Велес Прес

Овен (21.03 – 20.04) Поради лошата концентрација, може да се случи да згрешите во нешто многу важно. Се трудите да се изборите за своето место под сонцето. Љубовниот живот би можел да биде многу возбудлив, особено ако сте во врска со некој кој ве импонира. Здравјето е добро. Бик (21.04 – 21.05) Сакате да промените многу во својот живот. Ако градите кариера, можете да очекувате успех во секој вид на дејност. Ве очекува авантура со воден знак и со некој кој е подеднакво амбициозен како и вие. Омалаксани сте и уморни. Близнаци (22.05 – 22.06) Зафатете се со новите обврски и предизвици, без оглед на тоа што немате доволно искуство. Со парите постапувате несовесно. Прилично сте конзервативни и малку бавни при донесувањето на одлуки од емотивниот живот. Ви се препорачува диета. Рак (22.06 – 22.07) Во овој ден ве очекува да вложите многу труд и упорност за да ја промените ситуацијата како на работа така и во љубовта. Добро внимавајте вашиот деловен партнер во нешто да не ве изневери. Во љубовта сте прилични ...
сите 26 | | | веќе видена

Корисниците на најголемата социјална мрежа во светот се повторно револтирани од промените на страницата. Од вчера на „Фејсбук“ е достапна оцијата „Stories“ во Ирска, а во следниот период ќе стане достапна и во другите земји. Оваа опција овозможува споделување на фотографии и видеа кои исчезнуваат по 24 часа. Она што ги лути корисниците е што овој концепт е украден од популарната мрежа „Снепчет“, а неодамна го воведе и „Инстаграм“. Кога ќе направите Facebook Story на вашата профилна фотографија ќе се појави кругче за вашите пријатели да не ја пропуштат објавата. – „Фејсбук“ одамна е местото на кое луѓето споделуваат информации со пријателите и блиските, но начинот на споделување на тие информации значително се менува. Начинот што денеска луѓето го преферираат многу се разликува од она како споделувавме информации пред пет или дури пред две години. Денес тоа е визуелно и подразбира повеќе фотографии и видеа од порано. Сакаме на нашите корисници да им овозможиме брз и забавен начин на споделување на фотографии ...
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Викендот ќе ја менувате тактиката. Победник ќе биде оној што ќе успее да искомбинира различни активности за краток период. Ве очекуваат проблеми со здравјето Бик (21.04 – 21.05) Ќе се чувствувате тажно и осамено. Ќе имате желба повеќе време да поминувате со пријателите. Можеби треба да седнете и да размислите во која насока го водите вашиот живот Близнаци (22.05 – 22.06) Ќе имате многу работа овој викенд. Помалку вртете се околу огледалото. Одмарајте колку што можете за да соберете енергија за следната недела. Рак (22.06 – 22.07) Викендов постојано ќе се обидувате да ги потиснувате чувството на тага и осаменост но нема да ви успее. Можни се виртуелни неуспеси. Ситуацијата не е онаква каква што изгледа во вашите очи. Лав (23.07 – 22.08) Ѕвездите ви советуваат овој викенд помалку да зборувате, особено за вашите идни планови. Проблемот е во тоа што секој ваш збор погрешно ќе биде сфатен. И тоа ќе доведе до голем број разочарувања. Исполнете ги дадените ветувања. Девица (23.08 – 22.09) ...
сите 25 | | | веќе видена

Иако моменталните минус 11 во Скопје не ветуваат многу, сепак, долгорочните прогнози покажуваат дека наредниот месец, не чекаат температури кои барем ќе ја навестат пролетта. Не дела ќе можеме да ги оставиме зимските јакни во плакарите, но сепак, ќе може да се прошета надвор без да ни мрзнат рацете. Долгорочните прогнози кои не се прецизни но се добра ориентација велат дека кон средината на февруари, ќе им кажеме збогум на негативните температури. Минималните се уште ќе бидат околу нула но максималните ќе одат и до 13 степени.
| | веќе видена

