HTC конечно го претстави новиот паметен телефон Desire Eye кој се фокусира на фотографирањето и снимањето, како и малата Re рачна камера. Овој паметен телефон има две 13-мегапикселни камери, од кои предната камера е најмоќната од својот вид која досега е ставена на телефон. Desire Eye ќе се користи за да се прикаже новиот софтвер на компанијата “Eye Experience”, кој ќе им овозможи на корисниците да сликаат само со кажување на зборот “cheese” или пак да почнат да снимаат видео со казување на зборот “action”, без притоа да мора да притиснат некое копче. Оваа технологија ќе биде достапна и со новата надградба на HTC One паметните телефони. Re камерата која е со само неколку копчиња и без визир за гледање на фотографиите е создадена со едноставна намена. Со неа може да правите 16 MP фотографии и 1080p HD видеа.
сите 12 | | | веќе видена

Песто џеновезе е еден од најпознатите сосови за тестенини и е типично италијанско јадење. Состојки: - 400 гр. шпагети - 20 гр. путер - 40 гр. свеж босилек - 40 гр. пињоли - 40 гр, пекорино - 40 гр. рендан пармезан - 3 чешниња лук - 100 мл. маслиново масло - сол по потреба Подготовка: Сварете ги шпагетите во претходно посолена вода од која на крај оставете настрана 100 мл. Во блендер ставете ги босилекот, пињолите, сирењата, лукот и маслото и изблендајте ги. Добиената смеса ставете ја во порцелански сад. Во поголема тава стопете го путерот, а потоа додадете 2 до 3 лажици од сосот. Убаво измешајте и додадете ги шпагетите и водата. Шпагетите со песто џеновезе послужете ги со изрендан пармезан. * Песто џеновезе сосот може да го мачкате и на печени лепчиња и на печена риба.
сите 14 | | | веќе видена

Продуцентот и ди-џеј Calvin Harris го најави својот нов албум кој треба да се појави на 3-ти ноември под името “Motion”. На долгоочекуваниот албум ќе има соработки со многу популарни музички ѕвезди како: Ellie Goulding, Gwen Stefani, Haim, Tinashe, Big Sean, Hurts, John Newman, Firebeatz и R3hab, а на неколку песни ќе пее самиот. Со актуелниот сингл “Blame” кој е соработка со пејачот John Newman, Calvin Harris сруши неколку рекорди со кои стана првиот британски изведувач со милијарда преслушувања на музичкиот сервис Spotify, изведувач кој најбрзо се искачил на прво место на топ листа и првиот изведувач кој достигна 10 милиони преслушувања во неделата. На “Motion” ќе се најдат и досега обавените синглови: “Blame”, соработката со Hurts “Under Control” и огромниот летен хит “Summer”.
| | веќе видена

Facebook од вчера и официјално е сопственик на апликацијата за пораки WhatsApp за 19 милијарди долари. Социјалната мрежа го потврди затворањето на договорот како и тоа дека извршниот директор и ко-основач на WhatsApp, Jan Koum ќе стане член на одборот на директори на Facebook. Склучувањето на договорот следеше по регуларното одобрување дадено од страна на Европската комисија, кое се случи минатата недела. На 19-ти февруари оваа година Facebook објави дека планира да ја купи оваа популарна апликација за неверојатни 19 милијарди долари во кеш, што е најголемата зделка во историјата на компанијата. Mark Zuckerberg и Koum најавија дека WhatsApp која сега ќе опстојува како посебна компанија, а не како дел од Facebook ќе ја задржи досегашната политика на приватност.
сите 7 | | | веќе видена

Ако уживате во читањето на книги, тогаш сигурно имате збирка на книги во вашиот дом. Се разбира, ви треба место каде ќе ги чувате, а притоа да бидат добро организирани. Освен ако можете да си приуштите домашна библиотека, другото поекономично решение е една голема полица во која ќе ги сместите сите ваши книги. Ние ви претставуваме неколку креативни и уникатни дизајни на полици, наместо оние хоризонталните и обични полици за книги. Погледнете ги нашите предлози и одберете една од нив која заслужува да го краси вашиот дом.
сите 2 | | | веќе видена

Violeta by Mango е новата линија на шпанскиот бренд за облека која е посветена на младите плус сајз девојки и дами. Колекцијата која може да ја погледнете во продолжение е наменета за сезоната есен/зима 2014-15-та нуди прекрасни комбинации со широки плетени џемпери, пантолони, кожни јакни, фустани со принтови, карирани кошули и многу други удобни парчиња. За оваа сезона Mango одбра нијанси на темно сино, бела, темно зелена, беж и секако неизбежната црна боја. Колекцијата ја претстави еден од најпознатите плус сајз модели, австралијанката Robyn Lawley.
сите 3 | | | веќе видена

