Велес Прес

Времето во Макеоднија же биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, почест до претпладневните часови. На планините ќе има повремен снег. Ќе има и услови за појава на грмежи, особено на југоисток. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, а попладне слаб до умерен од северен правец. Температурата ќе се движи од пет до 12 степени. Во Скопје променливо облачно со повремени врнежи од дожд, почест до претпладневните часови. Ќе дува слаб ветер од променлив правец, а попладне слаб до умерен од северен правец. Температурата ќе достигне до осум степени. На крајот на работната недела ќе има услови за слаби локални врнежи од дожд и снег.
сите 164 | | | веќе видена

„Златна петорка“ вброен во категоријата „Кино на светот“ и од Балканот, се прикажуваат и филмовите на Емир Кустурица, Рајко Грлиќ и Лазар Ристовски. Инаку, ова е учество на 5-ти меѓународен фестивал на кој учествува филмот. Долгометражниот игран филм „Златна петорка“ во режија на Горан Тренчовски, а во продукција на Револушн, од 4 до 9 февруари се прикажува на фестивал во индискиот град Бангалор. „Златна петорка“ е единствен македонски филм кој е влезен во селекцијата на овој голем индиски фестивал кој се одржува во шестмилионскиот град Бангалор. Филмот е вброен во категоријата „Кино на светот“ и од Балканот, се прикажуваат и филмовите на Емир Кустурица, Рајко Грлиќ и Лазар Ристовски. Инаку, ова е учество на 5-ти меѓународен фестивал на кој учествува филмот. Во следниот период филмот ќе се прикажува и во Русија, САД, Германија, Франција и во други држави, а до крајот на годината се очекува да биде прикажан на сите континенти.
сите 6 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Овој ден e поволен за љубов. Сакајте и отворено искажете ги своите чувства. Стрелецот е лице на кое може да се потпрете целосно. Инспирацијата ви е особено изразена, па ова е вистински момент за создавање уметнички дела. Бидете креативни и уживајте во среќата. Бик (21.04 – 21.05) Денов е исклучително успешен за вас. Доколку не ја искористите шансата, не очајувајте, туку размислете зошто се случило тоа. Незадоволни сте од развојот на емотивната ситуација. Ви се чини дека не добивате доволно внимание од партнерот. Бидете заводливи, а не насилни Близнаци (22.05 – 22.06) Ви се укажува одлична можност за патување. Бидејќи сте материјалистички настроени, пресметајте како ќе профитирате од тоа. Не грижете се, ќе успеете, иако ви се случува често да инвестирате во погрешни лица и работи. Нервозни сте поради преокупираноста на партнерот со работа Рак (22.06 – 22.07) Денес ќе се двоумите околу нешто или некого. Треба да се одлучите за една варијанта и притоа нешто да изгубите. Сакате целосно да ...
сите 12 | | | веќе видена

Тамара Тодевска не се плаши да експериментира со изгледот. Иако најчесто е русокоса, пејачката постојано внесува промени како шишки, локни, драстично потстрижување ио што уште не. На нејзиното лице убаво прилега речиси секоја фризура, но и секој тип на очила. Сега таа стави макси очила со тренди сребрена рамка и блесна со сексапил. Ова нејзино нежно издание е едно од највпечатливите во последно време поради овој моден додаток.
сите 3 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Ќе се најдете во доста тешки ситуации, но многу успешно ќе ги пребродите. Избегнувајте работи поврзани со недвижнини и немојте да бидете премногу сигурни во вашата мудрост. Нема да имате многу настани, па одморете се и соберете сила која ќе ви биде потребна за наредните денови. Бик (21.04 – 21.05) Многу лесно воспоставувате контаки и го постигнувате тоа што вас ви е потребно. Ова првенствено се однесува на љубовта. Многу припадници на знаков доживуваат незаборавни моменти опиени од нежните љубовни моменти. Заборавете на проблемите и парите, посветете и се на љубовта. Близнаци (22.05 – 22.06) Денеска какви и да се вашите цели и намери ќе приметите дека сите околности ви одат од рака. Бидете што поамбициозни и обидете се да промените нешто во вашата работа и кариера. Потрудете се денеска ако сакате да оставите подобар впечаток на некого кој ви е многу важен. Рак (22.06 – 22.07) Ќе почуствувате потреба за искрен разговор со личност која без страв може да ги открие сите свои тајни. Доколку ...
сите 14 | | | веќе видена

