Велес Прес

За нашата популарна водителка Лила Стојановска празникот Св. Трифун и Св. Валентин може да ги празнуваме секој ден, а секое време е созданено за љубов и вино. Тоа го покажа со најновата фотографија на Фејсбук која наедно е насловна страница од списание. „Љубов и вино“ гласи насловот или поводот за кој Лила и познатиот оперски пејач Ѓорѓи Цуцковски се фотографираа заедно за насловна страница. Можеби се забрашавте зошто баш во друштво на Ѓорѓи, но причината е тоа што неодамна македонскиот модниот портал Fashionel ги прогласени за најстилски јавни личности за 2016 година. Во раскошна црвена тоалета со висок шлиц, Лила испозира како Анџелина Холи, а Ѓорѓи ја надополни со својата префинета елеганција во црно.
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Не се откажувате од својата цел веќе подолго време. Имате јасен фокус за тоа што го сакате.Не се занимавате многу со емоциите во последно време па затоа не се ни очекува некое поголемо изненадување на овој план, особено ако сте во врска со Јарец. Проверете ја крвната слика. Бик (21.04 – 21.05) Не се оптоварувајте со непотребни приказни овој пат бидејќи можете да добиете нешто повеќе за себе кога е во прашање работата. Вашето внимание е насочено кон одредена личност веќе некое време, и не се грижите за коментарите од околината туку си терате по свое. Проблеми со тироидната жлезда. Близнаци (22.05 – 22.06) Доколку сте размислувале за проширување на работата не заборавајте дека одредени работи се комплицираат и дека е потребна доза на трпение. Не се обидувајте да ги прикриете чувствата кон одредана личност бидејќи нема да успеете во тоа. Ви следи пријатно изненадување. Рак (22.06 – 22.07) Доколку ви се отвори поле странство, прилагодете се на време. Доколку се борите за љубовта на еден ...
сите 16 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде променливо облачно. Претпладне по котлините и речните долини ќе има услови за појава на магла. Во текот на денот времето ќе биде променливо облачно, во западните и северозападните делови ќе има повремени врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места особено во северозападниот дел во вечерните и ноќните часови врнежите ќе поминуваат во снег. Утринската температура ќе се движи од минус четири до три, а дневната од девет до 14 степени. Во Скопје претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди, а попладне со повремен локален дожд. Утринската температура ќе се спушти до нула, а дневната ќе се искачи до 12 степени. Во недела ќе биде претежно облачно со повремени локални врнежи од дожд, на планините и на некои повисоки места во северозападните делови со повремен снег. Интензитетот на врнежите ќе биде слаб до умерен, локално ќе наврнат околу 10 л/м2, а во понеделник претпладне ќе престануваат. Во недела и во понеделник ќе има благо опаѓање на дневната температура ...
сите 204 | | | веќе видена

Ретко кое машко ќе остане рамнодушно на изгледот на оваа девојка Да се биде машко во Скопје и притоа да останете рамнодушни на толку многу убави и згодни девојки е очигледно најтешката задача. Речиси на секој агол во градот може да налетате на девојки кои со својот изглед или стил ќе го привлечат вашето внимание. Пример за тоа е и оваа атрактивна девојка, која со својот атрактивен изглед успеа да го „купи“ нашето внимание.
сите 4 | | | веќе видена

Сите сакаме бомбони. Особено омилени ни се гумените бомбони. Но, ретко кој се запрашал од што всушност се прават. Тие настануваат од отпад, од кожа која во фабриките за месо останува по дерењето на кожата на животните, најчесто говедата и свињите. Потоа со посебен процес се претвара во желатин, кој освен во гумените бомбони, се користи и за припрема на слатки, овошни јогурти, преливи за салати… Желатинот се произведува со готвење на животинските тетиви, коски итн. Погледнете го горното видео кое во целост го прикажува процесот на создавање и решете дали уште една ќе купите гумени бомбони.
сите 2 | | | веќе видена