HP, вториот по големина производител на компјутери планира да го одвои својот бизнис на компјутери и печатачи од бизнисот за софтвер, тврди The Wall Street Journal. Очигледно, HP и нејзините инвеститори размислуваа долго за поделбата со оглед на тоа што производството на компјутери, печатачи и таблети оствари приходи од 55,9 милиони долари во 2013-та година што е речиси половина од остварениот вкупен приход на гигантот. Доколку навистина се оствари поделбата на компанијата тогаш можно е тоа да и помогне на HP повторно да се искачи на врвот на глобалниот маркет на компјутери каде што моментално се наоѓа кинеската компанија Lenovo која во последниот период бележи мал пад. Според блиски извори на компанијата за оваа поделба денес наутро треба да се објави официјално соопштение, но засега нема никакви коментари од HP.
сите 10 | | | веќе видена

Спортскиот бренд Nike ја претстави својата нова колекција на патики Nike Air Max за оваа зима. Претставените патики се во три колор шеми и тоа: сива/црна, виолетова/сина и интензивните портокалова/црвена/кафена, имаат висока подлога и се направени од квалитетни материјали меѓу кои еластичка кожа.
сите 2 | | | веќе видена

Интернационалниот фан-клуб форум на Тоше Проески во недела по седми пат го организира настанот “Биди и ти дел од ѕвезденото небо на Тоше”. 5-ти октомври традиционално се одбележува како ден на кој прерано починатиот пејач го одржа својот последен концерт, на градскиот стадион во Скопје во 2007-ма година. Настанот ќе се одржи на плоштадот “Карпошово востание” пред музејот на Холокаустот, а започне во 19:30 и ќе трае до 22:30 часот. Исто така, во недела во периодот од 10 до 18 часот во Домот на АРМ во Скопје ќе се одржи традиционалната крводарителска акција под мотото “Јас штотуку спасив живот, а вие?” Од фан-клубот на Тоше ги покануваат сите обожаватели и поддржувачи на неговото дело да дојдат и повторно да го направиме ѕвезденото небо.
сите 66 | | | веќе видена

Samsung на својот YouTube канал објави видео во кое им препорачува на корисниците на Galaxy Note 4 слободно да го чуваат во задниот џеб, затоа што тој нема да се свитка. Компанијата делува многу самоуверено и тврди дека овој паметен телефон нема трајно да ја промени својата форма како iPhone 6 Plus. На направениот тест Galaxy Note 4 ја издржува тежината на човек од 100 кг. и на крај не ја менува својата форма. Според Samsung, причината за ваквата отпорност е металната маска и страничните рамки кои се направени од магнезиум. Несомнено, резултатите се импресивни но, треба да се земе во предвид дека сепак ова е реклама на Samsung.
сите 6 | | | веќе видена

Орео колачите се едни од најпродаваните колачи во САД. Поради нивната популарност низ целиот свет тие доживеаа многу копии, но вкусот на вистинските орео колачи е препознатлив. Истиот тој незаменлив вкус може да го сретнете и во орео тортата чиј рецепт ви го претставуваме денес. Состојки: за тестото - чаша и пол брашно - 1 чаша шеќер - 1 чаша ладна вода - 3 лажици масло - 2 лажици какао во прав - 1 лажичка сода бикарбона - 1/2 лажичка сол - 1 лажичка ванилин шеќер за филот - 50 орео колачи - 4 чаши крем за готвење - 2 лажици шеќер - 1 лажичка ванилин шеќер Подготовка: Во еден сад измешајте ги со миксер сите состојки за тестото. Добиената смеса печете ја 20-25 минути на 170°C. Откако тестото ќе се испечи, оставете го да се излади и потоа ставете го во фрижидер околи 30 минути. За да го направите филот, колачите искршете ги на четвртини, но оставете неколку за да ја декорирате тортата. Кремот за готвење, шеќерот и ванилиниот шеќер измешајте ги со миксер убаво. Одделете една чаша од филот, а во преостанатиот ...
сите 17 | | | веќе видена

Британскиот пеач Sam Smith го објави спотот за песната “Restart” која се најде на неговиот деби албум “In The Lonley Hour” издаден во мај оваа година. “”Restart” е една од моите омилени песни од албумот и навистина сакав да ја визуелизирам. Прекрасно се забавувавме додека го составувавме ова видео и се потсетивме на некои неверојатни моменти од оваа година.” – изјави Smith. Спотот за “Restart” е направен од компилација на неколку снимки од концерти на 22-годишниот пеач, како и неговите настапи на големите музички фестивали.
сите 4 | | | веќе видена

