Велес Прес

Дали ги имате овие симптоми? Вашето тело ќе даде знаци 6 месеци пред да имате срцев удар. Доколку ги чувствувате, советувајте се со вашиот доктор. Срцевиот удар е место број еден причина, во светски размери, која предизвикува смрт. Една од првичните симптоми за срцев удар е заморот. Доколку пребрзо и често се заморувате може да биде знак дека нешто не е во ред со вашето срце. Доколку се заморувате по некоја физичка активност е во ред, но доколку заморот трае преку целиот ден, тогаш нешто не е во ред со функцијата на срцето. Ненаспаност- Еден од знаците е и недоволно спиење. Неспиењето може да биде предизвикано и од вашата потсвест, како знак дека нешто не е во ред. Останување без здив често е знак дека треба да го посетите вашиот лекар. Доколку вашето срце не добива доволна количина на крв може да направи да останете без здив. Бавното и нарушено варење на храната е индикатор на срцев удар.
сите 2 | | | веќе видена

Тајландските ветеринари извадиле речиси илјада метални парички од желудник на желка, што е досега првата ваква позната операција во светот. Петмина хирурзи од ветеринарниот институт во Бангкок шест часа ја оперирале желката Омсин, 25-годишна голема желка. Од нејзиниот желудник извадиле 915 парички со вкупна тежина од пет килограми. На Тајланд се верува дека фрлањето парички во извори носи среќа, а во базените со желки и долговечност, бидејќи овие животни и се познати по тоа. Желката Омсин во Бангкок била донесена од 120 километри оддалечениот град Срираш, каде што живеела во одгледувалиште за желки отворено за посетители. Тамошните ветеринари забележале дека желката плива настрана и дека не ја користи левата нога. „Прво мислевме дека станува збор за некаква парализа, но снимките од рентген и ЦТ покажаа дека во желудникот има големо количество некакви предмети“, рекла ветеринарката Нунтарика Шансое. „Тоа беше тешка и сложена операција. Откако ги извадивме паричка по паричка, стана очигледно дека желката ...
сите 2 | | | веќе видена

Се чини дека и крвната група има влијание врз потенцијата, барем според научниците кои проучувале мажи со различни крвни групи и дошле до одредени заклучоци… Научници од Универзитетот во Орду во Турција откриле не многу добри вести за некои мажи. Имено, тие тврдат дека нивната потенција зависи од крвната група која ја имаат. Според нивното истражување, мажите со крвните групи А, Б и АБ имаат четири пати поголеми шанси да „потфрлат“ во кревет, односно да страдаат од еректилна дисфункција во некој момент во својот живот. Според тоа, се испоставува дека оние со крвната група 0 се вистински среќници, бидејќи кај нив се најмали шансите дека ќе ја разочараат партнерката после сексот. За споредба, од мажите кои учествувале во истражувањето, 42 отсто од оние кои ја имале крвната група А имале сексуални проблеми, а само 16 отсто од мажите со крвна група 0 се соочиле со таков проблем. Научниците велат дека не им е јасно на кој начин крвната група би можела да влијае врз потенцијата. Едно истражување покажало дека ...
сите 8 | | | веќе видена

Начинот на кој се однесувате кон парите, па дури и положбата на метлата во куќата, велат нашите стари, може да влијаат на финансиската ситуација во домот. 1. Кога ќе позајмувате пари и барате покачување Покачувањето треба да го барате во среда за време на денот. Не позајмувајте пари на пријателите и познаниците во вторник. Како што се верува, наутро треба да давате и земате заем, затоа што било какви операции со пари кои ги извршувате навечер водат во пропаст. Обидете се никогаш да не барате заем, а често давајте пари на оние кои од вас бараат бидејќи така ќе ги програмирате да ви се вратат на друг начин. 2. Платата треба да преноќи За парите кои сте ги заработиле да ја засакаат вашата куќа, оној ден кога ќе ја добиете платата немојте да трошите ниту денар. Целата сума, според верувањето, треба да преноќи во вашиот дом. 3. Што не се позајмува на соседите На соседите не треба да им позајмувате леб или сол бидејќи паричната сигурност може да го напушти вашиот дом. 4. Куќни правила за полн буџет Пари нема да ...
| | веќе видена