Искрено: Овие синџири не се многу посебно убави. Но, некако изгледаат како екстравагантен накит чија е креација на уметничката Емили Фицџералд кој предизвика вистинска возбуда. Нејзиниот онлајн шоп”Moonflower креации” кој се наоѓа на веб адресата Etsy.com оди толку добро што Емили едвај стасува со производство на овој накит. На Instagram на двојната хипи мајка 100 000 луѓе ја следат. Всушност Емили сакаше креациите Yoni (Јони кој е тантричкиот опис за вагината) да не постира, а нејзината ќерка ја нарече “Лудача”. Но, таа одлучи да ја покаже својата уметност, бидејќи според нејзе “сите Yonis се убави и не се чудни”: Кратко време по објавувањето ги доби толку многу охрабрувачки и стотици пораки на кои даде одговори за кој и беше потребно една недела. Сега таму наскоро како надополнување на нејзините следат креации на синџири, исто така, брошеви и прстени. На нејзината Etsy онлајни продавница, таа пиша: “Здраво, една кратка порака на моите Yoni следбеници. Јас ќе го актуелизирам мојот дуќан крајот на следната ...
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Потребно е да направите добар избор, но постојат ситуации кои ја отежнуваат работната процена. Имате големи очекувања, но вашиот партнер често ги прикрива своите намери. Задоволство е кога правите нешто во име на заедничката радост и среќа Бик (21.04 – 21.05) Пораката која ја добивате може да ја сфатите на различни начини и затоа обидете се да ја согледате онаа позитивна страна. Потребе ви е дополнителен ентузијазам и поддршка од различни соработници. Морате однапред да ги познавате љубовните правила пред да играте нечија игра на заведување. Близнаци (22.05 – 22.06) Не треба премногу да се оптоварувате со нечија приказна или да се грижите за своите работни интереси. Доброто претчуство кое го имате навестува возбудлива забава или нова емотивна средба. Опуштете се во друштво на партнерот. Рак (22.06 – 22.07) Невино верувате во нечија приказна и не ги проверувате новите информации кои влијаат на завршните резултати во деловната соработка. Тешко ви е да се соочите со евоите емотивни слабости ...
сите 25 | | | веќе видена

Таткото на најпознатиот балкански актер на Раде Шербеџија почина денес на 104 години. Ретко кој ја дочекува таа цифра но неговиот татко ја имаше таа чест да се запише во група на старци кои ја надминаа стотата година на Балканот. Ова тажна вест ја објави синот на Раде на социјалните мрежи. Напиша со следните зборови: Сељак, рудар, првоборец, пролетер, татко, дедо, прадедо. Од како ја победи болеста со упала на белите дробови, здрав одлучил да замине. Ги прати своите блиски во соба да одморат, и ги затвори очите. Доволно од се му беше. Остави облека за погребот, во џепот писмо које беше наменето да се прочита на неговиот погреб само на најблиските роднини, а мене ми остави пред бргу време саат кој го доби на заминувањето во пензија. На погребот само вијолина да го прати со песна “Кога во војска одам зелено лисје газам. Со солзи битката не се победува него се пролева врела крв”. Збогум дедо се гордеам што го носам твое име, напиша негов внук Данило на Фејсбук.
сите 15 | | | веќе видена

Слатките 9 месечни девојчиња Калани и Џарани се деца од мешовит брак. Мајката е бела, а таткото има црна боја на кожата и такви се и тие. Витни Мејер, мајка на овие бебиња, изјави дека тие се различни по бојата на кожата, али и тоа како се приметува дека се сестри. „Калани е дивна и полна со енергија, додека Џарани е права маза. Калани секогаш ползи и влегува во разни неволји, Џарани не дозволува да ја пуштиме од рака“, вели гордата мајка. Витни изјави и дека реакциите на луѓето за нејзините близначки сјајни и дека тоа ја враќа надежта во човештвото. „Едната е светла, другата мелезкиња, но ги сакаме подеднакво. Љубов е љубов“, вели Мејер.
сите 10 | | | веќе видена

Тој себеси често знае да се нарече лав, а каде и да се појави се појавува самоуверено без влакна на јазикот и со високо крената глава. Се разбира, беспрекорниот стајлинг со внимателно одбирање на модните додатоци е задолжителен во неговото секојдневие. Сепак деновиве снегот му направи проблеми на Боки 13. Тој како и секогаш се прошета со тренди чевли, но тие се покажаа како несоодветни за оваа пригода. Големите наноси на снег го отежнаа движењето на Боки, а тој за тоа се пожали на социјалните мрежи. Боки се пошегува на своја сметка, но индиректно и на сметка на оние кои постојано позираат на снегот: Демек и јас да се сликам на снегов, но некако не оди. Јас трапав и дотеран, а снегов веќе досаден, напиша тој и откри дека едвај чека да помине оваа зима со екстремно ниски температури.
| | веќе видена