Времето денес во Македонија ќе биде променливо облачно со повеќе сончеви периоди во крајните западни делови, а во источните делови ќе има и појава на краткотраен дожд. Наутро по котлините ќе има магла и намалена видливост. Ќе дува слаб ветер од југоисточен правец повеќе застапен во југозападните делови. Утринската температура ќе се движи од минус три до три, а дневната од седум до 13 степени. Во Скопје слично време, изутрина магливо и тивко, преку денот променливо облачно. Утринската температура ќе се спушти до минус еден, а дневната ќе се искачи до седум степени. За време на викендот на југоисток и понекаде и на повисоките места температурата ќе надминува 10 степени. Овие релативно високи дневни температури ќе се задржат до понеделник и ова ќе биде период на позначајно топење на снегот, а со тоа и нивото на водостојот во реките и езерата се очекува да се зголеми. До понеделник наутро по котлините ќе има појава на магла и намалена видливост поради која понекаде дневните температури ќе останат пониски и тоа ...
сите 176 | | | веќе видена

Сите пејачи имаат обожаватели – ги има и таа! Македонската џебна фолк венера, динамитната Стојне Николова. На почетокот срамежлива, повлечена и ненаметлива, ама како популарноста и расте се повеќе и повеќе и Стојнето се повеќе слободна, се посекси и поразголена… А колку таа посекси, толку обожавателите повљубени во нејзините песни… ама и во неа. И секако, повозбудени и поверни! Добро, уште не стигнале до фазата на тетовирање или не дај Боже „гравирање“ по себе со остар предмет, ама затоа името нејзино во срце го носат. Или поточно: „Името твое, на рака го напишав“. Овој пат со пенкало, ама следниот, кој знае… Можеби и тетоважа ќе падне. Обожавателот, кој како што се гледа на фотографијата ќе да е машко, (зашто да е женско не би било нормално), засега само името твое го напишал на себе… зашто мори моме Стојне, човекот сигурно „умира“ по тебе!
| | веќе видена

Доаѓаат штипјани ,,Кит -го,, кои имаат синџир маркети низ Источна Македонија Словенечката трговска марка ,,ТУШ,, заминува од Македонија а со тоа и нивниот маркет во Велес. Освен во градов тие имаат свои продавници и во Штип и Куманово. Неофицијално, веќе ги купила домашната компанија „Кит-го“, од Штип која има синџир од 20-тина маркети низ Источна Македонија. Со продажбата на трите продавници во Македонија, словенечката компанија дефинитивно се повлече од Балканот, иако во изминатите десетина години имаше свои филијали речиси во сите земји од поранешна Југославија. Во дирекцијата на „Туш“ во Скопје потврдуваат дека компанијата заминува од Македонија, но дека процесот се’ уште не е завршен, и покрај информациите дека купопродажниот договор бил потпишан уште пред новогодишните празници. Најавуваат дека откако ќе завршат со правните процедури, компанијата ќе излезе со официјално соопштение. Претставници на „Кит-го“ веќе разговарале со вработените им потврдиле дека тие наскоро доаѓаат. На сите вработени им ...
сите 2 | | | веќе видена

Поп пејачката Гоца Тржан ги разнежи фановите на социјалните мрежи кога објави фотографија со нејзиниот колега Тоше Проески. Во 2001, Гоца и Тоше ја снимаа песната „1001 милја“, која беше вистински хит, а се слуша и ден денес. Оваа слика настана во тој период. Гоца се сликаше со покојниот Тоше и другарка. Мојата другарка сенка ја чуваа ова фотографија од тој период. Се сликавме додека го снимавме спотот, Сенка, драгиот Тоше и јас, напиша Гоца на Инстаграм.
сите 10 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Околностите ќе ве наведат на некои несоодветни потези за кои нема да имате објаснување. Денес избегнете ги критиките, затоа што и вие ќе ги бирате полесните опции. Потребна ви е сериозна дискусија на љубовен план, толеранцијата не ве води никаде. Бик (21.04 – 21.05) Задлабочени сте во вашите лични реалности, а во исто време се обидувате да ги завршите секојдневните обврски и задачи. Работите ќе се одвиваат едноставно и без многу напор од ваша страна. Вашиот живот во овој ден ќе биде богат и променлив. Близнаци (22.05 – 22.06) Бидете сталожени, не ви е потребнa нервозата во овој момент. Имате премногу обврски и не можете да ги следите вашите соработници. Очекувате дека сакана личност ќе заземе некаква заштитничка улога. Наместо тоа, застанете на свои нозе. Рак (22.06 – 22.07) Понекогаш различните обврски можат да бидат товар, но тоа не е оправдување за неодговорно завршената работа. Обидете се да поттикнете кај себе поголема одговорност. Во семејните односи покажете повеќе доверба. Секому ...
сите 15 | | | веќе видена