Истражувачите од интернет порталот “Survive Her Affair” анкетирале 1,500 мажи кои што биле изневерени, па од нив дури 71% изјавуваат дека се уште ја сакаат својата жена, и покрај неверството. Дури 92% од изневерените мажи велат дека сакаат да го зачуваат својот брак или пак се неодлучни. Истражувањето од 2012 година, спроведено од страна на интернет порталот “OurTime.com”, покажало дека најмалку 42% од возрасните работат на зачувување на врската со партнерот кој што имал сексуално неверство. Експертите советуваат, доколку одлучите на својот партнер да му го простите неверството, потребно е да го направите следново(важи и за мажи и за жени): – Договорете се Одредете време кое што ќе и го посветите на вашата врска. Личноста која што изневерила треба да го прекине секој контакт со личноста со која што било направено неверството. -Побарајте извинување Важно е неверната личност да понуди искрено и сериозно извинување, односно да ја преземе одговорноста за своите дела. Прифаќањето на извинувањето зависи од ...
сите 4 | | | веќе видена

По периодот на прочуениот “фустан” околу чија боја се расправаа милиони луѓе, на Интернет се појавија многу оптички илузии кои успеаја да си поиграат со нашите умови. Еве уште една. Што мислите, каква боја се јагодите на оваа фотографија? Сликата е споделена на Твитер, од страна на јапонскиот експериментален психолог и професор Акијоши Китаока. “Веројатно помислувате дека се црвени, но тоа не е точно. Целата слика е сино-зелена, со мешање на белата и црната нијанса. Можеби јагодите Ви се чинат црвени, но пикселите не се” – вели Китаока. Се работи за оптичка илузија која ја создава нашиот мозок. Во оваа ситуација, иако на сликата нема црвени пиксели, мозокот добро ја препознава бојата на зрели јагоди. Освен тоа, бојата која е употребена е на спротивниот крај од црвената од спектарот на бои. Експертот за визуелна перцепција при Националниот очен институт во Британија, Бевил Конвеј вели дека оваа фотографија е пример за тоа како мозокот “го поправа светот на боите” кога тој е прикажан во поинакво светло. Сепак, ...
сите 2 | | | веќе видена

Елена Ристеска неодамна престојуваше во Белград каде што заедно со својот колега Хари Мата Хари снимаше видео запис за песната „Уште ме плаши“. Македонското девојче не запира тука, од Италија до Белград, сега отпатува во Сараево, на снимање на емисијата „Добар комшија“. За таа прилика, Елена се качи во својот нов автомобил Nissan Juke и отпатува за Сараево да руши нови рекорди. „Јас и мојот нов Nissan Juke заедно за првпат на долг пат…напиша Елена на Инстаграм.
сите 8 | | | веќе видена

Водителкаа на утринската емисија „Здраво Македонијо“, Милена Антовска е една од омилинете на македонските ТВ екрани. 2017 година тргна убаво и успешно за македонската водителка. Таа се сврши со нејзиното моме Гроздан, а свадбата е закажаза за во мај. Но, Милена оваа година е успешна и на професионален план бидејќи нејзината емисија беше прогласена за најгледана и доби награда на познато македонско случување. Неодамна Милена гостуваше во емисјата „Еден на еден“, која се емитиува на Алфа телевиија. При крајот на емисијата Милена се фати за микрфонот, но не да води емисија, туку ја отепја песната Тажна љубов, среќна песна од Тамара Тодевска. Погледнете ја емисијата и оценете како звучи македонската песна со глас на Милена во горното видео.
сите 6 | | | веќе видена

Новинарката Ивона Талевска најчесто ја гледаме во деловно издание како професионално ги извршува своите работни обврски. Сепак сега ќе имате можност да ја запознаете од еден поинаков аспект. На момент преку емисијата ВИП сезона на Избор на најдобри рецепти со Ване Маркоски вие имате можност да ѕирнете во приватноста на Ивона. Убавата бринета покажа дека знае да се снајде во кујната. Во кежуал издание со бела маичка и фармерки таа се фрли на сечкање, пржење и што уште не. Нејзината голема бела кујна со ретро нота го прави готвењето вистинско уживање. Ивона минималистички го уреди својот дом, а остави посебен печат со помош на изборот на уникатни ламби и свежо цвеќе. Почувствувајте дел од атмосферата!
сите 2 | | | веќе видена

