Велес Прес

Младите македонски фудбалери до 21 година се пласираа на Еп во Полска кое ќе се одржи следната година. На десеттина минути до крајот на мечот, Македонија има сигурни 2:0 против Шкотска во Скопје, додека Исланд на домашен терен губи од Украина со 3:2. Исланд по првиот дел имаше предност од 1:0, резултат кој и покрај победата не ја носеше Македонија на ЕП. Сепак, во вториот дел Украинците неочекувано направија целосен пресврт и ја лансираа Македонија нa врвот на табелата, што значи и пласман на ЕП
сите 27 | | | веќе видена

Овен Овните се силни, одлучни, амбициозни и верни. Можат да остварат сè што ќе посакаат. Затоа, најдобар цитат за нив е: „Јас сум господар на својата судбина. Јас сум капетан на својата душа“ – Вилијам Ернест Хенли. Бик Биковите се најстабилниот знак во хороскопот. Смирени се и имаат неверојатна внатрешна сила. Никогаш не можете да знаете дали им е тешко, бидејќи сами нема да покажат. За нив најдобар цитат е: „Она што нема да те убие, ќе те направи посилен“ – Фридрих Ниче Близнаци Близнаците се најдружељубивиот знак во хороскопот. Забавни се и прилагодливи, а секое дружење со нив е вистинско уживање. За нив најдобар цитат е: „Денот поминат без смеа е залудно потрошен ден“ – Чарли Чаплин. Рак Емотивните и чувствителни Ракови се познати по своето нежно срце, но и по склоноста да избегаат кога работите ќе станат комплицирани. Мудри се и лесно простуваат. Цитат кој најдобро ги опишува: „На крајот се важни само три работи: Колку сте сакале, колку нежно сте живееле и колку грациозно сте ги пуштиле работите кои не ...
сите 8 | | | веќе видена

Една фирма во Пекинг има крајно необична и навредлива пракса како би ги подобрила работните односи помеѓу работниците и менаџерот. Имено, секое утро помеѓу 9 и 9:30 часот работничките стојат во ред и го бакнуваат шефот пред да почнат со работа во фирмата која продава опрема за пивари. Фотографиите од шокантната дневна рутина станаа вирални во петокот на кинеските социјални мрежи, а многу корисници се прашуваат како работничките и понатаму продолжуваат со работа во такво опкружување. Како што пишуваат кинеските медиуми, речиси сите работнички се побуниле против таквата пракса, но повеќето ги исполнуваат барањата на шефот. Само две работнички одбиле да го бакнуваат шефот и дале отказ. Меѓутоа, шефот тврди дека таквиот однос помага да се создаде поврзаност помеѓу вработените и менаџерот, како и дека многу работнички му пишуваат пораки дека им недостасува кога е на службено патување.
сите 10 | | | веќе видена

Утре ќе преовладува претежно облачно време со кратки сончеви периоди, а во попладневните часови со повремени врнежи од дожд, наместа со ретки грмежи Во текот на ноќта локално врнежите од дожд ќе бидат поинтензвни и се очекува да наврнат над 20 литри на м/2 . Во среда во претпладневните часови се уште ќе има врнежи од дожд, кои ќе бидат послаби и локални. Од четврток се очекува стабилно и потопло време.
сите 93 | | | веќе видена

Познатото лого на Луј Витон деновиве заврши на една фасада на куќа во босанскиот град Бијелина. Сопственикот решил да ја украси куќата со логото на познатиот бренд, а фотката стана хит на социјалните мрежи.
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Во прашање се екстремни промени периодов, како позитивни, така и негативни. Мора да се изборите со овие турбуленции иако за тоа нема да имате сила, барем не викендов. Доколку ви се допаѓа една Девица, не губете време. На некој сте му по малку иритантни со вашето однесување Бик (21.04 – 21.05) Доколку до сега ви беше празен паричникот, не очајувајте, следува период кога ќе го наполните. Морате да почекате на подобра прилика од моменталната симпатија која ви се додворува на отворен начин. Ќе бидете во одлично расположение за некое време. Можни се проблеми со пределот околу вратот. Близнаци (22.05 – 22.06) Колегите на работа ви се од голема помош, можете слободно да се потпрете на нив. Покрај себе имате исклучителна личност која умее да ја цени вашата посветеност. Отворената комуникација со партнрот во суштина многу ќе ви годи. Рак (22.06 – 22.07) Не морате на никого да му се правдате за вашите постапки. Имате одлична идеја која ќе биде ваша ѕвезда водилка. Доколку сте сингл, излезете, во ...
сите 12 | | | веќе видена

