Филмското студио 20-th Century Fox го објави првиот трејлер за новата адаптација на уште еден роман од познатиот автор Nicholas Sparks, “The Longest Ride” во режија на George Tillman Jr. Актерската екипа во оваа романтична драма која премиерно ќе биде прикажана на 10-ти април 2015-та година се состои од: Scott Eastwood, Britt Robertson, Jack Huston, Oona Chaplin и Alan Alda. “The Longest Ride” ја раскажува приказната за љубовната врска помеѓу Luke, поранашен шампион во јавање на бикови кој пробува пробува да направи свој кам-бек и студентката Sophia која е на пат да ја добие работата од своите соништа во Њујорк.Во сплет на околности, младиот пар се запознава со Ira чии сеќавања од декади долгата романса со својата сопруга ќе ги инспирира Luke и Sophie.
сите 4 | | | веќе видена

По привремениот прекин на онлајн продажбата во Русија, Apple ја зголеми цената на iPhone 6 за цели 35% што секако се должи на падот на рубљата. Па така, моменталната цена на овој модел со 16GB е 53 990 рубљи (978 долари), а со 128GB е 69 990 рубљи (1265 долари). Цената на iPhone 6 Plus со 128GB e 77 990 рубљи односно 1410 американски долари. На кризата на руската рубља Apple првично возврати со зголемување на цената на најновиот iPhone за 25% но, на 16-ти декември ја паузираше онлајн продажбата поради екстремните флуктуации на вредноста на рубљата. Иако се проценува дека само мал дел од вкупната продажба на производите од Apple доаѓа од Русија, таа всушност е растечки пазар. Минатата година беа продадени 1,57 милиони iPhone-и што е добивка од 1 милијарда долари.
сите 15 | | | веќе видена

Тамара Тодевска го објави видео записот за емотивната балада “Брод што тоне” со која го освои второто место на овогодинешниот Скопски фестивал. Комплетен автор на оваа песна е Роберт Билбилов, за кореографијата во спотот кој е снимен на сцената во МНТ беше задолжена Олга Панго, а режијата и монтажата е потпишана од Горан Костадинов.
сите 16 | | | веќе видена

Во екот на Новогодишните и Божиќните празници ви предлагаме да го декорирате вашиот дом со неколку декорации кои може да ги направите сами, кои не бараат многу време и средства. Во продолжение, како да ги направите важите едноставни држачи за свеќи да изгледаат прекрасно. Потребно ви е: - обични стаклени држачи за свеќи - свеќи - волница во бела боја - двостран селотејп или обичен течен лепак Инструкции: Доколку имате двостран селотејп обмотајте ги стаклените држачи со него, ако пак немате, тогаш ставете тенок слој од течниот лепак. Започнете да ја замотувате волницата околу држачите. Прво еден ред вертикално, а потоа продолжете хоринзонтално, оставајќи ги двата краеви подолги и слободни за да може да крај да ги врзете. Ве советуваме мотањето на волницата да не го правите да биде симетрично и совршено, затоа што подобро изгледа кога е малку неуредно.
сите 6 | | | веќе видена

Модниот бренд Free People го објави новиот каталог за оваа зимска сезона, а во него имаме можност да ја видиме пејачката Zella Day облечена во креации во бохо стил. За оваа колекција дизајнерите на Free People црпеа инспирација од 70-тите години, па така, во продолжение може да видите микс од макси фустани, плетени џемпери, како и неколку интересни дезени пренесени на женствени силуети.
| | веќе видена

