Украинско-канадскиот супермодел Daria Werbowy е новото лице кое се појавува во кампањата на H&M за пролет/лето 2015-та година. 31-годишниот модел ги носи креациите на популарниот бренд од Шведска кои како и секогаш се софистицирани и елегантни. Главните парчиња од оваа кампања на H&M сe: кратки пастелни шорцеви комбинирани со широка кошула, фармерки со висок струк и макси фустани со принтови. За престојната сезона овој бренд искористи пастелни бои.
| | веќе видена

Jack Black и James Marsden ги толкуваат главните улоги во новата комедија “The D Train” чиј трејлер може да го погледнете во продолжение. Приказната во филмот го прати Dan Landsman (Black) кој никогаш не бил кул. Но, тоа може да се промени доколку успее да го убеди Oliver Lawless (Marsden) – најпопуларното момче од неговото средно училиште кое сега е голема ѕвезда да одат заедно на 20-годишнината од матура. За да го пронајде него, Dan тргнува на мисија од Питсбург до Лос Анџелес. “The D Train” премиерно ќе биде прикажан на 8-ми мај оваа година.
сите 6 | | | веќе видена

Tesla ќе претстави нова линија на производи покрај автомобилите на 30-ти април, потврди неговиот основач и извршен директор Elon Musk на својот профил на Twitter. Major new Tesla product line — not a car — will be unveiled at our Hawthorne Design Studio on Thurs 8pm, April 30 — Elon Musk (@elonmusk) March 30, 2015 Засега, не се објавени повеќе детали за тоа за што станува збор. Во неколку наврати претходно Musk потенцираше дека компанијата се подготвува да започне да работи на производство на батерија за напојување на домаќинствата. Поради ова некои сметаат дека токму тоа ќе биде новоста од Tesla. Доколку тоа се оствари оваа батерија за домовите може да им биде од корист на оние домови кои се наоѓаат на поодалечени места, во случај на снемување на електрична енергија и сл. Се разбира дека Musk може да мисли на нешто сосема ново. Тоа ќе го дознаеме до крајот на наредниот месец.
сите 7 | | | веќе видена

Објавен е првиот трејлер за бокс драмата “Southpaw” со актерот Jake Gyllenhaal. Првично, Eminem беше најавен дека ќе ја толкува главната улога во филмот, но набрзо тој се откажа. Сепак, раперот остана да работи на проектот односно на неговата музика, па затоа во трејлерот е претставена и нова песна на Eminem. Приказната во филмот го прати боксерот Billy Hope (Gyllenhaal), актуелен шампион, кој има прекрасен семеен живот, сопствен дом и стабилна финансиска состојба се до една несреќа која го остава без сопругата, а потоа и без својата ќерка чие старателство му е одземено. Неговата надеж е целосно уништена се додека еден поранешен боксер го земе под своја закрила. Во борбата за враќање на својата ќерка и повторно остварување на професионална кариера, Billy мора да се соочи со своите демони и да сфати дека понекогаш вашиот најголем противник може да бидете самите вие. Актерската екипа на “Southpaw” кој премиерно ќе биде прикажан на 31-ви јули е составена од: Rachel McAdams, Rita Ora, Naomie Harris, Tyrese ...
сите 3 | | | веќе видена

Денес ви претставуваме еден десерт кој може да го направите за многу кратко време и за кој не ви се потребни многу состојки. Покрај тоа, тој е здрав и ќе ве исполни со енергија. Состојки: - 1 чаша урми - 1 чаша бадеми - 1/2 чаша ореви - 2 лажици кокосово масло - 1/2 чаша кокосово брашно - 1 лажица какао во прав - 50 гр. темно чоколадо Подготовка: Потопете ги урмите во топла вода и чуваје ги 10 минути во неа, а потоа убаво исцедете ги. Урмите, бадемите и оревите изблендајте ги заедно. Додадете ги сите останати состојки одвен темното чоколадо. Добиената смеса распоредете ја на плех, а потоа ставете ја во фрижидер барем 30 минути. Стопете го чоколадото и полејте го на изладената смеса. Доколку сакате посипете одозгора со мелени или сецкани бадеми. Повторно вратете го плехот во фрижидер и оставете додека чоколадото не се стврдне. Потоа исечете ја смесата на коцки и послужете ги енергетските плочки.
сите 7 | | | веќе видена