Скандалозна и неверојатна ситуација сведочеле лекарите од Кина, кога 40 годишен маж им донел бремено девојче на преглед.Тврдел дека има 20 години и дека му е сопруга. Персоналот во болницата веднаш се посомневал дека нешто не е во ред, односно дека девојчето е многу помладо, па повикале полиција. Полицијата, како ни социјалните работници, не успеале точно да утврдат колку точно години има девојчето, бидејќи не поседува ниеден официјален документ. Но претпоставуваат дека има 12 години. Лекарите потврдиле дека девојчето е во трет месец од бременоста, но не успеале да добијат повеќе информации од неа, бидејќи таа не зборувала мандарински јазик. -Ја донесов да ја прегледате. Работете си ја својата работа. Престанете да поставувате премногу прашања, им се обратил 40-годипниот маж на лекарите. Инаку се претпоставува дека девојчето е од јужна Азија, а полицијата се сомнева дека било киднапирано и доведено во Кина.
сите 2 | | | веќе видена

Времето утре претпладне во Македонија ќе биде облачно со кратки сончеви периоди. Во попладневните часови ќе има повремени врнежи од дожд на места со ретки грмежи. Во текот на ноќта кон среда локално врнежите ќе бидат поинтензивни и се очекува да наврнат над 20 л/м 2 . Утринската температура ќе се движи од шест до 12, а дневната од 14 до 19 степени. Во Скопје претпладне претежно облачно, а попладне, особено во ноќните часови со врнежи од дожд кои повремено ќе бидат поинтензивни. Утринската температура ќе се спушти до 10, а дневната ќе се искачи до 18 степени. Во среда претпладне се уште ќе има врнежи од дожд кои ќе бидат послаби и локални. Температурите од четврток ќе бидат во пораст, а времето ќе биде стабилно и нешто потопло.
сите 79 | | | веќе видена

Меѓу нив е и српскиот водител Дејан Пантелиќ, кого го спасила оваа докторка од рак на крајниците. Еден од најголемите експерти за трансплантација на матични клетки во Германија и Европа е професорката д-р Надежда Басара, за која знае цел свет и говори за нејзините успеси во лекување то на тешко заболени пациенти. Д-р Басара моментно е директор во болницата Malteser St. Franziskus во германскиот град Фленсбург. Пред 17 години дошла во германија без познавање на германскиот јазик, но тоа не и претставувало пречка да го научи и истовремено да изгради кариера, да стане доцент, и како прва докторка од југоисточна Европа, станала професор по медицина – пишува vecer.mk. Пет години била на чело на трансплантациониот центар во Универзитетската клиника во Лајпциг. Благодарение на д-р Басара овој центар по резултатите на лекување на леукемијата и по бројот на реализирани трансплантации е на прво место во Европа. Оваа силна жена енергијата ја црпи од љубовта кон медицината, луѓето, работата и семејството. За неа ...
сите 3 | | | веќе видена

Индиски деловен човек кој живее во Дубаи на саботната аукција издвоил повеќе од 8 милиони евра за да ја купи регистарската табличка со бројката 5, и така да ја задоволи својата колекционерска страст, пренесува во неделата весникот Gulf News. „Обожувам да собирам уникатни регистарски таблички и многу сум горд што успеав да ја купам оваа на којашто пишува D5“, рекол Балвиндер Сахани. Додал дека би бил подготвен да плати и повеќе, „да кажеме 50 или 100 милиони долари“, доколку некоја регистарска табличка му „запне за окото“. Сахани е сопственик на меѓународна компанија за трговија со недвижнини, а се пофалил дека минатата година купил регистарска табличка со бројката 9, за 6 милиони евра. „Досега собрав десет уникатни регистарски таблички и се надевам дека ќе има уште. Тоа е мојата страст. Оваа со бројката 5 ќе оди на еден од моите ‘Rolls Royce’-ви“, рекол Индиецот. Весникот Gulf News пишува дека на наддавањето во саботата, коешто се организира секои два месеца, за разни специјални регистарски таблички се ...
сите 18 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Желбите ви се нејасни, намерите – уште повеќе. Денес сте склони да се движите во тек со работите. На личен план е добро да работите индивидиуално, додека за службените прашања е најдобро да се консултирате со вашите колеги. Бик (21.04 – 21.05) Започнете го денот со ситни задачи. Сериозните ќе бараат многу повеќе концентрација и претежно самостојна работа без мешање од страна. Избегнете ги несаканите контакти. Семејството очекува премногу од вас, не се разочарувајте. Близнаци (22.05 – 22.06) Не ви недостасува енергија, ви недостасува организација. И како такви, делувате хаотично и се префлате од една на друга работа. На овој начин нема да стасате никаде, најдобро е да направите некој нов систем на работа. Рак (22.06 – 22.07) Организираност, смиреност и оптимизам. Тоа ви треба денес. Времето нема да ви стаса за се, но барем направете го најважното. А за тоа што нема да успеете да го завршите побарајте помош од соработниците. Лав (23.07 – 22.08) Најважни проблеми за вас ќе бидат личните ...
сите 17 | | | веќе видена

