Велес Прес

Доктор Исус Шифман, онколог од Hantsmen институт за канцер во Јута и д-р Метју Брин, професор на Универзитетот на Северна Каролина, по децении на долгогодишно истражување утврдија кои раси на кучиња најмногу се подложни на заболување од рак. Во текот на својата кариера, двајца научници се фокусираа на здравјето на слонови и кучиња, и истражуваа како организмите и нивниот имунолошки систем не се во состојба да се справи со “напади” на клетките на ракот. Доктор Брин објасни дека ракот може да се случи на кучиња од сите раси, од сите големини, вклучувајќи и мешани раси. Сепак, за време на студијата, тие забележале дека некои раси се повеќе подложни на оваа се повеќе актуелна болест барем за луѓето. Златниот Ретривер – вид кој најчесто е дијагностициран со рак на крвните садови, многу агресивна болест која ги напаѓа органите и кожата. Научниците велат дека секој трет Ритривер ја има оваа форма на рак. Тие, исто така, може да страдаат од лимфом кој ги вклучува лимфните јазли, црниот дроб и слезината. Малигните ...
сите 5 | | | веќе видена

Британскиот „Телеграф“ ја прогласи „Елисејските полиња“ за најубава улица на светот, а на трето место на таа листа е „Страдун“ во Дубровник. Шеталиштето во Дубровник зад себе ја остави „Тајмс Сквер“, но покрај „Елисејските полиња“ од „Страдун“ поубава е „Оушн драјв“ во Мајами. Следува листата на 25 најубави улици во светот: „Елисејски полиња“, Париз, Франција „Оушн драјв“, Мајами, САД „Страдун“, Дубровник Хрватска „Невски Проспект“, Санкт Петерсбург, Русија „Бродвеј“ и „Тајмс сквер“, Њујорк, САД „Унтер ден линден“, Берлин, Германија „Вацлавски плоштад“, Прага, Чешка „Кралска милја“, Единбург, Шкотска „Виа Долороса“, Ерусалим, Израел „Ла Рамбла“, Барселона, Шпанија „Шембис“, Јорк, Велика Британија „Холивуд роуд“, Хонг Конг „Гарни драјв“, Малезија „Дарк Хеџес“, Северна Ирска „Бурбон стрит“, Њу Орлеанс, САД „Портобело“, Лондон, Велика Британија „Биле“, Мемфис, САД „Кралска полумесечина“ и „Цирк“, Бат, Велика Британија „Као Сан“, Бангкок, Тајланд „Хајт Ешбури“, Сан Франциско, САД „Улица Болдвин“, Данидин, Нов ...
| | веќе видена

До пред некој ден ниските температури придонесоа да бидеме наоблечани со зимска облека, но кога сонцето почна да грее заборавивме на зимата и снегот. Нема да ви студи ниту од овие фотографии. Судејќии по фотографиите македонската пејачка Сузана Гавазова ја прескокна пролетната сезона, па диреткно се облече во летна облека. Во бикини Сузана позираше среде плажа, а и ги откри и своите облини и атрибути на своето згодно тело.Но, секако таа се фотографираше среде плажа во Сиднеј, а таму температурите се поразлични од тука.
| | веќе видена

Пејачот Милан Станковиќ моментално работи под полна пареа, па изјави дека девојката која се појави во неговиот најнов спот, всушност е актерка и не се во љубовна врска. „Избравме девојка која ми одговара по сензибилитет и можевме да се однесуваме како што треба. Спотот успеа. Да најдевме само убава статистка, нема да беше вака добар, вели Милан. На прашањето за Рада Манојловиќ немаше долг одговор, освен што не му е јасно зошто со години се уште се зборува за тоа. На прашањето дали планира наскоро да стапне на „лудиот камен“ и ќе се оствари во улога на татко, Милан ги изненади сите: „За брак не размислувам, а татко може да бидам и утре. Во прашање е мојата зрелост да му ја обезбедам на тоа дете, бидејќи јас сум тој што се уште си игра“, открива Милан Станковиќ за емисијата „Премиера“.
сите 3 | | | веќе видена

Деновиве во градот Таичунг, на Тајван, се одржа финалето на изборот за „QUEEN OF BRILLIANCY INTERNATIONAL 2017“. Нашата држава ја претставуваше 20 годишната тетовчанка Ана Трајковска која направи голем успех освојувајќи ја титулата втора придружничка, во конкуренција на 60 девојки од исто толку држави од целиот свет! Победничка е претставничката на Еквадор, а титулата Прва придружничка ја освои Мисс Куба. Ана за титулата доби парична награда од 3.000 американски долари и уште многу други вредни подароци од организаторот и спонзорите. Таа освои уште една титула, прва придружничка на Мисс Популарност, специјална награда од организаторот. Ана помина прекрасни 20 дена на Тајван, преку лиценцата која за овој интернационален избор ја поседува Модното студио Црнокрак, чија членка е веќе 7 години.
| | веќе видена

