Велес Прес

Велат од лошото секогаш има и полошо, но кога ќе ти се случи тогаш е најужасно од се. Една таква немила случка на паркинг го дочека еден жител на скопската населба Ново Лисиче. Очигледно го стегнало срце од глетката кон своето возило кое останало хендикепирано без сите четири тркала. Ниту сигурносните шрафови веќе не се гаранција, а останува само надежта дека сторителот ќе биде пронајден и малерот нема да се повтори…
сите 2 | | | веќе видена

Ана Цакиќ, девојката на Вељко Ражнатовиќ секогаш е топ средена, нашминкана и со фризура. Немавме прилика да ја видиме во природно издание досега. На својот Инстаграм профил, Вељко објави фотографија од неговата девојка без грам шминка. Погледнете па оцените како подобро изгледа со или без шминка:
сите 7 | | | веќе видена

„Тренирај напорно или оди дома“ е новото животно мото на Елена Ристеска. Таа периодов одлучи интензивно да поработи на својата фигура. Пејачката за првиот во низата тренинзи облече црвена маичка и црни хеланки и ги мамеше погледите во фитнес центарот. Снегот периодов ја спречува во нејзините авантури на Водно, но сепак таа пронајде начин како да биде физички активна и повторно да изгледа беспрекорно. Кога Елена вежба, сите молчат, има и зошто, зарем не?!
| | веќе видена

Времето утре ќе биде сончево со мала локална облачност, претпладне со магла по одделни котлини. Дневната температура ќе се движи од -2 до 7 степени. За време на викендот и во понеделник времето ќе биде стабилно со ниски утрински температури кои на повеќе места ќе се спуштат под -10 степени. Претпладне по oдделни котлини ќе има појава на магла. Во вторник и среда ќе има повремени врнежи претежно од снег со слаб, а на места умерен интензитет. До крајот на следната работна недела дневните температури ќе бидат во опаѓање.
сите 275 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Поради лошата концентрација, може да се случи да згрешите во нешто многу важно. Се трудите да се изборите за своето место под сонцето. Љубовниот живот би можел да биде многу возбудлив, особено ако сте во врска со некој кој ве импонира. Здравјето е добро. Бик (21.04 – 21.05) Сакате да промените многу во својот живот. Ако градите кариера, можете да очекувате успех во секој вид на дејност. Ве очекува авантура со воден знак и со некој кој е подеднакво амбициозен како и вие. Омалаксани сте и уморни. Близнаци (22.05 – 22.06) Зафатете се со новите обврски и предизвици, без оглед на тоа што немате доволно искуство. Со парите постапувате несовесно. Прилично сте конзервативни и малку бавни при донесувањето на одлуки од емотивниот живот. Ви се препорачува диета. Рак (22.06 – 22.07) Во овој ден ве очекува да вложите многу труд и упорност за да ја промените ситуацијата како на работа така и во љубовта. Добро внимавајте вашиот деловен партнер во нешто да не ве изневери. Во љубовта сте прилични ...
сите 27 | | | веќе видена

Македонската ракометна репрезентација вчера го продолжи патот на Светското првенство во Франција по освоениот бод против екипата на Исланд. Момците буквално изгинаа на теренот и на крајот сето тоа се исплатеше. На две секунди пред крајот, кога резултатот веќе беше нерешен , нашиот селектор Лино Червар повика тајмаут. Во тој момент популарниот Жути на цел глас праша каква игра треба сега да играат , а одговорот на Червар ќе ве насмее до солзи. Погледнете во горното видео
сите 2 | | | веќе видена

Проблеми за Червар пред дуелот од осмина-финалето бидејќи нема да може да смета на првиот избор на лево крило Гоце Ојлески ќе биде единствениот ракометар на позицијата лево крило за дуелот против Норвешка бидејќи Дејан Манасков има скинат мускул и нема да може да игра во осмина-финалето. Оваа вест е потврдена и од Франција, така што Червар ќе мора да направи нова измена во составот и утре да внесе нов играч. Со оглед на тоа што во резерви ги има десното крило Поповски, бекот Арнаудовски и голманот Митревски јасно е дека нема голем избор за смена, но дефинитивно ќе може да комбинира. Она што е јасно е дека Манасков нема да биде на терен против Норвешка и нема да може да им помогне на колегите. Сепак, мора да се верува во Ојлески, така што и тој ќе треба да покаже дека заслужува поголема минутажа и да ја оправда довербата на важниот меч кој се игра утре од 16 часот.
сите 97 | | | веќе видена