Сончево со мала до умерена облачност и слаб до умерен северен ветер. Утринските температури ќе се движат од -12 до -3 степена, додека дневните ќе бидат во интервал од -6 до 2 степенa. Во Скопје и околината слично време со утринска температура околу -8 степени и дневна до 0 степени. Во наредните денови времето ќе биде стабилно и суво со пониски утрински температури, додека дневните ќе бидат во благ пораст. Претпладне по одделни котлини е можна појава на ретка магла.
сите 204 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денес ќе ви се чини како да читате прекрасна бајка која не сакате да заврши. Конечно ќе ви се исполни желба која долго време се врти во вашите мисли, а тоа ќе ве направи пресреќни. Можно е вашите реакции да бидат поспонтани отсекогаш, а тоа само ќе го означи почетокот на нов безгрижен период во вашиот живот. Бик (21.04 – 21.05) Може нема да бидете во најдобро расположение денес. Избегнете го преземањето на нови одговорности денес, бидејќи сносите ризик од загуба на енергија. Ви престои интересен период. Нови познанства и пријателства ќе им помогнат на некои Бикови да ги заборават свежите рани. Близнаци (22.05 – 22.06) Може да ви произлезе шанса да се вклучите во некоја нова активност која ќе ви донесе значајни професионални и финансиски бенефиции.Ќе работите многу напорно, но колегите може да не се чувствуваат најдобро поради тоа. Рак (22.06 – 22.07) Денес нема да ги сакате комплицираните работи, туку ќе се обидувате на едноставен начин да стигнете до среќата. Подарете бакнеж или ...
сите 21 | | | веќе видена

Кој е успешен, автоматски, исто така, има повеќе секс ??Дали е тоа точно? Една неодамнешна студија вели: Да! Одговорен за тоа е лачењето на еден одреден хормон. Тезата вели, дека успешни луѓе имаат повеќе секс, и тоа остојува цврсто. Научните истражувања ја поддржуваат оваа идеја сега со факти. Навистина може да биде врска меѓу професионален успех и активен сексуален живот воспоставена. Исто така обратно: Кој има повеќе секс, заработува повеќе. Дадете го вашето мислње преко коментар испод.
сите 2 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Посветете го вашето време на работните обврски кои се обидувате да ги избегнете. Ако се решите да го сторите тоа, не грижете се, ќе добиете некоја помош или идеја како како побрзо, полесно и позабавно да го сторите тоа. Бик (21.04 – 21.05) Малку ќе ви треба за да го направите тоа што сте решиле. Во почетокот на денот е подобро да го намалите темпото и да не откажувате и застанете пред малите пречки пред вас. Кон крајот на денот ќе имате можност да ги редуцирате вашите обврски и да си го посветите времето на вас. Близнаци (22.05 – 22.06) Не е исклучена можноста денес да се чувствувате отцепени од целиот свет и расположението да ви биде на ниско ниво. Овој проблем ќе го надминете со спиење, и со вашите омилени занимации. Неделата ќе ја завршите во прекрасно расположение со вашите најблиски. Рак (22.06 – 22.07) Доста незавршени обврски ве очекуваат, но водете сметка дека и вашата енергија не е бесконечна. Не мислете на парите кои треба да ги спечалите. Мислете на тоа како паметно да ги ...
сите 25 | | | веќе видена

Не само жените врискаат кога испорака на чевли конечно ќе стаса дома – дури и мачките полудуваат секогаш. Причина: Тие го сакаат соодветниот картон од се срце, и тоа пред содржината да биде неотпакувана, тие се фрлаат во длабочинита на кутијата. Големината не е навистина важна, дури ги окупираат и малите кутии. Но, зошто? Мачка + кутија = Љубов Од оваа длабока љубов сопствениците на мачки можат да пеат песни. Тоа е навистина неверојатно колку на нешто од картон во форма на бокс се занесуваат. Дури и од најубавите места за одмор можат да бидат споредна работа, што кутијата е на теренот. Студијата открива: видеата со мачки се добри за вашето здравје Една студија од Универзитетот во Индијана покажа дека видеата од мачки не се само што ве прават среќни, но, исто така, ја зголемува ефикасноста! Голем забавен фактор Покрај тоа, кутијата е совршен партнер. Мачките сакаат внатре да се играат и да се забавуваат. Всушност, тоа е совршена играчка па често дури и повозбудливо од било која друга занимација. Тие користат ...
| | веќе видена