Денес ви претставуваме еден рецепт за десерт кој совршено би се вклопил во празничната трпеза, ролат со џем од малини и на многумина омилената нутела. Состојки: - 200 гр. путер - 200 гр. крем сирење - 2 чаши брашно - 3 лажици шеќер - 1/4 лажичка сол - 1 лажица ванилин шеќер - 1/2 чаша нутела - 1/2 чаша џем од малини - малку млеко Подготовка: Во еден сад со миксер измешајте ги прво брашното, солта и шеќерот, а потоа додадете ги путерот и крем сирењето. Добиеното тесто завиткајте го во најлонска фолија и оставете го да отстои минимум 2 часа. Размесете го тестото и поделете го на 4 еднакви делови. Секој дел расучете го со сукало во форма на правоаголниок. Потоа на него ставете 2 лажици нутела, па 2 лажици од џемот. Завиткајте го тестото како ролат. Ролатите одозгора премачкајте ги со млеко и посипете малку шеќер, а потоа исечете ги на парчиња. Печете ги на 175ºC околу 20 минути.
сите 15 | | | веќе видена

Заврши првата вечер од најстарата рок манифестација во Македонија – Рок фест кој се одржа во Младинскиот културен центар во Скопје. На јубилејното 30-то издание настапија бендовите Koлт, Визија, Cмoук Шејкерc, TB рејџ и Пaлиндpoм, како и гостите на вечерта Serpentine fire. Бендот ТB pejџ од Куманово ја доби наградата од жири комисијата за најдобар бенд и ќе добијат снимање на еден сингл во студиото „Rock ‘n’ Roll”, додека пак за најдобар гитарист беше прогласен Марко Џамбазоски од бендот Визија кој уште вечерта од МКЦ си замина со нова електрична гитара „Yamaha”. Целиот настан помина во одлична атмосфера, а фестивалот и овозможи на публиката да слушне навистина одлични бендови кои лесно успејаа да ја пренесат својата енергија на присутните. Во рамките на фестивалот во фоајето на МКЦ имаше и изложба на фотографии, плакати и летоци од досегашните изданија на фестивалот.
сите 5 | | | веќе видена

На крајот на годината, во трката не победи оној кој набрзина достигна голема гледаност, туку оној кој сеуште се гледа. Објавена е листата на 20-те најгледани филмски трејлери за оваа година и покрај очекувањата дека на првото место ќе биде оној за новото продолжение од франшизата “Star Wars” кој во првите пет дена беше прегледан 58,2 милиони пати, сепак таму се наоѓа тизерот за долгоочекуваниот филм “Fifty Shades of Grey” кој достигна 93 милиони прегледи. На крајот, “Star Wars: The Force Awakens” заврши со вкупно 81 милиони прегледи на YouTube. На третото место се наоѓа трејлерот за “Avengers: Age of Ultron” со 78 милиони прегледи, кој исто така започна фуриозно со 53,9 милиони прегледи во првата недела. Целосната листа на најгледани трејлер за 2014-та година може да ја погледнете во продолжение.
| | веќе видена

Sony и официјално ја откажа премиерата на “The Interview”, откако скоро сите поголеми театри и кина во САД одбија да го прикажуваат филмот по заканите и најавените напади. И покрај зеленото светло за прикажување на филмот кое го даде Американскиот Стејт демартмент, Sony се одлучи да не ризикува. Во нивното соопштение се наведува дека ја разбираат и почитуваат одлуката на кино салите и ја откажуваат закажаната премиера за 25-ти декември. Хакерите кои украле податоци од компанијата вчера се заканија со напади на сите проекции на “The Interview” во кој главните улоги ги толкуваат James Franco и Seth Rogen, а всушност се зборува за убиството на Kim Jong-un. Во тој момент речиси половина од закажаните проекции беа откажани. “Sony Pictures е жртва на невиден кривичен напад, над нашите вработени, клиенти и деловни партнери. Тие кои не нападнаа ни ја украдоа нашата интелектуална сопственост, приватните пораки, многу чувствителен материјал и се обидоа да го срушат нашиот дух и морал, се само да го спречат ...
сите 102 | | | веќе видена

По именувањето за “Модна икона” на CFDA наградите претходно оваа година, пејачката од Барбадос сега е назначена за креативен директор на брендот за спортска облека и обувки – Puma. Изминатата недела Rihanna ја имала својата прва креативна сесија со тимот на дизајнери и разговарала за насоката на новите женски колекции. Постигнувањето на овој договор Rihanna не пропушти да го прикаже и на својот профил на Instagram. Исто така, потврдено е дека таа ќе биде новото заштитно лице на есенската колекција за 2015-та година.
сите 10 | | | веќе видена