Задачата која си ја зацртаа ракометарите пред натпреварот со Исланд – ја исполнија. Во 60 минути игра , избраниците на Лино Червар покажаа карактер и успеаја да стигнат до тој еден бод , голем како планина кој во осминафиналето ни ја донесе Норвешка како противник, наместо домаќинот на Светското првенство – Франција. Ниту четири гола негатива не ги исплаши македонските ракометари кои успеаја да се консолидираат во целост и да стигнат до реми. „Мислам дека бевме уморни, а и се покажа тоа. Дополнително игравме и со неколку повреди, потоа имавме и падови во првото полувреме, не можевме да се справиме со таа нивна брза игра. Брзи центри, полу-контри и контри и едноставно не можевме да се вратиме. Но сепак, тоа е таа психологија, нешто ново што го има кај нас, да не се предаваме и кога губиме со четири-пет гола. Среќни сме бидејќи секој натпревар го играме, не калкулираме и ова е сосема заслужен резултат“ – вели Филип Лазаров. Со Норвешка ракометарите си ги одмерија силите минатата година на Европското првенство ...
сите 9 | | | веќе видена

1. Кој вели дека чуда не се случуваат? Пред десет дена некој да ни кажеше дека Исланд ќе ни се заблагодарува што не сме шутирале во последниот напад оти можевме да погодиме и да победиме , дека Кирил Колев ќе му фаќа „живи“ на Сигурдсон, дека Тунис ќе зависи од нас или дека ќе ја мачиме Шпанија со „цепелини“…тешко дека ќе поверувавме. Ама, ете, чуда се случуваат. А, на Македонија на ова Светско првeнство и се случи се од горе набројаното. Впрочем, вчера беше 19 јануари! Богојавление! Се вртеше, се вртеше натпреварот и на крај Македонија сврте реми против Исланд. Малку недостасуваше да биде и победа… Да не биде дека одиме во осминафинале со оној бод-подарок од Словенија! „Е, сега, навистина појма немаме како се вративме во натпреврот“ , ќе рече и капитенот Кирил Лазаров по примерот на онаа „туниска“ реплика на Стојанче Стоилов. Ни ние појма немаме како стигнавме до Албервил! Кога тргнувавме од Македонија беше последна од опциите – Брест, Лил…или евентуално Албервил, ако се случи некое чудо. И, еве сега се ...
| | веќе видена

Овен Денес животот ќе ви наликува на една голема авантура. Изненадувања ќе ве очекуваат во секој агол, а најголем дел од нив ќе бидат прекрасни. Сепак, можно е и да дознаете информација која непријатно ќе ве изненади. Бидете внимателни што посакувате денес, бидејќи тоа ќе се одрази во голема мера на вашата иднина. Бик Денес јасно ќе го видите местото каде што сакате да стигнете во иднина, па наместо да чекате „судбината“ да ве одведе до него, направете нешто. Зацртајте си цели без разлика колку се мали тие и потоа тргнете да ги реализирате.Имајте на ум дека не сте сами на светот. Време е да престанете да се однесувате како да сте. Близнаци Да, првиот чекор е најтежок, но вие денес со леснотија ќе го направите. Повеќе нема да дозволувате стравовите да ве спречуваат да стрелате кон ѕвездите, зашто ќе верувате дека можете да ги достигнете.За жал, секогаш ќе постојат појави и случувања кои не зависат од вас. Не се обидувајте да контролирате сè околу себе. Рак Денес некој ќе ве убедува да се откажете од ваша ...
сите 23 | | | веќе видена

Кире Лазаров одигра уште еден одличен натпревар, предводејќи ја Македонија до посакуваното реми кое го донесе третото место во табелата и дуел со Норвешка. „ Како што кажа Столе по Тунис, немаме појма како се вративме. Е сега, навистина немаме појма како го направивме овој камбек. Немам логичен одговор и објаснување, едноставно Господ ни помогна да дојдеме до резултатот што го посакувавме, бидејќи го заслуживме тоа со добрите игри на овој мундијал. Почнавме добро, но направивме и многу грешки, пред се поради заморот, бидејќи навистина се потрошивме против Шпанија. Имаше и чудни судиски одлуки, но сега не би сакал да се навраќам на тоа “ – изјави Лазаров. Следен предизвик за нашите репрезентативци е дуелот со Норвешка, но голем проблем претставуваат повредите на Филип Миркуловски и на Дејан Манасков. „ Секако дека тоа е голем проблем, останува да видиме за што станува збор, со надеж дека овие двајца ќе успеат да се рехабилитираат навреме за Норвешка. Тоа е селекција со која лани игравме нерешено, мислам дека ...
сите 8 | | | веќе видена