По три седмици пауза Елена Ристеска се врати во теретаната. Таа откри дека чувството да се вежба е одлично и едвај чека ова повторно да и стане редовна пракса. Пејачката вложува многу време и труд во својата кариера, но тоа и се исплати кога се фановите во прашање. Нејзината витка става, убавина, а пред се талент за музика направи Елена да има посветени фанови од Македонија и регионот, кои ја сакаат со цело срце. Меѓу нив е талентираната Марија, која совршено ја нацрта Елена и планира да и ја подари фотографијата на пејачката. Видно возбудена од изненадувањето Елена веднаш се пофали на социјалните мрежи и напиша: Марија воодушевена сум од твојот талент за цртање, едвај чекам да се запознаеме и да ми го дадеш цртежот… Ти благодарам многу!
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Разговорот со еден член од семејството ќе биде позитивен и ќе ви даде сигурност кога се во прашање вашите планови и тежнеења. Најавени се значајни позитивни случувања во домот и генерално приватноста. Ќе се чувствувате убаво во својата кожа и ќе бидете опкружени со луѓето кои ги сакате. Бик (21.04 – 21.05) Некој ќе ве разочара со својата недоверливост. Анализирајте го развојот на ситуацијата и дали одредената личност има слични постапки кон другите. Доволно е само да бидете свесни дека инфериорноста е лош советник. Наместо да ја судите, сожалувајте ја! Близнаци (22.05 – 22.06) Потребен ви е мир, но Вие како да не посакувате тоа да го направите, поради тоа што морате да го промените планот. Подготвени сте да одите преку своите можности и размислувате како да се изборите со конкуренцијата, без разлика за што станува збор и со која работа се занимавате. Рак (22.06 – 22.07) Се заморивте многу во последниот период, време е за одмор. На љубовен план може да се каже дека „ви цветаат рози“ не ...
сите 12 | | | веќе видена

Што навистина ги пали луѓето во кревет? Дали се клишеа од порно филмовите или интимни фори меѓу двајцата партнери? Секси муабетите не мора да бидат комплицирани. Секс-колумнистот Ден Севиџ советува да ги сведете на едноставен и директен дијалог со партнерот: кажете што и како ќе правите или што сакате да ви прават и одговорете дали ви се допаѓа и дали се согласувате со тоа. Ова се реални двојки кои ги откриваат нивните реални секси муабети. Сето тоа погледнете го во горното видео:
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Најверојатно заради намалениот број на соработници, за што се виновни вашите претпоставени, ќе имате малку повеќе работа , но сепак ќе бидете задоволно изморени. Искористете ги овие можности и направете ја својата позиција постабилна, но при тоа немојте да си замислите дека вие сте најспособни. Бик (21.04 – 21.05) Пред вас се значајни финансиски трансакции кои сигурно ќе ја подобрат ситуацијата. Емоционално ќе бидете задоволни. Нема да можете да ги контролирате своите, во моментов надојдени страсти. Ваквата ситуација ќе ве зачудува вас, но и околината. Близнаци (22.05 – 22.06) Онаа празнина во љубовта која ја чувствувате до скоро сега веќе нема да ја има. Оние со постојан партнер во пријатна атмосфера ќе го дефинираат годишниот одмор. Слободните припадници ќе заминат на одмор со својата симпатија каде ќе се случат многу нешта. Рак (22.06 – 22.07) Денес дозволете си да се разгалите. Дозволете си масажа или пак сауна, тоа одлично ќе ви ја надополни енергијата и ќе ја направи вашата кожа ...
сите 22 | | | веќе видена

Деновиве уште една македонска водителка не изненади со облекувањето на венчаница. Русокосата во креацијата од дизајнерката Антонија Ристовска зрачеше со префинетост и елеганција. Сепак не станува збор за стапнување на лудиот камен, туку за снимање на нејзината најнова емисија „Живот со стил“ каде со својата гостинка го славеа месецот на жената. Инаку Елена ќе биде заштитно лице и водител на седмиот “Wedding Weekend” или Саем за венчавки. Настанот и оваа година традиционално ќе се одржи во хотел Александар Палас од 17 до 19 март. За отворањето организаторот подготви специјална програма модна ревија на венчаници и машки костуми (како модели се познати личности) во елегантна атмосфера во холот на хотелот и свечен коктел.
| | веќе видена

На британскиот сајт за запознавање – eHarmony, направена е анкета околу тоа за што најчесто се расправаат паровите. Може да се рече дека резултатите се изненадувачки, затоа што недостатокот на секс, причина која се очекува да е меѓу главните за кавгите, се наоѓа дури на десеттото место. Важно е да се истакне дека истражувањето е спроведено врз непознат број испитаници, па со тоа и не треба да се зема здраво за готово. Од друга страна, добро е да се има како репер. 10-те најчести причини за кавги меѓу паровите се следниве: Несослушање на партнерот (47%) Недостаток на чувствителност / кажување на погрешни нешта (34%) Непромисленост (29%) Финансиски грижи и проблеми (27%) Грижи за семејството (22%) Децата (17%) Технологија (постојано висење на мобилен / Интернет) (13%) ‘Рчење (13%) Работното време (10%) Недостаток на секс (10%)
| | веќе видена

