Велес Прес

Жените со приговарање го скратуваат животот на мажите – се покажа од дански научници. Тие заклучија дека во средовечните мажи ризикот од смрт три пати поголем, доколку тие живеат со жените постојано се жалат. Во студијата се вклучени 9857 мажи и жени од 36 до 52 години. Оние кои живееле со партнер со кои тие често се судираа, починаа на почетокот, бидејќи тие беа под постојан стрес. Ова го допринесува бидеќи мажите не се наклонети, како и жените, да се жалат на пријатели. Сите тие држат за себе своите проблрми. “Мажи, за разлика од жените, имаат многу помалку луѓе околу себе со кого можат да ги споделат проблемите. А токму тоа е можна причина за повисока стапка на смртност кај мажите “, објаснува д-р Рике Лунд на Универзитетот во Копенхаген. Според неа, партнерите треба да разговараат за своите проблеми, но ако односите во врска пореметени, тогаш се јавуваат проблеми кои доведуваат до депресија, стрес. Со лошите навики на мажите кои имаат проблеми и молчат имаат се повеќе проблеми со спиењето.
сите 16 | | | веќе видена

Сите што имаат куче скоро го имаат истиот проблем, така на вашите проблеми можете да ставите крај. Со помош на овој изум вашето куче нема веќе да врши голема или мала нужда на асвалт, пат или вашиот двор, погледнете го сето тоа како функцијонира во горното видео:
сите 4 | | | веќе видена

Секој работен ден во 17ч имате прилика да ја гледате кулинарската емисија „Брза кујна“, каде готвачите Марк и Никола подготвуаат јадења за 20 минути, по донесени намирници од страна на натпреварувачите. Водителката на Брза кујна, Александра Пановска често објавува фотгорафии од зад камерите на емисијата, некогаш сама некогаш со своите готвачи. Марк и Никола се извонредни готвачи и вистински мајстори за во кујна. Но, овојпат Алексадра објави фотографија од новите Марк и Никола, односно највероватно тоа се некои од натпреварувачите, па таа се пошегува дека тоа се новите Марк и Никола.
сите 3 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Вашата упорна и енергична природа отсекогаш умеела да ви донесе перспектива, поради што и денеска ќе се карактеризирате со конструктивност и хармонична насоченост кон решавањето на наталожените егзистенцијални проблеми. Најдете малку време и за релаксација и одмор. Бик (21.04 – 21.05) Бидете оптимистички расположени и насочете ја својата енергија кон конструктивните и продуктивни цели на животот. Ѕвездите укажуваат дека не треба да се преоптоварувате со слабостите што ви беа присутни во минатото, туку манифестирајте ја својата духовност и креативност и направите нешто добро за себе и за другите. Близнаци (22.05 – 22.06) Поставеноста на планетите ветува високо ниво на задоволства, поттикнување кон авантурата и развој на плановите на хармоничен и решителен начин. Затоа, надминете ги предрасудите, храбро зафатете се во костец со искушенијата и придвижете ги работите кон нагорната линија. Рак (22.06 – 22.07) Ѕвездите укажуваат дека не е добро да зависите од туѓите ветувања и сугестии, зашто ...
сите 16 | | | веќе видена

Некои од овие супстанции се законски, некои незаконски, некои од нив веројатно никогаш немате слушнато а некои од нив чинат милиони долари за литар … Ова е листа на најскапите течности во светот! Сето тоа погледнете го во горното видео:
сите 2 | | | веќе видена

Кога секогаш ќе помислиме, кој знае што се “тие” кои управуваат со целиот свет кријат од нас, а потоа и од време на време се појавуваат некои информации, како оваа Верувале или не, најновите истражувања спроведени од страна на научниците тврдат дека прашумата Амазон е создадена вештачки. Поточно, Амазон е, наводно, градина експеримент кој, како што велат, пред 8000 години тргна надвор од конторла. Тајните на Амазон се скриени, веќе 10.000 години, уште од првите племиња кои се преселиле тука. Некои од овие племиња се уште не се во контакт со надворешниот свет. Таа е формирана како експеримент за одгледување на растенија, како што се Бразилски ореви, палми …, а потоа почнаа да го живеат својот живот, и растат до таква мера, така да стана битие само за себе, надвор од сечија контрола…
| | веќе видена

Доживеала траума! Пејачката Тијана Богичевиќ, која ќе ја претставува Србија на претстојната”Евровизија” во Украина, се здоби со голема траума на автопат. Поточно, Тијана е многу исплашена кога возачот на друг автомобил влегол на нејзиниот трака а оваа ситуација ја сподели на социјалните мрежи. Јас можев да погинам на автопатот, бидејќи возачот на автомобил марка Ауди со регистрација BG 10 ** имал намера да ме убие, се појави од никаде, со огромна брзина и ми се залепи назад, а потоа пред да се померам тој закочи пред мене, така што јас со мојот Клио тешко едвај избегнав преминувајки десно на сопирувачката трака. Претпоставувам дека тој се обидел да ми поручи нешто, да одам бавно со 120км на час. Морав да запрам, бидејќи траумата беше тешка, бидејќи јас бев сопатник во сличен судир на автопатот пред неколку години! Луѓе, ова Ароганцијата мора да се запре! Апелирам до сите да станат свесни и ако го загрозуваат својот живот, да се обидат да се држат настрана од другите! Овој статус ќе се самоуништи во рок ...
сите 78 | | | веќе видена