Апликацијата за споделување на фотографии им донесе на своите корисници предвремен новогодишен подарок, односно пет нови фото филтри. Во октовмри 2010-та кога за прв пат се појави Instagram, почетните филтри беа дизајнирани со цел да се овозможи уредување на фотографиите со помал квалитет направени со паметните телефони. Сега, новите филтри: Slumber, Crema, Ludwig, Perpetua и Aden ветуваат уште подобар квалитет на фотографиите. Исто така, над новите филтри се појавува лента преку која може да ги додавате, преуредувате или отстранувате сите достапни филтри. Пред само неколку дена, од Instagram објавија дека 300 милиони корисници ја користат апликацијата барем еднаш месечно.
сите 15 | | | веќе видена

По информациите кои се појавија за новите актери кои ќе се појават во петтото продолжение од франшизата “Pirates of the Caribbean”, сега со своја изјава излезе и актерот Orlando Bloom кој глумеше во првите три дела. “Не сум сосема сигурен за тоа дали ќе се вратам но, во преговори сме. Всушност се планира да се направи римејк на целата франшиза и тука некаде да се вметне мојата врска со мојот син. Секако, јас сум Davey Jones сега, се наоѓам на дното од океанот. Би можело да е интересно и забавно да се издигнам од него, но нема да личам на себе.” – изјави Bloom мислејќи на менувањето на телото кога стана бесмртниот Davey Jones. Доколку Orlando Bloom навистина се врати тогаш ќе им се придружи на стандардниот Johnny Depp кој ќе ја репризира улогата на капетанот Jack Sparrow, Geoffrey Rush во улогата на Barbossa и на Javier Bardem кој ќе дебитира како новиот негативец во филмот – капетанот Brand. Новото продолжение од познатата франшиза ќе го носи насловот “Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales”, а ...
| | веќе видена

По објавата дека новиот филм на режисерот Terrence Malick “Knight of Cups” својата светска премиера ќе ја има на 65-тиот Берлински филмски фестивал наредната година, денес го имаме и официјалниот трејлер. Импресивната актерска екипа е составена од: Christian Bale, Cate Blanchett, Natalie Portman, Brian Dennehy, Antonio Banderas, Freida Pinto, Imogen Poots, а својот глас го позајмува Ben Kingsley. Синопсисот на “Knight of Cups” е следен: Еднаш одамна постоел еден млад принц чиј татко, кралот на истокот го пратил во Египет да пронајде еден бисер. Но, кога принцот пристигнал, го понудиле со една чаша. Кога ја испил, заборавил дека е син на крал, заборавил на бисерот и паднал во длабок сон. Татко му на Rick (Christian Bale) му ја раскажувал оваа приказна кога тој бил мал.
сите 8 | | | веќе видена

Белградскиот бенд С.А.Р.С. го објави спотот за насловната песна од нивниот актуелен албум “Иконе поп културе” кој се појави во почетокот на оваа година. “Оваа песна носи најјака порака и е насловна нумера од албумот, па затоа не смееше да остане без екранизација. Се надевам дека на луѓето ќе им се допадне спотот.” – изјави Жарко Ковачевиќ, вокалот на бендот. Режисер на видео записот за “Иконе поп културе” е хрватскиот пејач Филип Диздар кој исто така се појавува во него. Ова е нивна трета успешна соработка досега.
сите 4 | | | веќе видена