Сигурно не сте ја заборавиле нашата Плејбој зајачица, манекенката Александра Накова, која од март 2015 година е во среќен брак со кошаркарот Никола Гајдаџиев и е мајка на малечката Леа. Речиси три години таа воопшто не се појавуваше во медиумите, а сега се врати на голема врата пожешка од кога било. Таа направи одлична фотосесија каде плени со убавина и сексапил и може да се носи рамо до рамо со регионалната ѕвезда Емина Јаховиќ. Мајчинството очигледно само дополнително ја разубави Накова, која се надеваме дека наскоро ќе не почести со некој нов проект.
сите 6 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Вие сте оптимисти, многу работи се обидувате да ги склопите со лицата од странство, но очекувате сите споредни работи да ви ги сработат другите. Тука до израз доаѓа вашата желба за доминација. Емотивно сте заинтересирани за лице во знакот на Лав. Бик (21.04 – 21.05) Во работата постигнавте се што сте планирале, сега на вас е да се обидете и да ги задржите освоените позиции. Материјалната ситуација е добра. Многу слободни Бикови може да сметаат на ново познанство и засилени емоции. Близнаци (22.05 – 22.06) Внесете малку повеќе мотивација во работата која ја обавувате. Потребно е вашите соработници да согледаат што вие всушност сакате. Парите редовно ќе ви пристигнуваат, а тоа за вас е многу важно. Емотивната врска ќе ви донесе големи страсти, но и судири. Рак (22.06 – 22.07) И покрај однапред смислените планови ќе ви се случат мали пропусти. Тоа ќе ви создаде нервоза и незадоволство, што може да ви донесе дополнителни проблеми и судири со соработниците. Емотивно сте незадоволни, можна ...
сите 22 | | | веќе видена

Пејачката Тијана Дапчевиќ дочека големо изненадување од сопругот Милан кој се потруди да избере соврешен подарок за својата сакана дама. Имено, како што пренесуваат српските медиуми, на Тијана и Милан сега им цвета во бракот, откако минатата година на големо се пишуваше дека истиот им пропаѓа. Потврда дека функционираат хармонично е подарокот кој Тијана го доби од Милан, а станува збор за автомобил од марката „Мини морис“, чија цена се движи од 18 до 25 илјади евра. Пејачката е пресреќна поради новиот автомобил подарен со љубов, па со своите следбеници ја сподели среќната вест. -Сопругот ми купи за Св. Валентин или како што тој вели Св.Трифун, автомобил, го сака женичката, те сакам, бре- порача Тијана. Инаку, деновиве таа работи на реализацијата на новиот спот за песната „Ресет на души“, а како изгледа тизерот од видеото кое Тијана го објави на Инстаграм, гледате во продолжение: Da virnemo malo u novi spot #Reset || #spot #teaser #beograd #belgrade #muzika A post shared by Tijana Dapčević (@tijana.dapcevic) ...
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете го вашето време на работните обврски кои се обидувате да ги избегнете. Ако се решите да го сторите тоа, не грижете се, ќе добиете некоја помош или идеја како како побрзо, полесно и позабавно да го сторите тоа. Бик (21.04 – 21.05) Малку ќе ви треба за да го направите тоа што сте решиле. Во почетокот на денот е подобро да го намалите темпото и да не откажувате и застанете пред малите пречки пред вас. Кон крајот на денот ќе имате можност да ги редуцирате вашите обврски и да си го посветите времето на вас. Близнаци (22.05 – 22.06) Не е исклучена можноста денес да се чувствувате отцепени од целиот свет и расположението да ви биде на ниско ниво. Овој проблем ќе го надминете со спиење, и со вашите омилени занимации. Неделата ќе ја завршите во прекрасно расположение со вашите најблиски. Рак (22.06 – 22.07) Доста незавршени обврски ве очекуваат, но водете сметка дека и вашата енергија не е бесконечна. Не мислете на парите кои треба да ги спечалите. Мислете на тоа како паметно да ги ...
сите 20 | | | веќе видена

next