Патувањето секогаш е добра идеја, а светот е толку прекрасно место и секогаш има места кои треба и заслужуваат да се истражуваат. Покрај тоа секоја земја нуди свое уникатно искуство. Европа е добар избор за патувања поради неколку препознатливи работи меѓу кои: архитектурата, вкусната храна, убавите плажи. Но покрај добро познатите европски градови како Париз, Рим или Барселона кои годишно се посетени од повеќе од 10 милиони луѓе, исто така постојат градови и држави кои не го остваруваат овој број на посетители ни кога би ги пресметале сите заедно. Во продолжение, листа на 10 европски земји кои се најмалку посетени. За жал, и нашата земја се најде меѓу нив. Луксембург – 905 000 посетители годишно Србија – 810 000 посетители годишно Исланд – 673 000 посетители годишно Босна и Херцеговина – 439 000 посетители годишно Македонија – 351 000 посетители годишно Монако – 292 000 посетители годишно Сан Марино – 139 000 посетители годишно Белорусија – 119 000 посетители годишно Лихтенштајн – 54 000 посетители годишно ...
| | веќе видена

По осум години пеачката од групата Black Eyed Peas најави нов соло албум. Првиот соло албум кој го носеше името “The Dutchess” Fergie го објави во 2006-та година и со него оствари голем успех продавајќи осум милиони примероци низ целиот свет. За новиот албум сеуште не се познати поголеми детали освен тоа дека ќе се појави на почетокот на наредната година и Mike Will Made It ќе биде еден од продуцентите. Во меѓувреме Fergie го објави новиот сингл “L.A. Love (La La)” кој може да го слушнете во продолжение.
| | веќе видена

20th Century Fox го објави првиот трејлер за третото продолжение на трилерот “Taken”, како и нов постер кои може да ги погледнете во продолжение. Во “Taken 3″ повторно ќе имаме можност да го видиме Liam Neeson во улогата на Bryan Mills екс таен агент чие помирување со поранешната сопруга ќе биде спречено со нејзиното брутално убиство. Исполнет со гнев тој се обидува да ги избегне CIA и FBI, да ги пронајде вистински убијци и да го заштити единственото што му остана – неговата ќерка. Премиерата на “Taken 3″ е закажана за 9-ти јануари 2015-та година.
сите 2 | | | веќе видена

За сите фанови на пеачката Aaliyah, Lifetime објави краток тизер за нејзиниот биографски филм кој премиерно ќе биде прикажан на 15-ти ноември под името “Aaliyah: The Princess of R&B”. Кон крајот на јуни оваа година филмот беше ставен во мирување по објавата на Disney ѕвездата Zendaya Coleman дека се откажува од главната улога, која потоа ја доби Alexandra Shipp. Кратко пред тоа филмот беше оспоруван од семејството на Aaliyah. “Aaliyah: The Princess of R&B” се базира на биографијата “Aaliyah: More Than a Woman” напишана од Christopher John Farley и ќе ја прати пеачката од нејзиното деби на 10 години па се до прераната смрт во авионска несреќа која и се случи на 22 години.
сите 2 | | | веќе видена

Со вашиот смартфон може да телефонирате, фотографирате, снимате и уште многу други работи но, дали може со него да гледате што се случува во темнината, или пак во соседната соба? Токму тоа го овозможува новата Seek термална камера која е наменета за iPhone-и, поточно за секој уред издаден по iPhone 5 и за сите Android уреди кои имаат KitKat верзија. Оваа камера врши термичка обработка на сликата, а термалниот сензор е заштитен со траен магнезиум. Seek термалната камера тежи само 14 грама, создава слики со 206 x 156 резолуција и ќе се продава по цена од 200 долари.
сите 4 | | | веќе видена

Ако се обидувате да најдете некоја инспирација за тоа како да го декорирате вашиот дом оваа есен, тогаш сте на вистинското место. Ние ви претставуваме десет различни идеи кои се едноставни но, прекрасни. Скоро во сите од нив преовладуваат жолтата и портокаловата боја, па со тоа ќе ја разбиете монотонијата и ќе внесете малку свежина во ентериерот. Погледнете ги предлозите и одлучете која декорација е најдобра за вашиот дом, направете ја сами и превлечете го вниманието на вашите гости.
сите 5 | | | веќе видена

Американската актерка Emma Roberts која е актуелна по својата улога во серијата “American Horor Story” е новото заштитно лице на брендот за накит BaubleBar. Брендот ја претстави новата колекција за сезоната есен/зима 2014-та и во оваа кампања русокосата актерка ги носи новите дизајни на BaubleBar, меѓу кои ќе забележите: масивни ѓердани, висечки обетки и прстени во повеќе бои.
сите 3 | | | веќе видена

По спотот за песната “Клинка” групата С.А.Р.С. објави спот за уште една песна од албумот “Иконе поп културе” и тоа за “Дане бројим” кој може да го видите подолу. Режисер на спотот е Филип Диздар кој исто така го режираше и спотот за “Клинка”, но за разлика од него, овој спот е со малку поемотивна и потешка тематика. Во спотот за “Дане бројим” кој се снимаше во Загреб не се појавува ниту еден член на групата, туку главните улоги им се доделени на актерите Иван Чолариќ и Вина Јуричиќ. Во продолжение погледнете го најновото од С.А.Р.С.
сите 4 | | | веќе видена

next