Се чини дека постојат предрасуди за луѓето и нивните желби, што поголеми толку подобро.” Истражувањата покажаа дека повеќето од нив сакаат жени со големината на градите медиум. Според американската студија, во која беа вклучени 2000 мажи и жени од САД и Европа, идеална големина на градите е средната – ниту премногу мали, ниту премногу големи. Идеална, според мислењето на посилниот пол, се градите кои одговараат градник на големина Ц. Повеќе од половина од мажите изјавиле дека нај омилени гради се со средна големина. Големи гради за кои забележаа се 35,3 отсто, додека за мали гради свој глас дадоа 11 мажи. Резултатите од истражувањето донекаде се разликуваат од земја до земја, но, исто така, Унгарците и Полјаците сакаат помали гради. Исто така, мажите на кои се односи во 70 отсто од случаите се признаваат како многу задоволни со градите на нивната пртнерка. Каде жените живеат со најголеми гради? Истражувачите во однос на обемот на кошевите на големината на градите и градникот. Тие проучувале градите речиси ...
сите 3 | | | веќе видена

70% од неколкуте илјади испитаници на возраст од 18-54 години откриле дека ги игнорирале предупредувачките знаци и фактот дека нивната избраничка не е правата личност за нив, додека биле во врска. За сето ова стануваат свесни дури по раскинувањето или разводот. Исто така 70% признале дека се забавувале најмалку со една личност која подоцна се покажала многу поразлична отколку што се претставувала. Од друга страна, жените многу подобро ги идентификуваат предупредувачките знаци, барем според резултатите од овој репрезентативен примерок, за разлика од мажите, кои се „потполно слепи“ во љубовта. Но вака отпосле, испитаниците сепак ги идентификуваат најважните „знаци за узбуна“. Прв таков знак на списокот е бесот на партнерот. Потоа следи склоноста кон лажење, желбата за контрола, неподготвеноста да се изразува љубов пред другите, непредвидливоста, изневерувањата во претходните врски, а тука некаде се и зависностите, променливото расположение, незрелоста и проблемите со законот.
| | веќе видена

Милена Антовска е позната по витката линија и љубовта кон спортувањето. Но деновиве водителката направи експлозија од сексапил при едно свое појавување. Таа облече кусо бело фустанче во кое до израз дојдоа нејзините долги нозе. Во неколку секси пози Милена покажа со што располага.
сите 6 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Голем дел од проблемите се зад вас. Имате уште некои помали работи што треба да ги завршите за конечно да можете да здивнете. Затоа овој ден ќе го поминете во пријатна и опуштена атмосфера со саканата личност. Може да се случи и да отпатувате некаде каде што ќе можете да заборавите на се. Бик (21.04 – 21.05) Некој од вашата околина ќе ве посоветува да направите некакoв чекор напред кој има можност да ви донесе големи промени. Охрабрете се и послушајте го советот. Во овој период покрај новите проекти во кои ќе се вклучите ќе се запознаете и со нови лица кои во иднина ќе бидат вашата потпора. Близнаци (22.05 – 22.06) Размислете објективно за тоа до каде сте и како се чувствувате. Моменталната состојба не ви е многу сјајна, но за тоа сте виновни единствено вие, во иднина пред да ги одложувате работите, размислете за последиците. Рак (22.06 – 22.07) Некој обврзувачки финансиски договор ви создава проблеми. Обидете се да го промените тоа. Закажете деловен состанок на кој ќе бидат потцртани ...
сите 14 | | | веќе видена

Се подготвува мега хит! Музичка дива Јелена Карлеуша во понеделникот се врати од турнеја во САД, а денес се врати како член на жирито на натпрерувачко шоу програма “Гранд Звезди”. Јелена на снимање пристигна многу уморена, бидејќи воопшто скоро не спиеше, но сепак одлучи на вас сите додели добри вести. Таа исто така откри, дека дуетот со Аца Лукас е завршен. – Готова е песната со Аца Лукас. Ова е голема вест. Аца може да ви го каже името на песната, доколку сака. Песната е брутална, ќе биде мега, мега хит. Имам уште една соработка со друг маж, кој не е од нашата земја, и ова е уште една интересна вест – открива JK во емисијата “Exkluziv”, а потоа Лукас додаде кога се очекува премиера на дуетот. – Би сакал, и мислам дека треба да излезе таа песна, пред мојот концерт на 29 април, тогаш да почне да се слуша – рече Лукас. Карлеуша и Лукас се огромни ѕвезди во нашиот регион, така да не постои сомнеж дека нивниот дует ќе биде вистина мега хит! Во продолженије погледнете го горното видео:
сите 18 | | | веќе видена