Дваесет и едно годишниот Влатко Стојанов од велешката населба Речани 2 кој првпат на Водици се фрли во студената вода на реката Вардар е годинешен среќен фаќач на светиот Крст. Тој е ветеринарен техничар кој покрај здравје, среќа и љубов како благодет од фаќањето на крстот очекува оваа година и да се вработи. Очекувам да се вработам. Точно е дека прв пат скокав и еве имав среќа Крстот да е во мои раце. А сосема случајно утрово одлучивме со мојот другар Дејан Ѓоргиевски да се пријавиме за скокање. Поминавме на лекарската контрола и тоа е, рече Стојанов. Во благословот што го доби од Митрополитот Повардарски Агатангел за здравје, среќа, љубов, женидба и создавање на потомство меѓудругото беше и остварување на најголемата желба на Стојанов годинава тој да се вработи. Во зградата на Епархијата Повардарска епархија Влатко Стојанов на подарок од претседателот на Република Македонија Ѓорѓе Иванов доби крст со македонски рубин од македонската школа на кујунџиите додека од Митрополитот Агатангел доби златен крст и ...
| | веќе видена

На интернет се појави едно чудно видео, а прикажува човек без глава кој среде бел ден шета на улица во еден индиски град. Многумина сметаат дека снимката е лажна, но некои мислат дека се работи за доказ дека постојат безглави митски суштества, кои наводно живеат во некои делови од светот. Погледнете го горното видео и проценете сами.
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денес поголемиот дел од Овните се доста нервозни и подготвени да водат жестоки вербални расправии со секого. Но, тоа не е начин за да се чувствувате ослободено од проблемите. Обидете се да се релаксирате. Бик (21.04 – 21.05) Позитивниот настан за овој ден е дека доста од вас ќе обноват една прекината врска. Кај некои од Вас, предметното партнерство е во врска со одамна прекинато пријателство, а е прекинато поради околностите. Близнаци (22.05 – 22.06) Голем дел од претставниците на овој знак ќе се зафаќаат со решавање на проблемите во врската. Имате шанса за позитивна разврска на настаните, но мора да внимавате на евентуално разминување со точноста на причините. Рак (22.06 – 22.07) Голем дел од Раковите се разминуваат со замислените очекувања за денот и доаѓаат до разочарувања. Ако помислите реално за надежите и очекувањата, ќе најдете голема доза самоизмама. Лав (23.07 – 22.08) Овој ден се покажа доста тежок за поголемиот дел од Лавовите. Ќе се судрите со моќни спротиставени сили и ...
сите 24 | | | веќе видена

Последен меч од групната фаза и многу значаен и за Македонија и за Исланд. Поуспешниот ќе го освои третото место и ќе ја избегне француската ракометна машинерија во осминафиналето. Токму затоа и двете селекции се максимално фокусирани на дуелот што во Мец ќе почне во 17.45 часот. А дотогаш ќе има анализи, предвидувања, откривање на добрите и лошите страни на противникот. Селекторот на Исланд, Геир Свеинсон, е полн со комплименти за играта на македонската репрезентација. Вели дека Кире Лазаров е мозокот на селекцијата, дека имаме одличен организатор во Миркуловски, ги пофали и крилата Манасков и Георгиевски, но ја потенцираше силата на пивотменот Стојанче Стоилов. „Македонија е силна селекција. Го има Кире Лазаров во своите редови, неверојатен голгетер, но и ракометар со „мудро око“, кој секогаш знае да го пронајде најдоброто решение кога проигрува. Многу често додавањата одат до силниот пивотмен Стојанче Стоилов, а тој е толку моќен, што може да носи четворица одбранбени ракометари на грб и да постигне гол. ...
сите 2 | | | веќе видена

