Велес Прес

Заради дополнителни приходи, ЈКП Дервен дозволува поставување на гајби и на онака тесниот простор за минување на Градскиот пазар Подолго време на долниот дел од Градскиот пазар, во пазарните денови купувачи тешко може да минат, да пазарат и да се разминат. Ова се однесува на долниот дел од пазариштето. Просторот помеѓу тезгите и освоен од закупците, кои поставуваат дополнителни гајби, што го отежнува минувањето и купувањето. Секој пазарен ден оваа слика се повторува. Не ми е јасно, зошто на толку мал простор се поставуваат дополнителни тезги, гајби. Еден човек не може да мине а не двајца да се разминат. И како да пазариме, како да купиме. Сме реагирале и до луѓево кои работат на пазариште, но нема никаков одѕив. Тоа не е слика и на горниот дел каде се производителите, туку само доле каде се прекупците на сезонско овошје – велат велешани кои се уште се пазаруваат на Градскиот пазар. ТрМр ги праша надлежните од ЈКП Дервен како и со која одлука е решено дополнителното поставување на дрвени гајби на ...
| | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Денес ќе почувствувате огромно олеснување по споделувањето на долго чувана тајна. Дозволете си да бидете поотворени пред личностите кои ги нарекувате доверливи.Известувајте ги луѓето за вашите планови предвреме, за да испадне сè како што вие сакате. Бик (21.04 – 21.05) Семејните прашања и околности се во центарот на вашиот интерес и анализа. Средете ги сите неопходни работи за да бидете подготвени за вашето летување. Кај некои од вас се појавува лепеза од емоции и потреба за подлабоко емотивно исполнување. Слободните Бикови ќе имаат различни можности за нова врска. Близнаци (22.05 – 22.06) Прилично сте активни и зафатени. Кратки патувања, контакти со луѓе, блиц средби, чести излегувања – од една страна ве исполнува, а од друга – сфаќате дека сето тоа е површно и не успева да ги задоволи вашите длабоки копнежи. Некои од вас се насочени кон читање и учење. Рак (22.06 – 22.07) Многу подобро ќе се чувствувате ако зборувате од срце и со страст, дури и тоа да значи дека ќе треба да се соочите ...
сите 20 | | | веќе видена

Снимката која се појави на Јутјуб прикажува како оваа змија успеала да проголта цела свиња! Кога ја пронашле, ја распарале и од неа го извадиле несреќното животно. Анакондата е една од најголемите змии на светот, чија просечна должина е околу 5,5 метри. Најголемата уловена женка била долга 11.43 метри, а пронајдена е на границата помеѓу Колумбија и Венецуела 1944. година. Видеото можете да го погледнете горе
| | веќе видена

Македонската пејачка Сара Костадиновска на нас позната како Сара Мејс, до неодамна беше дел од жирито на Кастинг талент шоу. А деновиве ја снимаше и промовираше својата нова песна „Немам пари“, која засега има одличен успех на македонскиот пазар. Деновиве таа гостуваше во неколку емисии со цел да ја промовира својата нова песна и видео записот за неа, па така беше и гостинка во Урбан таг. Во горенаведената емисија Сара зборуваше за својата кариера, за „Кастинг талент шоу“, за песните од соседните краеви. Среде емисијата Мејс се најде во една многу поразлична улога. Така таа беше презентерка на Вести и читаше вести за самата себе. Погледнете како изгледа тоа горе.
сите 4 | | | веќе видена

Од велешката пеачка Нона Неделковска се појави на фејсбук слика на која е со 4 различни изданија и тоа без градник е сликана, така да деколтето пука, а ништо не е чудно да носи, јас неможам да оценеам а што ќе кажете вие.
| | веќе видена