Анастасија Петреска посветено чекор по чекор ја гради својата музичка кариера и иако сака да од време навреме да остави силен впечаток со фестивалските изданија, таа сепак ја задржува скромноста. Сепак деновиве пејачката изненади со сервирање на доза на сексапил. Убавата Анастасија облече црна маичка со длабоко деколте и ги воодушеви фановите со своите облини. Според последните фотографии на социјалните мрежи изгледа дека црната боја и е омилена на Анастасија, па дали за елегантни пригоди или кежуал изданија таа ја комбинира на одличен начин.
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денот е создаден за желби, но не претерувајте во очекувањата. Бидете внимателни со лицето што ви изгледа премногу добро за да биде реално. Најверојатно ќе се разочарате. Ќе дознаете дека човекот покрај вас не е тоа за што се претставува. Бик (21.04 – 21.05) На финансиски план, конечно, се стабилизиравте, па полека можете да преминете на наредното ниво. Доколку запознаете нова личност, не дозволувајте вашата лутина и фрустрациите да влијаат врз конечниот суд, туку покажете ги своите квалитети. Близнаци (22.05 – 22.06) Потребната животна сигурност ќе ја стекнете доколку се здружите во деловно партнерство со луѓе кои имаат слични животни ставови како и вие. Вечерва помуабетете си со својот партнер и потсетете се колку уживате во заедничките моменти. Рак (22.06 – 22.07) Потрудете се да бидете тактични. Не дозволувајте никој да влијае на вашиот живот. Партнерот сака да доминира, но не му го дозволувате тоа и стоите цврсто на земја. Постојано наидувате на неочекувани ситуации. Не трошете ја ...
сите 13 | | | веќе видена

Благодарејќи на инвентивноста на пицерија ,,Диферент,, Од неодамна улицата спроти ,,Паб,, , карши Офицерски има инвентивно решение, декорација. Во должина од 20-тина метри поставени се чадори, по теркот на повеќе градови во светот. Ова е решение на сопственикот на пицерија ,,Диферент,, кој така и ги привлекува гостите, но и дава нова слика на околината. Има 24 чадори во различни бои.
| | веќе видена

Традицијата продолжува, мегданчани го одбележуваат Чист понеделник Живко Ристов и Златко Ивчев се кумови на годинашното одбележување на Чист понеделник, на Мегдан во Велес. За да бидат домаќини тие специјално за овој ден допатува во петокот од Хелсинки, Финска, вечер се враќаат назад. Но посилно од се била желбата да го одбележат овој ден, прв по Прочка. Ова е традиција стара со децении, кога симболично започнуваат велигденските пости а за таа цел се подготвува посен, бел грав. Се отвораат ширум портите, се мести трпезата и на неа се поставува јадењето и мезето. Ова е традиција од века, сакам да продолжи да не згасне. Не поканија да бидеме домаќини и прифативме без размислување. Специјално за Чист понеделник допатувавме од Хелсинки. Од каде е коренот, од таму е дрвото и затоа дојдовме – вели Живко. Тој со Златко негов внук од сестра обезбедија грав, риба, салата, пиење, се што е потребно на трпезата. Имаше и музика во живо. Живко е од месноста близу Мегдан Долни Дуќани додека Златко е баш ...
сите 2 | | | веќе видена

Сопругот на Татјана Камерон Тајчи (46) има рак на белите дробови, кој сега се прошири и на другите делови од телото, откри семејството во потресна објава на страницата „ GoFundMe “ на која се собираат донации. Ми дијагностицираа рак на белите дробови од каков заболуваат непушачите, бев шокиран што такво нешто всушност постои. Јас сум стадиум 4, што значи дека ракот се проширил од белите дробови по целото мое тело, напиша Метју Камерон кој додава дека му е потребна парична помош за да може да се лекува со најновите методи. Ми рекоа дека ни треба пари кој ќе покриваат барем три месеци интензивна нега, тоа веќе го имам. Имам животно осигурување, но проблемот ќе се појави кога ќе станам товар во последните месеци од мојот живот. Тој, покрај донациите, ги повикува луѓето да ја ангажираат неговата фирма за промоции Stormlight Pictures или неговата талентирана сопруга за пеење на разни настани, како и цркви за да им се зголемат приходите. Тајчи се заблагодари за сите молитви и позитивна енергија што им ја праќаат ...
сите 2 | | | веќе видена