Нецели месец дена по премиерата во соседна Србија синоќа во Cineplexx и публиката во Скопје го имаше задоволството да го проследи продолжението на љубовната приказна на Зоне и Мане. Со прилично изменета и подмладена актерска екипа, нешто што е сосема разбирливо со оглед на тоа дека првиот дел својата премиера ја имаше пред цели 15 години, „Зона Замфирова 2“ синоќа во Cineplexx во Скопје ја имаше и својата македонска премиера. Настан кој дополнително го збогати присуството на актерската екипа меѓу која секако најмногу внимание привлекоа двете главни улоги – Бранкица Себастијановиќ, која го толку ликот на Зоне и Милан Васиќ, кој го глуми ликот на Мане. „Искрено, сметам дека публиката додека го гледа овој филм не треба да прави споредби помеѓу мене и Војин Четковиќ. Едноставно треба да ужива во нашето толкување на оваа приказна. Со ликот на Мане имаме многу сличности. Тој, исто како и јас, е вредно момче кое знае што сака во животот, голем е работник и знае да сака. Оваа улога е нешто сосема ново за мене со ...
| | веќе видена

Проклетството на Олимписките игри не е ништо ново, а само повторно доби на популарност минатото лето пред ОИ во Рио кога се појавија слики од запуштените олимписки борилишта во Атина и нејзината околина. По тие фотографии од Атина беа објавени уште неколку галерии со слична содржина, само збогатени со нови документирани олимписки објекти во распаѓање од дел од останатите летни и зимски олимписки игри. Тема која од организацискиот одбор на ОИ 2016 истакнуваа дека ќе ја избегнат со пренамена на олимпиското село и објектите во Рио де Жанеиро во објекти кои им се нужно потребни на локалното население. Денеска, пола година по ОИ во Рио од тоа нема ништо, нешто за што зборува и видеото подолу во кое јасно се гледа дека Рио 2016 е само последното поглавје од олимпиското проклетство и уште еден атрибут на сите кои сметаат дека одржувањето на овој спортски настан е преголем и неоправдан трошок. Погледнете го сето тоа во горното видео
сите 4 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Имате силен став кога работниот сегмент е во прашање. Мора да бидете малку поколегијални, бидејќи и вам некогаш ќе ви треба поддршка. Вашиот емотивен живот е доста сиромашен, па може е време да рзмислите за поголема промена, па и на самиот партнер. Бик (21.04 – 21.05) Никој не може да ве разубеди дека не сте во право, вашиот тврдоглав став е нешто што ви значи во работно финансиски сегмент, но тоа што ви ја расипува сликата е малку повеќе тензија во тимот. Планирате да излезете со друштво, а можна е и поинтересна средба. Ова важи за слободните. Близнаци (22.05 – 22.06) Склони сте кон радикални промени на работен план. Подобро ви е да се држите до постојаниот систем, сега не е време за експерименти. Некој се навикна на вас и на вашите шеги. Отворената поддршка од некоја личност од спротивниот пол навистина во годи. Рак (22.06 – 22.07) Не сте навикнати на комфор и поголеми признанија во последниов период. Ситуацијата на работа може да се промени во ваша корист. Сакате да давате многу на ...
сите 17 | | | веќе видена

Времето во Македонија ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Утринската температура ќе се движи од минус еден до минус шест степени,а дневната од седум до 14 степени. Во Скопје ќе биде сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринската температура до минус три, а дневната ќе достигне до 13 степени. До сабота по котлините ќе има услови за појава на утринска магла. За време на викендот ќе преовладува променливо облачно време со поврeмени локални врнежи од дожд, кои во недела на места ќе бидат со умерен интензитет. На повисоките планини врнежите ќе бидат од снег. Ќе преовладува релативно топло време, благо опаѓање на дневните температури ќе има во недела и понеделник.
сите 209 | | | веќе видена