Бинго груп го купи од Мак оил Од почетокот на ноември, хотелот Интернационал, има нов сопственик. Објектот кој е во центарот на градот и 12 години беше напуштен и празен, ќе има повеќе намени, така најавува новиот газда. Веста за купопродажба пред нова година за ТрМр ја потврди дотогашниот сопственик Мите Јованов. Да Хотелот Интернационал го продадов. Има уредна документација,заверен купопродажен договор кај нотар. Новиот сопственик вие велешани добро го знаете, тоа е фирмата на Бубе Карагиров. За сите други информации можете нему да му се обратите – изјави Јованов во телефонски разговор. Тој Хотелот Интернационал ги купи 2008-та на јавна лицитација од Радо банк, која беше во стечај, за 860 илјади евра. И Хотелот беше во стечај и не работеше од 2005-тата. Нов сопственик е фирмата ,,Бигно груп,, ДООЕЛ на Карагиров. Тој во телефонскиот разговор потврди дека го купи хотелот. Најави дека ќе се работи етапно до конечното завршување. Во наскоро време треба да бидат пуштени дуќаните, кои се во ...
сите 2 | | | веќе видена

Селекторот на македонската репрезентација, Лино Червар, изрази задоволство од изданието на нашата репрезентација при поразот од Шпанија. Според Хрватот, кратката клупа и недоволната ротација придонела да дојде до пад во второто полувреме, кога фаворитот успеа резултатски да се одлепи. „ Честитки до Шпанија за победата. Ние одигравме одлично прво полувреме, во кое направивме само неколку грешки во нападот. Сепак, мислам дека во второто полувреме имавме еден проблем, немаме долг ростер за измени, Шпанците имаат подолга клупа и го искористија тоа. Штета е што не водевме по првото полувреме бидејќи игравме одлично. Не можам да ви опишам колку ја посакував оваа победа, тоа ќе беше сензација, сакав на сите да им покажеме дека не сме за фрлање по оној пораз од Словенија. Без оглед на поразот вечерва, мислам дека го докажавме тоа. Пред натпреварот размислувавме дека ако противникот рано се одлепи можеби ќе одмориме дел од играчите, но ете останавме во мечот до самиот крај, се боревме лавовски, онака како што барам ...
сите 4 | | | веќе видена

До 45. минута македонската ракометана репрезентација одигра рамноправен и резутлатски неизвесен натпревар. Потоа „црвената фурија’ зема залет и успеа да стигне до победа од 25-29. Избраниците на Лино Червар нема за што да жалат доколку се анализира прикажаната игра, но неколку судиски одлуки фрлија сенка врз победата на Шпанија. „Сигурно дека заслуживме повеќе, но сега нема време за плачење или за анализирање. Најмногу ме иритира тоа што дефинитивно и како мала земја и како репрезентација од, да кажам, втор ред, втор ешалон – се носевме рамноправно, дававме отпор, воопшто не калкулиравме. Не се чувавме и се истрошивме максимално, но боли да се бориш против големите репрезентации на ваквите натпреварувања, а да немаш рамноправно судење. Веќе четврти пат тоа ни се случува. Кореанците не беа дораснати на првиот натпревар, слично беше и денес. Како земја многу значиме и во ИХФ и во ЕХФ, но го немаме тој третман. Сега на нас преостанува да се рекупираме, ние одиграме машки против репрезентација која сум сигурен ...
сите 31 | | | веќе видена

Метеоаларм.еу издаде жолто и портокалово предупредување на снег и мраз за Македонија, што значи дека се очекува опасно време, па се препорачува граѓаните да бидат многу внимателни и да ги следат информациите околу метеоролошките состојби. Според УХМР, времето утре ќе биде облачно со врнежи од снег, особено кон крајот на денот и во текот на ноќта во западните и јужните делови од земјава. Во крајните југоисточни делови врнежите ќе бидат од дожд и снег. Ќе дува слаб до умерен, повремено засилен ветер од северен и североисточен правец, што ќе услови можна појава на снежни навеви. Дневната температура ќе се движи од -3 до 4 степени. До четврток времето ќе биде облачно со повремени врнежи од снег, а само на крајниот југоисток од дожд и снег. Во следните два дена врнежите ќе бидат пообилни, особено од утре попладне до четврток претпладне. Снежната покривка насекаде значително ќе се зголеми, на повеќе места за 20 до 30 cm. Најмногу врнежи ќе има на југот од земјава каде на места се очекуваат и над 40 cm нов снег. ...
сите 318 | | | веќе видена

next