Оваа сабота ве очекува уште едно одлично издание на најгледаното ток-шоу „Еден на Еден“. Жаре и екипата ќе го угостат еден од најпознатите кантавтори на овие простори – Владо Георгиев кој е стар пријател на шоуто. Минатиот пат пееше на хелиум и го запали цел Балкан, а за ова гостување му се подготвуваат уште поголеми изненадувања. Посебно внимание ќе привлече повикот за обединување на Жаре. Поради тоа што пробелмите со воздухот во Македонија само се зголемуваат, Жаре повика на заедничка акција на сите нас, овој понеделник на 6-ти февруари да споделиме статус со хаштагот #ДенНаВоздухот и да направиме сите да видат дека сакаме да дишеме чист воздух! Бидете и оваа сабота на Телма во 19 и 15 часот, а овој понеделник не заборавајте да споделите статус со #ДенНаВоздухот и да го дадеме својот глас за убаво општество. Погледнете го видеото горе над натписот:
сите 22 | | | веќе видена

Во наредните денови ќе се задржи променливо облачно време. Утре и во петок само во крајните западни делови ќе има слаб локален дожд. Во сабота и недела на повеќе места ќе има повремен дожд со слаб, а во западните делови со умерен интензитет. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Температурата ќе има тенденција на пораст, што ќе предизвика понатамошно топење на снежната покривка. Нов влажен бран се очекува во понеделник кон крајот на денот.
сите 190 | | | веќе видена

Екипата на Ливерпул синоќа не успеа да слави домашна победа над уште еден ривал за највисок пласман. Од „Енфилд“ со голем бод си замина Челзи, но „сините“ имаат за што да жалат, бидејќи можеа да го освојат целиот плен, доколку Диего Коста во финишот од мечот го реализираше ударот од 11 метри. Шпанецот биеше млако и му овозможи на Мињоле наместо трагичар за срaмниот кикс при голот на Челзи, да биде херој на Ливерпул, а реакцијата на Клоп по оваа одбрана утрово ги преплави медиумите ширум светот. Германецот едноставно побесна и почна да му се дере на четвртиот судија, а денес откри што му дофрли: „Никој не може да нè победи, никој“, без зборовите упатени на Клоп кон судијата. Klopp after @SMignolet penalty save pic.twitter.com/E4Nmw11tET — Anfield HQ (@AnfieldHQ) January 31, 2017 Менаџерот на Ливерпул на крај додаде дека по мечот му се извини на судијата и наиде на разбирање од него за овој потег.
сите 32 | | | веќе видена

Бијонсе на својот Инстаграм профил преку фотографија со труднички стомак откри дека е повторно е бремена. Таа покрај фотографијата напиша: „Би сакале да ја поделиме нашата љубов и среќа. Двојно сме благословени, овој пат сме неверојатно благодарни што нашето семејство ќе порасне за два члена и ви благодариме на сите добри желби“, вели Бијонсе за близнаците кои ги очекува. Инаку, светски славната музичка дива и сопругот Џеј Зи се родители на 5-годишната Блу Ајви.
сите 10 | | | веќе видена

Овен Нешто ја ограничува вашата ментална широчина. Плановите за кратки патувања или одредени дискусии со другите, би можеле да бидат блокирани. Зголемување на одговорностите на вашето работно место, ќе ве ограничи во комуникацијата со другите. Денешниот ден е прилично турбулентен, затоа зголемете ја вашата будност. Бик Семејните дискусии ќе бидат напнати и интензивни. Можеби главната цел за тоа е вашата потреба да внесете подобрувања во домот и во односите со домашните. Во разгледувањето на ситуациите, земете го во предвид и гледиштето на другите. Близнаци Како резултат на иделизмот, ќе бидете мотивирани подобро да се разберете себе си и личностите од примарна важност во вашиот живот. Вашите потреби и желби ќе бидат силно стимулирани, па тоа би можело да ве направи премногу рецептивни и ранливи. Посвете се на партнерот и овозможете слободен проток на емоциите. Рак Проверувате дали некој си поигрува со вашата доверба или е во прашање заедничко работно недоразбирање. Ако мислите дека сте пропуштиле некоја ...
сите 16 | | | веќе видена