Судот од Велес пресуди во корист на 12 годишно дете, оти тужените не ја исполниле законската обврска за заловување на кучињата скитници во градот Општина Велес и Ветеринарната станица од градот да платат парична казна оти куче каснало 12 годишно дете. Со пресуда на Основен суд Велес, тужените заеднички и солидарно се задолжени да платат 45 илјади денари на оштетеното дете и тоа: за претрпена физичка болка 15.000 денари, за претрпен страв 15.000 денари и за претрпена душевна болка поради намалена општа животна способност 15.000 денари. По правосилноста на пресудата локалната власт и Ветеринарната станица ДОО Велес солидарно да му ги надоместат трошоците во постапката од 61.035 денари. Детето било апнато од куче скитник, кое немало маркичка на увото, на 28 јануари 2016-та година, на улица во градот, при што малиот се здобил со телесни повреди. Било каснато три пати, на десниот палец, шака и лакот. Оштетените на 16. Февруари 2016 год. се обратиле Општина Велес, како надлежна и одговорна за грижа ...
сите 4 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денот е одличен за работа, за патувања како и за запознавање на нови луѓе. Во втората половина на денот ве очекува расправија. Добро одберете зборови може да повредите некого. Бик (21.04 – 21.05) Денот е одличен за креативна работа но и за физички труд. Одвојте време за себе и размислете за вашата иднина и што навистина сакате. Ве очекува емоционален подем. Близнаци (22.05 – 22.06) Денес не започнувајте никаква работа. Ќе имате негативна енергија и ништо нема да ви оди од рака. Но не очајувајте наскоро се ќе биде во најдобар ред. Одвојте време за релаксација и спорт. Рак (22.06 – 22.07) Денес ќе чувствувате дека немате енергија и едноставно нема да сакате ништо да правите. Чувствувате мало разочарување од саканата личност. Не го повишувајте тонот. Лав (23.07 – 22.08) Денес може да почувствувате слаба депресија. Но дозволете му на партнерот да ве расположи. На крајот на денот организирајте интересен состанок Девица (23.08 – 22.09) Денес ќе имате можност да ја подобрите својата финансиска ...
сите 18 | | | веќе видена

Една од нашите најатрактивни фолк пејачки, Сузана Гавазова, е жена од акција. Таа успешно „жонглира“ со животните предизвици како во приватноста така и кариерата. Па така, периодов таа е во топлата Австралија, а оттаму не заборави да прати еден фото поздрав каде позира во бикини. Според приложеното, Сузе дефинитивно може да се гордее со својот изглед, постигнат со напорен труд во салите за вежбање. Дамите во зима не баш сакаат да го откриваат своето тело, но Гавазова е подготвена како пушка во секој период.
сите 8 | | | веќе видена

Кои се најважните правила за да го задоволите и да го задржите партнерот? Овие совети се наменети за, условно, понежниот пол. Во секоја врска е потребно да се вложува, и тоа од двајцата, инаку врската е осудена на пропаст. Ова се најважните правила за да го задоволите и да го задржите партнерот. Почитување: Дами, секој маж има его и секој маж сака неговата партнерка да го почитува тоа. Затоа, најважно е да го почитувате вашиот партнер, а во никој случај не смеете да го омаловажувате. Мажите во суштина сакаат нивните жени да им се восхитуваат, па покажете му дека го почитувате и цените сето она кое тој го прави за вас. Почитувајќи го и восхитувајќи му се на вашиот партнер ќе направи тој да ве цени и во неговиот живот ќе ја имате клучната позиција. Пријателство: За врската да биде успешна, најважно е партнерите да бидат пред се пријатели. Обидете се да му бидете најдобар другар на вашиот партнер, да го слушате без да го критикувате и да му давате совети онаму каде што е потребно. Само така тој ќе научи да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Естрадните уметници често го менуваат својот имиџ и тоа не е ништо невообичаено. Во спротивно, брзо би и здодеале на публиката, која покрај пеењето сака да го доживее целиот тој естраден циркуз и како комплетна забава: песни, изведба, кореографија, костими, изглед, шминка, фризура, фотографии, видеа, медиумска присутност, однесување, скандали… Едноставно естрадата оддамна е пакет на повеќе „нешта“, кој пејачот или го прават или не, омилена ѕвезда за фановите. А таа веќе оддамна тoa е. И не само на македонската естрада. Но со последните фотографии, Елена Ристеска навистина изненади. Не дека не и прилега-напротив, но со имиџот на руска контеса, ги изненади сите. Облечена во долг син фустан и крзнена шубара на главата, многумина помислија дека пејачката сака да привлече внимание со имиџ кој е во складот на времето и зимските временски прилики… И можеби свесно или несвесно и тоа се поклопило со новата фотосесија на Елена, која повторно како заштитно лице на еден познат бренд, е на каландера… за 2017-та! По ...
| | веќе видена