На многу ниски температури, машкиот полов орган станува се помал и потенок. Пенисот може да се намали и до 50 отсто, а во зависност колку е ладно надвор, толку и обемот му се намалува, тврдат уролозите. Имено, кога е ладно, жилите на надворешните делови на телото се стеснуваат, бидејќи на тој начин се задржува температурата, особено централниот дел каде што се сите витални органи. Така, протокот на крв во пенисот се намалува, што има големо влијание врз големината. Во исто време, промена се случува и во тестисите, кои се повлекуваат кон телото за да ја задржат својата топлина. Со влегување во потопла просторија, се се враќа на своето место, пишува „Менс хелт“.
| | веќе видена

Со крводарителска акција, изложба на фотографии на Тоше и промоција на негова нова песна утре во Спомен-куќата на Тоше Проески во Крушево ќе биде одбележан 36-от роденден на македонската и балканска музичка ѕвезда, која 2007 година трагично го загуби животот во сообраќајната несреќа кај Нова Градишка, Хрватска. Манифестациите Ги Организира Фондацијата „Тоше Проески“ Во Соработка Со Спомен Куќата – Музеј На Гумење Во Крушево, Вели Елена Мирчевска, Директор На Музејот- Спомен Куќа „Тоше Проески“. – Утре во текот на целиот ден во Спомен-куќата ќе се спроведе крводарителска акција. Напладне, во 12 часот ќе биде отворена изложбата на петнаесетина досега необјавени фотографии на Тоше. Утре, на роденденот на Тоше кога требаше да наполни 36 години ќе се промовира и инструменталната верзија на песната на Тоше – „Никада“.
сите 103 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Вложете во нешто што во овој момент ќе ви се исплати. За своите идеи ќе добиете поддршка од членовите на семејството, што пријатно ќе ве изненади, бидејќи на таква реакција не сметавте. Ќе добиете убава вест од партнерот. Променете го начинот на исхрана Бик (21.04 – 21.05) Некој ќе ве провоцира се додека не дознае се што го интересира. Би било добро да бидете колку што можете подискретни, бидејќи ќе паднете во немислост кај оние од кои на некој начин зависите. Задоволни сте со здравствената ситуација Близнаци (22.05 – 22.06) Сакате поддршка за своите идеи, иако знаете дека тоа што другите ќе го кажат ќе ве налути, а главно се однесува на вашата нереалност за многу прашања. Љубовниот живот и понатака ви е во некаква тајност. Потребен ви е разговор со партнерот. Можна е главоболка Рак (22.06 – 22.07) Ќе кажете се што мислите, без оглед на можните последици. Тркалото на среќата се движи и вие сфаќате колку сте моќни и доминантни. Ако се работи за љубовниот однос, исходот е неизвесен, а тоа ...
сите 23 | | | веќе видена

Нашиот вид ни дава 90% од информациите кои ги добиваме, што ни помага да дознаеме повеќе за светот кој не опкружува и да ги одбегнеме можните препреки. За жал, видот е првото сетило кое го погодува стареењето. За среќа, постои решение кое ќе го подобри вашиот вид за само неколку седмици! Еве како се приготвува рецептот: Потребни состојки: 1 чаша вода 1 грам шафран Постапка: Водата ставете ја на оган додека да зоврие, а тогаш додадете го шафранот. Оставете да врие една минута, а потоа тргнете од оган. Кога ќе излади, процедете. Додадете малку мед по вкус и испијте го овој чај. Повторете ја постапката секоја ноќ пред легнување и видот значително ќе се подобри за само неколку седмици. Освен тоа што ќе ви се врати видот, во вашиот организам ќе дојде до чистење на крвта, регулирање на триглицеридите и нивото на холестеролот, ќе се подобри циркулацијата на крвта, ќе се излекува артритисот и ќе се подобри вашето памтење.
сите 9 | | | веќе видена

next