Овен Се наоѓате во период кој е одличен за достигнувања на материјални вредности. Откако ќе заврши сето тоа, ќе сакате да се одморите, а најдобро решение би била некоја атрактивна дестинација. Доколку почувствувате потреба, побарајте совет од некој близок. Бик Полни сте со оптимизам придружен со силна желба да го завршите она што сте го започнале. Мора да ја контролирате зголемената доза егоизам, особено во односот кон партнерот. Бидете внимателни, тој се труди да ве извади од контрола. Близнаци Иако уживате добра репутација кај авторитетните фигури, сепак воздржете се од директни акции во текот на попладневните часови – немојте да волонтирате и не се согласувајте на некои одлуки на другите луѓе. Освен ова предупредување, денот ќе биде одличен. Рак Слободното време го поминувате во добро расположение, свесни сте за своите вредности. Бидете трпеливи и успехот нема да изостане. Голем дел од припадниците на овој знак ќе стават крај на посериозните обврски. Нова љубов е на повидок. Лав Чувствувате внатрешен ...
сите 24 | | | веќе видена

Според сеќавањата на чичко Баге – Благој Панов Соговорникот чичко Баге, Благој Панов има 81 година. Тој има возачка дозвола која датира од пред точно 61 година. Издадена е на 6-ти август 1955-та година. Неколку години веќе не ја продолжува, но затоа таа му е драг спомен. Тој објасни како велешани полагале за возачка дозвола во средината на 50-тите години од минатиот век. Коли малку имаше тогаш во градот, на прсти се броеја. Решив да полагам на 20 години и се пријавив. Не собраа од кај стара аптека, пред Саатот.Таму чекавме. Бевме околу 30-тина, се машки, женско тогај немаше. Кај такво нешто, жена кола да вози. И не качија во камион. Сите полагавме за кола,ама на камион се полагаше за ,,Б,, категорија. И тргнавме, два дена се полагаше. Преку Штип,. Радовиш, Неготино, до Прилеп преку планината Бабуна -стариот пат и назад до Велес. Спиевме во Неготино. Комисијата двајца беа, тие седеа до нас во кабината. Ќе речат стој, застануваш, седнува друг доаѓа од назад, па тој вози некое време, јас одам ...
| | веќе видена

Кире Лазаров е најдобриот стрелец на 25.Светско првенство во Франција. Со 50 гола на шесте натпревари што ги одигра македонската репрезентација на овој мундијал, Лазаров беше недостижен за конкурентите, иако дел од нив и по три натпревари повеќе. За македонскиот капитен кој е актуелен рекордер на европските и на светските првенства, ова е трето вакво врвно попстигнување на светските и на европските првенства. Првата голгетерска титула на големите натпревари, Лазаров ја освои на СП 2009 во Хрватска на која постави нов рекорд на ракометните мундијали со 92 погодоци од девет натпревари.Три години подоцна, на ЕП 2012 во Србија, македонскиот капитен стана и рекордер на европските шампионати по бројот на постигнати голови, завршувајќи го настапот со 61 гол. Зад нашиот капитен на второто местои на голгетерската листа е репрезентативецот на Ангола, Авелино Лопез со 47 гола, а на делба на третото место по настапот на Норвешка во големото финале против Франција, стигна Норвежанецот Кристијан Бјорнсен со 45 гола исто ...
сите 29 | | | веќе видена

Минатава недела ова тажно куче со име Cesur го изгуби неговиот најдобар пријател Mehmet Ilhan кој почина во 79 година во болница во Турција. Синот на починатиот изјави: “кога мојот татко во последните денови беше во болница, неговијот миленик Cesur престана да јаде. На горната слика можете да видите како кучето Cesur тагува пред телото на неговиот сопственик, а долу можете да видите повеќе слики:
сите 2 | | | веќе видена

next