Голема честитка од порталот Veles Press, нека е жив и здрав синот, подолу можете да прочитате што напиша порталот vistina.mk Поп- пејачот Даниел Кајмакоски денес (23.02) за прв пат стана татко. Убавата вест тој ја сподели на својата официјална фан страница, а дополнително ја разубави со неколку фотографии од неговата нова и најголема гордост- Давид. -Од секогаш сакав да бидам млад татко!!! Со оваа реченица ме запозна целиот Балкан и денес ми се оствари мојата животна желба. Ви го претставувам мојот син Давид Кајмакоски! Радоста не може да се опише со збор, напиша Даниел.
сите 7 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Сакате да отидете на одредено случување, но се чини дека ситуацијата во семејството нема да биде наклонето кон вас. Пробајте да ја задржите вашата глава бистра. Само на тај начин ќе можете да дојдете до решение кои ќе ве задоволи и вам и оние колку вас. Бик (21.04 – 21.05) Сакате да отидете на одредено случување, но се чини дека ситуацијата во семејството нема да биде наклонето кон вас. Пробајте да ја задржите вашата глава бистра. Само на тај начин ќе можете да дојдете до решение кои ќе ве задоволи и вам и оние колку вас. Близнаци (22.05 – 22.06) Ситуацијата не е така лоша, но вашите стравови растат и никој нема да може да ве убеди во спротивното. Пробајте работите да ги согледате објективно, ќе пронајдете начин како да го решите проблемот. Рак (22.06 – 22.07) Веројатно ќе ви се појават и некои прашања од минатото кои засега не би сакале да ги одговорите. Пробајте да останете мирни во секоја ситуација бидејќи нервирањето само ќе ви го одвлече вниманието и нема да можете да завршите ...
сите 23 | | | веќе видена

Доколку мислите дека мажите најмногу се склони кон неверства во своите тинејџерски години или раните 20-ти, се лажете! Најновото истражување спроведено на Универзитетот во Њу Хемпшир покажа дека мажите е најверојатно да почнат да изневеруваат по својата 55-та година. Ова најмногу се должи на средовечната криза кај мажите, која најчесто се манифестира со “бркање” на помлади жени или купување на бесни спортски автомобили во очајната потреба да си докажат на себе и на светот дека уште се млади. Од биолошка гледна точка, научниците ова го поврзуваат и со потребата да се пренесат гените, па интересно е што иако тие што изневеруваат го прават тоа за да избегаат од “здодевниот семеен живот”, всушност потсвесно го поврзуваат неверството со правење деца!
сите 6 | | | веќе видена

Деновиве осамнаа фотографии од водителката на Брза кујна на кои е речиси непрепознатлива. Александра Пановска по повод фотосесијата за еден моден бренд направи драстична трансформација на изгледот со помош на магичните раце на стилистот Зоран Шурбевски. Овој пат Пановска има залижана коса и силна шминка со розов кармин и металик сенка на очите. Женствено, смело и во чекор со светските трендови. Како ви се допаѓа вам оваа трансформација на Александра, која ја знаеме како вљубеничка во природниот изглед и кежуал стилот?
сите 3 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Подготвени сте за работа повеќе од било кога. Размислете добро кога го избирате блискиот соработник. Вашиот емотивен живот за многумина е тајна, особено ако сте во врска со лице кое по многу нешта е различно од вас. Можни се проблеми со видот. Бик (21.04 – 21.05) Ве очекува пријатно изненадување. Би било добро да им посветите повеќе внимание на членовите од семејството. Имате поддршка од лицата на положба и оние кои се способни да ви излезат во пресрет за многу важни прашања. Чувајте се од настинка, можна е компликациј. Близнаци (22.05 – 22.06) Критички сте настроени. Тоа ќе биде нагласено доколку работите со лица кои не ги познавате доволно. Ве очекува кратко патување. Многу сте емотивни но и исклучително посесивни и љубоморни. Здравјето ви е осетливо. Рак (22.06 – 22.07) Добри деловни вести. Ќе добиете прилика да се истакнете на работа, ако се работи за партнерски односи, бидете внимателни. Љубовниот живот не ви е сјаен, главно поради вашата нервоза и прилично хаотичниот начин на ...
сите 17 | | | веќе видена