Пејачката Емина Јаховиќ, заедно со сопругот Мустафа Сандал, го прослави петтиот роденден на синот Јавуз. Сите заедно уживаа и се забавуваа во една игротека во Истанбул, а малечките ги анимираше магионичар. Децата најмногу се радуваа на тортата, а Јавуз иако е дете на богати родители, го прослави роденденот како и останатите деца. Очигледно, за разлика од своите колешки, Емина сака да го научи својот наследник на вистинските вредности во животот.
сите 2 | | | веќе видена

Изминатата ноќ беше една од најдолгите за ТВ водителката Миланка Рашиќ, која годинава по јубилеен 20-ти пат во својата кариера на македонските гледачи им ја пренесе атмосферата од престижните Оскари. Годинава телевизија Сител по шести пат ги пренесуваше случувањата од Долби театарот во Лос Анџелес. Но, ова 89-то доделување на Оскарите од Американската академија за филмска уметност и наука, ќе се памети многу повеќе од останатите изданија поради кардиналната грешка која се случи на сцената за време на доделувањето на Оскарот за најдобар филм. – Не памтам вакво нешто досега да се случило на Оскарите. Да прочитаат погрешен филм и тоа во главната категорија! Значи Оскар за најдобар филм доби „Месечева светлина“, а не „Ла Ла ленд“ кој беше првично прочитан, напиша Миланка на својот Фејсбук профил, а потоа се разви долга дебата со пријателите за ваквото фијаско. Сигурно не ни можевте да замислите дека на Оскари може да се случи ваква грешка, па дури и Миланка не ја фати ниту сон без да го искоментира ова.
сите 2 | | | веќе видена

Таа е метео презентерка на македонскaта телевизија „Телма“. Освен тоа што сама ја бира облеката, за пред екраните облече и модно парче старо 30 години, кое и припаѓа на нејзината мајка. Ирена Лазарова-Димитровска вели дека кошулата е 10години во нејзиниот плакар, но иако е стара 30 години оваа модна креација и понатами е „ин“. Мајка ми убаво ја износи, па сега и јас. И се уште е како нова. Моето воодушевување со неа беше голема радост, зошто мајка ми не очекуваше дека ќе ми се допадне и дека ќе ја носам. Јас буквално си ја присвоив и толку ја засакав што ја носам и за пред камера. Сфатив кога нешто е добро и квалитетно, не е важно колку е старо или носено, вели Ирена за модниот магазин Теа. Со овој потег водителката покажа дека модата се враќа и не поминува, а квалитетот на кошулата е ист како и пред 30 години, а таа во неа изгледа убаво, примерно, фино, културно, баш како треба и да изгледа едно ТВ лице. Со ова Ирена покажа дека секоја жена може да изгледа убаво и привлечно со постара облека.
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Чуствувате негативна енргија во вас. Постојат начини со кои ќе се ослободите на пример: спорт, внесување во работата или пак целосно предавање на љубовта. Семејните средби ќе ви ги вратат детските сеќавања што биле длабоко закопани. Не се срамете да побарате помош од најблиските за овие проблеми. Бик (21.04 – 21.05) На работното место сѐ оди како што сте замислиле. Бидете посериозни и ќе успеете да ги реализирате плановите. Однесувањето на партнерот ќе ве поттикне на вербални пресметки. Обидете се да сфатите дека не можете да се грижите за сѐ. Близнаци (22.05 – 22.06) Ќе се соочите со обврски со кои досега не сте се сретнале, што ќе ве натера да размислите дали сте подготвени за нови предизвици и промени. Подгответе се на помали задоцнувања или застои во сообраќајот. На работен план некој ќе сака да ви ја украде вашата самостојност со тоа што ќе морате да се борите да ја задржите вашата положба. Рак (22.06 – 22.07) Околностите се погодни за зближување со лице што ве привлекува на ...
сите 18 | | | веќе видена