Битката помеѓу гигантот за е-трговија Amazon и германскиот синдикат Verdi кулминираше. Во екот на новогодишните празници и огромниот број на нарачки, од вчера 2000 вработени од дистрибутивните центри во Германија штрајкуваат. Денес се очекува тој број да се зголеми со продружувањето на преостанатите вработени во деветте центри во оваа земја. Иако текот на штрајкот се поклопува со празничната шопинг сезона, од Verdi велат дека одложувањата на испораките не може да се смета како негова последица. Amazon и Verdi изминатава година се бореа за платите на вработените, а крај и решение на тоа засега немаше да повидок. Со овој потег германскиот синдикат се обидува да го притисне гигантот, но тоа не го постигнува баш лесно. Минатата недела Verdi се обиде да организира штрајк во еден од дистрибутивните центри, но само 450 вработени се вклучија во него и ги напуштија своите работни места. Amazon има 10 000 редовни работници во своите погони, но пред новогодишните празници вработува дополнителни 10 000 вработени. Се ...
| | веќе видена

Веќе ги замисливте вашите омилени зимски комбинации за опуштените денови? Доколку вашиот одговор е не, тогаш задолжително погледнете што ви подготвивме во продолжение. Во случај да одговоривте потврдно, сепак ѕирнете ги 10-те кежуал комбинации за зимските денови кои веќе започнаа. Сигурно ќе пронајдете некоја модна комбинација која ќе го привлече вашето внимание. Всушност, не мора да се водите строго до предлозите. Не плашете се да ги измешате. Создадете сами прекрасни комбинации кои ќе ве стоплат и во кои ќе изгледате прекрасно оваа зима.
сите 2 | | | веќе видена

Само девет месеци откако Instagram објави дека ја достигна бројката од 200 милиони корисници, од сервисот за споделување на фотографии излегоа со ново соопштение – сега има рекордни 300 милиони корисници, од кои 70% се од надвор од САД. Со тоа и официјално Instagram е поголем од Twitter кој има 284 активни корисници (според нивното соопштение од пред еден месец). И покрај стравот дека неговото купување од страна на Facebook пред две години ќе влијае лошо сепак, секојдневно се споделуваат повеќе од 70 милиони фотографии дневно. За споредба во март оваа година, таа бројка изнесуваше 60 милиони. Извршниот директор на Instagram – Kevin Systrom изјави “Во текот на изминатите четири години, она што започна како сон на двајца пријатели стана глобална заедница.” Со 300 милиони корисници на Instagram, 500 милиони на Messenger, 600 милиони на WhatsApp и своите 1,35 милијарди корисници може да се каже дека Facebook изгради една голема империја.
сите 13 | | | веќе видена

Хрватското дуо 2Cellos објави нов спот и тоа за нивната преработка на една од најпознатите песни на Sting, “Shape Of My Heart”. Во видео записот кој е режиран од Дарко Дриновац, челистите Лука Шулиќ и Стјепан Хаусер ја изведуваат оваа песна во еден огромен замок. “Shape Of My Heart” ќе се најде на нивниот трет студиски албум “Celloverse” кој треба да се појави на 27-ми јануари наредната година.
| | веќе видена

Супер-сигурниот Blackphone ќе добие своја App Store која ќе продава само апликации кои се безбедни и преку кои не ќе може да ве шпиунираат. Оваа специјалиризана App Store се очекува да се појави во јануари наредната година и според најавите таа ќе ги испитува сите апликации пред да почне да ги продава. Ќе постојат неколку нивоа на проверка. Некои од нив ќе го опфаќаат и следново: доколку имате некоја посебна апликација со која полесно управувате со вашите профили на социјалните мрежи, а притоа самата ви бара пристап до микрофонот или до камерата на вашиот Blackphone, тогаш ќе се побара одговор на тоа зошто е тоа потребно и ќе се вршат низа проверки за да се констатира дали апликацијата е сигурна.
сите 2 | | | веќе видена

Lauren Conrad конечно ја претстави новата зимска колекција за овој месец која ја направи во соработка со Kohl`s. Колекцијата се состои од: фустани со цветни принтови, тесни пантолони во повеќе бои, плетени блузи и многу други парчиња кои може да ги видите во продолжение. Фотосесијата за новата колекција која ќе ве натера да заборавите на снегот во декември, Lauren ја направи во куќа на плажа на Малибу.
| | веќе видена

next