Muse на спектакуларниот концерт одржан во Брајтон, Британија за прв пат ја изведоа новата песна “Dead Inside”. Овој сингл е само најава за нивниот седми по ред студиски албум кој ќе го носи насловот “Drones”, а е најавен за 8-ми јуни. Фронтменот на групата Matt Bellamy неодамна во едно интервју го објасни концептот на албумот. “За мене дроновите (drones) се метафорични психопати кои имаат психотично однесување без последици. Светот е составен од дронови кои користат дронови за да не претворат сите нас во дронови.” Збунувачки, нели?
сите 2 | | | веќе видена

Twitter ќе овозможи да означувате одредена локација на вашите твитови преку партнерство со Foursquare. Компанијата го најави ова преку твит, во кој прикачи и видео во кое е прикажано како би изгледало тоа на iOS. Coming soon! We’re working with @foursquare so you can tag specific locations in Tweets: https://t.co/MwlLz5Pfvq pic.twitter.com/jATzXvbuV6 — Twitter (@twitter) March 23, 2015 Претходно, означувањето на приближна локација на Twitter одвиваше со кординатите добиени врз основа на сензорите на уредот од корисниците и со тоа им беше прикажана локација од тие параметри. Сега, корисниците ќе можат да кликнат на копчето за локација со што веднаш се појавува листа на најблиски локации до нив од која треба да изберат едно конкретно место. Иако и претходно се шпекулираше дека Twitter е во преговори со Foursquare да го направи токму ова подоцна оваа година, но порталот Business Insider неодамна со информации од сигурни извори тврдеше дека воведувањето на локација на твитовите ќе се случи во првиот квартал од ...
сите 2 | | | веќе видена

Пролетта штотуку започна и ни престојат вистински сончеви и топли денови. Она што мора да го направите е да ги тргнете настрана плетените џемпери и дебели јакни и да ја извадите вашата омилена пролетна гардероба. Но, што е тоа што треба да го носите оваа пролет? Ние веќе ви подготвивме неколку комбинации во кои би можеле да ги вметнете трите бои кои ќе бидат популарни оваа сезона. Тоа се: жолтата, минт и коралната боја.
сите 2 | | | веќе видена

Денес ќе возам точак, си велиш. Излегуваш со насмевка на лицето и му се радуваш на прекрасниот сончев ден. Од дома понесуваш добро расположение. Возиш по велосипедска патека. Но по десетина метри пред тебе се испречува билборд. Вешто го избегнуваш и се трудиш да останеш насмеан. Но само што си го минал билбордот налетуваш на отворена шахта заради која едвај успеваш да се додржиш на седиштето. На твоето лице веќе нема радост. Продолжуваш да возиш понатаму и возењето ти го прекинуваат неколку автомобили кои се оставени насреде патеката. Сопствениците ги паркирале тука и сега си пијат кафе во блиското кафуле. Веќе си намрштен додека се обидуваш да ги заобиколиш без да ги изгребеш. Успеа некако да се извлечеш, но сега пред тебе се појавува автобуската станица. Веќе си видно лут и возиш слалом низ луѓето кои го чекаат својот автобус. Некако успеваш да се извлечеш и од оваа мешаница, но веќе си избезумен. И во моментот кога мислиш дека ништо повеќе не може да те изненади наидуваш на лимена тараба: некој ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Точно една година по екранизацијата на романот “Divergent” од Veronica Roth, филмското студио Lionsgate премиерно го прикажа и неговото продолжение “Insurgent” во кое главните улоги ги толкуваат Shailene Woodley и Theo James. Овој филм во првиот викенд од својата премиера заработи 54 милиони долари и убедливо се искачи на бокс-офисот, иако оваа заработка е помала од неговиот претходник. Сметајќи ја глобалната заработа, таа изнесува огромни 101 милион. На второто место се наоѓа дизниевата “Cinderella” со 34,5 милиони и пад од 49% од минатиот викенд, на третото место е “Run All Night” со актерот Liam Neeson во главната улога кој овој викенд заработи 5,1 милион. На четвртото место со заработка од 5 милиони се наоѓа акциониот филм со Sean Penn “The Gunman”, а првата петторка завршува со комедијата “Kingsman: The Secret Service” и заработка од 4,6 милиони долари.
сите 2 | | | веќе видена

