаат заедно со првиот тест лет на Орион кој ќе трае четири и пол часа. Тој ќе лета околу Земјата, а неговото слетување назад на оваа планета треба да биде во Тихиот Океан. Но, тоа нема да биде единствената мисија на Орион. Тој е дизајниран за да може во иднина да носи астронаути на долги мисии на Марс и во посета на астероиди. Што значи, доколку се пријавите за да го испратите вашето име на пат во вселената, го испраќате и на Марс при некое идно патување. “НАСА ги поместува границите на истражувањето и работи напорно за да прати луѓе на Марс. Кога ќе стапнеме на црвената планета ние истражуваме за целото човештво. Летањето на овие имиња со Орион, на некој начин ќе им овозможи на луѓето да бидат дел од нашето патување.” – изјави ...
сите 3 | | | веќе видена

Откако на својот Instagram профил објави дел од новиот спот за песната “Burnin Up” која е соработка со раперот 2 Chainz, Jessie J го објави комплетниот видео запис. Оваа песна ќе се најде на престојниот албум на пејачката “Sweet Talker” кој е најавен за 14-ти октомври. Моментално, Jessie J е актуелна и со песната “Bang, Bang” која ја испеа заедно со своите колешки Nicki Minaj и Ariana Grande.
сите 2 | | | веќе видена

next