Повеќето жени по добар секс поразбираат дека тоа да не мораат на мажите да им цртаат што ги прави среќни. Така да момци, сега знаете која точка треба да ја допрете кога кај вашата драга се разбуди „вулканската“ сексуална желба. Ерогената зона, се знае, е место на телото кое е погодно за сексуално надразнување. Многу од нив се индивидуални, со други зборови, секоја се пали на различни начини. Сепак, постојат универзални точки, каде што со само еден допир ќе ја доведете жената до лудило. Погледнете го видеото и ќе откриете каде Белграѓанките најчесто идат да водат љубов во колите. Видеото погледнете го горе над натписот.
| | веќе видена

Овен Ви следува динамичен период во кој ќе бидете исполнети со самодоверба во односите со другите. Вашите иницијативи ќе наидат на одобрување кај претпоставените на работа и ви следи успешен период на сите полиња. Доколку нешто тргне наопаку, ќе направите сè за да се вратите на вистинскиот пат. Бик Поставеноста на планетите говори дека иако понекогаш сакате да бидете сами и да се изолирате од луѓе, во овој период ќе се поврзете со некого и тоа ќе трае уште долго. На финанскиски план работите се поволни. Можно е да се почувствувате заробени во работата и настаните околу вас, но не за долго. Близнаци По напорната работа од изминатиов период, се чини дека веќе ништо не ви стои на патот до успехот и сиот труд ќе почне да ви се исплатува. Конечно ќе ги реализирате вашите идеи кои носат убави промени во иднина. Ве очекуваат многу дружења со партнерот и пријателите кон крајот на неделата. Рак На работа обидете се да не ризикувате премногу- потрудете се да ги реализирате сигурните планови и идеи за во иднина. На ...
сите 20 | | | веќе видена

Роден е на 11 септември 1970 година, и е еден од најпознатите актери кој го гледавме во многу серии како Дила, Бирни времиња, а сега и Парампарче, која е хит на Сител. Еве како изгледа во приватноста и како изгледа неговата сопруга.
сите 6 | | | веќе видена

Заокружете го викендот со своите најмили, така што ќе ги изненадите со супер вкусни колачиња. А кога станува збор за слатки задоволства, што е подобро од Нутела?Одличен рецепт кој брзо се прави во домот. Погледнете го следното видео:
сите 2 | | | веќе видена

Без оглед дали се работи за црвена или зелена зелка, таа е богат извор на многу хранливи материи и минерали, од витамин Ц, до калциум, фосфор и железо, па се до витамини од Е, К и Б групата. Освен што одамна се користи за лечење разни заболувања, зелката е и нисколоричен зеленчук кој се состои од омега-3 масни киселини и лековити супстанци кои штитат од рак. Освен тоа… 1. Зелката е вистинска храна за мозокот Поради големиот удел на витамин К, како и атоцијанин, зелката може да ги подобри менталните функции и концентрацијата. Покрај тоа, овие материи спречуваат уништување на нервите и ја зајакнуваат одбраната од Алцхајмерова болест и деменција. 2. Содржи минерал кој разубавува Односно, зелката содржи сулфур кој помага да се „исуши“ масната кожа, а помага и кај проблеми со акни. Во организмот сулфурот е потребен и за создавање креатин, протеин кој е важен за убавата коса, кожа и нокти. 3. Помага при детоксикација Баш поради витаминот Ц и сулфурот, конзумацијата на зелката помага при детоксикација. 4. Спречува ...
сите 2 | | | веќе видена

Од како е роден лезбејскиот пар Дашиел и Мишел се обидуваат да го научат нивниот син да биде Геј. Незнам навистина што сакаат да постигнат со тоа прибидејќи се работи за мало дете но тие упорно сакаат да го научат да биде како нив. Buzzfeed неодамна објави видео во кое лезбејски пар говори за тоа како го принудува на синот да биде Геј и да има односи со истиот пол. Видеото е испод:
| | веќе видена

Еден еднаш ме праша од кај и знаеш исходите на натпреварите кога уплажаш и да не си случајно видовит, а јас останав без текст и не му одговорив на прашањето. Реално кажано Италија е тим која е веднаш зад Германи и Бразил, не мислам по моменталната форма него по успесите во Историјата. Италија поседува фудбалски стратег кој може да постави непробојна стратегија, но со Шпанија подфрли Италија, што е знак дека поседува слабости во играта. Нашите се жедни и копнеат за успеси и е тим на кој може да се смета во квалификациите за светското првенство во Русија. Нашата одбрана потфрли во минатиот дуел против Израел, но сега е прашањето како ќе се постават против Италија. Мислам дека вечерва ќе се случи чудото кој што многумина весници ќе пишуваат низ светот со наслов Македонското фудбалско чудо од Скопје. За тоа бидете дел од абијентот вечерва на Филип Втори и бодрете ја нашата Репрезентација или ако не сте во можност пратете ги преку МРТ 1, и не изгубете верба во наште момци за тоа тие тоа го заслужуваат.
| | веќе видена

next