Пејачката Adele го има најпродаваниот албум на 21-от век во Велика Британија, а Amy Winehouse и James Blant се веднаш зад неа. Во ерата на дигиталните превземања на музика и стримингот, нејзиниот албум “21″ е продаден во 4,7 милиони примероци, а и деби албумот “19″ се наоѓа на 17-мото место. На второто место се наоѓа веќе легенданиот албум на Amy Winehouse со продадени 3,5 милиони примероци. На првите пет места се најдоа и “Back to Bedlam” на James Blunt, “Spirit” на Leona Lewis и “No Angel” на Dido. Потоа следуваат The Beatles. Нивниот албум “1″ е шестиот најпродаван албум во Велика Британија во последниве 15 години, а интересно е тоа дека ниедна од песните не е снимена во ерата на овој милениум, со оглед дека албумот е компилација на нивни песни снимени од 1962-ра до 1970-та година. Целосната листа на најпродавани албуми на 21-от век составена од Official Charts може да ја погледнете овде .
| | веќе видена

Објавен е првиот тизер трејлер за новиот филм од акционата франшиза “The Transporter”, овојпат без актерот Jason Statham. “The Transporter Refueled” Ed Skrein ја толкува улогата на Frank Martin, највисоко квалификуваниот транспортер којшто парите можат да го купат. Влогот е поголем, технологијата подобра, но основните правила се сеуште исти. Тоа се: никогаш не го менувај договорот, без имиња и никогаш не го отворај пакетот. Новиот транспортер ќе се појави во кино салите на 19-ти јуни оваа година.
сите 2 | | | веќе видена

Филмското студио 20-th Century Fox го објави првиот трејлер за новата екранизација на уште еден роман на авторот John Green (The Fault In Our Stars). “Paper Towns” е приказна која се фокусира на Quentin и неговата сосетка Margo, која толку сака мистерии што и самата станала една. Откако го води на ноќна авантура таа неочекувано исчезнува оставајќи зад себе криптирани индиции кои Quentin треба да ги дешифрира. Потрагата го носи него и неговите пријатели на смешна и возбудлива авантура. Но, она што Quentin треба да го направи за да ја пронајде Margo е да навлезе подлабоко во разбирањето на пријателството и вистинската љубов. Актерската екипа во “Paper Towns” кој премиерно ќе биде прикажан на 24-ти јули е составена од: Nat Wolff, Cara Delevingne, Austin Abrams, Halston Sage и Justice Smith.
сите 4 | | | веќе видена

Шпанскиот бренд за облека го претстави новиот каталог за сезоната која следува. Пролетната колекција на Zara вклучува многу принтови и е инспирирана од 1970-тите години. Карирани парчиња, фустани со повеќе различни принтови и палта без ракави се само дел од неа. Палетата на бои се состои од темно зелена, сина, неизбежната црна, како и неколку неутрални нијанси.
сите 2 | | | веќе видена

Lenovo конечно ќе ја објави својата прва линија на Windows телефони во Кина во средината на оваа година. Засега не е познато дали ќе се прошири и во други земји. Оваа информација произлезе од Microsoft, заедно со информацијата дека Windows 10 ќе се појави во 190 земји ова лето. Оперативниот систем на Microsoft моментално се наоѓа на третото место на глобалната сцена за паметни телефони и убедливо заостанува зад оние на Apple и Goolge. Покрај подготовките на компанијата да ја пренесе Windows 10 верзијата на сите уреди, од таблети, телефони па се до компјутерите, Microsoft мора да го прошири своето присуство на мобилните телефони особено во Кина, која се рангира како најголем пазар. Претходно се шпекулираше дека Lenovo планира да претстави Windows телефони, а беше наведена и како еден од партнерите на Windows Phone 8.1 на Microsoft.
| | веќе видена