Младиот пар од Македонија кој веќе една година е на работа во Дубаи, одлучи да стапне на луд камен. Даниел Петрушевски одлучи да ја изненади својата сакана Маја Стојановска и да ја запроси во надвор од границите на својата татковина. „Додека го гледавме шоуто за делфини, неа ја одбраа како победник со можност да плива со делфини. Поради „Денот на вљубените“ и мене ми дозволија да пливам со неа, тоа беше дел од планот. Пред крајот еден од делфините го донесе прстенот, вели Даниел. Маја студира на еконмски факултет, а Даниел учи за готвач. Инаку тие се во врска 1 месец и 7 месеци, а се знаат од деца. Како Даниел ја запросил својата сакана во Дубаи, погледнете во прилогот на Бекстејџ vво горното видео
сите 4 | | | веќе видена

МАКЕДОНСКА ДИГИТАЛНА ДИСТРИБУТИВНА МУЗИЧКА МРЕЖА, КОЈА ВРШИ ДИСТРИБУЦИЈА НА СИТЕ ДИГИТАЛНИ ПРОДАВНИЦИ И СТРИМИНГ СЕРВИСИ ВО ЦЕЛИОТ СВЕТ Македонска дистрибутивна мрежа за независни артисти и продукции, за артисти под договор на продукции и за самите продукции. ЕТЕ (Electric Tune Eye) дистрибуира музика на сите дигитални музички платформи и музички сервиси за стриминг како на пример што се : Itunes, Beatport, JunoDownload, Spotify, Dezer, HMV Digital, 7 Digital, Tidal, Clone, GooglePlay, Nokia Music, Аmazon, Microsoft Music, Shazam и уште многу други дигитални музички платформи. Сите заинтересирани кои имаат веќе изданија по фиоките или напорно секојдневно работат во своите студија или во своите „бедрум“ студија , веќе не мораат да бараат издавач туку ќе можат самите да си ги издаваат своите материјали преку ЕТЕ. Ако некоја издавачка куќа сака да си ги дистрибутира изданијата со своето име како продукција има само мала разлика во цената. Исто така и независните артисти ќе можат да си ги издаваат материјалите ...
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Може да започнете со поправки во домот или да направите реорганизација. Во втората половина на денот работите ќе станат сложени и тоа ќе ви ја намали самодовербата. Бик (21.04 – 21.05) Денот е наменет за почеток на нови дела, но и активен одмор. Очекувајте и неочекувани добри вести. Посветете внимание на својата фигура. Близнаци (22.05 – 22.06) Денот е поволен за разгледување на идните можности. Користете ги новите информации и рационално распоредете ја енергијата. На тој начин ќе го подобрите вашиот социјален статус Рак (22.06 – 22.07) Потребен ви емоционален и материјален комфорт. Ќе сакате да направите големи промени во животот. Но, оставете за подобри денови. Лав (23.07 – 22.08) Очекувајте дисхармонија. Без оглед што се трудите материјалната состојба не се подобрува. Потребно ви е многу трпение. Вечерта седнете и размислете што правите во животот. Девица (23.08 – 22.09) Добар ден за разгледување на можностите. Ќе бидете активни и тоа позитивно ќе биде оценето. Стремете се кон ...
сите 17 | | | веќе видена

Иако постојат многу различни причини поради кои мажите изневеруваат, вклучувајќи недостаток на самодоверба, чиста желба, емоционално и/или физичко незадоволство, постојат речиси исти обрасци на однесување на таквите луѓе, со кои најчесто несвесно откриваат што прават… 1. Промена на однесувањето Ако веќе подолго време сте во врска, доволно добро го познавате вашиот партнер. Знаете како се однесува кога е среќен, возбуден, под стрес, лут или слично. Еден од најдобрите начини на кој ќе видите дали нешто чудно се случува е ако забележите дека тој се однесува различно од своите типични и вообичаени начини на однесување во одредена ситуација. Ако почнете да чувствувате дека повеќе немате јасен увид во неговата личност, тоа би можело да биде повик за будење. 2. Почнал повеќе да внимава на својот изглед Дали вашиот партнер одеднаш е загрижен околу тоа како изгледа, додека до неодамна воопшто не се грижел каков ќе излезе од дома? Ако одеднаш станал опседнат со својот изглед и вовел големи промени во истиот, не мора ...
сите 2 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде претежно облачно со повремени врнежи од дожд, а на повисоките планини во северозападните делови од снег. Повеќе врнежи се очекуваат во северозападните делови (15л/м2). Ќе дува умерен, повремено засилен ветер од јужен правец, а во текот на денот ќе го смени правецот во северен, што ќе предизвика опаѓање на дневната температура за околу 7, а во северните делови и за 10 степени. Времето утре ќе биде променливо облачно и посвежо,попладне со кратки сончеви периоди.Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. извор: курир.мк
сите 183 | | | веќе видена

next