Во велешката Гимназија еден ученик беше прогласен за чудо од ученик и е единствен кој немашае ниту еден оправдан и неоправдан. Ова е навистина за чудење како му успеа сето тоа, а на студиите имаше се десетки. Тој може комотно да се прогласи за Генијалец 20 и 21 век. После студиите се вработи и предава во едно велешко средно училиште како професор по повеќе предмети. За жал неможам да ви дадам иницијали за тоа што тој можеби сака да остане анонимен.
сите 2 | | | веќе видена

Три ипол години по смртта на пејачот Душан Љубисављевиќ – Дуле, неговата сопруга Љупка првпат јавно проговори во јавноста за губењето на својот сакан. Љупка беше гостинка во утринската емисија „Ја сакам Македонија“ на Сител Телевизија. Љупка вели дека Дуле починал од болест, а не како што се пишувало по медиумите, од “различни измислени работи“. – Дуле беше болен од рак на дебелото црево, јас дознав многу доцна за тоа, од наш заеднички пријател, музичар во групата „Синтезис“, му се доверил нему. Дуле не сакал да ми каже за да не ме растажи – рече Љупка. Сопругата на Дуле вели дека долго време живеела во депресија, не излегувала од дома и не сакал да разговара со никого -За среќа пријателите секогаш беа тука за мене и не ме оставиле и ден-денес. Тешко ми е овде во Скопје, самохрана мајка сум, најтешко ми е за празниците, испраќањето во училиште – вели Љупка.
сите 9 | | | веќе видена

Освен тоа што поради изложеноста на зрачење се менуваат нејзиниот хемиски состав и pH-вредноста, во таквата вода се собираат и честички од прашина, бактерии и таа станува нездрава за пиење Водата што преку ноќ е оставена во чаша или во отворено шише не треба да се пие, велат научниците. Освен тоа што поради изложеноста на зрачење се менуваат нејзиниот хемиски состав и pH-вредноста, во таквата вода се собираат честички од прашина, бактерии и таа станува нездрава за пиење, а најверојатно сте забележале дека водата што стои во чаша долго време има и друг вкус. Исто така, ако порано е пиено од таа чаша, и бактериите од плунката се наоѓаат во водата, пишува магазинот „Хелти анд нечурал лајф“. Ако досега сте имале навика да пиете таква вода, не мора да ве фаќа паника, но секако би било подобро да се чува во затворено шише или едноставно наутро ставете нова вода во чашата.
сите 11 | | | веќе видена

Елена Ристеска знае како да ги израдува своите фанови, понекогаш со својот глас, понекогаш со својот стас. По посетата на Италија, Елена се фати за работа и започна да го снима својот нов спот, во Белград. Па напорните и исцрпувачки ноќи таа се одлучи да објави селфи од кревет и на жежок начин да им посака добра ноќ на фановите. Камерата залутала право во деколтетот на македонското девојче.
сите 2 | | | веќе видена

Текстот за Кочо Рацин, во кој поетот се нарекува „џуџето од Велес“, објавен викендов од новинарот Цветин Чилиманов на неговиот блог предизвика бројни реакции како во велешката така и во македонската јавност. Во изминатите два дена социјалната мрежа „Фејсбук“ вриеше од коментари во кои граѓаните ги соопштуваа своите ставови по повод писанието на Чилиманов. Граѓани од Велес, граѓани родени во градот на Рацин кои сега живеат во други градови во Македонија или граѓани одселени во странство, бараа одговорност од Чилиманов за искажаните навреди на ликот и делото на Рацин. Меѓу нив беше и внукот од сестра на Кочо Рацин, Зоран Синадиновски, кој во реакцијата на коментарите на Чилиманов напиша: „Вујко ми Кочо Рацин животот го дал за слободата на Македонија. Целиот живот ѝ го посветил на борбата за подобар и поправеден свет, за едно општество на слобода, еднаквост и братство во кое ќе има правда и солидарност. Силно верувал во иднината и слободата на Македонија во која сите граѓани без разлика на вера, пол, етничко и ...
сите 9 | | | веќе видена