Убавото лице на македонската водителка на Брза кујна имате прилика да го гледате секој ден на Сител телевизија во 17часот. Како пред камерите, така и зад нив Александра Пановска изгледа прекрасно. Таа често објавува фотогрфии од бекстејџот на Брза кујна и ја доловува атмосфера. Во црна мајца и шарено сако, водителката објави фотографија на Инстаграм, додека не се снимаше емисијата. Но, она што сигуно ви оставило впечаток е нејзината насмевка, која и е еден од најсилните атрибтуи и ја прави да блеска.
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Разговорот со еден член од семејството ќе биде позитивен и ќе ви даде сигурност кога се во прашање вашите планови и тежнеења. Најавени се значајни позитивни случувања во домот и генерално приватноста. Ќе се чувствувате убаво во својата кожа и ќе бидете опкружени со луѓето кои ги сакате. Бик (21.04 – 21.05) Некој ќе ве разочара со својата недоверливост. Анализирајте го развојот на ситуацијата и дали одредената личност има слични постапки кон другите. Доволно е само да бидете свесни дека инфериорноста е лош советник. Наместо да ја судите, сожалувајте ја! Близнаци (22.05 – 22.06) Потребен ви е мир, но Вие како да не посакувате тоа да го направите, поради тоа што морате да го промените планот. Подготвени сте да одите преку своите можности и размислувате како да се изборите со конкуренцијата, без разлика за што станува збор и со која работа се занимавате. Рак (22.06 – 22.07) Се заморивте многу во последниот период, време е за одмор. На љубовен план може да се каже дека „ви цветаат рози“ не ...
сите 14 | | | веќе видена

Мажите се едноставни суштества, но девојките често не можат да ги разберат. Често излегуваат со некоја девојка и кога девојката помислила дека односот им се движи во добра насока, нив ги снемува откако ќе имаат секс. Па затоа пронајдовме одговори од неколку мажи за тоа која е разликата помеѓу девојката за секс и девојката за сериозна врска? Еве ги нивните одговори на ова прашање: „Прашањата. Мислам дека ако девојката ми поставува лични и поинтнимни прашања и јас и поставувам такви прашања на неа, тогаш најверојатно и двајцата сакаме нешто повеќе од секс.“ „Во најголем дел, интелигенцијата. Таа мора да има добра глава на нејзините рамена за да биде повеќе од предмет за секс.“ „За мене нема разлика. Јас одам на состаноци за да создадам пријателства кои можеби ќе вклучуваат секс.“ „Мојата надеж е дека со секоја девојка со која ќе излезам ќе бидеме барем пријатели за секс и отворен сум за идејата дека секоја од нив односот може да прерасне во врска.“ „Никогаш не сум излегувал со некоја девојка за секс. Еднаш ...
| | веќе видена

На Фејсбук страницата на граѓанската иницијатива Охрид СОС утрово се објавени неколку фотографии од Охридското Езеро на кои се гледа повлечената вода и загаденоста на водата од нафта. Иронично, членовите на Охрид СОС, загадувањето со нафтата го опишуваат како природна колоритност за привлекување туристи. А намалувањето на нивото на водата, според Охрид СОС, било за да се направат нови „крајбрежни плажички на кои и парапетчиња допрва ќе им заличат, со медитерански песок плажарски, бидејќи развој е не е шала“. Некој истура гориво во езерото. Од граѓанската иницијатива се сомневаат дека некој преку канализацијата во населбата Охридати истура гориво. Граѓаните пријавиле, но од надлежните институции, барем засега, нема никаква реакција. Овие фотографии од „македонскиот бисер“ навистина изгледаат морничаво.
сите 6 | | | веќе видена

next