Големите футсал мајстори Фалкао и Рикардињо се оние кои најчесто се наоѓаат во центарот на вниманието кога се во прашање магиите во овој спорт, но дека и Македонија има свои затскриени таленти кои знаат да направат бравура со топката најдобар доказ ни е последното видео кое ни пристигнува од Кратово. Футсал натпреварувањата во последно време се навистина доста актуелни и во нашата земја, па дури добиваат и телевизиска покриеност, а сега на Балканот вистински хит стана еден погодок кој беше постигнат на меч кој се одиграл во Кратово. Неверојатната футсал комбинација и атрактивните ножички предизвикаа еуфорија во кратовската сала, но привлекоа и навистина големо внимание на социјалните мрежи каде на големо се споделува оваа магија од Македонија. Сето тоа погледнете го во горното видео:
| | веќе видена

Минувачите кои се најдoa на 2 март пред трговски центар во градот Kitwe во Замбија беа прелашени на местото на настанот, кој се случи во небото над нив. Страшен облак кој наликуваше на човек висеше кој се појави трговскиот центар, многумина коментира дека тоа изгледа како лошиот лик дементорот од филмот на Хари Потер. Граѓаните почнаа да се објавуваат фотографии на Твитер, што секако предизвика уште повеќе паника, но, исто така, коментира за недостаток на убедување. Многумина се прашуваат зошто не постои видео снимен на самото место, така што повеќето луѓе мислат дека ова е сцена која е измислена. Но, според оние кои беа пред трговскиот центар, облакот беше многу реален, долг сто метри и потемен од облаците кои се прекриени остатокот од небото.
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денес ќе почувствувате огромно олеснување по споделувањето на долго чувана тајна. Дозволете си да бидете поотворени пред личностите кои ги нарекувате доверливи.Известувајте ги луѓето за вашите планови предвреме, за да испадне сè како што вие сакате. Бик (21.04 – 21.05) Семејните прашања и околности се во центарот на вашиот интерес и анализа. Средете ги сите неопходни работи за да бидете подготвени за вашето летување. Кај некои од вас се појавува лепеза од емоции и потреба за подлабоко емотивно исполнување. Слободните Бикови ќе имаат различни можности за нова врска. Близнаци (22.05 – 22.06) Прилично сте активни и зафатени. Кратки патувања, контакти со луѓе, блиц средби, чести излегувања – од една страна ве исполнува, а од друга – сфаќате дека сето тоа е површно и не успева да ги задоволи вашите длабоки копнежи. Некои од вас се насочени кон читање и учење. Рак (22.06 – 22.07) Многу подобро ќе се чувствувате ако зборувате од срце и со страст, дури и тоа да значи дека ќе треба да се соочите ...
сите 16 | | | веќе видена

Елена Ристеска е една од највлијателни личности на понежниот пол а за денот на жените го напиша долу испод следното: Елена Ристеска На сите жени-борци им го честитам празникот “Денот на жената”. Овој празник е од големо значење за сите жени на 21виот век, модерни и еманципирани, чиишто одлики се способноста, храброста и борбеноста , кои јас ги нарекувам мажи-жени. Им посакувам на жените да се самопочитуваат повеќе и да не дозволуваат да бидат потчинети како во минатото, потценети во однос на способностите и да не дозволат да бидат жртви на психичко и физичко насилство. Затоа што жената е симбол за убавина, светот ќе беше ускратен од премногу убавина да не постоеше жената. Среќен празник девојки, жени или мајки, без разлика што сте.
сите 7 | | | веќе видена

Нејзиното срце не издржа. Почина познатата српска и југословенска фолк пејачка после долгогодишните проблеми со срцето. Како што пренесуваат српските медиуми, Бранка Станарчиќ починала после тешка компликација со срцето, а ќе биде погребана денес(07.03) во населбата Мељак во Барајево. Најпопуларна беше во периодот меѓу 1975 и 1985 година, а се прослави со првата песна „Једини човек био си за мене“. Бранка од 1976 до 1981 година, сними 14 синглови, а се до 1992 објави пет албуми. Бранка Станарчиќ почина на 64 години, а голем број пејачи и музичари од српската естрада се простија од својата колешка. Во горното видео можете да видите една од нејзините песни:
сите 3 | | | веќе видена

Еве една интересна кампања од Шведска. А ја направи креативната агенција за Folktandvården, или државната служба за поправка на забите или како би се веќе превело. Па, пораката е дека некои луѓе се чини дека се навикнати на дупки во забите. А ова е како светот би изгледал без дупки. Чудно. Но, тоа е можно.
| | веќе видена

Малите деца кои не се покварена и им веруваат на секого, во текот на нивниот раст ќе се најдат во различни ситуации. Повеќето од децата во добри, но исто така има и оние кои се во лоши. Додека повеќето од снимките луѓето бараат да бидат смешни, ова е нешто спротивно. Во ова видео можете да видите мало девојче које сака да се обиде да ја милувам убава кожа на ова коза, штто се случи видете во горното видео:
сите 4 | | | веќе видена

next