Овен (21.03 – 20.04) Доколку денес очекувате важна информација, не правете нервоза околу вас. Тоа што ви е ветено ќе го добиете и нема потреба од правење тензија. Чувствувате дека сте на крај на силите и не можете да се опуштите. Партнерските односи ви се под знак прашалник. Постојано го анализирате партнерот и барате грешки кои ги нема. Само е прашање на време кога тој ќе реагира на сите ваши провокации. Ако сте слободни, денес ќе уживате во комуникацијата со една личност која ја познавате преку социјалните мрежи. Бик (21.04 – 21.05) Не ви недостига прилика за забава, а позитивните настани на емотивен план ќе ве поттикнат да се соочите со внатрешните стравови. Денот е одличен за започнување на нешто ново. Верувајте во вашата среќа и искористете ја секоја прилика за истакнување и развој на вашата креативност Близнаци (22.05 – 22.06) Имате премногу обврски кои задолжително мора да ги завршите, но ви недостасува време. Побарајте помош од пријателите и завршете ги задачите. Некој пријател од детството ќе ве ...
сите 17 | | | веќе видена

Деновиве Елена Ристеска појде во Белград за да се види со Хари „Мата Хари“ Варешановиќ, со кого има заедничка дует песна на неговиот нов албум „Килим“. Сепак пред да се посвети на работните обврски поп дивата беше на релаксирачко патување во Италија. Од Милано до Верона, Елена истражи се и уживаше во сите убавини на оваа прекрасна земја. Замоците сепак и го освоија срцето на нашата пејачка, особено еден кој таа го прогласи за свој. Па на ваква принцеза, совршено би и прилегал ваков замок зарем не? Погледнете дел од нејзиното патување!
сите 4 | | | веќе видена

МРТ одлучи на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, да и се довери на младата македонска интерпретаторка Јана Бурческа. Македонската Радио Телевизија како членка на Европската Радиодифузна Унија, донесе одлука со која се дефинира учеството на Македонија на претстојното 62 издание на најголемиот меѓународен музички фестивал во Европа „Избор за песна на Евровизија“ Киев, 2017 година. Имајќи го предвид фактот дека според правилата на EBU, секој Национален радиодифузер има целосно право и слобода на избор на форматот низ кој се одлучува актуелниот национален претставник, МРТ одлучи на овој престижен и реномиран музички натпревар, честа за претставување на Јавниот национален радиодифузен сервис и Македонија, да и се довери на младата македонска интерпретаторка Јана Бурческа. Својата музичка кариера Јана Бурческа ја започнува во првата сезона на Изборот за Македонски идол кадешто во финалето се пласира на петтото место. Во 2011 ...
| | веќе видена

Таа владее на сцената, нејзината енергија во спој со талентот и харизмата, ја прави да биде оригинална и голема надеж за макдонската музичка сцена. Младата пејачка Антонија Гиговска досега многупати не направи горди со своите префектни настапи во „Ѕвездичките на Пинк“, а дека заслужува да биде меѓу најдобрите покажа со победата во „Кастинг талент шоу“. Наскоро, односно претстојниот месец март, Антонија ќе настапи и во финалниот дел на проектот, односно мјузикот „Тајно моја“. Со својот глас како славеј и специфичната убавина, Антонија не потсети на Адел, но многу поубава и позгодна. Нема сомнеж дека ќе ја освои публиката за големиот настап, како и досега.
| | веќе видена

Иако сите мислеа дека пејачката успеа да го подобри своето здравје, таа откри дека се уште прима терапија на која редовно се придржува. Хрватската поп пејачка Јелена Розга не ја напушта расположението, па дури и кога има сериозни здравствени проблеми. -Болеста не е зад мене. Со годините тоа сигурно ќе се случи, боледувам од штитните жлезди и постојано сум под терапија, пијам лекови за хормони за секое добро утро. Важно е да одам на редовни прегледи, а на секои два месеци одам на анализа. Стресот го направи своето, преемотивна сум, а можеби и немаше да пеам така, ако не бев толку емотивна, вели Розга. Инаку, познатата пејачка пред две години јавно проговори за болеста која и е дијагностицирана пред една деценија.
| | веќе видена

next