Пејачката Meghan Trainor има нов спот. “Dear Future Husband” го следи деби синглот и огромниот хит “All About That Bass”, како и “Lips Are Movin” кој исто така се искачи високо на светските топ листи. Трите песни се најдоа на нејзиниот прв студиски албум насловен “Title” кој беше објавен во јануари оваа година. Моментално, Meghan Trainor се наоѓа на турнеја која требаше да заврши наскоро, но таа најави нови 30 концерти. Во продолжение погледнете го веселиот и колоритен видео запис за “Dear Future Husband”.
сите 3 | | | веќе видена

Најголемата социјална мрежа понуди уште една причина за да ја користите услугата, овојпат тоа е новитет во Messenger апликацијата. Сакате да им испратите пари на вашите пријатели? Facebook се најдева дека ќе се осврнете на неговата апликација за да го направите тоа, а не да ги користите неговите конкуренти. Вчера од социјалната мрежа излегоа со соопштение дека пријателите на Facebook ќе можат бесплатно да вршат трансакции, откако претходно си ги размениле сметките на MasterCard или Visa дебитните картички. Корисниците ќе можат да ја активираат оваа опција со испишување на знакот “$” во разговорот во Messenger, која моментално ја користат околу 500 милиони луѓе. Со оваа опција Facebook, ќе им пркоси на многу конкуренти. Square на пример, се здружи со SnapChat во ноември овозможувајќи им на своите корисници лесно да си испраќаат кеш.
сите 26 | | | веќе видена

За да ги направите овие колачи без брашно потребни ви се само 5 состојки, а покрај тоа тие се без глутен. Доколку преферирате здрав десерт, повелете. Состојки: - 1 чаша путер од бадеми - 2 лажици кокос - 1 јајце - 1 лажичка сода бикарбона - 1/2 чаша темно чоколадо во парчиња Подготовка: Во еден сад измешајте ги јајцето, путерот, содата и кокосот. Откако добро сте ја измешале смесата додадете го и чоколадото. Оставете го тестото да отстои 15 минути. Со лажица земајте од тестото и смесата ставајте ја на плех на кој претходно сте ставиле хартија за печење. Печете ги колачите 8 до 10 минути на 150° C . Оставете ги колачите да се оладат барем 10 минути, а потоа може да ги послужите.
сите 10 | | | веќе видена

Најновиот филм на филмското студио Disney снимен по познатата бајка “Cinderella” оствари толкава заработка во првиот викенд од својата премиера што си го обезбеди првото место на бокс-офисот. Во режија на Kenneth Branagh (“Thor”) и Lily James и Richard Madden во главните улоги, филмот преммиерно беше прикажан 3845 кино сали во САД и заработи 70,1 милион долари. Но, кога ќе се додаде заработката од останатиот дел од светот, “Cinderella” во изминатиот викенд заработи вкупно 132 милиони долари. На второто место на бокс-офисот се најде акцијата “Run All Night” со Liam Neeson во главната улога кој исто така својата премиера ја имаше овој викенд и заработи 11 милиони. Акционата комедија “Kingsman: The Secret Service” е на третото место со заработени 6,2 милиони долари, крими-комедијата “Focus” со Will Smith и Margot Robbie заработи 5,8 милиони долари, а на петтото место со иста заработка се најде научно-фантастичниот филм “Chappie” кој минатата недела се наоѓаше на првото место на бокс-офисот.
сите 2 | | | веќе видена

По колекцијата насловена “Cinderella” која неодамна ја претстави, Lauren Conrad објави уште една мини колекција, овојпат онаа која секој месец ја создава за Kohl`s. Овој март Lauren ви препорачува да ја дочекате пролетта со облека во пастелни бои, цветни дезени и макси фустани. Новата колекција на познатата дизајнерка ќе се продава по цени од 30 до 48 долари во Kohl`s.
сите 2 | | | веќе видена

next